Waarom knoeien? STADSNIEUWS DE GROOTE INTERNATIONALE GLADIOLUS-TENTOONSTELLING. HEEREMBAM Aspgi?m Ket Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 De officiëele opening. Vrijdagmiddag' word de groote interna tionale Gladiolus-Bloemententoonstelling in het Krelagehuis officieel geopend door den Commissaris der Koningin in tegenwoordig heid van vele belangstellenden onder wie waren de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk; Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssenwethouder; de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck en prof. Van Slog teren. Welkomstrede van den heer Bijvoet. De heer Leo J. W. Bijvoet, vice-voorzlttcr van de Nederlandsche Gladiolus-Vereeniging sprak een welkomstrede uit. Na de buiten landsche gasten begroet te hebben, deeldi hij mede, dat het een droevige reden had, dat aan hem de eervolle taak was opgedra gen om de welkomstrede uit te spreken. De voorzitter der vereeniging, de heer Herman Hopman, kon namelijk wegens een ernstige ziekte niet aanwezig zijn.,,De voorbereidingen voor deze tentoonstelling heeft hij van zijn ziekbed af met groote belangstelling gade geslagen", aldus spreker, „het is hem, zoo weten wij, een groote smart daaraan geen werkzaam aandeel te hebben kunnen nemen. Overtuigd van uw instemming, stel ik voor hem een groet van deze plaats te zenden, die zijn broeder, hier aanwezig, wel zal willen over brengen". Spreker dankte vervolgens den Com missaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland voor de bijzonder tegemoet komende wijze waarop hij de functie van voorzitter van het eere-comité heeft aan vaard. Voorts heette spr. de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur welkom, de verte genwoordigers van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en an dere Staats- en vak-instellingen. Den heer K. Velthuis riep spr., gaarne een bijzonder woord van welkom toe als lid van het bestuur, daar met de viering van het 20-jarig bestaan der vereeniging, de heer Velthuis tegelijkertijd het feit herdenkt, dat hij 20 jaar geleden als vice-voorzitter werd gekozen, om twee jaar later de functie van secretaris-penningmees ter te bekleeden, welke functie hij tot op heden nog steeds vervult. Dank werd gebracht aan het hoofd bestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur voor de gastvrijheid en aan de Koningin en de Koningin-Moeder, die door het beschikbaar stellen van eere-medailles met Hare beeltenissen, blijken hebben wil len geven van medeleven met de Ned. Gla- diolencultuur. Van vele kanten zijn door particulieren en bedrijven prachtige medailles aan de jury beschikbaar gesteld, waarvoor namens de vereeniging hartelijk dank werd betuigd. Een belangrijk deèl van de eer komt toe aan den algemeen technisch leider en ontwerpei- van de opstelling', den heer C. Thim uit Amsterdam, die daarmede allen, die van de tentoonstelling zullen genieten en profitee red ten zeerste aan zich heeft verplicht. De heer Bijvoet schetste vervolgens de ge schiedenis van de ontwikkeling der Gladio luscultuur. Was het artikel Gladiolen tot betrekkelijk weinige jaren geleden nog niet van groote beteekenis in het bloembollenvak, en werd de cultuur en handel daarvan slechts door wei nigen uitgeoefend, dit heeft zich vooral in de laatste jaren sterk gewijzigd. De belang stelling van het publiek zoowel in het bin- nenr- als buitenland deed de vraag toenemen. Er is door de bekende win naars van nieuwigheden als het ware ge wedijverd om nieuwere en betere kleuren door selectie te krijgen, men legde zich toe op nieuwe rassen, men liet zich niet ontmoe digen als de resultaten niet beantwoordden aan de verwachtingen. Het Contract ter bestrijding van den Han del in afgesneden Gladiolenbloemen is mede een onderdeel .van de vereeniging en werd ingesteld om de cultuur te beschermen. Behalve de uitbreiding der cul tuur kwam nog een andere factor naar voren en wel de voor korte jaren opgetre