VOOR DE FORENSEN. De verkeers-chaos. Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DACBLADDONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 Instelling van een Vervoerraad bepleit. Er heerscht op het gebied van het ver keerswezen in ons land een chaos. Waar het mogelijk is concurreeren Spoor, Tram, en Autobus. Elk tracht op eigen wijze zooveel mogelijk profijt te trekken, zonder zich af te vragen, waarmede de belangen van het pu bliek het beste gediend zijn. In een interview met de Telegraaf heeft de 'directie van de Nederlandsche Spoorwegen gepleit voor het instellen van een Vervoer raad, Daarbij werd o.a. verklaard: De huidige toestand heeft niet slechts stroppen ten gevolge voor de spoor- en de tramwegen, doch ook het reizend publiek en zij die goederen te vervoeren hebben, zijn bij den huldigen gang van zaken niet ge baat, nóch financieel nóch wat „service" betreft. De spoorwegen die niet geëxploiteerd wor den voor het gewin van aandeelhouders, zijn practisch een staatsbedrijf geworden. Aldus brengt het algemeen belang mede, dat het bedrijf zich zelf dekt; tekorten moeten im mers uit belastinggeld worden bijgepast; het geen eventueel overblijft komt het publiek ten goede in den vorm van technische ver beteringen, moderner materieel en lagere ta rieven. Wat andere vervoermiddelen het langzamerhand klassiek geworden voorbeeld is de autobus van tot dusver door de Spoor wegen bediend vervoer afpakken, wordt dus aan het algemeen' belang te kort gedaan. Er is in deze slechts één, werkelijk af doende oplossing, dat is de samenwerking, die er in eenlgerlel vorm moet komen tus- schen spoor, tram en autobus. Die samenwer king is op verschillende manieren mogelijk: de autobusdienstondernemers zouden zich eerst in eenige groote bedrijven dienen te concentreeren, met welke de Spoorwegen dan in nauwe samenwerking het gewestelijk ver keer zouden kunnen bedienen. Een andere oplossing, althans in theorie, zou wellicht zijn, dat het geheele autobusvervoer onder directie der N. S., of liever van de A. T. O., werd gebracht. Als gevolg van een dergelijke samenwer king zouden de Spoorwegen b.v. in de eerste plaats al het locale en gewestelijke vervoer, voor zoover het door bus of tram overgeno men zou worden, kunnen prijsgeven. Op den duur zouden er dan alleen sneltreinen en groote boemeltreinen rijden. Het spreekt wel van zelf, dat de bezuiniging die verkregen werd door het doen vervallen van zoovele treinen en het opheffen van stopplaatsen en wellicht sommige kleine stations, het moge lijk zou maken om het. aantal sneltreinen uit te breiden. Met andere woorden bij een ge lijk spoorbudget méér service voor het pu bliek. De concurrentie der spoorwegen door de bussen aangedaan, is ook daarom niet fair, omdat de spoor- en tramwegen in verband met veiligheidsvoorschriften en contract,uee- le verplichtingen 'véél hoogere vaste kosten hebben dan de autobussen; deze bepalen zich daartegenover vaak tot de voordeelige trajecten en de dagen (uren) van druk ver voer. Eigenlijk wordt er een nationale verkeers- dictator gevraagd en nu die wel niet te vin den zal zijn, kan misschien een Vervoerraad goed werk verrichten. Zuiver economisch gesproken zou natuur lijk één groot landelijk vervoerbedrijf het beste zijn, met aan het hoofd een Raad van Beheer en daaronder drie directies, voor spoorwegen, tramwegen en auto's (zoowel bussen als vrachtwagens). Natuurlijk zal een Vervoerraad over uitge breide bevoegdheden moeten beschikken; zoo zal op hem b.v. hooger