IJMUIDEN BLOEMENDAAL'S BURGEMEESTER. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag 3 trawlers en 1 kotter. De besommingen waren: Manden Trawlers 100 Rijnstroom 1700 80 Martha 1400 1050 Schiedijk 2300 Kotter: E 268 1039 AFWIJZEND BESCHIKT Ged. Staten van Noord Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van A. Wij- ker, geb. Dekker, J. Gul en C. De Graaff, allen te Egvnond aan Zee, om vergunning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Egmond aan Zee naar IJmui- den en terug. Tarbot per K.G. 1,50—1,20 Griet per 50 K.G. 54—24 Tongen per K.G. 2,601,85 Groote schol per 50 KG. 41,50 Middelschol per 50 KG. 35,50 Zetschol per 50 K.G. 33 Kleine schol per 50 K.G. 223,50 Schar per 50 K.G. 7,50-/7 Kabeljauw per 125 K.G. ƒ40,50 Leng per stuk 1 Koolvisch per stuk ƒ0,23ƒ0,14 Makreel per 50 K.G. ƒ8 Versche haring per kist ƒ4,302,90 AANRIJDING. Op het kruispunt Kanaalstr.Kerkstr. te IJmuiden heeft een aanrijding plaats ge had tusschen een tweewielig motorrijtuig van K. te Amsterdam en een vierwielig motorrijtuig bestuurd door K. te IJmuiden. Eerstgenoemde motor werd ernstig bescha digd. Bij onderzoek door de politie ingesteld bleek dat de voetrem van het vierwielig motorrijtuig niet goed werkte. Er werd pro cesverbaal opgemaakt. SCHEEPVAARTNÏETJWS. Het Engelsche s.s. „Rocio" is Woensdag avond met een lading papierhout voor de Papierfabriek te Velsen van Leningrad te IJmuiden aangekomen. Het Duitsche s.s. „E. Russ" is Donderdag avond in ballast van Antwerpen aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, aangekomen om een partij ruwijzer te laden. Na haar lading houtstof aan de Papier fabriek te Velsen te hebben gelost is h'et Zweedsche s.s. „Sverre Nergaard" Donder dagmiddag- naar Rotterdam vertrokken. Woensdagavond arriveerde te IJmuiden, ge sleept door de sleepbooten „Roode Zee" en „Rozenburg" van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst, het casco van het motor schip „Maja". Dit casco werd voor rekening van de Petroleum Maatschappij „La Corana" VELSEN BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. van Velsen zijn de navolgen de bouwvergunningen verleend: aan A. en P. Bleeker te IJmuiden, tot het verbouwen van een woon-winkelhuis met bak kerij aan de Kalverstraat 176, aldaar; aan de Vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, ge vestigd te Simpelveld, te Velsen, tot het aan- en bijbouwen van een school voor lager on derwijs aan de Corverslaan, aldaar; aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij v. h. Van der Plas en Jansen te Drie huis tot wijzigen van een bouwplan voor een woonhuis aan de Napierdwarsstraat, hoek Napierstraat, te IJmuiden; aan W. van der Zon, te Velsen, tot het bou wen van een schuur in de Spaarndamm.er- polder, aldaar; aan W. en A. H. Hulshof, te-Haarlem, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort; aan het Kerkbestuur van de Oud Katho lieke Kerk te IJmuiden, tot het herstellen en veranderen van den kerktoren op het kerkgebouw aan de Kon. Wilhelminakade, hoek Cronjéstraat, aldaar; aan de N.V. Cemsto, te IJmuiden, tot het bouwen van een pakhuis aan de Alex Bell- straat, aldaar; aan B. Wamsteeker, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woon-winkelhuis aan de Kennemerlaan 15, aldaar; aan firma J. Klauwers, te Santpoort, tot het wijzigen van het fundeeringsplan van een ketelhuis aan den Bloemendaalschestraatweg, aldaar; aan den Nederl. Bond van Christelijke Haven- en Transportarbeiders, te IJmuiden, tot het bouwen van een schaftlokaal aan de Trawlerkade, aldaar; - aan de N.V. Timmerwerken v.h. Zijp en Hamburg, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woon-winkelhuis aan de Graham- straat 1, aldaar; aan J. Rooker, te IJmuiden, tot het wijzigen van een bouwplan voor woningen aan de Tuindersstraat, aldaar; aan G. Ruysenaars, te Velsen, tot het bou wen van een woonhuis aan den Wil kerstraat- weg, aldaar. DE R.