den en zoo gevreesde Gladiolenziekte. Werd in het begin te weinig acht op dit gevaar geslagen, nu is men van de ernst doordrongen. In Canada en Amerika was men reeds voorgegaan en werd met groote zorg naar een middel ter bestrijding gezocht. In samenwerking met het Phytopathologlsch instituut te Wageningen en het Laboratorium te Lisse onder leiding van Prof. Dr. v. Slogteren hoopt men tot een afdoend middel ter bestrijding dezer gevaar lijke ziekte te komen en worden uitgebreide proeven genomen. „Ik hoop", zoo eindigde spreker, „dat deze eerste Internationale Tentoonstelling in Ne derland in aangename herinnering moge blij ven en in het belang van de beoefenaren van de Gladiolen cultuur gehouden moge zijn. Mag ik thans aan U, Excellentie, verzoeken het woord te nemen om over te gaan tot de opening van onze tentoonstelling". De openingsrede. Hierna was het woord aan Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit ge west, voor het houden van de openingsrede. Spr. zeide gaarne het eere-voorzitterschap van het comité aanvaard te hebben; het was hem een voorrecht, openlijk te kunnen doen blijken van zijn belangstelling in het streven der Vereeniging, die spr., hartelijk met haar 20-jarig jubileum geluk wenschte, de hoop uitsprekende, dat nog vele twintigtallen van jaren van steeds voortschrijdende ontwikke ling zouden volgen. Van harte stemde spr., in met den groet, overgebracht aan den voorzitter, die aan het ziekbed is gekluisterd en bracht hulde aan dien voorzitter en zijn medebestuurders, die de vereeniging op haar tegenwoordig peil brachten en nu deze schitterende tentoon stelling organiseerden, een tentoonstelling die weer getuigenis aflegt van den rusteloo- zen ijver, de bekwaamheid en den fijnen smaak der kweekers. Nogmaals uitte spreker zijn waardeering en bewondering voor het bestuur en ver klaarde daarna met de beste wenschen voor de toekomst en den voorspoed der vereeni ging en het welslagen der tentoonstelling, deze voor geopend. Hierna liet spreker een gordijn zakken, waardoor de aanwezigen uit de bestuurska mer, waar de opening plaats had, een blik gegund werd op de bloemenpracht daar be neden in de groote Beurszaal. Vervolgens werd een rondgang op de ten toonstelling gemaakt. De bekroningen. De jury heelt de volgende onderscheidin gen toegekend: EEREPRIJZEN. Medaille van H, M. de Koningin: N.V. Ko nijnenburg en Mark, Noordwijk. Medaille van HM. de Koningin-Moeder: N.V. K. Velthuys Co., Hillegom. Medaille van Z.K.H. den Prins der Nederl.: P. Bijvoet Co.". N.V. Overveen. Medaille van H.K.H. Prinses Juliana: de zelfde. Medaille van den Commissaris der Ko ningin: N.V. de Groot Co., Hillegom. Medaille van de Naaml. Venn. P. Bijvoet Co., Overveen: W. Pfitzer, Stuttgart. PRIJZEN VOLGENS PROGRAMMA: Groepen (grootbloemige variëteiten). Ie prijzen: N.V. Konijnenburg en Mark, Noord- wijk. N.V. K. Velthuys Co., Hillegom; N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. 2e prijzen: N.V. de Groot Co., Hillegom. N.V. Gebrs. Bijvoet, Overveen. fa. C. P. Alkemade Czn,, Noordwijk. 3e prijzen: N.V. de Ruyter Zn., Noord wijk, D. Heere Gzn., Wijk aan Duin. Groepen (primulinus var.) Ie Prijs: N.V. P. Bijvoet en Co., Overveen. 2e prijs: Johs. Capteyn, Heemstede. Groep nanus en Meraut gladiolus: 3e prijs N.V. K. Velthuys en Co., Hillegom. Bindwerk 5 eerste-, 1 tweede- en 1 derde prijs: C. Thim, Amsterdam. Groep grootbloemige zaailingen, nog niet in den handel: le prijs: Wilh. Pfitzer, Fell- bach; 2e prijs: N.V. de Ruyter en Zn., Noord wijk; 3e prijs: P. v. Deursen, Sassenheim. Prijsvraag voor de beste grootbloemige variëteit: 2e prijs: N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk, met Wolfgang von Goetihe. Idem voor de beste primulinus variëteit: N.V. P. Bijvoet en Co., Overveen met Coperni cus. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Lottgering Reinigen Verven Stoppen Gr. Houtstr. 