beroep mogelijk moe ten zijn van beslissingen van Gedeputeerde Staten betreffende autobusconcessies, aange nomen dat dit stelsel voorloopig zal blijven gehandhaafd. De maatstaf bij de beoordee ling zal dan vooral ook dienen te zijn, of een autobusdienst, waarvoor concessie is aange vraagd. past in den algemeenen opzet, in het landelijke plan". Tot zoover dit interview. Voor zoo'n samenwerking is inderdaad vce'l te zeggen. Als het goed zou worden aan gepakt. kan het reizend publiek er van pro fiteered Voor de Spoorwegen zitten er even wel ook belangrijke consequenties aan vast, want de macht wordt voor een deel uit han den gegeven en overgedragen aan den Ver- FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 47) ,,Neen". zei Margon scherp en beslist; „ik ben bereid om alles te doen wat ik kan, om een prettige verhouding tusschen ons mo gelijk te maken, maar die vrouw verdient haar straf dubbel en dwars. Zij is een echte avonturierster, een gevaai'lijke intrigante, die heel wat meer menschen ongelukkig heeft gemaakt dan u denkt." „Maar als ze nu eens onschuldig is „Maar ze is schuldig, juffrouw Merton. Niet alleen erkent zij, dat ze den zilveren armband, dien ik in den salon in Tanbuck Hall gevonden heb, gedragen heeft; ook Daxley verklaart, dat zij den moord gepleegd heeft." Daxley heeft éérst ook gelogen, dit kan wel eens een nieuwen leugen zijn". „Waarom zou hij in dat geval llegem?" „Om zich bij voorbaat op juffrouw Cashell te wreken, als ze haar woord niet zou hou den, om goed voor het kind te zorgen. Ik ben overigens gisteren en vandaag bij haar geweest en ik vrees, dat ze er niet bovenop komt. Dat is heel tragisch, want ze is on schuldig." De woorden werden met groote^ stellig heid geuit. „Kunt u dat bewijzen?" Juffrouw Merton richtte zich op in haar stoel. Toen kwam het. „Ik heb Sir .Giles vermoord!" Het werd met huiveringwekkende kalmte gezegd. Pickering vloog overeind. Voor de eerste maal was hij uit het veld geslagen. „U bent gek," stamelde hij. „Mogelijk, want ik heb SU* Giles bij vergis- voerraad. Wij zijn bijvoorbeeld overtuigd dat als er zoo'n college zou komen 't niet lang zou duren of de spoorlijn HaarlemZandvoort zou geëlectrificeerd worden. Trouwens de electrificatie van het grootste gedeelte van onze spoorwegen zou in de naaste toekomst de aandacht van dezen Vervoerraad vragen. Electrificatie van de belangrijkste lijnen, bij voorbeeld AmsterdamArnhemNijmegen, AmsterdamMaastricht, AmsterdamEn schedé, en AmsterdamGroningen is op den duur noodzakelijk. De stoomlocomotief heeft vrijwel afgedaan. Op het baanvak Amster damRotterdam is dit duidelijk aangetoond. Daarmede zullen evenwel groote kosten ge paard gaan, zoodat het te begrijpen is, dat de Spoorwegen het programma slechts ge leidelijk uitvoeren. Daarbij is natuurlijk van veel betee'kenis de vraag wat men in het bui tenland doet, omdat de internationale trei nen slechts electrisch kunnen worden, als men de aansluitende lijnen in het buitenland ook electrificeert. Dit wat de algemeene strekking van het plan aangaat. Het is evenwel goed ook reeds nu op een detailpunt in te gaan, want daar bij zijn de belangen van de forensen nauw betrokken. De directie der Spoorwegen zinspelen er op, dat als de overeenstemming tot stand zou komen, de spoorwegen het locale en gewes telijke vervoer aan de tram en de autobus zouden willen overlaten. Wat is locaal en ge westelijk vervoer? Wij kunnen ons indenken, dat de spoorwegen het vervoer op de tus- schenstations op de lijn HaarlemLeiden aan de tram, die dan intusschen wel geëlec trificeerd zal zijn, wil overlaten, omdat de meeste dorpen ver van de eigenlijke dorpen afliggen maar de forensen die zich in de om geving van Aerdenhout of van het station VogelenzangBennebroek gevestigd hebben, zouden terecht ontstemd zijn, als het trein verkeer niet meer op dit forensenvervoer be rekend zou worden. Het is nu eenmaal een feit, dat de tram of de autobus, die langs de igewone wegen moeten rijden, in snelheid niet kunnen concurreeren met de electri- sche treinen. Evenoo op de lijn HaaremVelsen IJmuiden en HaarlemBeverwijk. In de omgeving van de spoorstations wonen hon derden forensen. Het forensenvervoer heeft mogelijk gemaakt, dat de lijnen geëlectrifi ceerd werden. Het zou nu onredelijk tegen over deze forensen zijn, om hen in de toe komst te verwijzen naar de autobus. Evenzoo zou de lijn Zandvoort—Haarlem Amsterdam in bovenbedoelden zin nooit tot locaal of gewestelijk verkeer gerekend kun nen worden. Op dit traject, ook al is het be trekkelijk kort. kan de trein als vervo.rmid- del niet gemist worden. Integendeel! Er wordt juist naar verlangd, dat de lijn Haar lem—Zandvoort geëlectrificeerd wordt, om dat dan eerst het .treinverkeer Amsterdam Zandvoort volledig tot zijn recht kan komen. Concentratie is goed, maar het publiek moet voordeel hebben van het uitsluiten van de concurrentie. De nadeelen waarop wij hier wezen, zullen dus in elk geval vermeden moeten worden. Wordt dit gedaan, dan kan uit de samenwerking ongetwijfeld iets goeds voortkomen. Het is een belangrijke concessie van de directie der Ned Spoorwegen dat zij tot sa menwerking in deze bereid is. BINNENLAND UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDING C. BAKKER. Aan den heer C. Bakker, commissaris van politie, chef van het Bureau Verkeerswezen te Amsterdam, is verlof verleend tot het aan nemen van het eereteeken: ridder der Dan- nabrogsorde van Denemarken. CONSULAATWEZEN. Bü K. B. is mr. L. A. Gastmann benoemd tot vice-consul der Nederlanden in algemee nen dienst. HOOGER ONDERWIJS. Tijdelijk is benoemd tot lector in de afd. der alg. wetenschappen aan de T. H. te Delft om onderwijs te geven in den ijk J. R. van Beek, ijkerchef van dienst te Amsterdam. sing vermoord. Ik ben dien avond naar Tan buck Hall om u te vermoorden." „Mij?" hijgde Morgan. „Waarom in vredes naam?" Toen brak al de jarenlang-opgespaarde verbittering als een woedende, opgezweepte stroom los. Zij was er tot op dit oogenblik in geslaagd, haar haat en. toorn te verbergen en zelfs een soort van vriendschappelijke voorkomendheid te veinzen. Pickering's vraag stuwde haar dieepste gevoelens naar de oppervlakte. „Vraagt u dat nog?" gilde ze. Ze sprong doodsbleek van haar stoel op en wees met uitgestrekte» beschuldigenden vinger naar hem. „Vraagt u dat nog, terwijl u mijn neef den generaal bedrogen en Lancelot's jeugd bedorven hebt. Ik houd van dien jongen of hij mijn eigen zoon was. U woont in ons huis in zijn huis. Oplichter... slang, schurk jij Terwijl zij even ophield om nog een be- leedigender krachtterm te bedenken, hief Pickering zijn hand op, om haar het zwij gen op te leggen. En ze zweeg inderdaad, omdat ze niets meer zeggen kon; ze was geheel buiten adem. „Ik kan u uitleggen, dat u het absoluut bij het verkeerde eind hebt." zei Pickering bedaard, „maar vertelt u mij eerst eens hoe het komt, dat u Sir Giles vermoord hebt, in plaats van mij." „Teekent u dit eerst," hijgde juffrouw Merton en ze haalde uit haar zak een stuk papier, waarop één enkele regel geschre ven stond. Morgan las: „Ida Cashell is onschuldig." „O, ik wil het met plezier teekenen, als ik er onder mag zetten: „Susan Merton heeft Sir Giles Dove vermoord." „Best," klonk het onverschillig. „Ik heb u hier laten komen om u dit te vertellen, want ik kan geen ander zien lijden voor een misdaad, die ik bedreven heb." ..Dat heb ik gemerkt," merkte Morgan spottend op, „als Daxley er niet geweest was, zou ik ervoor opgedraaid hebben." DE STAD MET DE VELE BRAND- WEREN. HOE MEN ER DOOR VOOR DEN RECHTER KOMT. Wij lezen in het Hbld.: Harderwijk is een op het gebied van brand weer rijk gezegende plaats. Behalve de ge wone, gemeentelijke brandweer heeft men er het corps militaire brandweer en boven dien nog een afzonderlijk corps vrijwillige brandweer. Begin Juli brak er brand uit in het cen trum van het stadje en wel bij een fotograaf op het Kerkplein. Van ale kanten rukten de corpsen aan, In een geforceerden marsch wonnen de militairen en bezetten de hoofd kraan op het marktplein. De gemeentelijke brandweer was toen bij aankomst op de markt gedwóngen af te zwenken naar een brandkraan in een zijstraat, maar daarop snelden van den anderen kant ook reeds de vrijwilligers aan. De brandmeester der ge meente riep zijn mannen toe hem te volgen snelde alleen vooruit en posteerde zich boven op het deksel van de begeerde kraan. De vrij willigers hadden echter met hun materiaal een voorsprong van 25 meter, drukten den brandmeester van de plaats af en namen de kraan in gebruik. Had aldus de gemeentelijke brandweer al den zwaren slag te verduren, in den con currentiestrijd het onderspit te hebben ge dolven, Dinsdag moest de brandmeester K. 17>ayen zich ook nog verantwoorden voor den Politierechter te Zwolle wegens het op zettelijk belemmeren van de blussching van een brand. Toen echter zelfs de officier van de vrijwillige brandweer H. W, Gageling moest toegeven, dat de strubbeling op de blussching van den brand zelf geen invloed had gehad sprak de rechter verdachte vrij, zonder zich nu verder in het voor of tegen van dezen strijd te verdiepen. DE KAPPER, HET MEISJE EN DE VULPEN. EEN BEROOVING ONDER DE PERMANENT WAVE. De N.R.Ct. verhaalt: Een 28-jarig kamermeisje is Dinsdag naar een kapper te Rotterdam gegaan, om het haar te laten watergolven. En toen de ijverige' Figaro met krulspelden en tangen, met kam metjes en borstels en met die heele reeks van wonderlijke werktuigen, welke voor een der gelijke kunstbewerking noodig zijn, aan den arbeid was en hij daarbij zich in allerlei boch ten om haar wrong, heeft zij aan de verlei ding, om zijn Waterman-vulpen, die nieuws gierig uit een borstzak stak, te stelen, geen weerstand kunnen bieden. Maar de diefstal werd ontdekt, en het kamermeisje is gekruld en wel op een politiebureau opgesloten. ROTTERDAM'S BEGROOTING. B. en W. van Rotterdam hebben de ge- meentebegrooting 1932 ingediend. Zij stellen voor een crisisdienst in te stellen teneinde de uitgaven voor maatschappelijk Hulpbetoon te bestrijden, waarvoor ongeveer 8 1/2 mil- lioen zal noodig zijn. De opcenten op de gem eentefohdsbélas ting zullen alsdan gebrabht worden op f 60. MINISTER REYMER GEEN KAMERLID. Blijkens de „St. Crt." heeft mr. P. J Rey- mer, minister van Waterstaat, die onlangs tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd in de plaats van het overleden lid den heer J. N. Hendrix, zijn benoeming als zoodanig niet aanvaard. JUFFROUW MET EEN MES AANGE- - VALLEN. Een 37-jarige los werkman heeft de 41- jarige Th. Z-, een juffrouw woonachtig in de Papagaaienstraat te Rotterdam met een mes in den rug gestoken. De dader had de juffrouw op den Nieuwen Binnenweg ontmoet en had even staan pra ten. Zij kregen ruzie over een oude kwestie, waarna de juffrouw doorliep. De man is haar echter na geloopen en heeft haar met het dolkmes tusschen de schouderbladen ge stoken. Daarna is de dader gevlucht, doch heeft zich later bij de politie aangemeld. Het mes is in beslag genomen- De dader is opgesloten. Mej. Th. Z. dacht dat zij een stomp in den rug kreeg en liep door. In de Bellevoysstraat maakten voorbijgangers haar opmerkzaam, dat zij bloedde. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis Coolsingel, waar zij ter verple ging is opgenomen. Haar toestand is niet ernstig. „Ik had ook liever gewild, dat hij mij voor de schuldige had aangewezen." „Zoo, dus Daxley wist er van?" „Ja," antwoordde juffrouw Merton ve nijnig en ze veegde haar voorhoofd af, waarop het klamme zweet parelde. „Wat hij inspecteur Quill vertelde, was vrijwel de waarheid; alleen was ik het en niet Dax ley. Ik wilde u vermoorden en had alles goed voorbereid." „Wat bezielde u in vredesnaam0" „Ik haatte u.ik heb u altijd gehaat als de pest. Ik geloof, dat de gedachte om u te vermoorden, altijd als een soort idee fixe in mijn onderbewustzijn heeft geleefd. Maar de toestand, waarin Daxley was ge raakt. door uw schuld, heeft die latente gevoelens heelemaal wakker gemaakt; dat is de eenige verklaring die ik geven kan, waarom toen juist de begeerte om u te dooden zóó sterk werd, dat ik er geen weer stand meer aan kon bieden. Telkens als ik Daxley zag, als ik merkte hoe hij, die eens een degelijke handwerksman was, wegkwijnde en uitteerde, door de barbaar- sche manier, waarop u hem alles wat hij bezat, hebt afgenomen, werd mijn woede en haat tegen u grooter. Ik heb voor hem gedaan, wat ik kon, maar het was niet „veel," eindigde ze op schamperen toon, „u had mij ook niet veel overgelaten!" dat, toen ik mij hier kwam vestigen, Daxley „Mag ik u er misschien op attent maken mij nageschreeuwd en uitgescholden en met vuil gegooid heeft, als ik maar even mijn neus buiten de deur stak. Hij was de bel hamel van de relletjes tegen mij", beet Mor gan zijn gastvrouw woedend toe. „Hij heeft geoogst, wat hij gezaaid heeft". ,JSn ik dan, en Lancelot en de generaal?" „Laat ik u dat mogen uitleggen „Ik zal u eerst alles uitleggen", viel ze hem in de rede, op een toon, die geen tegenspraak toeliet. „De tijd is kort en er is nog veel te zeggen". „Goed", zei Morgan schouderophalend. „Ik zai zoolang wachten als u wenscht". DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. .PSYCHIATRISCH ONDERZOEK VAN EEN DER VERDACHTEN. Over de behandeling van de zaak tegen de moordenaars van den heer Eschauzier te 's-Gravenhage verneemt de Nieuwsbron, dat tegen een der verdachten een psychiatrisch onderzoek gelast is. De behandeling der zaak zal niet voor October kunnen zijn. Uit het deskundige'-rapport blijkt, op welk een vreeselijke wijze het slachtoffer behan deld is. Het lijk was op verschillende plaat sen gebonden nl. aan de voeten, aan de on- derbeenen. aan de bovenbeenen en aan de polsen. Bovendien was om den hals een dub bel touw gewonden, waarvan de uiteinden elkaar aan de achterzijde kruisten. Dit touw was niet geknoopt, doch had wel een diepe groef in den hals achtergelaten. In den mond van het slachtoffer was een gedeelte van een badhanddoek ter lengte van 25 c.M. en met een omvang van 8 c.M. ge perst, welke' handdoek gedeeltelijk met bloed doordrenkt was. Ook op de kleeren van het slachtoffer werd op verschillende plaatsen bloed gevonden, zooals op den linkerschouder en linker-re- vers van het colbertjasje en op de mouw van het overhemd. Het hoofd en het gelaat van het slachtoffer vertoonden enkele ontvellin gen, terwijl het tandvleesch langs den kaak- rand 3 c.M. was ingescheurd. De heer Eschauzier is door verstikking ge storven, welke verstikking is veroorzaakt door den bandhanddoek in den mond, welke de bovenste luchtleiding totaal afsloot. Naar de meening der deskundigen, heeft het slachtoffer met deze prop in den mond slechts enkele minuten kunnen leven. Of 't touw om den hals zoo sterk was aan gesnoerd, dat ook daardoor de dood zou kun nen zijn veroorzaakt, is niet gebleken. EEN PORTEFEUILLE NA TWEE JAAR TERUG GEVONDEN. De Tel. maakt melding van een geval van terugvinden van een portefeuille welke bij een stalhouder te Oostzaan, twee jaar gele den onder mest geraakt was die verkochtwerd naar Noordwijk. Bij een tuinder is deze al daar thans op het land gevonden. De bijna vergane bankbiljetten, die er in waren zijn ingeruild en de gelukkige vinder is beloond. OOK EEN VLIEGTERREIN OP SCHIER MONNIKOOG De hotelhouder v. d. Werff op Schiermon nikoog heeft de beschikking gekregen over een terrein van 25 H.A., om dit in te rich ten als vliegterrein. EISCHEN VAN TUINDERS AAN DE REGEERING. OM HUN TE HELPEN IN DEN NOOD. Tuinders van onderscheiden richting zijn dezer dagen te Purmerend bijeengekomen om den steeds ernstiger wordenden tostand van de werkende tuinders te bespreken en een program van actie voor te stellen. De vergaderden waren van oordeel dat de georganiseerde strijd voornamelijk moet ge baseerd zijn öp de volgende punten. 1. Met het oog op de zeer slechte prijzen op de binnenlandsche markt, de exportbe moeilijking, alsmede de aardappelziekte moet de Regeering de noodlijdende tuinders te hulp komen met niet terug te betalen onder steuning, om hen voor volledige ineenstor ting te behoeden. 2. Verlaging van pachten, belastingen, hy- potheek- en andere schulden voor de nood lijdenden en algeheele kwijtschelding voor de het zwaarst getroffenen. 3. Strijd tegen speculatie met levensmid delen en de reuzenwinsten van exporteurs en groothandelaars. 4. Verstrekking van kunstmest tegen ver laagden prijs of zoo noodig gratis door de Regeering. 5. Strijd tegen iedere gedwongen verkoop of executie wegens schulden en tegen opzeg ging van pachtcontracten bij onmacht tot betaling. 6. Volledige premievrije sociale wetgeving vóór alle werkende tuinders en vrouwen en kinderen in het bedrijf werkzaam; ziekte- invaliditeits- ongevallen- en ouderdomsver- zekering. De vergadering is overeengekomen, om op dezén grondslag de werkende tuinders in Noord-Holland te mobiliseeren voor de voor bereiding tot een algemeen congres, dat te gen eind 1931 moet worden gehouden (ver moedelijk te Hoorn) en opdracht te geven tot het treffen van al de voorbereidende maat regelen aan het Nederlandsch Boerencomité. Juffrouw Mert-on leunde tegen den muur en praatte snel. „Daxley heeft een valschen sleuted voor het kleine hek voor mij gemaakt maar ik weigerde hem te zeggen welk doel ik daarmee had. Hij dacht dat ik onver wacht bij u binnen wilde vallen om u eens flink de waarheid te zeggen. Toen het dien avond zoo mistig was, ging ik uit om mijn plan te volvoeren.... de duisternis begun stigde mij. Daxley schijnit mij te hebben zien gaan, kreeg blijkbaar argwaan en volg de mij. Bij het huis gekomen, gluurde ik door het venster van den salon, waar licht brand de en zag dat Sir Giles bij u was en juist aanstalten maakte om weg te gaan. Toen hij de deur uitliep, passeerde hij mij rake lings, zonder mij op te merken. Daxley was in mijn onmiddellijke nabijheid, maar dat heb ik. later pas gehoord. Toen u de kamer uit was, brak ik de ruit en greep de revolver, die ik op een zij tafeltje zag liggen. Die leek me tenslotte een beter wapen dan de dolk, dien ik had mee gebracht. Ik veronderstelde, dat u op het geluid van brekend glas terug zoudt komen en dat ik u dan door het raam kon neer schieten. Maar u kwam niet ik wachtte een heele poos toen verscheen Sir Giles weer,en.u weet de rest", eindigde ze - abrupt. „Ontdekte Sir Giles u dezen keer wel?" „Ja. Ik denk doordat het licht uit de kamer op mij viel. Hij daoht waarschijnlijk dat ik een inbreker was en vloog op mij af. In mijn ontsteltenis vuurde ik en Sir Giles viel neer. Ik herkende zijn gezicht in het lichtschijnsel en ineens flitste het mij door het hoofd dat de verdenking waarschijnlijk op u zou vallen, want u had ruzie gehad met Sir Giles dat had ik gehoord en bovendien was u een verklaarde vijand van hem. Dat vond ik een pracht oplossing om mijn wraak te koelen; ik vuurde nog twee schoten af, om zeker te zijn dat hij dood was. Dat zou ik waarschijnlijk niet gedaan hebben, als ik niet zoo verbijsterd was geweest door de on- HET DEMOCRATISCH PROGRAM TE AMSTERDAM. UITBREIDING VAN DE OVERHEIDSZORG. In het programma waarop de s.d., v.d. en r.k. zich te Amsterdam verbonden hebben voor de wethoudersverkiezing zijn o.a. op genomen de volgende punten; Krachtige verdediging van de autonomie en den democratischen bestuursvorm der gemeente. Krachtige voortzetting der afbraak van krotten en vervanging door een voldoend aantal woningen. Verhuring van deze woningen aan ge zinnen, wier inkomsten onvoldoende zijn om een dekkende huur te betalen, tegen een ge middelden huur van ongeveer f 4 per week; zulks met aanvrage van Rijksvoorschotten, en -bijdragen volgens de Woningwet. Medewerking aan de stichting van goed- kcope tehuizen voor alleenwonenden. Zorg voor het stadsschoen. Krachtige uitvoering van het boschplan. Geleidelijke uitvoering van het verkeers plan voor de binnenstad. Voortzetting van de stichting van tuin dorpen. Voortdurende bemoeiing met de voor ziening in de voornaamste levensbehoeften. Definitieve oplossing van het vraagstuk der melkvoorziening. Organisatie van den straathandel. Uitbreiding van het aantal speciale wo ningen voor ouden van dagen. Maatregelen tot opheffing van gesteunde gezinnen uit den staat van armlastigheid. Krachtige bestrijding van den woeker. Verdere bestrijding der werkloosheid, o.a. door het uitvoeren van groote werken, die het belang van de bevolking dienen. Productieve werkverschaffing, bij voorkemp inde omgeving yan Amsterdam, onder ar beidsvoorwaarden in overleg met de vakbe weging vast te stellen. Verdere steun aan vrije jeugdvorming en vacantiescholen. Vermeerdering van het aantal permanente sportterreinen en speeltuinen. Het verder toegankelijk maken van alle uitingen van kunst voor de volksmassa. Verleenen van opdrachten aan kunste naars. Bevordering van de stichting van een volksgebouw. Herziening en uitbreiding van het vast rechtstelsel voor gas en electriciteit in het belang der gebruikers van kleine hoeveel heden. Uitbreiding van de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel op den grondslag van de daartoe strekkende voorstellen der Conw missie voor de Medezeggenschap. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. MECHANICIEN ERNSTIG GEWOND. Woensdagmorgen omstreeks half-twaalf heeft het militaire vliegtuig no. 572 te Berg ambacht een noodlanding moeten doen ten gevolge van een motordefect, meldt de NR.C. De inzittenden waren luitenant Meihuis en de mechanicien Daaldrop. Het vliegtuig kwam terecht in een droge sloot. Daaldrop. werd vrij ernstig gewond; er werd genees-' kundige hulp voor hem ingeroepen. OUDE VROUW IN HAAR HUIS OVERVALLEN. OOK DE ZOON OMGEKOMEN? Woensdagmorgen ongeveer 10 uur kwam de brievenbesteller C. R. met een bestelling bij de woning van de 76-jarige weduwe W. Molanus, wonende in een kleine bociderij aan een eenzamen weg aan het Winschoter- diep tusschen Zuidbroek en Scheemda, waar zij met haar ongeveer 45-jarigen zoon leef de, aldus de Mso. Tct zijn verwondering vond de besteller de deur open en loeiden de koeien, daar deze nog niet waren gemolken. Bij nader onderzoek vond hij Jn de kamer under het linnenrek vei borgen het ontzielde lichaam van de weduwe met een prop in den mond. Voorts ontdekte hij sporen van een worsteling. Onmiddellijk waarschuwde hij de buren en de politie die weldra mét den burgemeester en dokter ter plaatse verschenen Men staat hier voor een zeer vreemd geva! en tast omtrent het voorgevallene volkomen in het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een roofoverval is gepleegd daar de deur met bloed bevlekt was. terwijl het. bed van de oude vrouw geheel omwoeld werd aangel troffen en smeulde. De zoon van de vrouw is spoorloos verdwe nen. Er bestaan vermoedens dat hij verdron ken is, weshalve men begonnen is in het Winschoterdiep te dreggen. vernachte wending die de zaak genomen ihad, wamt ik geef toe dat het onmenschelljk was. Toen gooide ik de revolver meer en glipte weg in den mist". „Maar hoe kwam juffrouw Cashell's arm band „Dien heb ik in den salon op Tanlbuck Hall laten vallen. Mabel, die haar handen niet schijnt te kunnen thuishouden, heeft dien armband gestolen, toen Ida Caaheil dien op een keer verloren had in het huisje van Daxley. Ik wist niet dat ze dat ding gestolen 'had: het was een betrekkelijk goed koop sieraad en toen Mabel vertelde dat het van haar moeder was geweest, geloofde ik dat direct, want de Daxley's waren oorspron kelijk in vrij goeden doen geweest. Ze vroeg of ik den armband dragen wilde, omdat ik altijd zoo lief voor haar pappie was. Om het kind een plezier te doen, droeg ik hem. De sluiting was niet stevig en ik moet hem ver loren hebben, toen ik de revolver greep. Ver langt u nog meer te weten?" „Ja. Wanneer kwam u te weten dat Dax ley u bespied had?" Den volgenden dag vertelde hij het mij; hij was buiten zichzelf van vreugde dat u gearresteerd was. Ik zelf trouwens ook, wel beschouwd was deze straf aanmerkelijk zwaar der, dat wat ik u had toegedacht. Daxley bezwoer mij, dat hij mij nooit verraden zou. Dus. toen juffrouw Cashell met haar voor stel bij hem kwam was hij, om mij te beschermen, bereid de schuld op zich te nemen. Het kon hem in zekeren zin niet schelen, omdat hij toch wist, dat. zijn dagen geteld waren. U weet waarom Ida Cashell zoo graag een „schuldige" wou ontdekken; ze wilde een wit voetje bij u krijgen. Dan kon ze probeeren u een toezegging af te troggelen, dat ze de voorkeur had bij verkoop van de Hall, wat haar bij haar huwelijksplannen ten opzichte van Sir Reginald te pas zou komen". (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6