DE TOESTAND IN CHILI. VOETBAL- TURN BENOODIGDHEDEN BUITENLAND. G. J. EILERS Co. v 1 EN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 4 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD De opstand op de vloot algemeen. Ook het leger onbetrouwbaar. Flandin tegen Litwinow. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De opstand op de Chileensche oorlogs bodems heeft zich thans tot de geheele vloot uitgebreid, naar uit Valparaiso gemeld wordt. Enkele, oorlogsschepen zijn Donderdagmid dag uitgevaren om zich bij de muiters te Co- quimbo te voegen, terwijl een zestal andere schepen de vlootbasis te Taleahuano hebben verlaten, na eerst de hoogere officieren aan wal te hebben gezet. De bestemming dezer bodems is onbekend, doch men neemt aan, dat ook zij zich naar Coquimbo hebben be geven. Gevreesd wordt, dat de opstand naar het leger zal overslaan. Reeds is de houding van verschillende garnizoens twijfelachtig en ook de luchtstrijdkrachten hebben geweigerd de muitende matrozen aan te vallen. In de Europeesche Studiecommissie die thans te Genève vergadert, is het gekomen tot een duel tusschen Litwinow en Flavin. Litwinow wijdde de door hem gehouden rede, blijkens een verslag in de Tel., aan twee punten, n.l. aan een fel protest tegen de voor stellen tot het toekennen van preferentieele rechten en aan een protest tegen de wijze van behandeling van zijn voorstel tot het sluiten van een non-agressiepact in de coördinatie commissie. Zijn heele rede was doortrokken van de vrees, dat de kapitalistische landen een complot zouden smeden tegen het commu nistische stelsel. Hiervan was naar zijn mee ning het toekennen van preferentieele rech ten aan de Donau-landen een eerste bewijs, aangezien Rusland niet was uitgenoodigd tot de besprekingen te Warschau en te Boe karest. Ook de behandeling van zijn voor stel, zoo betoogde hij, wees hierop. Voor alle andere kwesties waren speciale sub-commis sies benoemd, terwijl het Russsische voorstel thans eerst naar de economische commissie zal worden verwezen en dan, naar Litwinow's meening, stilletjes zal worden begraven. Hij wees tenslotte nogmaals op de vreedzame be doelingen van de Sovjet-Unie en sprak de wensch uit, dat nu er eenmaal twee econo mische systemen in de wereld zijn, ernstige aandacht zal worden geschonken aan het tot stand komen van een goede verstandhou ding tusschen de beide systemen. De Fransche gedelegeerde Flandin wees Litwinow's protest af. Hij zette nogmaals uit een, dat Litwinow's voorstellen niet zonder meer ter bestudeering kunnen worden aan genomen, daar men naderhand zou bevinden, dat het ontbreken van een definitie van agressie en discriminatie aanleiding zou kun nen geven tot groote moeilijkheden. Een van de voorbeelden, die hij in dit verband aan haalde was het volgende: Wanneer een land aan een ander land een crediet zou toestaan, dan moet dit volgens Litwinow's voorstel straks worden veroordeeld. Flandin sprak als zijn overtuiging uit, dat wanneer dit geval zich thans voordoet, de Sovjet-Unie. die niet ongevoelig is voor credieten, dankbaar zal zijn, dat haar voorstellen eerst nader worden bestudeerd. Flandin verzekerde Litwinow van de vreedzame bedoelingen der kapitalistische landen en wees er op, dat de sovjetpropa ganda eer aan de landen, die het kapitalis tische stelsel huldigen, aanleiding geeft tot ongerustheid. Ten slotte zeide hij nog te moeten vermel den, dat de ministeries van Buitenlandsche Zaken van Denemarken, Nederland, Zweden en Noorwegen een uitdrukkelijke reserve had den gemaakt ten opzichte van de uitbreiding van de toekenning van preferentieele rechten en dat minister Beelaerts had verklaard, dat de Nederlandsche regeering den wensch had uitgesproken, dat de onderhandelingen be treffende de goedkeuring van preferentieele rechten door derde staten, langs diplomatie- ken weg worden gevoerd. Genève. Curtius over het Tolverbond. In ons vorig nummer hebben wij nog de verklaring opgenomen, die de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Schober, na de opening der Europa-commis sie, inzake