Rubriek voor vragen STEUNT! ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG "4 SEPTEMBER 1931 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- .geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vetvlekken uit een bouclé looper? Ammonia hélpt niet. 2. Hoe verwijdert men een botervlek uit een blauw zijden japon van bijgaand staal? 3. Op een brons koper blad van oen rooktafel beeft een plant gestaan; hoewel er een schotel onder stond, is er een uitgebeten vlek ont staan. die met wrijven en poetsen niét is te verwijderen. Hoe krijg ik die weg? ANTWOORD: 1. Doop een stevigon doek in petroleum aether en wrijf daar do vlok flink mee af. 2. Roer fijngemaakte rauwe stijfsel mot. koud water tot een dik papje zonder kluitjes. Log de vlèk enkel en gladult over oen sohoone vieren gevouwen handdoek en bedek do vlok met een flink laagje van de pap. Laat. minstons 3 0 uur. stil drogen; haal er dan voorzichtig do hè.rd geworden stijfsel af en schuier na. Bestrijk het blad met oen penseel mot zwavel-ammonium. Laat dit een poosje Inwer ken en herhaal het, Indien noodig. Spoel met koud water af. en, als het weer Intens droog is, mét een flanellen doek mot een weinig lijnolie afwrijven. VRAAG; Hoe kan men gebreide wol, die uit gehaald is, weer glad krijgen? ANTWOORD: Wind de wol 'glad om plankje, niet stijf, maar zoo. dat het juist oven glad is. Haal het geheel dan door schoon, koud water en laat het stil opdrogen, niet ln (lo zon. Als het weer goed droog ls, kunt gij het go- woon tot oen kluwen winden. VRAAG: 1. Hoe maakt men zuurkool? 2. Hoe maakt men kleine uitjes in? 3. He maakt men haring in? 4 en 5. Hoe bewaart mon pekelspok on ma ger spek? ANTWOORD: 1. Verwijder de buitenste bla deren en snijd de kooien ln dunno reepjes. Geen stronk meesnijdon. Noem per kool 10 gram zout en kneed kool on zout zoolang door elkaar, tot zich pekel vormt. Doe or per kool 2 of 3 zwarte peperkorrels door en druk alles zoo stevig mogelijk ln oen sohoone Koulsoho pot. Bedek het met oon schoon, wit dookjo, waarop een schoon plankjo en ten slotte eon schoonen zwaren steen. Zie de eerste 6 weken wekelijks en daarna om de 14 dagen na, of zich klem vormt. Verwijder dit dan zorgvuldig en strooi er een weinig zout over. Wascli doekje, plankjo en steen goed af en dek toe. 2. Zot de uitjes, met zout bestrooid, eenlge uren weg. Schil zo on log zo dadelijk ln koud water; wasch ze en laat ze. opnieuw met zout bestrooid, 24 uur staan. Laat zo dan op vergiet droog uitdruipen en schik zo ln de zeer schoo- ne flesschen met do volgende krulden er tus- sclien: laurierbladeren, witte peperkorrels, dra gon. mosterdzaad en Cayennepepcrtjos. Over giet met azijn, tot zo ruim onderstaan en sluit met vochtig perkamont af. 3. Week de haringen 24 uur in water en melk en vervorsch dit, als het noodig ls, eens. Snijd ze aan de buikzijde open, haal er de Ingewan den uit, maar laat kop en vel er aan. Wasch ze van binnen en van bulten good schoon; schik ze ln een zeer schoono flosch of pot en doe daar tusschen oen paar uitjes, eon paar schijfjes ci troen. wat witte peperkorrels, laurierbladeren, Cayennepepertjes, thljm on desvorklezond wat dragon. Overgiet mot ruim azijn on sluit mot vochtLg perkament af. 4. Pelcelspek legt gij ln oon zeer schoone kom met een doekje er over en bewaart hot op een koele plaats. Minstens 3 weken laten liggen, nadat het klaar is gemaakt, voordat gij ervan gebruikt. 5. Als het mager spek goed droog is, hangt gij het op een drogo warme plaats. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men Inktvlekken uit een licht bouclé kleed? 2. Hoe vetvlekken? 3. Het kleed ls wat vaal geworden. Hoe haalt men de kleuren wat op? 4. Een cerise zijden lampekap ls vet gewor den. Zij heeft zwart zijden franje. Hoe ls do kap schoon te maken? 5. Hoe maakt mon lavendelwater uit de bloe men van lavendel? 6. Hoe reinigt men bruine nappa hand schoenen? ANTWOORD: I. Roer op een schoteltje wat zuringzout met koud water tot oen dik papje en leg hiervan een flinke laag op de vlekken. Laat dit 6 tot 8 minuten Inwerken; noemt het er dan af en bet goed mot sohoon water uit. Zijn de inktvlekken nog niet weg, dan herhalen. 2. Doop een schoorjon doek ln petroleum aether en wrijf de vlok daarmee stevig af, maar maak het kleed niet to nat. 3. Neem een flinke kom lauw water en doe daar 1/4 liter ammonia ln. Doop hierin een stevigon doek en wrijf daarmee het kleed, na dat de vetvlekken or uit zijn gehaald, stevig af. 4. Doop de goheolo kap ln waschbenzine en draal haar wat heen on weer. Hang, zonder wringen of drukken, bulten te drogen. De ge heel® behandeling moet bulten ln do schaduw geschieden cn vféoral geen vuur of licht in de nabijheid. 6. Verdeel do bloemen zoo klein mogelijk en overgiet ze mot zooveel water, dat zij juist on der staan. Luat zoo, op een pitje, eenige uren trekken. Filtreer het door con dunnen doek, laat afkoelen en sluit het van do lucht af. 6. Stevig afwrijven mot een watjo met ben zol. Evenals onder 4 bulten ln do schaduw. VRAAGHoe maakt men roestige breinaal den weer goed? ANTWOORD: Zoor stevig afwrijven. eer3t met grof cn daarna met fijn schuurllnnen. Ook kunt gij zc een dag, flink Ingesmeerd mot zuurvrije vaseline, in oen courant rollen; den volgenden dag met doeken good schoonwrij ven en daarna met schuurpapier behandelen. PERSONEEL. VRAAG: Moet een werkster uitbetaald wor den. als mevrouw mot vncantlo guut en do werkster daardoor moet verzuimen? ANTWOORD: Ja. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben gescheiden en heb twee kin- déren bij mijn gewezen vrouw, waar Ik gere geld voor Betaal. Mijn gewezen schoonouders zijn zonder middel van bestaan. Ben ik nu nog verplicht ln hun onderhoud bij te dragen? ANTWOORD: Ja. VRAAGIk ben bij een advocaat geweest ter Bespreking van algehcclo echtscheiding. Hij zou mijn vrouw aanschrijven om te vernemen welke voorwaarden zij stelt. Zij antwoordt echter niet. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Gerechtelijke maatregelen treffen, zij ls dan verplicht haar houding tc bepalen. DIEREN. VRAAG: Mijn poes hoeft plotseling vcol lost van vlooien en daardoor heeft de hond zo ook gekregen. Wot ls daartegen te- doen? ANTWOORD: Doe '10 druppels benzine ln oen theekopje water en kam met een stofkam dia telkens in deze vloeistof gedoopt wordt. Daarna wasschcn met Vermex. De gebruiksaan wijzing staat op het busje. Tijdens de benzlne- bchandellng geen vuur of licht in do kamer DIVERSEN. VRAAG: Kunt u mij het adres opgeven van den nieuw benoemden Dirigent van de H. O. V.? ANTWOORD: F. Schuurman, Tuinwijklaan 13, alhier. UIT DE PERS. Herdenkende jeugd. Over de herdenking door de afdeeling 's-Gravenhage van het Nationaal Jongeren- Verbond van den Tiendaagschen Veldtocht, schrljft de Avondpost (lib.) Jammer. Men weet dat er in breeden kring tegen een zoodanige herdenking bezwaren bestaan. De Regeering heeft er van afgezien. Wat er verder gebeurt bepaalt zich tot een wij dingswoord voor de gevallenen en het ne- derleggcn van enkele kransen. Tegen een dergelijke daad van piëteit kan niemand