IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 25 AUGUSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN EENIGE HERLEVING DER VISSCHERIJ? WEER DRIE TRAWLERS NAAR ZEE. De stoomtrawlers „Scheldemond", IJm. 139, van de scheepsexploitatie Mij. „De Ri viermonden", de „Groningen", IJm. 56, van de visscherijmaatschappij „Heemstede II" en de „Derika 14", IJm. 271, van de Ver. exploi tatie Mij. zijn Maandagmiddag j.l. weer naar zeer vertrokken om de vischvangst uit te oefenen. HET MIJNTOESTEL. Maandagmorgen waren er twee haring trawlers aan de markt, een Duitscher en de „Cornelis", IJm. 15, van de reederij Corn. Stein. Daar het den laatsten tijd gewoonte is, dat, de door haringtrawlers aangevoerd versche haring over het „mijntoestel" wordt afge slagen, moesten ook de aanvoeren van deze trawlers over het mijntoestel verkocht worden. De reeder van de „Cornelis", de heer Corn. Stam, weigerde evenwel de haring electrisch te doen afslaan, waardoor de ruim 400 kisten aanvankelijk bleven staan. Na eenigen tijd heeft de reeder zich be dacht en werd de haring toch over het elec trisch mijntoestel afgeslagen. SCHEEPVAARTNIEUWS. De Duitsche sleepboot „Sapowa I" is Zondagmiddag met de beide dekschuiten, eveneens „Sapowa" genaamd op sleeptouw naar Duinkerken vertrokken. Het Zweedsch stoomschip „Runmaro" is Zondagmiddag met een lading van Oxelo- sund aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Het Amerikaansche s.s. „City of Omaha" komende van New-Orleans laatst van Le Havre met stukgoederen voor Amsterdam passeerde Zondagavond de sluizen te IJmui den met een diepgang van 77 d.M. Het Nederl. s.s. „Grijpskerk" varende in de HollandOost Afrika Lijn, hetwelk Zon dagavond in ballast van Hamburg arri veerde, zal naar wij vernemen, voorloopig Worden opgelegd. Het Nederl. passagiegrsstoomschip „Crijns- isen" is Zondagavond van Hamburg te IJmui den aangekomen en opgevaren naar Am sterdam. A.s. Vrijdag, 28 dezer, zal dit stoom schip wederom vertrekken met bestemming naast West-Indië. Het Nederl. s.s. „Amstelkerk" van de Hol landWest-Afrika Lijn, hetwelk op 25 Juli in ballast van Lissabon arriveerde met defecte machine, heeft deze schade thans algeheel hersteld en is Zaterdagavond naar Hamburg Vertrokken om voor West-Afrika te laden. CONCERT. Brogramma van het concert, te geven door Öe Harmonie Vereeniging „Kunst na Arbeid", op Vrijdag 28 Augustus a.s. des avonds van 7 3/49 3/4 uur in de muziektent aan de Casembrootstraat. 1. Sons of the Braves, Marsch T. Bldgood 2. Neron, Ouverture, F. Popy 3. Nelly, Wals, A. Rulland 4. Les Saltimbanques, Fantasie, J. Strauwen Pauze. 5. Dilbeek, Marsch, L. Marchand 6. Ouverture Joyeuse, M. J. H. Kessels 7. Laveuve Joyeuse, Fantasie, P. Cappe 8. Vieux Camarades, Marche, C. Teike ORANJEVEREENIGENG. Zooals reeds eerder gemeld is, zal de Oranjevereeniging „Wilhelmina" op den avond van Koninginnedag een feestelijke bijeenkomst houden in het gebouw voor Chr. Belangen. Het programma vermeldt zang door eenige dames, muziek, voordrachten, benevens de opvoering van twee tooneelstukjes namelijk „Mama is nerveus" door eenige dames en „De Humoristen" door eenige leden der Chr. Jonge Mannen vereeniging. DIEFSTAL. Door B. te IJmuiden is aangifte gedaan van diefstal van een gedeelte van een net, dat nabij zijn pakhuis aan de Z.Z. Visschers- haven hing te drogen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. VERNIELING. Door de B. te IJmuiden is aangifte' gedaan van vernieling van twee glasruiten van zijn woning, gepleegd door de B. wonende' te Scheveningen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Binnengekomen schepen. 