Een reis naar Amerika. Helder waschgoed. Billijke prijzen. RHEUMATIEK,?3 TOGAL Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 IX. INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STO OM WAS S C H E fct IJ „i? E MI N A" R iïG bN TÉSSELA AN 40 TEL. IH66 HAARLEM „V TEL. 13.466 De Niagara-watervallen, de niét te temmen Waterstroomen tusschen het meer Erie en het meer Ontario, zijn een wereldwonder. Wanneer men met den ixein van Detroit komt en deze watermassa's nadert, wordt vijf mi nuten gestopt. Alle reizigers verlaten hun coupé, om dit nooit te vergeten schouwspel gade te slaan. Een gedeelte van dit natuur schoon ligt op Amerikaanschen, een gedeelte op Canadeeschen bodem. De watervallen verplaatsen zich zelf ieder ijaar ongeveer een Meter, als gevolg van de af- Blijpende werking, welke het water op de rot sen uitoefent. Ongeveer 25% van het daar be schikbare water wordt gebruikt voor kracht doeleinden. Indien dit percentage grooter zou zijn, vreest men een gedeelte van de schoon heid dezer vallen te vernietigen. Want de Niagara-watervallen zijn vóór alles een aan- trekkingspunt voor touristen. Dat blijkt al 'dadelijk uit den bouw van het in de onmiddel lijke nabijheid gelegen stadje: Niagara Falls. Daar is alles ingericht op vreemdelingen- yerkeer. Het eene hotel wisselt met het andere af; overal zijn kamers te huur. De winkels hebben grootendeels het aan zien van bazars; de straten staan vol met touringcars en huur-auto's. Een groot ge deelte der bevolking is gaarne behulpzaam om als gids te dienen en de rondrit, dien men gedurende twee volle uren per electrische tram in deze streek kan maken, loont zeer Zeker de moeite. Het merkwaardige daarbij is, dat men voor een bezichtiging de groote brug moet passeeren, tusschen Canada en 'Amerika gelegen en daar dus de beschikking moet hebben over een pas, precies als in De troit, waar een bezoek aan het aan de over zijde gelegen Windsor aan strenge formalitei ten onderworpen is. De Niagara-watervallen worden dus ten deele gebruikt voor de ontwikkeling van elec trische energie. Ilc bezocht de centrale. In deze omgeving gebouwd, en had gelegenheid daarvan alle mogelijke bijzonderheden te vernemen. De Niagara-rivier, die tusschen de beide reeds genoemde meren van een hoogte van 326 voet (één voet is pl.m. 33 1/3 c.M.) naar beneden valt, voorziet een gebied van een lengte van 450 K.M., bij een breedte van' 160 K.M. van electrischen stroom. De parti culiere maatschappij, welke dit werk exploi teert, heet: „Niagara Hudson Power Corpora tion". De bruto-inkomsten dezer onderne ming bedroegen in 1929 niet minder dan ruim 79 millioen dollar, de netto inkomsten ruim 15 1/2 millioen dollar. Het aantal verkochte K.W.U. bedroeg over dat jaar 6.4.99.329.000. een vermeerdering van 10% vergeleken bij 1928. Dit is de grootste hoeveelheid electrische stroom, die ooit door een particuliere electri- citeitsmaatschappij in één jaar is verkocht. De grootte blijkt het duidelijkst, wanneer men bedenkt, dat deze hoeveelheid niet min der vertegenwoordigt dan 50% van den ver kochten electrischen stroom in den staat New* York en 8 1/2 van alle benoodigde electrische energie in de Vereenigde Staten van Amerika. Het aantal gebruikers van elec- triciteit dezer centrale bedraagt circa 640.800. Behalve electrische stx-oom wordt ook gas geproduceerd: in 1929 niet minder dan 8.243.150.000 M3„ terwijl het aantal gasver- bruikers 241.180 bedroeg. Een reeks zeer krachtige electrische lampen Werpt een fantastisch licht op het neervallen de en weder opspattende water. Want juist tiat laatste maakt het geheel zoo mystiek. Tot een hoogte van circa 100 Meter boven het rivierniveau hangt een nevel van het ver- sproeiende water, die nooit verdwijnt en waardoor de watervallen bij bezichtiging