-K. PARTIJEN TOT EENHEID GEKOMEN. Donderdagavond 7 Augustus jl. vergader den de raadsleden der gekozen R.-K. partijen (lijst Nijssen en lijst Handgraaf) ten raad- huize te Velsen en kwamen na gehouden be spreking overeen, in de komende 4-jarige periode als één partij samen te werken. OVERVEEN DE HOSPESBRUG WEER BESCHADIGD. De Hospesbrug is Donderdag voor de der de maal in korten tijd door een vrachtauto gedeeltelijk vernield. Ook ditmaal moer,t het verhoogde gedeelte voor voetgangers het weer ontgelden. Maar de brug is weer in orde gemaakt. Een „minimum-maximum-snelheid" zou hier niet misplaatst zijn. Gelukkig zal de nieuwe brug niet lang meer op zich laten jachten. te den Haag, door de N.V. C. v. d. Giessen Zn. Scheepswerf te Krimpen a. d. IJsel ge bouwd en zal in Amsterdam van motoren- worden voorzien. Het Grieksche s.s. „Polymnia" wordt a.s. Zaterdag met een lading ijzererts van Nieo- laieff aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, verwacht. SCHEEPVARTBERICHTEN. Binnengekomen Schepen. 6 Augustus: Ned., Salland, Buenos Airos. Ned., Vecht, Rano. Eng,, Campus, Monte Video. Ned., Maasstroom, Litz. Ned., Anemedus, Lissabon. Zweedsch, Gondul, Londen. Ned., Hontestroom, Londen. Eng., Mavis, Londen. Ned., Vechtstroom, Hull. Ned., Aldebaran, Londen. Eng., Don, Goole. Duitsch, Erus, Gent. Eng., Gateshead, New Castle. Vertrokken schepen 5 Augustus; Ned., Perseus, Kopenhagen. Duitsch: Ossag, Hamburg. 6 Augustus: Zweedsch, Svernegaard, Rotterdam. Ned., Olga, Ipswien. Eng., Avondulos, Lanelly. Estlandsch, Hilda, Gedynia. Ned., Texelstroom, Bristol. Ned., Texelstroom, Bristol. Ned., Orion, Roterdam. Duitsch: Elbe, Dantsig. BOTSING. Op den Wijfcerstraat had een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door V. te Den Haag en een auto bus van de firma H. te Noordwijk. Hiervan was het gevolg dat genoemd motorrijtuig aan de rechterzijde werd beschadigd. De schade werd onderling geregeld. ORANJEVEREENIGENG „IJMUIDEN-OOST" Donderdagavond vergaderde de Chr. Oranje- vereeniging IJmuiden-Oost in de turnzaal der Julianaschool. Besloten werd op 31 Aug. a.s. des morgens een aubade te houden op het Velserduinplein. Van 9 tot 12 uur spelen op het landgoed van Jhr. Boreel van Hoge- landen de vier eerste klassen, 's Namiddags vervolg der spelen door de overige klassen en 's avonds 8 uur lampionoptocht met mu ziek door de plaats. Na afloop gezellige bij eenkomst der leden in de turnzaal der Julia naschool. BENNEBROEK CIRCUS OLYMPIA. Aan de Leidsche Vaart, even voorbij het station Bennebroek—Vogelenzang heeft het circus Olympia standplaats genomen, om de vele liefhebbers van het circusvermaak een paar genoeglijke avonden te bezorgen. De zeer nette inrichting beschikt over een twaalftal prachtige paarden, wier toeren op het publiek een zeer gunstigen indruk maken. Het is wonderlijk hoe deze dieren zonder eenigen dwang gehoorzamen aan de bevelen van hun meesters. Acrobaten, waaronder een dame die maar even 460 Kilo torst,'hebben een groot aan deel in het succes. Een prachtig nummer is dat van een zeer lenig jong meisje, wier toeren een welver diend applaus opvorderen. De nummers worden afgewisseld door een paar uitmuntende clowns en Augusten. Zaterdag en Zondag worden nog voorstel lingen gegeven, 's middags voor de kinderen tegen sterk verminderde prijzen en 's avonds voor de volwassenen. Een bezoek aan het circus Olympia wordt den lezer gaarne aanbevolen. HILLECOM DOODELIJK ONGEVAL. Donderdagmiddag te ongeveer kwart over één had in de Hoofdstraat ter hoogte van de Meerstraat een ernstig ongeluk met doode- lijken afloop plaats. Een wielrijder die waarschijnlijk voor een hem passeerenden vrachtauto iets te dicht naar het trottoir uitweek viel, doordat de fietstrapper den trottoirband raakte, over den weg, zoodat zijn hoofd door het achter wiel van den zwaar beladen wagen totaal vermorzeld werd. De ongelukkige was