Vincent Loosjes "f" Het woord is aan... Hervatting. Vincent Loosjes "f" Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14785 Verschiint dageliiks. behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 7 September 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, per maand 1.20, per 3 maanden 3-57J4, franco per post f 3.87J4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ035 Reclames f 0.60 per regel Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15 buiten Arrondissement dubbele prijs Onze Groentje» (iederen dag) 13 regels 030 elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50—Elke ande vinger f 1 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.—» Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600,-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Onze President-Commissaris overleden. Haarlem's Dagblad verliest door net over lijden van den heer Vincent Loosjes zijn president-commissaris, tevens gedelegeerd commissaris. Reeds sinds een dertigtal jaren vervulde de heer Loosjes laatstgenoemde functie. In April 1909 werd hij, na het overlijden van den heer R. Pieper, tot president-commissa ris benoemd, zoodat hij meer dan 22 jaar lang dit voorzitterschap heeft bekleed. Elders in dit nummer vindt men een uit voerig artikel over den overledene. Wij wen- schen hem op deze plaats in het bijzonder te herdenken als een man die tientallen ja ren lang in deze belangrijke positie onze on derneming heeft bijgestaan. Met diep leed wezen hebben wij kennis genomen van zijn zoo plotseling overlijden, na korte ongesteld heid. Aan zijn weduwe en zoon betuigen wij onze diepgevoelde deelneming met het zware verlies, dat hen getroffen heeft. EEN KNAAPJE VERDRONKEN. ZIJN LIJKJE UIT DE LEIDSCHEVAART OPGEHAALD. Zondagmiddag te ongeveer kwart over twaalf is uit de Leidsche vaart bij de Zijl vest het lijk opgehaald van het dezer dagen vermiste 6-jarige knaapje J. L., wonende in de Wilhelminastraat. Vermoedelijk is het jongetje te water geraakt terwijl hij speelde op een der daar liggende zandschuiten. Het lijkje is naar het St. Elisabethsgasthuis over gebracht. GEVECHT VAN DRIE KWARTIER TUSSCHEN GEWONDEN. JACHTOPZIENER DOOR STROOPER AANGEVALLEN. Zondagmiddag is even over de Duitsche grens bij Venlo een vechtpartij gehouden tusschen een strooper en een jachopziener. De strooper sloeg met den kolf van zijn geweer naar het hoofd van den jachtopzie ner Wagner. Deze wist den forschen slag, die zoo hevig was dat de kolf van het geweer afbrak, met zijn arm af te weren. Tengevol ge van den slag ging het geweer af. Hierbij kreeg X een schot hagel in bovenbeen en on derlijf. Met groote kracht begonnen beide mannen een gevecht om het bezit van het geweer. Hierbij trok X. een mes en bracht den jachtopziener eenige bloedige steken toe. Wagner die begreep dat het voor hem iden dood zou beteekenen indien X het ge weer zou kunnen bemachtigen trok ook een mes om het individu van zich af te houden. Dit gevecht tusschen de beide mannen duur de meer dan drie kwartier. Tenslotte trok X zich terug op Neder- landsch grondgebied, nabij de Venlosche hoeve Hof van Holland. Per ziekenwagen werd hij van daar naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De bekomen wonden in het onderlijf ten gevolge van het schot hagel zijn zeer ern stig. Tengevolge van de bekomen messteken aan de handen en armen heeft Wagner veel bloed verloren. Zijn toestand is echter niet zorgwekkend. HET VOORBEREIDEND L. O. Het nieuwe raadslid. J. W. van Santé opvolger van Vincent Loosjes. EEN SCHOOL IN HAARLEM-NOORD GEVRAAGD. In verband met het voorstel van B. en W„ om over te gaan tot het bouwen van een school voor gewoon lager onderwijs in de IJselstraat, heeft het bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwij zers een adres tot den raad gericht om te verzoeken, om tevens te besluiten, in die buurt een school voor voorbereidend lager onderwijs te stichten. Ruim een jaar geleden heeft de afdeeling verzocht, in voormalig