WEET U DAT? J. LOTTGERING, li H 11 LETTEREN Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING Het Raadsel van Tanbuck Hall EN KUNST BIOSCOOP UW HAARLEM'S DAGBLAD dooi KAREL DE JONG. In het laatste nummer van do Radiobode vinden we een bespreking van Dovrak's Sym phonic, „Aus der ncuen Welt", die voldoende historische toelichtingen bevat, maar die, voor zoover zij de analyse van het werk be treft, wel eenige aanvulling behoeft. Het gesyncopeerde, peinzende thema, waar mee de Inleiding begint, vertoont terstond een eigenaardigheid, die we in meerdere ge wichtige themas dezer symphonie terugvin den, nl. de kleine septime of wel de groote ondersecunde, zooals dio aan het z.g. aeolisch mineur eigen is, zoodat de voor onze gewone muziek karakteristieke halve-toonschrede van de septime naar de octaaf ontbreekt en door een heele-toonschrede vervangen is. Dit verschijnsel duidt gewoonlijk óf op primi tieve volksmelodieën of op antieke muziek. Bij Dovraks werk hebben we natuurlijk met het eerste geval te doen, want anders moest de titel „Aus der alten Welt" luiden. We vinden het terug in het vluchtige viermatige thema, dat in het eerste Allegro tusschen hoofd- en zangthemagroep optreedt, in de zwaarmoedige cis mineur melodie van het Largo, in het hoofdthema der finale en in de wilde triolen, die den overgang naar den van heimwee vervulden zang der clarinet vormt. We zouden dus deze themas de Ame- rikaansche kunnen noemen. Of zij van Ne ger- dan wel van Indiaansche afstamming zijn, moge in 't midden blijven; vermoedelijk zit er meer Indiaansch, dan ander bloed in, en openbaart de zwarte invloed zich hoog stens door enkele rythmen in de begeleidin gen. De meeste andere themas in deze sym phonie zijn naar Europeeschen en wel in 't bijzonder van Boheemschen oorsprong en door de verwerking met de exotische en de daardoor ontstane conflicten is het werk meer geworden dan een vrienden-groet uit het verre land of een stuk folklore: het is een stuk autobiografie, een schildering van den gemoedstoestand van den componist, van zijn heimwee vooral. Dat zegt ons ook de zwaarmoedige melodie die de clarinet in het tweede hoofddeel (bij „een poco meno mosso") bij de zachte tremelos der strijkers zingt, en die geheel Europeesch van aard is. Het Scherzo vertoont eenige eigenaardig heden wat den vorm betreft. Nadat het zich met eenige harde slagen aangemeld heeft, komt het hoofdthema op een harmonisch zeer onbevredigende basis: het septime-ac- coord van den eersten trof e-g-b-d. De ge bruikelijke tweedeeligheid van den vorm ont breekt, daarentegen treden, evenals vaak bij Schumann, twee „Trio's" op, het eerste in E, het tweede in C. Daartusschen wordt dan het eenige begindeel herhaald. Het eerste Trio heeft een duidelijke thematische over eenkomst met het Largo, het tweede is een soort Weener wals. De cyclische vorm der finale beperkt zich niet tot de terugkeer van het hoofdthema van het eerste Allegro, dat als een motto ook in de andere hoofddoelen zich deed hooren, maar in die finale komen de voor naamste thema's uit alle drie de voorafge gane hoofddeelen terug, hetgeen tot interes sante contrapuntische combinaties aanleiding geeft. Hoever ook Dvorak's muziek van alle geleerddoenerij verwijderd is, mag men toch dit staaltje van compositorische virtuositeit zonder voorbehoud bewonderen, temeer daar het volkomen ongedwongen klinkt en aan de groote lijn en het élan geen oogen blik af breuk doet. Geen groote muzikale gebeurtenissen zien we in het programma voor aanstaande week vermeld; op enkele dingen wil ik toch even de aandacht vestigen. Het vierhandig recital, dat Maandagavond