BUITENLAND. SLOTPROTOCOL VAN HET PLAN HOOVER DISCONTOVERLAGING IN DUITSCHLAND. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers Indrukken van het Duitsche Referendum. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Overeenstemming in Londen bereikt. Duidelijke sporen van verbetering. Eiitf elantil. 'Het protocol van plan Hoover ..geteekend. LONDEN, 11 Augustus (V. D.) De werkzaamheden van de deskundigen, die sinds 17 Juli onder .Engelsch presidium de practische doorvoering van het Hooverplan en het Fransch-Amerikaansch accoord be- stuurdeerden, zijn Dinsdagmiddag geëindigd. Om kwart voor vijf werd door de verte genwoordigers der in' hoofdzaak belang hebbende mogepdheden het rapport dei- deskundigen en om vijf uur het slotprotocol geratificeerd. Het Hongaarsche deel der overeenkomsten is slechts geparafeerd doch nog niet onder teekend. Griekenland heeft het uitstel der Duitsche betalingen aanvaard, doch maakt nog reserves ten aanzien van Bulgarije. Het protocol werd direct na onderteekening van kracht. Het officieele communique dat door de Deskundigecommissie in zake het plan Hoover is uitgegeven, vermeldt nog dat de conferentie aanbeveelt dat Duitschland ge durende het Hoover-jaar wordt ontlast van de betaling van 1.593.676.276 Mark. Voor dit bedrag wordt tot 1 Juli 1933 een renteloos uitstel verleend, waarna het in tien gelijke j aarlij ksche termijnen met inachtneming van een rentevoet van 3 pet. zal worden terugbetaald. Dit is dus het practische resultaat voor Duitschland van het Plan Hoover. De annuïteiten der terugbetalingen zul len absolute verplichtingen zijn, die geen optie geven op uitstel. De zaak der leveringen in natura is op gelost door het aannemen van fundamen- teele voorstellen welker toepassing in de practijk aan de commissarissen voor de le veringen in natura te Parijs zal worden overgelateii. Hierbij is bepaald, dat het volbrengen der leveringen in natuura gedurende het Hoo ver jaar geen lasten mag meebrengen voor de Duitsche regeering in de begrooting. De credieten voor leveringen in natura welke op het oogenblik bij de Bank voor Interna tionale Betalingen beschikbaar zijn, moe ten gebruikt worden voor het ten uitvoer leggen van reeds goedgekeurde contracten. De crediteur-mogendheden hebben zich verplicht middelen te vinden om het uit stellen van loopende contracten te ver dijden. Het protocol wordt onmiddellijk na de tonde r tee ken in g van kracht. Tot de Bank voor Internationale Betalingen is het ver zoek gericht de noodige maatregelen te nemen voor de uitvoering. JBegróótingsevënwicht eerste vereischte. Na een onderhoud tusschen Mac-Donald, Bnowden, den kanselier van de schatkist, en de bankiers is er een verklaring gegeven, volgens welke de regeering van meening is dat de begrooting tot iederen prijs in even- Wicht moet worden gebracht. MacDonald had niet slechts een onderhoud met Snowden en de bankiers, doch ook met Sir Clice Wigram, den particulieren secre taris des konings. R ijks bankd is conto tot 10 pet. verlaagd. BERLIJN, II Augustus (V. D.) De directie van de Rijksbank deelt mede dat besloten is •het Rijksbankdisconto van 15 pet. tot 10 pet. te verlagen en de beleeningsrente van 20 pet. tot 15 pet., zulks met ingang van morgen. BERLIJN, 11 Augustus. (V. D.) In de heden gehouden zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank motiveerde de voorzitter, Rijksbankpresident Dr. Luther de door de Rijksbankdirectie besloten verlaging als volgt: De scherpe discontomaatregel van 1 Augustus had het uitgesproken doel de her vatting van het betalingsverkeer voor te be reiden en de doorvoering hiervan te verge makkelijken. De verwachtingen zijn geheel vervuld. Aangezien ook overigens in het bedrijfsle ven duidelijke sporen van een verbetering van den toestand merkbaar zijn, meent de Rijksbank niet langer behoeven te dralen met het terugbrengen van het Nooddisconto van 15 pet. tot 10 pet. en tegelijkertijd de beleeningsrente van 20 pet. tot 15 pet. te ver lagen. Zij is zich er daarbij van bewust dat ook öe nieuwe rentevoet aan het Bedrijfsleven nog buitengewone lasten oplegt en be schouwt