DE VERHOUDING PARIJS-BERLIJN. BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Het Fransche bezoek uitgesteld. Een merkwaardig „telefoontje". Engeland''s financiëele toestand. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand en La val gaan niet in Augustus naar Berlijn. Gisteren is officieel aan Von Holsch en later door Laval persoonlijk en te lefonisch, aan Bruening medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Briand, geen ver moeiende officieele reis toelaat, vlak vóór de gemeenlijk veel van zijn krachten vergende, zitting in Genève. Het bezoek aan de Duitsche hoofdstad moet om deze redenen tot na Genève uitgesteld worden. Men zal geneigd zijn, om op te merken, dat de ziekte van Briand, den Franschen zeer ter stade is gekomen, omdat zij het bezoek uit politieke overwegingen, vóór Genève, uit den booze achten. Het feit dat Laval Bruening op gebeld heeft, een typische geste, en ook ge heel nieuw in de Fransch-Duitsche verhou ding, en 20 minuten op de allerhartelijkste manier met den Duitschen staatsman ge sproken heeft, heeft toch wei een grootere, dan een zuivere formeele beteekenis. Laval heeft hiermede duidelijk te kennen gegeven, dat het hem waarlijk ernstig te doen is, om den sfeer van vertrouwen te handhaven. Vele Duitsche bladen hebben hun houding, door dit merkwaardige telefoongesprek dan ook gewijzigd en geven volmondig toe, dat Duitschland door deze handeling overtuigd mag zijn van Frankrijk's goede trouw. Andere bladen leggen Laval's hartelijkheid en tele fonische impulsiviteit anders uiten mis schien niet heelemaal ten onrechte. Zij zeg gen dat zij gaarne aannemen, dat het op zijn minst genomen roekeloos van Briand zou zijn, zijn leven bloot te stellen aan de geva ren van extra inspanning, vlak voor een be langrijke Geneefsche bijeenkomst. Zij steken het echter evenmin onder stoelen en banken, dat niemand zal kunnen ontkennen, dat het medisch advies in Parijs een dankbaar ont haal heeft gevonden. Vermoedelijk is deze meening wel de juiste. (Maar dan nog blijft het een bewijs voor een goede verstandhouding tusschen Laval en Bruening, dat de eerste zich gedron gen voelde een zóó in het officiëele Ber- lijnschParijsche diplomatieke verkeer ongebruikelijk middel als de telefoon te baat nemen. Een bewijs, voor de veronderstelling dat Laval en Briand alle moeilijkheden ten spijt van plan zijn datgene wat gewonnen is, met de grootste voorzichtigheid te om ringen. L. A. Frankrijk. Fransch bezoek aan Berlijn niet in Augustus. PARIJS, 14 Augustus (Havas). Minister president Laval heeft aan den Duitschen am bassadeur te Parijs, Von Hösch, zijn spijt betuigd op 26 en 27 Augustus, de oorspronke lijk vastgestelde data, niet naar Berlijn te kunnen gaan, omdat de gezondheidstoestand van Briand, hoewel aanmerkelijk verbeterd, hem nog niet toestaat zich in den loop van .deze maand naar Duitschland te begeven. Een N.T.A.-bericht uit Parijs meldt, dat Laval een communiqué aan de pers heeft overhandigd, waarin o. a. wordt medege deeld, dat de doktoren prof. Vaquez en dr. Marx, die over den- gezondheidstoestand van Briand hun oordeel zouden geven, weliswaar hebben vastgesteld dat deze reeds veel ver beterd is, zoodat een volledig herstel met den dag naderbij komt, doch dat zij den minister niet vóór zijn vertrek naar Genève konden toestaan zijn rustkuur te onder breken,, waarvan het nuttig effect door de inspannende officieele reis voor een groot deel verloren zou gaan. De reis wordt nu uitgesteld en zal zoo spoedig mogelijk na de Volkenbondsvergade ring plaats hebben. Een N.T.A.