BUITENLAND. DE OPENLIJKE ERKENNING VAN HET RAPPORT-LAYTON. DE REPARATIELASTEN ZIJN TE ZWAAR. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HET RESULTAAT VAN BAZEL. WAT NIET EN WAT WEL RAADZAAM IS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Een feit van groote beteekenis. De politiek mag de herziening niet beïnvloeden. Totale wijziging van het internationale gedachtenleven. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het jaar 1931 kenmerkt zich wel door ge beurtenissen, besluiten en wendingen, die het economische aspect van de wereld he vig hebben aangegrepen, die het internatio nale economische gedachtenleven totaal hebben' gewijzigd. Allerlei groote en kleine feiten hebben deze verandering veroorzaakt, doch de onderstroom, die de verplaatsingen aan de oppervlakte heeft mogelijk gemaakt, is belangrijker dan de uiterlijke veranderin gen: die stuwkracht is het veld winnen van het internationaal inzicht, het internatio naal denken, waarvan ook het reeds giste ren in een deel der oplage door ons gepubli ceerde rapport Layton, een indrukwekkende demonstratie is. De commissie Layton bestaat uit 10 ban kiers van verschillende nationaliteiten, die een rapport hadden uit te brengen over de huidige situatie van het Duitsche rijk in het internationale economische bestel en over de methode om die situatie te verbeteren. Men verwarre den arbeid van de commissie Lay ton dus niet met het werk van de zoogehee- ten „Stillhalte commissie", die ook in Bazel vergaderde en er-overeenstemming bereikte over de onmiddellijke te nemen maatregelen, ten aanzien van den Duitschen, financieelen nood. Het belangrijkste van het rapport Lay ton is (en de meeste bladen in Duitschland geven dat volmondig en met blijdschap toe) dat de commissie der bankiers de denkbeel den die de Duitschers al tien jaar lang ver kondigen, hebben overgenomen en dus tot een conclusie gekomen zijn waar anderen sinds Versailles (Young en Dawes) nim mer toe gekomen zijn, namelijk de erkenning, dat Duitschland's lasten te zwaar zijn, dat de kwestie der reparatiebetalingen met uitsluiting van alle politieke factoren, ten spoedigste moet worden herzien en op gelost, en dat Duitschland's crisis een van de belangrijkste oorzaken is van 's werelds crisis. Dat de commissie Layton tot dit in zicht gekomen is, en gemeend heeft dit in zicht ppenlijk kenbaar te moeten maken, is een enorme stap vooruit! Nu is het wel jammer, dat er tusschen de theorie van de commissie Layton en de huidige practijk (die der „Stillhalte commis sie" welker maatregelen voor Duitschland geenszins bevredigend genoemd kunnen worden, omdat zij geen afdoende middelen vormen tegen het wegvloeien van kapitaal uit Duitschland) een diepe tegenstelling ligt. Maar de weg van theorie naar prac tijk is nu eenmaal langen deze reserve kan toch geen afbreuk doen aan het werke lijk zeer hoopgevende feit, dat men ook in theorie sinds Versailles nog niet tot die noodzakelijke erkenning was gekomen, die men nu eenstemmig in een zoo rijk geva rieerd internationaal gezelschap van des kundigen heeft aanvaard. Dit is voorwaar geen kleinigheid temeer 'daar het rapport volstrekt niet het karakter draagt van een met moeite en door conces sies verkregen compromis. De meeste Duitsche bladen geven dan ook toe, dat het Duitsche volk tevreden kan zijn, alleen de partij organen, die de zaak door een beslagen politieke bril bekijken, zijn doof voor de helderklinkende argumenten. Maar dat hoeft niemand te verbazen., dat is men gewend van een oppositie die (a tort et a travers) een meening verkondigt die ob structie ten doel heeft, omdat het in troebel water goed visschen is. Wij sluiten ons dan ook liever aan, bij