HET PRUISISCHE REFERENDUM. BUITENLAND. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Een succes dat geen succes is? Maar wat krom is, kan niet recht gepraat worden. De communisten hebben in grooten getale meegestemd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting van onze beschouwing van gisteren, over den uitslag van het referen dum over het lot van den Pruisischen Land dag diene vandaag nog het volgende: De buitenlandsche pers is eensgezind in haar meening: de mislukking is een groot succes voor de sociaal-democratie en de andere burgerlijke partijen, die zich geza menlijk te weer hebben gesteld, tegen de verwezenlijking van de zoogenaamde „Kata- strophen-politik". Het optimisme allerwegen, dat de mislukking tot gevolg heeft gehad, is inderdaad gerechtvaardigd, de pogingen van de Nazi's om het succes tot nul te reduceeren, ten spijt. Hitler's volgelingen, trachtten door middel van allerlei statistische kunstgrepen aan te toonen, dat de „10 millioen voorstemmers" het bewijs zijn van den onweerstaanbaren groei der „nationale oppositie". Zij trachten dit bewijs geloofwaardig te maken, door de bewering, dat deze 10 mil lioen bijna uitsluitend gerecruteerd zijn uit het nationaal-extremistische kamp, omdat de communisten, met wie de mooie heeren uit het fascistische kamp zich te kwgder ure encanailleerden, voor het meerendeel den oproep van het partijbestuur om „ja" te stemmen, niet hebben opgevolgd. Dit argument zou inderdaad een be denkelijk symptoom bij alle vreugde om de mislukking, zijn, als de cijfers, dezelfde cijfers, waarmee Hitier Goebbels en de anderen, om een rad voor de oogen trach ten te draaien, niet onweerlegbaar bewezen, dat de communisten w e 1 voor een groot aantal Ja's hebben gezorgd. De steden Reinscheidt, Halle, Mühlheim, Erfurt, Kiel, Duisburg, Bochem enz., staan in de rij, gerangschikt naar de grootte van het percentage voor-stemmers, bovenaan! Deze steden zijn bekende communistische centra en het kan niet anders, of het hooge percentage is hier het gevolg van het grage stemmen der communistent Wanneer wij nu. bovendien weten, zoo als wij gisteren reeds uiteenzetten, dat het totaal der voorstemmers van die groepen, die zich voor ontbinding van den landdag had den verklaard, naar verhouding kleiner is, dan het totaal aantal, door dezelfde groepen uitgebrachte stemmen, bij de jongste Rijks dagverkiezingen, dan hoeft het toch verder niet bewezen te worden, dat de nationaal- socialisten aan het korte eind getrok ken hebben! Hef fraaie' „leugentje óm bestwil" dat Stahlhelm heeft uitgevonden, om te be wijzen dat de uitslag voor de nationale op positie een succes is, is dan ook wel erg doorzichtig. Het is als volgt geformuleerd in een, in Pruisen uitgegeven manifest: „De strijd gaat verder. Het Volksent scheid heeft een moreel succes voor het nationale front gebracht. Wij hadden 3.6 millioen stemmen bij het referendum over het Young-plan, 5.9 millioen bij het „Volsbegehren" voor den Landdag en thans bij het referendum stemden onge veer 10 millioen kiezers voor onze eischen. En dat, terwijl de communisten tegen het parool van hun leiders in, bijna nergens naar de stembus zijn ge togen". Met de bovenstaande gegevens is dit fabel- tie voldoende ontzenuwd. L. A. DuitscMand. 