be zwaar hebben. Maar het Jongeren-Ver bond gaat hedenavond anders herdenken. Een redevoering van een officier over den Veldtocht. Muziek. Wellicht nog meer. Wij betreuren dit. Naar onze mcenlng heeft een vereeniging van jongeren hier geen taak, vooral niet wanneer ouderen zelfs regeeringsorganen er van afzien. In de jeugd moet de toekomst leven moeten de idealen branden die later (ten deele) verwe zenlijkt zullen worden; iets van opstandig heid, binnen goede perken gehouden, ont siert de jeugd zelfs niet; zij moet in haar wenschen en streven haar tijd vooruit zijn. Maar een Jongeren-Verbond, dat altijd in de schaduw leeft van „Ons Leger" en „Onze Vloot", dat met zijn gedachten zit in veld tochten van vroeger en op eigen houtje veldtocht-herdenkingen organiseert, is ons niet sympathiek. Eerlijk gezegd; het heeft iets on-natuurlijks voor ons: Het spijt ons dit te moeten zeggen, want de leiders van deze jongeren bedoelen het ongetwijfeld goed, maar wij hebben het niet 'willen verzwijgen. Wij zouden veel liever zien, dat de jeugd, de gansehe vaderland- sche jeugd, met geestdrift voor de ontwape ningsgedachte streed, dan dat zij zich met dergelijke herdenkingen bezig houdt. Gcuniformde predikanten. Wij lezen in de Avondpost: Eén van onze leger-predikanten heeft de onsmakelijke gedachte gehad en uitge voerd om in uniform op den kansel te verschijnen en aldus een gewone kerkelijke godsdienstoefening te leiden. Gelukkig dat daartegen ook van ortho- dix-geloovige zijde geprotesteerd is. Bij dit protest sluiten wij ons aan, te meer waar wij in het gebeurde weinig anders kun nen zien dan een demonstratie. Wij hebben ons altijd afgevraagd, waarom het noodig is geweest aan de leger-predikanten unifor men te verschaffen en menschen, die met het oog op hun beroep wettelijk van den krijgsdienst zijn vrijgesteld, plotseling tot majoor te bombardeeren. Waarom, moet het christendom verkondigd worden ln de mili taire tenue? Oorlog en christendom zijn elkanders venijnige tegenstelling; zij vloe ken met elkander. Maar goed, het is gebeurd. Wanneer nu echter zoo'n predikant in het bedehuis op den kansel verschijnt, niet in toga, maar in uniform, dan kunnen wij ons levendig voorstellen dat het velen te mach tig wordt. Wij hebben ook altijd een sterk innerlijk verzet gevoeld wanneer wij vernamen dat kerken gebezigd werden voor landstorm-da gen en militaire herdenkingen. Ook dit komt niet te pas. Conclusie? Dat wij ons wat meer rekenschap moeten ge ven van de gedachte der (internationale) ontwapening. Wij kunnen er niet eenzijdig toe overgaan. Maar de geest der ontwape ning moet ons beheerschen en doordringen. En dè.t kan wel. Humanisme en het petitionnement. J. A. B. schrijft in „Voorwaarts": De predikant van Numansdorp, Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, heeft in een kerkelijk blad de redenen uiteengezet, waarom hij het dagblad-petitionnement voor ontwape ning niet heeft kunnen teekenen. Ik heb zijn artikel tweemaal aandachtig gelezen, om de gedachtenwereld van dezen tegen stander goed te leeren kennen. Wij nemen aan, dat hij den oorlog verafschuwt, op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KON ZICH IN BED NIET BEWEGEN. Vastgehouden door onzichtbare handen. Onzichtbare handen hielden deze vrouw in haar bed. Zij hielden haar ledematen en ge wrichten zoo vast, dat zij nauwelijks in staat was zich te bewegen. Dat waren de handen van den urinezuur-vijand en diens greep werd sterker en sterker! Zij wanhoopte aan haar herstel, toen zij, zooals zij 't zelf