wat de „Deutsche Nationale Berliner Börsen Zeitung" zegt: „Het rapport der deskundi gen is in tweeërlei opzicht van geweldige beteekenis. In de eerste plaats omdat het er kent, dat de ziekte van Duitschland de ziekte der wereld is en voorts omdat het met ronde woorden zegt, dat de ziekte van Duitschland niet kan worden genezen als de politieke infectiehaard niet wordt uitge brand." L A J'n'Tclaml. Instelling van een invoerrecht van 10%? LONDEN, 19 Augustus (V. D.) Een be richt van de zoo nauw aan de regeering ver- wante „Daily Herald" in zake het plan van de regeering om 10 pet. invoerrecht te hef fen op alle in Engeland in te voeren waren teneinde uit de opbrengst van dit recht de begrooting in evenwicht te brengen, heeft groote sensatie gewekt. Iets definitiefs om trent hetplan kon men nog niet te weten komen. De conservatieve bladen zeggen, dat zij reeds lang een dergelijke maatregel wen- schelijk hebben geacht. Zelfs de „Daily He rald", het orgaan van de Arbeiderspartij, geeft toe, dat het denkbeeld gesteund wordt door Ministers die tot nog toe -onder alle omstandigheden vrijhandelaars waren. De „Times" geeft de meening weer van een vooraanstaand man uit vakvereenigings- kringen, die verklaard zou hebben dat wan neer een tijdelijke invoering van een invoer recht hët onafwendbare alternatief zou zijn ter vermijding van een verhooging der con tributies voor de werkloosheidsverzekering, hij van zelfsprekend aan het eerste de voorkeur zou geven. De „Daily Mail" en de „Daily Express'' verdedigen hun denkbeeld met nieuw enthousiasme. 9-urige kabinetszitting over de bezuiniging. LONDEN, 19 Augustus (V. D.) Heden heeft het kabinet een zitting gehouden die sinds vele jaren het langst heeft geduurd. De premier en zijn vier collega's uit het ka binet brachten hierin rapport uit aan de overige leden van het kabinet, aangaande hun bevindingen bij de bestudeering van het bezuinigingsrapport. Om elf uur kwamen de ministers bijeen en na een korte onderbreking voor de lunch werd de bespreking voortgezet tot des avonds zeven uur. Toen gingen de ministers uiteen, na zes en een half uur bijeen te zijn geweest. Na het diner werd de bijeenkomst voort gezet, tot 22 uur 30; de kabinetszitting had toen bijna 9 uren geduurd. Op grond van de desbetreffende voorstel len werd een reeks berekeningen opgesteld inzake het in evenwicht brengen van de be grooting. Deze berekeningen eischen echter nog andere beraadslagingen. Desondanks verwacht men, dat men Donderdag ver ge noeg zal zijn gevbrderd om te kunnen be slissen of in het kabinet overeenstemming te bereiken is of niet. De resultaten van de beraadslagingen zul len den partijleiders worden medegedeeld en aan de vertegenwoordigers van de arbei derspartij. Rusland. Onderhandelingen omtrent Russisch-Fransch defensief verbond? KOWNO, 19 Augustus (V. D.) De berichten in de bladen over het sluiten van een defen sief verbond tusschen de Sovjet Unie en Frankrijk, worden van officieele zijde voor barig genoemd. Toch wordt medegedeeld dat sinds begin Mei te Parijs onderhandelingen worden ge voerd voor een zoodanige overeenkomst tusschen den Sovjet Russischen ambassa deur en den secretaris-generaal van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Berthelot, welke onderhandelingen, naar verluidt een gunstig verloop hebben. MOSKOU, 19 Augustus (V. D.) De commis saris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, heeft heden den Franschen zaakgelastigde bij zich ontvangen. Hij had met hem een uitvoerig onderhoud over de RussischFran sche betrekkingen in verband met het a.s. afsluiten van een non-agressiepact. Congres der Europeesche Minderheden. GENèVE, 19 Augustus (V. D.) Het jaar- lijksch