DE VOLKSSTEMMING IN PRUISEN. De onhoudbare toestand bij de Lange Brug. BUITENLAND. ALLERWEGEN PROTEST UITGELOKT. Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 Een dictatoriale manoeuvre van de regeering. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is een nieuwe phase in den voorberei denden strijcl om de volksstemming over het al of niet aftreden van den Pruisischen Land dag: De Pruisische regeering heeft aan alle in Pruisen verschijnende dagbladen een ver klaring betreffende het „Volksentscheid" doen toekomen, die op grond van de nood verordening betreffende de p.ers-excessen van 17 Juli jl. door alle bladen met vette letter vooraan op de voorpagina van het eerst verschijnende nummer moet worden afgedrukt, zonder dat commentaar daarop in hetzelfde nummer mag worden gegeven. In dezeofficleele verklaring wordt ge- schreven over de huidige situatie van Duitschland en op het gevaar van een chaos, die door een communistische of fascistische overwinning zou kunnen ontstaan. Slechts hij, die een sovjet-Pruisen of fascistisch Pruisen wil, stemt met ja. Wie echter wil me dewerken aan den opbouw van de Duitsche republiek en wie een democratisch Pruisen wil, leent zich niet. er toe, het Volksentscheid te steunen. Het hoofdbestuur van de Stahlhelm heeft een brief gezonden aan rijkspresident von Hindenburg," waarin de houding der Pruisi sche regeering aangevallen wordt. De Stahlhelm zegt o.a.: „De houding der Pruisische regeering beteekent een inbreuk op de sedert geslachten in alle cultuurstaten gehandhaafde persvrijheid". Den rijkspresi dent wordt verzocht te verhinderen, dat Prui sische bladen gedwongen wordexx het tegen deel te publiceeren, van wat zij als waarheid en recht erkend hebben. Ook verscheidene Berlijnsche bladen na men stelling tegen den oproep vair het Prui- sche regeering, zoo de „Berliner Boersenzei- tung" en de Lokalanzeiger, die zich in vrij krachtige termen tegen dezen maatregel lcee- ren. De „Lelpziger Nachrichten" schrijft dat de daad van de Pruisische regeering een „ver- kiezingsdemagogie is van het Pruisische ka binet", en merkt verder op, dat hier grof mis bruik wordt gemaakt van de noodverorde ning voor verkiezingsdoelelnden. De uitgevers van de Rheinisch-Westfaeli- sche Zeitung heeft een telegram gezonden aan Hindenburg, waarin hij protesteert te gen den maatregel van de Pruisische regee ring om een gedwongen oproep inzake het Volksentscheid te publiceeren. Het bestuur der Sociaal-Democratische Partij heeft een vergadering gehouden waar in besloten werd allen Pruisischen stemge rechtigden dringend aan te bevelen het „Volksentscheid" te negeeren. Wie evenwel door een of andere wijze gedwongen wordt toch ter stembus te gaan, kan door het door strepen der woorden „Ja" en „Neen" het stembriefje ongeldig maken, of anders „Neen" stemmen. Voor den Berlijnschen zender heeft de Pruisische minister van financiën Iioepker Aschoff gesproken. Uitvoerig behandelde hij het „Volksent scheid". „Wanneer het succes mocht hebben, zak het worden gevolgd door een ontzagge lijken verkiezingsstrijd. Ieder moet inzien, dat de overwinnaars (fascisten en commu nisten) elkander dan zullen trachten te vernietigen en dat het einde een zuivere mi litaire dictatuur zal zijn"-; Men ziet dat de strijd om de volksstem ming op volle kracht ontbrand is. Het is de vraag of de manoeuvre van de Pruisische re geering juist was. Het resultaat van de volks stemming zal zooals wij gisteren uiteen zetten voor een groot deel afhankelijk zijn van de