24 Augustus. Engelsch Stanislas, Leith. Zweeds, Lars Magnus Troselli, Nordköppig. Duitsch Rhein, Hamburg. Zweedsch Adolf Brack, Linleaburg. Finsch Hulda Thorden, Londen. Ned. Fauna, Palermo. Engelsch, Bagonia, Swansea. Engelsch Tringa, Liverpool. Duitsch, Kassei, Batavia. 25 Augustus. J Duitsch Astarte, Rotterdam. Ned. Hermes, Middellandsche Zee. Vertrokken schepen, 24 Augustus. Engelsch, Gothic, Rotterdam. Ned. Zeeland, Sandwick. Duitsch Japiks, Rotterdam. Engelsch, Pebble. Belfast. Ned. Telamon, Rotterdam. Zweedsch Lars Magnus Troselli, Rouaan. Engelsch Corundun, Dover. 25 Aug^.tus. Duitsch Huxter, Antwerpen. HARLINGEN OOK VISSCHERS- HAVEN? GEEN CONCURRENTIE VOOR IJMUIDEN TE VREEZEN. De Vereenigingtot bevordering van handel, scheepvaart en nijverheid te Harlingen hoopt, dat Harlingen, na de gereedkoming van den afsluitdijk der Zuiderzee, een centrum van handel en scheepvaart zal worden. Daarom vraagt het bestuur verbetering van de Wil lemshaven, waarbij de spoorweg over den afsluitdijk langs Harlingen zal gaan, aanleg van een primairen weg naar de stad en aan leg van een kanaal van het IJselmeer over Leeuwarden naar Harlingen. Tenslotte wil de vereeniging ook nog een visscherij bedrijf met een vischafslag te Harlingen vestigen. Inzake de vestiging van een visscherij- bedrijf was door genoemde vereeniging een commissie ingesteld, welke onderzoek zal doen naar de mogelijkheid. Deze commissie heeft rapport uitgebracht en volgens dit zou de toekomst Harlingen, zoowel uit economisch als uit geographisch oogpunt, bijzonder ge schikt maken voor het vestigen van een vis scherij bedrijf. Harlingen krijgt drieërlei ach terland: de drie Noordelijke provincies, som mige gedeelten van Duitschland en voorts den Achterhoek en Utrecht, alsmede de nieuwe in de Zuiderzee te maken polders. Als men dit leest, vraagt men zich af, of de commissie dit nu werkelijk alles meent en tot hoever haar onderzoek zich heeft uitge strekt. Weet de commissie niet, dat het gemeente bestuur van Vlaardingen eenige jaren geleden een zeevischhal heeft gesticht en een visch afslag van versche zeevlsch geopend, maar dat het dezen afslag verleden jaar heeft op geheven, omdat er geen schepen kwamen. Zelfs de Vlaardingsche beugers markten ge regeld te IJmuiden; Rotterdam heeft nu nieuwe stoom- en motor- trawlers (de „Wielingen", „Antje", „Betje", .etc.), doch deze schepen markten niet te Rot terdam, doch te IJmuiden. En als de visch van IJmuiden in twee uur tijds in Utrecht is. terwijl het vervoer van Harlingen minstens 4 uur eischt, kan men zich wel indenken, dat Utrecht de visch uit IJmuiden blijft betrek ken. „De concurreerende plaatsen", zoo heet het in het rapport, komen verhoudingsgewijs on gunstiger te liggen. De ontwikkelingskansen van Harlingen lijken beter dan die van Zout kamp, Oostmahorn en Breezand, maar ook die van den Helder. Als Harlingen in dezen den steun der regeering ontvangt, zal het zich in de toekomst naast IJmuiden kunnen ontwikkelen". De commissie is wel optimistisch. Zij ver geet, dat er in Groningen reeds een strijd is geweest tusschen Zoutkamp en Oostmahorn, welke ten gunste van Zoutkamp is beslist. Dit was dan ook logisch, want Zoutkamp heeft reeds een visscherijbedrijf met trawlers en loggers, alsook een afslag cn het heeft het voordeel de nabijheid