Congres der Europeesche Minderhe den begint op 29 Augustus a.s. in de Salie Centrale te Genève. Op de agenda staan de volgende punten: 1. De positie der Europeesche minderheden; 2. Ervaringen met de cultureele autonomie in Estland; 3. Ontwapening, veiligheid en het onopgeloste minderhedenprobleem; 4. Organiseering der minderheden: practische ervaringen der principieele voorstellen; 5. Or ganisatorische kwesties. Het voornaamste gedeelte van het congres wordt in beslag genomen door de rapporten over den toestand der minderheden in de verschillende landen. DuitscMaiid. Geringe bevrediging over het verdrag, van Bazel. BERLIJN, 19 Augustus (V. D.) Naar uit bank- en handelskringen verluidt wordt het „Stillhalte"-verdrag dat te Bazel is tot stand gekomen, slechts als een compromis be schouwd dat het Duitsche bedrijfsleven geenszins kan bevredigen. Het te Bazel gesloten verdrag dat buiten- landschen bezitters van markensaldi in Duitschland toestaat een vierde van dit tegoed onmiddellijk terug te trekken en de rest in gedeelten binnen zes maanden op te vragen, oefent reeds invloed op de disconto- markt. Men vreest dat daardoor aanzien lijke sommen, die het bedrijfsleven noodig heeft, verloren zullen gaan. Italië, Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJ OR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 De belangrijke functie van den Raad van State. ROME, 19 Augustus (VX>.) De herden king van het 100-jarig bestaan van den Italiaanschen Raad van State wordt feeste lijk gevierd, o.m. vond een ontvangst plaats op het Kapitool. De Raad van State is het hoogste controleerend lichaam in Italië. In den loop der laatste jaren heeft Mussolini steeds de gelegenheid te baat genomen de beteekenis van dit lichaam te doen uitko men. Tijdens de eeuwfeesten heeft Mussolini een rede' gehouden, waarin hij zeide dat dank zij den waardevollen steun dien de regeering in haar arbeid ondervindt, de Raad thans een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. fundamenteel element van het fascistischen gezag is en dientengevolge ook van het poli tieke en geestelijke leven van de natie. „Ik heb, zoo ging Mussolini verder, bevolen dat alle ministeries hun advies bij den Raad van State moeten inwinnen, waardoor vaak ver gissingen worden voorkomen. Streng zal er op worden acht geslagen dat een en ander zal worden nageleefd. De idee, welke in zekere regeeringskringen heerscht, als zou de Raad van State een soort verzor gingsinstituut zijn of een lichaam waarin men zitting neemt als prijs voor zijn amb- tenarencarrière, moet scherp worden be streden." Mussolini deelde voorts mede. dat de Raad van State van Woensdag af, direct verantwoordelijk is aan hem, het Hoofd van de regeering, een maatregel die hij reeds voor twee jaar had aangekondigd, en die in nauwen samenhang staat met de wet op de bijzondere rechten van het Hoofd Litauem. Het proces-Woldemaras. KOVNO, 19 Augustus (V.D.) Hedenmor gen werd het verhoor van Woldemaras voort- ezet. Woldemaras trachtte steeds weer met nieuwe sensationeele onthullingen te komen over intriges, die tijdens zijn ambtsperiode tegen hem op touw zouden zijn gezet. Hij beweerde o.a. dat de vroegere minister van Binnenlandsche Zaken, Musteikis, dadelijk na 'den aanslag gedaan had weten te krijgen dat hij voortdurend door spionnen gecontro leerd werd. De organisatie „De IJzeren Wolf" zou met hulpmiddelen van den Staatspresi dent gevormd zijn. De president verbood Wol demaras over deze organisatie, zoowel als over het eerste deel van de acte van be schuldiging te spreken, waarop Woldemaras antwoordde dat de acte van beschuldiging zelf mededeelingen. over „De LJzeren Wolf" bevatte. Hij protesteerde er