Met Byrd aan de Zuidpool. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD FILMKUNST. Een interessante en boeiende film. In „Palace" wordt van hedenavond af de film „Met Byrd aan de Zuidpool" vertoond, het cineastisch verhaal van de moeilijkheden en de gevaren, waarmede de leider en de deel nemers aan de Zuidpool-expeditie, per schip en vliegtuig, van Admiraal Byrd, van Augus tus 1929 tot Maart 1930, te kampen hadden en nok van de successen die op dezen moeite vollen tocht werden behaald. Deze hoogst interessante en boeiende film werd samengesteld door Emanuel Cohen; de opnemingen werden gemaakt door de film operateurs Willard Vanderveer en Joseph Trucker, die door „Paramount" aan de expe ditie werden toegevoegd, de muziek is van Monny Bear. Admiraal Byrd in Poolkleeding Hier behoefden geen „spannende taferee- len" geënsceneerd te worden; wat de toe schouwer te zien krijgt is eenvoudig en waar, maar deze rolprent geeft juist door haar eenvoud en haar waarheid vaak een groote, échte ontroering, wanneer men zich indenkt in het geweldige, het heroïsche van deze on derneming, wanneer men ziet hoe de leider haar tot in de kleinste bijzonderheden heeft voorbereid, hoe hij aan alles dacht en hoe hij tenslotte de voldoening smaakte, dat zijn vooraf gemaakte berekeningen klopten met de werkelijkheid. Vol bewondering staren we naar het witte scherm, waarop het leven van Byrd en zijn wakkere mannen gedurende den langen Poolnacht van zes maanden ons in levende beelden wordt „geteekend", vol bewondering want welk een geestkracht was er noodig, om moedig en opgewekt te blijven, gedurende een zóó lange periode, waarin Byrd en zijn kameraden als mollen onder den grond leef den in hun ingegraven woningen, diep onder de sneeuw! En dan de vreugde, als eindelijk, eindelijk de zon weer te zien komt en het oogenblik nadert voor den grooten vliegtocht naar de Zuidpool. Als wij dezen tocht medemaken, stijgt onze bewondering en onze ontroering wordt grooter, tot de climax wordt bereikt en Byrd er, ondanks vreeselijke moeilijkheden, gevaren en stormen (o, die ontzettende span ning in het vliegtuig als het in een geweldi gen storm er op of er onder gaat!) in slaagt, het doel van den tocht te bereiken, de „Stars en Stripes" op de pool neer te werpen en bin nen den uitersten tijd weer behouden te lan den in „Klein Amerika", de nederzetting op het Ross-land, aan den voet van de groote IJsbarrière, waar het „kamp" was opgeslagen of liever: ingegraven. Wij voelen mee de teleurstelling die Harry Gould en zijn kameraden ondervinden, wan neer gedurende een wetenschappelijken ont dekkingstocht per vliegmachine een ontzet tende sneeuwstorm opsteekt, die het geheele vliegtuig verwoest en wij beleven ook de vreugde van die mannen, als Byrd hun na eenige dagen te hulp komt snellen en er in slaagt, allen behouden in „Klein-Amerika" terug te brengen. En wij begrijpen de smart der deelnemers aan de expedities per hondensleden als zij zich gedwongen zien, den trouwen en dappe ren hond, die zoolang de leider van de an dere viervoeters was geweest, door een revol verschot te dooden, omdat zij het verzwakte en uitgeputte dier toch niet kunnen achter laten om van honger en ellende om te komen. Men meene niet, dat deze film slechts frag menten te zien geeft, zij geeft een uitstekend gedocumenteerd en aaneengeschakeld verhaal van moed, volharding, zelfvertrouwen en op offeringsgezindheid, dat wéldoet en sterkt. SCHOOL- EN WERKTUINEN. OPENSTELLING TOT BEZOEK. Teneinde Ibestuurdetren der provincie, gemeenten, vereenigingen, hoofden en onder wijzers van openbare en bijzondere scholen ouders en verder alle belangstellenden in het werk der Vereeniging voor school en werk- tuinen