'De Duitsche Volkspartij over het resultaat van het referendum. BERLIJN, 10 Aug. (VP.) In de „National liberale Korrespondenz" wordt inzake het re sultaat van den Volksentscheid o.a. ge schreven: „Men heeft het de Duitsche Volkspartij kwalijk genomen, dat zij deelgenomen heeft aan den Volksentscheid. Desondanks heeft de partij het voor juist gehouden gevolg te geven aan den oproep van het partijbestuur, welke gegrondvest was op de door jarenlange ervaring steunende houding van de rijksdag fractie. Wij houden dit parool ook vandaag nog voor juist. De oppositie in «ruizen, waar duizenderlei redenen voor bestaan, mag niet het mono polie worden van de nationaal socialisten, doch moet ook in het land door alle groepen worden gedragen, die er zich parlementair moeten door heen slaan. De strijd in Pruisen is dan ook niet beëindigd, hij gaat door en zal op zijn laatst in het voorjaar van 1932 be slist worden. Er moet bij de landdagverkiezin gen voor gezorgd worden, dat met een sehoo- ne lei wordt begonnen. De rekening zal niet kleiner zijn, dan vandaag. Het Karei Lieb knecht haus blijft tot 20 Augustus bezet BERLIJN, 10 Aug. (VP,) De politie- .president van Berlijn Greszinski, heeft nadat hij gisteren reeds 3000 mark had uitgeloofd voor dengenen die aanwijzingen omtrent den dader kon doen, thans mede naar aanleiding van den moordaanslag op den wachtmeester Willig, een belooning van 20.000 RM. uitge loofd voor aanwijzing van den dader. Tege lijkertijd heeft de poütiepresident op grond van de verordening van den rijkspresident tot het bestrijden van politieke excessen alle ver gaderingen en optochten in de open lucht op de Buïowplatz en in alle daarop uitkomen de straten tot op neen afstand van 200 Meter tot nader aankondiging verboden. Overtre ding van dit verbod wordt gestraft met niet minder dan 2 maanden gevangenisstraf. Teneinde het verbod ook te kunnen uit voeren, heeft de poütiepresident verder be schikt, dat het Karl Liebknechtihuis voor- loopig tot en met 20 Augustus a.s. gesloten zal zijn en dat alle lokalen en ingangen door de politie zullen worden bezet. Bij dit verbod gaat de poütiepresident van de veronderstelling uit, dat het neerschieten der beide politieofficieren ongetrwijfeld een voorbereide, van achteren uitgevoerde sluip moord is van communisten. Nadat het num mer van heden van de communistische „Rothe Fahne" in beslag was genomen, is de krant thans voor 14 dagen verboden. Nieuwe noodverordening. BERLIJN, 10 Augustus (VP.) In de heden gehouden zitting van het Rijkskabinet werd kennis genomen van de rapporten van den Rijkskanselier en van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken betreffende hun besprekingen te Rome. Voorts behandelde het Rijkskabinet de wijziging van de Noodverordening op de pers. Besloten werd de wijziging van deze nood verordening te pubüceeren bij een nieuwe Noodverordening, die in den loop van den nacht, althans morgenochtend vroeg zal worden uitgegeven. BERLIJN, 10 Augustus (VJD.y Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspresident heeft de reeds aangekon digde verordening inzake wijziging van de Pers-noodverordening uitgevaardigd. De nieuwe verordening schrijft een sterkere centraliseering bij de handhaving van het recht voor. De eisch tot publicatie gaat in het vervolg uit van de opperste lands- en rijksautoriteiten. Een verdere beperking is, dat publicatie slechts kan geschieden met toestemming van den Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken en dat een vergoeding kan worden voorgeschreven indien de mede- deeling een zekeren omvang overschrijden. In de uitvoeringsbepalingen heeft de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken richt lijnen vastgesteld waarin tegemoet wordt ge komen aan de belangen der pers. Bij procla maties e.d. mag een aantal van 500 woorden niet worden overschred-iji. De nood van den Landbouw. BERLIJN, 10 Augustus (V. D.) Heden avond om 8 uur heeft de Rijksminister voor Voedingswezen Schiele voor den Ber- lijnschen zender een redevoering gehouden over actueele problemen der