luimen van dat gedeelte van de be volking, dat zich ,uit arremoede, in twijfel, en in politieke onzekerheid achter de vanen schaart van diegenen die zich met de dave- rendste leuzen populair zullen weten te ma ken. De daad van de Pruisische regeering, de bladen te dwingen, steunende op een dic tatoriale wet, een regeeringsverklaring op te nemen, druischt tegen de opvattingen van een vrij nationaal bewustzijn inen moet de rege'ering in de oogen van de wankelmoe digen impopulair maken. Dat is de front van de geste van het ka binet Braun. Een paradoxale fout: want wij zien hier dat een Pruisische regeering, be streden door fascistische (en communisti sche) elementen, bescherming zoekt in een zuiver dictatorialen bestuursmaatregel. L. A. Genève. De agende van de komende Raadszitting, GESTèVE, 6 Aug. (V.D.) Het Volken- bonds secretariaat publiceert heden de agenda van de op 1 September a.s. begin nende 64ste gewonezitting van den volken bondsraad. Voorzitter van deze zitting is de Spaansche minister van Buitenlandsche Za ken Lerroux, die ook de Assemblée op 7 Sep tember a.s. zal openen. Op de agenda staat op de eerste plaats de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie-. Verder zul len behandeld worden de nieuwe door de Duitsche Regeerïng ingediende politieke be zwaren tegen Polen', terwijl de raad zich te vens zal bezighouden met de klachten van den Duitschen Volksbond inzake de toela ting van kinderen op de Duitsche minder- heidsscholen in Opper-Silezië. Over deze zaak heeft het Permanente Hof van.de In ternationale Justitie te Den Haag een advies uitgebracht, dat het Duitsche standpunt als juist erkent. De agenda bevat geen enkel punt over de ontwapeningskwestie, aangezien deze zaak naar de meening van het Volkenbonidssecre- tariaat door het bijeenroepen van de ontwa peningsconferentie formeel heeft afgedaan. Engeland. Samenkomst van MacDonald en Stimson. LONDEN. 6 Augustus CV.D.) De Brit- sche premier Mac Donald heeft zich Don derdag naar Rogart (Sutherland) begeven waar hij een bezoek zal brengen aan den Amerikaanschen Staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, Stimson, die zooals be kend daar een huisje heeft gehuurd waar hij zijn vacantie-doorbrengt. - - Amerika. Kosten vlootprogram op bijna 130 millioen dollar geraamd. WASHINGTON, 6 Aug. (Reuter). Gemeld wordt dat het vlootbouwprogram voor 1932 een kruiser behelst, een z.g. „vliegdek", twee moederschepen voor vliegtuigen, zes duik- booten, een kruiser van tienduizend ton met kanonnen van zes inch, in overeenstemming met het verdrag van Londen, en een destroyerleider, evenals een volledige uitrus ting voor het moederschip „Ranger", dat thans in aanbouw is. Het program, dat in tataal 129.385.000 dollar kost, is onderworpen aan de goedkeuring van Hoover. Italië. Mussolini naar het Vaticaan? Naar de Romensche correspondent van de „Neue Z.Z." uit een bijzondere bron verneemt, zal binnenkort een bezoek van Mussolini aan het Vatikaan en een ontmoeting tusschen den paus en den duce plaats vinden. Hoewel dit bericht nog niet van officieele zijde be vestigd is, duiden verschillende omstandig heden er op dat het niet geheel onjuist is. De Duitsche ministers in Italië aangekomen. ROME, 8 Aug. (V.D.) Om 15 uur zijn de rijkskanselier Bruening en de rijksminister INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kvvartaajabonné opgeven, ontvangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. van buitenlandsche zaken Curtius op de Oos- tenrijksch-Italiaansche grens