NIEUWE MODELLEN WEILL en ZOON Uit Haarlems Gemeenteraad. Hef debaf over de financiën. OPENING WINTERSEIZOEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 Yergadering van Woensdag 9 September INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«- re*el. BONTWERKERS DAMESKLEEDERMAKERS BARTELJORISSTRAAT 26-28 Herdenking Vincent Loosjes. r De raadszitting begon Woensdagmiddag pas om 4 uur, omdat het college van B. en W. en vele raadsleden eerst op „WesterveM" aan de groeve van den heet Loosjes hadden ge staan. De Burgemeester had aan het graf reeds de verdiensten van den heer Loosjes voor het openbare leven geschetst, nu stelde hij in een korte rede nog in het licht wat de overledene geweest is voor den gemeenteraad en het college van B. en W. „Wij staren zoo zei de voorzitter naar den verlaten zetel en zullen slechts geleidelijk kunnen ge wennen aan de gedachte zijne zoo eigene persoonlijkheid hier niet meer aanwezig te zullen zien. Voor de gemeente Haarlem is Loosjes In den loop der jaren eeh waardevolle kracht geweest in een 29-jarig raadslidmaatschap, waarin een 8-jarige wethoudersperiode viel. Namens de gemeente wil ik hem in dit oogenblik dank zeggen voor het geen hij in maar voornamelijk buiten deze zaal in haar belang heeft tot stand gebracht. De nagedachtenis van Vincent Loosjes zal in vriendelijke en dankbare her innering tot in lengte van jaren behouden Worden". De leden hoorden deze rede staande aan. De heer Adrian (Vrijheidsbond) stelde ook het groote verlies dat de gemeente ge leden heeft door het heengaan van den heer Loosjes, kortelings in het licht. Spreker dankte namens de fractie van den Vrijheids bond den burgemeester voor zijn sympathie ke woorden en de raadsleden die getoond hebben, dat zij het heengaan van den heer Loosjes betreuren. Geen R.-K. in het college van Regenten in het Gasthuis. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken zei de heeï Klein (R.-K.), dat hij on der de stukken die de secretaris voorgelezen heeft, de gebruikelijke mededeeling gemist heeft over de verdeeling van de portefeuilles nu er in het college van B. en W. een ver andering gekomen is. Uit de couranten heeft hij gelezen, dat de burgemeester in de plaats van den heer Heerkens Thijssen belast is met de leiding van het St. Elisabeth's Gast huis. Het gevolg daarvan is evenwel, dat er nu geen enkel Roomsch Katholiek in dit col lege zit. Het is aan te nemen, dat daarbij geen opzet in het spel is, maar het zal toch gewenscht zijn de eerste de beste gelegenheid, aan te grijpen om in het regenten-college een R.-K. te benoemen. Verkoop van grond of erfpacht? De raad nam een serie voorstellen van B. én W. aan om bouwterreinen te verkoopen. De heer Reinalda (S.DA.P.) maakte daarbij de opmerking, dat de sociaal-demo craten aanteekening wenschen, dat zij tegen gestemd hebben. Bij de begrooting zal de sociaal-democratische fractie den raad op nieuw in de gelegenheid stellen om een prin- cipieele uitspraak te doen over de grondpoli- tiek, namelijk de quaestie: verkoopen of erf pacht? De positie van het raadslid Weustink. Bij de behandeling van eenige voorstellen het onderwijs betreffende, maakte de heer Weustink (R.