landbouwpo litiek, waarin hij in het bijzonder inging op de vraagstukken der financiering van den oogst en der op dit gebied door de re geering ingeleide hulpmaatregelen. Aller eerst zette de minister uiteen dat de voe ding van het Duitsche Volk wanneer men rekening houdt met de voorbije moeilijke jaren, voor een boven verwachting groot gedeelte, door de opbrengsten van eigen bo dem wordt verzekerd. Wanneer de regee ring desondanks en wel is waar op grond van den toenmaligen Deviezentoestand van de Rijksbank allereerst een vérgaande vrij stelling van het deviezenverkeer doorge voerd heeft, dan heeft zij toch onder er kenning van den voortdurenden ernst dei- situatie het dringend vermaan gericht tot het Duitsche Volk om slechts dan naar bui tenlandsche waren te grijpen, wanneer de behoefte uit eigen productie niet voldoende kan worden gedekt. Op het oogenblik gaat het er om te ver hinderen dat nog meer gedeelten van den Duitschen landbouw incapabel tot produc tie worden. De Rijksregeering heeft reeds de noodzakelijke stappen ingeleid om een te groot aanbod inden landbouw te verhin deren en aan den anderen kant het vermo gen tot opnemen van de markt met betrek king tot het aanbod te versterken. De eerste taak, een overijld op de markt werpen van den oogst te voorkomen, kan worden opgelost wanneer de landbouw in geen geval overgaat tot overhaaste verkoo- pen. Vervolgens schilderde de minister den toestand voor zoover rogge en tarwe be treft. Spr. zette uiteen dat de landbouwer met vertrouwen de ontwikkeling op deze markten tegemoet kan zien en dat aan den anderen kant ook de verbruiker niet te vree zen heeft voor moeilijkheden in de verzor ging met deze producten. Ten einde door vermindering van de geldbehoeften van den landbouw een geleidelijk afzetten van den oogst mogelijk te maken heeft de Rijks bank zich bij onderhandelingen bereid ver klaard de door haar geredisconteerde land- bouwwissels te prolongeeren. Ter voorzie ning in de geldbehoefte zal den landbouwer verder de belooning van zijn oogstvoorra- den tegen speciale voorwaarden mogelijk worden gemaakt. Uitvoerig gaf de minister vervolgens inlichtingen over de verdere maatregelen die overwogen en genomen zijn ten einde het aanbod te verminderen en de vraag te vergrooten, terwijl hij te vens uiteenzette welke credietmaatregelen in verband met den oogst genomen zijn. Vermoedelijke disconto- verlaging. BERLIJN, 10 Augustus (V. D.) De Duitsche Handelsdienst verneemt dat de Centrale Commissie der Rijksbank thans tot een zitting welke Dinsdagmiddag op half vijf zal aanvangen, is bijeengeroepen. In deze zitting zal de directie van de Rijks bank mededeeling doen van de morgen in den loop van den dag gevoerde bespre kingen. Men verwacht dat het disconto met 5 pet. zal worden verlaagd en dus op 10 pet. zal worden teruggebracht. DE KOST VERDIENEN ALS Parachutist Chimpansee Krokodil-kweeker Om een boterham te verdienen, pakt men de merkwaardigste en soms gevaar lijkste baantjes aan. En vooral op plaatsen, waar zich vele menschen te samen bevin den we denken hierbij aan kermissen, badplaatsen, enz. worden dergelijke baantjes veel gevonden. Om een voorbeeld te noemen. In een amusementspark in New-Orleans in Ame rika werd iemand gevraagd om met een parachutee uit een ballon te springen. De directie van het park, die een advertentie in dien geest opgesteld had, verwachtte voor deze gevaarlijke bezigheid vrijwel nie mand. Tenzij je er aan gewend bent, be denk je je nog wel eenige malen vóór je op een hoogte van hoonderden Meters uit een ballon springt! Zelfs al verdien je ook voor elke minuut, dat je in de lucht zweeft, zeven-en-een-halve-gulden! Er