HET NIEUWE ENGELSCHE MINISTERIE. BUITENLAND. Slechts 10 leden in de Nationale regeering. 4 Conservatief, 4 Labour, 2 Liberaal. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 De overige leden van de regeering buiten het eigenlijke kabinet. Genève, Indië en het nieuwe Engelsche bewind. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Mac Donald, (Labour), minister-president. De nieuwe nationale Engelsche regeering Is nog beperkter van omvang dan aanvan kelijk verwacht werd. Slechts 10 ministers make ndeel uit van het kabinet: 4 Labour- ministers, 4 consevatieve vertegenwoordigers en 2 liberalen. De vier Labour ministers zijn: MacDonald (Premier) Lord Sankey (Lord Kanselier). Snowden (Financiën). Thomas (Koloniën). Conservatieve kabinetsleden zijn: Baldwin (Lord President of the Council. Sir Samuel Hoare (Minister voor Indië) Neville Chamberlain (Gezondheid). Sir Ph. Cunliffe Lister (Handel). De Liberale ministers zijn: Lord Reading (Buitenlandsche zaken). Jnaken deel uit van het kabinet: 4 Labour- jnjjiisteCl 4 conservatieve vertegenwoordigers Sir Herbert Samuel (Binnenlandsche za ken). Zij die verder zitting in het ministerie heb ben, ze,nder nochtans een zetel te hebben in het Nationale Kabinet, zijn: Luchtvaart: Lord Amulree (Labour). Eerste Lord der Admiraliteit: Sir Austen Chamberlain (Conservatief). Minister voor Schotland: Sir Archibald Sinclair (Liberaal). Onderwijs: Sir Donald Maclean (Liberaal) Arbeid: Sir Henry Betterton (Conserva tief). Openbare Werken: Markies van London derry (Conservatief). Kanselier voor het Hertogdom van Lan caster: Markies van Lothian (Conserv.) Snowden (Labour), minister van Financiën. De belangrijkste posten, belangrijk voor zoover zij niet de binnenlandsche financieele moeilijkheden betreffen, in dit kabinet zijn die van lord Reading (buitenland) en Hoare (Indië) Henderson en Graham, vertegenwoordi gers voor Genève, de eerste als voorzitter voor de Groote Ontwapeningsconferentie, zijn naar alle waarschijnlijkheid voor het Geneefsche centrum voorloopig verlorefi. Het is moeilijk aan te nemen, dat Hender son, als leider van de oppositie tegen de Na tionale regeering, zijn land in Zwitserland zal kunnen vertegenwoordigen. Zoowel het en Koloniën. verlies van Henderson als van Graham, twee mannen wier initiatief noode gemist kon worden, is betreurenswaardig. De Liberaal Reading zal echter vermoedelijk de door Labour gevolgde politiek wel ongewijzigd voortzetten. Wanneer men veranderingen gewild had, had men Austen Chamberlain op zijn plaats moeten zetten. Deze staat ech ter buiten het eigenlijke kabinet. Een bewijs te meer dat men de door Labour ingeslagen koers wenscht te handhaven, De conservatief Hoare is minister voor In dië geworden. Men beschouwt hem als ge matigd en modern en gelooqft dat de Indi sche kwestie bij hem wel goed is onderge bracht. Wanneer het geen gewoonte was, een gewezen onderkoning nimmer als minister voor Indië te benoemen, zou Lord Irwin zon der twijfel dezen hoogst belangrijken post toebedeeld geworden zijn Een garantie voor de voltooiing van het door Irwin begonnen werk in Indië. Dat Irwin geen andere zetel in het nieuwe kabinet gekregen heeft, heeft allerwege verwondering gewekt. Het gesprek van den dag in Londen is na tuurlijk de houding der vier Labourministers en in het bijzonder die van MacDonald en Snowden Men kan wel aannemen, dat zij na de voltooiing van hun arbeid in het huidige kabinet, uitgediend hebben.... Hun hou- Baldwin (conservatief), Lord President of the Council. ding moet natuurlijk door de partij ten scherpste veroordeeld worden, en Arthur Henderson's positie als eerste in de Partij is thans wel voor goed