BUITENLAND. INTERESSANT ECONOMISCH OVERZICHT. DE DUITSCHE DEVIEZEN-NOODVERORDENING. COÖPERATIEVE HAARLEMSCHE GROENTEN- EN BLOEMBOLLENVEILING. EEN KEURIGE INRICHTING. De man, HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Uit de V. S. Een bezoek aan het gebouw aan den KI. Houtweg. De eerste inzending van hyacinthenbollen. Allerwegen groote ongerustheid. Dreigt de in- en uitvoerhandel vast te loopen? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Volgens de maandelijksche publicatie van de National City Bank of New-York, heeft de Duitsche financieele crisis een remmende uitwerking gehad op de verwachting dat de zakelijke expansie in den herfst sneller of grooter zou zijenn dan gewoonlijk. In publi catie wordt uiteengezet dat Duitschland de op twee na grootste kooper is van Ameri- kaansche goederen eii dat zijn moeilijkheden de geheele wereld raken. Ter zelf der tijd wordt echter verklaard, dat er geen reden is te vreezen dat de zakelijke herleving zal uit blijven tot alle hinderpalen uit den weg zijn geruimd. Noodzakelijke goederen moeten wor den geleverd en de handel moet dan toch ook doorgaan ondanks alle handicaps. Vervolgens wordt medegedeeld dat zaken in Amerika over het algemeen slap waren gedurende Juli en de stimulans op de mark ten, uitgeoefend door het moratorium-voor stel ging grootendeels verloren. De bevredi ging der behoeften aan artikelen van dage lij ksch gebruik heeft echter de betrokken industrieën (schoenen, wollen stoffen, zijden stoffen, katoenen goederen, banden) in staat gesteld een goed figuur te slaan. De produc tie van deze industrieën is grooter geweest dan die van het vorige jaar. De zware industrieën hebben niet veel te doen. Er zijn er zelfs die minima bereikt hebben die nog beneden het niveau liggen van De cember en Januari. Seizoensachteruitgang in den detailhandel komt dit jaar, zooals gewoonlijk weer tot uiting, doch de hoeveelheid goederen ver kocht door de winkels, waarvan cijfers per- krijgbaar zijn, warenhuizen en groote ma gazijnen zijn wederom hooger dan de cijfers van verleden jaar. De totaal-netto winsten na aftrek van alle kosten, doch met inbegrip der dividenden van 325 industrieel- en koopmansonderne mingen gedurende de eerste helft van dit jaar bedragen volgens de bankberekeningen ongeveer 353 millioen. doll, tegen 639 millioen doll, voor dezelfde periode van het vorige jaar, ehtgeen een achteruitgang beteekent van 45 pet. Vergeleken niet dezelfde periode van twee jaren geleden bedraagt de achter uitgang 62 pet. De stabiliteit van de geldmarkt der Ver- ëenigde Staten is gedurende Juli niet ge schokt en slechts weinig schommelingen had den plaats ondanks de critische ontwikkelin gen, die sterke verhoogingen der disconto's in vele landen brachten. De buitenlandsche afdeeling van de. obli- gatiemarkt echter, gaf den schok toegebracht aan het vertrouwen door de financieele crisis in Europa weer. Dit wat de V. S. aan gaat. Een overzicht gevende van den Duitschen •financieelen toestand', wordt de meening te kennen gegeven dat de groote Duitsche moei lijkheid klaarblijkelijk die is van een hand having van credieten op korten termijn, eer der dan van het verkrijgen van een conver sie in obligaties op langen termijn. Met het oog op de prijzen,' thans genoteerd op alle markten voch: Duitsche papieren, moet de ge dachte aan credieten op langen termijn als onuitvoerbaar beschouwd worden, tot het oogenblik waarop de crediettoestand van Duitschland vaster gevestigd is. Wij kunnen dit interessante overzicht uit New-York, nog aanvullen met het onder staande telegram van