IJMUIDEN msssm De gemeente Velsen koopt het landgoed „Rooswijk", HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN SCHEEPVAARTNIEUWS. DE „ZEELANDIA". Het passagiersstoomschip „Zeelandia" van de Kon. Hollandsche Lloyd is Woensdagavond met passagiers en stukgoederen van Amster dam naar Buenos Aires vertrokken. De Duitsche sleepboot „Sapowa I" is Woens dagavond van Duinkerken te IJmuiden aan gekomen om een tweetal nieuwgebouwde dek schuiten, gebouwd bij de Haarlemsche Scheeps bouw Mij., te Haarlem, van IJmuiden naar Duinkerken te sleepen. De dekschuiten zijn inmiddels te IJmuiden aangekomen en zoo- dra het weer het toelaat zal de sleep van IJmuiden vertrekken. Het Russische s.s. „Iskra" heeft na haar lading papierhout aan de Papierfabriek te Velsen gelost te hebben, in de Coenhaven te Amsterdam gebunkerd en is Donderdagavond in ballast nar Rotterdam vertrokken. aN haar lading ijzererts aan het Hoog- övenbedrijf IJmuiden te hebben gelost is het Fransche s.s. „Daphne" Donderdagmorgen in ballast naar Rotterdam vertrokken. Het Nederlandsche s.s. „Ganymedes" van de K.N.S.M. beladen met stukgoederen is Donderdagavond van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf IJmuiden, aangekomen om een partij ruw ijzer bij te laden. en Het Noorsch motorschip „Primero" met een lading graan van Rosario naar Amster dam passeerde Donderdagmorgen de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 74 dM. AAN LAGER WAL GERAAKT. Het binnenkomende s.s. „Haarlem" van de K.N.S.M. is Donderdagmorgen door den harden Zuid-Westelijken wind in het Noor- derbuitenkanaal aan lager wal geraakt en is na eenige uren op de stoelen gemeerd te hebben gelegen later met behulp van sleep- booten naar de Noordersluis opgestoomd en yervolgens opgevaren naar Amsterdam. WEEKOVERZICHT. Besommingen. Gedurende de week van 13 tot en met 19 Augustus 1931, kwamen alhier Hè navolgende vaartuigen aan den afslag: 61 stoomtrawlers, 1 Hollandsche, 3 Duitsche haringstoomtraw lers, 1 motorlogger, 2 stoomharingloggers, 12 motorloggers, 1 stoom snurrevaarder, 5 Deensche motorkotters, 2 Belgische motor- kotters en 173 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van 8311 tot 1211. Haringstoomtrawler 3739. Duitsche haringstoomtrawlers van 7871 ftot 5076. Motortrawlers 6485. Stoomharingloggers van 5847 tot 4979. Motorloggers 888 tot 464. Stoom-snurrevaarder 635. Deensche motorkotters 1033 tot 328. Belgische motorkotters van 705 tot 589. terwijl de kustvisschers totaal 17.820,46 be- somden. De aanvoer-bestond uit 964780 K.G. trawlvisch, 3420 kisten versche haring en 1125 kantjes pekelharing. De totaal opbrengst bedroeg 251358,75. De prijzen der visch waren als volgt:' Tarbot 110—f 25. Griet 70—25. Groote tong 3.10'f 2.10. Middeltong 3.352.35. Kleine tong 3.202.30. Groote schol Middelschol 55'f 48. Kleine schol I 5128. Kleine schol'n 3&—4.10. Schar 18—7. 1 Bot 11—1.50 Tongschar 6540. Rog 32—18. Vleet 5—0.50. Pieterman en kleine poon 372.10. Kleine roode poon 2316. Kabeljauw 8239. Groote gullen 186.50. Kleine gullen 10.501.10. .Wijting 6—2.10. Groote schelvisch 43f 28.50. Groote middelschelvisch 32.50f 18.50. Kleine middelschelvisch 207. Kleine schelvisch 142.30. Leng 1.17—25. Heilbot 1.80—1.60. Koolvisch 1.70—0.12. Makreel 22—11. Haring 16—3.70. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 6 trawlers. De besommingen waren: Manden Trawlers 400 Maasmond f 1700 470 Henriëtte Jacoba f 2500 300 Alma f 1400 900 Schiedijk f 3300 80 Condor f 1500 700 Anna f 2800 Tevens werden 1150 kisten versche haring aangevoerd, die per kist f 5,90f 4,10 op brachten. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.95f 1.35. Tongen per K.G. f 2.95f 1.95. Zetschol per 50 K.G. f 38. Kleine schol per 50 K.G. f 29f 7. Vleet per stuk f 2.90. Groote schelvisch per 50 K.G. f 32.50. Middelschelvisch p. 50 K.G. f 22.50—f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 12.50 f 8. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.25f 2.15 Kabeljauw per 125 K.G. f 52f 47.50. Gullen per 50 K.G. f 9.50—f 1.95. Leng per stuk f 0.90f 0.70. Heilbot per K.G. f 1.75. Wijting per 50 K.G. f 3.50f 2.95. Koolvisch per stuk f 0.25f 0.16. Makreel per 50 K.G. f 15.50—f 13. Versche haring per kist f 5.90f 4.10. AANRIJDING. Door K. te IJmuiden is aangifte gedaan, dat de autobus, waarop hij als chauffeur dienst deed, onder den tunnel te IJmuiden- Oost is aangereden dor een vrachtauto van S. te IJmuiden. Volgens verklaring van K. is de aanrijding yeroorzaakt doordat S. plotseling moest uit wijken voor een beschonken persoon. De autobus werd ernstig beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. BEROEP AANGENOMEN. Ds. W. Kroese te IJmuiden-Oost heeft aan genomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Oosterhout. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 20 Augustus: Ned. Haarlem, Chili. Ned. Hercules, Gibraltar. Duitsch, Themis, Bremen. Noorsch motor Primero, Rosario. Ned. Reggestroom, Hamburg. Ned. Hontestroom, Londen. Zweedsch, Gondul, Londen. Ned. Vechtstroom, Huil. Ned. Eem, Exbila. Duitsch, Kurmark, Makassar. Ned. Maasstroom, Leith. Ned. Berenise, Sauchez. Ned. motor Escout, Parijs. Engelsch Gateshead, New Castle. Engelsch River Ribble, Goole. Vertrokken schepen. 20 Augustus. Fransch, Daphne, Rotterdam. Ned. Proteus, Kopenhagen. Ned. Reael, Noordzes. Ned. Salland, Buenos Aires. Duitsch Greta Gled, Wilhelmshafe. Russisch Istra, Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel GROOTE HOUTSTR. 10 BUURTVEREENIGING „IJMUIDER CENTRUM". Zooals wij reeds eerder mededeelden, be sloot de Oranjevereeniging in oud-IJmuiden niet aan de Koninginnefeesten deel te ne men. Het bestuur van de buurtvereeniging „IJmuider Centrum" heeft toen op verzoek van vele harer leden het plan opgevat om op 31 Augustus eenige spelen voor kinderen te organiseeren en hiervoor eenige prijzen beschikbaar te stellen; o.a. zal een auto pedwedstrijd worden gèhouden en des avonds zal er een concert op het Willems plein gegeven worden. Teneinde het plan te doen slagen, hebben zich eenige leden belast met het aanbieden van lijsten bij de leden en winkeliers voor finaneieele bijdragen, waarop reeds durk geteekend werd. TE WATER GERAAKT. Donderdagmiddag is een jongen, genaamd B. wonende te IJmuiden, nabij de Oude Sluis te water geraakt. Hij kwam onder een vlet terecht. Een zekere B. alhier, die het op een afstand zag gebeuren, sprong direct ge kleed te water en smaakte het genoegen, met gevaar voor eigen leven, na tweemaal duiken den jongen te grijpen en behouden aan wal te brengen, waarna deze naar zijn woning werd vervoerd. VELSEN. Veel natuurschoon behouden. Nu ook een wandelpark in Velsen-Noord. (Van onzen correspondent). get Kasteel Wat door enkelen gedacht en door velen ge hoopt was, is werkelijkheid geworden: de gemeente Velsen heeft Donderdagmiddag het landgoed „Rooswijk" aangekocht en wel voor f 296.808 Enkelen zullen zich afvragen of de ge meente in dezen moeilijken tijd ook dit land goed nog moest koopen, daar zij nog kort geleden een deel van „Spaarnberg" te Sant poort, thans het Burgemeester Rijkenspark heeft gekocht voor twee ton. Maar bij na dere overweging zullen ook die enkelen over tuigd worden, dat de raad ook nu weer een daad van wijs beleid verricht heeft, temeer daar men nu dit mooie landgoed goedkoop in handen kon krijgen. En dit zal dan ook wel de voornaamste reden geweest zijn, waarom de gemeente „Rooswijk" heeft gekocht. Immers nog pas eenige weken geleden verzekerde ons een der wethouders, dat de gemeente zelfs geen bod op „Rooswijk" zou doen. Maar toen het landgoed de vorige week bij opbod in totaal op f 263.557 stond, wat be- teekende een prijs van 50 cent per M2., kon men vermoeden, dat toen er Maandagavond jl. een vergadering van den gemeenteraad werd