l ,HET GEHEIMSCHRIFT' RAADSELS De raadselprijzen voor de maand Augustus zijn bij loting ten deel ge vallen aan: NELLY B-, LOURENS COSTER, NACHTUILTJE en KONINGIN LENTE die ze Woensdag 9 September bij mij mogen afhalen, (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Lngez. door Poesenmoedertje.) Mijn geheel is een Nederlandsche plaats van 11 letters. 4 5 5 8 is een meisjesnaam. 11 8 9 10 11 is een gebak. 7 2 6 11 is ene kleedingstuk. 19 6 draag je 's winters. 3 is 1. 2. (Ingez. door Nachtuiltje.) Strik vragen. a. Of ik groot ben of klein Een voet lang moet ik zijn. b. Welke bol rolt altijd onafgebro ken voort? c. Welke slager dood geen dieren? d. (Ingez. door G-ladiooltje.) Welken hoed draagt men niet op 't hoofd? 3. (Ingez. door den kleinen Fluit speler). Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord komt. W...n k..l gr. .ft v..r ..n .nd.r V It r zlf n. 4. (Ingez. door Poesenvriendinne tje.) Neem uit de volgende schuilnamen telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam gevormd wordt. Wenda, Tilburgertje, Appelbloe sem, Nachtuiltje, Kerstroosje, Goud- mmltje, Heideprinsesje. Zwartoogje, Kobbedoes. 5. (Ingez. door Poesenvriendinne tje.) Mijn geheel is een spreekwoord van 60 letters. 6 16 8 7 is een viervoetig dier. 19 20 21 22 is niet langzaam. 29 30 37 4 36 11 28 is een struik. 2 26 27 10 is niet hoog. 60 49 12 1 is een meisjesnaam. 6 9 13 is niet dik. 16 17 18 22 zit aan je schoen. 23 24 is een lidwoord. 32 14 34 35 36 37 38 is geen zoon, 4 40 31 15 is een rivier in Spanje. 31 33 roept een ezel. 44 45 46 47 zit op je hoofd. 25 3 6 42 zit aan een wagen. 39 is 29. 48 is 25. 2 3 4 32 33 is een plant. 6- (Ingez. door den kleinen Fluit speler). Vul de puntjes in met medeklin kers, zoodat je een bekend spreek woord krijgt. .e..oe..e.ij.e..e.e.a,..e. ee i AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Kwebbelgraag.) Strikvragen. a. Een houten huisje, een kopren buisje, Een slinger draaiend in een gat, Ra, ra, wat is dat? b. (Ingez. door Nachtuiltje.) Wat belet een ruiter om op zijn paard te zitten? c. Wat is bij eiken maaltijd onmis baar? d. Welke zin kan altijd gemist wor den? 2. (Ingez. door W. B. Z.) Met b doe ik pijn. Met k moet ik gegraven worden. Met m kom ik voor bij roofdieren. Met r krijgen beiden wat. Met t behoor ik bij bloemen. Met z ben ik meestal van steen. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Namen- laadsel. Vul de puntjes in met letters en wel zoo, dat je 5 meisjesnamen leest. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Verborgen bloemen. a. Dit glas is zeer broos en ver draagt geen warmte. b. Alle lieve kinderen moesten bij St. Nicolaas komen. c. Er was ter eere van den jarige een versiering aangebracht. d. Aan je rechtsche zijde zat die Oostenrijksche dame. e. Ik vond het jammer van je Ro- za, dat je zoo brutaal was. 5. (Ingez. door W. B. Z Mijn geheel bestaat uit 13 letters en hebben we deze week gevierd. I 2 is een verkorte jongensnaam. II 4 10 3 is een verkorte meisjes^ naam. 5 10 13 10 8 is een getal. 6 12 12 3 is een werkwoord 7 8 is niet uit. 11 10 9 is een boom. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Kruisraadsel. xxxxxxxxx een medeklinker slapen we op. groente wordt wel bij visch gebruikt, een maand van 't jaar 'een stadje in N. Holland een dier met strepen lijkt veel op trots een medeklinker De kruisjes moeten van boven naar beneden en van links naar rechts dezelfde maand noemen. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Pietje Bell. 2. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. 3. 4. Zebra, Mees, Schaap, Paard, Beer Lama. 5. Bergemot. 6. Harlekijn. AFDEELING H 1. Badkamer. 2. Borst, dorst .korst, worst, vorst. 3. Gelukwensch. 4. Elburg, meloen, heelal, schelp, carmel. 5. Melk. 6. Hoogeschool. Goede oplossingen ontvangen van: De kleine Violist 6 De kleine Vogel vriend 6 Wijnanda 6 Vaders Jongen 6 Alba 6 Ballenbreistertje 5 Nelly Bosch 6 Lourens Coster 6 Nachtuiltje 5 Graspieper 3 Zwartneusje 5 Duik- stertje 4 Sneeuwklokje 5 Koningin Lente 4 Willem I 4 Kerstroosje 5 Goudhaartje 3 Een naamlooze 3 Wen da 4 Gouden regen 4 Nanna 3 Ran- geerdertje 5 Nevada 5 Uitlooper 6. V AC ANTIE WEDSTRIJD Inzending ontvangen van: Vaders Jongen, oud 9 jaar. Ballenbreistertje oud 9 jaar, Alba oud 11 jaar, Zinnia, oud 14 jaar, Lou rens Coster, oud 13 jaar. Op verzoek van velen zal ik den datum van in zending stellen op 15 September en mede op veler verzoek zal ik de ver schillende opgaven nog eens plaatsen Het bepaalde nummer, waarin de va- cantie-wedstrijden stonden, schijnt in vele koffers verloren te zijn ge raakt. Wedstrijd No. 1. Opstellenwedstrijd. De titel moet luiden: DE ZOMERVA- CANTIE VAN 1931. Wedstrijd No. 2- Teekenwedstrijd Ik vraag een eenvoudige penteeke- ning van een aardig landschapje, boerenwoninkje, kerk. of wat anders, dat je in de vacantie hebt gezien en waar je onder zou kunnen plaatsen: Vacantie-herinnering 1931. Wedstrijd No. 3. Een handwerkje of knutselwerkje, waar je in de groote vacantie aan begonnen bent. Ik heb bij v. een prachtig houten kerkje met gekleurde vensters gekregen. Carton- nagewerk en houtsnijwerk, of zaag- werk mag natuurlijk ook. Wedstrijd No. 4. Zoeken van plan ten- en dierennamen uit de woorden: Zomervacantie van negentien hon derd een en dertig. B v. varen, hond gentiaan, gier enz. Je mag zelf kiezen aan welken wed strijd je wilt deelnemen, je moogt ook meerdere inzendingen sturen. Uit iedere afdeeling ontvangt de beste een prijs en wel naar keuze: een boek (waarvan je den titel mag uitkiezen), een doos verf-tuben, een gevuld schoolétui of een foto-album. Vergeet vooral niet naam en leef tijd bij je werk te voegen. En denk eraan, dat 15 September beslist de laatste dag van inzenden is. RUILRUBRIEK BLOEMENFEE, Korte Lakenstraat 7 rood, heeft 12 Erdal, 21 Hille, 2 Droste, 12 Duifjes. Hiervoor vraagt ze Sunlight, Rinso, Vim. Lux, Ruiltijd 's avonds na 8 uur. 's Woensdag niet. GRASPIEPER, Clercqstraat 71 rd. heeft 30 Hillebons (31), 50 Sickesz (51). 4 Quakers (11). Hiervoor vraagt hij Sunlight-bons. ANNIE HABICH, Meidoornplein 48 Haarlem-Noord heeft 1 Miss Blanche iwaarde l punt), 11 Quick, 11 Weeg schaaltjes, 1 Hille. Voor dit alles vraagt ze Bloemen of Vlinders. FRANCIS VERE, Vergierdeweg 68. Haarlem-N. heeft 83 Roodband, 9 Voetbal de nrs. 288 310 259 252 278 331 298 251 247. 14 Zeewater-auqarium Verkade, de nrs. 49. 