de Duitsch-Oostenrijksche Tol- Unie heeft afgelegd. Na Schober kwam Curtius aan het woord, die verklaarde, dat hoewel de groote nood waarin vele landen zich bevinden, hem aan leiding zou kunnen geven om hierover te spreken, hij de commissie op dit oogen- blik niet de geschikte plaats hiertoe achtte; hij sprak echter de hoop uit, dat in den loop der Geneefsche besprekingen de toestand in meer algemeenen zin nog besproken zal kun nen worden. Hij wilde zich daarom beper ken tot het rapport van de coördinatie-com missie. Hij verklaarde, dat iedere kenner van de ellende der Europeesche economie dit rap port met de grootste bevrediging zal lezen en de Duitsche regeering zal de verwezenlijking van de voorstellen der deskundigen dan ook va ganscher harte steunen. Daarna wees hij er op, dat de economische deskundigen niet gedraald hebben met het uitspreken van hun oordeel, dat het einddoel van de ontwikke ling der Europeesche economie moet zijn het sluiten van tolunies De deskundigen openen met dit rapport groote perspectieven. Dit jaar heeft de ge'dachte van de absolute nood zakelijkheid van een nauwere economische samenwerking van de Europeesche landen groote vorderingen gemaakt, zoodat een der gelijk rapport heeft kunnen ontstaan. Het doel van de Duitsche en Oostenrijk sche regeeringen is van het begin af geweest, dat dit plan het uitgangspunt zou zijn voor verder gaande economische verdragen, waar aan een zoo groot mogelijk aantal Europee sche staten zou moeten deelnemen. Sedert dien hebben zich gebeurtenissen voorgedaan, waardoor de oorspronkelijke toestand geheel veranderd is. In afwachting van de vruchtbare resulta ten van den arbeid der commissie heeft de Duitsche regeering, in overeenstemming met de Oostenrijksche, niet de bedoeling, het oor spronkelijk voorgenomen plan verder door te zetten Tenslotte sprak Curtius er zijn teleurstel ling over uit, dat de Europeesche Studiecom missie in het eerste jaar van haar werk zaamheden niet tot grootere resultaten is gekomen, die de lijdende volken een onmid dellijk en tastbare verlichting konden bren gen. Dit wekt bij hem eenige'n twijfel, maar hij verklaarde, dat deze twijfel den arbeid der commissie niet mag verlammen. Na de verklaringen van Schober en Cur tius gaven Flandin (Frankrijk), Grandi (Ita lië) en de gedelegeerde van Tsjecho-Slowa- kije hun groote voldoening over deze verkla ringen te kennen. Zij spraken de hoop uit, dat zij zullen bijdragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa. Flandin wees er op, dat zijn regeering meer dan ooit bereid is, met de andere staten te zoeken naar de materieele en moreele grondslagen voor een betere Europeesche samenwerking. Engeland. Lady Astor en haar reis naar Rusland. In een der Londensche bladen is, zoo meldt de Tel., eën dezer dagen een zonderlinge ad vertentie verschenen, waarvan de inhoud woordelijk als volgt luidt: Een heer uit Plymouth, welbewust van meenïng, dat Lady Astor bij de eerstkomen de Lagerhuis-verkiezingen moet worden be streden, zou graag in contact komen met een heer, die bereid is haar onafhankelijke con servatieve tegencandidaat te zijn. Deze annonce is een merkwaardige uiting van de critiek, welke in sommige conserva tieve kringen op Lady Astor wordt uitge oefend in verband met de reis, die zij kort geleden met Lord Astor en Bernard Shaw naar Sovjet-Rusland heeft gemaakt. Het be stuur van het district Plymouth Sutton van de conservatieve partij, voor welk district Lady Astor zitting heeft in het Lagerhuis, heeft onmiddellijk, nadat het van boven staande advertentie kennis had genomen, een vergadering belegd, waarin met eenpa righeid van stemmen een motie van vertrou wen in Lady Astor is aangenomen. In de motie wordt verder nog gezegd, dat het be stuur den absurden aanval op Lady Astor ten zeerste wraakt. Lady Astor heeft in allen ernst verklaard, dat zij zich niet heeft aangesloten en niet zal aansluiten bij de communistische partij. Haar tegenstanders, zegt zij, hebben een po ging gedaan haar in discrediet te brengen door een onjuiste voorstelling te geven