5a Tel. 10771 ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons Diploma voor de beste witte (Poolijs) N.V. Konijnenburg Mark, Noordwijk; voor de beste lichtblauwe (Max Reger), dezelfde; voor de beste donkerblauwe (Pelegrina) dezelfde; voor de beste rose (Schwabenmadchen) de zelfde; voor de beste roode (Tip-Top), dezelf de; voor de beste crème (Belinde). N.V. K. Velthuys Co.. Hillegom; voor de beste gele Himmelstor)N.V. Konijnenburg Mark, Noordwijk; voor de beste purperen (Trouba dour), dezelfde; voor de beste violette (Secr. Voors), dezelfde; voor de beste zalmkleurige 'Baron van Wijnbergen), N.V. P. Bijvoet Co., Overveen; voor de beste van een uiteen- loopende kleur (Carmora) N.V. K. Velthuys Co.. Hillegom; voor de beste gevlekte (Emma), dezelfde; voor de beste zalmkleurige phimulinus (Vestris) N.V. P. Bijvoet Co., te Overveen;. voor de beste oranje primulinus (Copernicus), dezelfde; voor de beste andere kleur (Lilac Favorite) dezelfde. De beste grootbloemige zaailing, nog niet in den han del, kleine gouden medaille voor Marchen, W. Pfitzer, Stuttgart. De. beste groep buiten- landsche bloemen, 2e Prijs: W. Pfitzer, Stutt gart; 3e Prijs: Leop. Frietsch, Rastatt. Beste buitenl. var wit: Diploma W. Pfit zer, Stuttgart met Königin Luise; lichtblauw. Diploma, dezelfde met Libelle; donkerblauw: Diploma, dezelfde met Pelegrina; rose: di ploma, dezelfde met Schwabenmadchen; crème: diploma, dezelfde met Oberschlesien; gele: diploma, dezelfde met Himmelstor; oranje, diploma dezelfde met Kosmos; andere kleur, diploma, dezelfde met Blue Triumpha- tor; beste oranje primulinus, diploma, dezelf de met Orange Queen. Beste primulinus zaailing niet in den han del, Diploma: Wilh. Pfitzer, Stuttgart, voor Gloria Mundi. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. P. L. v. Duyn, Essenstraat. 18, bal. J. de Vries, Spaarnwouderstraat 71, loterijbriefje. De Graaff, Nagtzaamplein 8, broekspijpen. J. F. v. Maanen, le Vooruitgangstr. 92, ceintuur. Ds Vries, Korte Wijngaardstraat 8, cano. Spoor, Westergracht 21 zw., postduif. Rijwiel stalling, Wijde Geldeloozepad 35 hond. W. L. v. Schagen, Zuider Buiten Spaarne 156, hond. Grit, Wilgenstraat 46. hondenhalsband. Meijer, Nagtzaamplein 14, horloge. Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, hond (gebr. door bewoner Sophiastraat)Serné, Nieuwe Raam straat 69, zw. handschoen. Meier, Leidsche vaart 334, vliegende hollander. Kennel Haer lem, Regentesselaan 22, hond. Koedijker, Riviervischmarkt 19, jas. Dortmondt, Slacht huisstraat. 84 rd., kogellager v. e. auto. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. Kennel Haer lem, Regentesselaan 22, kat (gebr. door Van Veen, Kleverlaan no. 192). M. v. Sint Anna- land, Kanariestraat 98, mantel. De Munck, Stationsplein 22, muts. Overweel, Dr. Leijds- straat 119, manteltje. C. F. A. Fiekert, Ooster straat 60. medaille. Butot, Populierstraat 11, mondorgel. Rutte, Bakkerstraat 43, porte- monnaie m. i. J. Smit, Holsteijnstraat 8, por tefeuille m.i. J. Kruckendorf, Timorstraat 168, sierspeld. Schravermaker, Overtonweg 6, slot met ketting. H. W. F. Prang, C. v. Noorde straat 26 rd., rozenkrans, v. Deventer, Slamat- straat 9, rozenkrans.. INGEZONDENMEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Drukkende hitte veroorzaakt licht hevige hoofdpijn. Neemt dan, als altijd, Aspirin - Tabletten. eemg op de wereW BROEK-IN-WATERLAND. Diplomaat in Pyjama Op het perron van het Budapester Centraal Station staan vele deftige heeren met hooge hoeden, in plechtige jackets. Het zijn diplo maten en leden van een gezantschap, die hun chef verwachten. Daar dondert de expresstrein het station binnen, remmen knarsen, de trein stopt. Por tieren worden opengeworpen en tusschen vele haastige reizigers, die zich met koffers en pakjes naar den uitgang spoeden, verschijnt voor de verschrikte oogen der deftige heeren de Czechoslowaaksche gezant Pallierin pyjama! Het was echter geen kleeding, die hij zelf verkozen had bijvoorbeeld wegens de hitte. Hij was