Reuter: De Shell Union Oil Corporation heeft over het tweede kwartaal per 30 Juni 1931 een verlies geboekt van 11.055.0.34 doll. Over het eerste kwartaal van 1931 bedroeg het verlies 9.903.472 doll., terwijl over het tweede kwartaal van 1930 een winst werd behaald van 2.874.031 doll. Ook deze getallen zijn typeer end voor den huidigen stand van zaken. Inmiddels heeft, naar Wolff uit Berlijn seint, het bestuur van het „Ueberweisungs- verband" besloten, na de uitvoering der ver rekeningen van Dinsdag de „Ueberweisungs"- werkzaamheden te staken, daarvan Woens dag af, het normale bankverkeer weder in gevoerd wordt en volgens de verordening van den rijkspresident de verrekeningen weder vrij afgewikkeld kunnen worden, voor zoo ver zij niet onder de nieuwe deviezenverorde- ning vallen. Over deze deviezenverordening kan nog het volgende gemeld worden: Zij verdeelt de geïmporteerde goederen, waarvoor deviezen beschikbaar gesteld moeten worden, in drie categorieën: De eerste categorie omvat grondstoffen, die noodig zijn tot het in gang houden van de industrieele productie. De tweede categorie van goederen omvat hoofdzakelijk half-afgewerkte producten. Voor dezen import kunnen deviezen slechts in beperkte mate ter beschikking worden ge steld. De derde categorie wordt gevormd door de afgewerkte producten, waartoe in vele geval len de uit het buitenland geïmporteerde le-: vensmiddelen worden gerekend. Voor deze derde categorie worden in het geheel geen deviezen beschikbaar gesteld. De „Tel." meldt nog dat de deviezenveror- dening overal in Duitschland groote onge rustheid veroorzaakt. De „Deutsche Allge- meine Zeitung" verdedigt het inhouden van deviezen voor afgewerkte producten, die in Duitschland zelf in even goede kwaliteit wor den vervaardigd. Het blad noemt textielwa- ren. zeep. cosmetische waren, chemische pro ducten, sieraden en auto's. Daarentegen noemt het blad het stopzetten van den invoer van levensmiddelen bijzonder gewaagd. In de eerste plaats zouden in het binnenland de prijzen voor levensmiddelen stijgen en vervolgens zou deze maatregel in Nederland en Italië verbittering veroorzaken en een neiging tot represailles doen ontstaan. Het heeft geen zin den invoer te beperken, als mep daardoor den export verliest. Niet temin acht ook de „Deutsche Allgemeine Zeitung" het begrijpelijk, dat men des zomers den Invoer van Californische appelen of si naasappelen en in Januari den invoer van jonge aardappelen onmogelijk makt. Het rij ksverbond van den Duitschen groot- en overzeeschen handel heeft een telegram gericht tot den rijkskanselier, waarin ge zegd wordt, dat de deviezenverordening in de betrokken kringen de grootste ontstelte nis heeft veroorzaakt. Het gevaar dreigt, dat in de komende dagen de in- en uitvoerhan del geheel vastloopt. Duitschland Radio-rede van Dr. Bruening. BERLIJN, 4 Augustus (V. D.) Rijkskanse lier Dr. Bruening heeft een radiorede uit gesproken, waaraan wij een en ander ont- leenen: „De Rijksregeering was in de afgeloopen maanden gedwongen bij haar maatregelen en vooral in de reparatiepolitiek, zonder zich om agitatiebehoeften te bekommeren be hoedzaam op te treden, aangezien zij zich bewust was van de gevaren voor de Duistche geldmarkt. Deze politiek is dikwijls niet be grepen. De politieke en economische ge beurtenissen zijn in de laatste zes weken buitengewoon snel op elkander gevolgd. Het plan-Hoover is in zijn essentieele inhoud werkelijkheid geworden. Zij het ook met een vertraging van scheidene weken,, welke vertraging op het Duitsche zakenleven ern stige reactie heeft gehad, door het onttrek