FINANCIEELE KRONIEK. JAPON VERSCHOTEN? KLEUR VERVEELT U? Het Raadsel van Tanbuck Hall J. LOTTGERING RHEUM ATIEK, 1 1OGAL HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Internationale verhouding iet wat minder gespannen. Een Fransch crediet aan Engeland. Beurzen nog lusteloos. Wat is inflatie? i De spanning op de internationale geld markt is deze week wel iets kleiner gewor den. De samenwerking tusschen Amerikaan- sche, Engelsehe en Fransche bankiershui zen ten aanzien van het Pond Sterling, dat wegens opvragingen van Fransch tegoed haar evenwicht dreigde te verliezen, geeft hoop dat deze ramp aan Europa zal be spaard blijven. Een crediet van 50 millioen pd.st. is aan het Vereenigd Koninkrijk toe gezegd, waarvan vermoedelijk het gevolg kan zijn, dat Engeland op zijn beurt den druk op den Duitschen Markenkoers kan opheffen. Tevens schijnt de politieke atmos feer allengs gunstiger te worden voor inter nationale samenwerking ten behoeve van de Midden-Europeesche staten. Wat bijv. een internationaal georiënteerd man als Dr. H. Colijn daarover onlangs in zeer voorzichtige termen heeft opgemerkt, kan tot eenig opti misme stemmen. De krachtige maatregelen, welke de Duitsche rageering thans neemt om het vertrouwen in hét papieren ruilmiddel te doen terugkeeren, zijn niet zonder be teeke nis, terwijl een en ander er toe kan leiden dat kortloopende credieten niet, of althans in mindere mate, worden opgevraagd. De beurzen hebben echter tot dusver op deze bemoedigende verschijnselen niet ge reflecteerd, omdat men te goed weet, dat zonder financieele medewerking van Frank rijk inflatie van het Duitsche ruilmiddel moei lijk kan worden voorkomen. Zoowel de New-Yorksche, als de Amster- damsche beurs hebben deze week voor vele fondsen nieuwe laagterecords gebracht, mede als een gevolg van slechte bedrijfscijfers en ongunstige berichten van op den voorgrond staande ondernemingen. In Wallstreet was men b.v. over den kwartaalstaat der U. S. Steel, Corporation en der Bethlehem Steel Corp. en de dividendverlaging van eerstge noemde mpij. slecht te spreken. Dat en kele spoorwegen, in afwachting van de uit spraak der I. C. C. Inzake de gevraagde toe stemming tot tariefsverhooging, tot loons verlaging zijn overgegaan, wordt mede als een indicatie beschouwd van een nog altijd neergaande conjunctuurscurve. Aangezien er gelet op den nieuwen prijsval van vele sta pelproducten koper, tin, lood, rubber, katoen geen reden is voor het derde en vierde kwartaal een verlevendiging der in- dustrieele bedrijvigheid te verwachten, wor den de dividéndverlagingfen van toonaange vende ondernemingen beschouwd als een psychologische voorbereiding eener door het bedrijfsleven geëischte algemeene loonsver laging. Dividendbetaling uit kapitaal, in- plaats van uit winst, gelijk door sommigen in dezen tijd wordt bepleit, is in den grond der zaak ook een vorm van inflatie, die niet aan stonds zichtbaar, maar in haar gevolgen 1 niet minder funest is. We willen hopen, dat ons een tijdperk van nieuwe inflatie bespaard blijft. Niettemin achten we het niet onverdienstelijk in dit hoekje iets over de beteekenis, de oorzaak en de gevolgen van inflatie mede te 'declen. Inflatie is het Hollandsche woord voor het Engelsehe „inflation", waarvan het werk woord „to inflate" is afgeleid van het Latijn- sche „inflo" dat opblazen beteekent. Ook ons woord flatteeren stamt daarvan af. Toege past op het geld, is inflatie dus een kunst matige uitzetting van den geldsomloop, een sterke toeneming van banktegoed en van staatsschuld, de vervanging van werkelijk kapitaal (d.i. goederen) door schijnkapitaal (d.i. papiergeld), hetwelk niet tegen goed in wisselbaar is, in een woord, het is het schep pen van kunstmatige koopkracht. In zijn „Schets van het Bankwezen" omschrijft Mr. H. A. van Nierop het begrip inflatie als volgt: „zij is de vermeerdering van geld, van koop kracht, zonder vermeerdering van volksver mogen". 