oud-Schoten een school voor voorbereidend lager onderwijs te bouwen. Daarbij was overgelegd een adhae- sie-adres van ouders, die voor hun kinderen zoo'n school begeerden. Voor ongeveer 100 kinderen werd toen reeds op zoo'n school plaatsing gezocht. B. en W. hebben later aan de organisaties medegedeeld, dat het in hun voornemen lag, over te gaan tot het stichten van zoo'n school. Nog altijd heeft het openbaar voorberei dend onderwijs een achterstand in te halen. Volgens het laatste schoolverslag zijn er in Haarlem 7 gemeentelijke scholen voor voor- ber. L. O. met tezamen 685 leerlingen, 12 R.K. Voorber. scholen met 1319 leerlingen, 8 Prot. Chr. met 8l2 leerlingen en 2 neutrale met 87 leerlingen. Met deze cijfers voor oogen kan zoo wordt tenslotte opgemerkt, er op het gebied van het voorbereidend lager onderwijs geen status quo worden aanvaard. Alphonse Karr: Als de mannen alles wisten wat de vrouwen denken zouden zij twintig maal brutaler zijn, en als de vrouwen alles wisten wat de mannen denken zouden zij twintig maal coquetter zijn. LES IN WARENKENNIS VOOR KRUIDENIERS- VOORSTEL IN DE KAMER VAN KOOP HANDEL. De commissie Onderwijs uit de Kamer van Koophandel stelt voor over te gaan tot instelling van een cursus Warenkennis voor Kruideniers. Er zal over vier groepen van onderwerpen, nJ. voedingsmiddelen met hooge voedings waarde, voedingsmiddelen met minder voe dingswaarde en genotmiddelen en gebruiks artikelen in een of desnoods meer lessen ge spróken worden. SUBSIDIES VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL Het Bureau der Kamer van Koophandel te Haarlem stelt voor goed te keuren de verleening van de volgende subsidies: zAan het nationaal steuncomité voor den bouw van een nieuw Nederlandsch Pavil joen te Parijs 150. Aan de vereeniging „Vooruit" te Hoofd dorp 25. Aan het Lichtweek comité Haarlem 1931 150 GANDHI. Het Indië van zijn droomen J. W. van Santé Jr. De heer J. W. van Santé Jr., die ook reeds deel uitmaakte van den ouden raad, is de opvolgeT van den heer Vincent Loosjes op de lijst van den Vrijheidsbond. De heer Van Santé is buitenslands, zoodat wij niet konden informeeren of hij de benoe ming zal aannemen. In een interview heeft Gandhi, die zich aan boord van het s.s. Rajputana op weg naar de Ronde Tafel Conferentie in Engeland bevindt, Iets medegedeeld omtrent zijn houding op die conferentie. „Ik zal strijden voor een constitutie, (zegt hij), die Indië verlost van alle slavernij en onderdrukking. Ik zal werken voor een Indië, waarvan zelfs de armste voelen zal, dat het zijn eigen land is, en in wier vorming zij een werkzaam aandeel hebben; een Indië. waarin geen klassen bestaan onder het volk; een Indië, waarin alle deelen in volmaakte eens gezindheid verkeeren. In zulk een Indië kan geen plaats zijn voor de vloek van alcoholische dranken of andere bedwelmingsmiddelen. De vrouw zal er dezelf de rechten hebben als de man. Omdat we in vrede leven met de rest van de wereld, zonder anderen uit te buiten en zelf niet uitgebuit wordend, zullen we het kleinst denkbare leger kunnen hebben. Alle belangen zullen worden beschermd, of ze van vreem delingen zijn of uit het land zelf. Persoon lijk haat ik ieder onderscheid tusschen wat buitenlandsch en inheemsch is. Dit is het Indië van mijn droomen, waar voor ik zal vechten op de conferentie." Een van zijn eerste handelingen in Londen zal zijn het begroeten van Churchill, Lord Inchcape, Lord Rothermere en anderen die hem aangevallen hebben. „Het kan zijn. dat ik mijn vrienden vergeet, maar ik mag niet verzuimen hen op te zoe ken. die mij als hun vijand beschouwen. Ik ben er zeker van, dat ik hen kan overtuigen i van de rechtvaardigheid der Indische zaak' De maand September is er weer En, volgens onverwrikb're wetten. Verstrikt het spel van leer om leer (In bal en schoen) ons in zijn netten. De voetbalspeler is ontwaakt En trekt met nieuwen moed te velde, Een sportheir, dat van strijdlust blaakt, Van Dollart tot de Westerschelde. Het