per boot nooit zoo fraai uitkomen als van de landzijde, 's Avonds tusschen half 10 en half 11 toont dit gordijn een wisseling van kleuren, door de verschillende lampen, welke er op ge richt worden. En overdag, wanneer de zon over dit heerlijke landschap schijnt, ver toont dit watergordijn de zoo bekende kleuren ■van den regenboog. Men moet eigenlijk niet pogen dat toover- achtige schouwspel te beschrijven: ik geloof niet dat het onder woorden te brengen is; men moet het zelf gaan zien en genieten. Van een bevaarbaarheid is natuurlijk geen sprake; vele kilometers van de eigenlijke watervallen af is de onstuimigheid zóó, ge weldig en het gevaar van verpletteren tegen rotsblokken enz. zóó groot, dat verstandige menschen zich hieraan niet wagen. Evenmin behoeft men natuurlijk te denken aan het overzwemmen. Toch zijn er in dat opzicht pogingen gewaagd. Zoo heeft o.m. de Engel- De Niagara-watervallen. sche kapitein Webb, die voor het eerst met succes het Kanaal is overgezwommen, ge tracht een dergelijk kunststuk uit te halen bij de Niagara-rivier, op de hoogte der water vallen. Hij heeft deze waaghalzerij met den dood moeten bekoopen. Wie de plaats aan schouwt, waar deze poging gewaagd is, zal het bijna misdadige daarvan goed kunnen inzien. Van Niagara Falls ging het per nachttrein naar Buffalo, een stad van ruim een half mil lioen inwoners, met buitengewoon fraaie per ken. Buffalo is een centrum van de staal industrie. En ten slotte naar Albany, de hoofdstad van den Staat New York, van waai de Hudson-vaart werd begonnen naar New York zelf. Deze vaart is in zeker opzicht te vergelijken met de Rijn-vaart in Duitschland; alleen ontbreken hier de oude burchten. Oost- en Midden-Amerika is zoo mogelijk In Holland terug zijnde hoop ik, dat mij gelegenheid gegeven wordt in Haarlem's Dagblad nog eenige nabeschouwingen te le veren, in hoofdzaak naar aanleiding van een aantal gesprekken, welke ik nog voerde. On Board MOLLERUS. Hudson River Day Line. 1 BINNENLAND ONGELUK OP EEN MIJNSPOOR. JEUGDIG STOKER VERBRAND. Maandagmiddag, omstreeks half 12, reed, onder Beek, op het in aanbouw zijnde mijn- spoor van Geleen naar Nut, een trein, komen de uit de richting Spaubeek, op een stilstaan- den trein die op een zijspoor stond. De ma chinist heeft met alle macht geremd. Het mocht echter niet baten schrijft de Msb., want met een vaart van pl.m. 10 K.M. heeft de machine den laatsten wagon geraakt, met het gevolg, dat de machine kantelde en een stoomlelding brak. Door het ontsnappen van water en stoom zijn de machinist en stoker getroffen. De machinist heeft zieh weten te redden; de 16-jarige stoker, A. de Weerdt, uit Heerier heide, heeft de machine niet meer kunnen verlaten en werd even later deerlijk verminkt opgenomen. Nadat het eerste verhand gelegd was, is de jonge man, zwaar gewond, naar het Ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in den namiddag, onder vreeselijke pijn, is bezweken. De zwaar gewonde machinist maakt het naar omstandigheden wel. DUITSCHE TREILER GESTRAND. Uit Dij Helder meldt men aan de N. R. C„ dat Dinsdagochtend op de zandbank de Noorderhaak, bij Den Helder, de Duitsdhe treiler O. N. 152 gestrand is. De sleepboot Utrecht, van het bureau Weismuller, welke In Den Helder gestationneerd is. is uitgevaren om assistentie te verleenen. Bij hoog water hoopt men het schip vlot te kunnen krijgen. Omtrent de oorzaak van de stranding kan nog niets worden meegedeeld. Het zicht was uitstekend, en de zee kalm. SCHOP- EN STEEKPARTIJ TE SCHE- VENINGEN. In een café in de Vijzelstraat te Scheve- ningen is volgens de N.R.Ct. Maandagavond omstreeks half elf ruzie ontstaan tusschen den 24-jarigen A. D. G. en den 23-jarigen C. K„ die een paar flinke schoppen tegen zijn been kreeg K. heeft toen een aardappel mesje