noemde, „een wonderbaar lijke" ontdekking" deed. Zij ontdekte Kru- schen Salts. Leest eens hoe 't haar genas: „Sinds langen tijd leed ik aan rheumatiek. Do pijn daarvan kan ik u niet beschreven! Zes maanden geleden begon ik met Kruschen en was zeer verheugd, dat ik reeds na een week 's nachts goed kon slapen. Dat was iets wat ik sinds lang niet meer kende. Mijn ge wrichten schenen geheel verstijfd en ik kon mij niet zonder pijn in bed omdraaien. Nu slaap ik goed, beweeg me zonder pijn en voel me gezond en mijn gewrichten schijnen ge heel vernieuwd te zijn. Ik beschouw Kru schen als een wonderbaarlijke ontdekking". Mevr. E, L. Het organisme van den rheumatieklijder produceert dat gevaarlijke lichaamsgif, be kend als urinezuur, dat uit naald-scherpe kristallen bestaat. Het wordt gevormd in op gehoopte afvalstoffen, welke de spijsverte ringsorganen niet hebben afgescheiden. Kru schen Ls een sterk oplossingsmiddel van deze naald-scherpe kristallen. Het verwijdert snel de scherpe kanten ervan en verwijdert ze dan uit uw lichaam. Uw pijnen verminderen; opzwellingen verdwijnen; stijve gewrichten worden los. Beter nog, Kruschen tast de bron van het kwaad aan. Regelmatig gebruikt, houdt het uw lever en nieren in perfecte conditie, zoo dat deze afscheidingsorganen u inwendig vrij houden van alle vergif vormende afvalstoffen. Kruschen, zooals u ziet, maakt de vorming van het gevaarlijke urinezuur voor altijd on mogelijk! Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollanclsche verpakking waarborgt echtheid. vermindering van bewapening hoopt en een bode des vredes wil zijn, zooals hij schrijft. Zijn voornaamste bezwaar tegen het peti tionnement ls, dat „in naam der mensche lijkheid" maatregelen gevraagd worden, die tot ontwapening zullen leiden. „Dat is het humanisme. Dat ls het stand punt, hetwelk ook den vrede op aarde ver wacht van den mensch-. De mensch moet vrede op aarde, de mensch kan vrede op aarde maken". Maar de formule van het petitionnement is ook mede opgesteld door de directies van „Nederlander" en „Standaard" en het is on juist en onbillijk, om in de uitdrukking: „in naam der menschelijkheid" een humanisme te zien, dat alle heil van den mensch hcopt en met God geen rekening houdt, een huma nisme, dat van „beneden" alles en van „bo ven" niets verwacht. Er is ook een religieus humanisme, dat de werking van goddelijke krachten door en in de menschheid er kent. Maar de uitdrukking, die dezen predikant een steen des aanstoots is, behoeft volstrekt niet humanistisch verklaard te worden. Zij kan gebezigd worden door een atheïst en een Vrijz. Christen, door een Roomsch-katholiek en een Gereformeerde. Zij allen doen ook wel eens een beroep op het hart van hun medemenschen om te hel pen, op het gevoel van meelijden of van recht, zonder dat zij daarmee het huma nisme aanvaarden of leeren. Ds. ten Bokkel Huinink maakt een tegenstelling tusschen een eisch „in naam van God" en een „in naam der menschelijkheid". Zij bestaat ech ter niet; immers in het laatste geval wordt een beroep gedaan op gevoelens, die naar Christelijke opvatting door Gods geest in de harten gelegd zijn. In dit geval de afkeer van de wreedheid en het onrecht van den oorlog, die thans gelukkig door velen zoo sterk wordt gevoeld. Een ander bezwaar van dezen predikant is, dat oorlogen zullen blijven, zoolang deze wereld bestaat. „Deze wereld is niet meer te redden". Dit is het dogmatische pessimisme, dat aan den Satan vrij spel laat. Wij weten al te goed dat de oorlog geen noodlottige vergissing