tegen dat hij in tegen stelling tot de geldende regeling bij straf processen zonder voorloopig verhoor te heb ben ondergaan op de beklaagdenbank was gezet, wat men slechts deed-' ter 'bereiking van het doel, om hem onder alle omstan digheden in de gevangenis te krijgen. In antwoord op een vraag deelde Woldemaras mede dat hij, indien hij geen gevangenisstraf zal moeten ondergaan. Lithauen zal verlaten en zich waarschijnlijk voor goed in Frankrijk zal vestigen. Hongarije. Kabinetscrisis in Hongarije. BOEDAPEST, 19 Aug. (V. D.) Het geheele Hongaarsche Kabinet onder leiding van Graaf Bethlen heeft hedenmorgen zijn ont slag ingediend. De Rijksregent Hor thy heeft het aftredende kabinet belast met de voor- loopige afwikkeling van de loopende zaken en is terstond begonnen met het voeren van besprekingen met vooraanstaande politieke" personen. Economische moeilijkheden. De geheele volgende periode zal aan bezui niging gewijd moeten worden. Het uitbreken van de reegeringscrisis komt voor de buitenwereld op het oogenblik ge heel onverwacht. Ingewijden wisten echter reeds geruimen tijd dat ondanks de overwel digende verkiezingsoverwinning der regee ring een wijziging in het kabinet te wachten was. Algemeen geloofde men echter in deze kringen dat het slechts te doen was om en kele wijzigingen in de bezetting van een paar ministeries, terwijl men dit in geen geval eerder dan half September verwachtte, Bethlen over zijn aftreden. Hedenavond heeft Graaf Bethlen een ver klaring afgelegd over zijn aftreden: „Nadat het gelukt was de 5 millioen ponds leening af te sluiten en de regeering het pro gram uitwerkte, op grond waarvan de finan- cieele en economische toestand van Honga rije in orde zou kunnen worden gebracht, bestonden er geen moeilijkheden meer, die zouden kunnen beletten, dat anderen de doorvoering van het programma tot uitvoe ring zouden brengen, vooral daar de moei lijke strijd der laatste 10 jaren, welke ik naar mijn beste weten in dienst van het land heb gevoerd, ook mijn gezondheid heeft aange tast. Ieder, die in binnen- en buitenland de geschiedenis van de laatste 10 jaren van Hongarije met belangstelling gevolgd heeft, zal kunnen weten, dat deze regeering niet uit mannen bestond, die de macht overdra gen aan anderen, wanneer de moeilijke' toe stand eischt, dat zij op hun post moeten blij ven. Mijn aftreden is er dus het beste bewijs voor, dat ik de financieele en economische situatie van Hongarijevan dien aard heb ge acht-, dat het land op grond van het vastge stelde program van den strijd met ieder ge vaar met succes zal kunnen voeren en dat het intreden van het volkomen normale eco- nomisaiie leven spoedig is te verwachten." Graaf Karolyi kabinetsformateur. In de middaguren werden de eerste be sprekingen gehouden. Nadat oud-minister van financiën Teleszki het voorstel van graaf Horthy een nieuw kabinet te vormen van de hand had gewezen, noodigde deze den mi- minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Julius Karolyi, uit de vorming van een kabi net op zich te nemen. Men neemt aan dat hij de opdracht zal aanvaarden. SCHEEPVAARTBERICHTEN Berenice 19 2 u. te en 6 u. v. Havre, 20 pl.m. 6 u. te A'dam verwacht. Dempo 19 14 u. v. Marseille, Batavia naar Rotterdam. Flandria 18 v. Santos, A'dam n. B.-Ayres. Grijpskerk p. 19 Vlissingen, Beira en Ant werpen n. Rotterdam. Haarlem 19 v. R'dam n. A'dam. Kota Pinang p. 19 15 u. Dover, Batavia naar Rotterdam. Waalkerk 19 v. Mombasa, Beira n. R'dam. Zeelandia 19 v, A'dam n. Z.