het als een harer belangrijkste op gaven, harerzijds alles te doen dat er toe kan meewerken verdere discontoverlagingen mo gelijk te maken. Naar de Duitsche Handelsdienst verder verneemt, is in de Centrale Commissie ook nog gesproken over de mogelij kheid van de heropening der beurzen. Besluiten zijn nog niet genomen. Plechtige herdenking van de Rijksgrondwet van Weimar. BERLIJTT, 11 Augustus (V. D.) Te Ber- lijn hadden heden alle openbare gebouwen en instellingen alsmede trams, autobussen en sommige particulieren gevlagd voor de herdenking van den verjaardag van de Grondwet van Weimar. De herdenkingszitting in den Rijksdag, was overeenkomstig den ernst 'der tijden, jeenvoudig, doch zeer waardig. Het Rijksdaggebouw was omgeven door een groot aantal Schuppo's. Te twaalf uur precies verscheen president Von Hinden burg in zijn loge, begroet door de aanwe zigen, die zich van hun zetel verhieven. Een koor zette een motet van Johan Sebastian Bach in, waarna de waarnemende Rijks kanselier, de Rijksminister van Financiën, Dr. Dietrich, het woord kreeg om de feest rede uit te spreken. Na de rede van minister Dietrich zong het koor nog een koraal, waarna Rijkskan selier Dr. Bruening voor een korte verkla ring het woord vaerde. Na de rede van den Rijkskanselier werd de bijeenkomst onder het zingen van het „Deutschland"-lied, gesloten. Een der moordenaars van de politie-officieren ge arresteerd? BERLIJN, 11 Augustus (V.D.) Op aan wijzing heeft de politie Dinsdag in een per ceel Hirtenstrasse 16 een man gearresteerd, die medeplichtig zou zijn aan den moord op de politie-officieren. Aangezien in zijn woning wapens en munitie werden aangetroffen, werd direct het geheele huis en de omliggen de gebouwen onderzocht om na te gaan of nog meerdere wapens waren verborgen. Om trent het resultaat van het onderzoek kon de politie nog geen mededeelingen verstrekken. De politie Weer uit vensters beschoten. BERLIJN, 11 Augustus (V.D.) Dinsdag avond om half acht schoolden Communisten samen op den hoek van de Nostiz- en Gneise- naustrasse. De politie greep onmiddellijk in en ontruimde de straat. Daarbij werden uit de vensters der huizen, schoten gelost op de politie, die harerzijds het vuur beantwoordde. De politie is tot doorzoeking van eenige hui zen overgegaan, doch het resultaat hiervan is nog niet bekend. De oogst en de verkoops discipline. BERLIJN, 11 Augustus (V.D.) Het Bonds- bestuur van den Rijkslandbond heeft met al- gemeene stemmen een resolutie aangenomen waarin met bevrediging wordt geconstateerd dat in bijna alle deelen des Rijks zijn oproep in zake den oogst instemming heeft gevonden en door de landbouwers werkelijk wordt na gevolgd. Slechte door een goede verkoop discipline kon de catastrofale val der graan- en veeprijzen bij gebrek aan maatregelen van staatwege een halt worden toegeroepen. Nu thans, wel is waar laat, door de regee ring maatregelen zijn getroffen, die geschikt kunnen zijn om de beweging in normale banen te leiden verwacht de Rijkslandbond dat ook daar waar de aanbieding tot nu toe nog niet in overeenstemming is gebracht met de vraag de landbouwers overeenkomstig de richtlijnen van den Rijkslandbond met reserve den verkoop ter hand nemen. Zoo spoedig mogelijk moeten weer prijzen ge maakt worden die eenigszins in overeenstem- mirfg zijn met de productiekosten. Ook België zal geen kapitalen terugtrekken. BRUSSEL. 11 Augustus (V.D.) De Bel- gische bankinstellingen die handelsbelangen in Duitschland hebben, hebben Maandag be sloten de geïnvesteerde kapitalen niet terug te trekken en tegemoet te komen aan de Duische crediteuren. De financieele positie der Belgische banken is thans zeer gunstig, zoodat het besluit voor de banken geen moeilijkheden zal opleveren. De ,Stillhal te-Commissie' naar Bazel. BAZEL, 11 Augustus (V.D.) In verband met den ernstigen algemeenen toestand en ten einde een nauwkeurig inzicht te krijgen over de credieten op korten termijn die Duitschland heeft opgenomen en in hoeverre de andere landen daarbij zullen kunnen hel pen, heeft de te Bazel vergaderende Deskun digen-commissie der Bank voor Internatio nale