-bericht uit Parijs meldt, dat Laval zich gisteravond met Rijkskanselier Brüning telefonisch in verbinding heeft ge steld. Hij heeft hem nog eens zijn leedwezen betuigd dat het bezoek aan Berlijn wegens den gezondheidstoestand van Briand niet op den afgesproken datum kon plaats vinden. Laval voegde er aan toe, dat hij den oprech ten wensch koesterde, de in Parijs de vorige maand begonnen besprekingen zoo spoedig mogelijk weer op te vatten. Engeland. Een beroep op de natie? LONDEN, 14 Augustus Reuter) Vol gens den City-correspondent van de „Eve ning Standard" is het niet onwaarschijn lijk, dat Mac Donald Maandag na de zitting van het kabinet op de een of andere ma nier een beroep zal doen op de natie. De zelfde correspondent meldt, dat de City zich in het geheel niet geestdriftig toonde voor de plannen om een speciale belasting te heffen op stukken met vaste rente. In zekere kringen in de City is men te leurgesteld, dat er geen mogelijkheid schijnt te bestaan om een invoerrecht van 10 pet. te heffen op buitenlandsche fabricaten. De speciale kabinetscommissie heeft in haar zittingen van deze week noodzakelij kerwijze slechts een voorloopig onderzoek kunnen instellen en gedachten van alge- meenen aard kunnen wisselen. De uitkoms ten van deze gedachtenwisseling zijn thains in handen gegeven van de ambtenaren van het departement van financiën en men hoopt dat het resultaat van een onderzoek de mogelijkheid zal scheppen in groote lijn zekere definitieve voorstellen op te stollen, welke Maandagavond aan de kabinets commissie zullen worden, voorgelegd. DiiitscMancl, Heropening van de beurzen op 20 Augustus? BERLIJN, 14 Augustus (V.D.) De den laatsten tijd door het beursbestuur, verschil lende bankiers- en makelaarsorganisaties en het Pruisische ministerie van Handel gevoer de onderhandelingen hebben er toe geleid dat het beursbestuur voorgesteld heeft den 20 Augustus de beurzen weer open te stellen. De beslissing der Rijksregeering en der regeering van Pruisen is nog niet genomen. Voorloopig wordt nog niet gedacht aan de heropening van den termijnhandel op de beurzen. Er wordt echter rekening mede gehouden dat deze nog voor 1 October zal kupnen geschie den. In de maanden Augustus en September zal het des Zaterdags beursvacantie zijn. Overwinningsbetoogins* van de Soc.-Dem BERLIJN, 14 Augustus (V.D.) De s.d. par tij hield in het Sportpallast een ovex-winnings- betooging. De aankondiging, dat de Pruisi sche minister-president Braun en de partij voorzitter Wels zouden spreken, had tot ef fect, dat de zaal meer dan overvol was, voor al, daar geen toegangsgeld geheven werd. Minister-president Braun besprak uitslui tend het resultaat van den Volksentscheid. Britsch-Indië. De Congrespartij en de groote Conferentie. Uit Simla komt bericht, dat men daar in ambtelijke kringen de onderhandelingen over het al of niet deelnemen der congrespartij aan de Londen'sche conferentie volstrekt nog niet als afgedaan beschouwt, aldus de N.R.C. Men spreekt van pogingen die gaande zijn om het uitvoerend comité van het congres alsnog te bewegen zijn besluit om niet mee te doen, te herzien. De onderkoning en de waarnemende gouverneur van Bombay zou den bereid zijn de gevallen, waarin volgens het congres de overeenkomst van Delhi ge schonden zou zijn, ernstig te onderzoeken. Nadere bijzonderheden vindt men in een telegram uit Bombay. Twee bekende bemiddelaars tusschen re- geei'ing en congres. Tejibahadur en Jayakar zouden een langdurig nachtelijk onderhoud met Gandhi hebben gehad en daarna een telegram hebben gezonden aan den onder koning, waarvan de inhoud