winterspel voor eiken stand Weerstaat den grootsten voetbalhater, Ons landje wordt weer kickerland, Dat staat als doelpaal boven water. Er komt weer schot in het seizoen, Dat feit valt niet meer te verhelen, De vraag: wat zal 'k op Zondag doen, Heeft nog slechts voetbaldoel voor velen. Voor talrijken is dit het spel Dat 's levens hoogsten trap beteekent, Men telt daarin den uitslag wel En tevens wordt het doel gerekend. De roem wordt weer op 't spel gezet En duizenden slaan het weer gade, 't Gordijn wijkt voor het voetballet En ik ik schrijf een voetballade. P. GASUS De heer C. Sorgdrager overleden. C. Sorgdrager. Gelijk met het verlies van haar fractie voorzitter in den raad, den heer Vincent Loosjes, treft de Liberale Staatspartij te Haarlem een tweede slag door het overlij den van den heer C. Sorgdrager, oud-voor zitter van de plaatselijke afdeeling. De heer Sorgdrager, die Zondag in het St. Elisabeth's Gasthuis op 68-jarige leeftijd overleden is, werd 8 Januari 1863 te Nes op Ameland geboren. Hij was allereerst werk zaam bij het onderwijs in Nederlandsch- Indië, doch keerde om gezondheidsredenen naar Nederland terug. In 1904 werd hij door de gemeente Haarlem belast met de oprich ting van een Arbeidsbeurs (toen een nog niet bestaand begrip hier te lande), die hij als directeur tot den omvang en het peil heeft opgevoerd, waarop zij bij zijn pensionneering (1 Augustus 1924) stond. Hij was een bekende en alom om zijn hel der inzicht geachte persoonlijkheid in het Haarlem van de laatste dertig jaar. In de meeste vereenigingen van algemeen belang was hij, voordat zijn gezondheid het hem begon te beletten en zelfs nog wel tijdens die periode een belangrijk figuur. Tot voor een jaar was hij voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Liberale Staats partij, den Vrijheidsbond. Hij is verder be stuurslid van tallooze vereenigingen geweest o.a. van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. en had zitting in tal van comités, waarin hij om zijn- inzicht en tact steeds gewaardéerd werd. En de ouden van dagen, die bij de in voering van het Staatspensioen en in den moeilijken distributietijd met raad en daad zooveel gesteund heeft en die hem thans overleven, zij zullen, al zijn ze vermoedelijk niet zoo talrijk meer, hem met een dankbaar hart herdenken. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag as. te 12 uur op de Algemeene Be graafplaats. HET VERHOOGDE INVOERRECHT OP VISCH IN FRANKRIJK De te IJmuiden gevestigde vereenigingen op het gebied van visscherij en vischhandel hebben zich tot de Kamer van Koophandel te Haarlem gewend met een uiteenzetting ▼an de ernstige gevolgen, welke de verhoo ging der Fransche invoerrechten op visch voor het visscherij bedrijf dreigt te zullen hebben. Het Bureau der Kamer heeft dientenge volge een brief gericht aan de directie van economische zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken, waarin zij aandringt om niets te verzuimen, wat tot verminde ring van de verhooging van deze invoer rechten zou kunnen strekken. Zeer onverwacht na een ongesteldheid van slechts enkele dagen, die zich bovendien eerst niet ernstig liet aanzien is Zater dagavond, in den ouderdom van 62 jaar, over leden de heer Vincent Loosjes. Met heih is een zeer bekend Haarlemmer heengegaan, een man, die zijn vele gaven be steed heeft in het belang der gemeente Haarlem, die hem lief was. Hij deed dit door deel te nemen aan het gemeentebestuur, als raadslid en wethouder, terwijl hij ook voor vele vereenigingen en instellingen een steunpilaar was. 17 Febr. van dit jaar heeft de heer Loosjes zijn zilveren jubilé als raadslid gevierd, Wel werd hij reeds 27 jaar geleden, namelijk in 1904, door de kiezers afgevaardigd, maar in de jaren 19171919 maakte hij geen deel van dit college uit. De belangrijkste arbeid voor de gemeente heeft de heer Loosjes als wethouder ver richt. Gedurende 8 jaar 1909 tot 1917 maakte hij deel uit van het dagelijksch be stuur onzer gemeente, waarbij hem de por tefeuille van onderwijs was toevertrouwd. In het artikel, dat wij over het 25-jarig jubilé van den heer Loosjes schreven, wezen wij er op, dat hij als wethouder een moei lijke taak had. Er was namelijk toen Mr. Thiel het roer in zijn krachtige handen nam, achterstand op onderwijsgebied, Zijn ideaal was dien achterstand zoo snel mogelijk in te halen en bovendien ons onderwijs in een meer moderne richting te stuwen. Toen Mr. Thiel evenwel de groote lijnen voor de toe komst uitgestippeld had, trad hij als wet houder af en liet dus aan zijn opvolger de taak om de reorganisatie voort te zetten. Daarbij deden zich verschillende moeilijk heden voor. De invoering van het 7de leer jaar beteekende, dat aan verscheidene scho len twee lokalen moesten worden bijgebouwd. De heer Loosjes maakte van de gelegen heid gebruik om bij vele scholen tevens een gym nasteklokaal te bouwen. Al zette de heer Loosjes het reorganisatie plan van zijn voorganger voort, in veel druk te hij toch op die arbeid een eigen stempel. Mr. Thiel had bijvoorbeeld de op te richten Handelsschool met 3-jarige H. B. S. in het oude gebouw der 5-jarige H, B S. in de Jaco- bijnestraat willen onderbrengen. Zijn opvol ger ging daarmede niet accoord. Hij voerde in den raad een felen strijd om voor deze nieuwe school een nieuw gebouw, geheel naar de eischen des tijds ingericht, te krij gen. De heer Loosjes won het pleit en voor de H.B.S.-Handelsschool verrees het mooie gebouw op den hoek van de Zijlvest en de Raaks. Verder zijn tijdens het wethouderschap van den heer Loosjes nog verscheidene andere nieuwe scholen gebouwd o.a. een nieuwe school voor M. L. O. (hoofd de heer W. Kloeke), een nieuwe school voor U.L.O. (hoofd de heer van der Werff) en een nieuwe Op leidingsschool (hoofd de heer Kingma) Ook is onder zijn bestuur de schoolarts ge komen. De heer Loosjes deed veel voor de lichame lijke opvoeding. Onder zijn bewind werd de eerste openbare speelplaats aan de Leidsche vaart geopend. Bovendien bereidde hij de stichting van de speelplaats aan de Klever laan voor, deed veel voor het zwemonder wijs en zorgde er voor dat aan onze mid delbare scholen veel meer aandacht aan de lichamelijke opvoeding werd besteed. Toen de heer Loosjes in 1919 weer in den raad terugkeerde heeft hij als raadslid ook nog belangrijk werk verricht. Enkele feiten brengen wij in herinnering Het was de heer Loosjes die met zijn voorstel om f 100.000 voor dit doel beschik baar te stellen, bemerkte, dat de zetel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur voor Haarlem behouden bleef. Ook was het de heer Loosjes die het voor stel deed om een Schoonheidscommissie in het leven te roepen. In 't bijzonder stond de heer Loosjes op de bres wanneer in den raad belangen waren te verdedigen van het Middelbaar Onderwijs en de Oudheidkundige vereeniging „Haerlem". Bij de huldiging van den heer Loosjes bij zijn zilveren jubilé als raadslid werd hij toe gesproken door den voorzitter van den hul digingscommissie Mr. J. N. J, E. Heerkens Thijssen, die er op wees, dat het werk van den jubilaris door de stadgenooten van de meest uiteenloopende richtingen gewaardeerd werd. „Gij hebt u zoo zei de spreker ge durende deze lange reeks van jaren voor de gemeente veel gedaan. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dat het den heer Loosjes gegeven mocht zijn nog veie jaren zijn mooie traditie voort te zetten. DeZp wcnsch is helaas niet vervuld De heer Loosjes had eerst het voornemen gehad om zich bij de periodieke raadsverkie Vincent Loosjes, raadslid en oud-icethouder van Haarlem, is onvertoachts overleden. (Ie blad, le pag.) J. IV. van Santé Jr. opvolger van den heer Vincent Loosjes als raadslid te Haarlem* (le blad, le pag.) Sorgdrager, oud-directeur der Gem. Arbeidsbeurs te Haarlem en oud-voorzitter der ajd. Haarlem van den Vrijheidsbond, overleden. (le blad, le pag.) Te IJmuiden 8 millioen M3. drinkwater ge spaard. (2e blad, 2e pag.) Een nieuwe strandreddingboot te IJmuiden. (2e blad, 2e pag.) Het Duitsch-Ooslenrijksche tolplan afge keurd. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. Lettinga: Financieele Kroniek. (4e blad, le pag.) J. B. Schuil: Victorien Sardon.. (le blad, 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad zingen niet meer beschikbaar te stellen. Het bestuur van den Vrijheidsbond heeft evenwel aandrang op hem uitgeoefend om zich, in het belang van de partij, een nieuwe candi- datuur te aanvaarden. De heer Loosjes is voor dien aandrang gezwicht, maar hij heeft geen zitting van den nieuwen raad meer bijge woond 1 De heer Loosjes bekleedde verschLllende commissariaten, o.a. was hij gedelegeerden president-commissaris der N.V. Lourens Cos- ter. die Haarlem's Dagblad uitgeeft, president commissaris van de Hollandsehe Voorschot bank, commissaris van de Haarlemsche Hypo theekbank. van de Haarlemsche Brandver zekering Maatschappij, van de Rotterdamsche Bank vereeniging en van de Brandverzekerings maatschappij „Holland'' te Dordrecht. In Doopsgezinde kringen te Haarlem nam de heer Loosjes een voorname plaats in. Hij was lid van den Grooten Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente en reeds 31 Jaar re gent van het Weeshuis der Doopsgezinden. Ook had hij zitting in het bestuur van het Efoopsgezind Predikfonds en was hij directeur- bestuurder van het Fonds van dr. Jacobus van Zanten. Bovendien was hij voorzittend bestuurder van het rusthuis „Spaar en Hout", Bij de voorbereiding en bouw van deze in stelling heeft hij een belangrijk deel van het werk op zijn schouders genomen. De heer Loosjes, die zich ook als wethouder van Onderwijs bijzonder geïnteresseerd heeft voor den handenarbeid, werd drie jaar geleden gekozen tot voorzitter van de Vereeniging tot Bevordering van hot onderwijs in Handen arbeid in Nederland, welke functie hij nog bekleedde. Juist in de uren dat de vereeniging te Haarlem feestelijk haar 50-jarig bestaan vierde, overleed haar voorzitter. De heer Loosjes is ook voorzitter der VeT- bandscommissle voor nazorg aan zwakzinni gen en blinden. Bovendien was de heer Loosjes voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, sinds de installatie in 1920 en voorzitter van de commissie van toezicht, op het Middelbaar Onderwijs van 1918 tot 1926. In de laatste raadsvergadering was hij opnieuw benoemd tot lid van de Roads commissie voor Onderwijsaangelegenheden. De heer Loosjes was sinds ongeveer 15 jaar een der directeuren van Teyler's Stichting. Hij was een der oprichters van de vereeni ging „Haerlem", die in 1902 gesticht werd, Na den dood van den heer .Joh. de Breuk werd hij voorzitter dezer vereeniging, welke functie hij nog vervulde. Ook is hij lid van de Ncd. Maatschappij van Letterkunde. De Sociëteit Trou moet Blijckon verliest in den heer Loosjes haar keizer (voorzitter). Tenslotte heeft de heer Loosjes nog zitting gehad in de besturen van verschillende Haar lemsche vereenigingen, oa. van de vereeniging „Door vermaak tot nut", „Weten en Werken", „Weldadigheid naar Vermogen", vele hofjes en fondsen, de Doopsgezinde scholen, de Raad van Toezicht van de Haarl. Hypotheekbank. Hij was commissaris van een aantal verzeke ringsmaatschappijen in onze stad. De begrafenis van den heer Loosjes zal ge schieden *Woensdag, op Westerveld, na aan komst van den trein van 14.14. PERZISCHE GEVANGENEN IN RUSLAND IN VRIJHEID. TEHERAN, 7 September (Reuter) De Sovjet regeering zal ter eere van de reis van den kroonprins van Perzië naar Europa voor studiedoeleinden alle Perzische ge vangenen in vrijheid stellen. NED. JEUGDHERBERG CENTRALE. Een propagandafilm. De Filmfabriek Polygoon te Haarlem heeft ln opdracht der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale een propagandafilm voor deze Fe deratie vervaardigd. Manuscript: Max de Haas, opneming Ab. Keyzer en Jan Jansen. 17 September zal in het Meerhuis te Am sterdam de eerste voorstelling voor genoo- digden plaats vinden,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1