-Amerika. De inhoud van het rapport-Layton. Ernstige vermaning aan alle regeeringen. BAZEL, 19 Augustus (V. D.) Het rapport- Layton van de financieele deskundigen is in den afgeloopen nacht gepubliceerd. In de conclusies worden de maatregelen uiteenge zet voor Duitschland. Twee middelen worden aangegeven, door welke Duitschland wellicht zonder vreemde hulp zijn financiën zal kun nen saneeren. In de eerste plaats bestaat de mogelijk heid tot verderen verkoop van buitenland sche activa van Duitschland. Deze bedroegen einde Juli steeds nog 8 1/2 milliard rijksmark. De buitenlandsche activa der banken op kor ten ter-mijn zijn echter sinds einde 1930 met 40 pet. verminderd. Daarbij moet er rekening mee gehouden worden, dat Duitschland be langrijke banksaldi in het buitenland noodig heeft voor de normale afwikkeling van inter nationale handelszaken. Van de overige ac tiva op korten termijn zijn eveneens gedeel ten noodig voor loopende zaken, terwijl een ander deel niet gemakkelijk realiseerbaar is. Er blijven over ongeveer 5 milliard mark ac tiva op langen termijn. Vele daarvan zijn echter ook niet spoedig te realiseeren. Hier onder vallen ondernemingen als bijvoorbeeld filialen van Duitsche indust-rieele onderne mingen, of handelsnederzettingen. De Com missie is van oordeel, dat een op de mobili satie van de Duitsche activa in het buiten land gegrond plan, doorvoerbaar is en tot het eonomisch herstel van Duitschland zal bij dragen. De tweede mogelijkheid voor Duitschland bestaat daarin, een politiek te voeren, die ge richt is op het verkrijgen van deviezen door middel van vermindering van den invoer en verhooging van den uitvoer. Volgens de ra mingen van het Rijksbureau over de Statis tiek zou het voor Duitschland mogelijk zijn den invoer gedurende de laatste zes maan den van het jaar tot 2.5 milliard mark te verminderen en aan den anderen kant den uitvoer tot 4.5 milliard mark te verhoogen. De in de tweede helft van 1931 door Duitsch land te betalen invoer zal verder verminderd kunnen worden, wanneer verwezenlijkt kan worden dat Duitschland belangrijke hoeveel heden goederen koopt met een crediet van drie jaar. Dit zou de adviezen-positie van Duitschland verbeteren. Zelfs wanneer dit niet mogelijk is moet men bedenken, dat een uitvoer-overschot van 2 milliard mark bij een totalen uitvoer van 4.5 milliard mark, een veel grootere wan verhouding tusschen invoer en uitvoer met zich brengt dan wanneer zoowel het niveau van den invoer als van den uitvoer hooger liggen. Het is natuurlijk veel moeilijker een dergelijk hoog uitvoer-overschot te verkrijgen wanneer de prijzen laag zijn en de omvang van den handel klein is, dan wanneer de prijzen hoog zijn en de omvang groot. Zekere beperkingen van den invoer in verhouding tot den uitvoer en streng doorgevoerde zui nigheid, zoowel bij de publieke uitgaven als ook in vele vormen in het particuliere leven, zullen in de toekomst noodig zijn om Duitsch land in staat te stellen zijn jaarlijksche ver plichtingen tegenover het buitenland na te komen en de schulden, welke het in de laatste jaren op zich genomen heeft, terug te betalen. Een uitvoer echter, bijna twee maal zoo hoog als de invoer wanneer dit practisch doorvoerbaar zou zijn zou een ernstige verstoring van het economisch leven ten gevolge hebben. Het handhaven van den uitvoer, waarvan een gedeelte zou kunnen ge schieden uit de aanwezige voorraden, zou door de scherpe concurrentie den verkoop van goederen tegen zeer lage prijzen met zich brengen, terwijl de beperking van den in voer op de voorgestelde wijze een zeer laag verbruiksniveau in Duitschland noodig maakt. Deze maatregelen zouden daarom tot ver dere verarming en grQOtere werkloosheid leiden, gevolgd door beperking van het cre diet. Hierdoor zal ongetwijfeld ook de we reld-depressie verergerd worden. Wanneer dit, hetgeen te vreezen valt, ertoe leidt de andere