er toe gedwongen door een trein-dief, die den gezant bestolen had en, ter vermij ding van hinderlijk volgen in den trein, de kleeren van den gezant uit het coupéraam had geworpen. Inderdaad werden langs de spoorbaan in een sloot de weggegooide en toch zoo dringend noodige kleedingstukken gevonden. Maar de portefeuille van den gezant was eruit verdwenen. MANNENKOOR „DIE SPAERNE-SANGHERS" Het bestuur van dit koor schrijft ons: De repetitiezaal van „Die Spaerne- Sanghers" in het Brongebouw bood Donderdag avond een geheel anderen aanblik dan ge woonlijk; het was n.l. de laatste bijeenkomst vóór de vacantie, en het Bestuur had de goe de gedachte gehad, bij die gelegenheid de dames der leden uit te noodigen om eens te komen luisteren naar de werken, die sedert de oprichting in Maart j.l. waren in studie genomen. Van die uitnoodiging was een 'druk gebruik gemaakt, zoodat er dit keer door de ruim 100 ter repetitie gekomen zangers, werd gerepeteerd onder aanwezigheid van een vriendelijk auditorium. Na de repetitie werden door enkele leden solo-nummers ten gehoore gebracht en kon men waarnemen, welke uitstekende krachten zich in het koor bevinden. Door het Bestuur werd mededeeling gedaan van het besluit tot aankoop van den vleugel, waarvoor reeds door alle leden met zooveel animo elke week was geofferd. Onder de tonen van de Jazz, samengesteld uit eenige jongeren der werkende leden, werd de avond met een gezellig dansje besloten, en ging ieder huiswaarts met de beste voor nemens om met September weer met dezelfde ambitie de repetities te hervatten. WATERSCHOUT TE AMSTERDAM. Bij KB. is benoemd tot waterschout te Am sterdam de heer L. J. Quant, gepensioneerd vdce-admiraal, oud-commandant der marine te Willemsoord. DE MOLEN „DE ADRIAAN", RESTAURATIE WORDT VOORBEREID. Let od oranje band en Bayerkruls. Prijs 75 cts. Het, bestuur van „De Hollandsehe Molen" schrijft ons; Het trof ons, in Uw laatste Zaterdag avond blad een bericht te vinden omtrent den windmolen „De Adriaan" aan het Spaarne, doch dit bericht eischt eenige preciseering en verbetering. Inderdaad werd eenige maanden geleden een der roeden weggenomen, omdat deze ge vaar opleverde voor de omgeving. Het Be stuur onzer Vereeniging overweegt het aan brengen van een nieuwe roede en verbete ring en vernieuwing van het uitwendige van den windmolen, welke veranderingen hooge kosten met zich mede brengen, die te schatten zijn op ongeveer f5000.Dit be drag is een te groote aanslag op de kas der vereeniging en daarom is onze vereeniging voornemens een beroep te doen op belang stellenden van Haarlem om door een gelde lijke bijdrage- de som bijeen te brengen; de vereeniging kan ongeveer een f 1500.uit eigen kas disponibel stellen. Het ontbreken de hoopt zij te krijgen door een bijdrage van gemeentewege en door bijdragen van be- langstllenden. De vereeniging is niet voor nemens, om, zooals in Uw bericht staat aan gegeven, den molen te laten vervallen en ze ker niet, omdat zij in den Handelsraad L. T. B. zulk een voortreffelijk huurder heeft, die gaarne van het windmolenbedrijf wederom zal profiteeren. De gemeente Haarlem en hare inwoners kunnen het sieraad van de stad Haarlem be houden door onze vereeniging in staat te stellen den molen wederom geheel aan haar doel te laten beantwoorden en tot in lengte van dagen het zoo karakteristieke oud-Haar- lemsche plekje in hare volle schoonheid te laten voortbestaan. Wij mogen hier wijzen op Amsterdam, die den molen de Goyer in orde bracht, in welken molen thans tot ge noegen der Amsterdammers het oude wind molenbedrijf wederom in eere is hersteld. OPRICHTING OOSTERKERKKOOR. Dezer dagen werd in het WijScgebouw der O os ter kerk besloten over te gaan tot het op richten en vormen van een kerkkoor. 