101 86 70 11 59 91 111 54 4 91 4 48 111, 7 Zeewater bonnen, 7 Paddenstoelen, de nrs. 15 71 73 33 61 97 104, 1 Hoe heet die Vo gel? nr. 184, 5 Kiazim-Emin. Hiervoor vraagt hij Kwatta, Franken, Rood- ster, Indiaantjes en Pette Cactuspl. Ook heeft hij nog 155 Droste-bonnen kop en schotel. Daarvoor vraagt hij Lux, Rinso, Vim en Sunlight. C. v. BERGEN, Lange Wijngaard straat 21r. heeft Meco, Pleines, Peli kanen, Erdal Weegschaaltjes, Indiaan tjes, Kwatta, Roodband, Franken. Hiervoor vraagt hij Turmac, Rinso, Lux en Vim. MEJ. SMIT, Brouwerskade, 25z. heeft 97 Zwerftochten, platen en bons, die ze wil ruilen voor Vim, Lux, Sunlight, Rinso en Lux-toiletzeep. Voor 2 bons 3 Zwerftochten. Ruiltijd Vrijdag en Maandagavond na 7 uur. WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Een andere verdeeling van 1 jaar. Jullie hebt misschien wel eens ge hoord of gelezen, dat men in Rus land weken van 5 dagen heeft in gesteld; het is echter niet de eerste maal dat men een andere verdee ling van 't jaar maakt. Ook in 1793 heeft men dat in Frankrijk gedaan. Het nieuwe jaar begon toen 22 Sept. 1793 en men verdeelde het jaar in 12 maanden van 30 dagen. De 5 da gen, die overbleven werden bestemd tot feestdagen. De maanden kregen haar namen van de jaargetijden. De namen der herfstmaanden gin gen uit op aire: Vendimaire (wijn- oogstmaand 22 Sept21 Oct., Bru- maire (mistmaand) 22 Oct.21 Nov. en Frimaire (rijpmaand) 22 Nov.21 Dec. De namen der wintermaanden gingen uit op öse. Nivöse (sneeuw maand), Pluv<">se (regenmaand), Ventöse (windmaand). De namen der lentemaanden gin gen uit op al: Germinal(kiem- maand), Florial (bloemmaand), Prairial (grasmaand). De namen der zomermaanden gingen uit op dor: Messidor (oogstmaand), Ther- midor warmtemaand) en Fructi- dor (vruchtmaand). De maand was verdeeld in 3x10 dagen: deze heetten Trimidi. Duodi, Tridi, Quar- tidi, Quintidi, Sextidi, Septidi, Oc- tidi, Novidi, Decadi. Deze was de rustdag. De stoomhamer. Deze werd in 1808 uitgevonden door een Edin- burgsch ingenieur, James Nosmyth. Wist je dat? Een Fransche dame heeft na langdurig onderzoek vastgesteld dat een Fransch kind van 2 1 2 jaar van 360 tot 990 woor den tot zijn beschikking heeft. Op 4-jarigen leeftijd bestaat zijn woor denschat uit 15002100 woorden en op 7-jarigen leeftijd uit 29603180 v/oorden. Het verschil zit licm in den stand waar het kind uit voort komt. Een list van Tcnicrs. De schilder David Teniers (1582—1649) die een tijdlang te Antwerpen woonde, ko.i voor zijn schilderstukken geen vol doende prijs krijgen. Hij verliet nu in alle stilte Antwerpen en liet korten tijd daarna het bericht van zijn dood verspreiden. Zijn vrouw en kinderen gingen rouwkleederen dragen. Nu liepen de kenners van goede kunst weldra storm en betaal den de hoogste prijzen, voor de schilderstukken, die ze vroeger voor een appel en een ei hadden willen koopen. Toen de voorraad zoo goed als utverkocht was, kwam de dood gewaande schilder weer boven water. Een jeugdig kapelmeester. Lat was Raymond Stuart Baird, die op 5-jarigen leeftijd te Los Angeles een orkest van 40 personen diri geerde. De grootste Bijbel. In een mu seum te Stockholm bevindt zich een geschreven Bijbel, die 9 d.M. lang, 5 d.M. breed en 45 m.M. dik is en in 't begin der 13e eeuw in een Bo- heemsch klooster geschreven. Wist je dat? De tandenborstel is een Chineesche uitvinding uit het laatst der 15e eeuw. Een nieuwe uitvinding. Naast kunstzijde kan men tegenwoordig ook krijgen kunstkatoen en kunst- jute. Deze beide artikelen heeft men in Duitschland gefabriceerd uit dennennaalden. Men gebruikt het voor poetslappen en zakken. Men beweert dat men het ook bezigen kan als kunstleer voor 't bovenleer van schoenen en dat men het zelfs waterdicht kan maken. WIST JE DAT? De