genomen en daarmee G. in den buik gestoken. G. werd vrij ernstig gewond naar het Roode-Kruis-ziekenhuis gebracht, waar een operatie noodzakelijk bleek. Dins dagochtend was zijn toestand vrij bevredi gend. De dader is door de politie ingere kend. DE GROOTE JUBILEUMSREIS DER N. R. V. HARTELIJKE ONTVANGST IN OOSTENRIJK. Zondag zijn de achthonderd Nederlanders, deelnemers aan de groote generale reis der Nederlandsche Reisvereeniging (de z.g.n. Ju bileums-Generale) na een zevendaagsch ver blijf in Oostenrijk, naar Nederland terugge keerd. De terugreis werd evenals de heenreis gemaakt per extra-trein, bestaande uit twaalf groote D-wagens en twee restaura tierijtuigen. Buitengewoon treffend en har telijk is overal in Oostenrijk de ontvangst ge weest, welke het groote Nederlandsche reis gezelschap, zoowel van* de zijde der autori teiten, als van de zijde der bevolking is ten deel gevallen. Reeds op de heenreis wenden op Zaterdag 25 Juli, bij het passeeren der Duitsch-Oosten- rijksche grens, op het station te Passau de Nederlandsche toeristen begroet door den heer H. G. Tulp namens de directie der Oos- tenrijksche Bondspoorwegen. Zondag 26 Juli volgde de groote boottocht over den Don au naar Weenen met de extra-hoot, de „Sohön- brunn". Onderweg werd te Melik uitgestapt ter bezichtiging van de bekende Stift Melk (Benediktijner Abdij) met haar talrijke kunstschatten, w.o. de prachtige bibliotheek. Bij het van boord gaan hield Hofrat Dr. Otto- frass, het districtshoofd van Melk, namens de landsregeering van Neder-Oostenrij'k een begroetingsrede, waarna o<p het Stift zelf het gezelschap werd verwelkomd door den abt Dr. Armand John, die in een ontroerende toe spraak hulde braöht aan Nederland en het onvergetelijke liefdewerk der Nederlandsche bevolking memoreerde, welke zoo vele Oosten rijksche kinderen heeft opgenomen. Beide toespraken" werden namens de N. R. V.'ers beantwoord door den heer J. G. Beurs, den algemeenen leider. Te Weenen zelf viiel het gezelschap even eens een buitengewoon 'hartelijke ontvangst ten deel. De zangvereeniging der Oostenrijk- sche spoorwegambtenaren zong het Neder landsche volkslied. Spontaan zetten daarop de Nederlandsche toeristen het Oostenrijksche volkslied in. Te Weenen had een officieele ontvangst op het Raadhuis plaats. In de badplaats Baden, werd eveneens het N. R. V.-gezelschap officieel ontvangen. Hartelijk was ook de ontvangst te Kloster- neuburg. Ter gelegenheid van het bezoek der 800 Nederlanders aan Weenen, had de directie van het bekende Theater an der Wien een feest-voovstelling georganiseerd van „Die Fledermaus". De voorstelling begon met het spelen van het Wilhelmus. Op den laatsten dag van het verblijf in Weenen, werd in den Rathauskeller de af scheidsavond gehouden. Aan den maaltijd, waaraan verschillende Oostenrijksche gasten, die tot het groote succes van deze welge slaagde reis het hunne hadden bijgedragen, aanzaten, zijn tal van .toespraken gehouden, waarbij op warme wijze aan de leiders en in zonderheid aan den algemeenen leider, den heer J. G. Beurs, hulde is gebracht. HET SPOORWEGVIADUCT OVER DEN MUIDERSTRAATWEG. Naar het Hbld. verneemt zal het spoorweg viaduct over den straatweg Amsterdam muiden in de week tusschen 7 en 14 Septem ber in dienst worden gesteld. Tevens zal dan de rijweg onder het viaduct in gebruik wor den genomen. - Over een maand is dus een van de hinder nissen in den Muiderstraatweg opgeruimd. GEEN WATER BIJ ELECTRISCH MATERIEEL. Het personeel op de electrische treinen der Nederlandsche Spoorwegen heeft een instruc tie ontvangen volgens welke het gebruik van water bij brandblussching in electrische trei nen wordt afgeraden. heb ei- met het kind over gesproken en haar hart hangt aan Ash ton; ze zou met hem trouwen, al was hij een bedelaar. Daarom