BUITENLAND. DE JONGSTE BERICHTEN UIT ENGELAND. Werkloosheidsbestrijding in Duitschland. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 27 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Het programma voor de bezuiniging. Belangrijke berichten uit Spanje en Portugal. Engeland. De waarschijnlijke vorm van het bezuinigingsprogram. LONDEN, 26 Augustus. (V. D.) Volgens het orgaan van de Arbeiderspartij, de Daily He rald, zal het bezuinigingsprogram, dat de nieuwe nationale regeering nog in den loop van de week zal publiceeren, o.m. de volgen de punten bevatten: 1. Een verlaging van de werkloozenuitkee- ringen met 10 procent. Hierdoor zal een be zuiniging van 13 millioen pond sterling ver kregen worden. 2. Verhooging van de wekelijksche contri butie voor de werkloosheidsverezekering, en wel van het huidige bedrag van zeven pence tot een shilling per week. 3. Een nog nader te bepalen salarisverla ging voor onderwijzers. 4. Een bezuiniging van 7.8 millioen pond sterling op het wegenbouwfonds. 5. Verlaging van de ministerssalarissen bo ven de 5000 pond sterling per jaar met 20 procent en van de salarissen tusschen 1090 en 2000 pond sterling met 7 1/2 procent. 6. Verlaging van de vergoedingen aan La gerhuisleden van 400 tot 380 pond sterling. 7. Vermindering van de salarissen van de hoogstbezoldigde ambtenaren in openbaren dienst met 20 procent en kleiner wordende verminderingen voor de lagerbezoldigde amb tenaren. 8 Vermindering van tractementen voor le ger, vloot en luchtvaartcorps. Hierdoor wordt een bezuiniging verkregen van negen mil lioen pond sterling. 9. Bezuinigingen op het ministerie voor openbare gezondheid van 1.75 millioen pond sterling en op het ministerie voor landbouw van 1.25 millioen pond sterling. Brief van MacDonald aan de Labour-afgevaardigden. LONDEN. 26 Aug. (V. D.) Mlnister-presi- dent Ramsay MocDonald hee'ft een persoon lijk schrijven gericht tot elk der leden van de Labour-fractie in het Lagerhuis afzon derlijk, waarin hij een overzicht geeft van de gebeurtenissen van de laatste weken en van de motieven, die het optreden van hem en zijn collega's, die in het nieuwe ministe rie hebben zitting genomen, hebben geleid. Hij verzoekt hun ernstig hun beslissing over de te nemen maatregelen uit te stellen tot de Lagerhuiszitting. De eerste zitting van het nieuwe kabinet. LONDEN, 26 Augustus. (V. D.) De eerste bijeenkomst van alle leden der regeering heeft om half drie hedenmiddag plaats ge had. De zitting duurde een uur. Daarna hiel den de tien leden van het kabinet een zit ting, waarin o.m. de kwestie van de verdere bezetting der functies werd be'sproken. Men verwacht, dat slechts vier der socia listische onderstaats-secretarissen bereid zijn tot steun aan de nationale regeering. Lord Crewe Minister van Oorlog. LONDEN, 26 Augustus. (V. D.) Lord Crewe zal in de nationale regeering minister van Oorlog zijn, terwijl Sir John Dilrour minister van Landbouw wordt. Lord Crewe was vroeger ambassadeur te Parijs en behoort tot de liberale partij, ter wijl de nieuwe minister van Landbouw con servatief is. De oppositie officieel ingeluid. Naar de persagentschappen melden, heb ben de algemeene raad van het vakvereeni- gingscongres en het bestuur der Arbeiders partij een gezamenlijke vergadering gehou den, welke werd bijgewoond door de oud- ministers Henderson, Clynes, Lansbury en Morison. Een motie werd aangenomen, inhoudende, dat de vergadering van meening is, dat zoo wel in het parlement als door een actie over het geheele land tegen de nieuwe regeering een krachtige oppositie moet worden ge voerd. Zij keurt de