aangekomen, waar zij door den prefect van- de provincie Bozen en door de Duitsche ambassadeur Von Schubert werden ontvangen. De prefect van Bozen begroette de gasten uit naam der Ita- liaansche regeering. Om 15 uur 30 vervolgden de ministers hun reis. Programma van het bezoek aan het Vaticaan. Het program van het bezoek van Dr. Brü- ning en Dr. Curtius aan het Vaticaan is be kend gemaakt. Zaterdag in den namiddag tusschen 6 en 7 uur zullen de beide ministers zich van de Duitsche Ambassade naar het Vaticaan begeven om, na een bezoek te hebben gebracht aan den Staatssecretaris kardinaal Pacelli door den Paus in particu liere audiëntie te worden ontvangen. Het bezoek aan het Vaticaan' zal door kardinaal Pacelli beantwoord worden met een tegen bezoek. OORLOGSBESTRIJDING EN DE WET. EISCHEN AAN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. LYON, 6 Augustus (V. D.) Op den tweeden zittingsdag van de Conferentie der Interna tionale van Oorlogsbestrijders werden door de groepen van alle aangesloten landen rap porten uitgebracht. In 22 landen werken niet minder dan 43 groepen. Straffen, noch ver volging houden de werkzaamheden der groe pen tegen. Ook de ontbonden vereenigingen zetten hun werkzaamheden in gewijzigden vorm voort. In Zweden hebben zesduizend personen een belofte afgelegd om geen enkelen wa- pendienst te verrichten. Zij eischen volledige ontwapening en stopzetting van de fabricage van alle oorlogstuig. Een advocaat, die in Tsjecho-Slowakije reeds vele dienstweige raars voor de rechtbank verdedigd had, gaf een overzicht van de wetgeving op dit gebied in de verschillende landen en stelde voor aan de ontwapeningsconferentie te Genève de volgende eischen te stellen: 1. In alle landen zal onderzocht worden welke militaire wetten in strijd zijn met de Grondwet, en deze wetten zullen worden af geschaft. 2. Misdaden, waarbij geen kwade bedoeling voorzit, zijn in een beschaafd land onmoge lijk. 3. Wanneer handelingen, waarbij geen kwa de bedoelingen voorzitten, geen misdaden zijn, dan is dit bij de militaire dienstweige ring geen reden tot verzachting van straf, maar een reden tot vrijstelling van straf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel 7.óó uv toe"' ie cU iVen, 3 be"1 - Kan niet langer gehandhaafd worden. In ons nummer van Maandag heeft de heer H. in een ingezonden stuk nog eens ge wezen op den onhoudbaren toestand bij de Lange Brug. Hij vroeg waarom nog langer gewacht wordt met de uitvoering van de plannen voor den bouw van een nieuwe brug over het Zuider Buitenspaarne. We hebben daar Donderdagmorgen een poosje staan kijken en moesten daarbij voor de zooveelste maal coxxstateeren, dat die toestand onmogelijk nog langer gehandhaafd kon worden. De ibrug was opengedraaid voor het doorlaten van een lange Rijn-aak aan den eenen kant en van een vrachtschip aan de andere zijde. Dit nam uiteraard veel tijd in beslag, zoodat het aantal wachtende auto's en ander verkeer aan weerskanten steeds grooter werd. Aan den Westkant stonden de auto's tot een flink stuk op den Kleinen Houtweg en aan de Oostzijde tot op de Heerexxvest. Daar tusschen door stonden talrijke bak kers-, melk- en andere wagens en ontel bare wielrijders, terwijl voetgangers (ook een respectabel aantal) zoo goed en zoo kwaad als het ging tusschen al dit gewirwar een veilig plaatsje trachtten te vinden. Toen eindelijk de brug weer achter de langzaam varende Rijn-aak gesloten was, traden de beide brugwachters op zeer beza digde en tactvolle wijze als verkeersrege