kwamen121 gegadigden voor het baantje! Van een amusante geschiedenis over een ander ongewoon karwei vertelde Jan Hay (Majoor John Hay Beith), de bekende ro manschrijver. Een bediende op een effectenkantoor verloor zijn betrekking en vroeg om een werkkring bij een circusdirecteur. „Onze chimpanse is juist overleden", zei de directeur. „Als jij in zijn huid wilt stappen en eenige toeren aan den rekstok uitvoeren, kun je 36 gulden per week ver dienen". De jonge man accepteerde dit aanbod en wist zich erin te schikken. Totdat hij op een kwaden dag misgreep bij een zijner süngringen, en door een afscheiding in een leeuwenliok viel. Doodelijk beangst kroop hij in een hoekje en wilde al om hulp schreeuwen toen de leeuw zich over hem heen boog en hem toevoegde, „wees niet zoo bang, ouw jongen, je bent niet de eenige kantoorbediende in deze menagerie". klaar misschien de vreemdste wijze van den kost verdienen is de volgende manier, door een blanke, die in Afrika gereisd heeft, uitgedacht. Ten tijde van een crocodillen- plaag boden de autoriteiten 1 gulden vooi- een crocodillenstaart en een stuiver voor een ei, vele staarten en eieren werden toen afgeleverd. Plotseling hield de stroom eieren op. Men deed nasporingen en ontdekte, dat de blanke van de inboorlingen krokodillen- eieren voor een dubbeltje opkocht, deze in de zon legde en zoodra de jonge krokodil len er uit kwamen, de jongen doodde en de staarten voor f 1 ruilde! Engeland. De besprekingen der bankiers te Londen. LONDEN, 10 Augustas (V.D.) In een ver- klaring va nhet Bankers Clearing House wordt gezegd dat de besprekingen in zake het voor gestelde plan tot verlenging van de bu;#en- landsche credieten in Duitschland, op bevre digende wijze vorderen. Naar verluidt zou het amendement van Londen en New York op het Duitsche voorstel voltooid zijn en slechts een gering verschil aantoonen in de respectieve .standpunten. Men verwacht dat de officieele onderhande lingen spoedig geëindigd zullen worden. De bankvertegenwoordigers van de verschil lende centra zullen ongetwijfeld binnenkort bijeengekomen ten einde tot overeenstemming te geraken in zake een eensgezind optreden. Frankrijk. Laval en Briand binnen 14 dagen naar Berlijn? PARIJS, 10 Aug. (V.D.) De „Paris Midi" verklaart naar aanleiding van den uitslag van het Volksentscheid in Pruisen, dat dit o.a. directen invloed zal hebben op het besluit van Ministerpresident Laval en Minister Briand voor hun reis naar Berlijn en dat zij uiterüjk binnen 14 dagen hun bezoek aan de Duitsche hoofdstad zullen brengen. Het blad verwacht, dat het definitieve besluit binnen zeer korten tijd officieel bekend zal worden gemaakt. ..merilca. De herzieningsplannen „Reine fantasie". WASHINGTON, 10 Augustus (V. D.) De bewering van de Daüy Mail dat Stimson met Mac Donald een reeds opgesteld plan inzake revisie der oorlogsschuldovereen- komsten heeft afgesloten, wordt in het de partement van Staat zuivere fantasie ge noemd. Zwitserland. De commissie der financieele experts. BASEL, 10 Augustus (V. D.) De Finan cieele Commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen heeft in de heden ge houden zitting kennis genomen van het tweede deel van het rapport dat Dr. Mel- chior heeft uitgebracht over den Duitschen financieelen toestand en de Duitsche cre- dietbehoeften. Het rapport vormt de basis voor de debatten en verdere werkzaamhe den der Commissie, voorts is de kwestie der credieten op korten termijn onderwerp van bespreking geweest. ALGEMEENE STAKING TE BILBAO. BILBAO, 8 Augustus (B.TAJ Heden is de algemeene staking van 24 uur begonnen. De socialistische arbeiders zijn aan het werk gebleven. Er zijn enkele incidenten