houding goed der ministers der vorige regeering, die geweigerd hebben het nieuwe kabinet te steunen en adviseert de parlementaire oppositie te constitueeren. Portugal. Militaire revolutie. MADRID, 26 Aug. (V. D.) Daar iedere te lefonische verbinding met Lissabon verbro ken is, gaat in Madrid het gerucht, dat in Portugal een nieuwe militaire revolutie is uitgebroken. In Madrileensche bladen wordt verder mel ding gemaakt van het gerucht, dat de Por- tugeesche staatspresident dood zou zijn. BERLIJN, 27 Aug. (V. D.) Volgens een be richt in de Berlijnsche bladen wordt beves tigd, dat Woensdag in Lissabon een mili taire revolutie is uitgebroken. In den loop van den dag zijn de onlusten echter door re geringsgetrouwe troepen onderdrukt. De insurgenten werden ontwapend. De leiders van den opstand zijn gevlucht. Zuid» Amerika. van het Mexicaansche Huis van Afgevaar digden ten slotte zoodanig in vuur, dat zij hun revolvers trokken. Er ontstond een ge vecht in den loop waarvan zestig schoten werden gelost. Vier afgevaardigden zegen gewond ineen, één werd doodelijk getroffen. „Oorlog" in het Parlement. MEXICO, 26 Augustus Bij de discussies over beschuldigingen, tegen den gouverneur yan Jalisco geraakten verscheiden leden Spanje. Dreigt kerkelijke opstand? Tengevolge van de drastische maatrege len tegen de kerk, welke de regeering heeft genomen, is in Spanje een dreigende toe stand ontstaan. Vooral in Navarre en het Baskenland is de situatie zeer gespannen. Naar vernomen wordt, broeit er onder de Katholieken in deze Noordelijke provincies niets minder dan een openlijke gewapende opstand. Ook onder de monniken van de circa 5000 kloosters, die Spanje telt, heerscht groote ongerustheid. Het ontwerp der grondwet, dat thans door de Cortes wordt behandeld, bevat namelijk een clausule, welke aldus luidt: „De staat ontbindt alle religieuze or den en nationaliseert haar eigendommen". Als deze clauslde kracht van wet mocht krijgen, dan zou dit beteekenen, dat 10.000 monniken en 38.000 nonnen hun kloosters zouden moeten verlaten, aldus de Tel. DuïtscMamd. Economisch program van den Rijksbond. KEULEN, 27 Augustus (V.D.) In de „Kölnische Zeitung" publiceert dr. Herle, de zakelijke leider van den Rijksbond der Duitsche Industrie een overzicht over het economisch program, dat de Rijksbond den rijkskanselier voor eenige dagen heeft voor gelegd. Lr het middelpunt van het programma moet de organische reorganisatie staan van de productiekosten in den zin van een zoo ver mogelijk gaande verlaging dezer kosten en een aanpassing van alle productiecon tracten aan het huidige bedrijfsvolume. Dit axioma moet worden toegepast op alle facto ren, de openbare, de sociale belastingen, loo- nen enz. De belasting van de bedrijven heeft een hoogte bereikt, die in iedere richting onver- dragelijk is geworden. Er is, wanneer men een volledige ineen storting van het bedrijfsleven nog wil voor komen, maar één weg om de betrekking tusschen belastingdruk en bedrijfscapacitei- ten doortastend te veranderen en wel door met de grootste snelheid de belastingdruk met minstens 2 milliard te verlagen. Verder wordt een verdere verlaging van personeele onkosten, zoowel in het openbare als in het particulier bedrijfsleven geëischt, daar de huidige loon- en salarisverhoudin gen nog niet geschikt zijn om Duitschland in staat te stellen te concurreeren met het buitenland. Rusland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Sovjet-Rusland en de Volken bond. MOSKOU, 26 Augustus (V.D.) In een officieele mededeeling wordt verklaard, dat de bewering in de Fransche pers, als zou de Sovjet regeering in geval van het sluiten van een Russisch-Fransch non-agressiepact haar principieele standpunt ten aanzien van den Volkenbond wijzigen van allen grond ontbloot -zijn. De Sovjetregeering zal haar tegenwoordig standpunt ten aanzien van den Volkenbond niet veranderen, zoodat van een toetreden van Rusland tot den Vol kenbond geen sprake kan zijn. Afwijzing van de Poolse he voorstellen MOSKOU. 26 Aug. (V.D.) Het afwijzen van de Poolsche voorstellen inzake de af sluiting van een Russisch-Poolsch nonagres- sieverdrag heeft groot opzien gebaard. Er wordt verklaard, dat de Sovjetregeering de Poolsche voorstellen heeft afgewezen, omdat zij niet in overeenstemming te brengen zijn met-de richtlijnen der Russische politiek. Bo vendien ziet men in de wijze van overhandi gen eerder een politieke manoeuvre van de Poolsche diplomatie, dan de wil van Polen om een verdrag met Rusland af te sluiten. VERKEERSONGELUKKEN. Woensdagavond omstreeks half twaalf kwam de 19-jarige R. per rijwiel uit de Wijde Steeg, juist toen een auto naderde uit de richting Hoogstraat. De wielrijder werd aan gereden en kreeg schaafwonden aan hoofd en rechterhand en waarschijnlijk een her senschudding. De jongen is door een lid van den Ongevallendienst behandeld en vervol gens per ziekenauto naar zijn woning ge bracht. Het rrijwiel en de auto werden be schadigd. Tegen den autobestuurder D. wordt proces verbaal opgemaakt. INBRAAK. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot een perceel in de Ro- molenstraat. Alles werd overhoop gehaald. Een bedrag van f 15 werd ontvreemd. De bewoners waren uitstedig. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN KONINGINNEDAG IN DE VIJFHOEK. Evenals andere jaren zal bovengenoemde Vereeniging voor de kinderen op 31 Augustus in den „Vijfhoek" een feestdag organiseeren. Het bestuur heeft groote zorg besteed aan het programma. LEGER DES HEILS. Heden, Donderdag, heeft 's avonds in het gebouw in de Schagchelstraat de plechtige bevordering plaats van Zuster candidate Witte tot kadet van het Leger des Heils en tevens haar uitzending naar de Kweek school voor Officieren te Amsterdam. Leiders van den dienst zijn Ensign, en mevrouw v. d. Starre. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 26 Augustus. Geëamineerd 1 vrl. en 6 mnl. cand. Ge slaagd Mej. H. L. Huitema, Haarlem en de heeren P. J. Eriks, Hoorn; L. Tigchelaar, Helder; J. Kraaypoel, Amsterdam. RIJWIELDIEFSTAL. Door de rijksveldwacht te Alkmaar is aan gehouden en naar Haarlem overgebracht een 40-jarige landarbeider, verdacht van rijwieldiefstal te Haarlem gepleegd. BRANDJE IN EEN VODDENPAKHUIS. Gisteravond o mzeven uur is brand uitge broken in het Voddenpakhuis aan den Burg wal no. 20. De oorzaak van den brand is on bekend. De eigenaar en een burger hebben met emmers water een begin met het bius- schingswerk gemaakt. Later heeft de brand weer met één straal op de waterleiding het vuur gebluscht. Een partij kranten ging in de vlammen verloren. IN HET DIJBEEN GESTOKEN. In een perceel aan den Burgwal heeft gis teravond een 44-jarige koopman een 45-jarige koopvrouw tijdens een twist een snee in het dijbeen toegebracht. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. De man is naar het Bureau van politie overgebracht, de vrouw ter verpleging naar het Sint Elizabeth's Gasthuis. DE INBRAAK IN DE WESTERSTRAAT. Door de recherche is aangehouden een 18- jarige timmerman, verdacht van insluiping in het perceel Westerstraat, waarvan wij dezer dagen melding maakten. De man heeft bekend zich door middel van een valsche sleutel toegang tot het perceel te hebben verschaft. Hij is in bewaring gesteld. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Sprookjes-Revue LUILEKKERLAND. Een zaal, tot den nok toe gevuld met kin deren, die al beginnen met opgewonden in de handen te klappen als het licht vóór het doekophalen uitgaat en dan een gezamenlijke reis naai- Luilekkerland, Radioland, Sprook jesland en Droomenland, behoef ik nog te zeggen, dat het gister een heerlijke middag voor de jeugd daar in den Schouwburg aan den Jansweg is geweest? En laat ik maar dadelijk mogen getuigen, dat dit nu ook eens een alleraardigste sprookjes-revue voor kin deren was. Eerst was ik er bang voor, toen ik op de biljetten had gelezen van de 7 „univer sal dancing beauties". Dancing beauties moesten die er nu ook al bij. in een revue voor kinderendacht ik zoo. Maar dat is erg meegevallen, al zou het weinig geschaad hebben voor het succes wanneer deze beaucies niet hadden gedanst! Want het aardigste voor de kinderen waren toch maar de avon turen van Cilly en Billy in het Luilekkerland en het meest werd er gelachen ja, gescha terd toen Cilly en Billy achterna werden gezeten midden in de zaal en dwars door het publiek heen door den dikken Croquet, de malle Plum en den witten Koning Kok! Er zijn alleraardigste vondsten in deze sprookjesrevue! Zoo dadelijk reeds de verras sende verschijning van Fee Zonnestraal voor de twee kinderen Cilly en Billy uit den vod denzak, als zij alleen op zolder zijn en daarna de entree van het radiomannetje met zijn korte en lange golf, een komisch intermezzo, dat zelfs ons ouderen vermaakte. En heel de intrigue is ook uitstekend geschikt voor een kindervoorstelling,al heeft Monos er op het laatst dan blijkbaar ook geen raad meer mee geweten, hoe er een eind aan te moeten ma ken. Maar het is tenminste een revue met een draad en de kinderen leven heel den middag mee met Cilly en Billy, die eerst naar Luilek kerland gaan. waar Koning Kok zijn vijftig jarig jubileum viert, en daarna naar het Radioland en alle wonderlanden, die er maar te bedenken zijn! Dit was nu eens niet 'n voorstelling „op 'n koopje", zooals wij zoo dikwijls te zien krij gen, waneer het voor kinderen is. Integen deel. het was alles heel goed aangekleed en er waren tooneeltjes, die niet alleen het jonge publiek amuseerden. Zoo de dans van de muizen om de groote krenten taart in Lui lekkerland en de plotselinge verschijning van de poes, het poppenballet in den speelgoed winkel met dat parmantige soldaatje, de babypop, den draaitol en het duiveltje uit de kist. de radiohemel met de zingende en levende golven en nog heel veel meer. Cro quet en Plum en het Radiomannetje hadden er slag van contact met de zaal te krijgen. Ja, het lukte hun zelfs 'n twintigtal kinderen op het tooneel te lokken om het Luilekkerland- lied mee te zingen, al was het dan voor 90 procent ook om de roomsoezen van Uilenburg te doen! En de climax werd bereikt toen Cro quet en Plum de zaal in de handeling betrok ken met hun jacht op Cilly en Billy. Voor het geheel zou het zeker niet schaden, wanneer de voddenraper wat minder dikwijls vei-scheen. vooral ook omdat zijn sentimen- teele liedjes zoo geheel buiten het kader van deze kinderrevue vallen. Maar als geheel is het een uitstekend ge lukte sprookjesrevue, die hier op den eersten middag al een even groot succes als op Sein post te Scheveningen heeft gehad. De heer Kaart heeft zeker geen verkeerde zet gedaan, toen hij Luilekkerland nog juist aan het eind van de vacantie te Haarlem liet komen. J. B. SCHUIL. Hoe men de werkloozen nuttig bezig houdt. De overbodigheid der beste krachten door Dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer. Ik wil u thans het een en ander meedoe- len over de cursussen voor jeugdige werk loozen, die men bij onze naburen heel eigen aardig „Bet-reuungs Kursen" noemt. Men onderscheidt daarvan twee soorten, nl. de ïn- dustrieele en de koopmanscursussen. Zooals ik reeds aangaf, zijn de resultaten zeer ver blijdend. Voor de jongemannen concentreert zich de aandacht op de metaal en houtbewer king; voor de meisjes bestaat er een naai cursus. Voor den handel is de opleiding zeer gedifferentieerd: behalve boekhouding en registratie wordt techniek, correspondentie en stenografie onderwezen. Het laatste vak wordt gedoceerd in 3 semesters van 8 weken, waarin de vaardigheid steeds hooger wordt opgevoerd. Vroeger werd ook onderricht ver strekt vreemde talen, decoratie, plakaat- schrift en verkoopkunst, maar wegens de kosten, die anders niet buitengewoon hoog zijn, is het cursusinstituut belangrijk inge krompen. Dat is uit den aard der zaak jam mer, maar als men de geweldige moei lijkheden beseft, waarvoor de gemeentebe sturen zich zien gesteld kan men de nood zaak van de uiterste zuinigheid begrijpen. Heeft niet de tegenwoordige Amsterdamsche wethouder Dr. Wibaut eens gezegd, dat men een gulden maar één maal kan uitgeven? Het is anders geen kleinigheid, wat daar in verschillende Duitsche steden tot stand is gebracht. Zoo werden in de maand Juni van dit jaar de cursussen in Düsseldorf door niet minder dan 1865 jongemannen en 583 jonge vrouwen gevolgd. Hiervan behoor den c.a. 1100 tot de industrieele beroepen. Haast ongelooflijk klinkt daartegenover het lage bedrag der onkosten, dat hiervoor werd besteed. Voor Düsseldorf bedroegen die uit gayen toch niet meer dan 10.000 Mark per drie maanden. Er is ook nog een radiocursus geweest, maar ook alweer terwille van de bezui niging is daaraan een eind gemaakt. Ook het lot der artisten ging de overheid ter harte. -Zoo werd in Düsseldorf met ge meentesteun uit de werklooze musici een symphonieorkest met meer dan 80 leden in het leven geroepen, dat zich eenigen tijd heeft kunnen staande houden, maar de on gunst der tijden is ook deze poging noodlot tig geworden. In Amsterdam heeft de beken de dirigent Nico van der Linden het aan gedurfd, zonder eenigen overheidssteun het zelfde te ondernemen. De Nieuwe Amster damsche Orkestvereeniging bestaat nog en verdient wel de belangstelling van publiek en van regeeringscolleges. Interessant vooral is de Chauffeurs-cur sus, waaraan niet alleen de jeugdige, maar alle werklooze bestuurders van auto's ver plicht zijn deel te nemen. Dat is nu weer ty pisch Duitsch. Men begrijpt het gevaar, ver bonden aan een langdurige werkloosheid, die gepaard kan gaan met een verlies van vaardigheid en demoralisatie. Bovendien is het evident, dat ook de nieuwe verkeersbe- palingen en voorschriften niet ter kennis komen van hen, die lang buiten de practijk blijven. Een van de goede krachten, die be schikbaar kwam door malaise, is aangewe zen als leeraar voor dezen cursus op te treden. Ik heb den indruk gekregen, dat men langs dezen weg uitnemend maatschappelijk werk verricht, dat een zegen is voor duizenden jonge menschen, maar dat vooral met het oog op de toekomst van groote beteekenis zal blijken te zijn. Terecht wordt de aandacht geconcen treerd op de jeugd, al wordt tegelijkertijd dat valt niet te ontkennen in zekeren zin een onrecht begaan tégenover de volwasse nen, die nog in de kracht van het leven zijn. Dat is de tragiek van dezen tijd dat maat schappelijk gesproken de besten vrijwel als een quantité negligeable worden be schouwd. Ik vermeldde reeds het ration ail - satieproces bij de banken, waar jonge be dienden en beambten schier alle plaatsen hebben ingenomen, sinds het bankbedrijf vrijwel gemechanise.rd. Maar mutalis mu tandis is het over de geheele linie in het be drijfsleven precies eender. Ook in de metaal industrie krijgen de 45-jarigen geen plaats meer. Zij, die door kennis en ervaring behoo- ren tot de bruikbaarste arbeidskrachten, moeten wijken voor het dringende aanbod van de honderden en soms duizenden goed- koopere jonge menschen. Dat maakt, dat er nog een crisis zal komen na de tegenwoordige, al zal die ook van geheel anderen aard zijn. Daar dit pro bleem van universeelen aard is en ook voor ons land van dd grootste beteekenis Is, wil ik tot slot van mijn beschouwingen er eenige woorden aan wijden. Dit vraagstuk wordt in Duitschland als zeer gewichtig beschouwd en het Intitut für Konjunkturforschung houdt er zich dan ook gestadig mee bezig. Het komt in wezen hierop neer, dat duizenden arbei ders zonder werk zullen blijven, ook nadat de economische toestand zal zijn verbeterd. Er het zullen niet alleen de ouderen en de minder validen zijn, die het slachtoffer zui len worden van een evolutie, die zich met schier mathematische zekerheid en meedoo- genloos bezig is te voltrekken. De rationalisatie toch gaat in een versneld tempo voorwarts; meer dan ooit dwingt de strijd om het bestaan de ondernemingen, vereenvoudigingen en bezuinigingen in toepas sing te brengen. De productie, het bedrijfs leven is gemechaniseerd en gerationaliseer;l op een wijze, die een overgroot deel van de menschelijke arbeidskrachten overbodig maakt. Dat wordt het nieuwe probleem., waarvoor de menschheid zich in een betere toekomst zal zien gesteld Naar mijn overtuiging zul len de hierdoor in het leven geroepen moei lijkheden. waarbij tal van werknemers in de kracht des levens betrokken zullen zijn, e.en ernstigen vorm aannemen. Met den dag wordt dit leger, waarvan de schimmen voor het geestesoog opdoemen, grooter Dit residu als ik zoo eens populair mag uitdrukken neemt in omvang toe, ge lijk een sneeuwbal. In alle steden, ja in alle centra, neemt men hetzelfde verschijnsel waar. Zoo had men in Düsseldorf aanleiding om aan te nemen, dat dit residu pl.m. 6000 arbeiders betrof. In 1931 is dat aantal stellig gegroeid tot 14000. Men heeft hier dus te maken met de resultaten van maatschappelijke en physieke indivi- dueelc slijtage en van versnelde rationalisa tie op het geheele terrein van den arbeid. De tegenwoordige registratie der werkloozen en de onvoldoende controle hunner physieke ge steldheid toch maakt het mogelijk, dat tal loos velen in tegenstelling met vroeger als valide arbeiders te boek blijven staan die de qualificatie niet meer of niet geheel ver dienen. Wanneer deze crisisperiode wat niet onwaarschijnlijk is nog eenigen tijd blijft aanhouden, neemt men in gezagheb bende kringen in Duitschland aan. dat het vorenbedoelde residu wel 1.7 a 2 millioen ar beiders zal beloopen. Dat zou een buitenge woon ernstige blijvende maatschappelijke in zinking beteekenen. die een jarenlange repa ratie-arbeid noodzakelijk zou maken. Ik be schouw deze cijfers als te zijn aan den zeer pessimistischen kant, maar een belangrijk percentage ervan is nog kwaad genoeg. Ook wij staan voor hetzelfde probleem; ik neem aan, dat er in Amsterdam wel pl.m. 12 a 15000 arbeiders en in Nederland wel 100.000 arbeiders ln dezelfde exclusieve omstandig heden zullen komen te verkeeren. De overheid heeft zorg en werk genoeg voorloopig. Het zal nog wel jaren lang duren, voor de magistraat geboren wordt, die kan zeggen: „Heureusement, 11 n'y a pas de difflcultés!' Dr. I. H. J. VOS. JEF DENIJN SPEELT TE AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt, zullen Jef Denljn, de Mechelsche beiaardier en zijn leerling Gustaaf Nees op 10 September het carillon van den Oudekerkstoren te Amsterdam be spelen. DERDE GROOTE PONT TE NIJMEGEN. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aan genomen een voorstel van B. en W. tot aan schaffing van een derde groote motorpont, waarmede een bedrag van ongeveer f 60.000 gemoeid is. WERKNEMERS EN I>E SLUITING DER CAFé'S. De Ned R.-K. bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „Sint Antonius", afdeeling Amsterdam, heeft protest aange- teekend tegen het besluit van B. en W. in zake het latere sluitingsuur van een aantal café's en restaurants, daar de reeds zoo langdurige arbeid van het personeel noode- loos wordt verlengd, terwijl de maatregel ook funest moet werken op de waarneming der godsdienstplichten op Zondag. Zijn leedwe zen er over uitsprekend, dat de werknemers organisaties in dezen niet zijn erkend, dringt de Bond met kracht aan op intrekking der verleende vergunningen. ELECTRIFICATÏE VAN BELGISCHE SPOORWEGEN. De Belgische verkeersminister heeft naar de Tel. meldt, ln gezelschap van enkele in genieurs van tractie bij de Ned. Spoorwegen een reis langs de geëlectrlficeerde spoorlijnen in ons land gemaakt, ten einde zich op dc hoogte te stellen van de wijze van exploitatie dezer lijnen, den bouw der stations cn het materieel etc. Dit bezoek .schijnt verband te houden met de plannen der Belgische Spoor wegen. om enkele voorname spoorlijnen te electrificeeren. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Amstelkerk 26 Aug. te Amsterdam van Hamburg. Colombia 26 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. Gemma 26 Aug. van Amsterdam naar Ham burg. Meliskerk 26 Aug. te Antwerpen, Rotter dam naar Kaapstad. Nieuw Holland passeerde 25 Aug. Thursday Island, Melbourne naar Singapore. Patria passeerde 26 Aug. 16 u., Suez, Rot terdam naar Batavia. Sembilan 26 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. Tarakan 25 Aug. te Marseille, Batavia naar Amsterdam. Talisse 26 Aug. te Hamburg van Bremen. Ulysses '26 Aug. van Amsterdam naar Cu rasao. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Een Toiletgeheim. Men behoeft niet te zien dat U crème ge bruikt; alle crèmes blijven min of meer op de huid liggen. Alleen „ZIJ-Crème wordt volkomen in de huid opgenomen, zoodat niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van teint. ACENDA. DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg; „Luilekkerland", 2 uur. Concertzaal: Concert H.O.V. Soliste Annie Dijkstra (sopraan). 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelconcert 34 uur. Palace: ..De amateur-regisseur." Tooneel; Selbo, English Juggler. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: 2.30 uur: Charlie Chaplin in „De Pelgrim". Toegankelijk voor alle leeftijden. 8,15 uur: ,.Een avontuur in Rio Grande" en „De Pelgrim". Tooneel: George en Charlie, komische, vroolijke Ikariërs. Rembrandt Theater: „Försterchristl". Too neel: 3 Flying Flacory's. 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: Luilekkerland", 2 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vry. Zandvoort; Raadsvergadering 7.30 uuï n.m. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14, tel. 11.000. L- Schoorl, Frans Halsplein, tel. 11180- Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart* straat 26, tel. 1329a

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5