Betalingen besloten de vertegenwoor digers der Stillhalte-commissie en van de Duitsche bankiersgroepen, die thans nog on derhandelingen voeren naar Bazel te ontbie den. Men verwacht dat de vertegenwoordigers der Stillhalte-commissie Woensdagavond te Bazel zullen aankomen. Voor de Engelsche banken zal Tiarka als vertegenwoordiger optreden. De Zwitsersche, Zweedsche en Hollandsche bankgroepen zijn reeds i nde deskundigencommissie vertegen woordigd. Joegoslavië. Naar een dictatuur in Joego slavië? BELGRADO, 11 Augustus (VD.) Koning Alexander is Dinsdag onverwacht naar Bel grado teruggekeerd. Ook de minister van financiën Gjuritsch is van zijn reis naar Parijs en Londen weer te Belgrado terugge keerd. De ministerraad zal in de eerstvolgende dagen bijeenkomen ten einde de nieuwe or ganisatie van het binnenlandsche bestuur van Joegoslavië te eindigen. De besluiten van den ministerraad worden met groote span ning tegemoet gezien, aangezien men gelooft dat deze wijziging in het huidige regiem in de richting van een dictatuur zuilen brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Bulgarije. Massa-arrestatie van Mace donische emigranten. SOFIA, 11 Aug. (V. D.) In opdracht van de regeering is gisteren begonnen met de arres tatie van talrijke Macedonische emigranten. Tot nog toe zijn meer dan vijftig Macedo- niërs gearresteerd, ontwapend en naar de provincie overgebracht. Deze maatregel staat in verband met Joegoslavische maatregelen naar aanleiding van de vele spoorwegaansla gen. De Kroatische emigrant, de journalist Mandekitsch, is gearresteerd en wegens het misbruik maken van de Bulgaarsche gast vrijheid, uit het land gezet. Britscïn-Indië. Gandhi niet naar Londen? BOMBAY, 11 Aug. Gandhi heeft aan den onderkoning van Britsch-Indië een telegram doen toekomen, waarin hij verklaart, dat het hem moeilijk zou vallen naar Londen te gaan. Naar men in congreskringen meent te we ten, is Gandhi in hooge mate ontevreden over het schrijven, dat Hotson, de gouver neur ad interim van Bombay, hem heeft ge zonden met betrekking tot de betaling der grondbelasting in Gujerat. LANGS DE STRAAT. Het fiasco Hoewel de smaasappelenkoopman, bij het opduwen van zijn kar tegeh de voor een aam borstig mensch hatelijk hooge brug. als een ontsnapte psychopaath tegen alles en ieder een te keer ging, mocht dit geenszins worden beoordeeld als een fout van de kostschool, waar hij zijn opvoeding had genoten en vol tooid, noch kon het dienen als bewijs, dat hij de dingen niet zuiver zag, want zijn woe de was volkomen en voluit gerechtvaardigd door het blijven steken, daar middenop de helling, van man, kar, sinaasappelen en mandarijnen. Men kome hier niet aandra gen met raadgevingen. Zij zijn goed, zij zijn nuttig, zij zijn eerbiedwaardig, maar er be staan oogenblikken, dat zij, met alle respect, terzijde moeten worden geschoven en dat dit moment nu was aangebroken lag niet aan den man, noch aan de kar, maar aan de iets te hooge brug, welke het incident met hare gevolgen voor hare rekening moest nemen. Overigens was deze verhandelaar van si naasappelen, de laatste des jaars, een beza digd man, met wien in kalmer oogenblikken te redeneeren zou zijn, maar zijn woede had hem nu met blindheid geslagen, waardoor hij niet wilde toegeven, dat het uitsluitend en alleen de hooge brug was, welke hem be lette zijn zoo goed begonnen gang te vol tooien. Hij zocht het in zijn kracht en dit nu was zijn verblinding. Het deed hem elke aangeboden hulp barsch afwijzen en onder wijl galbittere woorden prevelen, door fat soen en kostschoolopvoeding verboden. Men zoude geneigd zijn hem dat zuiverend soelaas te gunnen, want och, zijn bestaan ontleende zijn kleurencharme niet aan de koningin der bloempjes, en de handel is niet meer, wat hij geweest is en och, wij zijn alle menschen.Maar tegen deze redelijke over wegingen hadden de volgelingen van man en kar overwegende bezwaren, althans zij maan den dit verkeersobstakel met ongetwijfeld welgekozen, doch niettemin onaangenaam klinkende kreten, het niet lang meer te ma ken. Zij lieten het hierbij niet, zij verlaagden zich tot handlangers