van de dingen, welke zij in Engeland over Sovjet- Rusland en in Sovjet-Rusland zelf heeft ge zegd. Nieuwe Britsche verkeers minister. De correspondent van de News Chronicle te New York meldt volgens het N.T_A. de be noeming van het liberale parlementslid Pybus tot verkeersminister in het nieuwe nationale kabinet. Hij moet met de „Maureta- nia" New York verlaten hebben en naar En geland zijn gegaan. Portugal. De plannen van President Carmona. President Carmona heeft aan een vertegen woordiger van „United Press" een interview van een half uur toegestaan, waarbij hij een uiteenzetting gaf omtrent de plannen der regeering. Wanneer, aldus Carmona, vaderlandsliefde, volharding en goede wil ten toon worden ge spreid, ben ik er van overtuigd, dat het dictatoriale regime in Portugal zijn program ten uitvoer zal kunnen brengen. De plannen der regeering behelzen het tot stand brengen van economisch herstel, benevens de invoe ring van een bewind, dat in zeker opzicht een normaal constitutioneel karakter zal be zitten. Dit bewind zal de euvels en intriges vermijden, die vóór 1926 bestonden. Revolu- tionnaire bewegingen vermogen slechts den arbeid der regeering tijdelijk te vertragen. Hoeveel tijd de regeering noodig zal hebben voor de uitvoering van haar program kan ik niet voorspellen. Wat de bewering van zekere buitenland sche schrijvers aangaat, dat het dictatoriale régime in Portugal een tyranniek bewind is, wil ik opmerken, dat wij uitsluitend een groep van onbaatzuchtige en onzelfzuchtige mannen zijn, die slechts trachten de bestaande poli tieke euvelen uit te roeien en het land op een gezonde financieele basis te plaatsen. Van een persoonlijke dictatuur is geen sprake. Al onze beslissingen zijn de vrucht van grondige overwegingen der belangen van het land. Carmona wees er tenslotte op, dat de Por- tugeesche regeering bereid is haar medewer king te verleenen aan alle maatregelen, die den wereldvrede kunnen bevorderen. Portu gal volgt steeds de bepalingen van het bond genootschap met Engeland op, daar het be seft, dat het zelf niet den invloed en de macht van een groote mogendheid heeft Amerika, Een tekort van twee milliard dollar. De voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huis, de heer Wood, heeft eenige mededeelingen gedaan omtrent den finahlieelen toestand van de Vereenigde Staten en de maatregelen, die overwogen worden om aan het dreigend tekort te ont komen. Volgens den heer Wood overweegt president Hoover belangrijke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot om den fiscalen toestand in orde te brengen zonder verhooging der belastingen. „Wij zijn niet in oorlog en wij worden op geen enkele wijze door een oorlog bedreigd" zeide de heer Wood na een conferentie met president Hoover. „Er is geen noodzaak voor een groote vloot en er is geen noodzaak voor een groot leger. Wij kunnen de uitgaven voor deze beide diensten evengoed vermin deren als die voor den landbouw en op deze wijze den langen weg inslaan om de be grooting in evenwicht te brengen". Hoewel Dinsdag nog officieus verluidde, dat het denkbeeld van een belastingverhooging nog niet is opgegeven, schijnt de heer Wood een dergelijke stap onnoodig te vinden. De ernst van den toestand blijkt duidelijk uit een verklaring van het departement van financiën, welke aantoont, dat het tekort over de eerste twee maanden van het loopende fiscale jaar, dat op 30 Juni 1932 zal eindigen s 396.365.000 bedraagt. Indien dit tekort op dezelfde wijze gedurende de rest van het jaar gehandhaafd blijft, dan beteekent dit dat het deficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan twee milliard dollar zal be dragen. Stimson optimistisch. De Amerikaansche staatssecretaris Stim son, die Donderdag van zijn Europeesche reis is teruggekeerd, heeft, naar uit New- York gemeld wordt, verklaard, dat zijn be- - zoek zijn hoogste verwachtingen nog had overtroffen. Hij heeft waardevolle betrek kingen aangeknoopt tusschen de staatslie den en Europeesche politici. Door de Lon densche conferentie heeft Duitschland moed en vertrouwen