1 Over de herkomst van het woord inflatie, of „opblazing" zij terloops opgemerkt, dat deze vermoedelijk in Amerika moet worden gezocht, waar men het oorspronkelijk aan duidde als kapitaalsverwatering. Meer dan 100 jaar geleden zou namelijk de veehouder Daniel Drew op de gedachte zijn gekomen, zijn vee, als hij er mede naar New-York on derweg was, met gezouten hooi te voederen en dan kort voor de aankomst in de stad te laten drinken. De dorstige dieren vulden hun lichaam met water en wogen daardoor veel zwaarder en een rund, dat anders 100 doll, zou hebben opgebracht, werd nu met 120 doll, betaald. De truc kwam op den duur natuur lijk uit en zulk door water" „opgeblazen" vee werd „watered stock" genaamd. Waar nu „stock" zoowel veestapel als ka pitaal beteekent, lag het gebruik van deze - uitdrukking ook in de beteekenis van „ver- FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 32) HOOFDSTUK XITI. Een geheimzinnige geschiedenis. Judith kwam haastig de kamer binnen. Zonder notitie te nemen van Verily, liep zij op Lancelot toe en omhelsde hem. ,,Ik dacht wel dat je vanavond komen zou, ik had geen rust om langer te blij ven", zei ze. „En waar is je moeder?" vroeg Phineas, „Zij komt over een uurtje. O, Lancelot, ik ben toch zoo blij dat je er weer bent! Waarom ben je in drie avonden niet hier geweest?" „Ik heb het zoo druk gehad", antwoordde de jongeman ontwijkend. „Alsof dat een excuus is", lachte Judith, terwijl ze haar mantel uittrok. De vreugde van het weerzien gaf haar wangen een rose tint en deed haar oogen schitteren. „Wat wil je nu Lancelot", vroeg Verily dan ook, „ziet het kind er nu zoo verdrietig uit?" „Waarom zou ik er verdrietig uitzien?" vroeg' Judith, die haar hoed en mantel in de gang opgehangen had en toen ze de kamer weer inkwam, haar vaders vraag hoor de. „Je hebt laatst gesoheid", mompelde JA^hton. waterd kapitaal" voor de hand. Men ging van- een opblazing spreken, wanneer een aandeelenkapitaal door uitgifte van nieuwe aandeelen vergroot werd, zonder dat tevens voor de betaling van dividend over het nieu we kapitaal werd gezorgd. Dezelfde opbla zing of inflatie wordt door een staat verricht, die onder den druk van voortdurend geld gebrek staatspapieren „stocks" in omloop brengt, een middel om door het aanbieden van rente, werkelijk kapitaal te verkrijgen, dat dan voor improductieve doeleinden wordt verbruikt. Die staat brengt dan schijnbaar, zwaar „staatsvee" in den vorm van staats papieren aan de markt en past daarmede de manieren toe van een speciaal soort paar- denruilers, aangezien de koopwaar „verwa terd" is. Oorzaak en beteekenis der inflatie wor den zoo al eeiiigszins duidelijk. Met een een voudig voorbeeld kan het begrip allicht nog ld aarder worden. Als iemand een stuk land heeft, waarvan hij jaarlijks f 2000.trekt, kan hij 2000 bons afgeven: goed voor f 1.dat is geen infla tie, want die bons worden door zijn inkom sten ten volle gedekt. Geeft hij er 3000 uit, dan zal de buitenwereld daarvan aanvan kelijk niets merken; hij blijft dezelfde en het land zijn eigendom, d.w.z. in naam, want in werkelijkheid teert de man in en kan hij de bons 20013000 niet uit zijn inkomsten aflossen. Het is duidelijk dat de waarde van alle bons, dus ook van de eerste 2000, -door deze overmatige uitgifte vermindert. Gaat de man voort met meer uit te geven dan hij ontvangt, dan heeft hij na verloop van tijd zijn land opgeteerd, de houders der nog niet ingewisselde bons eischen het op, de man is van inflatie de dupe geworden en, bij lang durige voortzetting van dit proces, de hou ders der bons ook. Nu verschaft zich de regeering evenals een particulier geld door het- uitschrijven van wissels, over de tegenwaarde waarvan zij bij de circulatiebank in bankpapier of bankte goed beschikt, dat dan successievelijk wordt uitgegeven. Dit geld moet echter door be