voorgekomen: een groep stakers trachtte een tramwagen in brand te steken, doch de guarda civile wist dit te beletten. Ook werden schoten gewisseld tusschen stakers en werklieden van de tram, die aan hetwerk gebleven waren. MUZIEK. DE H.O.V. IN HET „CROOT BADHUIS". De Octobertemperatuur van Maandag 10 Augustus deed verwachten, dat de H. O. V. ditmaal zou spelen voor een overvolle zaal. Zij was nog slechter bezet dan bij het vo rige concert, dat de H. O. V. onder Ed. van Beinum gaf. De uitvoering bevestigde mij slechts in de meening, dat voor het klank volume van het orkest der H. O. V. podium en zaal niet ideaal zijn en slechts dan be vrediging kunnen geven, wanneer alles tot de laatste stoel is bezet. Ook de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, onder welker auspiciën deze con certen worden gegeven, zal niets liever zien dan dat de klank zoo spoedig mogelijk ideaal mag zijn en de badgasten zonder uit zondering instee van den avond door te brengen voor de vensters der groote hotels en restaurants, dit ideaal helpen verwezen lijken. De muziek, die ditmaal werd gespeeld, had niet die overdadigheid van klank als b.v. een Tschaikowsky-ouverture „Romeo et Juliette", Smetana, Glazounow, Rimsky Korssakow vóór de pauze, dan daarna twee fljngetinte werken van Chausson en Ravel konden gelden als uitgezocht voor de om geving waar het concert plaats had, Sme- tana's ouverture „De verkochte bruid", waar het strijkkwartet met het meesterlijk gedacht motief in de tweede violen den op zet geeft, dra gevolgd door alten en eerste violen, tot ten slotte de violoncellen (en de contrabassen) het strijkorkest niet slechts vervolledigen, maar den klank immer pe netranter maken door den overmaat aan beweeglijkheid, tot het uiterste volgehou den, mocht men houden als uitgezocht om dit concert te openen. Als hout en koper zich mengen in den klank, is er dadelijk de homogeniteit, die den totaalindruk van dit met veel brio gespeelde werk opvoert, en voorbereidt tot de muziek van Glazounow. In puncto klankschoonheid zal dit vioolcon cert van Korssakow's volgeling zeker elk bevredigen, en de voorname toongeving waarin concertmeester Frans Vonk deze muziek deed opklinken, droeg ditmaal zeer bij om de muziek van dezen cosmopoüet al thans naar klank en naar vorm te waar- deeren. Speciaal Russisch is, zooals men weet, de muziek die uit de school van Rimsky Korssakow voortkomt, allerminst en ik breng hier in herinnering, hoe men veeleer de muziek waarin de Russische folklore een woord meespreekt, vindt in de Moscouer school (Tanejew) in tegenstel ling met de Petersburger school waaraan wij het thans uitgevoerde werk danken. In- tusschen, al is dit vioolconcert, als het werk van den eclecticus Glazounow, een teleur stelling voor wien daarin het speciaal Rus sisch karakter meent aan te treffen, een teleursteling was het allerminst voor den vereerder van den schoonen vorm en de welluidendheid. Vooral in dit laatste op zicht zijn wij ook bijzonderen dank ver schuldigd aan het nobele vioolconcert van den solist, en aan zijn collega's, die het summum gaven van hun practisch kunnen, om aan dit werk volle recht te doen weder varen. Met bewondering mag men de ont plooiing van dit vïooltalent gadeslaan, dat een zoo rijk repertoire op zoo meesterlijk verzorgde wijze ten gehooree brengt. Nadat hij in „Capriccio espagnole" van Korssa kow (door leider en orkest eminent uitge voerd) de soli met bijzonder fijnen en kla ren toon had gespeeld, nam hij ook (na de pauze) het overschoone „Poème" van Ernest Chausson voor zijn rekening. Hier lag m.i. de beteeken is van dit concert, dat het nog weer overduidelijk demonstreerde, hoe