grootste industrie ter wereld is de machine- en motorenindustrie waarin een tiende van alle arbei ders werken. DE FRANSCHE KONING EN ZIJN GEZANT Bassompiere, die in de eerste helft der 17de eeuw leefde, vertelde eens aan zijn koning hoe hij indertijd als gezant des konings op een magere ezelin Madrid was binnengereden. „Wel", schertste de koning, „wat zal dat een mooi gezicht geweest zijn, zoo'n dikke ezel op een scharminkel van een ezelin". GEEN SNELVERKEER Op de Bermuda-eilanden is het gebruik van mechanisch voortbe wogen viertuigen op straat ver boden. Uit de Moppentrommel NIET BEGREPEN Piet: Moeder, laat U morgen hon denbrood halen? Moeder: Hondenbrood? Waarom Piet? Piet: De dokter zei toch, dat ik dierlijk voedsel moest hebben? SOEP OF WATER? Een kapitein van een mailboot ging, toen ze aan den wal lagen, met zijn stuurman in een restaurant di- neeren. De soep werd opgediend en zag er zoo dun uit, dat de kapitein aan den kellner vroeg, wat het eigen lijk was. „Natuurlijk soep, meneer," was het antwoord. „Nou maar .stuurman," riep de ka pitein uit, „wil ik je eens wat ver tellen: wij hebben ons heele leven in de soep gevaren." IS TANTE VIES? Toen Nettie naar bed moest, kwam juist tante Lize. „Kom Net," zei moe der, geef tante een kusje en ga je dan gauw wasschen." 'T VIEL NIET MEE Een chauffeur kwam op 't politie bureau met een dooden haas. Een hem onbekenden reiziger had die in den auto achtergelaten. ,,'t Is in orde," zei de inspecteur. „Wordt de haas niet afgehaald, dan is hij over 12 maanden uw eigen dom." MIJN HERBARIUM Akkerwinde (Convolvulus orvénsis) zie fig. l, fam. Winden (Convolvula- ceeëm. Een plant met een dunnen, krui penden wortelstok en windende of lig gende, kantige stengels, De bladen zijn klein, gesteeld, langwerpig eirond met pijl of spiesvormigen voet. De bloemen staan in de bladoksels en hebben langer stelen dan de bladeren De schutbladen zijn lijnvormig en iets van de bloemen verwijderd. De bloem is vrij groot, welriekend, licht- rose of wit gekleurd en heeft van bui ten 5 roode strepen, 's Avonds en bij slecht weer sluiten de bloemen zich. Op akkers, langs wegen en op ruige plaatsen komt ze algemeen voor. Bloeitijd Juni-Herfst. Haagwinde (Convolvulus sépium) zie fig. 2, fam. Winden (Convolvula- ceeën). Een plant met een windenden stengel, die ongeveer 3 M. lang kan worden. De bladeren staan verspreid langs den stengel en hebben een pijl- vormigen voet. De schutbladen, die de kelk geheel bedekken, zijn hart- vormig-eirond, iets langer dan de kelkslippen. De bloemkroon, die ver groeid is, heeft 5 slippen. Ze is sneeuwwit, soms rose. In kreupelhout en heggen komt ze algemeen voor. Bloeitijd Juni-Herfst. Zeewinde (Convolvulus Soldanella) zie fig. 3. fam. Winden (Convolvula- ceeën.) Deze echte duinplant, die we aantreffen op de eerste duinenrijen langs de zee, heeft 'n dunnen wortel stok, die verkruipend is, zoodat de plant zelfs in 't mulle zand groeit. De stengel is liggend, iets roodachtig. De bloemen zijn groot (4-5 c.M.) rose gekleurd met aan de buitenzijde wit achtige strepen. De bloemstelen zijn gevleugeld en kantig. De schutbladen zijn eirond, de kelk niet geheel be dekkend. Bloeitijd Mei-October. Afrikanen (Tagetes patula) fam. Samengesteldbloemigen (compositen) Een algemeen, zeer veel voorkomende plant, die heel gemakkelijk is te kweeken. 