lastingen, etc. weer worden opgebracht, het geen in normale tijden geschiedt. Bovendien wordt steeds een belangrijk deel voor z.g. productieve uitgaven besteed, welke op de een of andere wijze aan den nationalen rijk dom weer ten goede komen. Gedurende den oorlog hebben vele regee ringen „als maar" wissels tegen bankpapier ingeruild, maar zij bleven in gebreke, die weer af te lossen, met andere woorden, ze gaven meer uit dan ze ontvingen en het fa tale hierbij was dat ze uitgaven voor oorlogs doeleinden; het geld werd in een put gewor pen, waaruit men het nimmer zou terugzien. Toch moest de regeering voort gaan met geld te creëeren, zoodat alras de verhouding dei- in het land aanwezige goederen en vorderin gen eenerzij ds en de hoeveelheid geld ander zijds steeds ongunstiger werd. Dit was de in flatie, waartoe bijna alle regeeringen min of meer noodgedwongen overgingen. De fatale gevolgen heeft men in verschillende landen, immers ook in ons land, destijds kunnen waarnemen. Ten onrechte wordt wel eens beweerd, dat inflatie op zich zelf een volk niet verarmt. Er wordt dan echter niet gerekend met de omstandigheid, dat door inflatie kunstmatige koopkracht wordt geschapen, dat derhalve veel meer verteerd wordt dan op grond van werkelijke inkomsten geoorloofd is, dat in vele kringen de weelde en de verkwisting er door wordt bevorderd en heel het volk een tijdlang boven zijn krachten leeft, om, wan neer de armoede naar buiten treedt, dat is wanneer de „optering" van het nationaal vermogen zichtbaar wordt en dit allengs ver dwijnt, in een toestand van verarming en economische ellende weg te zinken. Wat we hier hebben omschreven is de zichtbare in flatie, welke ontstaat door te groote uitga van van staat en gemeenten. Daarnevens is er echter, gelijk Mr. Vissering indertijd heeft uiteengezet, een z.g. „stille inflatie", welke wordt veroorzaakt door een zoo hoogen be lastingdruk, dat de bevolking haar belasting inplaats van uit 't inkomen, voor een deel uit het vermogen moet voldoen. Ook hier is het dus tenslotte weer de Staat, die het inflatie proces in werking stelt, de Staat, waarvan reeds N. G. Pierson zeide, dat hij de grootste kapitaalsvernietiger is. Wat nu de gevolgen der inflatie betreft, Mr. H. A. van Nierop beschrijft deze in zijn eerder genoemd boekje aldus: „Het onrecht, dat hierdoor (nl. door infla- „Daar had ik ook reden toe", antwoordde het meisje met een uitdagen-den blik op haar vader. „Wil je mij die reden dan zeggen, liefste toen wilde je het niet". „Het is haast de moeite niet waard", zei Judith. „Kom naast me zitten op de divan Lancelot. Wij hebben elkaar veel te ver tellen. jou ondeugende jongen. O, liefste," ze sloeg ondanks Verily's aanwezigheid de armen om zijn hals, „wat heb ik je gemist! Ik hoop dat de tijd gauw komt dat we al tijd bij elkaar kunnen zijn". ,Dat hangt van jou af, Judith" Van mij. Hoe bedoel je?" „Ik dacht dat je geld en een titel ver koos .boven „O!" Judith sprong op en keek haar vader woedend aan. „Hebt u Lancelot verteld hoe Sir Reginald het mij lastig maakt met zijn attenties?" „Neen", was Verily's bedaarde antwoord, „want hij heeft het je niet lastig gemaakt". „O, vader, hoe kunt u het zeggen? Sir Reginald komt hie op ieder uur van den dag en tracht mij voortdurend het hof te maken en al wilt u nog zoo graag dat ik met hem trouw, ik doe het toch niet. Dit is mijn aanstaande man" zij schoof dicht tegen Lancelot aan „en ais ik niet met hem mag trouwen, trouw ik heelemaal niet". „Liefste!" riep Lancelot verrukt en kuste haar teeder. „Nu, meneer Verily, wat hebt u hierop te zeggen?" „Beste jongen", antwoordde Phineas ernstig. „Judith overdrijft schromelijk. Ik geef toe dat Sir Reginald veel notitie van haar neemt; ik heb dat straks trouwens toegegeven. Ik heb haar ook voor oogen gehouden dat geld geen verwerpelijk bezit is...." „En een titel, evenmin", spotte Judith. „Neen, kind. Je