in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met dit werk, zijn de tuinen der vereeniging op Zaterdag 5 September a.s. van 2 tot 4 uur n.m. voor ieder belangstel lende toegankelijk. Jonge kinderen kunnen slechts onder ge leide worden toegelaten. Vooral de tuin aan de Marnixstraat te Haarlem is een bezoek zeer waard, deze tuin is als model-werktuin aangelegd; doch ook de tuin te Heemstede, aan den Heerenweg tegenover de Kerklaan, en die aan de Thom- sonlaan, zijlaan der Pijlslaan, geven een zeer goeden indruk van het onderwijs der ver eeniging. Bezoeken zullen op hoogen prijs worden ge steld. DE FEESTAVOND VAN HET H. VAN BREEMEN-FONDS In het ons gezonden communiqué betref fende den feestavond van het H. van Bree- menfonds werd niet medegedeeld, dat de heer H. de Lugt door den voorzitter werd genoemd als de man, die zooveel feestavon den voor de vereeniging heeft georgani seerd. Men verzoekt ons, dit alsnog te ver melden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. v. d. Vlerk, Zijlstraat 5, armband: Van Hardenbroek, Hooge Duin en Daalscheweg 14, Bloemendaal, armband; Bureau van Politie, Smedestraat, bril, bal; C. IJpelaan, Deutz- straat 10, Heemskerk, bankbiljetten; Lam- brechtsen, J, van Ruijsdaellaan 1, Heemstede, beurs m.i.; Spruit, Barrevoetestraat 12, lees boek; Brandts, Pres. Steijnstraat- 16, cein tuur; Heyerman, Plataanstraat 73, hond; Stam, Overtonstraat 6, dop van een vulpen; Smit, Kloppersingel 67, duif; Goovers, Dr. Leydstraat 51, gewichten; Kenenl Fauna, Parklaan 119, kat; Van Slooten, Tulpenstraat 17rd„ ketting; Seegers, Duvenvoordestraat 86 kam; Bureau van politie, Smedestraat, boek; A. F. Verheen, Scheepmakersdijk 8rd., man tel; Van Hardenbroek, Hooge Duin en Daal scheweg 14, Bloemendaal. portefeuille m.i.: Gusenhoven, Duvenvoordestraat 81, porte- monnaie m.i.; Telegraaf, Ged. Oude Gracht, portemonnaie m.i.; Bogget, Tulpenstraat 12 zwart, pak m.i.; Van Zonneveld; Feithstraat 10, portemonnaie m.i.; W. Broekhupizen, Karolingenstraat 11, toschje m.i.; Daams, Ged. Schalkburgergracht 58, taschje m.i. Verney, Oranjeboomstraat 135rd„ taschjc m.i.; Butot. Populierstraat 11, tasch; Boeyen- ga. Wagenweg 28, vulpotlood; Schnijder, Middentuindorpslaan 3, rijwiel; Scholten, Oude Weg (woonschip 2836), rozenkrans; Weyland. Da Costastraat 47, ring; Blijswijk, Scheeperstraat 24 zw„ rijwiel. BISSCHOPPELIJKE BENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans te Haarlem iH. Antonius) Pater J. W. M. Hunsche en Pater H. Kok, LANDDAG „KENNEMER KRING" VOOR VOLKSONDERWIJS De „Kennemerkring" van Volksonderwijs zal dit jaar haar landdag houden op Zon dagmiddag 13 September a.s. op het terrein naast het hotel „Velserend" te Santpoort tegenover de Ruïne van Brederode. Sprekers zijn de heeren Th. J. Thijssen, uit Amsterdam en C. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, respectievelijk over; „Openbaar of Bijzonder Onderwijs" en „Wat doen we zelf?" De Bloemendaalsche Gymnastiekvereni ging verleent haar welwillende medewerking, terwijl de Mannenzangvereeniging „Zang en Vriendschap" uit Scheveningen, dir. J. Rood, drie liederen zal zingen, n.l. „De Ruïne", „'t Geuzenvendel op de thuismarsch" en „Sur les Remparts". Bij slecht weer zal de meeting gehouden worden in de zaal van „Velserend". PROF. VANDREDI IN DEN STADS SCHOUWBURG De bekende goochelaar prof. Vandredï zal van Zaterdag 5 tot en met 9 September in den Stadsschouwburg een serie voorstellingen ge ven. Het programma bevat, behalve het per soonlijk optreden van den Hofzauberklinsler, de verrichtingen der 2 Damurs, balanceeren- de Jongleurs en de werkzaamheden van de Amerikaansche Illusionisten de Leguin's. Voorts is re Vil ja, de helderziende, benevens nog de medewerking van verscheidene