-K.) een verduidelijkende opmerking over een door hem uitgebracht rapport. (Geroep: u zit hier niet als inspecteur, maar als raadslid!) De heer Reinalda (S.D.A.P.) wilde van deze gelegenheid gebruik maken om namens zijn fractie te verklaren, dat deze eenige' be denking heeft tegen het feit, dat hier als raadslid iemand zit die'tevens inspecteur van het lager onderwijs is. Daardoor zouden in de toekomst moeilijkheden kunnen ont staan. De Voorzitter: Nu de wet zich niet langer verzet tegen de komst van den inspec teur van het lager onderwijs in den raad, moet de raad de komst van den heer Weustink accepteeren en daarop geen critiek uitoefenen. (Geroep: zeer juist!) Nadat eenige hamerstukken waren afge daan waarbij de raad een renteloos voor schot verleende aan de speeltuinvereeniging „het Oosterkwartier" voor een clubgebouw aan de Zomervaart. en besloot tot grondruil met de firma Savrij en Zoon voor het ver krijgen van grond voor de nieuwe brug aan het Zuider Buiten Spaarne begon de bespreking der gemeente-financiën. De rij der sprekers werd geopend door Mr. d e Rij k e.het nieuwe raadslid der Christelijk Historische fractie. Hij begon met een be schouwing over het ontstaan van de wereld crisis. Haarlem gaat nu daarvan sterk de gevolgen voelen, de belastingen zullen ver hoogd moeten worden, evenzoo de tarieven van gas en eiectriciteit. En als wij daartoe besloten hebben, dan zijn wij er nog niet, dan zullen nog wel meer gaten gestopt moe ten worden. Men kan wel bezuinigen door geen bouwwerken uit te voeren, hoewel die noodzakelijk zijn, Imaar zoo'n bezuiniging is slechts schijnbaar, want dan moet er toch meer geld uitgegeven worden voor onder steuning aan werkloozen. Het gaat niet aan om alle lasten op de burgerij te leggen zonder ook te tornen aan de loonen van het ge meentepersoneel. of dat althanss in het uit zicht te stellen. Dat is niet anders dan een daad van rechtvaardigheid tegenover de bur gerij. Spreker las eenige statistieken voor over de daling van de prijzen voor levensmiddelen, enz. Ik heb zoo vervolgde hij persoon lijk die daling wel niet bemerkt, maar de officieele cijfers wijzen toch aan dat het zoo is De heer Reinalda (s.d.a.p.): dat is het juist, theorie en praktijk! De heer de Rijke vervolgde: Ik verklaar dit uit het feit, dat ieder zich gemakkelijk aanpast bij stijgende welvaart, maar het is altijd moeilijk om bij daling de rem aan te zetten. De arbeiders in het geheele land staan voor de keuze: loonsverlaging of mas saal ontslag? Het is in het belang van allen beter om de loonen te verlagen. Het gemeen te-personeel van Haarlem zal daarin ook moeten deelen. De gemakkelijkste vorm is om de pensioenpremie geheel of gedeeltelijk te vei-halen. De gemeente betaalt nu 3 1/2 'ton premie en als die gelden geheel of gedeel telijk verhaald worden zal 't misschien niet noodig zijn om de prijzen van gas en eiec triciteit te verhoogen. Spreker's voorstel inzake het verhaal der pensioenpremie werd gesteund door de heeren Adrian, Visser en mevrouw Scheltema. De volgende spreker, de heer J o o s t e n (s.d.a.p.), constateerde, dat de financieele crisis van Haarlem een gevolg is van de ver keerde financieele politiek door de V.-D. en de Rechterzijde gevoerd. Nu komt er de economi sche crisis bij en dat maakt de moeilijkheden voor Haarlem nu dubbel zwaar. Het is even wel onjuist de financieele debacle geheel op rekening der crisis tè schuiven. Het finan cieele beleid van Haarlem is verkeerd geweest Er is bij de bedrijven niet voldoende gereser veerd, terwijl de gemeente geen reserve ge maakt heeft om gedekt te zijn voor mogelijk komende kwade jaren. De gemeente had reeds veel eerder de belastingen moeten verhoogen, maar de opwekking der Sociaal-Democraten om dit te do enis door de meerderheid van den raad steeds in den wind geslagen. In den verkiezingsstrijd zijn het alleen de sociaal-oemocrajen geweest die gewezen heb ben op de financieele debacle en de noodzake lijkheid om belasting verhooging hebben ge wezen. De andere partijen hebben gewezen. Nu zou het gemakkelijk zijn voor de S. D. A. P. om aan de raadsmeerderheid te zeg gen „knapt het nu maar