landen tegenmaatregelen nemen om hun markten te beschermen, dan zou de omvang van den handel nog verder vermin derd worden. De commissie acht het daarom in het al gemeen hoogst onge'wenscht, dat Duitsch land gedwongen wordt een dergelijke in grijpende oplossing ofn de crisis te boven te komen, te kiezen. De Commissie van financieele deskundi gen komt dan tot de definitieve conclusie, dat het zoowel in het algemeen belang, als ook in het belang van Duitschland nood zakelijk is: le. dat de huidige omvang van de buiten landsche credieten aan Duitschland gehand haafd blijft en 2e. dat in ieder geval een deel van de in getrokken credieten uit buitenlandsche bronnen wordt vervangen. Wij zijn van meening, aldus luidt het rap port, dat ter verzekering van de financieele stabiliteit van Duitschland, geen verdere credieten in den vorm van leeningen op lan gen termijn gegeven moeten worden, en dat die gedeelten van de bestaande credieten op korten termijn, die hiervoor in aanmerking komen, in verplichtingen op langen termijn gewijzigd zullen worden. De commissie bespreekt verder de moge lijkheden van wijziging van een deel der cre dieten op korten termijn in verplichtingen op langen termijn. De conferentie te Lon den heeft .te kennen gegeven, dat het ge brek aan vertrouwen in Duitschland, waar door de credieten werden ingetrokken en waarmede de huidige crisis is verscherpt, „door den economischen toestand van het land niet gerechtvaardigd is." Het beste bewijs voor de juistheid van deze opvatting is het snelle herstel van den Duitschen uit voer gedurende de laatste jaren. De Duitsche openbare financiën zijn van tijd tot tijd het onderwerp van critiek ge weest. Men kan ten opzichte hiervan slechts opmerken, dat de huidige regeering onder moeilijke omstandigheden het bewijs heeft gegeven van haar vastbeslotenheid de open bare financiën van Duitschland op gezon de basis te brengen en dat deze politiek, wanneer zij streng wordt voortgezet, zeker er toe zal bijdragen het crediet van Duitsch land te versterken. Het is intusschen duide lijk, dat het zonder, herstel x.an het vertrou wen in de financieele toekomst van Duitsch land onmogelijk is een leening op langen termijn alleen op het crediet. van Duitsch land op te nemen. Reeds de fundèering van de bovenmatige schulden op korten termijn zou er toe bijdragen den toestand te verbe teren. Er blijven echter twee principieele moeilijk heden: De eerste is het daarmede verbonden politieke risico. Zoolang niet de betrekkingen tusschen Duitschland en de andere Europee sche mogendheden op den grondslag van vriendschappelijke samenwerking en weder- zijdsch vertrouwen rusten, en daardoor een belangrijke oorzaak va- '-mcnlandsche politieke moeilijkheden Duitschland opgeheven is, kan i waarborg voor een voortdurende en vreedzame econo mische ontwikkeling worden gegeven. Dit is de eerste en principieele voorwaarde voor de credietwaardigheid. De tweede moeilijkheid betreft de buiten landsche verplichtingen van Duitschland. Zoolang de^e verplichtingen, zoowel de par ticuliere alsook de openbare, of .een voort durende op een lawine gelijkende verhooging van de buitenlandsche schulden van Duitsch land, of een dergelijke wanverhouding tus schen den invoer en den uitvoer veroorzaken, dat de economische welvaart van andere landen bedreigd wordt, zal een geldgever den toestand nauwelijks als betrouwbaar en duurzaam kunnen beschouwen, zoolang de huidige of de toekomstige schuldeischers van Duitschland niet- kunnen overzien hoe te dezen opzichte de toekomstige toestand in Duitschland zich zal ontwikkelen, bestaat een zeer ernstige hinderpaal voor het toestaan van nieuwe en ook zelfs voor de vernieuwing van