zeg ik, laat het kind haar eigen zin vol gen". Morgan liep met groote stappen zijn kan toor op en neer. „Phineas", zei hij lang zaam, terwijl hij voor den landeigenaar bleef stilstaan, „u bent mij wat verschuldigd, meen ik". „Zeker. Als u er niet was geweest, zou ik mijn aardsche goederen verloren heb ben". „Dan moet u mij helpen. Helpen door het te doen voorkomen, dat u er bij Judith op aandringt, dat ze met Sir Reginald Dove trouwt". „Neen", antwoordde Verily beslist. „Ik wil het kind niet ongelukkig maken, door haar te dwingen tot een huwelijk, dat haar tegen de borst stuit". „U loopt een beetje hard van stapel, Phineas! We zijn nog niet aan een huwe lijk! Als u goed geluisterd ha^. zoudt u hebben gehoord, dat ik zei dat u het moest doen voorkomen, alsof u haar wilde dwin gen. Judith's geluk gaat mij minstens even zeer ter harte als u; ik heb haar ouders goed gekend. Ze zal een tijdlang verdriet hebben, zeker, maar de vreugde zal er later des te grooter om zijn". Verily keek den geldschieter verbaasd aan. „Wat hebt u voor?" vroeg hij. „Een heeleboel, dat ik niet kan uitleggen, voordat mijn plan succes heeft gehad". „Wat voor plan?" „Dat ik aan het uitbroeden ben, om mij van elke verdenking aan den moord op Sir Giles te zuiveren". „U bent toch vrijgesproken door een wet tige rechtbank". „Zeer „Zeker, maar er zijn menschen in ONWEER EN BLIKSEMINSLAG. VIJFTIEN TELEFOONPALEN' VERNIELD. Maandagavond woedde boven Deurne Asten, en omgeving1 een zwaar onweer. In de St. Jozefparochie te Deurne sloeg de bliksem in de woning, van den arbeider v. d. W. De vrouw van v. d. W-, die aan tafel zat werd door het hemelvuur getroffen en nog al ern stig gewond meldt de Msb. Haar echtge noot droeg haar onmiddellijk naar een na burige woning, omdat- de bliksem ook brand veroorzaakt had. Het huis van v.d. W. brand de geheel uit. Ook op het gehucht' Wasberg werd een man door den bliksem geraakt, doch slechts licht gewond. Verder vernielde het hemelvuur gedeelte lijk den fabrieksschoorsteen der steenfabriek Van Daal, vioossens en Co., terwijl op het kantoor der fabriek een begin van brand ontstond, welke echter spoedig gebluscht kon worden. In een weide werden drie koeien door het hemelvuur gedood. In Asten sloeg de bliksem op de telefoon leiding en vernielde 15 achter elkaar staande telefoonpalen. Te Wagenberg bij Breda sloeg Dinsdag morgen tijdens het onweer de bliksem in de R. K. kerk, tengevolge waarvan de electri sche installatie van het uurwerk werd be schadigd. De heer Langenberg, die in de kerk werkzaam was, werd zoo door den schrik bevangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Reuver zijn huis. schuren en stalling van den landbouwer Niemans tengevolge van blikseminslag afgebrand. Maandagmiddag is de bliksem geslagen in het pakhuis van Jansen's eieren-, zuivelpro ducten-, wild- en gevogelte-handel, gelegen aan den Roermondschenweg te Venlo. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, maar door het optreden van de Venlosehe brand weer bleven de aangrenzende panden ge spaard. Het pakhuis met inhoud, jonge haantjes, emballage e.d. is geheel uitge brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. VLEESCHVERGIFTIGING TE UITHOORN. EEN FRAUDULEUS GESLACHT SCHAAP ALS OORZAAK. Te Uithoorn heeft zich een geval van érn stige vleeschvergiftiging voorgedaan in het gezin van den heer J. Boelaard, meldt de N. R. Ct. D vergiftiging werd vastgesteld door dr. J. F. A. Oudendal aldaar. De patiënten hebben het zeer benauwd gehad: braken, diarrhee, hoofdpijn, krampen enz. Bij onder zoek bleek, dat het vleesch afkomstig was van een bij een slager te Uithoorn, fraudu leus geslacht schaap. De resten van het schaap heeft de directeur van het abattoir te Uithoorn in beslag genomen en opgestuurd naar een