echter streng geheim wordt gehouden. Verder hecht men daar groote beteekenis aan een besluit van het uitvoerend comité in den loop van den morgen genomen, waarbij de voorzitter, Val- labhai, gemachtigd wordt uit naam van het comité te handelen, indien een plotseling op gedoken crisis geen tijd zou laten om het comité bijeen te roepen. Verder heeft men een resolutie aangeno men die zegt, dat het besluit om niet aan de Londensche conferentie deel te nemen, niet moet woiden uitgelegd als zou daar mede ook de overeenkomst van Delhi ver vallen-zijn. Het congres zal zooals totnogtoe is geschied, dooi-gaan de overeenkomst door al zijn organisaties te laten uitvoeren. Gandhi's weigering. SIMLA, 14 Aug. (Reuter). De tekst van de briefwisseling tusschen den onderkoning en Gandhi is gepubliceerd. Gandhi heeft in het bijzonder gezegd: gij of uw ondergeschikten hebben niet slechts dwangmaatregelen genomen, doch ook hebt gij daden van onderdrukking jegens de arme dorpelingen verricht, die gij aldus op hard vochtige' wijze tot betaling hebt gedwongen. BOMBAY, 14 Aug. (Reuter). Voordat hij hedenavond naar Ahmedabad vertrok, zond Gandhi den onderkoning een brief, waarin hij dezen naar verluidt de verzkering geeft, dat het Congres de bepalingen der overeen komst van Delhi zal blijven naleven en voorts de vraag stelt, welke houding de regeering te dien aanzien zal aannemen. In antwoord op een vr^ag van Reuters cor- i-espondent verklaarde Gandhi, dat de mi nimumvoorwaarden voor zijn reis naar Lon den bestonden in voldoende vei'zekeringen aan het Congres, dat de bepalingen der over eenkomst van Delhi door alle provinciale re geeringen zouden worden nagekomen. De Onderkoning zegt in zijn antwoord aan Gandhi slechts, dat hij de beslissing aan den eerste-minister bericht heeft en de corres pondentie publiceert en geeft tevens te ver staan, dat Gandhi vrij is hetzelfde te doen. Pandit Malaviya, een van de leiders van het congres, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin de hoop wordt uitgedrukt dat de regeering het verzoek van Gandhi, om een onderzoek in te stellen naar de beweerde schendingen van de overeenkomst van Delhi, opnieuw zal overwegen en het congres mo gelijk zal maken te Londen vertegenwoor digd te zijn. Joegoslavië. Het Plan Hoover definitief afgewezen. NEW-YORK, 14 Aug. (V. D.) Uit Washing- ton wordt gemeld dat de Joego-Slavische regeering aan het Amerikaansche Staatsde- partement heeft medegedeeld, dat zij het Hoover-plan definitief afwijst. Joego-Slavië protesteert er tegen, dat het door het stop zetten der Duitsche betalingen schade lijdt. De waarnemende staatssecretaris, Castle, h^eft verklaard, dat het protest der Joego slavische regeering geen invloed op de uit werking van het moratorium zal hebben. Zwifserïa-p'd. De eerste besprekingen der Vereenigde Stillhalte- commissies. BAZEL, 14 Augustus (V.D.) De vereenig de Stillhaltecommissies, waaiwan de leden telegrafisch naar Bazel waren ontboden, zijn Vrij dagmorgen in het gebouw van de Bank voor Internationale Betalingen voor de eerste groote bijeenkomst samengekomen. De ver gadering duurde 3 1/2 uur. In tegenstelling met de eerste berichten hebben de leden van de Deskundigen Commissie aan deze bespre kingen niet deelgenomen. Ook de Duitsche Stillhaltedelegatie was afwezig. Als basis van onderhandeling geldt het Amerikaansch-Engelsch-Duitsche voorstel dat voorziet in een stabiliseering der credie- ten voor den tijd van zes maanden. Naar uit goede bron wordt vernomen be draagt de totale Duitsche schuld op korten termijn aangegaan 7 milliard R.M. Of