hervonden. Bemoedigend is het, dat de staatslieden van Frankrijk en Duitschland nader tot elkaar zijn gekomen, evenals het feit, dat besprekingen hebben plaats gehad tusschen de Duitsche en Ita- liaansche leidende politici. De toestand van Duitschland is hoopvol. Dit blijkt o.a. uit het resultaat van den Volksentscheid en uit het feit, dat den dag na de hervatting van het betalingsverkeer de stortingen grooter zijn geweest dan de opvragingen. Men kan nu hopen, dat het „Hoover-j aar" gebruikt zal worden om tot een goede politieke sa menwerking te komen. Hierop zal dan het duurzame gebouw van politieke en economi sche opbloei opgetrokken kunnen worden. Duitschland. SPORT EN SPEL De volgende week een Pruisische noodverordening. De besprekingen van het Pruisische kabinet over de te nemen bezuininginsmaatregelen zijn Woensdagavond, nadat zij twee dagen geduurd hadden, geëindigd. Honderden pun ten zijn ter sprake gekomen, zoodat het eenige dagen zal duren voordat de plannen zullen zijn uitgewerkt en in een noodverordening ondergebracht. Verwacht wordt, dat de te nemen maatregelen de volgende week in een noodverordening zullen worden gepubliceerd. Bezuinigingsmaatregelen in Pruisen. De „Vossische Zeitung" bericht het volgen de inzake de door de Pruisische regeering te nemen bezuinigingsmaatregelen betreffende de gemeenteambtenaren. De steden worden in klassen ingedeeld naar gelang van haar In wonersaantal. In kleine steden met minder dan 2500 inwoners mogen de salarissen der hoogste gemeenteambtenaren ten hoogste 3000 Mark bedragen, bij steden van 2500 tot- en met 10.000 inwoners 2800 tot 5000 Mark, bij steden van 30 tot 50.000 inwoners 6200 tot 10.000 Mark, bij steden van 50.000 tot 100.000 inwoners 8400 tot 12.000 Mark, bij steden met 100.000 tot 400.000 inwoners 15.000 tot 18.000 Mark. Steden, die meer dan 400.000 in woners hebben tot een aantal van 1 millioen kunnen het salaris van den eersten 3burge- meester bepalen tusschen de 18.000 en 24.000 Mark, en van den tweeden burgemeester van 15.000 tot 17.000 Mark. Voor Berlijn is een speciale regeling getroffen. Spanje. Ernstige botsingen te Barcelona. Volgens mededeelingen van particuliere personen, die uit Barcelona te Madrid zijn aangekomen, hebben stakende arbeiders in de voorstad Sanz bij Barcelona de kerk in brand gestoken. Te Barcelona zelf is het op talrijke plaatsen der stad tot schietpartijen gekomen tusschen stakende arbeiders en po litie. Tot dusverre zouden twee personen zijn gedood en talrijke andere gewond. De tele foonverbindingen zijn nog steeds verbroken. Proces tegen ex-koning Alphonso. De speciale commissie uit het Spaansche parlement heeft besloten een proces tegen den niet in het land zijnde ex-koning van Spanje aan te gaan. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de toe stand sedert Woensdagavond zich verscherpt heeft. De syndicalisten werken met pamflet ten op straat. Zij eischen het aftreden van den gouverneur en de onmiddellijke vrijlating van de politieke gevangenen. ZEILEN WEDSTRIJDEN HAARL. JACHTCLUB. We herinneren aan de zeilwedstrijden der Haarlemsche Jachtclub, die ZateVdag en Zondag a.s. op het Noorder Buitenspaarne zullen plaats hebben. WATERPOLO R. D. Z. 1Zignea 1 (9- -2) Ofschoon Zignea reeds twee van de drie promotie-degradatiewedstrijden achter den rug heeft, moest er Donderdagavond in het Zwarte Plasje bij Hilligersberg nog een ach terstallige competitiewedstrijd worden ge speeld. Zignea kon nl. op 15 Juli wegens on voltalligheid niet opkomen,zoodat beide clubs bij de Polocommissie van den N. Z. B. had den aangevraagd om R.D.Z. I met 50 te doen winnen en den wedstrijd niet meer te spelen omdat die in den competitiestand toch geen verandering meer kon brengen. De Polo-commissie besliste echter, dat de wedstrijd alsnog moest worden gespeeld, Door een groot aantal afschrijvingen kon Zignea gisteren slechts met zes speelsters opkomen, grootendeels uit het tweede zeven tal. R.D.Z. liet een speelster uitvallen, zoodat de volgende opstelling ontstond: Zignea I: H. v. Abs. B. Venema, II. Haase, P. Metz, M. Bannink