van Groningen met zijn ruim 100.000 inwoners. De reeders der Zout- kamper trawlers, die in hoofdzaak in Gro ningen wonen, zullen zeker Harlingen niet- kiezen, als daar een vischafslag zou komen. Het is eveneens verkeerd gezien, dat Harlin gen beter kansen biedt voor de visscherij dan den Helder. Juist den Helder heeft zich naast IJmuiden kunnen handhaven, zij het na tuurlijk op kleine schaal. Voor de Heldersche botters en Texelsche motorkot-ters is den Hel der de beste haven. Van den Helder gaat da gelijks een flinke hoeveelheid visch naar Rotterdam en andere plaatsen. Dat echter Harlingen een visschershaven zou worden, die zich in de toekomst naast IJmuiden zou kunnen ontwikkelen, lijkt ons onwaarschijnlijk. IJmuiden is een visschers haven geworden, die (vóór de concentratie van Geestemünde en Wesermünde^ de grootste, althans een der grootste van het contingent was. Er zijn havens gemaakt met hallen en dokken, welke millioenen gekost hebben. Er is een koopmanschap ontstaan van ruim 300 vischhandelaren, welke na de oorlogsjaren, toen Duitschland als groot af zetgebied verloren ging, door groot.e energie en krachtsinspanning een ruim afzetgebied wist te verkrijgen in Engeland, België en Frankrijk, waarvan dat in Engeland door bij zondere omstandigheden weer verloren ging. En nu meent men in Harlingen een vissche rijbedrijf met steun der regeering te kunnen maken, terwijl voor eenige maanden 120 of twee derde van het aantal stoomtrawlers op gelegd waren, terwijl nu nog 90 of de helft der trawlers opgelegd zijn. En in het buiten land is het niet "anders, ja. zelfs nog erger: in Grimsby. Hull of Aberdeen of in Wesermiinde is het aantal opgelegde schepen grooter dan te IJmuiden, nml. 70 procent van het totaal. De regeering heeft een commissie benoemd, welke moet onderzoeken wat er voor IJmui den gedaan moet worden en nu zou men in Harlingen een nieuw bedrijf willen scheppen. Verder staat nog in het rapport „dat de ont wikkeling van de Noordzeevisscherïj hier ter stede van het hoogste belang moet worden geacht en voortdurend de volle aandacht moet hebben". Zeker, de stoomtrawlers zullen van de vischgronden eerder te Harlingen zijn dan te IJmuiden, doch dit is dan ook het eenigste voordeel wat genoemd kan worden. Wanneer men de spoorwegkaart ter hand neemt en ziet hoe IJmuiden ligt ten opzichte van Rotterdam, Arnhem, Maastricht, Brussel, Antwerpen, Parijs enz. en men kijkt dan naar Harlingen, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat Harlingen zeer ongunstig ten op zichte van deze plaatsen gelegen is. Zelfs in Duitschland heeft Harlingen geen achterland, want Wesermünde bestrijkt tegenwoordig Westfalen en een deel van het Rijnland. Ook Geestemünde levert zeer veel visch aan deze streken. Ook ligt IJmuiden ten opzichte van Westfalen nog gunstiger dan Harlingen. IJmuiden zal dan ook voor con currentie van Harlingen niet te vreezen hebben. DIEFSTAL. Door N. te Beverwijk is aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij voor voor een perceel in de Visseringstraat te IJmuiden had geplaatst. GOEDE VANGST. De stoomtrawler „Caroline", IJm. 26, van de Vereenigde Exploitatie Mij., kwam na 6 dagen op ze<? geweest te zijn. binnen met een vangst van 750 manden visch, waarvan 150 manden makreel. Manden Trawlers 350 Derika 4 f 3000 480 Duyvis 1 4200 995 Frije f 4100 410 Luther f 3500 85 Alcmaria f 2400 260 Petten f 8400 400 Rijnmond f 3100 320 Adelante f2700 120 Johanna Marie f 2800 AANRIJDING. Maandag had op den hoek Neptunusstraat- v. d. Pollstraat een aanrijding plaats tusschen dén wielrijder S. uit IJmuiden en een auto bestuurd door O. te Ameide. Door de aanrijding vloog de wielrijder met zijn hoofd door de voorruit van den auto, waardoor de ruit- werd vernield. De wielrijder was wel erg egschrokken, doch had geen letsel bekomen. Het rijwiel werd beschadigd. Door ae politie werd. proces-verbaal opge maakt. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 0 trawlers. De besommingen wa ren: MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.90—f 1,65 Griet per 50 K.G. f75—f31 Tongen per K.G. f 3,25f 2,75 Zetschol per 50 K.G. f 40f 38 Kleine schol per 50 K.G. f36—f6,80 Schar per 50 K.G. f 13.50—f8 Rog per 20 stuks f 45f 25 Vleet per stuk f 13.50f 3 Pieterman en poon per 50 K.G. f 13,50 Groote schelvisch per 50 K.G f 45 Middeischelvisch per 50 K.G. f 35f 26 Kleine middeischelvisch per 50 K.G. f 18,50 f 13.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13,50—f4,80 Kabeljauw per 125 K.G. f 80f 73 Gullen per 50 K.G. f 22—f 3,80 Heilbot per K.G. f 1,80 Wijting per 50 K G. f4.90—f3.40 Koolvisch per stuk f 1.15f 0,50 Makreel per 50 K.G. f 25—f 8,50 Versche haring per kist f 6,50f 3,45 OVER BOORD GESPRONGEN. Maandagavond werd aan het bureau van politie kennis gegeven, dat een opvarende van een Katwljksche logger binnen de pieren van boord was gesprongen en in een vlet naar den wal werd gevoerd. Later bleek, dat de schepeling, genaamd D„ wonende te Eg- mond aan Zee, dronken aan boord was ge komen. Omdat hij aan dek lawaai stond te maken, was hij op last van den schipper naar zijn kooi gebracht; later was hij echter, toen de logger tusschen de pieren was, weer aan dek gekomen en na wat rumoer te hebben gemaakt, uit eigen beweging over boord ge sprongen en naar den wal gezwommen. Door dr. van Havelen te IJmuiden werd overbren ging naar het bureau van politie geadviseerd, waar hij ter ontnuchtering in bewaring is gesteld. OPLEIDINGSVAARTUIG „PRINS HENDRIK". Maandagmiddag arriveerde in de Visschers haven te IJmuiden het Opleidingsschip voor de Binnenvaart „Prins Hendrik", waar het een week zal blijven. De komst van het vaar tuig staat in verband met alhier gehouden crisiscursussen. Toen de „Prins Hendrik" gemeerd was, be gaven zich de heeren K. H. Tusenius, wet houder van onderwijs: G. Duyckinck Sander, directeur der Gemeentelijke Visscherij school; C, v. d. Steen, plaatselijk bestuurslid van den Christelijken Bond van fabrieks- en trans portarbeiders, eenige leeraren en vele leerlin gen aan boord, waar zij ontvangen werden door den heer A. de Jong, directeur van de Onderwijsschool van de Binnenvaart. De heer de Jong sprak de aanwezigen toe en pleitte in het algemeen voor de theoretische opleiding van allen, die met de scheepvaart te maken hebben. „Toen ik." aldus spreker, „hoorde, dat hier een opleiding was voor motordrijvers voor de visscherij, heb ik aan geboden de „Prins Hendrik", naar IJmuiden te laten komen om de leerlingen van de cur sussen in de gelegenheid te stellen de moto ren practisch te bestudeeren." De heer De Jong heeft zich in verbinding gesteld met de Kromhout Motorenfabriek en deze heeft onmiddellijk voor een week een nieuwen motor in bruikleen afgestaan; welke op het dek van de „Prins Hendrik" is gemonteerd. Er Is tevens gelegenheid voor de visscherslui geboden deze maand hun examen voor mo tordrijvers bij de vischvaart af te leggen. De heer de Jong