gevestigd. Met het voor uitzicht voor oogen, dat voor hen de poli tieke, eervolle carrière in de Partij voor goed is afgebroken, hebben MacDonald, Snowden, Thomas en Sankey toch grooten zedelijken moed getoond. Zooals wij gisteren reeds schreven zal de nieuwe regeering slechts op een meerderheid van 50 a 60 stemmen in het Lagerhuis kun nen rekenen. Het feit dat Henderson zoo goed als alle Labour-leden in de oppositie te gen de nationale regeering zal kunnen ver eenigen, ontneemt aan het kabinet eigenlijk zijn nationaal karakter en zal de oorzaak zijn, van een uiterst sterk bëwogen politieke periode; een periode die nu reeds sinds den oorlog haar weerga niet kent. L. A. Neville Chamberlain (conservatief), minis ter van Gezondheid. MacDonald over zijn houding. LONDEN. 25 Augustus (V. D.) Minister president MacDonald heeft hedenavond een radioredevoering uitgesproken over den po- litieken toestand. Hierin zette hij o.a- het volgende uiteen: Ik heb mijn leven gegeven voor het uit bouwen van een politieke partij. Ook thans heb ik geen enkele mijner overtuigingen en geen enkel mijner idealen veranderd. Naar ik zie, beweert men thans, dat ik geen be wijzen van vertrouwen heb van de arbeiders beweging voor mijn handelwijze. Dat is waar. Ik maak daar ook geen aanspraak op, ofschoon ik er zeker van ben, dat ik deze be wijzen behoorde te hebben in het belang van de arbeiders zelf. Mijn bewijs van ver trouwen is het nationale plichtsbesef, gelijk ik dat opvat en waaraan ik ongeacht de ge volgen, gehoorzaam. Overgaande tot de huidige vcrisis, zeide MacDonald, dat het buitenland zijn credie- ten op belnagrijke schaal heeft teruggetrok ken. Het vertrouwen van deze geldschieters is vóór korten tijd geschokt. In de eerste plaats heeft de crisis in het geldwezen alle landen, met inbegrip van Engeland, zwaar getroffen. Daarop is de Duitsche crisis ge- yolgd. Gelijk bekend is heeft Engeland veel Sir Herbert Samuel (liberaal), minister van Binnenlandsche Zaken geld in Duitschland gestoken, dat voor eenl- gen tijd „bevroren" raakte, in de eerste plaats echter is de openbare meening in het buitenland bezorgd geweest door den toe stand van de Engelsche begrooting. De bui tenlanders weten heel nauwkeurig, dat de gevolgen van financieele moeilijkheden in Engeland niet alleen voor Engeland zelf, maar voor de geheele wereld gevaarlijk zou den zijn. Derhalve hebben zij Engeland ge steund en zijn zij bereid ook verder te hel pen. Zij moeten echter een garantie hebben inzake den toestand in Engeland zelf. Het is noodzakelijk, aldus ging Mac Donald voort, dat het vertrouwen van de wereld in het Engelsche crediet weer wordt hersteld. Im mers door een ineenstorting van het pond sterling zou allereerst Engeland zijne ver plichtingen jegens het buitenland niet kun nen nakomen. Vrijdag zittingen van Labour Partij en Conservatieve Partij. LONDEN. 25 Augustus (V. D-) Officieel wordt medegedeeld dat de Lagerhuisfractie der Labourpartij Vrijdag 28 Augustus a.s. om twee uur 's middags in vergadering is bijeen geroepen. Baldwin heeft tegen Vrijdagmorgen half twaalf een plenaire zitting der Conservatieve Lagerhuisfractie uitgeschreven ten einde daar een verklaring af te leggen nopens zijn besluit tot deelname aan de Nationale Re geering. Lord Reading (liberaal), minister van Bui tenlandsche Zaken. China. Boycot van Duitsche goederen in Zuid-China. LONDEN, 25 Aug. (VB.) De „Daily He- raid" meldt, dat de Nankingregeering giste ren het Duitsche stoomschip „R. C. Rick- mers", metende 5198 ton, met een wapenla ding aan boord ter waarde van meer dan 4 millioen mark, in beslag heeft genomen. De lading zou bestaan uit twee vliegtuigen, 600 machinegeweren, en