laars op, zoodat het kluwen langzaam-aan ontward kon worden. Op de Kampervest stond een dienst van de E. S. M. te wachten en aan den anderen kant zelfs twee diens ten. Eén dezer treinen, die tot overmaat van ramp een weinig te ver tot het wissel- punt was doorgereden,, moest een eindweegs terug, omdat het rij verkeer op een gegeven oogenblik anders geheel dreigde vast te loopen. Een broodbezorger, die zich al eenigen tijd over het langdurige oponthoud geërgerd had, zette zijn wagen eerder in beweging, dan geoorloofd was. Toen één der brug wachters hem daarop attent maakte, snauwde hij den beambte af en pleegde ver zet. Op onze vraag aan den brugwachter, waarom hij tegen dezen onwillige geen pro- ces-verbaal opmaakte, antwoordde hij: „maar meneer, dan zou ik wel aan het schrijven kunnen blijven! Dan zou ik wel zestig processen-verbaal per dag moeten op maken! We moeten nogal eens wat slikken van het publiek en het is toch onze schuld niet, dat die beroerde brug zoo smal is!" Het duurde meer dan een kwartier, eer het verkeer weer normaal was. Het is nu ongeveer zes jaar geleden, dat de heer Van Liemt in den raad op dezen on houdbaren toestand wees. Hij diende een plan in, om het open stuk aan den Noordkant tusschen de Lange Brug en de Eendjes poortbrug geheel te overwelven, waarmee het verkeer inderdaad aanmerkelijk ontlast zou worden. Openbare Werken had echter een ander plan, waardoor slechts een klein gedeelte ruimte voor het verkeer 'méér verkregen zou worden. Dit laatste plan werd uitgevoerd, natuurlijk niet tot tevredenheid van den heer Van Liemt, die het toen „lapwerk" noemde. Sindsdien is wel gebleken, dat de heer Van Liemt het bij het rechte eind had. Alle rij en voetgangersverkeer, dat nu deze brug van het Oosten naar het Westen passeert en na tuurlijk rechts moet houden, kan slechts uiterst voorzichtig en heel langzaam voor waarts gaan, totdat eindelijk de niet minder gevaarlijke Eendjespoortbrug is bereikt, aan het eind waarvan de verlossing brengende Kampervest en Turfmarkt liggen. Hoe prac- tisch en gerieflijk zou het dus zijn, als de door den heer. Van Liemt beoogde open ruimte tusschen de twee bruggen (zie op de teekening het gedeelte met de pijltjes) over welfd was, waardoor het verkeer naar de richting Turfmarkt aanmerkelijk ontlast kon worden. Als men de plannen van den heer Van Liemt had willen verwezenlijken, dan zouden over het bewuste open stuk ijzeren balken zijn gelegd, waarover men het weg dek had kunnen leggen. Een andere oplossing van de moeilijkheid zou het geweest zijn, als aan weeszijden van de Lange Brug buiten de leuning een voet pad van ongeveer een meter breed gemaakt had kunnen worden, aan den buitenkant eveneens met een hek afgesloten. De hiermee verkregen ruimte zou dan voor de voetgan gers bestemd zijn. Hierdoor zouden de twee bestaande smalle trottoirs verwijderd kun nen worden, waardoor het rijverkeer onge veer twee meter meer ruimte zou hebben gekregen. Dit zou zelfs een ideaal-oplossing kunnen zijn, omdat de voetgangers dan tus schen de twee hekken absoluut veilig de brug zouden kunnen passeeren. Dit plan kan ech ter nooit verwezenlijkt worden, omdat de doorvaartwijdte dit belet. Deze is namelijk aan de Westzijde slechts 8.10 M. en aan den Oostkant 8.08 M. breed. Van deze ruimte kan de scheepvaart niets missen, want het ge beurt heel dikwijls, dathier schepen van 7 1/2 a 8 M. breedte passeeren. Er zal echter het eene of het andere moe ten gebeuren. Men zal de nuttelooze ruimte tusschen de beide