weet dat ik aan een' titel Wij verven ze voor U in de NIEUWSTE MODE-KLEUREN Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 tie, d.i. de waardevermindering van het ruil middel) geschiedt, is niet gering. Daling van de waarde van het geld betee kent verarming van allen, die schuldvorde ringen bezitten, verhuurders, verpachters, obligatiehouders. Zij allen hebben volwaar dig geld bedongen, doch worden met minder waardig ruilmiddel betaald. Inflatie betee kent verarming voor allen, die in vasten loondienst zijn, althans zoolang de loonen niet in evenredigheid met de daling der gelds waarde verhoogd zijn. Doch ook vermeerdering van geldswaarde (deflatie) brengt onrecht teweeg. Onrecht voor allen, die geld schuldig zijn. Want ver meerdering van geldswaarde is daling van goederenprijzen. De handelaar die goederen tegen hooge prijzen heeft gekocht, zal om zijn schulden uit dezen hoofde te delgen, meer goederen dan hij verwachtte, moeten verkoopen. Daling van prijzen ontmoedigt den industrieel, leidt tot inkrimping van zaken, brengt ten langen leste werkloosheid. Er moet dus gestreefd worden naar waar devastheid van het ruilmiddel". Terwijl de -wereld zich gedurende de laat ste jaren geleidelijk bij de deflatie heeft moe ten aanpassen, dreigt in enkele landen op nieuw het gevaar van inflatie. Nieuwe cre dieten moeten worden verleend, maar kun nen alleen zonder gevaar voor waardever mindering worden verleend, wanneer Staat en Gemeenten van te zware lasten worden ontheven en tegelijkertijd het bezuinigings mes zoo diep in de begrooting hunner uit gaven zetten, dat de belastingen allengs be duidend kunnen worden verlaagd en niet temin voldoende zijn tot bestrijding der uit gaven. LE'ITINGA. geen waarde hecht, maar geld. kan heel nuttig zijn!" „Niet zonder liefde, vader. Ik zal met Lancelot trouwen wanneer en waar hij wil en als wij het in 't begin zuinig moeten aan leggen, dan vind ik dat heelemaal niet erg". „Wij zullen het heusch niet arm hebben, liefste Ik zal nacht en dag voor je werken! Ik wist wel dat je mij trouw zou zijn en je aan Dove en zijn geld niets gelegen zou laten liggen". „Hoe weet je eigenlijk dat „Juffrouw Cashell heeft het mij verteld". „De gouvernante? Heb je die gesproken?" „Ja. Zij kwam bij mij op kantoor en ver telde dat Sir Reginald zoo dikwijls hier kwam en jou het hof maakte. Zij wil zelf graag met hem trouwen enJs natuurlijk ja- loersch". „Nu, ze mag Sir Reginald hebben", ver klaarde Judith. „Ik geef niets om hem en dat heb ik hem verteld ook. Na dien tijd heeft hij me niet meer lastig gevallen en hij zal. dank ik wel weer bij Ida Cashell zijn geluk beproeven en met fneer kans op succes! Maar het vreemde van het heele geval vind ik en dat mag je best weten, Lancelot dat mijn vader mij heeft aan gemoedigd om jouw ontrouw te worden". „Lieve kind, kwam Verily haastig tus- schenbeide: „ik wil niets liever dan jou ge lukkig zien". „En toch moest ik volgens uw meening met Sir Reginald trouwen?" „Ik heb je de reden verteld waarom ik dat meende, Judith". Het meisje liet haar hoofd zinken en haar oogen vulden zich met tranen. Lance lot sloeg zijn arm om haar heen. „Liefste wat ls er toch voor geheimzinnigs?" fluis terde hij. „Nu schrei je alweer! Kan ik je tranen niet drogen?" ONGELUK MET EEN AUTOPED. BEJAARDE DAME AANGEREDEN. Vrijdagochtend is op den Rijswijkscheweg hoek Van Leeuwenhoekstraat in Den Haag, de 63 jarige mevrouw A. Pvan E„ wonende in laatstgenoemde straat, die op het trottoir wandelde, aangereden door een onbekend gebleven jongen met een autoped. Zij kwam te vallen en kreeg een fractuur aan het rechter onderbeen, zoodat zij door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden gebracht. MOTORRIJDER DEN WEG KWIJT. BIJ AVOND TEGEN EEN HEK GEREDEN. Vrijdagavond omstreeks half elf is op den straatweg ZwijndrechtRijsoord een ernstig motorongeluk gebeurd. De motorrijder Van N„ wonende te Rotterdam kwam met zijn vriend J. op den duo, aangereden in de richting Rotterdam. Bij den scherpen bocht in den straatweg raakte Van N. in de wax- met de richting. In plaats van de bocht te nemen, reed hij rechtuit in vollen vaart tegen een hek, dat langs den weg staat. Van N. sloeg van den motor en werd zwaar aan het hoofd gewond, terwijl hij bovendien ernstige inwendige kneuzingen bekwam. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Roterdam vervoerd. De heer J. kwam met lichte wonden en den schrik vrij. BELANGSTELLING VAN PROFESSOREN VOOR DR. BENDIEN. Naar het U. D. verneemt, heeft Dr. Ben dien de laatste dagen uit ongeveer alle deelen van Europa, brieven ontvangen van professoren, die naar Zeist willen komen om de nieuwe methode van kankeronderzoek te béstudeeren en te leeren. Zoo hoogleeraren uit Napels, Oostenrijk, Engeland, Parijs en Roemenië. „Neen dat kan niemand", klonk het dof. „Behalve Morgan Pickering", verklaarde Verily met zijn diepe, ernstige stem. Er ging een huivering door Judith heen. maar ze zei niets. Ashton nam haar gezicht tusschen zijn handen en dwong haar om hem in de oogen te zien. „Judith, lieveling", zei hij langzaam en ernstig, „je vader heeft me zooeven vertéld dat Pickering meer recht heeft om zich jouw belangen aan te trekken dan hij en hij heeft er bij gezegd dat ik jou maar moest vragen waarom dat zoo was. Wat heeft Morgan Pickering met jouw aangelegenheden te ma ken?" „Verily wilde wat zeggen. Maar Ashton be duidde hem om te zwijgen. Judith droogde haar oogen af en dacht een oogenblik na. Toen vroeg ze opeens: „Jij dacht zeker dat ik Morgan Pickering haatte?" „Neen meisje dat wil zeggenik dacht' niet dat jij hem haatte om zijn eigen persoon, maar om de manier, waarop hij mij behandeld heeft". „Ik kan inderdaad niet begrijpen waar- onf zoo'n goed en vriendelijk man dat ge daan heeft". Ashton staarde haar verbluft aan. „Picke ring een goed en vriendelijk man?" „Zeker", zei Judith vol overtuiging. „Sinds ik een klein meisje ben, komt Morgan Picke ring al bij ons en hij is altijd even vriendelijk en aardig tegen mij geweest. Toen ik mij met jou verloofde, merkte hij wel dat er in mijn houding tegenover hem iets veranderde, maar hij heeft er nooit een woord over ge zegd, tot ik hem in de gevangenis heb op gezocht". „Judith", Lancelot keek het meisje ver schrikt aan heb je dien man in de ge vangenis opgezocht?" „Ja. En toen ik bij hem jvas, vroeg hij STAKING BIJ DE KON. VER. TAPIJTFABRIEKEN. WOENSDAG LEGGEN 500 MAN HET WERK NEER. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de leden, aangesloten bij den textiel- arbeidersbond Eendracht, is, naar de N.R.C. meldt, met overgroote meerderheid van stemmen op advies van het hoofdbestuur be sloten. a.s. Woensdag het werk neer te leggen bij de Kon. Ned. Ver. Tapijtfabrieken te Deventer. De andere textielbonden, St. Lambertus en Unitas, zullen op dien datum eveneens in staking gaan. Hedenavond zal voor de fabriek te Rotter dam een beslissing worden genomen. Ver wacht wordt, dat ook daar het advies van de hoofdbesturen zal worden gevolgd. De staking omvat 500 man. BEZOEK VAN ENGELSCHE VORSTELIJKE PERSONEN. Ten paleize Soestdijk zijn als gasten van de Koningin-Moeder aangekomen de nicht van H. M. prinses Alice en haar echtgenoot graaf van Athlone, oud-gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, met hun dochter Lady May Zij zullen eenigen tijd op Soestdijk blij ven vertoeven. GELD VOOR ONS NIEUWE PAVILJOEN TE PARIJS. Ten behoeve van den nieuwen bouw vani het Nederiandsche Paviljoen op de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling fte Vin- eennes, is tot 8 Augustus ingezameld, een be drag van f 38.979.70, waarvan een gespeci ficeerde verantwoording wordt aangetroffen in het orgaan der Vereeniging „Oost en West", het Koloniaal Weekblad van 13 dezer. BEGRAFENIS VAN H. E. REY