hoopte ook verder van de „Prins Hendrik" een showroom voor het onderwijs te maken. Hierop nam de heer Tusenius het woord: Langzamerhand, zoo zeide hij o.m. is de motor het middel geworden om schepen voort te stuwen en toen dus eenige maanden ge leden een aanvrage kwam voor een motorcur sus was het spr. aangenaam zijn medewer king hieraan te verleenen. Helaas kon dit plan niet verwezenlijkt worden. Spreker hoopte, dat in de toekomst deze cursus aan de visscherijschool kan verbonden worden. Een woord van dank bracht de heer Tuse nius aan Ir. Beets van de Kromhout Moto renfabriek, die op alle mogelijke manieren bij deze opleiding behulpzaam was. BIJNA VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks 12 uur wilde een dienstmatroos, varende op een Deensche kotter, zich naar boord begeven. Aan den kop van de Visschershaven bemerkte hij ech ter dat de veerboot niet meer voer. In be schonken toestand wilde hij het schip zwem mende bereiken en sprong te water. Eenige meters van den kant begon hij echter om hulp te roepen. Een motorrijder, die langs den kant reed, belichtte den drenkeling met zijn schijnwerper waarop het havenpersoneel hem een reddingsboei met lijn toewierp en het genoemen mocht smaken den drenkeling uit het water te halen. In he twachtiokaal van de havenknechts werd hij van droge kleeren voorzien. De vletterlieden van de Vischploeg, die telefonisch ontboden waren, brachten den drenkeling per vlet naar boord. VELSEN BAZAR. De Vereeniging tot instandhouding van de Maria Bewaarschool te Velsen zal op 9. 10 cn 11 September in het gebouw van Christelijke Belangen te Velsen een bazar organiseeren. Dit heeft ten doel te trachten de financieele moeilijkheden van deze vereeniging te ver lichten. Vele toezeggingen en bijdragen zijn ree.ds gedaan. Ook zal een verloting worden t gehouden van. een bedsprei, DE WETHOUDERSVERKIEZING. HET OVERLEG TUSSCHEN DE RECHTSCHE FRACTIES. Maandagavond vergaderden de drie recht- sche fracties op het raadhuis, teneinde de a.s. wethoudersverkiezing nader onder de oogen te zien. Men deelde ons echter mede, dat nog geen beslissing genomen was en verdere mededeclln gen niet verstrekt konden worden. Het vermoeden blijft echter gewettigd, dat een rechtsch college gevormd zal worden. VEREENIGING VAN WINKELIERS EN NERINGDOENDEN „WIJKEROOG". Bovengenoemde vereeniging hield een le denvergadering in café „Bloemoord". De voorzitter, de heer Kuyper, vond het jammer dat de opkomst niet beter was. Hierna gaf hij het woord aan den secretaris tot het lezen der notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Vervolgens werd het schrijven voorgelezen van de Winkeliers- en Handelsvereeniging „IJmuiden Oost" waar in wordt gevraagd mede te werken tot het oprichten van een federatie van handeldrij vende en Neringdoende Middenstandsveree- nigingen in de gemeente Velsen. Na voor- en tegenspraak wordt besloten hieraan voorals nog niet mede te werken. De bespreking van een tweede Velser Handelsbeurs lokte nogal veel discussie uit. Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten deze te houden in hotel „De Prins", waarschijnlijk in Octo ber a.s. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der leden besloten een adres naar den gemeenteraad van Velsen te zenden, waarin dank wordt betuigd voor den aan koop van „Rooswijk". Met dank sloot de voorzitter hierna de vergadering. CIIR. JONGES MANNENVER. „PHILADELPHIA". De feestavond ter gelegenheid van het 40- jarlg bestaan der Chr. Jonge Mannen ver eeniging „Philadelphia" wordt gehouden op Maandag 14 September in het gebouw „Con cordia". Het programma vermeldt, behalve de ver slagen van secretaris cn penningmeester, muziek en voordrachten en de opvoering van een tooneelstukje. CONTRACT VOOR DE STRAAT VERLICHTING. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij daartoe gemachtigd bij besluit van den Ge meenteraad van 26 Mei 1931 met het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland een overeenkomst hebben aangegaan, waar bij de Gemeente voor elk vol jaar de over eenkomstig onderstaande tabel berekende vergoedingen voor energieverbruik aan de Provincie verschuldigd is. Capaciteit der Vergoeding per Watt straatverlichting voor een voor een avondlamp nachtlamp tot 30 K.W. 30 cent 35 cent bij 60 KW. 22.3 cent 26.1 cent bij 75 K.W. 22.2 cent 26 cent bij 130 K.W. 19 2 cent 22.8 cent bij 250 of meer K-W. 19 cent 22.5 cent Het contract wordt geacht in werking tc zijn getreden op 1 Januari 1931; het eindigt tegelijk met de overeenkomst d.d. 30 Aug. 1923. De kostprijs van de tot 1 Januari 1931 door de Provincie aangebrachte werken wordt ter berekening van de vergoeding door par tijen bepaald op een bedrag van f 65.419.33. BENOEMING EN OVERPLAATSING VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL. Aan de op 1 September in gebruik te nemen openbare lagere school K in het park „Velser- beek", moeten, behalve het hoofd, voorloopig worden verbonden een onderwijzer en een onderwijzeres. Door overplaatsing van een groot aantal leerlingen van school G naar school K, stel len B. en W. den gemeenteraad voor, den onderwijzer H. Jonkers, thans verbonden aan school G, naar school K over te plaatsen. Ter benoeming van een onderwijzeres aan school K is door B. en W. de volgende voor dracht gemaakt: 1. H. W. Blokdijk, tijdelijk onderwijzeres aan school D. 2. L. van den Bergh van Eysinga, tijdelijk onderwijzeres aan school D. 3. B. Lootsma, tijdelijk onderwijzeres aan school G. DE NIEUWE ZIEKEN-AUTO. EEN PROEFRIT. Maandagmiddag had Vi „Vclserbeck" een demonstratie plaats met de nieuwe zieken auto van den heer J. van Gameren te Velsen. Zooals men zich wel zal herinneren heeft de gemeenteraad besloten het ziekenver- voer in de gemeente Velsen te subsidieeren met f 1000.per jaar gedurende 5 jaar. Daar de oude zieken-auto niet meer aan de gestelde eischen voldeed, heeft de heer Van Gameren zich een nieuwe aangeschaft, welke geleverd wex*d door de Internationale Auto mobiel Mij. te Amsterdam. Onder de aanwezigen merkten wij op bur gemeester R. G. Rijkens; de doctoren R. W. Fierstra, Velsen (N.), P. C. de Wecrdt (Vel sen), J. F. Kuyer (Velsen) en de gemeente geneesheer Dr. L. S. Limborgh Meyer. Het groote voordeel van deze ziekenauto is gelegen in het feit, dat de „Studebaker" zoowel het chassis als de carrosserie zelf vervaardigt en dus het geheel in één hand houdt, wat den auto zeer ten goede komt. Een der grootste vereischten is een goede veering; hieraan dienen zeer hooge eischen gesteld to worden. Het interieur van de auto wordt verwarmd met zuivere warme lucht, waarvoor geen afgewerkte gassen gebruikt worden. Verder is er een electrische ventilator aangebracht, welke geheel geruischloos voor de frlssche lucht zorgt. De auto ls van binnen voorzien van dichten naden, waardoor de wagen ge makkelijk en afdoende ontsmet kan worden. Het interieur van de auto is zoo luchtig mogelijk gehouden, zoodat de