bruggen volgens het plan van den heer Van Liemt moeten overwelven of spoedig moeten beginnen met den bouw van de nieuwe brug over het Zuider Buiten spaarne. Zooals de situatie nu is; kan en mag ze niet langer bestendigd worden. Ongeluk ken kunnen anders niet uitblijven. NED. NATUURH. VEREEN. De af deeling Haarlem der Natuurhistori sche afdeeling maakt Dinsdagavond onder leiding van den heer G. A. van Schaik een excursie naar Thijsses Hof te Bloemendaal. Als er genoeg leden van de natuurhistori-" sche vereeniging met introdueées zich aan melden, gaat men een boottocht maken naar de Oosteinderplassen te Aalsmeer. OVERVAL OP EEN BANK TE HAGENOW. HAGENOW, 5 Aug. (Wolffbureau). Iri het filiaal van de Mecklenburgsche crediet- en wisselbank werd een dienstdoende be ambte door twee roovers overvallen en tegen den grond geslagen.' De buit der roovers bedroeg 1500 nxai'k. Beiden ontkwamen in een gereedstaande:! auto. EEN BITTER SCHRIJVER. Zijn succes komt te laat. In zijn woning in Coclcermouth ('Cumber land, Engeland) ligt Jonathan M. Dexxwood ziek, de schrijver van den zeer gewilden ro man Red Ike. Op Red Ike was de keus voor Juni van dë Boeken-vereeniging gevallen, en sinds dien zijn er reeds 30.000 exemplaren van verkocht. Doch de schrijver, die in dat boek zijn on dervindingen van strooper en reizend lied jeszanger door de Cumberland heuvels neer gelegd heeft, is geheel onverschillig voor zijn succes. Hij lijdt aan een ziekte, die genezen had kunnexi worden, wanneer hij twee jaren ge leden het geld, dat hij nu verdient, had ont vangen. Als antwoord op een uitnoodiging van een letterkundige club uit Loxxden om daar te komen spreken, heeft Denwood den volgen den, bittereix brief gezonden: „Ofschoon ik U zeer erkentelijk ben voor uw uitnoodiging, spijt het mij niet te kun nen komen. Ik, die mijn leven lang gestre den heb voor het dagelijksch brood, ben nu zöö ziek, dat het geluk en succes mij vol komen koud laten. Als slagersjongen, emi grant, daglooner, kleermaker exx strooper zijn mijn materieele middelen altijd klein geweest, doch mijn behoeften ook. En ik kon er net komexx. In de laatste twee jaren echter, toen mijn roman van uitgever tot uitgever gezondexi is, had ik dringend geld noodig voor de ge neeskundige behandeling, die mijn ziekte genezen zou hebben. Nu is het te laat. U zegt, dat ongeveer 30.000 exemplaren ver kocht zijn. Als het 300.000 geweest waren zou het voor mij hetzelfde gebleven zijn. U kunt dit schrijven aan allen laten lezen die mij wenschen te ontmoeten ja, U moogt het wereldkundig maken. Het raakt me niet meer." Denwood, wiens boek door 9 uitgevers is geweigerd, heeft nog een roman geschre- vexx, die hij binnenkort naar de drukker zal zenden, zegt de News Chronicle. En dan zal hij een half jaar naar Amerika gaan. Hij is 62 jaar. FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. „Volkomen juffrouw Cashell. Als Lady Dove haar toestemming weigerde voor uw huwelijk xxiet haar zooxx, kon u beletten dat Sir Reginald de Hall in bezit kreeg. En ging Pickering op uw voorstel in?" „Ja. Hij beloofde mij, dat, als ik erin slaag de zijn onschuld aan het licht te brengen, hij dè Hall niet anders dan met mijn bewil liging zou verkoopen. Ik vroeg mij dat zwart op wit te geven, maar dat weigerde hij. Ik bleef aandringen, maar ten slotte nam ik ge- noegexx met zijn plechtige belofte exi stelde mij tevreden met zijn woord. „Mijn levens ervaring", voegde ze er pathetisch aan toe, „heeft ène geleerd wat een leugenaars de axxexxschexx