al wat in de muziek der modernen rond de fi guur van César Franck zich beweegt, ons door Eduard van Beinum is gebracht. De klanksfeer, de klankkleur die ons het or kest der H. O. V. geeft, het is uitsluitend zijn werk. Zijn overtuigend enthousiasme brengt hij over elk die naast en onder hem werkt. De contemplatieve natuur dwingt hij tot spontane uiting, en het schoone „Poème" van Chausson verwarmt middel lijk ons allen. Ravel's „Ma mère 1' oye" voorts was van een betooverende klankenweelde: mede door de zeer fijn gehouden teekening sprak het stuk sterk aan. G. J. KALT. OPDRACHT. De directeur van Openbare Werken deelt mede, dat het maken van een steiger met oprit op een terrein aan de omgelegde Hek- sloot bij den Spaarndammerweg te Haarlem gegund'is aan R. Bijker te Haarlem, voor de som van f 5.296. EXAMEN HOOFDACTE. Geëxamineerd 6 vrl. en 2 mnl. candidaten. Geslaagd de dames M. M. C. van Uden, Driehuis en C. M. E. Bakker, Amsterdam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. v. Kampen, Mamixstraat 44, autoped. Bruinooge, Julianalaan 38, Overveen, arm bandhorloge. J. G. D. v. Beuge, Leidsche vaart 274. autoband, Rumpff, Brouwersplein 12, bankbiljet, v. Benthem, Woonschip 2462, Oost- vest, jas. Sweijen, Gierstraat 68, ceintuur. Kennel Haerlem. Regentesselaan 22, hond. Davidson, Dintelstraat 38 n, A'dam, hand schoenen. Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, 3 honden. Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door v. Delden, v. Berensteijn- straat 15). v. d. Weijden, Iordensstraat 55, hondenpenning. Bureau van poütie, Smede- straat, handschoen, autodop. v. Kampen, Oranjestraat 65, jas. B. de Koningh, Besoeki- straat 15, jas. Kennel Haerlem, Regentesse laan 22, kat (gebr. door Zuideveld. Sophia- straat). Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door Tromp. Gen. Joubertstraat 23 rd.) De Boer, Wagemakerslaan 11, luciferhouder. Plassius, Korte Kleverlaan 26, Bloemendaal, portemonnaie m.i. Lindeman, Klarenbeek- straat 38 zw., parapluie. C. v. Puffelen, Zomer- vaart 154 rd., portefeuille m.i. W. A. Kensen, Pontianakstraat 22, portemonnaie. L. Butot, Papuüerstraat 11, portemonnaie m.i. J. Hu- bregtse, Populierstraat 7, sportriem. Dirks, Bisschop Ottostraat 7, taschje m. i. Hak, Graaf Willemstraat 40, rijwielbelastingplaat- je. Beun, Engelszstraat 18, idem. Vogel, Spaaimwouderstraat 37, idem. C. Meijer, Gen. Bothastraat 17, idem. Tullenaar, Zijlweg 10, Overveen, idem. AANSLAG OP EEN PRIESTER. PARIJS. 9 Augustus (B.TA.) Heden morgen heeft een fanaticus, Abramian ge naamd, in ae Armeensche kerk zeven revol verschoten gelost op den Metropoliet, zonder hem evenwel te raken. Een ander priester werd gewond. De dader is gearresteerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- JAARVERSLAG VAN LICHTHOEVE" „DE EEN TEKORT VAN BIJNA f 4000.^ Zaterdag heeft de vereeniging „De Licht hoeve" te Santpoort de jaarüjksche alge meene vergadering gehouden. Uit het financieel verslag, dat samenge steld is door het accountantsbureau Taco Mulder, blijkt, dat er een deficit is van f 3876.21 1 2, zoodat er omgezien zal moeten worden naar middelen om dit tekort aan te vullen. Gelukkig kan er echter gerekend worden op den krachtdadigen steun, die het Bouwfondscomité van „De Lichthoeve" heeft toegezegd. Aan dit comité werd dank ge bracht. Uit het jaarverslag, uitgebracht door zuster Kuyck, blijkt, dat in het huis te Velsen 50 vrouwen verpleegd werden met een totaal van 2843 verplcegdagen. Er hadden 29 ver lossingen plaats. Helaas moest het huis te Velsen met 21 December 1930 gesloten worden, aangezien men niet beschikte over voldoende geschikte verpleegkrachten. In het Kinderhuis