JR. Zaterdagmorgen is onder zeer groote be langstelling de begrafenis geschied van den heer H. E. Rey Jr., onder-directeur van Hotel des Indes en kanselier van Monaco, die bij het auto-ongeluk op den Benoordenhoutsehen weg te 's Gravenihage om het leven kwam. In de parochiekerk van St. Jacobus aan de Parkstraat en op het R.K. kerkhof waren o.m. de Fransche gezant, Z.Exc. A. Kammerer de secretaris der Fransche legatie Bec'het, de militaire attaché d'Ales, mr. Hankes Driels- ma, consul van Monaco te Rotterdam, de heeren Van Hanja en Frederiks namens Horecaf, voorts tal van personen uit de hotelwereld, vrienden en kennissen van den overledene. ERNSTIG MOTORONGELUK TE WASSENAAR. Zaterdagmiddag is op den Rijksstraatweg on der Wassenaar een 'ernstig motorongeluk ge beurd. Uit de richting Den Haag kwam een tractor met aanhangwagen. Deze wilde de Houtlaan inrijden, waartoe de bestuurder den richting wijzer had uitgestoken. Achter den tractor kwam, naar de N.R.C. meldt, met vrij groote snelheid, een motor rijder met duopassagier, die te laat de be weging van den tractor opmerkte, met Ihefc gevolg, dat hij den aanhangwagen raakte en vervolgens over den kop sloeg. Beide be rijders bleven bewusteloos liggen. Het waren. M. en H., beiden uit Hengelo. De doctoren, de Boer ën Baart de la Faille verleenden de eerste hulp waarop de beide gevallenen be wusteloos en zwaar gewond per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Leiden werden overgebrocht. TEGEN HET „KATZENWüRGEN" EEN INTERNATIONAAL PROTEST. Men meldt, ons uit Den Haag: Het aantal handteekeningen inzake liet protest tegen het „Katzenwürgen" in Duitsch land steeg reeds tot plm. 3500. Verder sloten zich bij de actie aan: de Wettelijke Dieren bescherming, de Federatie voor Dierenbe scherming, de afdeelingen Dordrecht, Zee land, Enschedé, Hoogeveexi en Friesland van de Nederl. Ver. tot Bescherming der Dieren, de Verein gegen die Vivisektion und zu Schütze der Tiere, Basel met 1500 leden, de Ligue international anti-vivisectionniste met 4400 leden, de World League against vivisection, de Societa Romana per la Pro- tezione degli Ammali, Rome, Societa Napo- letana per la Protezione degli Ammali, Na- poli; Société Protectrice des Animaux de Nimes et du Gard. Nog tal van landen zul len zich waarschijnlijk nog aansluiten. De gelegenheid tot inzending van namen is derhalve nog niet gesloten. De beroemde Fransche schrijver Romain Rolland is een der onderteekenaars. mij waarom ik altijd zoo'n afkeer tegen hem toonde. Ik vertelde het hem en hij ver klaarde dat je hem verkeerd veroordeelde en om te bewijzen dat hij je geen kwaad hart toedroeg, legde hij om zoo te zeggen zijn leven in jou handen door je te vragen hem te verdedigen. En .als je je goed herinnert, Lancelot, heb ik er op aangedrongen dat je de verdediging op je zoudt nemen". „Zeker herinner ik mij dat. En je voegde erbij, dat, als ik er niet in slagen zou Mor gan's onschuld te bewijzen, je niet met mij zou trouwen". Judith knikte. „Je begreep natuurlijk niet waarom ik dat zei?" „Neen en ik begrijp het nog niet, evenmin als ik begrijp waarom je vader je dwingen wil om mij in den steek te laten en met dien rijken idioot te trouwen'. „Dat begrijp ik zelf ook niet goed", be kende Judith, terwijl zij naar haar vader keek. „Ik drong aan op dat huwelijk, omdat Morgan het me gevraagd heeft", zeide Verily. „Ik persoonlijk zie je ook liever met Lance lot getrouwd, omdat je van hem houdt". Ashton keek onthutst van de een naar de ander. „Wat beteekent dat toch?" vroeg hij schor. „Waarom stelt Pickering zich tus schen Judith en mij en waarom doet u maar klakkeloos wat hij zegt?". „Morgan Pickering", zei Phineas verdrie tig, „staat Judith nader dan ik". „Wat? Uw eigen dochter?" „Ik ben geen dochter van Phineas Verily" verklaarde Judith bijna fluisterend; „Wat zeg je daar?" Lancelot sprong van den divan op. „Het is de volle waarheid. Lancelot", be vestigde de landeigenaar. „Judith is abso luut geen familie van mij". .