uitgeschreven, met als eenig punt: be- besloten zitting, dat over den aankoop van .Rooswijk" gesproken zou worden. Over de beslissing van den raad werd geheimhouding opgelegd. De gemeente heeft dit nieuwe bezit, be staande uit heerenhuis met terras, tuin, boomgaard, park, tennisbaan, oprijlaan, broeikassen, koetshuis, paardenstallen, tuin baas- en tuinknechtwoningen, chauffeurs- en knechtenwoningen, diverse woningen en schuren, vijvers, brug, straatweg, weiland, bosch- en tuingronden, in totaal groot 58.49.10 H.A., dat in bod stond op f 263.157 afgemijnd op f 26.000, zoodat het aan de gemeente bijna drie ton kost. Hierbij komt nog pl.m. f 30.000 kosten, zoo dat het geheel komt op ongeveer 57 cent per M2. Dit is naar deskundigen meenen goed koop, want „Spaarnberg" kostte ongeveer een gulden per M2. Alleen VeLserbeek was nog goedkooper, nl. 53 cent per M2„ doch dit was zooveel jaren terug. Toen in het verkooplokaal bekend was, dat de gemeente Velsen het landgoed „Rooswijk" gekocht had, ging er een applaus op. Daar de gemeente nu in Velsen en Sant poort parken heeft, zal de aankoop in Vel- sen-Nöord zeker veel voldoening wekken. Dit deel der gemeente toch meende wel eens stiefmoederlijk bedeeld te zijn. Vooral moet men verblijd zijn, omdat de gemeente zeker de mooiste stukken van het landgoed onge rept zal bewaren. En daar op Velsen-Noord reeds zooveel natuurschoon verloren is gegaan, daar b.v. het schitterend landgoed „Watervliet" ge heel verdwenen is en plaats heeft moeten maken voor de houtparken van de papierfa briek, is het een gelukkige omstandigheid, dat de gemeente voor het behoud van het natuurschoon zorgen kan. Voor de bewoners van de boerderij en an dere woningen op het landgoed is het ook een geruststelling, dat de gemeente het land goed gekocht heeft, want zij zullen zeker wel daar kunnen blijven wonen en er ook verder hun bedrijf blijven uitoefenen. Wat er met het heerenhuis zal gebeuren is moeilijk te zeggen. Gehoopt wordt, dat" de gemeente dit fraaie gebouw verhuren zal met het omliggend bosch en vijver, bijvoor beeld aan een der directeuren of bedrijfs leiders van een der groote industrieële on dernemingen. Natuurlijk zal de gemeente van het. bezit bouwterrein moeten verkoopen. Hoeveel en waar die grond beschikbaar zal komen, is natuurlijk nog niet met zekerheid te zeggen. Men zal eerst rustig moeten uitzoeken, welke gedeelten bosch en weiden gespaard moeten blijven. Ook zal er wel grond voor industrie be schikbaar gesteld kunnen worden, nadat na tuurlijk eerst de noodlge grond voor wandel park gereserveerd is. Zoo is er dus reden om verblijd te zijn over den aankoop van „Rooswijk" door de ge meente. Wij meenen dan ook. dat de ge meente met dezen aankoop geluk is te wen- schen. Als een gedeelte van het landgoed tot wan delpark wordt bestemd, zal het gewenscht zijn, daaraan den naam der familie Del Court van Krimpen te verbinden, omdat deze naam de laatste eeuw aan het land goed verbonden is geweest. CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING „VELSEN". Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond een vergadering in hotel „De Prins" ter bespreking der plannen voor de viering van het Oranjefeest op 31 Augustus a.s. Nadat de voorzitter, de heer Groeneveld, de vergadering met een woord van welkom had geopend, ging men over tot het kiezen van twee bestuursleden in de plaats van de heeren ds. Van Leeuwen en Rosendaal. Ge kozen werden de heeren J. Deinum en E. Markerink. Vervolgens werden de volgende spelen vastgesteld: 's Morgens 9 uur: kinderspelen. De kinderen gaan in optocht met muziek voorop door Velsen, om zich op het terrein naast hotel „De Prins" te vermaken. Des namiddags 2 uur: ringrijderij op fiet sen voor kinderen van 1418 jaar en van 46 uur behendigheidswedstrijd op moto ren. Onder luid applaus stelde de heer Koop man, eigenaar van hotel „De Prins", een zil veren beker voor deze afdeeling beschik baar. Des avonds is er een bijeenkomst der feest vierenden, welke opgeluisterd zal worden door muziek en zang. Voor al deze wedstrij den zijn fraaie prijzen beschikbaar. Als we nu het geluk mogen hebben dat het Oranje zonnetje op 31 Augustus vriendelijk schijnt, belooft het geheel een mooie feestdag te worden. TECHNISCH- EN OPZICHTHOUDEND PERSONEEL. De afd. Velsen van den bond van Tech nisch en opzichthoudend personeel houdt hedenavond een ledenvergadering in hotel „de Prins" waar tevens de propaganda voor de nkomenden winter besproken zal worden. VEREENIGING VAN WINKELIERS EN NERINGDOENDEN „WIJKEROOG". De vereeniging van winkeliers en nering doenden „Wijkeroog" houdt hedenavond een ledenvergadering in .Rloemoord". Op de agenda komt o.m. voor: voorstel van de winkeliersvereeniging „IJmuiden-Oost" om tot een „Federatie van handeldrijvende en neringdoende middenstandsvereenigingen in de gemeente Velsen te komen. Verder zal er 'n bespreking zijn over de 2de Vé-Ha-Bé en over een reclame-campagne. BEVERWIJK AANVULLINGSAGENDA GEM. RAAD. Voor Dinsdagmiddag 25 Augustus is de volgende aanvullingsagenda verschenen voor de vergadering van den gemeenteraad: Verkoop van grond aan de Stumphius- straat en een voorstel tot verweer tegen een eisch in rechten door M. Mulder tegen de gemeente ingesteld. RE. TYP. STUDIECLUB „CICERO". De Typ. Studieclub „Cicero" hield onder leiding van haar voorzitter, den heer A. M. v. d. Plas, haar jaarvergadering, waarin tevens het a.s. winterprogramma werd be sproken. In September zal een speciale propaganda- avond belegd worden, waarbij de heer G. J. Jong uit Amsterdam een lezing met licht beelden zal houden. Evenals het vorig jaar, zullen lederen eer sten en derden Woensdagavond van de maand studieavonden gehouden worden. De heer A M. v. d. Plas, welke als voor zitter periodiek moest aftreden, werd weer herkozen. De heer G. J. Jong uit Amsterdam be handelde voor de leden een interessant arti kel op het vak betrekking hebbende. Een kijkje op het mooie bosch dat het kasteel omgeejt. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Vaststelling der bouw- en \vo- ningverorclening. De verlich ting van een torenuurwerk. Presentiegeld voor leden van raadscommissiën. Afscheid van den „ouden raad". Vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Donderdag 20 Augustus, nam. 8 uur. Voorzitter Jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester. Afwezig de heer Kwak. Bouw- en woningverordening. Nadat de notulen der vergadering van 30 Juli Jl. zijn vastgesteld, komt aan de orde de vaststelling der bouw- en woningverorde ning. De heer Jonkbloed brengt allereerst dank aan het college van B. en W. voor de goede voorbereiding dezer verordening en is er erkentelijk voor, dat eenige zijner amen dementen overgenomen zijn. Spreker acht het wenschelijk, bij art. 37 aan te vullen, dat het onderzoek niet langer dan 14 dagen mag duren. De heer Van derLinden kan zich hier mede niet vereenigen, waarbij wethouder Droog zich aansluit. De heer Jonkbloed trekt dan zijn voorstel in. Voorts stelt de heer Jonkbloed voor om bij art. 47, handelende over de rooilijnen, te be palen, dat deze worden vastgesteld binnen drie dagen, behoudens bijzondere omstan digheden. Wethouder D r. Droog kan zich met deze aanvulling vereenigen. De gewijzigde verordening wordt vastge steld. Verlichting van een torenuurwerk. Door B. en W. was een crediet van f 800 gevraagd ter verlichting van het torenuur werk op het Valkenburgerplein. De heer R ij k e s zegt. dat hij het betref fende raadstuk met verbazing gelezen heeft. Hij is van meening, dat de tijdsomstandig heden een dergelijke uitgaven niet toe laten. Dezelfde spreker merkt op. dat hij in dertijd een kostenopgaaf had gevraagd voor de verlichting van liet uurwerk in de Drecf- school. Thans komt hij tot, de ontdekking, dat de