werden verpleegd 186 kinderen met 26.879 verpleegdagen. Een groote steun voor het Kinderhuis was. dat in 1930 dr. Naessens. kinderspecialist te Velsen aan het huis verbonden werd. Dank wordt in het verslag gebracht aan de ambtenaren van het Hoogovenbedrijf. die den geheelen winter de verwarming van het huis voor hun rekening genomen hebben. De bestuursvacature. ontstaan door het bedanken van mevrouw Roosegaarde Bis schop—Kuyck, wegens gezondheidsredenen werd aangevuld door de verkiezing van den heer H. Mulder te IJmuiden. Op verzoek van zuster Verkerk, die gaarne de verantwoor ding van het penningmeesterschap verlicht wenschte te zien, werd als zoodanig benoemd de heer J. A. Hazewinkel. Zuster Verkerk zal thans behalve als secretaresse ook optreden als tweede pennlngmeesteresse. Over het werk buiten het huis kan nog vermeld worden, dat 68 maal poliklinische hulp is verleend in het dorp Santpoort, en dat ook aan kinderen warme maaltijden zijn verstrekt. AUTO TE WATER EN EEN TEGEN EEN BOOM. GEZELSCHAP HAARLEMMERS ER GOED AFGEKOMEN. Een tweetal vrij ernstige auto-ongelukken is Maandag volgens de Tel. bij Meppol ge beurt. Nabij Havelterbrug reed een wagen met 6 personen te water en bij Dieverbrug een met 5 personen tegen een boom. Een familie uit Groningen was per auto op weg naar Amsterdam, toen de bestuur der nabij de Havelterbrug door de groote snelheid de macht over het stuur kwijt raakte en de auto via een boom in de Smil- dervaart verdween. De wagen kwam op zij in het diepe kanaal te liggen. Tegenover ric plaats van het ongeval lag schipper P. Pander met zijn vaartuig. Deze sprong on middellijk in een boot en roeide snel naar de plaats des onheils. Een persoon had zichzelf weten te redden, terwijl de koene schipper de andere vijf uit den auto wist to halen en op het droge te brengen. Het ongeval bij Dieverbrug had plaats doordat de bestuurder meer aandacht had voor het aansteken van zijn sigaar dan voor zijn auto, ten gevolge, waarvan hij te- geen een boom reed. De vijf Inzittenden, af komstig uit Haarlem, die te Smilde hadden gelogeerd, werden onder den over den kop geslagen auto weggeholpen en waren oogen schijnüjk ongedeerd gebleven. Zij keerden met een passeerenden auto voorloopig naar Smilde terug. De auto werd geheel vernield. Student worden. Voor hen, die op de grens staan der twee werelden die van de school en die van de Universiteit is door H. Faber, E. H. van Leeuwen, S. W. A. Leignes Bakhoven en F. Prakke een boekje geschreven in datgene, wat de nieuwe wereld van hen verwacht en wat hen daar wacht. De ondertitel van ..Stu dent worden" is dan ook: Gids voor aanko mende studenten. Prof. mr. C. van Vollenhoven schreef een woord vooraf. Van Loghum Slaterus' Uitge versmaatschappij N.V. te Arnhem gaf het uit. Het laatste zeilschip. Heinrich Hauser heeft met een zeilschip een viermaster een reis naar Chili gemaakt en zijn ervaringen in dien tijd van 110 dagen op onderhoudende wijze te boek gesteld. Het werk, dat vertaald is door Eva Racdt de Canter en voorzien is van 12 illustraties naar fotografieën is uitgekomen bij de N.V. Em. Querido's Uitgeversmij te Amsterdam. AGENDA DINSDAG 11 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur Gem. Concertgebouw: Revue .Hallo, hier heen!", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Tropenadel" 8.15 u. Palace: „Der Betteh'udont". Tooneel: The Frieme Bros. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Gigolo" en „Misdadigers volgens de wet". Tooneel: Origincele Eskimo Spelen. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Kijk uit, Harold!" Tooneel Collins en Ray, 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5