ken van buitenlandsche credieten op korten termijn ten bedrage van milliarden uit de Duitsche bankwereld. Dit was voor ons zakenleven een plotseling en gevaarlijk bloedverlies dat ernstige beroeringen en sto ringen in het betalingsverkeer met zich mee moest brengen. Een belangrijke vooruitgang is echter de leer die men uit deze crisis getrokken heeft waardoor de geheele wereld het er eens over is geworden dat het lot der volkeren nauw met elkander verbonden is, dat storingen in het organisme van een zoo groot econo misch lichaam als het Duitsche Volk niet zonder ernstige consequenties ook in het buitenland kunnen leiden". „Ik hoop, dat wij binnenkort de te Parhs begonnen Duitsch-Fransche besprekingen bij het tegenbezoek van de Fransche staats lieden te Berlijn zullen kunnen voortzetten. De resultaten van deze buitenlandsch po litieke besprekingen zijn natuurlijk slechts een eerste stap op een weg, aan het einde waarvan, naar wij hopen, een duurzame in ternationale corporatie zal staan. Tusschen het eerste resultaat van zulke bijeenkomsten en de door den dringenden nood opgewekte verwachtingen zal altijd een smartelijken afstand blijven bestaan. Hoezeer ik dit ge voel ook begrijp en waardeer het zou toch betreurenswaardig zijn wanneer dergelijke aanvankelijke desillusies in staat zouden blijken den vastbesloten wil, om op den be gonnen en op den duur alleen succesvollen weg voort te gaan, te remmen". ..In Duitschland is van tijd tot tijd ge sproken over de mogelijkheid van een bui tenlandsche leening en is de Rijksregeering verweten dat zij om verkeerd begrepen prestige redenen de gedachte aan een dergelijke leening niet nader heeft uitge werkt. Met nadruk is de Rijksregeering tegen deze opvatting opgekomen. Ik stel thans opnieuw vast dat een groote buitenlandsche leening zoowel voor het oogenblik als voor geruimen tijd buiten de reëele politieke mogelijkheden ligt. Duitschland en zijn zakenleven zijn derhalve vooreerst aange wezen op „Selbsthilfe" en op het vertrouwen in eigen kracht. Niemand mag zich hierbij bezorgd maken dat deze houding van de Rijksregeering een uitvloeisel is van overdreven nationalisme." „Niemand kan meer overtuigd zijn van de internationale verbondenheid van alle lan den dan de Rijksregeering. Het is uitge sloten dat wij Duitschland kunnen omgeven met een Chineeschen muur waarbinnen het Duitsche Volk, voorziende in eigen behoeften uitsluitend met eigen handel en wandel, zou kunnen leven. Het Duitsche zakenleven is en blijft aangewezen op nauwe handels politieke samenwerking met het buitenland". De Rijkskanselier ging vervolgens over tot bespreking van het Volksbegehren in Prui sen en legde daarbij den nadruk er op dat deze aangelegenheid 'n zuiver Pruisische zaak is. De reis naar Rome. ROME, 4 Aug. (V-D.) De Duitsche ambassa deur te Rome heeft heden twee malen een bezoek gebracht bij den minister van Bui tenlandsche Zaken Grandi. Na het onder houd van hedenmiddag tijdens hetwelk het program van het bezoek van Bruening en Curtius is besproken heeft Grandi rapport uitgebracht aan Mussolini. Vervolgens werd in een nieuwe bespreking de definitieve re geling getroffen. De Duitsche ambassadeur zal de Rijks ministers tegemoet reizen en hen Donder dagavond aan de Brennerpas begroeten. „Der Angriff" verboden BERLIJN, 4 Augustus (V.D.) Het Na tionaal socialistisch blad „Der Angriff" deelt mede dat het tot en met Donderdag 6 Augustus a.s. is verboden wegens beleediging van de politie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers T sjecho-Slowakije. Discontoverhooging. PRAAG, 4 Augustus (V.D.) De Tsjechi sche Nationale Bank heeft met ingang van 5 Augustus haar wissel- en effectendisconto verhoogd van 4 tot 5 pet. en de beleenings- rente voor staatspapieren van 5 tot 6 pet. Britscfa'Indië. Leider der opstandelingen in Burma gevangen genomen. LONDEN. 