ls, ook niet het werk van eenige misdadige re geerders, alleen en dat de oorlog niet met wat zachte, vriendelijke woordjes is uit te bannen. De oorlog heeft ook te maken met gevaarlijke donkere druften en instincten die in het mensehenhart plotseling kunnen uitbarsten. Er is verband tusschen oorlog en het „zondige" mensehenhart. Maar de mensch is geen tijger, die zich voldaan voelt, als hij zijn bloeddorst kan lesschen, die zich rustig kan neerleggen en inslapen, als hij genoeg gemoord heeft. Er is ook menschelijkheid in den mensch. Daarvan getuigen vele oorlogs boeken, die gewetensboeken zijn en het in kracht winnende pacifisme, dat zich tegen den tijgcraard en de tijgerdaden van den mensch verzet. De wereld is een zinkend schip gelijk. Maar steeds meer handen wer ken aan de pompen en het water neemt eenlgszins af en er is een goede kans om het schip te redden. Vooral een Christen-1 voorganger moest dringend tot dit werk aan sporen en mede de handen uitsteken. Niets is ellendiger, dan wanneer een van de scheepsofficieren de handen in de zakken steekt en het schip verloren verklaart; dan gaat de moed eruit en komt de ondergang. Al zou het niet mogelijk zijn, eiken oorlog voor altijd van de aarde te bannen, dan nog is er reden, om voor het pacifisme te ijveren. Ook al kan men de menschheid nooit geheel bevrijden van ziekten en kwalen, toch zoekt men de oorzaken van ziekten te leeren ken nen cn de middelen, om ze te bestrijden, te vinden. Wij hebben ons verplaatst in de ge dachtenwereld van dezen predikant, die de onze niet is. Maar zelfs met zijn overtuiging had hij met alle vrijmoedigheid dit petition nement kunnen teekenen, ja, als bode van den vrede had hij dit als voorbeeld voor zijn gemeente moeten doen. NIEUWS UIT INDIE. STRAF DER P. N. I.-LEIDERS VERMINDERD. TWEE HUNNER REEDS IN VRIJHEID. Aneta seint uit Bandoeng, dat de gewezen leiders van de P. N. I. ir. Soekarno en Gatot ter gelegenheid van den Koninginnedag drie maanden vermindering van straf ontvingen. De straftijden van de beide andere gestrafte leiders der P.N.I. Maskoen cn Soepriadinata zijn reeds afgeloopen. HET VLIEGONGELUK VAN PILOOT SCHOTT. Een van de personen, die zwaar gewond werden bij de landing op Tjililitan van een vliegtuig der K.N.IL.M, dat proefvluchten zou doen bij maanlicht, is overleden, zoodat dit ongeluk in totaal twee dooden heeft ge- eischt, meldt Aneta uit Batavia. De overige slachtoffers zijn buiten gevaar. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Kemp, Tetteradestraat 11, arbeidskaart; Bureau van politie, Smedestraat, autoped; C. Koelemeyer, Delftstraat 25 rood, abonne ment; Cornelissen, Anthoniestraat 81 rood, aktentasch met Inhoud; Meulman; Spijker manslaan 21, ceintuur; Bureau van politie, Smedestraat, ceintuur; v. d. Munnik, Leid- schestraat 123, ceintuur; Platei, Colenso- straat 16, broche; Haverschmidt, Langen- dljkstraat 30, broche, Kort, Zomervaart 12 c broche; Bureau van politie, Smedestraat, bal; Bornhorn, Mr. Joostenlaan 12, broche; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, hond (gebr. door politie Bloemendaal)idem, idem, hond (gebracht door politie Bloemen daal)G. L. Dreyer, Burgwal 16 rood, hond; v. Breemen, Crayenesterlaan 36, hond; Bu reau van politie; Smedestraat, handschoen; André, Riouwstraat 17, hond; De Brutjn, Ged. Voldersgracht 4, vliegende hollander; v. d. Made, Cornelissteeg 20, handsband; Kenne,l Fauna, Parklaan 119, hond; Piek, Gen. Cronjéstraat- 114, hond; v. Glaven, Tey lerstraat no. 5, auto-dop; Tholen, Brouwers straat 