van de goden, die blijk baar het verderf van het koopmannetje wil den, want zij voegden er opmerkingen aan toe over de vreugde, welke zijn verscheiden hun zou verschaffen, hetgeen, zoo zij het al waarachtig meenden, toch niet van kiesch- heid getuigde. Waar zou het heen moeten, indien een ieder zijn vurigste wenschen zoo maar openlijk te grabbel kon gooien, voor Jan Rap en Zijn Maat en dan nog eens voor u of mij? Eentweetelde het mannetje, zich tot het uiterste inspannend, maar he laas, het ging hier, als in moderne tooneel- stukken, om nummer drie. Het is pijnlijk er iets grappigs van te zeggen, maar de waar heid en niets dan de waarheid ga bovenal en deze eene en onomstootelijke waarheid was, dat zoowel de dikke, draaiende ver keersagent, als de volgelingen en toevallige baliekluivers en voorbijgangers met een al weer niet te kieschkeurige humor de misluk kende pogingen van het hulp weigerende koopmannetje respectievelijk met wijsheid, achtelooze nonchalance en woede beschouw den. De verkeersagent poogde, glimlachend, met nadrukkelijken armzwaai den slijter van de laatste sinaasappelen des jaars tot een iets sterker krachtsinspanning te prikkelen en op te drijven; de ter plaatse aanwezigen en passeerenden probeerden door nu nadrukke lijk mee te loopen, met cadans van een twee, een-twee, man en kar vooruit te hel pen; en de laffe adepten, die alleen maar grappig wilden zijn, dreven de misplaatste grappigheid zoo ver, dat zij. luide en door een ieder te verstaan, met het manneke mee telden: eene-tweeë, eene-tweeë, zoo zelfs, dat het gezongen kon worden op de Melodie des Herzens in tweekwartsmaat; maar dan in eens was het lied uituiten de derde en laatste maat bleef steken in de lippen en keelen van deze grappige stokvisschen. Het werd alles gedaan met een overgave, waarvan de weerga mij nog getoond moet worden en met bewijzen, lstublieft en toch het gaf niet, het ging niet, de man haalde het niet. Deze methode hielp niet en ik ver zoek verschoond te blijven van laffe verzin sels, om dat goed te praten: het was een openlijk fiasco en daarmee basta. Het was uit met de wilskracht van het mannetje. Zijn lefpet was achter in z'n nek gezakt, zijn derdehandsch jekker was van voren opgekropen, plaats biedend voor een kippenborst, welke hij niet bezat. Z'n goedig- groene oogen keken moe naar den verkeers agent, zijn bevende rechterhand schoot uit, in manuaal van kom-dan-maar. Eene-tweeë, stampten de wachtenden. Hopsa en dat is drie, zei de agent. Krak! kraakte het in de tramrail ge wrongen wiel. Als springende herten, als een hooge wa terval, als mitrailleurkogels en dan langza mer als een vlot dat overvaart, als een trein onder stationsoverkapping, als trillende beel den van vertraagde film rolden de Zuidvruch ten naar omlaag. Ze waren nog altijd niet over de brug ge komen. TON RUYGROK. Een groote dag voor Duitschland. Door Dr. I. H. J. VOS (lid der Tweede Kamer). KEULEN, 10 Augustus. Ik bevind mij op een studiereis in Duitschland, teneinde de ontwikkeling van den toestand op financieel- en economisch gebied wat meer van nabij en gedetailleerd te bekijken. In verband daar mede heb ik het Volksenthscheid met meer dan gewone belangstelling gadegeslagen en geanalyseerd. Want voor de toekomst van dit vitale en energieke volk was de dag van gisteren van min of meer beslissende be- teekenis geweest. Meer dan door alle reizen van den Rijkskanselier en den Minister van Buitenlanasche Zaken is de bankwereld, zijn handel en industrie gebaat door den uitslag van dit referendum, die bewijst, dat de on- rustverwekkende oppositie op haar retour is. Dr. 1. H. J. Vos. Wanneer de rust terugkeert en de publieke opinie zich schaart achter den energieken en kundigen staatsman, die het roer in han den heeft, zal het kapitaalkrachtig deel der burgerij vanzelf zijn geld wederom naar het vaderland terugbrengen en in Duitsche ban ken en ondernemingen beleggen. Daarmede is dan de financieele crisis vermoedelijk ten einde, want het crediet zal zich dan evenzeer herstellen en Amerika en Frankrijk zullen geen angst meer hebben met betrekking tot de milliarden in