ter stond dood. Doordat op het lichaam geen papieren gevonden werden en het hoofd on herkenbaar verminkt was, duurde het ge- ruimen tijd eer het lijk geïdentificieerd was. Het bleek te zijn de 29 jarige bloemist-ar beider J. D. de Keyzer, gehuwd en vader van 2 jeugdige kinderen. Hij v.v, op weg naar zijn werk. Hetl ijk werd door de politie in beslag genomen en naar het St. Jozefs gesticht vervoerd. De chauffeur had geen schuld aan het ongeval. De toch niet al te breede Hoofdstraat was natuurlijk geheel gestremd voor het verkeer dat via Meerdorpstraat en v. d. Endelaan werd omgelegd. BLOEMEN DAAL KONINGINNEFEESTEN. Op 31 Augustus zullen op de terreinen in Park Duin en Daal de volgende volksspelen worden gehouden. Voor jongens: pensteken (7 en 8 j.). Ton- loopen (9, 10 en 11 j.) en id. voor 12, 13 en 14-jarigen. Voor meisjes: Pensteken (7 en 8 j.). Kar retje rijden (9. 10 en 11 j.) en tonioopen (12 13 en 14 j.). De inschrijving is opengesteld tot 15 Augustus, Donderdagmiddag had ten Raadlhuize van Bloemendaal de installatie plaats van den nieuwen burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Verschillende gebouwen en huizen vlagden en aan weerzijden van den ingang van het Raadhuis was een versiering van groen en bloemen aangebracht. In de Raadszaal waren aanwezig alle Raad-sleden met hunne dames, de gemeente secretaris, Mr. Dr. J. F. Veeren en verder ver schillende belangstellenden, o.a. de heer H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort; Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burge meester van Beverwijk en de heer M. Fern- hout, burgemeester van Kampen. Rede van den heer Laan. Nadat de burgemeester en mevrouw Den Tex (aan wie tevoren door -mevr. Veeren, ecthtgenoote van den gemeentesecretaris bloemen waren aangeboden) door de hee- ren Luden en Schulz waren binnengeleid nam de heer J. C. Laan, wethouder, het woord voor het uitspreken van een wel komst- en installatierede. Spr. wenschte den nieuwen burgemeester geluk met de groote onderscheiding die hem was te beurt gevallen: te worden benoemd tot hoofd van een der mooiste en welvarend ste gemeenten van ons land. Ook een der eigenaardigste gemeenten door zijn uitge strektheid; 15 K..M. van eind tot eind. Bin nenkort zal Bloemendaal 18 scholen rijk zijn en er zijn over het millioen M2. aan voet- en rijwielpaden te onderhouden. De serres van de gemeentelijke kweekerij be- hooren tot de mooiste in ons land. Voor een gemeente als Bloemendaal is het gewenscht dat zich er kapitaalkrachtige inwoners vestigen. Daarvoor is noodig, dat de belastingen laag zijn en om dit te berei ken moet de uiterste zuinigheid worden be tracht. Bloemendaal is ook een gemeente met veel natuurschoon, met bosch- en duin landschappen en zij heeft het zich steeds als plicht gerekend, groote sommen te be steden aan aankoop van terreinen voor het behoud van natuurschoon. Op dit gebied zal onder het bestuur van den nieuwen burge meester nog veel te doen vallen: groote stuk ken grond zullen als natuursreservaat be waard moeten blijven. Verder zijn planhen voor een nieuw Raad huis in bewerking. Deze bouw kan groot scheeps maar kan ook zuinig worden aange legd. Het is voor een Raad gemakkelijk, plannen goed te keuren en een paar mil lioen te voteeren, maaronder in den zak vindt men de rekening. Het is te hopen dat voor den bouw de ingezetenen niet te zwaar belast zullen worden, want nog eens: het is voor Bloemendaal noqdig de belastin gen zoo laag mogelijk te houden In den gemeenteraad heerscht In de laatste jaren bij de discussies steeds een welwillende en aangename toon. Dit zal ze ker zoo blijven als de nieuwe burgemeester de raadsvergaderingen op onpartijdige wij- ze weet te leiden. Bloemendaal beschikt over een ijverig en toegewijd corps van ambtenaren; voor ar beiders- en middenstandswoningen is ge zorgd, de arbeiderswoningen mogen wel „arbeidersvilla's" worden