op, zonder ons", maar de partij 'heeft zooveel verantwoordelijk heidsgevoel dat zij alsnog wil medewerken om de financiën behoorlijk te regelen. Men is er evenwel niet om alleen het tekort over 1930 weg te werken en de begrooting voor 1932 met kunst en vliegwerk sluitend te maken, want er komen nog meer zware jaren, vermoedelijk nog zwaarder jaren zelfs. Maar dan moet het vast staan, dat de be lasting naar draagkracht wordt geheven, terwijl er ook zekerheid moet zijn, dat wij een verder veilig financieel beheer in de toekomst krijgen. Het zonderlinge is, dat wij nu eerst mid delen moeten zoeken om de financieele te korten te dekken en dat wij dan later nog eens mogen gaan beraadslagen over de vraag 1 of. wij nog eenig geld beschikbaar hebben om noodzakelijke werken uit te voeren. B. en W. hadden de financieele crisis moeten zien aankomen toen de begrooting voor 1931 in den raad behandeld werd. De voorstellen die B, en W. nu doen be- teekenen evenwel geen belasting naar draag kracht. Er is bijvoorbeeld niet gedacht aan de onbillijkheid om de ongehuwden geheel buiten de belasting te houden. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf heeft de ingezetenen steeds aangezet om appara ten te koopen (kachels, stofzuigers, enz.) die eiectriciteit gebruiken, onder de bewering, dat de eiectriciteit bij het huishoudtarief slechts 5 cent per K.W.U. kost. Maar nu is het toch onredelijk om dit tarief voor een groot deel van de te gebruiken K.W.Uren op 17 cent te stellen. Bij de voorstellen van B. en W. wor den de arbeiders veel te sterk getroffen in vergelijking met de gegoede klasse. Iemand die f 1500 verdient wordt naar verhouding door de voorstellen van B. en W. dubbel zwaar getroffen in vergelijking met iemand die een inkomen van f 20.000 geniet. De gemeente staat voor groote gaten die gestopt moeten worden. De bedragen die de gemeente in de komende jaren moet opbren gen voor rente en aflossing van opgenomen kapitalen zullen in de komende jaren sterk oploopen. De gemeente zal in 1934 voor dit doel alleen f 999.000 meer moeten opbrengen dan in 1931. De sociaal-democraten zullen hun stem niet geven aan de voorstellen van B. en W. Er is wel geld op een andere manier te vinden. Er kan meer progressie toegepast worden bij de Fondsbelasting, terwijl er desnoods nog wel een millioen meer te halen is uit de verhoo ging van de opcenten op de Grondbelasting. De soc.-dem-fractie heeft geen eigen voor stellen ingediend, omdat het de gewoonte in den Haariemschen raad geworden is in zoo'n geval alleen de voorstellen der s.d.a.p. af te maken en dan te zeggen: „nu schiet er niets anders over dan de voorstellen van B. en W. aan te nemen". De S.D.A.P. is nu niet in dit valletje geloopen. Nadat de raadsleden, twee uur tijd gegund was om te eten, kwam de heer Castricum (R.K.) aan het woord. Hij wilde den heer Joosten niet volgen in zijn voorbeeld om den verkiezingsstrijd te bespreken, het is juister dit uit te stellen tot de algemeene beschou wingen over de begrooting over 1932. Het is juist wat de heer Joosten zei, dat als de belastingen in de afgeloopen jaren niet verlaagd waren en hooge gas- en electriciteitsprijzen gehandhaafd waren, zouden wij nu tonnen gouds in kas gehad hebben om nu de klappen van de crisis op te vangen, maar de burgerij heeft geprofiteerd van die verlagingen. Nu staan wij voor een schoone lei (geroep: „noem het maar een schoone lei!) en gaan wij overleggen hoe wij de tekorten het best kunnen dekken. Het verwijt aan B. en W. dat zij de financieele tegenvallers niet hebben zien aankomen, is niet verdiend. Onze te korten zijn zuiver een oorzaak van de eco nomische crisis. Het is nu