55 e, geldstuk: Boerjan, Tuinstraat 13, jas; Homans, Emmalaan 12, ketting; J. Steentjes; Westergracht 43 rood, ketting; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebracht door Blijswljk, Bakenessergracht 94, idem, idem, kat, (gebracht door Smit, Mr. Joosten laan 34 D) Hut, Berkenstraat 27, kip; H. Schreurs, Brouwerstraat 17, muts; C. Steiger van Sillemstraat 6, muts; Pauwels, Wester- gracht 25, muts; Bureau van politie, Smede straat, nummerplaat van auto; Wezelman, Karei van Manderstraat 28, overall; Haak, Zocherstraat 69, portemonnaie met inhoud; Bremer Delftstraat 20, idem Kuperus, Vijf huizen 592, idem idem. ONTSPANNINGSVEREENIGING „ONS GENOEGEN". Het winterfeestprogramma van bovenge noemde Vereeniging is als volgt samenge steld: Zaterdag 26 Sept. Opvoering van Van Del- den's Revue in den Schouwburg aan den Jansweg; 7 Nov. Opvoering van het tooneel- stuk: „Er staat geschreven" van Jaap v. d. Pol, door de leden der tooneelclub van O.O.G. eveneens in den Schouwburg Jansweg. 19 Dec.: Balavond in Gebouw Olympia, afgewisseld door cabaret. 23 Jan.: Cabaretavond in de H. Kegel Bond. 27 Febr.: Bal-masqué eveneens in de H.K.B. 9 April. Tooneelopvoering ln den schouw burg (keuze tooneelstuk nog niet bepaald). 28 Mei: Cabaret, tevens sluitingsavond in de Haar!. Kegel Bond. bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. VOOR DE DR. A. KUYPERSCKOOl. Het bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem verzoekt om de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te mo gen ontvangen voor het aanbrengen van een lambrizeering in de spreekkamer der Dr. A. Kuyperschool aan de Rozenhagenstraat 15, alhier en in verband daarmede het doen kleuren der muren en het plafond, teneinde deze kamer geschikt te maken voor kamer van het Hoofd. De kosten zullen, volgens raming, bedra gen f 160. Bij Koninklijk besluit van 11 Juni 1931, is beslist, dat deze werkzaamheden kunnen worden beschouwd als „verandering van in richting van het schoolgebouw", waarvoor de gelden, ingevolge art. 72 der Lageronderwijs- wet 1920, uit de gemeentekas moeten worden verstrekt. Mitsdien stellen B. en W. den raad voor, de gevraagde medewerking te verleenen. RADIO-PROCRAMMA ZATERDAG 5 SEPTEMBER. 1931 HILVERSUM 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o. 1. van G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedrijven. Joh, Jong (orgelspel en begeleiding), Eugène Charmon (zang en accordeon). Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. I,45 Pauze, 2.15 Kwartiertje v. h. Instit. voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 Concert VARA-man- doline-Ensemble o.l.v. J B. Kok. 3.00 J. van Praag: „Het 4de internationale congres voor doofstommen te Parijs". 315 Vervolg concert. 3.45 Vraaggesprek met Henri Polak over Na tuurschoon. 4.15 Concert. The Hollandia Three (accordcon-virtuoozen). 5.00 Otto van Tussenbroek: „Reizen en trekken". 5,35 Gra mofoonpl. 6.00 SDAP Kwartiertje door Klaas Toomstra. 6.15 Gramofoonpl. 6,30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Hobo recital door J. Stotijn. Begeleiding door me vrouw Stotijn. 7.45 VARA-Varia. 7.50 Be- stuursmededeelingen. 8.00 Voordracht door W. van Cappellen. 8.30 Vocaal concert door Joh. Lammen (bas) en Gramofoonpl. 9.00 Teun de Klepperman. 9.15 Concert VARA- orkest. o. 1. v. H de Groot. 10.00 Vaz Dlas. 10.15 Voordracht W. v. Cappellen. 10.35 Con cert (vervolg en slot). 11.15 Gramofoonpla- tenconcert. HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. II.30 Godsd, halfuurtje Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15 Concert. KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenber. 