4 Augustus (V.D.) Te Burma is een der leiders der opstandelingen, Nyana gevangen genomen. Met Saya San is hdj een der langst gezochte aanvoerders van de op standelingen in het Tharrawaddy-gebied. Hij werd in de jungle door een Engelsche pa trouille overvallen en gevangen genomen. België. Nederland en de crisis in de steenkolenindustrie. De crisis in de steenkolenindustrie behoort tot de belangrijkste moeilijkheden waarmede de regeering zich in dezen vacan tie tijd heeft bezig te houden. Zoo als bericht, zijn recht- streeksche onderhandelingen met het Duit sche Kolensyndicaat in uitzicht gesteld, terwijl men in sommige kringen laat door schemeren, dat ook met Nederland onder handelingen wenschelijk zijn, aldus meldt „De Tel.". Zoo liet een medewerker van de „Soir" door een groothandelaar verklaren, dat Ne derland in België steenkolen van alle kwa liteit invoert tegen prijzen, die 75 frs per ton beneden de gereduceerde prijzen der Bel gische steenkoolmijnen blijven. In sommige streken van Henegouwen werden met de hulp van Belgische firma's verkooporganisaties opgericht die de per schip gezonden steen kool aan den man brengen, terwijl ook kleine leveringen ten huize worden besteld tegen veel lagere prijzen dan die van de naburige mijnen. Nederland heeft 4.100 wagens van 10 ton meer ingevoerd dan in 1930. De Belgische steenkoolmijnen liggen met voorraden die tot 3,350.000 ton zijn aange groeid. z Intusschen vernemen wij, dat de onder handelingen met Duitschland zullen gaan over de mogelijkheid om Belgische kolen in Duitschland af te zetten, in ruil voor het be houd van den vrijen invoer in België. Indien overeenstemming werd verkregen zou Ne- 'derland ook uiteraard aan geen enkelen be perkingsmaatregel blootstaan. die voor een ander doorging. Maar zijn gevangenisstraf zelf mocht opknappen. Marcel Blondel, luitenant bij de Syrische bezettingstroepen, werd bij zijn kolonel ge roepen en kreeg het volgende te hooren: „Gij zijt failliet verklaard en voorts ver oordeeld tot een gevangenisstraf door de Parijsche rechtbank." De bevelhebber der bezettingstroepen het Blondel onmiddellijk in arrest stellen, on danks de heftige protesten van den luite nant die volhield, dat er een misverstand in het spel moest zijn. Maar de burgerlijke staat van den veroordeelde klopte volkomen met dien van den officier. En er ging daarom zelfs een aanvrage in zee om den naam Blondel uit de lijsten van het Legioen van Eer te schrappen, zegt Le Journal. Toen kwam de waarheid aan het licht. Een sluwe oplichter, die in Parijs „werkte" en die óók Marcel Blondel heette, had zich identiteitsbewijzen van den officier weten te verschaffen. Hij verscheen met diens ordeteekenen en decoraties en ging zelfs zoover, dat hij een lichte kreupelheid aan het linkerbeen, tengevolge van een blessuur imiteerde. Totdat hij wegens bedriegerijen ge arresteerd werd en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, maar in zijn hoedanigheid van den luitenant Blondel, in diens burger lijken staat. Hij ging van dit vonnis in hoo ger beroep en hier werd ontdekt dat hij den staat en naam van een ander gebruikt had. De straf van den oplichter werd verzwaard tot 5 jaar met een geldboete. En de officier is gerehabiliteerd. EEN UITNOODIGING AAN DR. BENDIEN. TOT EEN PROEF IN EIGEN LAND. De afdeeling kankeronderzoek