C. Kammeijer. R.D.Z. I: Tr. Baumeister, G. Klapwijk. W. Cauwe, C. de Groot-v. Gelder, T. Braun de Jel, L. Goedknecht. Het was te voorzien, dat R.D.Z. hier wel met groote overmacht zou winnen. Truus Klapwijk nam het grootste aantal doelpun ten voor haar rekening, terwijl mej. Cauwe twee' en mej, Baumeister één maakte. Toch wisten de dames Kammeijer en Bannink vóór rust van de geboden kansen gebruik te maken, zoodat de rust in ging met 52. Na rust werd de druk op het Zignea-doel sterker, doch mej. Van Abs. die langen tijd niet meer als keepster had gefungeerd, kwam er nu beter in en bleek het werk nog niet verleerd te zijn. Doch tegen de snelle voor hoede van R.D.Z. en de harde schoten van mej. Klapwijk kon Zignea niet veel inbren gen. Het water was erg koud. Mej. Van Abs, die er in het doel last van kreeg, wisselde af en toe van plaats met P. Metz. Daardoor voor kwam ze tenminste dat ze na den wedstrijd uit het water moest worden getrokken, zoo als met mej. Goedknecht, de RJD.Z.-keepster het geval was. Door de vreemde opsteling ontstond er in beide teams meermalen verwarring. Het spel peil stond niet hoog: het was of de rechte lust bij vele speelsters ontbrak, omdat men van beide zijden dezen wedstrijd nuttelooze kracht en geldverspilling vond. HONKBAL HET PROGRAMMA. Op liet programma van deze week komen slechts twee wedstrijden voor. Zaterdagmiddag ontvangt H.H.C. op het Sportterrein op Kleverlaan bezoek van Fa- mos. Beide negentallen zijn gevormd uit scholieren. We verwachten dan ook wel een goeden wedstrijd, maar de punten zullen H.H.C. stellig niet ontgaan. Zondagmorgen ontvangt Haarlem n het tweede negental van D.E.C. Het verschil tus schen deze twee ploegen is naar onze mee ning heel groot en we verwachten voor Haar lem n eén klinkende overwinning, hoewel zelfs een nederlaag dit negental geen scha de meer kan doen. BILJARTEN LOUW-BEKER. De laatste strijd om bovengenoemden fraaien beker is begonnen. Donderdag was de eerste helft van de biljartvereeniging „D.E.S." uit Haarlem op bezoek. Dit werd een felle strijd en dit team bleef slechts 3 pun ten achter, zoodat Maandag, als de eindstrijd geleverd wordt, de andere helft er wel alles op zal zetten, om dén beker te winnen. Het verloop der 6 partijen was als volgt: (De namen der spelers van „D.E.S." staan bovenaan). gem. 2.56 3.65 pnt. brt. hs. D. A. de Foeljaeger 200 17 39 G. Vos 100 16 20 N. N. 105 41 17 C. v. d. Berg 150 41 17 H. Tuninga 88 50 18 A. Eijskoot 100 50 12 J. A. Roosen 100 43 9 W. Riebeek 82 42 8 H. Kuiper Sr. 70 75 5 B. Schoen 80 75 7 A. F. de Nijs 71 35 12 W. Witkamp 125 35 16 STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- 1.76 2.— 2.32 1.95 0.93 1.06 2.02 3.57 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De uitslag luidt: „D.E.S." 634 en „B. C. Haarlem" 637 caramboles. KANO-SPORT KRINGWEDSTRI.TDEN DER HAARL. KANO-VEREENIGING. De H.K.V. organiseert a.s. Zondag Kring- wedstrijden met medewerking der Zaansche-, Amsterdamsohe- en Haarlemsche kanover- eenlgingen, o.a. Stormvogels, Z.F.C., Z.K.C., Quo Vadis. Viking en Trekvogels. Het bestuur ontving een honderdtal in schrijvingen, waaronder van de beste trekkers uit het Kringgebied. Ook zeilkano's zullen op de baan verschijnen. Tal van vereenigingen, kanowerven en par ticulieren gaven zoowel nuttige als fraaie prijzen voor de winnaars. Voor den besten Haarlemmer is een eerste klasse race-kano van den werf Van Uden te winnen! Ditmaal is het belangstellende publiek in de gelegenheid om den geheele 11 wedstrijd te volgen, want de baan over het Noorder Buiten Spaarne begint bij den Schotersingel en eindigt ongeveer bij de Rei'zslraat. Voor de niet aangesloten kanoïsten is het een bijzonder gunstige gelegenheid om te zien, wat na serieuze training onder deskundige leiding te bereiken is zonder van oververmoeid held last te hebben. Het bestuur der H. K. V. verwacht, dat belangstellenden op 't water de baan tijdens de races zooveel mogelijk vrij houden. De deelnemers kampeeren, zoover noodig op het terrein van Beccari aan het