den vorigen herfst 7 a 8 milliard mark die zij aan Duitschland als crediet hebben verstrekt of nog zullen ver strekken voor z.g. reparatie-doeleinden. Duitschland kan zich zelve helpen, wan neer de binnenlandsche politieke toestand orde en rust voor de toekomst waarborgen. Want al is de economische toestand niet gunstig, 'hij is stellig beter dan die in Enge land en zelfs niet slechter dan ten onzent! In mijn brieven zal ik dat met cijfers en beschouwingen aantoonen. In dit licht beschouwd, beteekent de dag van gisteren een geweldigen stap vooruit. De Hitler-partij achtte het oogenblik guns tig, om via Pruisen naar de macht in het Rijk te grijpen. Gesteund door het groot kapitaal, dat, blijkbaar bevreesd voor het communisme, de rechtsche reactie aan moedigde, had de oppositie het in Pruisen bij de laatste Rijksdagverkiezingen reeds tot ruim 47 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen gebracht. Het lag voor de hand te veronderstellen, dat men het nu al heel ge makkelijk tot iets meer dan de helft der kiezers zou kunnen brengen. Het resultaat is een ontzaggelijk fiasco en voor de Hitle- rianen een ontnuchtering geweest, want niet meer dan 37 pet. der Pruisische bur gerij heeft zich voor het monsterverband van de Hakenkreuzler met Moskou ver klaard. In Düsseldorf zou Zondagavond om 9 uur dus na de sluiting van de stem bus de Gauleiter Florian liefst spreken over: „Des Sieg des National-Sozialismus", zoo overtuigd waren de heeren van hun ze gepraal. De koude douche van den uitslag zal het verhitte brein wel weer in even wicht hebben gebracht. De nederlaag is naar mijn overtuiging veel beduidender geweest dan de cijfers aangeven. En het lijkt mij interessant ge noeg, dit aan de hand van waargenomen feiten in het licht te stellen, omdat daar door het vertrouwen in tfe toekomst nog grooter kan zijn. Verheugend vooral is de omstandigheid, dat West-Duitschland zich op een meer dan opzienbarende wijze van de lawaaimakers heeft afgewend. In Keulen kregen de op positiepartijen slechte 13 pet., in Düsseldorf 23 pet. van de kiezers mee. In deze laatste stad liep het aantal stemmen sinds de laatste Rijksdagverkiezingen van meer dan 140.000 tot ver onder de 40.000 terug. We bevinden ons hier in het hart van een der belangrijkste economische centra. Blijk baar hebben de vooraanstaande mannen van handel, industrie en scheepvaart ingezien, dat hun verwachtingen niet gegrond zijn geweest en dat hun tactiek om de Hitler- partij te steunen, funeste gevolgen heeft ge had. De enorme kapitaalsvlucht van het laatste jaar toch is er het gevolg van ge weest en heeft de financieele crisis veroor zaakt, die de zoo goed bedoelde bemoeiingen van Hoover heeft doorkruist. Ondernemin gen als Siemens en Halske moesten dan ook maar uitscheiden met hun steun te geven aan de onruststokers en dit bedrijf over laten aan zaken als de kapot gefraudeerde en gefailleerde Nordwolle. Bij velen is het vertrouwen in de regeering blijkbaar her steld, vooral ook door de wijze, waarop deze de financieele crisis heeft bezworen en de Danat- en de Dresdenerbank in de gelegen heid gesteld, rustig verder te blijven func- tionneeren. Juist deze omstandigheid, dat de zaken wereld de gestie der Duiteche staatslieden heeft gehonoreerd, zal de politiek van inter nationale toenadering ten goede komen. Ook nog in een ander opzicht! Naar mijn opvat ting toch biedt de uitslag van dit referen dum ook steun tegen den protectionist-ischen aandrang, die zich speciaal in Oost-Pruisen openbaar. Wil de geest van Locarno zege vieren, dan moeten de tariefmuren naar be neden. Uit ervaring weet ik, dat de auto riteiten in Berlijn gaarne dien kant uit willen. Het zou vooral ook voor ons land van de grootste beteekenis zijn, wanneer d» invloed van Minister Schiele kon worden geneutraliseerd en de vrijhandelskoers aan vaard. Dr Brünlng is schrander genoeg om de vingerwijzing te begrijpen, die West- Duitschland hem gisteren gegeven heeft. De waarneming heeft mij nog niets anders geleerd en wel dit, dat de aanhang van Moskou en Hitier minder uit de volwassen mannen dan wel uit vrouwen en