van het in stituut van praeventieve geneeskunde heeft den volgenden brief aan dr. Bendien gericht: Geachte Collega, De afdeeling kankeronderzoek van het in stituut van praeventieve geneeskunde heeft uw boek „Specifische Veranderungen des Blutserums (ein Beitrag zur Serologischen Diagnose von Krebs und Tuberculose)" direct na verschijning in studie genomen, doch daarin geen aanleiding kunnen vinden het door u beschrevene als een stap voor waarts te beschouwen op het gebied der serologiscHen kankerdiagnostiek in het bij zonder of het kankervraagstuk in het alge meen. Te zeer echter naar onze meening wordt in den laatsten tijd in de leekenpers aan deze onderzoekingen aandacht gewijd. Wij hebben besloten, daarom u in de ge legenheid te stellen uwe methode van sero- logische kankerdiagnostiek persoonlijk in ons laboratorium te demonstreeren, ten einde de waarde er van aan te toonen. Ik heb dus de eer, u namens bovenge noemde afdeeling uit te noodigen, u zoo spoedig mogelijk met ons in verbinding te stellen. Met coll. groeten. Uw dw., J. R. DE BRUÏNE GROENEVELDT. „Het is jammer, dat het publiek nog zoo weinig weet van ons bedrijf", zeide de heer Schrama toen hij ons bij ons bezoek aan 'het veilingsgebouw aan den Kleine Houtweg rondleidde. En dat is het inderdaad. Want wat de Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en BloemboUenveiling bereikt heeft in dit nog nieuwe gebouw, verdient zeker een groo te publieke belangstelling, veel grooter dan tot nu toe betoond werd. Is Haarlem niet de hyacinthenbollenveiling? En komen die bol len hier niet van verx-e plaatsen als Noord- wijk, met voorbijgaan van alle tusschenlig- gende plaatsen die toch ook op goede veilin gen kunnen bogen? In 1917, in Juli is de Coöperatieve ver- eeniging op gericht met een gebouw aan het Donkere Spaarne waar nu nog steeds de groenteveilingen gehouden worden. Toen dit voor het zich voortdurend uitbreidende be drijf te klein bleek, ging men naar grootere ruimten zoeken en vond die onderandere in Bloemhof, in 1923. En vier jaren later kwam het tegenwoordige gebouw tot stand aan den Kleinen Houtweg 16. Echter is Bloemhof nog steeds in gebruik en wel in het drukke sei zoen uitsluitend voor de hyacinthen. Het gebouw aan den Houtweg heeft een oppervlakte van 125 bij 30 M. En ondanks de groote hal is het soms nog te klein. „Maar", merkte de heer Schrama spijtig op „we kunnen het niet uitbreiden in ver band met de rooilijn. We zouden er echter nog best een Meter of 15 breedte bij kunnen gebruiken." In de hal was de geheele rechterhelft in genomen door rijen manden, 2 stuks hoog, met tulpenbollen. En links stonden de eerste inzendingen hyacinthen. De aspirant-koopers liepen al druk met opschrijfboekje en catalo gus langs de bollen, keurden de kwaliteit, maten den omvang. Want straks zou weer geveild worden. ,flet meten der bollen". Half Juli wordt het veilseizooen geopend en dan kan het na enkele weken reeds zéér druk zijn, zoodat er dagelijks wat te doen is, met tulpen, hyacinthen enz. Dan komen later de gladiolen, en vermindert het aantal vei lingen langzamerhand tot 1 per week, zoo na Januari. Totdat tegen Mei de zaak gesloten wordt. „Als u nu dagelijks verkoopingen houdt, hoe komt U dan aan den '•toch lijvigen cata logus?" vroegen wij. „Die maken wij zelf. Vroeger werden ze voor ons gedrukt, maar dat is te tijdroovend. Hier ziet u de stencilmachines, die in een korten tijd den catalogus gereed hebben." „Komt U nooit in verwarring, als er nieu we voorraden bollen aangebracht worden en de verkochte zijn nog niet weggehaald?" „Neen nooit. Want