genoemd. De financieele toestand der gemeente was tot nu toe schitterend; de vroede vaderen hebben gezorgd, dat er reserves waren voor het geval er booze tijden zouden aanbreken. Nadat de heer Laan Jhr. Den Tex den ambtsketen had omgehangen uitte hij den wensen dat de burgemeester dezen keten lang zou dragen tot heil der gemeente en dat die keten de stomme getuige zou zijn van vele wijze besluiten. Vervolgens richtte de heer Laan zich tot mevrouw Den Tex en sprak de hoop uit dat zij vele voorspoedige en gelukkige jaren in Bloemendaal zou doorbrengen en in den wa ren zin burgeresse der gemeente zou worden. Toespraak van den heer De Waal Malefijt. Als oudste raadslid sprak daarna de heer A. J. De Waal Malef ij t. Spr. heette het nieuwe hoofd der gemeente hartelijk welkom. „Wij staan nu", aldus spr., „nog als vreemden tegenover u. maar hopen u spoedig te leeren kennen, waardeeren en hoogachten. Er wacht u hier een schoone, maar niet gemakkelijke taak. Veel belang rijke werken staan aan den vooravond van hun uitvoering." De heer De Waal Malefijt sprak verder den wensch uit, dat de handelingen en be sluiten van den burgemeester zullen worden gekenmerkt door tact, goed inzicht en door zicht, opdat de belangen van de gemeente onder Gods zegen goed behartigd zullen worden. Antwoord van den burgemeester. De burgemeester beantwoordde de spre kers, na eerst dank gebracht te hebben aan de Koningin voor de zoo eervolle benoeming. Na een herinnering aan zijn vader en groot vader, wier namen hem een groote mo- reele verantwoordelijkheid opleggen, zeide spr., zich bewust te zijn, dat hij aan het be gin van een zware taak staar. Hij vergeleek zichzelf met iemand, die een zeer kostbaar juweel in bewaring heeft gekregen, want de gemeente Bloemendaal is inderdaad een kostbaar juweel. Spr. prees zich gelukkig, in de beide wethouders mannen naast zich te hebben van groote ervaring en met uitge breide kennis der gemeente. Namens zijn vrouw dankte de heer Den Tex voor de bloemenhulde, haar door de dames der raadsleden gebracht, zich overtuigd hou dend dat mevr. Den Tex met dezelfde juyeu- se energie op haar terrein voor de gemeente Bloemendaal zal werkzaam zijn als zij dat in de vorige plaats harer inwoning deed. Van verschillende kanten is tot spr. ge zegd: „Gij krijgt te Bloemendaal een pret tige taak". Spr. gelooft dit gaarne. In dit verband zeiede hij dat persoonlijke grieven in den Raad niet ter sprake moeten komen. Dit toch geeft aanleiding tot wrijving en wrijving is krachtsverspilling. Een „goede Raad" verhoogt het aanzien der gemeente. Wat spr's plannen zijn? „Ik ga mijn post innemen en mijn werk doen." Spr. wilde één verzekering geven en hij is vastbesloten zijn woord gestand te doen: hij zal de belan gen van Bloemendaal met al zijn krachten voorstaan en bevorderen. Met de collega's uit de omliggende ge meenten, die hij dankte voor hun tegen woordigheid, hoopte spr. steeds goed samen te werken. Hierna sloot de nieuwe burgemeester de vergadering. De receptie. Na afloop van de installatie was in liótel „Van Ouds Het Raadhuis" gelegenheid, met den nieuwen burgemeester kennis te maken. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Behalve de raadsleden en de gemeente secretaris waren de in ons verslag der in stallatie genoemde burgemeesters aanwezig. Verder vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen en lichamen als: Bloe- mendaal's Bloei, Het Witte Kruis, de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht", Bloemen daal's Commando, de Schoolvereeniging Aer- denhout-Bentveld, de Kerkeraad der Ger. Kerk te Bloemendaal, de Montessorischool, het R. K, Kerkbestuur te Overveen en Vo gelenzang, de Bloemendaalsche Midden- standsvereeniging en de Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging. Voorts de heer R. Peereboom, Directeur- Hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad, de pastoor te Vogelenzang en de secretaris der N.Z.H.T.M. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te ontvangen bij: G. J. Lodeweegs, Veldlaan 55. Aerdenhout. een damestasch met inhoud; N. de Jong, Boschlaan 9b, Bloe mendaal, een autovelg met band; W. Roozen, Middentuindorplaan 9, Overveen, een kinder schopje; Eben Haëzer. Zomerzorgerlaan, Bloemendaal, een vulpenhouder; G. Ooster hof, Platanenlaan 61, Bloemendaal, een ruig harige terrier; Kennel Haerlem, Regentesse- laan, Haarlem, een hond; Van Zomeren, Spaarndamstraat 111, Haarlem, een dames- parapluie; Hotel Duin en Daal b.'d Kellner, een portemonnaie met inhoud; mej. Van Meeuwen, Oosterduinweg 253, Aerdenhout, een damesbontje; R. Stoffer, Bosch en Duin laan 12, Bloemendaal, een rijwielsleutel; H. A. Vos, Ramplaan 97, Haarlem, een porte monnaie met inhoud; Paviljoen Nieuwe Zee weg, een heerenhoed; Stadlander, Plataan straat 66, Haarlem, een gouden ring; aan den politiepost Noox-dzeestrand: een bad- schoen, een badmuts, een kam in étui, een paar witte kinderschoentjes, waarin een paar kousjes, een kruk van auto-portier, een haakpen, een bril, een ceintuur, een rubber zeiltje; aan het bureau van politie te Over veen, een damesbontje. AGENDA Heden: VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg, „Tropenadel", 8.15 u. Palace: „Der Bettelstudent". Tooneel: The Frieme Bros, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Gigolo" en „Misdadigers volgens de wet". Tooneel; Origineele Eskimo Spelen, 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Kijk uit, Harold!" Tooneel Collins en Ray, 2,30, 7 en 9.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043. ZATERDAG 8 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Santpoort: Kweekerslaan 13: Alg. Le- denverg. Vereeniging „De Lichthoeve", 2 uur nam. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- GEVOLGEN VAN HET ONWEER. BLIKSEM IN EEN TRANSFORMATORHUIS GESLAGEN. Uit Spijkenisse meldt men aan de N.R.Ct., dat in den nacht van Woensdag op Donder dag een kort doch hevig onweer gewoed heeft, dat vergezeld ging van een buitenge woon zwaren regenval. Omstreeks 1 uur trof het hemelvuur de bovengrondsche hoog spanningsleiding en sloeg in het transfor matorgebouw. In den plaatselijken transfor mator is een groot gat geslagen, waardoor 180 liter olie wegvloeide. In alle woningen werd het electrische licht gedoofd. Gedu rende een uur was het geheele eiland Voorne van electrisch licht verstoken. De plaatse lijke storing duurde tot 9 uur 's ochtends, doordat een nieuwe transformator uit den Briel moest worden gehaald. Te Nieuwheeten, Midilum, Nieuw Lekker- land. Haaren en Raalte zijn boerderijen cn woonhuizen tengevolge van blikseminslag verbrand. Te Oldeboorn is de bliksem geslagen in de woning van den aiheider J. Vries. De va der en de oudste dochter konden met moeite de vijf overige kinderen redden. Alles werd een prooi van de vlammen. Tijdens een onweder boven Eefde sloeg de bliksem in een boom, juist toen de metselaar J. E. per fiets passeerde. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kreeg brandwonden aan zijn arm. Te Alblasserdam werd volgens de Tel. een paard door den bliksem getroffen en gedood. Een juffrouw werd bewusteloos geslagen, terwijl bij een kweeker de bliksem in het radiotoestel, dat schijnbaar niet geaard was, geslagen is. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Van de veehouders P. ter Beek en L. Hulj- gen te Bunschoten werd een koe in den pol der door het hemelvuur gedood, terwijl de bliksem nog op verschillende plaatsen in sloeg zonder ernstige ongelukken te veroor zaken. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. H. O. V. Volksconcert. Jan Rosekrans, piano. Wij waren zoo naïf te meenen, dat voor dit concert, toegankelijk voor het luttel bedrag van vijf tien centen de toeloop zóó groot zou zijn, dat er queue gevormd moest worden. Die meening waren wij te eerder toegedaan, daar het niet een avond was dien men nu niet juist in de buitenlucht moest doorbren gen. De zaal echter was nauwelijks voor de helft gevuld. Op het programma stond naast Liszt en Schubert de eerst symphonic van Brahms. Wij gelooven dat de toeloop niet grooter zou geweest zijn, wanneer men den toe gangsprijs nog lager had gesteld. Een mu sicus met vacantie uit Schotland hier ver blijvend zou het vooi'stel willen doen, elk bezoeker vijftien cent in wai*en of in geld uit te deelen: de zaal zou dan zeker vol raken, 't Was een Schot die het zei, zal de lezer op merken. 't Moge zijn, maar in elk geval iemand die zijn wereld kent. Zoo werd dan nu met een zeer onvol doend gevulde zaal het pianoconcert van Liszt uitgevoerd. Het behoefde dan niet te bevreemden dat de klank van het orkest, onvoldoende gedekt, be veel open lag en men dear indruk kreeg, alsof de sterktegraad, waarin het speelde te groot was in vergelij king met den klank van den Förster-vleugel. Het bewijs, dat dit niet het geval was, ligt in het feit, dat bij het begin van het concert in Schuberts ouverture ,Die Zauberharfe" de stemming van het hout zeer twijfelachtig was. Het was duidelijk bij de houtblazers een zoeken en zoeken naar de juiste intona tie, nu hier, dan weer daar (de temperatuur in de zaal speelde hier geen rol) en niet lang daarna, vrijwel tersioml na den opzet, van Liszt's concert in a groot, werd vaste voet verkregen, zoodat voor het vei-der verloop alle storing in de stemming wegbleef. Naar het spel van den jongen musicus Jan Rosekrans hebben we met bijzondere belangstelling geluisterd. Men treft het heel zelden aan, dat door denzelfden kunstenaar twee instrumenten zóó behecrscht worden, dat hij gerechtigd is, de kunst der groote meesters openlijk voor te dragen. Kreislcrs pianospel is beroemd. Veel andere voorbeel den ken ik niet. 't Zou dus niet te ver wonderen zijn, zoo enkel nieuwsgierigheid de menschen naar de concertzaal had ge bracht. Die nieuwsgiei'igheid zou dan' niet slecht beloond zijn geworden, want niet alleen was het spel van Jan Rosekrans tech nisch bijzonder goed verzorgd, maar ook de voordracht was kerngezond, de romantiek goed aangevoeld, waardoor als sprekend bewijs zijn rubalospel in de groote solopas sage mag gelden. Het moet voor Jan Rose krans een bijzonder genoegen zijn geweest, dit pianoconcert, dat hij aan den lessenaar der eerste violen herhaaldelijk heeft bege leid, zelf aan den vleugel voor te dragen. Ook kon dit hem als goeden steun gelden, daar soms het fijne contact met den dirigent dreigde zoek te raken. Marlnus Adam voerde overigens met vaste hand het ge heel aan, al had misschien een andere plaat sing tegenover den solist niet geschaad, immers deze zag slechts den rug van den dirigent en beiden moesten dus dubbel waak zaam zijn om het geheel in 't gareel te houden. Het orkest verdient ook allen lof voor de attentie die het aan beiden bewees. Hoezeer de aanwezigen het spel van Jan Rosekrans op prijs stelden, bleek uit het lang aanhoudend applaus, dat duidelijk vroeg om een „extra". Het volgde ln den vorm van een van Cyrill Scott's klavierstuk ken, eveneens met mooie concentratie voor gedragen. De klank van ons mooie symphoniet-orkesfc kwam weer in alle opzichten voordeelig uit bij Brahms. Het overschoone Andante sostenuto, de langzame inleiding voor het slotdeel bewezen, hoe inzonderheid de kleur van het strljkensemble is geworden van een edel gehalte. Aan Marlnus Adam, die de partituur goed in het hoofd bleek te hebben, mogen wij voor deze prestatie een woord van lof niet onthouden. G. J. KALT. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD UIT DE OMSTREKEN De installatieplechtigheid. Een groep van den nieuwen burgemeester en mevrouw Den Tex (met bloemen), de raadsleden en den gemeentesecretaris, met hunne daines, vóór het Raadhuis.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5