door Kalundborg wordt uitgezonden, mag nog eens herinneren aan de verbazingwekkende hoeveelheid mooie werken, die Schubert ons op dit gebied ge schonken heeft en die nog veel te weinig gemeengoed der pianisten zijn. Voor vaardige spelers is hier nog een rijke bron van genot te vinden. Sommige van deze werken, die Schubert voor zich en zijn vrienden schreef, gaan verre boven een genoeglijk en nobel imusiceeren uit en stijgen tot symphonische grootte en orkestraal coloriet. Ik behoef slechts op de Fantasie in f, het Grand Duo in C en het Allegro in A te wijzen. Zij stellen echter tamelijk hooge eischen aan techniek en samenspel. Een merkwaardigheid ïs zeker wel het FEUILLETON. (Naar liet Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden, 49) Ze zweegMorgan zag tot zijn onbe schrijfelijke ontzetting dat het leven snel uit haar wegvlood, in een paar minuten zou het afgeloopen zijn. Hij wilde juist opstaan om het meisje te roepen, toen de stervende hem imet een zwakke hoofdbeweging naar zich toe wenkte. Hij kwam vlak bij haar en ze fluis terde hortend en zwaarademend: ,yHet 4s goed zooik heb de straf, 'die ik verdien.... maar ik ben blij dat ik voor ik heen gade waarheid over u.... nog tewetenben ge komenGodzegen.uMor ganPickering Haar woorden stierven weg in den laat- sten ademtocht. Het was afgeloopen. Susan Merton was ten offer gevallen aan haar blin de wraakzucht Morgan's gezicht was bijna even bleek als dat van de doode. Niet alleen dat deze tra gedie hem onuitsprekelijk had aangegrepen maar hij besefte volkomen dat hij groote kans liep, opnieuw van een moord te worden be schuldigd. Wie zou het zonderlinge verhaal dat hij te vertellen liad, gelooven? Waar was een getuige, die het zou kunnen bevestigen? Als in antwoord op deze gedachte, werd de deur van de kamer langzaam geopend en Sophie, de oude dienstbode kwam schoorvoetend en aarzelend binnen. Haar gezicht stond al even bleek en ontsteld als dat van Morgan haar- oogen waren groot van schrik, ze beefde over haar heele lichaam. „Is ze dood?" stotterde ze. ..Ik hoorde niets meer...... en daarom ben ik maar binnen gekomen. Meneer moet niet boos op me zj)n...W- ZATERDAG 29 AUCUSTUS 1931 contrabasrecital (Praag.Dinsdagav.) Als solo instrument is de contrabas weinig geschikt, omdat de hoogere tonen opmerkelijk weinig draagkracht hebben. Een beroemd virtuoos op dit instrument was Giovanni Bottesini (1321-1889). Ook wijlen S. Blazer, de vroege re eerste contrabassist van het Concertge bouworkest is wel eens als solist opgetre den. Doch de oorspronkelijke solo-littera tuur voor de groote viool is al zeer arm en Blazer behielp zich met een hobo-concert(l) van Handel, waarvan hij de solopartij een paar verdiepingen lager speelde. Het aan gekondigde concert van Kuseviclty is wel licht origineel en als zoodanig interessant. Den vorigen avond wordt door Praag een fluitrecital uitgezonden en de naam der spelers en die van het contrabasrecital is de zelfde: Hertl. Als het dezelfde persoon is, mag men hier wel zeggen: „les extremes se touchent." Daventry zendt in zijn „Grondslagen" deze week sonates van Domenico Scarlatti uit. Domenico, tijdgenoot van Bach, zoon van den beroemden opera-componist Alessando Scarlatti, heeft meer dan 600 sonates na gelaten, die uit een oogpunt van klavierstijl merkwaardig zijn en ook interessante muzi kale wendinen in overvloed bevatten. Ken merken van zijn stijl zijn de talrijke spron gen en handkruisingen. Daventry belooft verder belangrijke Bach- en Bee th oven programma's; een Mendels- sohn-programma, groote zeldzaamheid wordt Vrijdag door Weenen verzonden. Het belang rijkste werk van dit programma is het Octet voor strijkinstrumenten op. 20, dat de com ponist op 18-jarigen leeftijd'schreef en dat heel veel moois bevat. Op de kamermuziek van Donderdagavond uit Baden-Baden wil ik nog in het bijzonder wijzen, omdat Flesch, Friedberg en Pia- tigorsky drie van de allereerste instrumen talisben zijn en hun trio een der meest vol maakte ensembles vormt. LUXOR-THEATER. De Duivelsrace. Mijn Hart ïs een jazz-band. Ik kan me niet herinneren in langen tijd zoo'n goede Wild-Westfilm gezien te hebben als die, welke nu in het Luxor-Theater draait. Zeker, er zijn fouten in, en ik denk nu aan het feest dat gegeven wordt. Want de film is als talkie opgenomen en het doet nu en dan vreemd aan iemand te zien zin gen zonder dat het liedje tot je ooren door dringt. Maar dat is slechts een klein gedeelte in deze film, die voor de rest van zeer goed gehalte is. Vol grappige tooneelen en op het eind met groote spanning. Ze behelst de geschiedenis van een far mer, wiens paarden aan een race tegen die van zijn concurrent Cooper deel moeten ne men. Tot nu toe sleepte Cooper steeds den eerepalm weg, doch de farmer Martin heeft een nieuwen voorman gekregen, Ted gehee- ten, en met hem is de kans op de overwin ning groot. Cooper laat Ted echter overvallen en op sluiten zoodat hij op de race niet mee zal kunnen rijden. Een dochter van Martin luis tert echter een gesprek af, waardoor ze te weten komt, waar Ted gevangen gehouden wordt. Op een slimme en tevens komische wijze bevrijdt ze hem. En de race wordt door Ted voor Martin gewonnen! Vooral Ted (George Dureya) en de kleine dochter (Mona Ray) geven goed spel te ge nieten. De cow-boys demonstreeren boven dien verbluffende staaltjes van rijkunst en lassowerpen. Na de pauze wordt gedraaid: Mijn Hart is een Jazzband. Lya Mara als dirigente van een strijkje weet door haar liefde een jonge man, die door slechte kameraden verleid zal worden tot misdaad, te redden. Een amu sante film. Van het bijprogramma noemen we een grappig trucfilmpje met Felix de kat als menschenvriend, en: Yes Sir, that's my baby, een voorfilmpje van merkwaardige ver wikkelingen, met twee echtparen en twee lili-putters, die voor hun kinderen moeten doorgaan vanwege een erfenis. Het Luxornieuws brengt onder meer het bezoek van den ex-koning van Spanje aan ons land, zwem- en zeilwedstrijden en het spoorwegongeluk bij Voorschoten. Op het tooneal The Pandogs, twee jonge lui die hun vaardigheid en muzikaliteit op de Hawaiianguitaar laten hooren. Bij elkaar een goed programma. Morgan had niet de minste neiging om boos te zijn. Hier was wellicht de getuige, die hem voor nieuwe ellende zou kunnen besparen. Het flitste hem door het hoofd, dat deze oude getrouwe, in overeenstemming met de tradities van haar soort, waarschijn lijk aan de deur had geluisterd. „Waa/rom moet ik boos op je zijn?", vroeg hij haastig, een en al activiteit nu. „Omdatomdatik aan de deur geluisterd heb". Er kwam een zucht van onuitsprekelijke verlichting over Morgan's lippen. Zijn hoop had hem niet bedrogen. En met eenige moeite kreeg hij met horten en stooten, met droge snikken en gestamelde excuses Sophie's biecht. Ze was buitengewoon verwonderd geweest, dat de oude vijand van haar meesteres wanit van de verhouding tussohen Pickering en de Ashton's was dit „familiestuk", zoo goed als iedereen in Bruntlea. natuurlijk op de hoogte zoo opeens bij juffrouw Merton op theevisite was gekomen. Daar moest zij. zooais van zelf sprak, „het hare" van heb ben, temeer, daar haar meesteres zoo ge heimzinnig had gedaan. En behalve al het andere dat Morgan en zijn gastvrouw had den besproken, had ze ook de bekentenis van deze laatste over haar vergiftigingspoging gehoord en van de noodlottige, voor Picke ring evenwel gelukkige vergissing, die juf frouw Merton tot slachtoffer van haar eigen misdadigen toeleg had gemaakt. Sophie had willen binnenkomen, maar niet gedurfd, bang' voor de gevolgen, als het vergif op stuk van zaken toch eens geen doodelijke uitwerking mocht hebben! Doch toen het geruimen tijd stil bleef in de kamer, had ze de stoute schoenen maar aangetrokkenhaar angst over wat zich daar binnen afspeelde, was grooter dan haar vrees voor een eventueel standje van jufrouw Merton. En het bleek dat haar somberste vermoedens bewaarheid waren Sophi.e bevestigde bovendien dat haar meesteres inderdaad af en toe druppels in nam tegen haar zenuwzwakte en wist ook dat deze uit Zuid-Amerika afkomstig waren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Lichte en verbleekte KOUSEN door ons heel goed in de nieuwste mode kleuren geverfd kunnen worden? Gr. Houtstraat 5 a, Telef. 10771 CINEMA PALACE. Madame de Pompadour Op het tooneel Didema- trio. Van het programma in Cinema Palace is het deel voor de pauze, met een uitstekend buitenlandsch en Hollandsch Geluidsjournaal verreweg het best. In het buitenlandsch journaal eenige voortreffelijke opnemingen van het meren aan den ankermast van een schip, van het Amerikaansch luchtschip „Los Angelos" en van de groote automobielwed strijden op de Avus-baan bij Berlijn. Van Polygoon's geluidsjournaal noemen wij de belangwekkendepassage over de motor races op de grasbaan te Alkmaar. De bekende komiek Slim Summerville, speelt de hoofdrol in een zotte film, die in Rusland speelt en „In the Navy" is een ge- luidsteekenfilm, met enkele onbetaalbare grappen. Op het tooneel treedt een trio op, geheetien „Didema trio", een heer, een dame en een jongedame. De eerste twee verrichten waar lijk enerveerende toeren op labiele bouwsels van drie- of één-pootige tafels en stoelen, toeren die de angstige spanning er inhouden bij het publiek, dat zwijgend naar het tooneel staart. Na de pauze draait de film „Madame de Pompadour" met een aantal bekende Duit- sche actrices en acteurs in de hoofdrollen. Wij zullen geen beschrijving geven van deze film-operette, die zich in niets onderscheidt van het schier ontelbare aantal andere his torische operettefilms, waar de Duitsche filmfabrikanten alle heil van schijnen te ver wachten. REMBRANDT-THEATER. Skippy. Het is met een gevoel van groot ontzag, dat we Vrijdagavond na de voorstelling van Skippy, huiswaarts gingen. Welk een emi nent regisseur moet Norman Tauroy en welke geboren filmkinderen moeten de kleine ac teurs en het actricetje zijn om tot zulk na tuurlijk spel te komen! Het is bijna onge loof elijk wat in Skippy bereikt is. Bovenaan staat wel Jackie Cooper, het dokterszoontje Skippy. Deze kleine manhafte vierkante kerel staat daar met zijn vijf jaren voor u als een leider in den dop, die intuitief de gluiperds en de lafaards uit het clubje weet te halen en er met zijn sterke vuisten op los timmert zonder genade. Met al z'n branie heeft hij een heel klein hartje, waarmee hij weet te ontroeren. En ik denk hierbij aan het tooneeltje bij den hondenmepper, als Skippy en Sookey (Robert Coogan) hooren, dat Sookey's hond dood geschoten is. Het spel van die twee kinderen hier en dan verder op weg naar Sookey's huis, grenst aan het volmaakte. De kleine Robert Coogan toont zich hier vooral een waardig lid Coo gan; dat stille ingehouden verdriet van het kind om zijn zoo innig geliefden hond, dan dat vlugger gaan loopen, als hij zijn huis, waar zijn Moeder is, nadert, om ten slotte vlak bij huis al zijn zelfbeheersching te ver liezen, en zich luid jammerend in zijn moe ders armen te werpen! Dit is uit artistiek oogpunt een der hoogte punten, zoo ook het thuiskomen van Skippy na dat verdriet van zijn vriendjes en dan dat tooneel met zijn vader, wanneer hij zelfs niet wil, dat z'n vader hem aanraakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 KLEERMAKER Juffrouw Merton had de medicijn altijd zorg vuldig achter slot en grenidei gehad, omdat een betrekkelijk kleine hoeveelheid al doode- lijk vergiftig was, zooals ze had gezegd. Dat klopte dus ook!, dacht Morgan en ondanks zijn medelijden met de arme, door haar wraakzucht tot razernij en misdaad gebrachte oude vrouw, voelde hij een diepe vreugde, dat hij aan een dubbel gevaar ontsnapt was. Er ging een rilling door hem heen, bij de gedachte, aan wat er gebeurd zou zijn, als Susan Merton niet bij ongeluk de kopjes ver wisseld had; ze zou hem beroofd hebben van de kroon op zijn werk, van de glorie van zijn leven, waarop hij zich jarenlang 'had ver heugd en waarvoor hij smaad en misken ning had gedragen: het fortuin van de Ashton's, welbewaard en ongerept terug te leggen in de handen van den reebbmatigen eigenaar. Samen met de oude Sophie legde hij het lichaam van jufrouw Merton op haar bed en spreidde er een laken over uit. Toen zette hij zich in den stoel, waarfin hij straks gezeten had en wachtte, in gepeins verlo ren, tot Lancelot zou thuiskomen. HOOFDSTUK XXH. Nabetrachtingen. Drie maanden later waren de jonge meneer en mevrouw Ash ton op hun huwelijksreis. Ze zaten op een sprookjesachtig hooggelegen punt aan de Italiaansche Rivièra, ondier wuivende palmen en het uitzicht op het paarlemoeren blauw van de Middedlandsche Zee. Judith, in den vollen bloei van haar aan trekkelijke schoonheid, staarde droomerig voor zich uit over het nauwelijks-bewogen watervlak, waarop de scheidenden zon gou den gefonkel tooverde. Lancelot zat aan haai- voeten; hij leek manlijker en ernstiger dan in de dagen van Morgan Pickering's proces. Het jong-getTouwdc paar was overigens niet zoo opgewekt, als men zou hebben mogen verwachten. Judith had tranen in de oogen Zoo ooit, dan is ditmaal van ganscher- harte aan te bevelen, deze week naar Rem brandt Theater te gaan. Iedereen moet Skippy zien, de kinderen zullen genieten van Skippy en zijn grappen, de ouderen leeren er misschien daarenboven nog iets van. Op het tooneel de Vagebond-violist Henry Rozen. We vragen ons af of Henry Rozen's spel misschien niet nog meer gewaardeerd zou worden, als hij alleen musiceerde en de grappen achterwege liet. Zeker een groot deel van het publiek had plezier in z'n grapjasserij, maar iemand van een dergelijke muzikaliteit heeft die piasserij niet noodig om zijn publiek te boeien. De geluidsteekenfilm van Max Fleischer is getiteld „20 legs under the sea" en Poly- goon's Holl. geluidnieuws en Paramount Sound Journaal brengen hun gebruikelijk nieuws. STADSNIEUWS HET 75.JARIG BESTAAN VAN HET DIACONIEHUIS. DE VIERING. De feestelijkheden, welke ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Ned. Her vormd Diaconiehuis worden gehouden, zijn gistermiddag voortgezet met een intieme bij eenkomst van het bêstuur, gevolgd door een gemeenschappelijken maaltijd, waaTbij o.m. het woord gevoerd werd door ds. C. J. van Paassen en enkele regenten en regentessen. Het bestuur werd ook nu weer met verschil lende bloemstukken en cadeaux verrast. Des avonds te half acht bracht de muziek- vereeniging „Arti et Religione" voor het ge bouw in de Jansstraat ter eere van de jubi- leerende instelling een serenade ten gehoore. Het spreekt van zelf, dat dit niet alledaag- sche voorval heel wat belangstellenden op de been had gebracht Zooveel menschen ston den rond het lustig blazende corps vereenigd dat de politie er bij te pas moest komen om het verkeer gelegenheid tot passeeren te ge ven. Daarna trok het muziekgezelschap naar den tuin van het Diaconiehuis, waar nog verscheidene nummers ten gehoore gebracht werden. Ook maakten de muzikanten daar eenige „muzikale rondgangen", gevolgd door een vroolijke schare oude zoowel als jonge' feestgenooten. Tegen half negen opende de voorzitter van de feestcommissie, de heer E. van der Wall in de conversatiezaal, die geheel gevuld was, den „declamatie-avond". Spreker richtte zich in zijn openingswoord in het bijzonder tot de aanwezige predikanten, collectanten en ouderlingen en bracht tevens een woord van dank aan diegenen, die aan dezen feestavond hun medewerking verleenen. Inderdaad heb ben de verschillende medewerkers zich op voortreffelijke wijze' van hun taak gekweten. Al dadelijk bij het eerste nummer, de op voering van het bekende fragment uit de Camera Obscura „Keesje, het diakenhuis mannetje vertelt zijn historie", sober dooi de heeren Brants vertolkt, was het pleit reeds gewonnen. Groot was de bijval, die den bei den heeren ten deel viel. Het zullen vooral wel de ouden van dagen geweest zijn, die met dit toepasselijke tooneelstukje hebben mede geleefd. Maar ook het overige deel van het pro gramma werd een succes. De heeï Zwank- huizen, die bij het begin van den avond ook als „gangmaker" bij het gemeenschappelijk zingen van het feestlied optrad, deed zich kennen als een verdienstelijk declamator van eenige luimige en ernstige voordrachten. De heer Moulijn had met zijn „chansons a la guitare" eveneens het gewenschte re sultaat. De vroolijke refreintjes werden door de aanwezigen uit volle borst meegezongen. Een geslaagd intermezzo vormde het op treden van den directeur, den heer Th. Zie- genhardt, die een door hem gemaakt ge dicht „Een dag in het Huis" declameerde. Bij het slot van den avond sprak de heer Van der Wall nog een kort woord, waarna de heer Van den Berg, namens de bewoners en bewoonsters van het Diaconiehuis hulde bracht aan de bestuurders, den directeur en zijn echtgenoote en het personeel voor de wijze, waarop zij hun taak opvatten. De voorzitter van het college van regenten en regentessen, de heer B. Serné Jr., dankte hierna den heel- Van de Wall.voor de uit stekende organisatie der feestlijkheden. Nadat door alle aanwezigen staande het lied „Dankt, dankt nu allen God" was ge zongen, sloot ds. Weener deze bijzonder ge slaagde bijeenkomst met gebed. VERBOUWING. Aan H. J. Oppenkamp, timmerman en aan- I nemer te Haarlem is door het bestuur van I het Prov Ziekenhuis nabij Santpoort de ver- bouwing aan dit ziekenhuis opgedragen. en het gezicht van Lancelot, die bezig was een brief te lezen, stond bedrukt. Ze ha did en dien middag bericht gekregen dat Ida Cash ell overleden was. Toen de koorts eindelijk geweken was, bleek het, d'at haar verstand was gekrenkt. Wain had haar laten verplegen, en het was tenslotte maar gelukkig, dat zij uit haar lijden verlost was. Maar door deze tijding waren alle tragische gebeurtenissen van de laatste maanden weer in hun gedachten teruggekomen. Het was vooral de droevige manier, waarop Lance lot's nicht, Susan Merton, den dood had ge vonden, die weer stof opleverde voor be schouwingen en nabetrachtingen. Lancelot had innig veel van de oude vrouw gehouden en het had weken geduurd voor hij den schok die haar afschuwelijk uiteinde hem had ge geven, eenigszins te boven was gekomen. Ge heel er overheen was hij nog allerminst telkens en telkens weer moest hij er aan denken, hoe zij ten offer was gevallen aan haar blinden wraakzucht en hoe het vooral haar lief cl o voor hèm en de verontwaardi ging over het vermeende onrecht dat hém was aangedaan, was geweest, dat haar geest bezeten en tot moord gedreven had. Pickering's verhaal over de wijze, waar- ze gestorven was, had hem hevig aange grepen, maar er was niets geweest, waar door hij de waarheid er aan in twijfel had kunnen trekken. Daar was het getuigenis van de oude Sophie en bovendien het feit, dat zijn nicht inderdaad geregeld een kleine dosis van het gevaarlijke vergif had ge bruikt. Hoe vaak had hij haar daar zelf niet tegen gewaarschuwd! En toen Morgan Pickering hem had uiteengezet, hoe zijn handelwijze eigenlijk was geweest ten op zichte van Generaal Ashton en ten opaichte van hemzelf en deze mededeelingen door de stukken, die al die jaren in Morgan's safe bewaard waren geweest, bevestigd werden, had hij zijn meening over zijn oxiden vijand wel grondig moeten herzienen was die oude vijand, de oom van zijn aanstaande vrouw, zijn beste vriend geworden! Het was overigens niet zoo eenvoudig geweest om het drama, dat zich in het HEROPENING ZAAK HENDRIKS. De heer Hendriks, die zijn electrotechnisch bureau en zaak in gasfornuizen, vaste wasch- tafels, baden enz. aan de Gedempte Oude Gracht 116 gevestigd heeft, heropent heden de verbouwde winkel. De winkelruimte is niet vergroot, hoewel het wel zoo schijnt te zijn door het verwisse len van de verouderde inrichting voor een moderne. De stelling voor de electrische lampjes bijv. is geheel vernieuwd, een tus- schenschot is weggebroken enz. Er is verde* een keurige lambrizeering gekomen, waarop de waschtafels en geysers „het goed doen". De heer Hendriks heeft een z.g. losse etalage gekozen, die hij bij eventueele ge legenheden uitbreiden of inkrimpen kan of zelfs geheel wegnemen als het tentoonstellen van artikelen dit vereischt. Vijftien jaar geleden vestigde hij zich in de Nieuwe Kruisstraat, en precies 7 jaar geleden kwam hij in het nu nog bewoonde pand. Wij hopen dat het hem in zijn verbouwde en gemoderniseerde zaak goed mag gaan. OPENING VAN HAREN'S SCHOENEN MAGAZIJNEN. Op den hoek van de Groote Houtstraat en het Verwulft hebben van Haren's Schoen fabrieken uit Waalwijk een filiaal gevestigd, het 10e in Nederland, het le in Haarlem. De opening heeft Vrijdagavond plaats ge vonden en bij deze gelegenheid heeft de zaak vele bloemstukken in ontvangst moeten nemen. Ze is dan ook een aanwinst voor de buurt en Haarlem. De zeer ruime etalages, die zoowel langs het Verwulft als de Houtstraat liggen, stellen de fii-ma in staat haar ruime keuze aan het pu bliek te toonen. Het interieur maakt een zeer rustigen in druk, door de prettige verlichting en de met zorg uitgekozen beschilderingen en kleuren van grondbedekking en stoeltjes alles is ge daan om het publiek zoo gerieflijk en snel mogelijk te bedienen. Wij wenschen de firma een goed succes toe op haar mooien stand! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat, brief; Smit Graaf v. Wied- straat 19, bontje; W. v. t Hof, Timorstraat 126, boekje; Versteeg, Linschotenstraat 30 zwart, 2 ceinturen; H. J. Kolijn, Klaverstraat 20, handschoen; Kennel Fauna, Parklamx 119, hond; idem, idem, kat (gebr. door War mer, Bakenessergracht 104)H. v. Duinen, Jansstaart 63a, portemonnaie m. i.; Fonville, Zijlstraat 55, portemonnaie; Muis, Ged. Oude Gracht 103, portmonnaie m. i„; Bischot, Du- venvoodestraat 69 rood, sleutel; Koster, Korte Poellaan 25. schoen; L. Hagebout, In- dischestraat 5, sleutel; D. Vreeken, Langë Haerenstraat 16, taseli m. Erbrink, Jans straat 18, tasch; Bureau van politie, Smede-« straat, 2 boekjes; Freijer, Ted. v. Berkhout straat 56, rijwielbelastingplaatje; De Bruin, Zomervaart 148 rd., rijwielbelastingplaatje. DE POST OP KONINGINNEDAG. De directeur van het Postkantoor té Haar lem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H- M. de Koningin op 31 Augustus alle postinrichtingen voor den postchèque- en girodienst gesloten zijn, be halve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van cheques op welker adviezen ten girokantore! spoedbehandeling is toegepast. Voorts zullen de kantoren op dien dag ,ge-< sloten zijn voor de behandeling van postwis sels (met uitzondering van telegrafische) postbewijzen en quitanties, voor de aanne ming van belastingbetalingen en c.q. voor de distributie van pasmunt. Tevens worden het hoofdkantoor, de bij kantoren Bloemendaal, Heemstede, Over- veen en het hulpkantoor Spaai'ndam voor den postdienst, de bijkantoren Plein, Frans- Halsstraat en Aerdenhout voor den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst ten 14 uur voor het publiek gesloten behoudens dat eventueel voor de busrechthouders gelegen heid tot het afhalen van correspondentie! blijft bestaan. Tenslotte zal de laatste briefpostbestelling van het hoofdkantoor, de bijkantoren Bloe mendaal, Heemstede en Overveen en voor het hulpkantoor Spaarndam, zoomede dé 2de bestelling in de buitenwijken van het hoofdkwartier vervallen. Het tijdstip van aanvang van de 2de brief postbestelling wordt op ongeveer 15.30 ge steld. De 2de pakketpostbestelling van het hoofd kantoor zal mede vervallen. De eerste pak ket postbestelling zal ten 9.30 aanvangen. De 4de lichting van de stadsbrievenbusseri en de 3de buslichting te Bloémendaal, Heemstede en Overveen vervallen. huisje van juffrouw Merton had afgespeeld, tegenover de buitenwereld verklaarbaar te maken, zonder tegelijk de waarheid, de door niemand vermoede waarheid over den moord op Sir Giles Dove, te onthullen. Morgan was bereid te zwijgen, ds oLide Sophie was discreet tegenover de nagedachtenis van haar beminde meesteres en Judith en Lancelot hadden zeker geen reden om te spreken. Zelfs Wain en de Verily's werden niet in ver trouwen genomen om beters wille. De dokter, die het lijk van juffrouw Mer ton geschouwd had, constateerde de aan wezigheid van het vergif in het stoffelijk overschot. Op zijn vragen verklaarden de huisgenooten dat de overledene, ondanks de herhaalde protesten van haar neef, het gevaarlijke medicament, dat ze van een uit Zuid-Amerika teruggekeerde kennis gekre gen had, geregeld had gebruikt en de eenige conclusie waartoe de geneesheer kon komen was, dat juffrouw Merton om een onver klaarbare reden een te groote doodelijke hoeveelheid had ingenomen. De gedachte aan zelfmoord werd gecoupeerd door Lancelot's, verklaring, dat zijn nicht geen teekenen van zwaarmoedigheid had vertoond; integendeel, juist den kaatsten tijd veel opgewekter was, doordat zijn praktijk zoo sterk vooruitgang. Van Pickering's aanwezigheid bij juffrouw Merton's sterven, werd niet gereptLan celot -had, toen hij thuiskwam, zijn nicht dood in haar stoel gevonden, zooals hii den dokter meedeelde. Het was hem niet aangenaam geweest, deze onwaarheden op zijn ziel te moeten nemenmaar wat het zwaarst was, moest het zwaarst wegen, oordeelde hij, na ernstig imet zijn geweten te rade te zijn gegaan en dat zwaarste was voor hem, dat de nagedachtenis van zijn nicht ongerept bleef. Dat had ze aan hem verdiend voor al haar toewijding en opoffering, meende hij. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6