bestaande credieten op korten termijn en voor het opnemen van een leening op langen termijn. De tijd dringt echter. De economische orga nisatie der wereld heeft van een van zijn be langrijkste leden een ernstlgen slag gekregen. Dit heeft tot een gedeeltelijke verlamming Tleid. welke slechts door een herstel van het "•'ie geld- en goederenverkeer genezen kan worden. Wij achten het noodzakelijk, dat de regee ringen voor het einde der prolongatie-perio de voor de credieten, welke de conferentie te Londen heeft aanbevolen, de wereld een waarborg bieden, dat de internationale poli tieke betrekkingen op den grondslag van we- derzijdsch vertrouwen, dat een voorwaarde is voor elke economische oplossing, opgebouwd zijn. en verder dat de door Duitschland te ver richten internationale betalingen niet het handhaven van de financieele stabiliteit in gevaar brengen. Twee punten worden In betrekking hierme de nog aangeroerd: le. Om de vraag terug te doen keeren en daardoor de voortdurende daling van het prijs niveau te stoppen, waardoor schuldenaren en schuldeischers op gelijke wijze in een vicieu- sen cirkel der depressie verstrikt raken, is het noodzakelijk dat het beleggen van nieuw ka pitaal weer normaal zal geschieden. 2e. Wij herinneren er aan. dat het voor beeld van Duitschland een indrukwekkende illustratie van het feit is. dat de wereld in de afgeloopen jaren getracht heeft twee ver schillende met elkaar in strijd zijnde politieke beginselen tc volgen, n.l. dat zij de ontwikke ling van een internationaal financieel systeem mogelijk maakte, waarbij jaarlijksche beta lingen van groote bedragen van schuldenaren aan schuldeischers plaats hadden, terwijl daartegenover tegelijkertijd aan den vrijen handel hinderpalen in den weg werden ge legd. Zoolang deze hinderpalen blijven be staan, moeten dergelijke kapitaalsbewegingen noodzakelijkerwijze het internationale finan cieele evenwicht verstoren. Financieele hulpmaatregelen alleen zullen niet in staat zijn de economische welvaart der wereld te herstellen, wanneer niet de op obstructie gerichte politiek een principieele verandering ondergaat en de wereldhandel, waarvan toch de ontwikkeling van elke be schaving afhangt, zijn natuurlijke ontwikke ling. kan hernemen. De commissie besluit met de ernstige ver maning aan alle betrokken regeeringen bij het nemen van de noodzakelijke maatrege len geen tijd te verliezen en onmiddellijk een. toestand in het leven te roepen, die het mogelijk maakt financieele transacties uit te vo.eren om Duitschland en daardoor de wereld de zoo dringend noodlge hulp te brengen. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 20 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gcm. Concertzaal: Concert H. O. V., 8.15 uur. S.chouwburg Jansweg: „Hoepla! Kokkie". 8.15 uur. Palace: „Drie met één benzinepomp". Too- noel: Hans Shistl's wonder marionetten. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: De Siegfried Sage uit ,.De Nibelungen". Tooneel: Charly Copera (muzi kale attractie). 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Lied ist aus" Tooneel: Maciste en Co. (sport-show). 2-30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur namiddag. VRIJDAS 21 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „Hoepla! Kokkie", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middag en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Voorstelling circus Gleich in het Sportpark. 8.30 uur. APOTHEEKDIENSTEF, P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, teL 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, teL 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 127U,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5