de administratie is zóó geregeld, dat hoogstens 'n kwartier na afloop van een veiling de bonnen en brieven gereed zijn, zoodat vrijwel onmiddellijk met het in laden en vervoeren begonnen kan worden en ook wordt." Afslagsysteem. Het systeem van veilen is het afslagsysteem. Op de eerste verdieping is voor den verkoop een zaal ingericht. Aan de eene zijde van de zaal is daarvoor het nieuwe mijnbord opge steld. waarover we in ons nummer van 23 Juli reeds een en ander hebben medegedeeld. Op het groote bord staan als de cijfers op een klok de getallen van 1 tot 100. waarlangs één groote wijzer loopt. Binnen den cirkel zijn de nummers aangegeven, die overeenko men met de nummers der in de zaal aanwe zige zetels. Elke zetel bezit een electrisch' knopje. Wordt nu een bepaalde partij bollen ver kocht, dan wordt de wijzer op een zeker bedrag gesteld en loopt langs de cijfers te rug. Zoodra een kooper de partij wil hebben drukt hij op het knopje. De wijzer blijft op het bedrag gericht staan en het nummer van des koopers zetel op het bord wordt verlicht. De cijfers van 1 tot 100 geven het aantal dubbeltjes van den prijs aan. Wordt per stuiver of cent geveild, dan maakt de afslager daar van te voren attent op. Heeft de verkooper een bepaalden prijs ge noemd, waar beneden hij niet wil verkoopen, dan kan de directie die, hoewel met den rug naar 'het bord zittend, dit door handig aangebrachte spiegels toch zeer duidelijk zien kan een knopje indrukken waardoor de partij wordt „opgehouden". Ik verwonderde er mij over dat dit laatste zoo vaak geschiedde. „Och", antwoordde de heer Schrama. „U moet niet vergeten dat dit vandaag de eerste hyacintherweSling ls. Het is nu nog een zoeken en tasten naar den prijs. Maar over een poosje, als de kat eerst uit den boom gekeken is. en men de bollen noodig heeft, wordt het wel anders. Maar ik zal U het gebouw verder laten zien." Hij toonde ons de koffiekamer, de telefoon cellen, de keurige directeurs- en bestuurska mers en de kantoren der administratie. Hier konden we de nieuwste vindingen op het ge bied van kaartsysteem bewonderen Ook de administratie voor de emballage was goed in orde. In 35 plaatsen van Zuid en Noordholland zijn manden-depots ge vestigd. Het verhuren dezer manden bracht jaarlijks geweldige onkosten mee, doordat de huurders de manden niet alleen voor vervoer naar de veiling gebruikten. Doch nu de ver schillende Coöp. veilingen zich onlangs tot den Bond van Bloembollenveilingcn veree- nigd hebben is tegelijkertijd de bestrijding der onkosten voor het mandenverhuur krachtdadig ter hand genomen. En de resul taten zijn al duidelijk te merken. Wij werden nog attent gemaakt op het re clamegebouwtje, waar gereclameerd kan worden over zieke bollen, die daar worden onderzocht. Het is jammer zeiden wij reeds, dat men niet meer weet van het bedrijf. En ook van het gebouw. Want dit leent zich buitenge woon bijv. voor tentoonstellingen, van veler lei aard. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AGENDA Heden: WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Palace: „Luchtkasteelen". Tooneel: Dornlg, mondorgel virtuoos, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De luchthavik" en „De prijs der liefde". Tooneel: Three Misley Sisters, 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretares- se". Tooneel: The Revers 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middag en des avonds. Gem. Concertgebouw. Concert H. O. V., 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur nam. APOTHFEKDTFNSTEN. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5