het nog mogelijk zal zijn deze week een beslissing te nemen, hang geheel af van de gestelde voorwaarden. Onder zekere omstan digheden is een persoonlijke ruggespraak met de Rijksregeering en het bestuur van de Rijksbank mogelijk. De Deskundigencommissie heeft dan tot taak wanneer zij het samenvattend rapport der besprekingen van de Stillhaltecomixiissie ontvangt, als bemiddelaarster op te treden en eventueel, indien geen accoord mogelijk is, een scheidrechterlijke uitspraak te vellen. SPORT EN SPEL VOETBAL SUPPORTERSVEREENIGING „GEEL ZWART". In verband met den wedstrijd „Helder I Kinheim I organiseert de supportersvereeni- ging „Geel-Zwart" te Velsen a.s. Zondag een autobustocht naar den Helder, waar de wed strijd gespeeld wordt. Inafwijking van andere tochten wordt nu niet regelrecht naar het einddoel gereden, maar wordt op de heenreis een kijkje geno men bij de Zuiderzeewerken op Wieringen. STORMVOGELS—WEST-FRISIA. Zondagmiddag drie uur speelt Stormvo gels een oefenwedstrijd tegen den nieuwen eerste-klasser West-Frisia uit Enkhuizen. SCHAKEN. NEDERLANDSCHE SCHAAKBOND. Blijkens het jaarverslag van den secretaris van den Nederlandschen Schaakbond zijn bij dezen bond thans aangesloten 139 ver- eenigingen met totaal 4150 leden (vorig jaar 136 vei-eenigingen met totaal 3800 leden).. CRICKET HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In verband met den wedstrijd van het Ne- derlandsch elftal tegen de Free Foresters, die -heden Zatei'dag en Zondag aan de Span jaardslaan gespeeld wordt, ligt de eei-ste klasse geheel en de overgangsklasse bijna geheel stil. Alleen H.C.C. heeft een zwaar programma; heden Zaterdag is V.R.A. 2 in Amsterdam de tegenpartij, terwijl Zondag R.C.I-I. als gast heer optreedt. De wedstrijd tegen V.R.A. is- belangrijk naar aanleiding van de bezetting van de tweede plaats, terwijl de Eindhove- naren door een overwinning nog een rede lijke kans op het kampioenschap houden. Beide clubs moeten het hoofdzakelijk van hun aanval hebben v. d. Chijs aan den éénen en Maas aan den anderen kant hebben dit seizoen talrijke successen geboekt en hun vorm zou wel eelis beslissend kunnen zijn. De uitslag van den wedstrijd tegen R.C.H. lijkt niet twijfelachtig; het zou een groote verrassing zijn, als de Racing in de meerder heid bleef. Haarlem 2 ontvangt met een vrijwel vol ledig elftal V.V.V. 2. Een ovei*winning betee- kent het kampioenschap van de tweede klasse; het komt ons voor, dat Visser c.s. deze kans niet onbenut zal laten. UMPIRE. HONKBAL HAARLEM II KAMPIOEN VAN II B. Doordat T. O. G. O. óók haar wedstrijd te gen D. E. C. II heeft verloren is Haarlem H kampioen geworden van de Tweede klasse B. SERIEWEDSTRIJDEN BLAUW WIT. Voor de op Zondag a.s. te houden serie wedstrijden van Blauw Wit hebben inge schreven zes eerste klasse en twee tweede klasse negentallen, t.w. H. H. C. en D. E. C. Er wordt op twee terreixxen gespeeld, zoo dat telkens twee wedstrijden tegelijk plaats hebben. Het programma luidt als volgt: 10 uur: a. D. E. C.—T. O. G. O. b. AjaxV. V. G. A. 111/2 uur: c. Blauw Wit—H. H. C. d. HaarlemZ. R. C. 1 uur: e. Winnaar aWinnaar b. f. Winnaar cWinnaar d. 3 uur: g. Winnaar eWinnaar f. Ondanks de deelneming van twee Haar- lemsche negentallen, gelooven we niet dat de zilveren beker mee naar onze stad zal komen. H. H. C. zal er wel niet in slagen van Blauw Wit te winnen en dus na één wed strijd afvallen. Haarlem heeft wel kans om van Z. R. C. te winnen doch komt dan tegenover Blauw Wit te staan en zal dan wel uitgeschakeld, worden. WATERPOLO HAARLEM II—H. V. G. B. III Wegens niet opkomen