N. B. Spaarne. LAMPIONVAART. Als inleiding van het kano-festijn op Zon dag wordt Zaterdagavond een lampionsvaart gehouden door Haarlem's grachten. Herin nerende aan 't schitterende effect, dat een dergelijke tocht verleden jaar maakte, zal het deze keer. gezien de groote deelneming, zeker niet minder worden. De route voor deze avondvaart is: van 't N.B. Spaarne af door de Kloppersingel etc., Zijlsingel, Leldsche Vaart, Raamsingel etc., Binnen-Spaarne naar kampeerterrein. Half negen formeert de tocht zich. GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST. UIT HET VERSLAG OVER 1930. Aan het jaarverslag van don Gem. Genees kundigen en Gezondheidsdienst ontleencn wij wat het gebouw betreft de volgende opmerkingen: „De bezwaren betreffende te geringe ruim te in het vorige jaarverslag te berde gebracht deden zich in de afgeloopen periode nog ster ker gevoelen, zoowel voor den Geneeskundi gen Dienst als voor het Laboratorium. De pollkiniek voor besmettelijke haarziek ten in het Militair Hospitaal is al zeer slecht gehuisvest. Moge het nieuwe gebouw van den Gem. Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst-, waarop zoo lang gewacht werd, In 1932 werkelijkheid worden. De toestand elscht dringend verbe tering, indien tenminste de Geneesk. en Ge zondheidsdienst als centrum der sociaal me dische bemoeiingen en heb Gemeentelijk La boratorium voor pathologische- en bacterio logische onderzoekingen zal voldoen aan de eischen, die van gemeentewege en van par ticuliere zijde terecht aan dien dienst wor den gesteld". Naar aanleiding van deze passage hebben wij nog eens onderzocht hoe het met een nieuw gebouw staat. Wij vernamen, dat de quaestle op dit oogenblik „slapende" is. in verband met den ongunstlgen toestand der gemeentefinanciën. Er is geen sprake van dat er in 1932 oen nieuw gebouw komt. Wat dc besmettelijke ziekten aangaat wordt in het verslag geschreven: 't Aantal besmettelijke ziekten, dat ter ken nis kwam van den Dienst bedroeg in 1930 380 tegen 406 in 1929. Roodvonk trad als steeds hier ter stede het meest op den voorgrond met 233 gevallen (in 1929 237). Bijna steeds zeer licht; sterf gevallen vonden niet plaats. Van deze 233 pa tiënten genoten 182 zlekenhuisverpleglng, 51 werden thuis verzorgd. Diphterle werd 115 maal aangegeven met 4 sterfgevallen, 107 patiënten werden opge nomen, 8 thuis verpleegd. Poliomyelitis anterior acuta kwam 11 maal voor met 1 sterfgeval, drie van deze patiënten behoorden tot één huisgezin. Paratyphus B. 5 maal, van deze gevallen kwamen ook drie in één huisgezin voor. Febris typhoidea, encephalitis lethargla en meningitis cerebrospinal epideimica, ieder tweemaal. Een lijder aan encephalitis lethar- gica en een aan meningitis cerebrosplnalis epidemica ls gestorven. Overleden zijn te Haarlem aan t^b.c. in 1930 110 personen van wie 62 gestorven zijn In ziekenhuizen. Van deze 62 woonden 24 buiten Haarlem. Er stierven dus 86 inwoners van. Haarlem aan genoemde ziekte. Deze getallen waren over 1923 en 1929 resp, 90 en 98. AGENDA VRIJDAG 4 SEPTEMBER Stadsschouwburg Wilsonsplein: Opvoering van ,,'t Krokodilletje", 8 uur. N-V. Drukkerij voorheen de Erven Loosjes: buitengewone algemeene vergadering ten kantore der vennootschap, 3 uur. Palace: „Met Byrd aan de Zuidpool". Op het tooneel: Bel Argay (vroolijke modelleur). 2.30 en 8.15 uur, Luxor Theater: „Export in blond". Tooneel: The Morpha Sisters (Bamboessensatie). 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Skippy". Tooneel: Willy Schenk Comp. (musical equilibr. act.) 2.30. 7 en 9-15 uur. ZATERDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg; Prof. Vandredl, gooche laar en zijn ensemble. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „De pantoffelheld". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds- Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel 10378. Fa. H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354. »NGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Cu. per regel. VERLAAGDE PRIJZEN GROOTE HOUTSTR. 147 A HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5