patient niet direct het idee krijgt, zich in een zieken auto te bevinden. De auto loopt op zware ballonbanden. In de auto is nog een kast aangebracht voor verbandmiddelen en In strumenten. De brancard welke in de auto aanwezig ls Is vervaardigd volgens systeem dr. ir. De Bruyne, directeur van den gemeentelijke ver voer- en motordienst te Rotterdam. Deze brancard ls een zoogenaamde schommel brancard, d.w.z. de patient blijft ten op zicht van den wagen in denzelfden stand, als de auto van stand verandert, zooals b.v. bij het nemen van bochten. De brancard zelf rust op olieschokbrekers en rubber kussens en kan los en vast gezet worden. De auto ls nogal lang gehouden daar de patient makkelijk naar, binnen gedragen moet kunnen worden. In de auto bevinden zich naast de brancard nog twee zitplaatsen voor bedienend personeel. Na het bezichtigen van de auto werd een proefrit gemaakt, waarbij Dr .Limborgh Meyer als patient fungeerde. Toen de auto reeds lang van het asphalt op den straatweg reed verzekerde Dr. Limborgh Meyer erg nieuws gierig tc zijn. hoe de auto rijden zou als men op den straatweg gearriveerd was. Dit is wel een bewijs dat de ziekenauto ln alle opzichten voldoet. De doktoren waren allen vol lof over cie uitvoering en over het rijden van deze zie ken-auto. BEVERWIJK DE STICHTING EENER BAD- EN ZWEMINRICHTING. HET VOORBEREIDENDE WERK BEGONNEN. Met- do snelle ontwikkeling van Be verwijk als centrum-gemeente van midden- Kennemerland, hebben verschillende vraag stukken, die in een vlottende gemeente aan de orde komen, gelijken tred te houden. Tot Stichting van een behoorlijke zwemin richting is het echter niet kunnen komen, hoewel men er destijds inderdaad pogingen voor heeft aangewend. Zelfs heeft geduren de korten tijd een zwemsport-vereeniging inderdaad krachtige pogingen aangewend, om hot vraagstuk tot oplossing te brengen. Aan de oevers van de „Pijp" het vaarwater, dat de Beverwijksche haven met het Noord zeekanaal verbindt, werd een zweminrichting van bescheiden omvang geopend, waarin druk gebaad werd. Inmiddels ls deze beschei den poging op een mislukking uitgoloopcn, want een analyse van het water maakte uit. dat dit allerminst als badwater geschikt was te achten. en De inrichting werd dan ook gesloten. In- tusschen bleef de gelegenheid voor zwem men en leeren zwemmen ontbreken. Algemeen wordt dit als een gemis ingezien en de voorziening hierin wordt dan ook te recht als een urgente kwestie beschouwd, met het resultaat, dat zich een commissie vormde, die de evcntueole stichting van een behoorlijke bad- en zweminrichting zal voor bereiden. In deze commissie kregen zitting, de heseren Jhr. J. C. W. Strick van Llnscho- ten, burgemeester van Beverwijk, voorzitter, J. G. van Zanten, hoofd ecner school, secre taris, J. C. Boon arts. Mr. P. Donker. C. Maters. W. M. Ragut, inspecteur van politie, Mr. J. B. Sanders, Ir. J. D. van der Vegte en G. Th. Vermeulen, directeur der Bisschoppe lijke Kweekschool, leden. Deze commissie heeft in de eerste plaats onder het oog ge zien, wat gesticht moet worden, een over dekte- of een open inrichting Men schat de stichtingskosten van een open Inrichting op f80.000,—, terwijl een daaraan verbonden douche-inrichting op f40.000 begroot worcit. De kosten der overdekte zwemschool zouden f 150.000.