Het woord is aan... De Koninginnedag. Hef Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14779 Verschijnt dagelijks, hehalve Op Zon- 'en Feestdageri Maandag 31 Augustus 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27^, per maand f 1.20, per 3 maanden 3-5714, franco per post 3.87J4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mncL 0.65, franco per post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (iederen dag) 13 regels 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elkcande. vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.- Idem voor Abonnés op het GeilL Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Honoré de Balzac „De mannen, waaraan we groote meester werken te danken hebben, hebben steeds de atmosferische toestand van het menschelijk bewustzijn bestudeerd. Ze hebben hun tijd de pols gevoeld, zijn ziekten onderzocht, zijn gelaatsuitdrukking beschouiod, zijn humeur uitgevorscht. Hun boek was de diepe en stralende roep, waarop in het gegeven oogen- blik alle ideeën van dien tijd, alle ontwaken de fantasieën, alle onbekende hartstochten geantiooord hebben". ORGELBESPELING in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 1 September 1931 's aveonds van 8.159.15 uur. door den heer George Ro bert. Programma: 1. Canzona, Andrea Gabrieli (15501586) 2. Praeludium et Fuga e kl. t., J. S. Bach. 3. Cantabile César Franck. 4. Preludio e fughetta, H. Andriessen. 5. Denil, Sylvain Dupuis. 6. Marcia festiva, Enrico Bossi. HET AFSCHEID VAN WET HOUDER WIBAUT. DUIZENDEN DEFILEERDEN OP HET PRINSENHOF. Zaterdagmorgen heeft wethouder Wibaut een afscheidsreceptie gehouden ten Stad- huize van Amsterdam. O.a. waren aanwezig vertegenwoordigers van de bankiershuizen die in den laatsten tijd de Amsterdamsche leeningen hebben verzorgd. De receptie was druk bezocht. In den middag nam de Amsterdamsche Socialistische arbeidersbeweging afscheid met een indrukwekkend défilé langs de werkkamer van den grijzen nestor op het Prinsenhof. Te bij vieren vertrok de groot- sche stoet samengesteld door de partij- afdeelingen der S.D.A.P. Amsterdam, sport bonden, vakbewegingsgroepen, A.J.C., Insti tuut voor arbeidersontwikkeling en vele an deren met hun vaandels en vlaggen vooraf gegaan en begeleid door muziekcorpsen naar het Prinsenhof. Op het Prinsenhof defileer de de stoet langs de werkkamer van Dr. Wi baut, die zich met zijn familie voor het ge opende venster had opgesteld. Diep bewogen aanschouwde de wethouder deze grootsche hulde, waaraan duizenden, van oud tot jong deelnamen. Op het middengedeelte van het plein stelden zich na voorbij gemarcheerd te zijn de vaandeldragers op, met hun kleurige door zon overgoten vlaggen en vanen, meer dan een uur duurde het voordat de kolos sale stoet voorbij was getrokken. Na het de- filé sprak wethouder Wibaut diep bewogen woorden van dank voor de microfoon van de V. A. R. A., die op het plein stond opge steld. Tenslotte werd in de groote trouwzaal een receptie gehouden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt door de delegaties der organisatiebesturen en vele anderen. Namens de raadsfractie der S. D. A. P. sprak de heer Boekman, de heer B. de Vries voer de als voorzitter van den Bestuurdersbond het woord. Intusschen trok de stoet verder naar het Beursplein, waar hij ontbonden werd. Alles liep, dank. zij de uitstekende regeling, zeer .vlot. Ook sprak wethouder S. R. de Miranda, waarna dr. Wibaut woorden van afscheid en dank gesproken heeft. Dr. F. M. Wibaut slaat voor een raam op het Prinsenhof te Amsterdam het défilé van g. D. A. P. en vakbeweging gade, J Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Bij zijn aftreden als wethouder. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De heer M. L. A. Klein, raadslid, schrijft ons: Mr. J. N- J.'E. Heerkens Thijssen gaat ons dan als wethouder van Haarlem verlaten, het geen ongewild een terugblik in het verleden doet wei-pen. Schrijver dezes had vele aan- knoopingspunten met hem. Op den eersten dag, dat hij optrad als voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, in stalleerde hij mij als lid, om samen met hem tot het einde toe er aan verbonden te blij ven. Op denzelfden dag, dat hij tot wethou der werd verkozen, werd ik als raadslid ge ïnstalleerd. Bij het optreden in mijn eerste functie als lid van een raadscommissie vond ik hem als voorzitter en om maar een groote sprong te wagen, op het eind is hij de wet houder-voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur en ik ben het jongste lid ervan. Van April 1903 tot nu toe werkten wij samen. Voor dien tijd kenden wij elkaar heel goed, al was het maar vanwege de kamerverkiezingen in 1901 en zijn verkiezing tot raadslid. Op 17 Juni 1902 werd hij gekozen met 931 stemmen en dat was zoo een verrassing voor ons, dat wij opzettelijk de verschillende bulletins na gingen of het wel waar was. Het was een der eerste principieele overwinningen, welke wij behaalden, want tot dan toe, zaten er geen katholieken in den gemeenteraad, tenzij met medewerking, minstens met goedvinding van de liberalen. Zoowel in den Raad van Beroep als in den gemeenteraad heb ik hem leeren bewonderen, wegens zijn aanpassingsvermogen en laat ik er onmiddellijk aan toevoegen, dat er bij alle verschil van inzicht op zakelijk terrein, in vele gevallen overeenstemming bestond. In de zit tingen van den Raad van Beroep had ik hem al leeren kennen, als iemand, die, wanneer de wet het maar even toeliet, de partij van den zwakkere koos. Heel wat beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank werden vernietigd of gewijzigd in het voordeel van den werkman, dien een ongeval getroffen had, dank zij zijn medewerking en soepele toepassing der wet en de uitvoering der hem opgelegde taak. Dat vergde dikwijls moeite en taktiek, want hij moest rekening houden met de juridische adviseurs van de Rijksverzeke ringsbank en den Centralen Raad van Be roep. Als wethouder maakte hij eerst den oorlogs tijd mede, met de daaraan verbonden distri butieve narigheden en daarna de dagen van hoogconjunctuur. Er kwamen steeds grootere cijfers op de begrootingen en als wethouder van financiën had hij voor dien tijd een der gewichtigste posten. In 1919 werd hij wethou der van de bedrijven, waarbij de lichtfabrie ken zeker het meeste werk leverden. In de pers werd opgemerkt, dat hij het meest van alle wethouders op het stadhuis te vinden was. Nadat de twee voornaamste bedrijven bij „financiën"' werden samen gevoegd, kreeg hij het als wethouder gemakkelijker, doch had altijd nog te beheeren de Waterleiding; de Reiniging, het Slachthuis en de Werkloos- heidsdienst .terwijl hij van begin September 1915 af voorzitter is geweest van het „St. Eli- sabethsgasthuis en het Burgerlijk Armbe stuur" twee functies, die vele zorgen baarden doch welke hij steeds zakelijk en met liefde waarnam. Al deze bedrijven, diensten en in stellingen ondergingen de bekende, mogelijk wel te overhaaste ontwikkeling der tijdsom standigheden, waaraan hij zich wist aan te passen, alsof hij er studie van gemaakt had. De arbeidersaangelegenheden en de ont wikkeling in de