wel noodig om de opcenten op de Personeele Belasting te ver hoogen, maar voor de bewoners van huizen tot 600 of 700 gulden zal de verhooging zoo veel mogelijk beperkt worden. Omdat dit be reikt is, kan de rechtsche raadsfractie met het voorstel om-de opcenten van 50 op 100 te brengen, medegaan. De rechtsche raadsfractie ïs wel niet geestdriftig over het voorstel van B en W. om de reserves der bedrijven aan te spreken, maar kan toch ook daarvoor stom men, omdat het tenslotte toch maar over hevelen van geld uit het eene potje naar het andere potje is. Daarentegen is de rechtsche raadsfractie, voor zoover de zaak nu bekeken kan worden, tegen de voorsbellen tot verhooging der ta rieven voor gas- en eiectriciteit.... (Geroep: Jullie zullen het tenslotte toch wel slikken!) Wij verwachten van den wethouder daarover een nadere motiveering. Het zou beter zijn als de lichtfabrieken streefden naar de ver hooging van de contracten met groote ge bruikers. Als die betalen wat noodig is, dan zullen de inwoners niet zooveel behoeven te betalen als nu door B. en W. wordt voorge steld. De loonen van de werklieden der gemeente zijn verhoogd, wel van de ambtenaren. Zou uit het Georganiseerd Overleg nu niet een initiatief kunnen uitgaan, om als nood maatregel stappen te doen die tengevolge hebben, dat de gemeente eenige tonnen uit gaven kan beperken op de pensioenstortin gen. Spreker is zelf ambtenaar en mag dus zoo iets zeggen. Het Spoorwegpersoneel is reeds veel gekort in inkomsten, de Haarlem- sche ambtenaren moeten nu iets uit zichzelf doen. De heer Wolzak (A.R.) zag in dat be langrijke bezuinigingen geboden zijn. Het is nu geen tijd meer voor critiek, maar ge meenschappelijk samen te werken, om te trachten de gemeente uit de financieele moeilijkheden te helpen. Spreker gelooft, dat er niet veel zal komen van de medewer king die de S.D.A.P. heeft toegezegd. De S.D.A.P. kent nu alle voorstellen van B. en W.. maar verzuimt er iets voor in de plaats te stellen. De heeren Reinalda en Joosten (S.D.A.P.)een goedkoop argument. De heer Wolzak betoogde, dat de brug over het Donkere Spaarne nog niet gebouwd moet worden. Het betoog van den heer de Rijke, dat het niet goed is groote werken uit te stellen omdat dit de werkloosheid vergroot kan spreker niet onderschrijven. Bovendien, er moeten in een tijd van bezuiniging geen nieuwe leeningen gesloten worden. De belastingen kunnen niet te sterk op gevoerd worden, aan de draagkracht dei- bui- gerij komt een eind. De gemeente moet daarom op de uitgaven bezuinigen. Er zijn uitgaven die wel eenige jaren kunnen uit gesteld worden. Er zijn in 10 of 12 jaar 4763 woningen voor rekening der gemeente of voor woningbouwvereengingen gebouwd. Zou het nu niet mogelijk zijn, waar reeds zooveel op dit gebied gedaan is, dat van nieu we bouwplannen wordt afgezien Daarentegen zou de gemeente wel den particulieren wo ningbouw kunnen steunen. Als „Bouw en Woningtoezicht en de Schoonheidscommis sie meer meegaande zouden zijn, zou de par ticuliere bouw toenemen. Kan de rijkssubsidie voor het M. O. niet weer aangevraagd worden De heer Reinalda (S.DAP.): De sloo- pers zijn aan het werk! De heer Bijvoet (R.K.): Nou! nou! een beetje minder! De heer Wolzak (A.R.) vervolgde, dat de gemeente in deze tijdsomstandigheden de hooge loonen van het gemeentepersoneel te handhaven. Deze hooge loonen hebben een scheve invloed op de particuliere arbeidsmarkt, Het is ook onbillijk, dat de rijksambtenaren premie voor hun pensioen moeten betalen, terwijl de Haarlemse he ambtenaren en werklieden vrijgesteld zijn. Spreker heeft het voorstel der heeren de Rijke cs. niet gesteund, omdat hij meent, dat het