zijn en nu ben ik er xxog meer van overtuigd dan vroeger". „Hebt u Pickering gesproken na zijn in ■vrijheidstelling?' „Ja, een paar dagen geleden. Maar om op" mijn verhaal terug te komen: Ik stak mijn voelhorens uit en kwam achter de waar heid omtrent Daxley. Het was niet gemak kelijk om een bekentenis uit hem te krijgexx en pas op het laatste moment had ik succes. Ik liet den Inspecteur komen, Daxley's be kentenis werd op schx-ift gebracht en ge- teekend. U herinnert u, hoe ik in het ge rechtsgebouw bij u kwam en u de „Ja zeker; ik begrijp het". Ashton maakte jeen ongeduldige handbeweging"» Maar c.p__ welke gronden weigert Pickering zijn belofte te houden?" „Ik weet het niet. Hij zegt alleen maar duivel die hij is dat ik geen enkel schriftelijk bewijs bezit, dat hij iets beloofd heeft en dat hij xxiet van plan is, na te komen wat hij gezegd heeft. O", juffx'ouw Cashell sloeg met haar kleine vuistexi op het schrijf tafelblad, haar oogen gloeiexrd van veront waardiging en toorn, „ik dacht dat ik een beetje menschenkennis had. Wat een idioot was ik om dat beest niet te dwingen zijn toezegging zwart op wit te geven, toen ik hem in mijn macht had! Nu kan hij me uit lachenen dat doet hij ook". „Ik geloof iixderdaad niet dat Pickering bijzonder gewetensvol is", gaf Lancelot som ber toe; „persooaxlïjk heb ik heelemaal geen reden om hem een erg goed hart toe te dra gen". „Ja ik weet het. Trouwens iedereenin Bruntlea weet hoe gemeen hij uw groot vader bedrogen heeft, die toch zoo goed voor hem is geweest en dat u de dupe daarvan bent". „Ja",, klonk het bitter, .„mijn levenspad is tot xxog toe niet over xmeix' gegaan, dank zij dien schurk van eexx Pickex-ing. Maar", de jongeman zweeg even nadenkend en ver volgde teen langzaam, „er is toch één ding waarvoor ik hem dankbaar moet'zijn. Zijn proces heeft mij bekendheid bezorgd en ik heb er al vex-scheiden nieuwe zaken door ge kregen". „Waarom gaat u hem dan niet bedaxi- ken?", vroeg Ida, terwijl haar oogen strak op zijn gezicht gevestigd waren. „Neen", antwoordde hij strof. „Wat hij voor mij gedaan heeft, is maar eexx schamele vergoeding tegenoVer het feit, dat hij mij van mijn erfdeel beroofd heeft. Als hij dat niet gedaan had, zou ik nu Ashton van Tan buck Hall zijn met een jaarlij ksch inkomen van vijf duizend, pond, inplaats van eexx arm advocaat". „Maar toch in elk geval niet meer een advocaat zonder practijk", merkte Ida harte lijk op. „Ik heb sympathie voor u, meneer Ashton, werkelijk, exx ik wilde wel dat u het- ook voor mij had" ze leunde voorover „exx mij zoudt willen helpen". „Op welke xxxanier zou ik u kunnen hel- peix?" vroeg hij koel. „Ga Pickerixxg opzoeken", zei ze haastig, „en dwixxg hem zijn belofte na te komen om mij de optie op de Hall te geven". „U vraagt teveel", protesteerde Ashton, terwijl hij opstond met een blos van boos heid op het gezicht. „Ik zou het niet van mezelf kunnexx verkrijgen oxxx eexx voet te zettexx over den drempel van zij^n kantoor; ik zou niet kunnen ademhalen iox zijn gezel schap". „Maar als het nu is om mij te helpen", droxxg Ida met echt vrouwelijke vasthou dendheid aan. „Neen, het is me onmogelijk om naar Pickering toe te gaan; laat dat u voldoeix- de zijn, juffrouw Cashell. En al deed ik het, ik kan hem toch niet dwing exx zijn be lofte te houden". Ida keek erg teleurgesteld. „Dus u wilt me niet helpeix?", vroeg ze op den xxxan af. „Neen ik wil niet, exx ik kan niet". Ze stond plotseling op. „Maar als ik nu eens van mijxx kant u hielp?" „In welk opzicht?" „In