— bedragen, voor welke som een inrichting van behoorlijke afmeting gebouwd kan worden. Nu staan er. wat Beverwijk be treft, twee meeningen tegenover elkaar. In de eerste plaats die der voorstanders van de open inrichting; zij meencn, dat een over dekte gelegenheid niet voldoende bezoek zal hebben. Daartegenover staat het oordeel der commissie, die meent, dat het voor snelle verbreiding van de beoefening der zwemsport en liet leeren zwemmen van het grootste be lang is, om eerst een overdekte zwemschool to stichten cn dat een overdekte Inrichting, die gemakkelijker bereikbaar ls voor de be woners van Velsen-Noord, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Beverwijk, bij goede pro paganda na eenige Jaren, evenals ln andere gemeenten zich zelf zal bedruipen en zelfs winst zal opleveren, Daarom acht de com missie de gemeenschap het. meest gebaat bij de stichting eener overdekte zwemschool. De commissie meent voorts, dat de burgerij, in dien de gemeente een belangrijken steun zou willen geven, het meerdere bedrag voor een overdekte Inrichting, zelve bijeen behoort te brengen. De commissie wil ln leder geval onderzoe kon in hoeverre dit mogelijk zou zijn en heeft zich in verbinding gesteld met de N.V „De Sportfondsen" te Amsterdam. Deze instelling heeft zich bereid verklaard ook haar werk op grondslag van het ook o.a. in Amsterdam ingevoerde spaarsysteem ln Beverwijk aan te vangen .De groote vraag ls echter, ook voor de Sportfondsen, of er voldoende per spectief is voor de exploitatie. De stichtingskosten eener overdekte in richting met oen bassin van 25 bij 12 M. worden begroot op f 150.000.— welk bedrag naar het oordeel der commissie als volgt moet worden bijeengebracht: f50.000.uit deelneming van belangstellende lichamen, corporaties en particulieren en f 100.000.uit spaaraandeelcn. Verder gaat do commissie uit van het denkbeeld, dat de gemeente zich garant zal verklaren voor rente en aflossing van gelden te verstrek ken door de Rijks Verzekerings Bank, die zich bereid heeft verklaard, wanneer een gedeelte van het benoodigde spaarkapitaal aanwezig is, het overige te leenen. De commissie meent, dat aanvankelijk 53000 baden per jaar gebruikt zullen worden met een opbrengst van f 14.000.—. In de eerste jaren zal een gemeentelijke subsidie van f5000.a f6000.— voldoende zijn, om een sluitende exploitatie mogelijk te maken. In dat geval zou ook de gemeentelijke sub sidie aan het badhuis van het Witte Kruis kunnen vervallen. Wordt echter het aantal van 200 spaarders niet bereikt, dan moet aan genomen worden, dat er voor een overdekte zweminrichting niet voldoende belangstel ling bestaat. De commissie heeft thans de gelegenheid opengesteld om als spaarder toe te treden. De Inschrijvingen zijn f 360.groot, te vol doen door maandelljksche stortingen of grootcre termijnen. Toen indertijd de gronden langs het C. H. Mocnsplein bouwrijp werden gemaakt heeft men reeds een terrein voor de eventueel 1e stichten bad- en zweminrichting gereser veerd. VOETPAD ALKMAARSCHE STRAATWEG. In de vergadering van den gemeenteraad van 28 November 1929 werd besloten om medewerking te verleenen voor den aan leg van een betegeld voetpad aan de Oost zijde van den Alkmaarschen straatweg, Door verschillende omstandigheden is deze zaak vertraagd, doch thans hebben B. en W. den Raad voorgesteld, om de benoodigde strooken grond van verschillende eigenaren aan te koopen tot een totaal bedrag van f 1574. De helft van dit bedrag wordt door het Rijk betaald, op voorwaarde, dat de aangekochte grond op naam van het Rijk wordt overgeschreven,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7