van H. V. G. B. ni boekte Haarlem II Vrijdag een papieren overwinning. De eindstand van de eerste klasse van den Haarl. Zwembond luidt dus als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. gem. Haarlem 2 4 4 0 0 8 184 2.00 H.V.G.B. 3 4 2 0 2 4 7— 7 100 Halfweg I 4 0 0 4 0 4—18 0.00 MOTORWIELRIJDEN DE ALKMAARSCHE GRASBAANRACES OP 23 AUGUSTUS. Men schrijft ons: De gtasbaanwedstrijden, welke elk jaar op den eersten Kennis-Zondag op de Alkmaar - sche grasbaan woi*den gehouden, beloven ook dit jaar weer zeer aantrekkelijk te wor den. De inschrijvingen, welke dagelijks bin nen komen .voorspellen tenminste alle goeds. Van de veertig inschrijvingen, die binnen ge komen zijn, noemen wij bijvoorbeeld die der seniores. In de 350 c.M.3 klasse zullen o.m. starten v. d. Berg. Bovee. Beverdam en Oos- terbaan. in de 500 c.M.3 klasse komen uit Jan Rijk, v. d. Pluym, v. Pelt, Hulsebosch, eix anderen. Ook uit Noord-Holland komen weer ver schillende renners op de baan. Daar zijn de Alkmaarders Dupont-, Ludeke, de Ridder, Ver meulen en v. Latum; Jan Moejes, de Graaf, Roos, de Boer, enz., allemaal renners uit onze omgeving. Verder komt de nieuweling v. d. Vlies uit Rottei'dam, die plotseling bekend heid kreeg om zijn kunstrijden en ook hier tijdens de pauze ongetwijfeld verrassende staaltjes te zien zal geven. SCHAKEN. HAARLEMSCH SCHAAKGEZELSCHAP. A.s. Dindagavond zal in het clublokaal van het Haarlemsch Cchaakgezelscliap aan de Jansstraat ditmaal door den heer M. G. Bollebakker de tweede demonstratie-lezing worden gegeven. De heer Bollebakker, speler aan het eerste bord der club, zal speciaal voor beginners de opening van het „Vier- paardenspel" en daarvan eenige minder be kende varianten behandelen. KYNOLOGIE. KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND" Op 30 Augustus organiseert de Kynologen club „Kennemerland" een clubmatch in café-restaurant „Boekenrode" te Heemstede. Keui-meesters zijn de heeren: J. L. Harms, schnauzer en terrier rassen. G. Krebs alle andere rassen. De sanitaire keuring is opgedragen aan den dierenarts J. Jongkind. De keuring begint te half drie. ROEIEN. De Europeesche Roeikampioenschappen. Van de Nederlanders .alleen de Vier met stuurman uitgeschakeld. Uit Parijs: Vrijdagmiddag zijn de wed strijden om de Europeesche roeikampioen- schappen te Suresnes begonnen. De uitslagen luiden als volgt: Vier met stuurman: Eerste heat: 1. Zwe den 6 min. 45 2/5 sec., 2. Polen 6 min 49 2/5 sec. 3. Frankrijk 6 min. 53 3/5 sec. 4. Spanje 6 min. 57 2/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 412/5 sec, 2. Hongarije 6 min. 50 sec. 3. België 6 min. 57 sec. 4. Tsjecho-Slowakije 7 min. 7 4/5 sec. Derde heat: 1. Denemarken 6 min. 42 sec. 2. Zwitserland 6 min. 49 3/5 sec. 3. Neder land 6 min. 57 2/5 sec. Aangezien de eerste en tweede aanko menden van elke heat in de halve beslis sing komen is de Nederlandsche ploeg voor dit nummer dus uitgeschakeld. Twee zonder stuurman: Eerste heat: 1. Frankrijk 7 min. 23 sec. 2. Denemarken 7 min. 33 3/5 sec. 3. België 7 min. 34 4/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 7 min. 15 1/5 sec. 2. Nederland 7 min. 18 3/5 sec. 3. Polen 7 min. 40 sec. In de demi-finale komen nu Frankrijk. Denemarken, Italië en Nedei'land. Skiff: Eerste heat: 1. Italië 7 min. 13 sec. 2. Denemarken 7 min. 14 2/5 sec. 3. Tsjecho- Slowakije 7 min. 25 sec. 4. Spanje 7 min. 43 3/5 sec. Tweede heat: 1. Zwitserland 7 min. 15 1/5 sec. 2. Frankrijk 7 min. 16 2/5 sec. 3. België 7 min. 26 3/5 sec. Twee met stuurman: 1. Frankrijk 7 min. 35 3/5 sec. 2 .België 7 min. 46 1/5 sec. 3. Zwitserland 7 min. 52 sec. 4. Italië 7 min. 53 3/5 sec. 5. Polen 7 min. 56 sec. In dit nummer wordt Polen uitgescha keld voor de beslissing. Vier zonder stuurman: Eerste heat: 1. Zwitserland 6 min. 38 sec. 2. Frankrijk 6 min. 39.2 sec. 3. Italië 6 min. 41 1/5 sec. Tweede heat: 1. Nederland 6 min. 412/5 sec. 2. Polen 6 min. 44 sec. 3. België 7 min. 8 1/5 sec. Dubbel scull: Eerste heat: 1. Hongarije 6 min. 50 sec. 2. Zwitserland 6 min. 54 2/5 sec. 3. België 7 min. 2 1/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 49 1/5 sec. 2. Frankrijk 6 min. 59 3/5 sec. 3. Joegoslavië 7 min. 14 1/5 sec. Achtricmsgiekcn: Eerste heat: Denemar ken en Hongarije dead heat 6 min. 6 4/5 sec. T. België (op 1 Meter). 4 Nederland (op twee lengtéir). Aangezien België bij de wedstrijdcom- missie geprotesteerd heeft wegens het feit, dat de ploeg gehinderd werd, heeft de jury beslist, dat zoowel België als Nederland in de halve beslissing zullen uitkomen. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 2 2/5 sec. 2. Frankrijk 6 min. 6 2/5 sec. 3. Joego-Slavië 6 min. 10 3/5 sec. Derde heat: 1. Polen 6 min. 114/5 sec. 2. Tsjecho-Slowakije 6 min. 15 4/5 sec., 3. Zwitserland 6 min. 18 3/5 sec. HET ONGELUK IN DE FRANS HALSSTRAAT. Naar aanleiding van de bijzonderheden in ons vórig nummer over het verkeersongeval in de Frans Halsstraat, waarbij de 27-jarige heer Planting uit Heemstede om het leven is gekomen, ontvingen wij enkele ingezonden stukken van personen, die het niet eens zijn met de bewering van onze ooggetxxige, dat zij nog nimmer een wielrijder in de verkeerde richting de Frans Halsstraat heeft zien inrij den. Eén hunner schrijft ons, dat het her haaldelijk voorkomt, dat niet alleen wiel rijders, maar ook automobilisten van den verkeerden kant zoowel de Frans Halsstraat als de Kennemerstraat inrijden. In denzelfden geest schrijft een tweede in zender, die dezer dagen nog twee dames en een heer waarschuwde tegen het verkeerd in rijden van de Frans Halsstraat. Een dezer dames reed zoo zelfs de gehecle straat uit. Tenslotte schrijft een derde inzender, dat menschen, die hier al jaren wonen, natuurlijk wel weten, dat ook voor de Frans Halsstraat een eenrichtingverkeer bestaat, maar vreem delingen weten dit niet, vooral omdat die straat zoo breed is, dat zij best van twee rich tingen bereden kan worden. Dezen inzender is het zelfs drie maal overkomen, dat hij te laat bemerkte, dat hij hier verkeerd reed. Dus hij had óók wel een ongeluk kunnen ver oorzaken, INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165 „DE GEPANTSERDE AUTO VAN DE SMOKKELAARSBENDE". OF „DE RAZENDE CHAUFFEUR MET DE STALEN HELM". Het Alg. Hbld. bevatte het volgende „Wild Westdrama": Een geheimzinnige smokkelauto maakte het gansche Neder-Rijnsche grensgebied vooral in de nabijheid van Walbeek onveilig. De dolste geruchten deden de ronde. Men schen die het langs de wegen razende voer tuig gezien hadden, wisten te vertellen, dat het een met stalen platen gepantserde per sonenauto was, waarvan de bestuurder in Macro woonde. Zekerheid had men daar omtrent niet, maar de douane-ambtenaren begonnen stelselmatig jacht op het voertuig te maken, dat groote hoeveelheden koffie en tabak uit Nederland in Duitschland bracht en meestal bij nacht en ontij ver scheen en met ongelooflijke vaart over de wegen voortjoeg. Er werden barricaden op de wegen opgeworpen, greppels gegraven, salvo, op salvo op den geblindeerden wa gen afgevuurd, niets hielp. De auto „nam" alle hindernissen zonder eenige moeite. Toen heeft men de plaats opgespoord waar de bestuurder zijn waar afleverde. Het bleek een boerenhofstede onder Ekin- gen te zijn en den eerstvolgendcn keer dat het geheimzinnige voertuig weer over de grens snorde, werden geen hindernissen in den weg gelegd, doch zag de bestuurder zich op de plaats van bestemming plotse ling omring door de douane en de politie en werd de wagen met inhoud in beslag geno men. De vermetele bestuurder moest na tuurlijk kennis maken met de Duitsche ge vangenissen. Bij onderzoek van den wagen bleek deze voor smokkeltochten speciaal ingericht te zijn. Aan alle kanten was hij gepantserd met staalplaten van 10 milimeter dik en daardoor absoluut kogelvrij gemaakt. Do bestuurder droeg een stalen helm om zich tegen de revolver- en geweerkogels te be schermen, terwijl in den auto een vliegtuig motor gebouwd was. die de waanzinnige snelheid mogelijk maakte. Voorts bleek dat het voertuig toebehoorde aan 'n georgani seerde beixde, waarvan men slechts één lid in handen gekregen heeft. HAARLEMSCIIE REDDINGSBRIGADE. Het Zwemfeest op 30 Augustus. Betreffende het zwemfeest van de Haarl.- Reddingsbrigade wordt ons. medegedeeld, dat drie kampioenschappen van den Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen mogen worden verzwommen, namelijk 100 M. school slag (gekleed). 50 M. rugslag gekleeden 4 maal 25 M. estafette gekleed met gekleede drenkeling. Verder heeft het bestuur ook gemeend een politienummer op het programma te moeten plaatsen n.l. 50 M. gekleed zwemmen, waar van 25 M. met gekleeden drenkeling. Voor dit laatste nummer is niet alleen do Haarlemsche Politie ultgcnoodigd. maar ook de politie van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Leiden en Bloemendaal. Genoemde vier nummers beloven zeer span nend te zullen worden. REORGANISATIE VAN DEN WATER STAATSDIENST. De Centrale commissie voor Bezuiniging uit de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel heeft als overdruk uit het orgaan „Maatschappij Bela'ngen" een brochure uit gegeven over „Reorganisatie van den Rijks waterstaatsdienst". De commissie komt in deze brochure tot de conclusie, dat dc verwachting mag worden uitgesproken, dat onverwijld afdoende maat regelen zullen worden getroffen voor de in richting en bezetting van liet bureel van den dii'ecteur-genernal en diens verhouding tot het Departement en dat voorstellen tot vei-- dei-e organisatie van den Waterstaatsdienst, in overleg met den directeur-generaal opge maakt, spoedig worden ingediend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AGENDA Hcde n: ZATERDAG 15 AUGUSTUS Schouwbui*g Jansweg: Kindervoorstelling door den goochelaar Wil van Houten, 2.30 uur. „Hoepla! Kokkie". 8.15 uur. Palace: „Drie met één benzinepomp". Too- neel: Hans Shistl's wonder marionetten. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Dc Siegfried Sage uit „De Nibelungen". Tooneel: Charly Copera (muzi kale attractie). 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Lied ist aus" Tooneel: Maciste en Co. (sport-show). 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 10 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Kindervoorstelling door den goochelaar Wil van Houten, 2 uur. „Hoepla! Kokkie". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 17 AUGUSTUS Bioscoopvooi-stellingen, 's middags èn des avonds, Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Concertzaal „Groot Bad-« huis". Opera-concert. 8.30 uur nam. ATOTnEEKDIENSTEN. P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, teL 10539. Fa. c. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel, 12711,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5