1.50 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuurtje. 4.30 Tech nisch kwartiertje. 5.00 Concert. KRO Kunst- ensemble. o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.00 S. P. J. Borsten: Athletiek. 6.15 Jour. Weekover zicht P. de Waart. 6.35 Concert (vervolg). 7.00 Prof. H, A. Kaat „Vrijhandel en pro tectie". 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert KRO. orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 8.30 Radio-hoorspel: „Ja mijnheer ter liefde Gods" van L. S. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Concert (vervolg). 9.40 Amsterdamsche schets. 10.00 Concert (vervolg). 11.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1.20 Licht orkestcon cert. 3.20 Motorrennen om den Internatio nal Ulster Grand Prix. 4.35 Duetten en harp- soli. (Tenor, bas en harp). 5.05 Concertorgel- bespeling. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek van Scarlattia 7.11 Tuinbouw- praatje. 7.30 Lezing. 7.50 Variété m. m. van Sydney Bayne's Dansorkest. 9.00 Militaire muziek door de Wireless Military Band. 10.00 Berichten. 10.20 Lezing: Essape. 10.35 „Hou separty" van C. Denis Freeman m, m. van Omroeporkest en dito koor. 11.20 Dansmu- ziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 ÏVL 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en solis ten. 9.50 Concert. Orkest en solisten. KALUNDBORG 1153 M. 12.25 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. 9.10 Orkestconcert. 9.50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 10.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 2.55 Gra mofoonpl. 5.20 Concert. Mandoline-orkest en solisten. 8.20 Vroolijke avond. Daarna be richten en tot 12.20 Orkestconcert. 12.20 Gra mofoonpl. (Dansmuziek). BRUSSEL, 338,2 M. en 508,5 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestcon cert en soliste. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramo foonpl. 8.25 Vroolijke avond. ZEESEN, 1635 M. c.a. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.55 Berich ten. 12.20 Schooluitz. 1.15 Berichten. 2.20 Gra mofoonpl. 3.10 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Le zingen. 8.20 Oude en moderne dansmuziek. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmu ziek. Weer rende dc stoet verder. Ze wisten niet meer waarheen. Overal brachten ze onheil. De kikkers kwamen van alle kanten uit de ramen hangen. Een dichte drom zat hun op de hielen en geen uitweg ziende, vluchtten ze een kruidenierswinkel binnen. Weer nieuwe schrik onder dc .bewoners. De kruidenier stond op een trap busjes tc rangschikken en rolde op de toonbank. Alle busjes gingen over den vloer cn werden beschadigd. Maar dat was een kleinigheid. Daar was ook een groote ton stroop gekanteld en weldra was de heele winkelvloer bedekt met een dikke laag van dat kostelijke goedje. De kruidenier kermde en wilde naar Tuimeltje en Karei vliegen om hun een pak slaag te geven, maar hij plakte aan den gror.d vast en stond machteloos tegenover de ondeugden. Tuimeltje en kikker Karei kregen werkelijk medelijden met den armen kruidenier en hielpen hem op dc been, maar toen konden ze zelf geen stap meer verzetten. Van hun muts tot hun teenen liep dc stroop in straaltjes van hun lijf en zelfs de kruidenier kreeg medelijden met hen. En dc kok vergat een oogenblik zijn eigen leed cn wilde kikker Karei naar buiten helpen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14