laboratorium.te Utrecht voor nader onderzoek. Er is proces-verbaal opgemaakt. TUINBOUWERS TEGEN ZUIDERZEE-INPOLDERING. VERLIES VAN WEST-FRIESLAND'S „ZEE KLIMAAT"? Een aantal ingezetenen van Enkhuizen, Bo- venkarspel, Grootebroek en Andijk, hetzij door hun beroep van practisch landbouwer, hetzij door hun ambt of betrekking ten nauwste betrokken bij den land- en tuin bouw, heeft aan den minister van Water staat een adres gezonden, waarin met kracht wordt aangedrongen op een hernieuwden bestudeering van de gevolgen der droogma king van de Zuiderzee, alvorens de verschil lende werkzaamheden worden voortgezet. Gevreesd wordt, dat de gunstige invloed, die de nabijheid der Zuiderzee heeft op de temperatuur in West-Friesland en het wei nig voorkomen van onweersbuien te loor zal gaan. Ook gelooven zij, dat de regeling van het inlaten van water uit- het te vormen zoet water-bekken moeilijkheden zal meebrengen. overvloed, die heilig overtuigd zijn, dat ik Daxley heb omgekocht, om de schuld op zich te nemen". „Men kan toch niet iemand omkoopen, die weet dat zijn uren geteld zijn?" „Maar wanneer zoo iemand nu eens een kind heeft, waar hij dolveel van houdt? Het is me ter oore gekomen, dat er beweerd wordt, dat ik Daxley zou hebben omgekocht, met de belofte dat ik voor zijn kind zou zorgen, op voorwaarde, dat hij de schuld op zich nam. Maar ik- bezweer u, dat het een leugen is, een infame leugen". „Maar wat wilt u dan doen?" „Trachten de waarheid over den moord te ontdekken". „Maar Simon Daxley heeft dien gepleegd, volgens eigen „Ik geloof niet dat hij het gedaan heeft", viel Morgan den spreker heftig in de rede. „Ik stel op den voorgrond, dat ik de hand er niet in heb gehad, om hem te bewegen deze leugen te vertellen, Want het is een leugen!" „Maar waarom zou een stervende lie gen?" „Dat is juist, wat ik moet zien gewaar te worden. U kunt me daarin helpen, door bij Judith aan te dringen met Reginald Dove te trouwen". „Ik weet niet, wat voor verborgen bedoe lingen u daarmeé hebt", verklaarde Verily hoofdschuddend, „temeer, waar het u toch waarschijnlijk bekend is, dat hij het oog heeft laten vallen op Ida Cashell, de gouver nante van zijn zusters". „Dat is me inderdaad bekend en dat is om zoo te zeggen het punt, waarop mijn hoofdaanval gericht is. Vraag verder niets Phineas, maar heb vertrouwen in mij. Dat heb lk toch wel aan u verdiend. Ik geef u mijn eerewoord, dat Judith niet lijden aal, RADIO-TOESTELLEN OP AFBETALING. WAARMEE GEEN RADIO TE HOOREN IS. Wij vernemen dat de Commissie ter be strijding van de misstanden in het volkscre- dietwezen te Leiden zich o.a heeft kunnen verzekeren van de medewerking van den in de radio-wereld bekenden Ir. Max Polak te Voorburg. Deze expert, die geheel buiten den radio- handel staat, heeft reeds een toestel onder zocht en rapporteerde o.a.: „Dat hij er met alle moeite slechts in slaag de één station te ontvangen, waarbij de kwaliteit van de ontvangst volkomen on bruikbaar is, wat niet het gevolg kan zijn van een onjuiste behandeling; dat bepaalde onderdeelen slordig zijn uitgevoerd; dat de berekende prijs voor de installatie te hoog is en dat de kwaliteit van een en ander den prijs niet rechtvaardigt". Dit rapport geeft de Commissie aanleiding het publiek nogmaals ernstig aan te raden bij het aangaan van huurkoopovereenkom sten de noodige voorzichtigheid te betrach ten, vooral omdat radio-toestellen bij de af levering. naar het oordeel van den leek, meestal behoorlijk spelen en eventueele ge breken eerst eenigen tijd na de plaatsing te voorschijn komen. Het is duidelijk dat bona-fïde handelshui zen de fouten onmiddellijk zullen herstellen, doch men dient er rekening mede te houden, dat er verkoopers zijn, die zich achter hun goed geredigeerde contracten geheel ver schuilen en