arbeidersbeweging had steeds zijn aandacht en zoo is het feit te constatee- ren, dat hoewel men hem van star-conserva- tisme verdacht, hij soms kon verbazen door zijn optreden, overeenkomstig dat van de voor uitstrevenden. Er was niet altijd pais en vree tusschen hem en de R.K. arbeiders, doch in het algemeen genomen, ging het best. Ware er altijd overeenstemming geweest, dan zou een der partijen zijn verleden vergeten moe ten hebben, immers de R.K. Staatspartij be staat nu eenmaal uit heterogene bestanddee- len. Indien de katholieken het ten allen tijde en over alles eens waren, dan zou er met de verschillende stroomingen geen rekening ge houden behoeven te worden. Het college van B. en W- 1919/1923 was ze ker zoo vooruitstrevend als dat van 1923 1927 en de notulen zullen bewijzen, dat Mr. Heer kens Thijssen van arbeiderszijde bekeken, goed sprak en goed stemde. Dit optreden werd van verschillende zijden gewaardeerd. Zijn heengaan stemt dan ook tot een ze kere onvoldaanheid en wordt aangevoeld als een verlies voor de gemeente, waarvoor hij zoo lang gearbeid heeft. Gelijk hij echter zelf gezegd heeft .in anderen vorm blijft hij de gemeenschap dienen. Moge het hem ge geven zijn dit inderdaad nog veel en lang te doen en moge hij vooral nog lange jaren ge nieten van een goede gezondheid en zien dat zijn werken heerlijke vruchten mogen af werpen. M. L. A. KLEIN. HET DOMELA NIEUWENHUIS- MONUMENT ONTHULD DUIZENDEN MENSCHEN OP DE BEEN. Op het Nassauplein te Amsterdam tus schen de twee nieuwe monumentale bruggen is Zaterdagmiddag onder zeer groote belang stelling en groote geestdrift een bronzen monument onthuld voor den pionier der so cialistische beweging F. Domela Nieuwen- huis. Het geeft den grooten strijder in de arbeidersbeweging weer ten voeten uit, als stond hij te betoogen voor een vergadering. Op het voetstuk van lava-basalt is aan de voorzijde een. relief figuur van Prometheus en aan de achterzijde een bronzen plaat aan gebracht, met een inscriptie bevattende de geboorte en overlijdens-data en die van de onthulling. Voor deze plechtigheid was een groot deel van het Nassauplein afgezet. Hoe meer het oogenblik van de onthulling naderde, hoe grooter het aantal toeschouwers werd, ach ter het politiecordon. Tegen drie uur kwam een groote stoet, voorzien van vlaggen en doeken, bij het mo nument aan. In dezen stoet, die zich had op gesteld bij het LTsclubterrein, liepen mee de leden van het monument-fonds, een groot aantal politieke vereenigingen en vakorga nisaties. De plechtigheid werd geopend met het spelen van de „Internationale". De voorzit ter van het monument-comité, de heer G. H. Priem heeft in het kort de wordingsgeschie denis van het standbeeld uiteengezet. De medewerking uit de arbeidersklasse was groot. Spr. dankte hierna allen voor hun mede werking, in het bijzonder den wethouder voor de Publieke Werken, Dr. E. J. Abrahams, de heeren Berlage, Mendes da Costa en Ro land Holst, die de commissie vormden, welke de kunstwaarde van het monument heeft beoordeeld en tenslotte den beeldhouwer, den heer Joh an Polet. Onder het spelen van het Largo van Han del, heeft mevrouw de weduwe B. Domela Nieuwenhuis het doek, dat de figuur van Nieuwenhuis nog onttrok aan. den blik der aanwezigen, weggenomen. Nadat het applaus was bedaard, was het de heer G Rijnders, uit Zandvoort, redacteur van „De Vrije Socialist", die in het kort schetste wat Domela Nieuwenhuis geweest is voor de arbeidersbeweging. Na deze toegejuichte rede werden verschil lende liederen ten gehoore gebracht. Ver volgens voerde een 12-tal afgevaardigden van verschillende vereenigingen het woord. Tenslotte werd een défilé gehouden langs het nieuwe monument en is de stoet afgemar cheerd zooals hij was gekomen, in de rich ting van de De Wittenkade, onder de tonen van de Marseillaise, de Socialistenmarsch en de Internationale. De dag werd besloten met een herdenkings avond in het Concertgebouw, De plechtigheid werd door meer dan tien duizend menschen bijgewoond, het groote plein was stampvol.. De politie had echter voor een behoorlijke afzetting gezorgd. Orde verstoringen hebben zich niet voorgedaan. HEVIGE AARDBEVING. Het meteorologisch instituut te Triest heeft Zaterdagavond een krachtige aardbeving ge registreerd welke drie minuten aanhield en waarvan het epïcontrum op ongeveer 40 KM. afstan dwordt geschat. De stooten hadden met zul keen hevigheid plaats, dat de fijne naalden der apparaten braken. Een geslaagd begin. De inzet der feesten op den koninginnedag is al zeer geslaagd te noemen. Was men gisteren nog bevreesd voor minder gunstig weer, vanmorgen bleek die vrees ongegrond te zijn geweest. Af en toe brak de zon zelfs door. Om zeven uur openden de muziekvereeni- gingen Utile Dulci en De Spaarnebazuin den feestdag met een muzikale rondgang door de stad. Van den toren der Groote Kerk blies het Leger des Heils, te kwart na zeven koraal- muziek, waarbij het met het Wilhelmus begon en met de zegenbede eindigde. De aubade. Daarna, van 9 tot half 10 had de kinder aubade op de Groote Markt plaats. Een zeer dichte menigte had zich rond de Markt opgesteld om daarvan getuige te zijn. Vooraf gegaan door muziekcorpsen, marcheerden de schoolkinderen uit de buitenwijken naar het centrum der stad. Door de goede verkeersregeling der politie die met een uitgebreide macht te voet en te paard aanwezig was, verliep dit gedeelte vlot, zoodat precies te negen uur de heer R. M. van der Hart het gestoelte kon beklimmen en zijn dirigeerstaf opheffen. De Groote Markt leent zich bij uitstek voor een dergelijken massazang. Vooral van morgen bleek dat weer duidelijk. En toen de ruim 4000 kinderen, van oranje en rood-wit blauwe vlaggetjes en sjerpen voorzien op het dicht door publiek omzoomde plein ons plech tige Wilhelmus deden opklinken tegen de oude gebouwen, tegen de Groote Kerk, toen was dat een prachtig oogenblik. Op het bor des van. het Stadhuis bevonden zich o.a. de burgemeester de heer5 Maarschalk, mr, Th. A. Wësstra, voorzitter van de vereeniglng „Koninginnedag" met zijn echtgenoote, de heer en mevrouw Heerkens Thijssen, de commissaris van politie E. H. Tenckinck, de wethouders Roodenburg en mr. Slingenberg en eenige raadsleden. Behalve het Wilhelmus werden nog ge zongen het Jongens Duinlied, Komt knapen en meisjes verheft nu in koor, Des Zomers, Hou Zee en het Wien Neerlandsch Bloed. Na afloop der aubade hing de burge meester, onder luid gejuich der kinderen, den heer van der Hart, een krans om, waarna in vlotte orde de kinderen door de muziek corpsen met pittige marschen naar de Her tenkamp en het speelterrein aan den Mid denweg gebracht werden. Kindervoorstelling in den Hertenkamp. Na afloop van de aubade op de Groote Markt trok een deel edr kinderen naar den Hertenkamp, waar hen een alleraardigst specialiteiten-programma wachtte. Verschillende acrobaten gaven hun kun sten en grappen ten beste tot groot vermaak van de kinderschare, die rond het „podium" stond opgesteld. Een orkest zorgde voor de afwisseling door telkens, als er weer eenige nummers afge werkt waren, wat vroolijke muziek ten ge- hoote re brengen. Gelukkig stelde het weer dezen morgen niet te leur, zoodat de afwerking een vlot verloop had. Tot half twaalf bleven de kinderen hier bijeen en het behoeft zeker geen betoog, dat de uitgelaten stemming geen oogenblik ver flauwde. X Als het overige deel van het programma ook zoo'n succes heeft, dan kunnen we zeker zijn van een ouderwetsche, welgeslaagde Koninginnedag. Te Haarlem-Noord. Op het R.C.H.-terrein werden hedenmorgen een paar duizend kinderen bezig gehouden door een variété-gezelschap onder leiding van dan heer Nolles uit Den Hag. Uitgevoerd wer- De Haarlcmsche gemecntebcgrooting voor, 1932. Dalende ontvangsten, geknepen uit gaven. (2e blad, 2e pag.); De opcnluchtvoorstelling en de feestavond van Bloemendaal's Bloei. (2e blad, 2e pag. en le blad, 3e pag.V Relletjes te Afnsterdam bij een optocht der anti-militairistcn. (le blad, 2e pag.) Onthulling van het Domela Nieuwenhuis- monument te Amsterdam. (le blad, le pag.X B{j het aftreden van wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. (le blad, le pag.) Huldiging van Dr. F. M. Wibaut b(j zijn af treden als wethouder van Atnsterdam. (le blad, le pag.) Het begin van de Koninglnnefeesten in Haarlem en omgeving. (le blad, le pag.) De crisis in Engeland. (2e blad, 3e pag.) Een vliegongeluk in Indië. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Letting aFinancieele Kroniek. (2e blad, 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.} dentrapeze-nummers, kunstrijden, parterre- acrobatiek en equilibrlstische nummers. Onderwijl werden aan den kinderen ver snaperingen, vlaggetjes, en papieren mutsjes uitgedeeld. Het muziekgezelschap „de Spaarnebazuin" speelde vaderlandsche en andere liederen. In afwijking met vorige jaren werden op het R.CJI.-terrcin geen spelletjes gedaan. Het concert, dat hedenavond van 810 uur door de harmonie „St.-Caecllla" in het Julianapark te Haarlem-Noord zou worden gegeven wordt gehouden van 57 uur. Op het gemeentelijk sportterrein aan den Middenweg had de Chr. Or an je vereeniglng Schoten, kinderspelen georganiseerd, waar de kinderen in optocht heen trokken, van het Julianapark af. Te Heemstede. Om half 9 heerscht er al een zeer levendige stemming langs don weg, door de circa 1900 kinderen, die in haar Zondagsche kleertjes en vrijwel allen versierd met oranje naar hun respectieve scholen trekken, vanwaar zij gezamenlijk en onder geleide naar Groenen- daal trekken voor de gebruikelijke spelen. Om 9 uur trekt de Bronstceschool uit. bege leid door het fanfarecorps „Excelsior". Ook de scholen van de Adr. Pauwlaan. Lanck- horstlaan, Heerenwcg en Kerklaan sluiten zich daarbij aan, zoodat het een onafzien bare rij is. In Groencndaal heeft elke school een apar te plaats, zoodat binnen enkele minuten de spelen in vollen gang zijn. Langs de Molenlaan zijn eenige tenten op geslagen, waarin rappe dameshanden de kin deren voorzien van limonade, gevulde koeken reepen en biscuits. Prof. Antoninie, de be kende goochelaar en buikspreker, anders in het kleine muziektentje heeft zijn geïmprovi seerd tooneel nu opgeslagen in het Verver- schingshuis, door de heeren Uitendaal en Vcr- donschot daarvoor welwillend afgestaan. Als altijd weet hij ook nu de jeugd weer een half uurtje gezellig bezig te houden. Het fan farecorps „Excelsior", zorgt met Oranjelie deren en vroolijke wijsjes voor een feestelijke stemming. Dank zij vooral het mooie weer, slaan honderden ouders en belangstellenden het feest gade. Van 2 tot 5 uur hedenmiddag verschillende De aubade op de Groote Markt te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1