initiatief van B. en W. moet uit gaan. De heer Van Kessel (R.K.) verdedigde zijn voorstel om de geheele gemeente voor de Personeele Belasting te plaatsen in de derde klasse. Nu zijn enkele deelen in de 5e klasse ingedeeld en dat is onbillijk. De heer Klein (RK.) wees er op, dat in de vorige vergadering gezinspeeld is op de bondgenootschap tusschen Rechts en de Vrijzinnig Democraten. Dat is evenwel on juist. er is vrijheid. Trouwens na de wethou dersverkiezing waarbij Rechts samenging met de Vrijzinnig Democraten, volgden in de vorige zitting de stemming voor ae com missies en toen was er weer een eensgezind Linksch blok. Rechts steunt alleen de financieele poli tiek van mr. Slingenberg zoover die parallel gaat met de belangen der gemeente. Op onderwijsgebied wil Rechts als het noodig is, bezuinigen als het niet de vitale belangen van het onderwijs geldt, maar dan niet alleen bij het bijzonder, maar ook op het openbaar onderwijs. Spreker is tegen de voorstellen tot verhoo ging der gas- en electriciteitsprijzen. Alleen als B. en W. kunnen aantoonen, dat wij er niet kunnen komen zonder die voorstellen te aanvaarden, dan zullen wij het slechts ge dwongen doen. Spreker is er evenwel abso luut op tegen om de gebruikers van munt gasmeters met f 3.60 per jaar te belasten. Voor het geval de raadsmeerderheid toch de muntgasmeters treffen wil, heeft spreker nog een amendement ingediend dat beoogt om de menschen die minder dan 360 M3 gas per paar gebruiken, vrij te stellen van die volle extra belasting, door te bepalen, dat slechts 1 cent per M3 extra betaald moet worden. Ongetwijfeld zijn dit allemaal arme menschen die medelijden verdienen. De tonnetjes-belasting is niet sympatiek. het is inderdaad een belasting waar eer. luchtje aan zit., omdat daardoor uitsluitend arme stakkers getroffen worden, daar de huiseigenaars de huur zuilen verhoogen. B. en W. zullen nog de uriniors gaan belasten. Het- voorstel van den heer De Rijke is geen rijk voorstel. Spreker betreurt het, dat het door drie leden van rechts is gesteund. Spreker heeft gehoord, dat de voorstellers genegen zouden zijn het personeel onder de f 3000 vrij te stellen, maar als dit zou doorgaan, zou er niet veel geld uit den maatregel komen, daar boven de f 3000 slechts hoogstens 3 pCt. verhaald kan worden. Het vorige jaar hebben de gemeente werklieden en de politie geen hooger loon gekregen, omdat gewezen kon worden op het premievrije pensioen. Dat was dus al een offer dat het gemeentepersoneel bracht ten voordeele der gemeente financiën. Bovendien is de vacantietoeslag verminderd, terwijl bovendien de arbeidstijd verlengd is. De heer Peper (communist) begon met een historische herinnering, om te betoogen, dat er weinig kennis voor noodig is om een land of gemeente te regeeren. Veel is schijn, bijna alles van de bezittende klasse is schijn. Het gemeentebestuur van Haarlem doet niet veel moeite om de crisis te be zweren. Men maakt van 50 100, haalt wat uit 'n spaarpotje, goochelt nog wat met cijfers enklaar is Kees. Mijnheer de voor zitter, dat is geen toespeling op uw voor naam (gelach). In alle kapitalistische landen loopt het hoe langer hoe meer spaak. Alleen in Rus land heerschen gezonde toestanden. Het is onzedelijk om te tornen aan de loonen van de werklieden. Het welvaartspeil der arbeiders mag niet aangetast wox-den. De heeren De Rijke en Wolzak hebben ook een poging gedaan om de rechten van de Haarlemsche gemeentewerklieden aan te randen, maar die poging moet krachtdadig afgeslagen worden. Onze rijksregeering heeft besloten, dat de schildwachten niet scherp gewapend op wacht moeten staan, omdat de tijdsomstan digheden nijpend zijn. