DE WETHOUDERSVERKIEZING TE HAARLEM. I GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD STADNIEUWS. Over verschillende mogelijkheden. HAARLEM'S DAGBLAD bekend gemeente Heemstede sectie B nos. 1538 en 1539 onbewoonbaar te verklaren. Aldus wordt besloten. Nieuwe straatnamen. Vervolgens komt in behandeling het voor stel van B. en W. om aan de wegen, gelegen ten zuiden van de Zandvoortschelaan, op het plan van uitbreiding der gemeente voor komende onder de nos. 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 de volgende namen te geven: Alber- dingk Thijmlaan, Willem Klooslaan, Frede- rik van Eedenplein, Herman Heijermans- laan, P. C. Boutenskade en Jacques Perk- laan. De heer R ij k e s wil enkele der namen wat verkorten. Ook de heer Audretsch zou gaarne eenige wijzigingen aangebracht zien. Het desbetreffende voorstel van den heer Rijkes wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen, de voordracht van B. en W. wordt aangenomen. Rondvraag. De heer V r i n g vraagt of er geen ander materiaal voor de straatnaambordjes kan worden gebru kt, aangezien vele der thans aangebrachte bordjes in verwaarloosden toe stand verkeeren. Dit wordt toegezegd. De heer De Boer zou gaarne zien, dat eenige gedeelten van het wandelbosch „Groe- nendaal" met bloemen beplant werden. Het scheidende raadslid de heer Mole naar, brengt vervolgens dank aan burge meester, wethouders en raadsleden voor de vriendschap, die hij gedurende de jaren van zijn raadslidmaatschap heeft onder vonden. De heer Audretsch spreekt eveneens eenige woorden van afscheid tot den raad. Hij prijst in het bijzonder het bekwame beleid van den burgemeester. Afscheid van den „ouden" raad. De burgemeester besluit de vergadering met een kort woord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de scheidende raadsleden. Deze raad heeft heele moeilijke jaren door gemaakt, maar zijn arbeid heeft tal van vruchten afgeworpen. Spreker brengt den leden daarom een hartelijk woord van dank voor de wijze, waarop zij medegewerkt heb ben aan den opbouw van de gemeente., Spreker hoopt, dat het den leden, die niet meer in den raad terugkeeren in hun ver dere leven goed mag gaan en dat zij bij voortduring belangstelling in de gemeente Heemstede zullen blijven stellen. ZANDVOORT RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Zandvoort op Donderdag 20 Augus- stus, des avonds half acht. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. Afwezig zijn de heeren Padt, Elffers, For- rer, Fraenkel en Van der Mije. Rooilijn. De heer Siegers geeft den wensch te kennen, dat de oude raad nog het ontwerp voor een nieuwe rooilijn zal vaststellen, om dat de commissie van Publieke Werken er zich veel moeite voor gegeven heeft. De heer G u n t e r s spreekt in denzelfden geest. Hij hoopt dat het ontwerp van Pu blieke Werken nog door dezen raad kan wor den vastgesteld. Tot nog toe was het in Zand voort, wat de rooilijn betreft, een vrijgevoch ten boel. Spreker zou dus willen, dat over acht dagen nog een raadsvergadering wordt uitgeschreven, om deze aangelegenheid te be handelen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. veel respect voor het werk van de commissie hebben, maar hij meent dat een wettig be sluit ^betreffende de rooilijn door dezen raad niet meer genomen kan worden. Spreker is niet tegen het uitschrijven van de aangevraag de raadsvergadering, maar een resultaat daar van verwacht hij niet. Hij herinnert aan het raadsbesluit van 4 Augstus 1930, waarbij aan genomen werd een voorstel van den heer Elffers om een nieuw saneerings- en uitbrei dingsplan voor Zandvoort in het leven te roepen. Tot de tegenstemmers behoorde o.a. de heer Siegers. De raad heeft toen echter ook besloten, om er eerst het advies van de schoonheidscommissie over te hooren. De heer Siegers heeft er niets op tegen om eerst het advies van de Schoonheidscom missie in te winnen, maar dit is vaak te duur en het duurt te lang. B. en W. hebben het rooilijnen-ontwerp bijtijds ontvangen, name lijk drie weken geleden, maar zij hebben er niets aan gedaan. Daarom hebben spreker en nog eenige andere raadsleden besloten, een initiatiefvoorstel in te dienen. De heer Gunters handhaaft zijn wensch, dat deze raad aan Zandvoort een rooilijn zal geven. Hij vindt het alleszins billijk, dat deze raad, die zich zooveel moeite hiervoor ge troost heeft het rooilijnenontwerp vast zal stellen. De heer Molenaar spreekt in denzelf den geest als de heeren Siegers en Gunters. Wethouder Zwaan zou al tevreden zijn, als deze raad nog de ontworpen kaarten kon bestudeeren. Ook hij meent, dat nog een raads vergadering kan worden aangevraagd. De raad kan er zich dan over uitspreken. De Voorzitter handhaaft zijn bezwa ren. Hij ziet geen nut van een besluit, ook al is dit een beginselbesluit. Dit zou onwettig zijn. Ook al wordt de volgende week een raads vergadering gehouden, dan is de tijd voor het nemen van een besluit toch te kort. Nog maals zegt spreker veel respect te hebben voor het werk van de commissie. Dat is een mooi stuk werk geweest. De heer Molenaar zou er geen bezwaar tegen hebben, dat het rooilijnenbesluit door den nieuwen raad wordt vastgesteld, maar hij kan begrijpen, dat de commissie, met wet houder Zwaan aan het hoofd, gaarne aan de vaststelling zou willen meewerken. De Voorzitter herinnert er aan dat aan het saneeringsplan ook de verbreeding van den Boulevard Paulus Loot vastzit. Er zijn trouwens nog meer belangrijke zaken, die tegelijk besproken moeten worden, zooals de verbinding tusschen Noord en Zuid. De heer Gunters vreest, dat er over twee jaar nog geen rooilijn-ontwerp zal vastgesteld zijn, als het eerst nog door ver schillende deskundigen bestudeerd moet wor den. Als deze raad de rooilijnenkaart vast stelt, dan komt aan den noodlottigen wilden bouw een einde. Wegens het gemis aan een rooilijn zijn vele punten in Zandvoort hope loos verknoeid. De nieuwe raad kan later, als hij dat wil. nog altijd deskundigen hooren. Het hoeft geen besluit voor honderd jaar te VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 zijn. In het waarachtig belang van Zandvoort verzoekt hij den Voorzitter, de voorstellen der commissie met alle bijbehoorende stuk ken zoo spoedig mogelijk in September aan den nieuwen raad voor te leggen. Met dit laatste kan de heer Siegers zich niet vereenigen. Spreker blijft aandringen op het houden van een raadsvergadering over acht dagen, om het rooilijnenbesluit te be handelen. De Voorzitter zegt, dat dit laatste vol gens de wet niet kan. Hij zegt toe, dat hij in begin September in de vergadering van B. en W. zal voorstellen, om de rooilijnen over eenkomstig de ingediende plannen bij den raad in te dienen. Dan zal hij dit zoo spoe dig mogelijk aan den raad ter behandeling geven. De heer Druif betreurt het, dat B. en W. zoo lang geaarzeld hebben met het indienen van het voorstel tot bespreking van het rooi lijn-ontwerp. Spreker steunt het vqjzoek van den heer Siegers, om de volgende week weer een vergadering te houden. De heer Geers wenscht ook een wettelijk vastgestelde rooilijn, opdat de aannemers kunnen weten waaraan zij ziüh moeten houden bij den bouw of verbouw van een perceel. Spreker acht het niet in strijd met de wet, als de oude raad over acht dagen het rooilijnen-ontwerp zal behandelen. Voor al voor de scheidende raadsleden moet het aangenaam zijn te kunnen vertrekken met de wetenschap, dat zijij nog zulk een gewichtig werk hebben mogen verrichten. De Voorzitter blijft volhouden, dat het in strijd met de wet is. Spreker wil wel een vergadering uitschrijven, maar een resultaat kan er niet van verwacht worden. Spreker zegt dit niet uit een zucht tot doordrijverij, maar hij moe* de wet handhaven De raad mag zijn opinie zeggen, maar een besluit mag hij niet nemen. Het voorstel-Slegers, om de andere week weer te vergaderen, wordt aangenomen met één stem tegen, die van den heer Gunters. De Voorzitter: „Ik ben benieuwd welk besluit de raad dan zal nemen". De heer Gunters: „En we gaan nog niet naar huis!" (Gelach). Benoemingen. Tot tijdelijke schoolartsen worden be noemd Dr. C. A. van Fraassen voor school C en Dr. G. H. Dijkstra, voor de voorberei dende school. Tot boekhoudkundige volgens art. 265 der Gemeentewet wordt benoemd de heer J. H. M. de Rode, accountant te Hilversum. Ambtenarenreglement. B. en W. bieden het Ambtenarenregle ment ter vaststelling aan. De heer Geers verklaart er zich princi pieel tegen, dat een gehuwde vrouw nog een betrekking waarneemt. Een gehuwde vrouw behoort in haar gezin te zijn. Haar betrekking kan door een man worden waar genomen. Dit komt aan de werkverruiming ten goede. Spreker stelt voor, daarom art. 51 te doen vervallen. De heer Molenaar wil alleen aan de vrouwen, die nu nog een huwelijk moeten aangaan, ontslag geven. De heer Druif noemt dit weer een stap achteruit. Hij wenscht deze geestelijke voogdij niet over vrouwen, die zelf een be trekking gekozen hebben. De heer Geers achtt het in het algemeen belang, als aan de gehuwde vrouw ont slag gegeven wordt. Hett staat voor spreker vast, dat gehuwde vrouwen niet in staat zijn om haar werkkracht voor de volle honderd procent te geven. Ook voor den eerbied je gens de gehuwde vrouw is het noodzakelijk, dat zij in haar gezin blijft. De heer Siegers acht het ook verkeerd, dat gehuwde vrouwen aan het werk blijven, als mannen door de openbare kassen ge steund moeten worden. Het voorstel-G e e r s wordt aangenomen met één stem tegen, die van den heer Druif. Het ambtenarenreglement wordt vastge steld. Scheidsgerecht. Ter vaststelling wordt aangeboden de verordening van het scheidsgerecht. De heer Geers verzoekt, dit agendapunt aan te houden, omdat het nog niet in het Georganiseerd Overleg is geweest. Wordt aangehouden. IJzeren platen bij de Strand- afgangen. Ingekomen is een door twintig voerlie den onderteekend adres, waarin verzocht wordt bij den afrit naar het strand aan den Strandweg ijzeren platen te leggen in de wagensporen, daar het trekken van de zware schelpenkarren door het zand veel te veel krachtsinspanning vereischt.. Daar het aanschaffen van ijzeren platen op pl.m. f 300 zou komen en inmiddels reeds hout in de wagensporen is gelegd, stellen B. en W. voor afwijzend op genoemd verzoek te besluiten. De raad vereenigt zich met het advies van B. en W. Boothuisje op het strand. Ingekomen is een verzoek om toestemming tot het plaatsen van een boothuisje op het strand. Op voorstel van B. en W. wordt dit ver zoek afgewezen. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zon der hoofdelijken stemming goedgekeurd: Vaststelling van de Instructie van den machinist der waterleiding. Voorstel tot wijziging van de Verordenin gen op de gas- en waterleverantie. Voorstel betreffende de belooning van de helpster van de schooltandarts.. Verzoek van het bestuur der RK. School om het gymnastieklokaal van school D. te mogen gebruiken. Het agendapunt: „Verkoop van grond aan de Dr. Gerkestraat" wordt in geheime vergadering behandeld. II. O. V. TE ZANDVOORT. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft voor de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer haar 4e en laatste concert op Maandag avond 24 Augustus in hotel Groot Badhuis onder leiding van Eduard v, Beinum. Soliste: mevr. Anny Lambrechts (alt). Programma: 1 Symphonie bes dur Mozart. 2. Virgine tutte amor (alt en orkest) 3. Valse Triste J. Sibelius. 4. Danse Macabre Saint Saens 5. Standchen (alt en orkest) 6. Drie Spaansche dansen. igj Een abonnement op het g jjj van HAARLEM'S DAGBLAD doet U uw zorgen vergeten, g ER INGELOOPEN. Een schippersknecht, M. J. V., vervoegde zich bij de politie om hulp. Daar bleek, dat hij nog eenige dagen hechtenis te goed had; zoodat hem gelegenheid werd gegeven de oude schuld te vereffenen. HET MES. Een Brabander, zekere H., kreeg ruzie met den slager H. in de Potgieterstraat gister avond. De Brabander bracht den slager met zijn mes een zestal steken toe, zoodat de laatste hevig bloedend neerviel. De spoedig gearriveerde politie stelde den aanvaller in hechtenis, terwijl Dr. Fraasse den gewonde verbond. De toestand van den slager is niet levensgevaarlijk. BLOEMEN DAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wed. Scholte, Bloe- mendaalscheweg 90, Bloemendaal, een kus sentje; J. Schreurs, Binnenpad 6 Overveen, een rijwielpomp; Honig, Kweekduinstraat 18 Haarlem, een kinder-portemonnaie; M. Hout zager, Oranje Nassaulaan 81 Overveen, een nikkelen klem; van Deinum, Gem. Concert gebouw, Begijnestraat 13 Haarlem, een bruin zwart ruwharige hond; Melkhandel Sintenie, Jan Gijzenvaart Santpoort, 8 bollenmanden; C. van Velzen, Delfstraat 3 rood Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Bentveldsweg 6 Aer- denhout, een ring met 3 sleutels; P. Warmer dam, Zandvoortschelaan 217, Zandvoort, een ceintuur; van Heerdt tot Eversberg, Potgie- terweg 13 Bloemendaal, een regenjas; Mes, Ramplaan 105 Haarlem, een bloedkoralen halsketting; J. v. d. Linden, Hendrik Roozen- laan 25 Haarlem, een nieuwe binnenband van rijwiel; Hardebol, Boschlaan 63 Bloemendaal, een linnen kinderhoedje; H. Niesten, Schroe- der v. d. Kolkweg 16 Bloemendaal, een hon denzweep; mej. de Kruif, Kinheimweg 47 Bloemendaal, een bril; G. Hoffschlag, L. v. Dalelaan 16 Haarlem, een damesmuts; J. Tempelman, Schermerstraat 27 Haarlem, een dames-portemonnaie met inhoud; A. Vernout, Papaverstraat 8 Haarlem, een grijz epet; aan den Politiepost Zeeweg, een broche, een Lips- sleutel, een kinderschoentpe; aan het bureau van politie Overveen, een dameshandschoen, een model Lipssleutel gemerkt W. S. 22278, een dop van radiateur. HET OPENLUCHTSPEL „DON QUICHOT OP DE BRUILOFT VAN CAMACHO". De voorbereidingen voor de openiuchtuit- voering in Park Duin en Daal ter gelegenheid van het Zilveren feest van Bloemendaal's Bloei zijn in vollen gang. De repetities worden gehouden op het ter rein zelf of in de school van de Bloemen- daalsche Schoolvereeniging. 11 sprekende spelers en 100 figuranten, boeren, boerinnen, koks enz. zullen mede werken. Het stuk bereikt zijn culminatiepunt in het derde bedrijf op de bruiloft, waar ouderwets gedanst wordt. We zagen op de weide het geraamte voor de tooneelen al staan. De decorateur is druk bezig om zijn kleurige doeken te schilderen, die straks gespannen zullen worden. Maar drukker nog heeft het de heer Kom mer Klijn, die eiken dag present is. Zooals de lezer weet, komen er 2 opvoeringen, één op 29 Augustus en één op 31 Augustus. Een tegenvaller voor B. B. was het, dat de gemeenteraad minder subsidie heeft toe gestaan dan was aangevraagd. Nu wordt een garantiefonds gevormd. Naar wij vernemen zijn reeds flinke bedragen toe gezegd. HILLECOM DE BLOEMBOLLENDRUKTE. Wij leven op dit oogenblik in het hartje van het verzendseizoeh der bloembollen. Van heinde en ver worden dagelijks aan de Ha ven per vrachtauto en dekschuit honderden kisten aangevoerd, zoodat daar een onge kende drukte heerscht. De veerdiensten op Amsterdam en Rotterdam werken onder hoogdruk en hebben verscheidene schepen gehuurd om de kostbare ladingen naar de genoemde havensteden te vervoeren, van waar de verzending naar alle landen der we reld plaats vindt. Ook bij de meeste expor teurs worden verscheiden overuren gemaakt door het personeel om de bollen tijdig weg te krijgen. Wanneer men de ontzaglijke mas sa kisten aan de Haven ziet staan krijgt men wel den indruk dat trots de allerwege heer- schende malaise de liefde voor bloemen bij het publiek nog niet verminderd is. LISSE PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de St. Wilhelmus- school aan de Beekbrug te Llsse is met in gang van 1 September benoemd L. A. Feld- berg te Oudenbosch. TELEFOONKABEL. Naar wij vernemen zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met het leggen van een interlocalen telefoonkabel van Haar- Ilem naar Sassenheim. Het sleuven graven in den rijksstraatweg zal dus weder 'beginnen. In de raadszitting van Dinsdagmiddag 2 September moet de nieuwe Haarlemsche raad het nieuwe college van B. en W. kiezen. Wij schrijven nu reeds 20 Augustus, zoodat de beslissing al dichtbij gekomen is. Toch heb ben er zooals wij trouwens nog in een vorig nummer hebben medegedeeld nog geen onderhandelingen tusschen de partijen plaats gehad. Alleen zijn wat voelhoorns uit gestoken zonder dat dit tot een resultaat heeft geleid. Zoo werd ons verzekerd, dat door enke'len getracht is tot een combinatie te komen voor een linksch college, steunend op 12 SD.A.P., 5 Vrijzinnig-Democraten en 3 Vrijheidsbonders (20 stemmen, tegen 17 stemmen van rechts en 2 communisten). De personen die ijverden voor zoo'n linksch col lege, zijn evenwel op bezwaren bij de Vrij zinnig-Democraten gestuit. Onze zegsman veronderstelde, dat bij de Vrijzinnig Demo craten de bezwaren gevoeld werden om wat de financieele politiek betreft, samen te wer ken met de sociaal-democraten, omdat die in den raad en in de verkiezingscampagne fel stelling genomen hebben tegen de poli tiek van Mr. M. Slingenberg, den Vrijzinnig- Democratischen wethouder van financiën. Het is nog niet beslist welke houding de Sociaal-Democraten zullen aannemen. De Federatie moet zich nog uitspreken over het opnieuw deelnemen door de S.DA.P. aan de verantwoordelijkheid door zitting te nemen in het college' van B. en W. Ons werd ver zekerd, dat. er in de SD.A.P. drie stroomin gen zijn; de meestlinksche groep wil geen wethouderszetel, verder is er een groep die voor de SD.A.P. aanspraak meent te kunnen maken op twee wethouderszetels, terwijl de derde groep genegen is genoegen te nemen met één vertegenwoordiger in het college. Wij controleerden de juistheid van deze mededeeling bij een der betrokkenen. Deze verklaarde: officieel is daarvan nog niets ge bleken, maar het is een bekend feit, dat zulke stroomingen in onze partij gevonden wor den. De linksch-georiënteerden waren reeds 8 jaar geleden tegen sociaal-democratische wethouders. Ook is 4 jaar geleden reeds ge bleken, dat er velen zijn die voor de S.D.A.P. twee wethouderszetels meenen te kunnen op- eischen. Eerst als de Federatie-vergadering zich uit gesproken heeft, zal vaststaan wat de meer derheid in deze wenscht. Zooals onze lezers reeds weten, is de rechtsche raadsfractie voor de bestendiging van het college van B. en W. in zijn tegen woordige samenstelling, alleen heeft zij den heer W. J. B. van Liemt aangewezen als haar candidaat voor de vacature van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Nu zal de beslissing moeten vallen of de Vrijzinnig-Democraten in deze' weer willen samenwerken met de Rechterzijde. In 1927 had de Vrijzinnig-Democratische Bond 3 le den in den raad, nu is dit aantal tot 5 ge stegen. Zoo deze samenwerking tot stand zou komen, zou de combinatie beschikken over 22 stemmen (11 R.-K., 3 C.-H.), 3 A.-R. en 5 V.-D.) De Vrijzinnig-Democratische Bond heeft eenige weken geleden een ledenvergadering gehouden om de wethoudersverkiezing te be spreken. Over het resultaat werd geen mede deeling aan de pers gedaan. Ons werd even wel verzekerd, dat men bij de rechtsche raads fractie de overtuiging heeft, dat men kan rekenen op de samenwerking. Over die meening vroegen wij ter bevoeg- der plaatse nadere inlichtingen. Ons werd verzekerd, dat een beslissing niet genomen is. Wel kon onze zegsman mededeelen, dat hij wel verwachtte, dat de politieke samenstel ling van het college niet gewijzigd zal wor den, natuurlijk uitgezonderd de vervanging van Mr. Heerkens Thijssen door den heer van Liemt. Er zijn in bedoelde vergadering bezwaren geuit tegen het steunen van den heer W. Roodenburg als wethouder van on derwijs. Van andere zijde werden die bezwa ren minder sterk gevoeld. Maar zoo ver volgde onze zegsman een beslissing is nog niet genomen. De Vrijzinnig-Democraten wachten af welke aanbiedingen tot samen werking er komen, om eerst daarna een be slissing te kunnen nemen. Uit deze uiteenzetting blijkt dus, dat veel zal afhangen van de beslissing van de SD.A.P. Eerst als dat bekend is, kunnen nadere be slissingen genomen worden. Mocht de S. D. A. P. zich eventueel uit het college terug trekken (hetzij, omdat de meerderheid oor deelt, dat het beter is niet aan het dage lij ksch bestuur deel te nemen, of omdat de partij twee zetels voor zich opeischt, terwijl de andere partijen daartegen bezwaar heb ben) dan zal nog de vierde plaats bezet wor den. Het is zoo werd ons medegedeeld nog onzeker of dan een tweede R.-K. wet houder gekozen zal worden, of dat aan den Vrijheidsbond een zetel zal worden aange boden. Dan zou er wel is waar een college van B. en W. zonder sociaal-democraten komen, maar dit zou het gevolg zijn van de weigering der S. D. A. P., omdat men rechts het stand punt inneemt, dat de S.D.A-P. recht heeft in het college vertegenwoordigd te zijn. In rechtsche kringen is men er evenwel te gen twee SD.A.P.'ers in het college te nemen, terwijl er ook geen voorstanders zijn om het college van B. en W. ter wille daarvan uit te breiden tot 5 leden. ARROND. RECHTBANK. DE INBREKERS EN DE KAARTLEGSTER. „We hadden een borreltje op en toen wil den we naar de kaartlegster", beweerden' de beide mannen, die gisteren in het beklaag denbankje stonden, waaruit men zou mogen afleiden, dat mannen in durf achterstaan bij vrouwen, want ik heb nooit gehoord, dat dezen zich moed gingen indrinken, voor zij de dame met het zesde zintuig omtrent haar toekomst raadpleegden. „Wat moesten jullie dar doen?", vroeg de president, waarop de mannen hem verbaasd aankeken, want het was toch vanzelfsprekend dat je daar heenging om je dé kaart te laten leggen en men zou zich zelf ook over die vraag verwonderen, indien men niet even te voren gehoord had, dat overburen gezien had den, hoe de bezoekers met een eigen sleutel de straatdeur hadden geopend en dat, toen de politie even later hen in de woning aan trof, kasten en laden waren opengetrokken en het bed overhoop was gehaald, terwijl bleek, dat eenige sigaren van den man der helderziende juffrouw in den zak van een der bezoekers waren terecht gekomen met contributiezegeltjes, die eraan kleefden. Ja, die sigaren, dat was een gek ding, want hoe vindingrijk heeren inbrekers ook in hun ver klaringen zijn, ze konden de verhuizing uit het kistje op den schoorsteenmantel naar den zak van een hunner toch niet aan geheim zinnige krachten toeschrijven en daarom gaf de houder dan ook toe, dat hij ze uit het kistje had genomen en in zijn zak had ge stoken. „Waarom heb je dat gedaan?", vroeg de president en ik verwachtte te zullen hooren, dat hij den man op straat was tegengekomen en dat die gezegd had: „neem maar een paar sigaren uit het kistje en maak het je ge makkelijk tot we thuiskomen" Hij zei dit ech ter niet, wat niet pleit voor zijn fantasie; hij zei heelemaal niets, vermoedelijk den kende: ik ben de sigaar. Dat de boel overhoop lag, daarvan hadden zij niets gezien en zij waren onschuldig aan dien toestand, ja ze meenden zelfs, dat die wanorde de gewone orde was in het huis der juffrouw en het opensluiten der deur was gezichtsbedrog van de overburen. De man, die opengesloten zou hebben, was in 't bezit van een looper gevonden, die wonderwel op de deur paste, maar hij zei. dat hij als lood gieter altijd zoo'n loopertje moest hebben, als hij in leege huizen moest werken. Dat ze ieder ook een paar dameshandschoenen bij zich droegen, moest men hun niet ten kwade duiden, want hun zin voor een behoorlijk toilet was daar de oorzaak van en geenszins hte verlangen om geen vingerafdrukken na te laten, zooals de Officier boosaardig veronderstelde. Om kort te gaan: twee onschuldige man nen. die zich slechts het genoegen hadden willen verschaffen de toekomst ontsluierd te zien, waren beschuldigd van diefstal met opensluiting. Wat die toekomst betreft, die zou de Officier ontsluieren, want deze stelde in 't vooruitzicht, dat ze een jaar en drie maanden in de gevangenis zouden doorbren gen en over veertien dagen zal blijken of de Officier goed heeft gezien. De juffrouw, die het eerst met haar kaart legstersgeweten niet goed overeen kon bren gen den eed af te leggen, doch het toch maar deed, begon te snikken toen ze voor 't hekje stond; waarom is niet duidelijk. Mr. van Dam, die den opensluiter verde digde. ging op den schuldvraag niet al te diep in, maar voorstander van reclasseerings- rapporten als hij is, bracht hij naar voren, dat ook hier zoo'n rapport gewenscht was, omdat de man nooit was veroordeeld, en het voor de doelmatigheid van de straf ge wenscht is; of de verdachte al dan niet ont kent, doet niets ter zake; ontkennrien is het goed recht van een verdachte en mag niet in zijn nadeel worden uitgelegd, ja zelfs msende de verdediger dat dit karakter toon de een stelling, die wellicht aanvechtbaar is. Mr. Nieuwenhuis, voor den sigarenliefheb- ber optredende, was van meening, dat van de heele zaak alleen het wegnemen van een paar sigaren overbleef, wat met een jaar en drie maanden toch wel wat zwaar wordt geboet. De mannen, sterk in hun onschuld, vroe gen onmiddellijke invrijheidstelling, waarover de rechtbank in raadkamer niet lang delibe reerde: ze gingen weer de trap af naar 't Huis van Bewaring en de zitting werd ge sloten. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren arrest gewezen in de zaak tegen 2 per sonen, verdacht van heling van radiotoestel len en naaimachines, die door de rechtbank te Haarlem waren veroordeeld resp. tot 4 en 6 maanden gevangenisstraf. Overeenkomstig het verzoek van hun verdediger Mr. "Van Dam, welk verzoek destijds door de recht bank was afgewezen, heeft het Hof beslist, dat de zaak teeruggewezen wordt naar den Rechter Commissaris voor het inwinnen van een reclasseeringsrapport. DE BESTRATING LANGS HET SPAARNE. Gelukkig heeft Openbare Werken nu een begin gemaakt met het bestraten van den rijweg langs het Spaarne tusschen de Turf markt en de Damstraat. De oude hobbel keien worden vervangen door vierkante ba- zaltine-keien. Eerst werd langs de huizen een tegeltrottoir aangelegd, waarmede tege lijk eenige stoepen en andere belemmeringen werden opgeruimd, zoodat voetgangers nu veel veiliger dezen drukken verkeersweg kunnen passeeren. Op het gedeelte tusschen de Turfsteeg en Ged. Oudegracht zijn echter nog enkele hindernissen in het trottoir gebleven, wat heel jammer is. Na voltooiing zal de straat als verkeersweg belangrijk zijn verbeterd. PERSONALIA. Mej. C. J. F. Dankelman te Lisse is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdacte. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondagmiddag 23 Augustus zal door het gezelschap van Theater „Carré" te Amster dam een opvoering worden gegeven van „Micky Mouse", een klucht voor kinderen, waarin de hoofdrol door Corrie Vonk ver vuld zal worden. Gedurende reeds drie weken wordt „Micky Mouse" met groot succes in „Carré" te Amsterdam opgevoerd. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israëlitische Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 7 12 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 11/2 uur. Avonddienst te 8.54 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Middag- en Avonddiensten te 71/2 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 1/2 uur in het Gemeentegebouw L. Wijngaardstraat 14. Werkdagen: na de Middag- en Avonddien sten ter Synagoge. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8