't Is een stijve, doch sterke plant met bruin- tot geelachtige of gele bloemhoofdjes. Voor perken is geschikt de Tagetes patula flore pleno, die 40 a 50 cM. hoog groeit, of de dwergvorm T p. nara. De Tagetes signata groeit even hoog, geeft fijner, meer ingesneden, welriekend blad en overlaadt zich met kleine gele bloempjes. Geschikt voor randen is de dwergvorm T. s. pumila. De perken, waarop men Ta getes wenscht te poten, moeten matig bemest worden, anders vormen de planten te veel blad, waardoor de bloemen minder uitkomen. Een groo te soort is Tagetes erecta aurea, die c M. hoog wordt en groote, oran jegele bloemen geeft. Enkele er van tusschen de vaste planten gezet, ge ven aan zoo'n hoekje weer een vroo- lijk aanzien, als de meeste overblij vende soorten zijn uitgebloeid. Nemesia strumosa Luttoni, fam. Leeuwenbekachtigen (Scrophularia- ceeën) Een prachtig 40 c.M. hoog plantje, afkomstig uit Zuid-Afrika, dat zich in den zomer tooit met vrij groote, helder gekleurde, lichtgele-, oranje-, rose of donkerroode en witte bloe men. Zeer fraai is vooral de oranje- roode. Men zaait nemesia in Maart April op eenige warmte, verspeent de jonge plantjes en zet ze in Mei op de bestemde plaats in den tuin. Er be staan ook dwerg-vormen, die bijzon der mooi zijn voor kleine, zonnig ge legen perken. Daar de planten ver- loopen is het niet aan te bevelen zelf zaad te winnen. Ridderspoor (Delphinium Ajacis) fam. Ranonkelachtigen (Ranuncula- ceeën). Een sierplant uit Zuid-Europa, al dus genoemd naar de groote spoor (buisvormig aanhangsel) door een der vijf gekleurde kelkbladeren ge vormd. Deze 6080 c M. hooge plan ten brengen van Juli tot October bloemtrosjes voort in talrijke kleur- schakeeringen van blauw, wit en ro zerood. Vooral de violierbloemige zijn heel mooi. De dwergkandelabervor- mige heeft een dwergachtige groei wijze, waardoor de fraaie helder ge kleurde bloemtrossen goed tot haar recht komen. Hoogte 30 a 35 c.M. Als men deze planten eenmaal bezit, raakt men ze niet gemakkelijk weer kwijt, aangezien ze zich zelf zaaien. Deze planten kunnen dus in het na jaar reeds worden gezaaid. Welriekende tabak (Nicotiana af- finis) fam. Nachtschaden (Solana- ceeën). Een sierplant uit Brazilië, die 7090 c.M. hoog wordt en gedurende een groot deel van den zomer trossen van trompetvormige wit achtige bloemen voortbrengt. Het verdient aanbeveling ze op half be schaduwde plaatsen te planten, daar de bloemen zich op zonnige plaatsen 's avonds openen, om zich den vol genden morgen weer te sluiten- Ze verspreiden een aangenamen, ster ken geur. TUINIER. ONZE BIBLIOTHEEK Aan de lezers en lezeressen van Onze Jeugd! Zaterdag 12 September a.s. zal Onze Bibliotheek worden heropend. Geef je zoo spoedig mogelijk op als deelnemer aan den Bibliothecaris W. LASSCHUIT, Klein Heiligland 6( Lees de belangrijke mededeelingen in 't volgend nummer van Onze Jeugd DWANGARBEID Niet zelden gebeurde het in vroe ger dagen, dat de gevangenen tot dwangarbeid veroordeeld werden. Zoo werden ze te Amsterdam ir 1578 veroordeeld om te helpen wer ken aan de vestingwerken der stad en in 1631 werden ze zelfs overge bracht naar de kolonie Suriname, o mdaar te werken aan de openbare .werken. EEN REKENKUNSTJE. 34 34 1 2 3 4 34 5 6 7 8 34 9 10 11 12 34 13 14 15 16 Dit vierkant is gevuld met de cij fers 1 tot en met 16. Gooi nu deze cijfers zoo door elkaar, dat je in horizontale, verticale en diagonale richting 34 tot som krijgt. Men zegt, dat alle goede dingen in drieën bestaan. Teekenen jullie nu eens een kwadraat met 25 vier kantjes en zet daar de getallen 125 zoo in, dat je in horizontale, verticale en diagonale richting 65 tot som krijgt. NOG EEN REKENKUNSTJE. 15 1 2 3 4 5 15 15 15 15 Zooals je ziet, ls dit vierkant ver deeld in 25 vakjes. Nu is de kunst deze, dat je in ieder vakje l 2 3 4 of 5 zet en wel zoo, dat je in horizon tale, verticale of diagonale richting steeds 15 tot som krijgt. POSTZEGELRUBRIEK CURACAO /if/q j rc. /oc. /tic /fa /ac. tfc JfiC 4a c jaa /0C /t$c /sa tfc Jac. In 1889 verscheen de eerste portse- rie in het type van de Indische port- zegels van 1882 (in een cirkel een groot zwart waardecijfer zonder het woord „cent"). D ekleur van deze ze gels is groen. De volgende waarden verschenen: 2 1/2 5 10 1 21/ 15 20 23 30 40 en 50 cent. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 cM. In 1891 werd een opdruk uitgege ven, n l. 25 cent op 30 cent (grijs-type 1873-89). Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.3 c.M. Nieuwe zegels met de beeltenis der koningin met hangend haar versche nen in 1892. Ze gelijken veel op de Hollandsche en andere koloniale ze gels van dien tijd; alleen de kanttee- kening rond de buste is verschillend. Uitgegeven werden: 10 cent (blauw) 12 12 cent (groen), 15 cent (kar mijn), 25 cent (oranje-bruin) en 30 cent (grijs). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c-M. Zie voor de indeeling t schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. CHINEESCH SPREEKWOORD. Wie in zijde gekleed gaat, kweekt zelden zijdewormen. Deze Jongen, die zoo parmantig op weg naar school is, is lid van een geheime bende. Dat zou je zoo niet zeggen, hé? Maar het is toch waar! Alle leden van de bende krijgen tel kens een opdracht, die zij moeten uitvoeren omdat zij anders een zware straf krijgen. Soms zelfs wor den zij geschrapt voor het lidmaat schap. Nu heeft de bende afgespro ken, dat zij a.s. Zaterdagmiddag ergens in een bosch vergaderen zul len, maar omdat alles zoo geheim mogelijk moet gaan, moet er vooraf een stil plaatsje gezocht worden, waar de vergadering gehouden kan worden. Voor elke vergadering wordt n.l. weer een nieuwe plaats gezocht, zoodat dus niet eens de eigenlijke leden weten waar zij een volgenden keer tezamen zullen komen. Het zoeken van het stille plaatsje wordt opgedragen aan een lid, dan eens die en dan eens die. Hij moet een paar dagen van tevoren op ver kenning en dan 's Zaterdags-mor gens voor schooltijd bekend maken aan den leider waar de plaats van sa menkomst is. Aan een paal aan den kant van een stillen weg, wordt in geheimschrift aangegeven wie de plaats zoeken moet. Alle jongens loopen dus 's morgens langs den paal om te lezen wie het werkje moet doen. En hier zie Je nu den Jongen, die er dezen keer voor zor gen moet. Hij leest duidelijk zijn naam op het bord. Natuurlijk kan hij dat, want hij is met het geheim schrift bekend. Probeeren jullie er nu ook eens achter te komen hoe hij heet. Ik zal je den sleutel van het schrift geven. Je plaatst de na men van de voorwerpen, die getee- kend zijn in een bepaalde volgorde onder elkaar, tot je een jongens naam kunt lezen. Om Je te helpen, wil ik verklappen dat de eerste let ter een F is en de laatste een K. Probeert het nu eens te vinden!

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 16