uw. hartsaangelegenheden Ashton staax-de haar aan. „Ik begrijp ab soluut niet, wat u bedoelt", zei hij lang zaam. „Natuurlijk ïxiet. Omdat u een man bent en dus blind. Maar vertelt u mij eens eerlijk is Judith de laatste dagen niet erg verdrie tig?" Lancelot staarde haar verbijsterd aan. „Hoe weet u in vredesnaambegon hij stamelexxd, maar ze viel hem direct ixx de rede: „Ja", gaf hij aarzelend toe, „ik vind haar wel gedrukt. En ik heb haar ook een paar ïxxaal zien schreien, maar ik weet niet, waar om ze verdriet heeft. Ze wil het niet zeg gen". „Maar hoe weet u dat dan todh?" „Waarom zou ik niet iets wetexx, wat mijn eigen genxoedsxuist en mijn toekomst raakt?", klonk haar wedervraag. „Vertel ik u iets nieuws, meneer Ashton, als ik zeg, dat Reginald Dove verliefd is op Judith?" „Het is eexx leugenhet is niet waar", hijgde Lancelot, die bleek werd. „Het is geen leugen, absoluut xxaet. Hij is, met zijn licht-ontvlambaar hart, be- tooverd door de schoonheid vaxx het meisje. Sinds dat oxxgeluk, toen hij haar dogcart met zijn auto heeft aangeredeix exx zij gewond werd, hangt hij op de hoeve rond. Ik houd van lxenx, zoo als ik u al gezegd heb, eix tot Judith's mooie gezicht hem het hoofd op hol gebracht heeft, hield hij ook vaix mij. Ik weet wel dat ze maar een eenvoudig meisje is xxeenxt u me niet kwalijk, me neer Ashton en dat ik, een vrouw van cle wereld, haar als mededingster hoef te vreezexx Maar dat neexnt niet weg. dat ik moet zor gen dat ik mijxx ouden aanbidder weer aan mijxx voeteix krijg. Ik wil Lady Dove wordexx exx op Tanbuck Tall wonen; u ziet dat ik rond voor de waarheid uitkom. Als u mij ixu wilt helpexx oxxx Pickering te dwingen zijn toezeg ging ïxa te komen, kan ik Reginald ervaxx teiughoudeix om Judith het hof te maken". Judith lxet hof xxxakexx?" echode Ashton heesch. „Ze denkt er immers niet aan om zich dat vaxx Dove te laten welgevallen, al was hij driemaal zoo rijk exx hertog inplaats van baronet! Ze houdt van mij". „Zeker. Ik zei immers daarnet dat ze een eexxvoudig meisje is; ze kan haar liefde gevexx aan eeix arm man met eeix knap ge zicht. Maar die oude Verily is heel goed in staat om de voordeelexx van een huwelijk met Reginald naar waarde te schatten, als Judith het niet doet". Ashton lachte. „Verily is ook éénvoudig;' een man met degelijke principes. Hij zou er nooit bij Judith op aandringen onx te trouwexx met eexx „Ga u dan zelf overtuigen", onderbrak Ida hem haastig. „Reginald heeft me verteld, dat de oude man zijxx toexxaderingspogixxgexx aanmoedigt". „Ik geloof er niets van!" Ashton werd vuurrood en gaf eexx harden vuistslag op zijn bureau. „Die joixge windbuil...." „Kalmpjes aan, meneer Ashton", vermaan de Ida Cashell. „Die jonge windbuil, zooals u hem gelieft te xxoeixxexx, is xixijn verloofde, dus drukt u zich alstublieft eexx beetje xneer parlementair uit. Maar u ziet nu hoe de zaken staan. Als ik er niet in slaag mijn macht over Regixxald terug te krijgen, zal hij het haar net zoo laxxg lastig maken, tot dat ze hem trouwt". „Nooit, xxooit exx nog eens nooit!" „Toch wel. Vooral als haar vader ook er op aaxxdringt, dat ze hem neemt. Bent u xxu bereid mij eexx schriftelijke verklaring van Pickering te bezorgen, dat hij mij optie geeft op Tanbuck Hall, zoodat ik de toe stemming van Lady Dove krij g Dan zal ik van mijn kant zorgen dat Regixxald zijn hofmakerij bij Judith staakt". „Dat zult u toch wel doexx", mex-kte Ashton cynisch op. .(Wordt vervolgd,).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6