assis tenten. TENTOONSTELLINO OP AQUARIUM- GEBIED. De tentoonstelling op aquarium- en terra- riumgebied in het Brongebouw te houden van 5 tot en met 13 September door de afd. Haarlem van den Bond van Aquariumhou ders in Nederland, belooft een succes te wor den. Naar we vernemen zal onder het ten toongestelde een schitterende inzending zee wateraquaria zijn, waaronder zelfs één met het thans slechte in dierentuinen voorko mende zeepaardje. Ook de electrische kabelverwarming, wel ke als „nieuwheid" eerst thans bij wijze van proef wordt aangebracht in de aquaria, is iets bijzonders. Er blijkt van de zijde van het publiek groote belangstelling voor de tentoonstelling te bestaan en de medewerking, die de ver eeniging van alle zijden ondervindt, is daar van het bewijs. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen een uitgebreid programma koopen, dat als wegwijzer op de tentoonstelling groote dien sten zal bewijzen en waarin tal van gegevens staan. Zooals bekend, wordt de tentoonstelling in de morgenuren door tal van leerlingen der hoogste klas van de Openbare en Bijzondere lagere scholen gratis bezocht, terwijl ook UL.O. scholen en de Middelbare Onderwijs inrichtingen de tentoonstelling kunnen be zichtigen in klasseverband tegen een kleine vergoeding. De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag geopend door den wethouder van Onderwijs, den heer W. Roodenburg, waarna ze' te 5 uur voor 't publiek ter bezichtiging wordt open gesteld. Den middag en avond van den dag der opening zal de Bond van Aquariumhouders in Nederland ook haar algemeene vergade ring houden in hetzelfde gebouw, terwijl de afgevaardigden op het uur der opening zul len pauzeeren, ten einde bij de opening aan wezig te kunnen zijn. HET AFSCHEID VAN DEN HEER H. BIJKERK. ALS HOOFD EENER CHRISTELIJKE SCHOOL. Donderdagavond heeft de heer H. B ij k e r k officieel afscheid genomen als hoofd der Christelijke School aan de Bakenessergracht. De plechtigheid geschiedde in het gymnas tieklokaal dezer school. Aanwezig waren burgemeester C. Maarschalk en wethouder W. Roodenburg namens het gemeentebestuur het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, mr. A. Beets, secretaris van de Commissie van Toezicht op het Lager Ondei-wijs. de heer K. Brants, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs, de heeren Kalbfleisch en Pijzel- man, resp, referendaris en hoofdcommies van de afd. onderwijs, dr, J. Weener, namens den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Haarlem, voorts andere leden van den Ker- keraad, het bestuur en het personeel der school, alsmede hoofden en bestuursleden van aanverwante scholen. Ds. C. J. van Paassen, voorzitter der Ver eeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel, opende de bij eenkomst met gebed, waarna door de aan wezigen van Psalm 89 het eerste vers gezon gen werd. Vervolgens heette spreker de zeer vele dames en heeren hartelijk welkom. Spi'eker gaf een overzicht van de loopbaan van den heer Bijkerk, die 47 jaar bij het onderwijs werkzaam is geweest, waarvan 40 jaar als hoofd. In 1910 is hij in Haarlem ge komen. Ds. Van Paassen vestigde de aan dacht op de voortreffelijke wijze', waarop de heer Bijkerk aan de kinderen leiding heeft, gegeven en ook bij de vorming van jonge onderwijzers behulpzaam is geweest. Harte lijk dankte spreker hem voor alles, wat hij voor het Christelijk Onderwijs heeft gedaan en voor zijn welwillende samenwerking met het bestuur. Moge God's zegen rusten op hem zijn vrouw en zijn huis tot in lengte van dagen, aldus besloot spreker zijn toespraak tot den heer Bijkerk. Tevens heette spreker welkom het nieuwe hoofd, den heer Jongejan. Hij hoopte, dat God dezen opvolger in de gelegenheid zou stellen zijn beste krachten voor het onder wijs te geven. Daarna voerde burgemeester Maai-schalk het woord. De kennismaking tusschen spre ker en den heer Bijkerk dateert van zeer lan gen tijd geleden. In de jaren, dat laatstge noemde deel uitmaakte van de examencom missie, heeft spreker hem leeren kennen als een vriendelijk en welwillend examinator. De heer Bijkerk, aldus de burgemeester, heeft het onderwijs gediend met heel zijn hart en al zijn kunde. Namens de Haarlem- sche burgerij bracht spreker het scheidende hoofd hartelijk dank voor het vele goeds, dat de gemeente hem te danken heeft. De heer K. Bi-ants deelde vervolgens mede, dat hij eenige woorden zou spreken in de plaats van den heer Weustink, die tot zijn spijt verhinderd was. Spreker is niet zoo dik wijls met den heer Bijkerk in aanraking ge komen. Niettemin wilde hij hem hartelijk danken voor zijn ai'beid als schoolhoofd. De heer Brants achtte het een groote zegen, dat de heer Bijkerk in het bezit van zijn volle geestkracht en werkkracht met pensioen gaat. Hoevelen hebben niet op dien leeftijd en na zoo'n leven alle levenslust totaal ver loren. Nadat spreker zich in een waardeerende speech tot den heer Jongejan had gericht, wachtte den heer Bijkerk een aangename verrassing. Het muziekkorps „Artl et Reli- gione", had zich namelijk in de hall van het gebouw opge'steld en voerde nu het „Dat 's Heeren zegen op u daal' uit. Het spreekt vanzelf, dat de heer Bijkerk zeer getroffen was door deze onverwachte muzikale hulde. Daarna sprak dr. J. Weener, als vertegen woordiger van den Kerkeraad van de Her vormde Gemeente te Haarlem. Spreker heeft in zijn wijk steeds den geest hooren prijzen, die op de school van den heer Bijkerk heerscht en het onderwijs, dat er gegeven wordt. De heer Bijkerk heeft zijn sporen op het gebied van het Christelijk Onderwijs, al dus spreker, volkomen verdiend en kan met groote voldoening op den afgelegden weg te rugzien. De heer Koppers, hoofd van de Groen van Prinstererschool, sprekende namens de hoof den van Christelijke scholen te Haarlem en omstreken en verscheidene collega's daarbui ten, legde in een kernachtige, geestige rede den nadruk op het Christelijk en collegiale karakter van den heer Bijkerk Hij bood hem een lamp en een boekwerk aan. Voorts werd het vertrekkende hoofd op zeer hartelijke wijze toegesproken door den heer Roosjen, hoofd van de Noorderschool en door den heer C ten Boom, bestuurslid van de Dreefschool. De heet Van de Kerk, die 18 jaar onder den heer Bijkerk heeft gewerkt, sprak na mens het personeel der school. Hij herinner de ér aan, dat het hoofd destijds bij zijn benoeming gezegd heeft niet boven, maar naast het personeel te willen staan. Deze woorden zijn door hem in schoone daden omgezet, want hij heeft het personeel de volle maat van zelfstandigheid en vertrou wen gegeven. Daaruit kwam een samenwer king voort, die nooit verstoord is. SprekeT zegde hem hartelijk dank voor het vele goe de. dat hij tegenover het personeel gedaan heeft. Tot den heer Jongejan richtte spreker een welkomstwoord, hem daarbij de verzekering gevend dat hij bij het vervullen van zijn taak het geheele personeel aan zijn zijde zal vinden Aan den heer Bijkerk bood spreker, na mens het personeel, een klok aan. De heer O. Houwing, directeur van de Da Costa Kweekschool, gaf uiting aan zijn dank baarheid over de wijze, waarop de heer Bij kerk de kweekelingen steeds in de gelegen heid heeft gesteld zich op zijn school te be kwamen. Vervolgens sprak de heer R. van den Berg, namens het personeel van de vroegere school in de Anthoniestraat, woorden van afscheid tot den heer Jongejan, wien hij dank bracht voor den ondervonden steun en vriendschap. De heer Jongejan dankte hierop allen, die zich tot hem hadden gericht en uitte zijn erkentelijkheid aan den hee"r Bijkerk, die hem in zijn nieuwe functie heeft ingewijd. Tenslotte dankte de heer Bijkerk ook na mens zijn echtgenoote de vele sprekers, die hem dezen avond gehuldigd hadden. Nadat ds. van Paassen nog een kort woord had gesproken, sloot ds. Blauw de samen komst met gebed. BOUWMEESTERS REVUE „CHAMPAGNE". Van Zondag 6 September tot en met Zon dag 13 September gaat in het Gemeentelijk Concertgebouw Bouwmeester's Revue „Cham pagne", met Buziau en Nieuwenhuizen in de hoofdrollen. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de voorstellingen om acht uur precies aanvangen, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 85ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 8 September 1931, des namiddags te 7 1/2 uur in het gebouw der Kamer, Nas- saupleln, luidt: Agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid. 2. (Zoo mogelijk) Installatie nieuw geko zen lid. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Goedkeuring verzonden schrijven aan de Directie van Economische Zaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, inzake Fransche invoerrechten op visch. 6. Mededeelingen. 7. Goedkeuring verleende subsidies: a) aan het Nationaal Steuncomité voor den bouw van een nieuw Nederlandsch Pa viljoen te Parijs. b) aan de Vereeniging Vooruit te Hoofd dorp. 8. Aanvraag subsidie Lichtweek Comité Haarlem 1931. 9. Vaststeling Arbitragereglement. 10. Verslag Commissie Onderwijs over de cursussen 19301931 en voorstel tot voort zetting. 11. Voorstel Commissie Onderwijs tot instel ling van een cursus Warenkennis voor Krui deniers. 12. Inleiding van den heer J. H. Belgraver,, Directeur van het Telegraaf- en Telefoon kantoor te Haarlem, inzake het nieuwe te lefoondistrict Haarlem. 13. Rondvraag. 14. Besloten zitting. NED. ISR. GEMEENTE. Het Kerkbestuur der Ned. Isr. Gemeente alhier maakt bekend dat de begraafplaatsen der gemeente op Zondag 24 Elloel, 6 Septem ber geopend zullen zijn. Akendam: van 8.3012 uur. Haarlemmerliede en Spaarnwoude: van 91 uur n.m. Dor den leeraar der godsd.instelling Ge- mieloeth Chasadiem zal or elk dier begraaf plaatsen een godsdienstvoordracht worden gehouden en wel op de eerste te circa 10 uur en op de laatste te circa 11.15 uur. De treinen der E.S.M. van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd stoppen op tijdig verzoek aan de halte Rijksstraatweg bij de begraafplaats te Haarlemmerliede en Spaarn woude. SCHOOL AAN DE Z O ME RV AART. Het bestuur van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitge breid lager onderwijs op Gereform. grondslag heeft besloten tot verbouw van de bijzon dere lagere school aan de Zomervaart no. 170 (t. w. het maken van een draad- en gaas afscheiding en het aanbrengen van hekken). De kosten van deze werken worden ge raamd op f 920. B. en W. stellen den raad voor de gevraag de medewerking te verleenen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Augustus 7703 waarvan 3778 aan de Kranten kamer en 1299 aan de algemeene leerszaal. Uitgeleend werden 6675 boeken. Filiaal Haarlem-Noord. Aantal bezoeken in Augustus 1564, waarvan 453 aan de leeszaal. Uitgeleend werd 1430 boeken. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: J. M. DrexlerZonneveld. z„ E. M. J. de Haasvan Frankenhuysen, d., J. FoppenBrandsen, d.. Th. G. Heilig-Lijding, d., C. M. WubbenhorstKramer, z., H. M. HaitsmaLubbers, d„ H, H. J. van Geldrop Blom, d„ L. v. d. KetterijHaasnoot, z„ A. OsendarpMeester, z„ H. A. KuypersPalle- sen, z„ C. HoekStam, d., J. van DijkRos- mussens, z., C. M. G. van Vliet—Warmerdam, d., G. H. KroonsbergSchol, z., I. B. W. Wam- stecker-Klax, d. Overleden: Maria Rosa Zweekhorst, 17 d., Cornells van Wieringen, echtgen. van M, Bruynswaard, 75 j„ Frank van Dorp, 6 weken, Johannes Staal, echtgen. van C. J. van Wijk, 58 j. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: P. W. J. Leising en G. A. C. v. d. Wecrd; M. Tsa en G. J. Roggeveen; H. Geels en W. Janzen. Getrouwd: A. C. Kroon en E. E. M. Leijen- dekkers. Bevallen; H. v. d. Putten—Frederiks, z.; G. v. d. Linden—v. Bakel, d.; A. M. Altena Uiten daal, z.; A. A. van GelderSchouten, d.; C. Groot—Haamstra, d.; B. v. d. Mees de Winter, d. Overleden: G. Moeke, 62 j.; C. R. Waller, 63 j. BLOEMENDAAL. Bevallen: C. M. Balmvan Schagen 2 z„ J. E, C. BaljonOvelgönne z. Getrouwd: B. J. van Aken en A. A. Offen- berg. H. B. van der Keur en J. H. Kerkvliet. Overleden: A. Rijke 61 jaar, H. J. van der Poel. 60 jaar, D. M. de Koning, 62 jaar, over leden te Haarlem, C. M. Broomans, 7 jaar, overleden te Haarlem, R. Tuinman, 62 jaar, F. J. Elderlng, 58 jaar. HAARLEMMERMEER. Bevallen: D. W. PerdaanLamers z.; G. Hellen bergS travers d.; J. van Burikde Ruiter d.; J. van Breen-Wesselius d.; J. van BeemVisser z.; J. M. de RooijKoevoets z.; M. M. van Durenv. d. Horst, dochter M. G. van TilburgBaks <1.; W. v. d. Plas den Dekker d.; A. M, SchreursHarte 2 d. (tweeling); A. LanserKuperus d. Ondertrouwd: K. Stlemer en N. Kooij; H. J. Filius en T. Goulooze; A, A. Lagrouw en A. de Cloe; H. Joren en P. van der Steen. Gehuwd: C. Mol en W. D. Versteegh; C, v. d. Brink (wed.) en K. Pols; H. van Veen en T. Boer; M. de Vries en H. van Veen. Overleden: Aart Redeker 75 j. geh. met II. H. J. Soutberg; Hendrika Andrea van {Gameren, 47 j. geh. met B. van Groenigen; Simon Mastbergen JO j., geh. met P, Spaar- m garen, LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Concert der H. O. V< Het is verheugend op te merken hoe de lei ding van Marinus Adam gaandeweg aan vrij heid en uitbeeldingsvermogen gewonnen heeft en nog wint. De voordracht der Euryanthe- Ouverture leverde er de doorslaande bewijzen van. Daar was schittering en mcesleepende kracht in. maar ook de cantilenes kregen hun recht; het stille visioen, in het Largo der ge dempte strijkers, de daaropvolgende gra- dueele stijging tot het aanvangstempo, het waren niet slechts groote. maar ook met juist inzicht aangebrachte tegenstellingen, die den indruk van logische ontwikkeling nalieten. Nog een beetje meer lenigheid en plastiek in de bewegingen der linkerhand, nog wat eman cipatie uit de boeien der partituur en we zul len in Adam een drigent in optima forma hebben te begroeten. Het orkest vertolkte de bedoelingen van den dirigent zeer goed. behoudens een minder ge slaagd moment vlak vóór de inzet van het Largo. Met de keuze van Paganini's vioolconcert had de tweede concertmeesteres Henny Schef- felaar Klote mijns inziens geen gelukkigen greep gedaan. Het stuk is pover van muzika- len inhoud en de armoede en leegheid worden slechte gedeeltelijk gecamoufleerd door bos sen van technische figuren: toonladders, ge broken accoorden, dubbelgrepen, flageoletten enz., grootendeels van vrij banalen aard. Dit vioolconcert is een soort van wolfskuil, een met stekelig struikgewas bedekte holte, waarin de argelooze gevaar loopt te verongelukken, en wie er niet in verongelukt wint er nog niet veel bij, want het overtrekken oefent hoog stens zijn kracht maar opent hem uist den weg tot nieuwe schoonheidsperspectieven. Mej. Scheffelaar Klote nu bezit teveel violis- tische bekwaamheid en routine om er in te verongelukken, maar geheel zonder kleer scheuren kwam ze er toch niet over. Meer malen lieten zuiverheid en duidelijkheid iets te wenschen over; op de g-snaar klonk de toon soms cenlgszlns geforceerd en in "t alge meen was haar spel hier en daar niet vrij van een zekere ruwheid, die nog niet 't zelfde Is als bravour. Dit neemt niet. weg dat zij toch respectabele technische kwaliteiten de monstreerde. maar niet geheel voldoende om een stuk aannemelijk te maken dat alleen bij verbluffende technische superioriteit, die den hoorder de muzikale zwakheid doet ver geten, aannemelijk of althans niet vervelend wordt. De geestelijke armoede, die in dit werk zich openbaart, trof mij te sterker wijl IK den avond tevoren de beide vioolconcerten van Bach, die door Daventry werden uitge zonden, had beluisterd. Welk'een ontroerende schoonheid in de Adagio's dezer concerten, waar elke toon der solostem uitdrukking, elke figuur beteekenls bezit welk een bom bast, welk een klatergoud in de aankleeding van Paganini's melodieën. Niettemin was het succes dat mej. Scheffelaar Klote met haar voordracht behaalde, zeer groot, te oordeelen naar het applaus dat haar uit de volle zaal (heerlijk verschijnsel!) ten deel viel. Een bijzondere hulde gewerd ook den hee ren de Wilde en Leidner voor hun expressieve vertolking van de solopartijen in Char pen - tier's „Impressions d'Italie". Aan dat expres sieve hadden dirigent en orkest ook hun aan deel, zoodat we hier een harmonische com binatie van expressionisme en impressionisme hadden. De rest van 't programma geeft geen aan leiding tot bespreking. Mej. Scheffelaar Klots ontving twee bloemstukken. K. DE JONG. HET GOUDEN KALF. Geheimzinnige tempel in een woestijn. Van een geheimzinnigen ondergrondschen tempel in Syrië, die een gouden afgodsbeeld van Baal bevat, wordt verhaald in „Tusschen hel en Allah", geschreven door Francis A. Watorhouse in samenwerking met R. Kenneth Macaulay, schrijft de News Chronicle. Onder leiding van een jongetje ging de schrijver met enkele anderen de woestijn in, waar precies wordt niet vermeld. Zij werden gebracht bij e enzeer nauwe gang. die naar beneden voerde en waarin het licht steeds goed bleef. Even later bevonden ze zich in een kelder. Met hun ruggen naar de gang waaruit ze gekomen waren, trachtten ze de oogen te ge wennen a an de plotselinge duisternis. „En ineens zag ik twee groene lichtende spleten, als de oogen vaij een spookachtig monster. Voor mij stond feen verschikkelijk beeld, dat alle beschrijving tart. Hoog boven onze hoofden op een ruw steenen voetstuk verhief zich een beest. Twee lange voorpooten ondersteunden een wanstaltig lijf niet een afzichtelijke kop, waarin twee groote groene steenen als oogen schitterden. Het monster was van goud en we stonden stom van ver wondering, net van 't angstzweet het Gouden Kalf van Baal aan te kijken. De jonge gids merkte met eenige angst ons nieuwsgierig onderzoek van het heldensch altaar op, mompelend: „Het is Baal, het is Baal." En hij trok ons aan de mouwen mee SCHILDERIJENDIEFSTAL TE DRESDEN. Een 29-jarig auteur uit Essen, Walde mar Grupe geheeten, heeft in het schilderijen- museum te Dresden getracht een der doeken te stelen, namelijk het portret van een meisje van Pietro Robari. Hij had het doek, dat 40 x 50 cM. groot was, reeds onder zijn jas verstopt, toen de daad door een der zaal wachters werd bemerkt, die den dief inhaalde en hem het gestolene ontrukte. Grupe zelf slaagde er echter in, uit het gebouw te ont komen. Hij snelde de straat op en vervolgens de aan den overkant gelegen schouwburg binnen, waar hij na hevigen tegenstand door politieagenten kon worden gearresteerd. DE MOORD OP HOLOWKO. In verband met den moord op den Pool- schen afgevaardigde Holowko zijn thans een huisbediende en don portier van het pen sion, waarin Holowko vermoord werd, gear resteerd wegens het afleggen van valsche verklaringen. Van de moordenaars zelf ont breekt tot dusver ieder spoor,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9