verlichtingsinstallatie aldaar reeds voltooid is. De heer Audretsch difngt er op aan de verlichting van het uurwerk alsnog uit te stellen. De heer Van U n c n acht het noodzake lijk, dat in deze moeilijke tijden de uiterste zuinigheid betracht wordt. Hij wil met deze verlichting wachten, totdat er wat meer „licht" komt. DeVoorzittcr antwoordt den heer Rij - kes, dat de verlichting van het uurwerk in de Dreefschool f 450 heeft gekost. Het cre diet was in den bouw van de school begre pen. Als zuinigheidsmaatregel heeft men juist destijds den bouw der school cn den aanleg van de electrische installatie ineens laten uitvoeren. Voorts kan de voorzitter de verlichting van het bewuste torenuurwerk nu niet bepaald .luxe" vinden. Een en ander geschiedt om de gemeente wat aantrekkelijker te maken. Spreker zegt, dat deze kwestie dikwijls ge noeg besproken is zoodat de „oude" raad best een beslissing kan nemen. De heer Van Unen legt er nogmaals den nadruk op. dat de overheid onder de huidige omstandigheden, niet moet overgaan tot een uitgave, wanneer deze niet strikt noodzake lijk is. De heer D e B o e r Is vóór het voorstel van B. en W. Hij vindt de verlichting in het ge heel geen luxe. Aan een klok. waarop men niet kan zien hoe laat het is, heeft men niets. De heer Van der Erf vindt, dat de uit gave van een zoo klein bedrag niet op de ge meentelijke huishouding drukt. Men moet daarbij niet vergeten, dat het hier een ver fraaiing van de gemeente geldt. Met 8 tegen 6 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Presentiegeld voor leden van raadscommissies. B. en W. hadden voorgesteld, dat aan do voorzitters en leden van de afdeelingen van den Raad en van de Raadscommissiën, be doeld in de artikelen 60, 63 en 197 der ge meentewet, behalve aan den burgemeester, voortaan voor het bijwonen van de verga deringen dier commissiën een presentiegeld van f 5 per vergadering zal worden toege kend. De heer Jonkbloed spreekt zich tegen het voorstel uit. Volgens hem moet men pre sentiegeld beschouwen als een vergoeding voor tijdsverzuim en daarvan is hier geen sprake, omdat de commissiën des avonds vergaderen. Ook de heer Van Unen kan zich er niet mede vereenigen, Een extra-uitkeering van presentiegeld zal een pijnlijken indruk op de inwoners maken. De heer Audretsch is er niet voor om van het raadslidmaatschap een soort betaal de functie le maken. De heer Van der Erf pleit voor het voorstel van B. en W. De heer R ij k e s wil het aantal commis sievergaderingen uitbreiden. Wordt er nu echter presentiegeld gegeven, dan is de kans groot, dat er minder vergaderingen zullen worden gehouden, wat tegen het belang der gemeente ingaat. De heer De Boer zegt, dat diegenen, die door hun raadslidmaatschap loon derven, recht hebben op een vergoeding. De heer Jonkbloed wenscht het voor stel van B. en W. aan te vullen met den zin „indien deze vergaderingen niet in de avonduren gehouden worden". De heer V r i n g sluit zich hierbij aan. Wethouder d r. Droog is van meening, dat de mogelijkheid om overdag te vergade ren geopend moet blijven. De voorzitter zegt, dat ieder raadslid, welke maatschappelijke positie hij dan ook inneemt, de belangen van de gemeente ten allen tijde moet kunnen behartigen. De heer R ij k e s vindt, dat men zich on mogelijk een zuiver inzicht in de bedrijven kan vormen, wanneer de commissiën zoo weinig vergaderen. Wethouder Jlir. van de Poll zegt, dat dit wel degelijk mogelijk is buiten de verga deringen om. Overigens acht hij uitbreiding van de commissievergaderingen, in verband met de finaneieele gevolgen onaanvaard baar. Tenslotte neemt de raad het voorstel van B. en W„ aangevuld als door den heer Jonk bloed bedoeld, aan met 8 tegen 6 stemmen. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. hadden voorgesteld de woningen Leldschevaartweg nos. 33 en 35 kadastraal

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7