een groote hoeveel heid munitie. Terwijl de Nankingregeering verklaart, dat de wapenlading voor Kanton is bestemd, beweert de revolutionnaire regee ring te Kanton, dat het schip op deze wijze in handen van de Nankingregeering is ge speeld om de wapenlevering te camoufleeren. Bovendien beschuldigt de Kanton-regeering Duitschland er niet slechts van, groote hoe veelheden munitie aan Nanking te leveren, maar ook verklaart zij dat Duitschland meer dan honderd militaire adviseurs ter beschik king van de Nankingregeering heeft gesteld, die de Nankingtroepen het gebruik van gif gassen leeren voor den strijd tegen Kanton. Derhalve heeft de Kanton-regeering een boycot van Duitsche goederen in Zuid-China afgekondigd. HAMBURG, 25 Augustus (VD.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het optreden van de reedeerïj op zichzelf legaal is aangezien de wet, die den invoer van wapens in China verbiedt, onlangs is opgeheven. Op verzoek van de Nankingregeering heeft dc Duitsche Rijksregeering getracht, de reederij van haar voornemen af te brengen. De Ricfe- mers Linie heeft echter elke interventie af gewezen, zonder zich te bekommeren om de gevolgen, die haar optreden voor den gehee- len Duitschen handel in China kan hebben. Ook de Senaat van Bremen en van Ham burg heeft vergeefsche pogingen gedaan. De wapens zijn in Zweden aan boord ge nomen, waarschijnlijk niet in Duitsche op dracht. Vast staat echter, dat zij niet in Duitschland maar in Tsjecho-Slowakije ver vaardigd zijn. Men tracht thans in handels kringen de Rijksregeering te bewegen tot het treffen van maatregelen, waardoor het Duit sche schepen onmogelijk wordt gemaakt, wapens naar China te vervoeren, omdat der gelijke wapentransporten den handel tus- schen Duitschland en China slechts ernstig kunnen schaden. HAMBURG 25 Augustus (VD.) Naar aanleiding van het Londensche bericht over het in beslagnemen van het Duitsche stoom schip „R. C. Rickmers" jn Shanghai door Je Nankingregeering deelt de Rickmers Linie mede, dat de wapenlading een transit-ver- scheping was, die in Honkong gelost moest worden. De reederij heeft het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken terstond hiervan op de hoogte gesteld, dqch het Rijksministe rie heeft geantwoord, dat moet worden af gewacht, welke maatregelen de Nanking regeering zal nemen. Omtrent de plaats van herkomst van de wapenvoorraad wil. de ree derij geen nadere mededeeling doen. Ze ver klaart slechts, dat het geen Duitsche wapens zijn en slechts transitgoederen. BERLIJN. 25 Augustus (V.D.) Van wel ingelichte zijde wordt bevestigd, dat de Rickmers Reederij zich om bescherming Lot de Rijksregeering heeft gewend. Het ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft echter elke Interventie geweigerd omdat het met het oog op de gevolgen elke wapenleverantie aan China door Duitsche tusschenkomst ongewenscht acht. Overigens heeft de Duitsche regeering ter stond scherp geprotesteerd tegen de actie der Kantonregeering, waardoor de Duitsche handel ten zeerste geschaad wordt. Duitschland. Actie tegen nationaal- socialistische wandaden. WUPPERTAL, 25 Augustus, (V.D.) Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat reeds eenigen tijd klachten waren ingeko men over een troep nationaal-socialisten, die zich in een huis aan de Kniestrasse te Unter-Barmen zou ophouden, de voorbijgan gers zou terroriseeren en dikwijls ondanks het verbod in uniform op straat verscheen. Eenige dagen geleden werden leden van den Communistischen Jeugdbond zonder eenige oorzaak door de Nazi's aangevallen, terwijl men gisteren twee buitenlandsche wande laars, die het „Heil, Adolf" der nazi's niet be- antwoorddene ernstig verwondde met een ijzeren stang. Dit alles heeft de politie aan leiding gegeven het huis te sluiten en het na tionalistische verblijf op te heffen. Het congres van de Centrum Rijksdagleden te Stuttgart. STUTTGART, 25 Augustus. (V.D.) Do Centrumfractie van den Rijksdag heeft Dinsdagmorgen een bijeenkomst gehouden. Voor deze vergadering waren Centrumafge vaardigden van Landdagen en landelijke organisaties uitgenoodigd. Aan de bei-aadsla- gingen werd o.m. deelgenomen door Dr. Wirth. Tijdens de zitting hield de Rijkskanselier Dr. Bruening een redevoering over den alge meenen politieken toestand. Hij besprak daarbij in het bijzonder het werkloozen- vraagstuk. De oplossing hiervan kan niet alleen door Duitschland worden tot stand gebracht, doch slechts met medewerking van alle door de crisis getroffen landen en sta ten. Om vijf uur des middags had een bijeen komst plaats van eenige fractieleden waar dr. Bruening eveneens het woord voerde. INGEZONDEN MEDEDEF.LïNGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 - Tol. No. 10756 CREMATIE F. F. J. CASSéE. Heden. Woensdagmiddag heeft- op de be graafplaats Westerveld onder groote belang stelling de crematie plaats gevonden van den heer F. F. J. Cassée, die gedurende 43 ja ren werkzaam is geweest ten kantore van de Haarlemsche Brandverzekering Mij., en die de laatste 15 jaren tevens belast was met het beheer over het kantoorgebouw van genoem de Maatschappij. Een schat van bloemen dekte de baar. De directie, vertegenwoordigd door Jhr. F. W. van Styrum, en het geheele personeel der MIJ. waren aanwezig. Op verzoek der familie werd er niet gesproken. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. ONTSPANNING SVF.REENIG ING „ONS GENOEGEN". Zondag 30 Aug. zal een autotoer worden gemaakt door bovengenoemde vereeniging naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. Het vertjek is bepaald om 8 uur 'smorgens van de Groote Markt met 4 toerwagehs. Ruim 100 leden nemen aan dezen tocht deel. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem. 25 Aug. Geëxamineerd 6 vr. en 2 mann. candidaten. Geslaagd de dames: F. C. Bulte. Amsterdam. H. J. Gerritsen, Egmond v. d. Hoef. A. P. van der Vlugt, Haarlem, E. R. G. C. Pieters, Nlbbixwoud en de heer H. L. Lamur, Amsterdam. ELECTRICIENS VAN 11 EN 13 JAAR. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Deli 25 v. Singapore, Batavia n. New York. Gemma 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Pinang 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Montferland 25 v.m. te Santander, Buenos Ayrcs n. Amsterdam. Orestes p. 25 11 u. Dungeness, Chili n. Duinkerken en A'dam. Saparoea 25 te Calcutta v. Soerabaya. Tarakan 25 v, Genua, Batavia n. A'dam. Tabian 24 v. Batavia n. A'dam. INGEZONDEN MEBEDEELINGEN a 60 Cts. per regel NATUURLIJK BRONWATER. Heeft gumtigen invloed op de gezondheid. AGENDA Heden: WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: „Luilekkerland", 2 uur. Palace: „De amateur-regisseur." Tooneel: Selbo, English Juggler. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: 2.30 uur: Charlie Chaplin in „De Pelgrim". Toegankelijk voor alle leeftijden. 