zich na de levering ten koste van alles zich alleen om de inning van de afbetalingen bekommeren. Het publiek mag echter niet uit het oog verliezen dat de levensduur van een radio lamp is circa 1000 branduren. Bij een dage- lijksche ontvangst van ongeveer' 3 uur (wat dikwijls voorkomt) kan zoo'n lamp dus in ongeveer 120 dagen opgebruikt zijn. Zij die voorlichting omtrent huurkoopover eenkomsten wenschen te ontvangen of mon deling klachten wenschen in te dienen kun nen zich vervoegen op 't spreekuur van het Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen, dat eiken Dinsdagavond tusschen 7.15 uur en 8 uur gehouden wordt in het Huiszitten- huis (Gebouw van de Ned. Herv. Diaconie), Oude Rijn nr. 44 te Leiden. De Commissie heeft van verschillende te Leiden gevestigde radio-handelaren reeds be richt ontvangen, terwijl de Vereeniglng tot behartiging der belangen van den Radio- handel te Rotterdam schriftelijk haar volle sympathie met deze aangelegenheid heeft betuigd. 1 De Commissie verzoekt radio-handelaren, die alsnog hun meening willen kenbaar ma ken, zich schriftelijk te wenden tot den Voor zitter van genoemd Bureau, den heer J. F. de Ren, Cobetstraat 66, te Leiden, of tot haren secretaris, den heer Th. J. v. d. Heyden, Rijn dijk G 10, te Zoeterwoude. OOK ONZE SCHOENEN-EXPORT BEDREIGD? De Deensehe regeering zou naar het Hbld. bericht, maatregelen overwegen om wijziging te brengen in de Deensehe handelspolitiek, ten gevolge van de protectionistische politiek van andere staten, die het voor de Deensehe concurrentie-mogelijkheid noodig zou ma ken om dit voorbeeld te volgen. In het bijzonder de schoenenexport van Nederland naar Denemarken, die meer dan 50 pet. van onzen uitvoer in dit artikel be- teekent, zou onder dit protectionisme lijden. TRAM RIJDT TWEE MANNEN AAN. Zondagavond laat werden nabij het grens- kantoor Vaals, door een electrische tram, komende uit Vaals, twee personen overreden en vreeselijk verwond, meldt de Msb. Of schoon de bestuurder uit alle macht remde hij vloog zelf door een ruit kon hij de aanrijding niet voorkomen. Beide personen werden naar het ziekenhuis gebracht. De werklooze 56-jarige metselaar J. Diddem, geb. te Wittem, is des nachts overleden. De ander was Maandag nog niet tot bewustzijn gekomen. Aangenomen wordt, dat beiden door auto-' licht verblind, op de tramrails gingen loopen en niet de tram, die uit Vaals kwam, hebben bemerkt. NIEUWS UIT INDIE. WAT DE „SUMATRA" AAN REPARATIE KOST. Aneta seint uit Batavia: In de M. v. A. nopens de begrooting 1932 deelt de regeering mede, dat het onderzoek omtrent het vast- loopen van den kruiser Sumatra is verricht door den commandant der zeemacht aan de hand van de rapporten. De instelling van een speciale commissie voor het onderzoek wordt onnoodig geacht. De ondiepte stond niet op de kaart aangegeven, terwijl deze evenmin door een normale verkleuring kenbaar was,/ De totaalkosten van de herstelling bedragen f 240.000, waarvan f 220.000 ten laste van de Rijksbegrooting. Geraamd wordt, dat de reparatie half September gereed is. onder de uitvoering van mijn plan". „Toch zal het kind ongelukkig zijn, want ze houdt met haar heele ziel van Ashton". „Ik weet het en ik ben er blij om. Het is juist, wat ik verlang: dat ze van Ashton houdt". „Uw vijand!", merkte Verily verrast op. Pickering haalde de schouders op. „Daar om wil lk graag dat een ander van hem houdt", antwoordde hij met een poging tot scherts. „Maar u wilt hem van Judith scheiden...?" „Alleen maar voor een poosje. Als alles gaat zooals ik het mij voorstel en lk ont dekt heb wat ik weten wil, dan.... dan.... wel, dan begint mijn wraak!" „Op wie?" „Op iemand, wiens naam niet te zake doet. Ik zeg u nog eens, vraag mij niets; alles zal duidelijk worden als het oogenblik daarvoor