politlek-on- onmondige jonge menschen bestaat, onder wien ook weer de meisjes een niet onbelang rijke plaats innemen. Ik observeerde tien tallen stembureaux, en overal werd voren staande indruk bevestigd. De bezonnen mannen, die den oorlog schier allen hebben meegemaakt, verfoeien blijkbaar een op treden. dat regelrecht tot internationale conflicten moet voeren. De ergste oproer kraaiers vindt men onder die elementen, die daarmede geen directe risico loopen of die dc ellende niet beseffen, die een oorlog over de wereld brengt. Wat deert het dezen agitatoren, die bo vendien voor een groot gedeelte als storm troepen worden betaald, of de verantwoorde lijke regeerders door hun hetze voor bijkans onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan? Maar het is een felle aanklacht tegen een kiesstelsel, dan aan 20-Jarigen mede zeggenschap verleent bij de beslissing over de levenskwestie van een volk en van de menschheid. Sinds eenige jaren hebben zoowel Enge land als Duitschland deze faculteit aan de jeugd gegeven en belde landen hebben de wrange vruchten daarvan geoogst. Het is eenvoudig erger geweest dan een misdaad; het was een grove fout! Andere naties mogen daaraan een voorbeeld nemen! Niettemin is het verheugend, dat bezon nenheid teruggekeerd is in de kringen der volwassen mannen en dat daar de demago gische leuzen hebben afgedaan. Velen heb ben niet geweten, om welke hooge belangen het ging; deze eenvoudigen van geest waren opgejaagd tegen de „hooge salarissen" van de leidende functionarissen. Ten slotte bewijst de uitslag van het Volksentscheid, dat de burgerij gaat Inzien, dat steun aan Hitier het communistisch ge vaar vergroot. Ook dit inzicht kan niet anders dan zegenrijk werken. Inderdaad, het is een groote dag voor Duitschland geweest! De verloren dochter. Hen drama met gelukkig slot. De navolgende geschiedenis uit le Journal begint dramatisch, doch eindigt met een ver blijdend slot. Het was in Maart 1928, dat Hélène Arnou- vel. een 18-jarig meiske, het ouderlijk huls verliet met achterlating van een brief, waar- In ze te kennen gaf, vrijwillig uit dit leven te gaan scheiden. Een onregelmatigheid in de kas van een zaak op de Champs-Elysées te Parijs, waar zij werkzaam was, noopte haar tot die daad. Mevrouw Arnouvel was ontroostbaar. En toen een jaar later het lijk van een meisje in een rivier werd gevonden, door de moe der herkend als dat van haar dochter, werd het in Pantin teraardebesteld en iederen. Zondag bracht mevr. Arnouvel frissche bloe men op het graf. Juli 1931. Op de markt te Herblay wandelt een neef van de rouwende mevr. Arnouvel. Plotseling blijft hij staan: zijn oog valt op een jeugdig boterverkoopstertje, die als twee druppels water gelijkt op zijn overleden nichtje. Hij vertelt zijn vader van de merk waardige gelijkenis. Deze wil er het zijne van hebben en begeeft zich naar de markt, waar hij door het meisje wordt ontvangen met de woorden: „Dag, oom! Ik ben het, Hélène! Zou moe der me kunnen vergeven?" Den volgenden dag vindt de gelukkige her- eeniging van moeder en dochter plaats, na dat de eerste op voorzichtige wijze van het bericht in kennis is gësteld. En nu moet ze weer in de maatschappij onder haar eigen naam worden opgenomen. Mede, omdat ze in September wil trouwen. Want officieel is ze overleden en ligt ze be graven in Pantin..., INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Dr H. MANNING'S Uil/l TANDPASTA I VM25&75cPtube reinigt mond en tanden. AGENDA WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Palace: „Der Bettelstudent". Tooneel: The Frieme Bros. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Gigolo" en „Misdadigers volgens de wet". Tooneel: Origineele Eskimo Spelen. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Kijk uit, Harold!" Tooneel Collins en Ray, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V. Soliste E. de Vries Keilersman, sopraan, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering 2 uur nam. APOTIIEEKDIENSTEN. Fa. C. G- Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. TeL 11793,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5