'Deze vergadering werd geleid door Ds. Miskoüte en was door een 50-tal personen bezocht. Na eenige bespreking werd uit de aanwezi gen een voorloopig bestuur gekozen dat als volgt is samengesteld. Voomtter J. C. Op- huysen, secretaris A. D. Visser, penning meester A. de Jong, muziekcommissaris W. R. v. Wetter, commissaris mevr. Coster- man Als dirigent werd benoemd de heer Engels organist der Oosterkerk. UIT DE STAATSCOURANT. AUDIëNTIES. De minister van Waterstaat zal gedurende de maand Augustus geen audiënties ver- leenen; de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal tot nadere aankondi ging geen audiënties verleenen. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd is tot officier van Justitie bij dé rechtbank Leeuwarden jhr. mr. W. H. Nahuys thans idem te Winschoten en bij d'e recht bank te Winschoten mr. C. M. Kneepkens, thans substituut-officier bij de rechtbank te Maastricht; benoemd is tot substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Den Haag mr. N. S. Hoekstra, thans idem te Rotterdam; bij de rechtbank te Rotterdam mi". J. C. V. Meivschke, thans ambtenaar O.M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Amster dam; mr. J. G. C. H. Dubois, thans ambte naar O. M. bij de kantongerechten Roermond, Venlo, Weert, Helmond,Si ttard en Eindhoven ter standplaats Roermond en bij de rechtbank Maastricht mr. J. H. H. Dautaenberg, thans ambtenaar O.M. bij de kantongerechten té Maastricht, Heerlen en Gulpen, ter stand plaats Maastricht. Bij K. B. is bepaald dat de vacature van van kantonrechter aldaar opgedragen aan zal worden vervuld en zijn de werkzaamheden van kontonrechter aid Sar opgedragen aan mr. A. M. J. de Jager, kantonrechter té Utrecht. ZUIDERZEEWERKEN, i De opzichters 2e 3d. bij den dienst dei? Zuiderzeewerken J. M. van den Beng© té Gravenhage, W. J. Lindhout te Breezand en F. Nicolaï te De Haukes (Wieringen), zijn, bevorderd tot opzichter le klasse. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt "de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender; niet teruggegeven. DE ONHOUDBARE TOESTAND BIJ DE LANGEBRUG. Mijnheer de Redacteur, r pezer dagen van een auto-tochtje langs de Rijn in ons land terugkeerend en op doortocht naar Zandvoort trof mij opnieuw^ de onhoudbare toestand bij de Langebrug over het Spaarne. Hoewel langs de Rijn verscheidene oude dorpen met niet al te breede verkeerswegen liggen en men ook in ons land vanaf de grens door verschillende plaatsen komt waar het verkeer niet langs breede wegen gevoerd kan worden, behoefde toch nergens wegens verkeersstremmingen gestopt te worden, niettegenstaande in vele plaatsen een uiterst druk verkeer was. I Gekomen bij de Amsterdamsehe Poort té Haarlem echter begon de misère, en het nam ons c.a. 10 minuten vóór wij over de Langebrug waren. Een lange file van auto's' kon slechts zeer langzaam vorderen omdat de electrische tram naar Amsterdam zich over de voor het drukke verkeer veel te smalle brug en door de te bochtige toe gangswegen to tdie brug had moeten wrin- gen. Hierdoor werd al het andere verkeer opgehouden met noodeloos tijdverlies voor zeer vele zakenmenschen, voor wie tijd geld is. Waar ik vernam, dat de plannen voor een nieuwen weg, die het verkeer langs een an dere route van den Amsterdamschen straat weg naar den Heerenweg zal voeren, gereed liggen en de uitvoering hiervan wacht op den bouw van een nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne, vraag ik mij af waarom met het begin dezer werkzaamheden zoo lang wordt gewacht. De thans bestaande toestand in onhoud baar en een schande voor een groote stad als Haarlem. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, H. FEUILLETON. ,(Naar liet Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 25) Toen de heeren hoorden, dat Pickering ge arresteerd was onder verdenking van moord, hadden ze daar hun eigen meening' over. Het was hun bekend dat hun cliënt niet be paald op Sir Giles Dove gesteld was ge weest, maar ze wisten ook dat, als Pickering zich wilde wreken, hij tot andere middelen zijn toevlucht zou nemen dan tot bruut ge weld. Ze waren dan ook bij voorbaat overtuigd ■dat hij vrijgesproken zou worden, maar hoe, dat was een vraag, die ze niet konden be antwoorden. Het antwoord zou Morgan's scherpzinnigheid ongetwijfeld vinden. Want voorloopig zag het er nog somber uit voor den verdachte. In de eerste plaats had hij waarschijnlijk de waarheid verteld, ook daar van waren de advocaten overtuigd, en het zich daardoor niet gemakkelijker gemaakt, in de tweede plaats had hij Andy Luck, het oudste lid der advocatenfirma, opdracht ge geven om als eenigen verdediger een jongen advocaat te nemen, van wien niemand ooit gehoord had. (Tot goed begrip van het hier volgende diene, clat in Engeland de verdachte niet in onmiddellijk contact met zijn verde diger treedt, maar dat deze laatste de op dracht tot verdediging ontvangt van een advocaat in civiele zaken, die al het materiaal voor de verdediging verzamelt, met den ver dachte overleg pleegt en de geheelc. zaak voorbereidt. De eigenlijke verdediger treedt, puttend uit de door den civielen advocaat ver zamelde gegevens alleen als pleiter in de rechtzaal op. Het ikan voorkomen, zooals in dit geval, dat hij vóór de openbare zitting den verdachte geen enkele maal gesproken heeft). Andy Luck protesteerde hier tegen uit alle macht, maar Pickering was niet van zijn voornemen af te brengen en wenschte. evenmin antwoord te geven op de vraag, wat hem bezielde om zijn leven toe te vertrouwen aan een onbekende grootheid. Andy Luck had zijn opdracht uit te voeren en daarmee afgeloopen! In de tweede week van December kwam de zaak, die de belangstelling van half Engeland had, voor de juvjt-rechtbank en op den morgen van de zitting was de recht zaal volgepropt met nieuwsgierigen, die uiterst benieuwd waren, hoe Pickering zou trachten zijn hals te redden. Zelfs Wain twijfelde er aan of Pickering zich zou kun nen schoonpraten en de eenigen, die in zijn vrijspraak geloofden, waren zijn advo caten Luck. Sons Hale; die hem al ruim twintig jaar kenden en uit ervaring wisten dat hij niet voor een gat te vangen was. Den dag voor de zitting had Wain een geduchten tegenvaller. Hij was op een kil len Decemberdag zonder overjas even de deur uitgeloopen en had een zware kou ge vat. zoodat hij in plaats van naar het ge rechtsgebouw te kunnen gaan, naar bed moest. Maar er zat niets anders op; zijn ge tuigenis werd op schrift gebracht en zou op de terechtzitting worden voorgelezen. En of schoon de journalist het zich eerst erg aan trok, dat hij het proces niet kon bijwonen; verliet hem weldra het besef van deze te leurstelling. Hij kreeg hooge koorts; de zware verkoudheid bleek longontsteking'. De officier van justitie gaf een lange uit eenzetting, waarin hij betoogde dat verdach te het slachtoffer naar zijn huis gelokt had om hem te vermoorden. Dit klopte welis waar niet geheel met de getuigenverklaringen maar de officier van justitie zag er niet tegen op de feiten te groepeeren, en er een beteeke nis aan te geven, die in zijn kraam te pas kwam. Zijn conclusie was dan ook en niemand had anders verwacht dat verdachte schul dig was aan moord met voorbedachte rade. Pickering, wiens gezicht niet de minste ont roering of opwinding verried, luisterde kalm en liet zijn verdediger een paar korte notities overreiken, Andy Luck had inwendig plezier hij zag dat zijn cliënt zich gereed maakte om voor zijn -leven te vechten, maar het was hem een raadsel hoe dat zou gebeuren, want Pickering was bij de gesprekken, die hij in de cel met hem had gehad, zoo gesloten geweest als een bus. Het getuigenverhoor verliep vrijwel als bij het onderzoek voor den politierechter. Ashtou onderwierp de getuigen aan een scherp kruis verhoor, maar kon niets vaststellen, dat het bezwarend feitenmateriaal tegen zijn cliënt ontzenuwde. Het was bewezen, dat verdachte op Tanbuck Hall naast het lijk van zijn slachtoffer aangetroffen was met een revolver Ln de hand. En uit die zelfde revolver bleken de schoten gelost te zijn. Juffrouw Jorvin en Eliza James konden den verdachte geen alibi verschaffen. Zij hadden Pickering naar de studeerkamer zien gaan. maar ze hadden hem niet zien terugkeeren, daar zij bij het geluid van brekend glas in hun ontsteltenis naar hun slaapkamer waren gehold. Maar één ding konden ze verklaren dat Pickering niet zelf de' ruit verbrijzeld had. want toen dat gebeurde, was hij in zijn studeervertrek geweest. De eene getuige na de andere verscheen voor het' hekje en toen de zitting den eersten dag geschorst werd, zag het er voor Pickering verre van hoopvol uit. Ashton begreep dat hij een hopelooze taak zou hebben; hij had alleen door bemiddeling van Andy Luck mede- deelingen van Pickering ontvangen, daar hij een persoonlijk onderhoud met zijn cliënt van de hand had gewezen. De jonge advocaat had er geducht spijt van, dat hij zich door Judith had laten bepraten, want als Pickering veroordeeld werd en dat zou ongetwijfeld gebeuren zou men hem de schuld daarvan geven en het als een wraakneming op zijn oude vijandschap beschouwen. Met bezwaard hart ging hy dén volgenden dag dan ook naar de zitting. Zelfs Wain was er niet om hem -te troosten. Pickering lachte zijn verde diger vanuit de beklaagdenbank bemoedigend toe, maar de advocaat gaf hem een koelen blik terug. Ashton's pleidooi was «een meesterstuk, vooral daar hij geen grein sympathie had voor zijn cliënt, integendeel. Eerst was de jongeman wat verlegen, maar dat overwon hij spoedig. De wetenschap, dat hij voor een verloren zaak vocht, vuurde hem aan tot gloedvolle welsprekendheid en hij deed zijn uiterste best om een gunstig licht wer zijn cliënt te laten schijnen. Hij herinnerde er aan, hoeveel verdachte voor de voorstad ge daan had; hij haalde verschillende gevallen aan, waarin Pickering zich een goed en hulp vaardig mensch had getoond en wees er met nadruk op dat, wanneer een schrander en geslepen man als verdachte zich wilde wreken hij zeker andere middelen zou hebben te baat genomen als lichamelijk geweld. Welk voordeel kon Pickering hebben van den dood van Sir Gilles Dove? Verder stelde hij in het licht, clat, indien verdachte werkelijk Sir Giles had n'oodgeschoten. hij toch gemakkelijk had kunnen zeggen dat dit bij ongeluk was ge schied, in de meening dat hij een inbreker was. De aanklacht zou dan doodslag hebben geluid inplaats van moord. Ook het feit, dat verdachte was aangetroffen met de revolver in zijn hand ,wees op zijn onschuld; hij had toch ruimschoots tijd gehad om het wapen weg te werpen. Uit al deze gegevens con cludeerde pleiter dat zijn cliënt de waarheid had gesproken en onschuldig was. De presideerende rechter wees den verde diger op de verklaring van Wain, die Sir Giles in zichzelf had hooren spreken. Was het niet waarschijnlijk, dat het motief van verdachte's daad gelegen was in zijn vrees dat de vermoorde iets uit zijn verleden be kend zou maken? Ashton voerde hiertegen in, dat er geen enkel bewijs was dat Sir Giles iets werkelijk belangrijks uit het verleden van verdachte wist. Het was de plicht van de jury en het openbaar ministerie, meende de jongen ad vocaat, om aan te Loonen dat. hetgeen Sir Giles meende te weten, van zulk een impor tantie was, dat het een motief zou vormen voor den moord. Indien dit bewijs niet kon worden geleverd, ontbrak ieclere redelijke drijfveer tot de misdaad. Terwijl de jury naar aanleiding van deze opmerking van den verdediger beraadslaag de, werd aan Luck een briefje overhandigd. De rechtsgeleerde las het met de grootste aandacht en daarop teekende zich groote verbazing op zijn sluw gericht af. Hij ging met het briefje naar Ashton. die zich al even verbaasd toonde en onmiddellijk den voor- zittenden rechter een uur schorsing der zit ting vroeg met het oog op nieuwe feiten, die zooeven ter kennis van de verdediging waren gekomen. Daar hot toch bijna tijd was voor de lunch en 's rechters edelachtbare maag rammelde, maakte hij geen bezwaar. .(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6