gekomen is. Doe ondertusschen, wat ik verzocht heb: dring er bij Judith op aan dat ze met Reginald Dove trouwt?" Verily keek bedrukt. Zijn eenvoudige, eer lijke ziel was afkeerig van dergelijk duister gecomplotteer. Maar aan den anderen kant Pickering had hem gered, toen het water hem tot de lippen had gereikt en hij wist uit ervaring, dat Morgan altijd stipt nakwam, wat hij beloofde. „Zal het kind er niet onder lijden?" vroeg hij nogmaals, dringender nu dan zoo even. „Neen. Zooals ik al gezegd heb, ze zal zich een poosje ongelukkig voelen, maar uit die ellende zal groote vreugde voor haar komen, grooter dan ze in de verste verte beseffen kan". (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEL a 60 Cts. per regel. •pit, ischias. Jicht, griep.hoofd*, kies- en zenuwpijn wordt volgens r ÖOOO geneeaheeren op de meest afdoende wijze bestreden door Tolaltabletten. Togal schaadt hart noch maas en kan dua worden ingenomen door hen dïo andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Aooth. D,oa. (0.80 8 ^*8 A FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. HOOFDSTUK XI. Achter de schermen. Morgan Pickering nam zijn werkzaam heden in zijn kantoor in High Street weer op, alsof er niets gebeurd was. Het zou voor de hand hebben gelegen, dat men aan een man, die zoo na aan den dood was geweest als hij, teekenen van den doorstanen angst zou hebben opgemerkt, maar de geldschieter was in geen enkel opzicht veranderd, noch in zijn uiterlijk, noch in zijn manier van doen. Hij was en bleef dezelfde schrandere koel-berekende zakenman van altijd en nam er niet de minste notitie van, als de menschen hem op straat nawezen. Deze onbewogen houding strekte er overigens niet toe om zijn toch al niet groote populariteit in Bruntlea te verhoogen: de menschen hadden hem murw-geslagen en vernederd willen zien. Phineas Vcrily. de eenige toegewijde vriend, dien Morgan bezat, beschouwde het als zijn plicht Morgan onmiddellijk na diens invrij heidstelling te gaan opzoeken. Hij vond hem op zijn kantoor en de geldschieter schudde hem hartelijk de hand. Hoe stoïcijnsch hij ook mocht zijn, dit blijk van sympathie deed hem goed. „Ik kom u mijn hartelijke gelukwenschen aanbieden", begon de eigenaar van „De Cederboom. „Ruth is ook erg verheugd, en het kind aiiet minder". „Judith!" Er kwam een zachte uitdruk king in Morgan's oogen en er was groote zeldzaamheid een glimlach op zijn ge zicht. „Is Judith heusch blij?" vroeg hij. „Zeker. En als zü er niet zoo op had aan gedrongen, had Aston nooit uw vrijspraak bewerkstelligd". „Ik wil Ashton's verdiensten niet verklei nen", antwoordde Morgan droog, „maar mijn vrijspraak is meer bepaald aan juffrouw Cashell to danken. Als zij Daxley er niet toe had gekregen om te 'bekennen, zou ik opge hangen zijn. Het ontbreekt Ashton niet aan schranderheid, maar hij heeft geen erva ring". „Waarom hebt u hem de verdediging dan opgedragen?" „Dat hebben anderen me óók al gevraagd en lk heb niemand antwoord op die vraag gegeven. En u moet zich ook tevreden stel- ien met mijn verklaring, dat ik heei goed wist wat ik deed. Maar er is wel iets anders dat ik u vertellen kan. Het betreft, Judith". „Mijn aangenomen dochter, van wier komst in mijn huis u meer weet dan wie dan ook „Wat geeft het, om over het verleden te praten", viel Morgan hem haastig in de rede. „Wilt u lisver over het heden spreken?" „Ook niet. Ik heb óe toekomst op het oog. Ik wou het met u hebben over Judith's huwelijk". „Neen. neen, neen!", weerde Vcrily hef tig af. „Dat hebt u al eerder gedaan en toen wilde ik er ook niet van hooren. U ver langt dat ik haar uithuwelijk aan dien Regi nald Dove, omdat hij geld en een titel heeft. Niet dat geld op zichzelf slecht is, maar ik

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6