3.15 uur; „Een avontuur ln Rlo Grande" en „De Pelgrim". Tooneel: George en Charlie, komische, vroolijke Ikarlërs. Rembrandt Theater: „Försterchristl". Too neel: 3 Flying Flacory's. 2.30, 7 en 9.15 uur. De beurs gaat 3 September weer open. BERLIJN, 25 Augustus (V.D.) Het beursbestuur, afdeeling waardepapieren heeft de volgende besluiten genomen: „De Berlijnsche effectenbeurs zal den Men Sep tember a.s. weer voor het verkeer in waar depapieren, binnen- en buitenlandsche wis sels en buitenlandsche valuta worden open gesteld. De bcurstijd zal beginnen om 12 uur en eindigen om twee uren. Om 11 uur wor den de beurslokalen geopend. Termijnhan- del en handel met tusschennoteeringen zul len niet kunnen plaats hebben. Om kwart over twaalf zal een aanvang worden ge maakt met het vaststellen van de koers. De handel tegen andere dan de vastgestelde noteeringen, zoomede het afroepen van af wijkende koersen binnen de beurslokalen is I tot nader order verboden. De beurs blijft des Zaterdags gedurende de maand September l a.s. gesloten," DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg; „Luilekkerland", 2 uur. Concertzaal: Concert H. O. V. Soliste An nie Dijkstra (sopraan), 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Haarlemmcrliede: Raadsvergade ring 10 uur v.m. Zandvoort; Raadsvergadering 7.30 uur n.m. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14, tel. 11.000. L. Schoorl, Frans Halsplein, tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart- straat 26, tel. 13290. Fran/krijk. Officieel de onderhandelingen met Rusland en Polen erkend. PARIJS, 25 Augustus (V. D.) Van offi- cieele Fransche zijde wordt het volgende com muniqué verstrekt: Onlangs hebben zekere bladen de mede deeling verspreid volgens welke geen onder handelingen hebben plaats gehad tusschen Polen en Sovjet Rusland, nopens het sluiten van een defensief pact. Wij zijn ln de gele genheid mede te deelen, dat dit bericht on volledig is. In October 1930 is door de Fransche regee ring aan Polen medegedeeld, dat haar van de Sovjet Russische regeering een voorstel was geworden inzake het sluiten van een non agressie pact. In den loop van de maand December heeft de Poolsche regeering mede gedeeld dat zij principieel bereid is de po ging der Russische regeering te overwegen. Op 12 Februari 1931 heefWde Poolsche minis ter van Buitenlandsche zaken. Zaleski, in den zelfden geest voor de commissie van bui tenlandsche zaken van den Poolschen Senaat een verklaring afgelegd. Op grond van het feit ,dat desbetreffende onderhandelingen sinds maanden tusschen Moscou en Warschau gaande zijn, heeft de Fransche regeermg, aangezien zij de inter nationale verplichtingen en overeenkomsten, die het gevolg zijn van haar lidmaatschap van den Volkenbond, begrijpt, zich in de maand April j.l. bereid verklaard over een voorstel van dezen aard na te denken. De laatste hier uit Warschau ontvangen be richten, bevestigen dat de besprekingen tus schen Polen en Sovjet Rusland nopens het sluiten van een verdrag op het oogenblik verdaagd zijn, doch dat de besprekingen zoo spoedig mogelijk weer te Moskou zullen wor den hervat. MAAR ALLERMINST NUTTIGE! Maandagavond om omstreeks zeven uur werd de Utrechtsche politie gewaarschuwd dat het ijzeren hek. dat om de synagoge van Ned. Israëlitische Gemeente te Utrecht staat onder stroom stond, lezen wij ln de Msb. Bij een nader onderzoek bleek, dat twee veel belovende electro-technlcl. respectieve lijk 11 en 13 jaar oud. naar binnen waren geklommen, een lantaarn hadden openge maakt en na de lamp te hebben losge schroefd met behulp van een paar meter draad het hek onder stroom hadden gezet. Door op een gummimat te gaan staan waren de jochies zelf immuun voor den stroom gebleven. De politie heeft de kwajongens na een ernstig standje naar huis gezonden. MARKTNIEUWS PUMEREND. COÖP. CENTRALE E IERVEILING. Afdeeling eieren. Aanvoer 40.938 eendeieren f 4.20f 4.30. 75.544 Kippeneieren. 70 80 K.G. f 6.20—7.— 65/66 K.G f 5 50—5.70. 63/64 K.G. f 5.50—5.70. 60/62 K.G. 5.20—5.60. 58/59 K.G. f 5.10—5.40 56/57 K. G. f 4.80—5.10. 53 55 K.G. f 4.50—4.90. 50 52 K.G. f 4.30-4.50. 45/49 K.G. f 3.40—4.20.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5