(Wordt vervolgd.). BINNENLAND HEIDEBRAND OP TERREIN VAN PROF. FOKKER. OPZETTELIJK GESTICHT TER ONTGIN NING TOT BOSCHBOUW. Onder zeer veel belangstelling is Vrijdag geschied het afbranden van een circa 10 H.A. groot heideveld, gelegen aan den Loenen- schen weg, tusschen het Troelstra-Oord en hotel den Vrijenberg te Apeldoorn en toebe- hoorende aan Prof Fokker te Santpoort. Dit geschiedde onder leiding en toezicht van den heer A. Rooizenboom, opzichter bij de Nederiandsche Heidemaatschappij. Als voor zorgsmaatregel was een met heide begroei de weg de grens vormend tusschen een jong loof- en dennenbosch omgeploegd. In ander half uur was het geheele terrein kaalge- brand. De verschroeide oppervlakte zal nu door de Ned. Heidemaatschappij worden omge ploegd en bezaaid borden met lupinen, evenals een aangrenzend kleiner gedeelte, dat het vorige jaar dezelfde bewerking on derging en thans met de gele bloemen prijkt. Het grondonderzoek moet daarna uitmaken of de bodem geschikt is voor het aanplanten van loofhout en Douglas-den of dat men zich tot de grove den moet be palen! DE OPENING VAN ONS PAVIL JOEN TE PARIJS. UITZENDING DOOR DEN K. R O. Wij vernemen dat alle plechtigheden ter gelegenheid van de hei-opening van het Nederiandsche Paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs op 18 Augustus zul len worden uitgezonden door den Katholie ken Radio Omroep. Aanvang des middags te half drie. Ook een rondgang langs de ver schillende exposities zal door den microfoon worden weergegeven. BEGRAFENIS RESERVE SERGEANT VAN POETEREN. Zaterdag is te 's Graven/hage onder zeer groote belangstelling de begrafenis geschied van het stoffelijk overschot van den op het militaire vliegveld te Soesterberg verongeluk ten reserve-sergeant leerling-vlieger A. L. J. van Poeteren. Rondom de r.k. kerk aan de Elandstraat hadden talloos velen zich geschaard om ge tuigen te zijn van de droeve plechtigheid. Politie zorgde voor een behoorlijke afzetting, aldus de N.R.C. In de kerk waren alle plaatsen bezet. Als vertegenwoordiger van den minister vair defensie was daar aanwezig luitenant-geire- raal van den generalen staf W. F. Sillevis. ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Nabij Breezand is het lijk gevonden van den drie-en-twintigjarigen bakschipper J. H. De verongelukte was iir dienst bij de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Oever- en woonde te. Den Helder. Hij laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Sedert j.l. Woensdagnacht werd hij ver mist. Vermoedelijk is hij door een misstap op een zwaar beladen steenbak, welke wat scheef lag, te water geraakt: Het lijk wordt overgebracht naar Den Hel der. BEGRAFENIS VAN DEN HEER W. J. LINTZ. Niettegenstaande de buitengewoon sledhte weersomstandigheden is de belangstelling voor de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vair der. heer W. J. Lintz, voorzitter van „Amstel's Gymnastiekvereni ging", die Woensdag j.l. in Noordwijk aan Zee bij het redden van eenige meisjes, gelijk met een hunner zijn leven verloor, buitengewoon groot geweest. De teraardebestelling was Zaterdagmdidag om half drie op „Zorgvliet" aan den Amstel en reeds voor dien tijd hadden zich minstens een half duizend belangstellenden verzameld bij den ingang van het kerkhof, schrijft de Rsb. Vele aanwezigen' konden bij de treurige plechtigheid hun ontroering niet 'bedwingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEI a 60 Cu. per regel. epit. lochia», jicht. griep, hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt volgens r eooo i'eneer.heeron op de meeat afdoende wijze bestreden door J T osa'tabletten. T ogal ochaadt hart noch maas en kan duo worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Asoth. Dros.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6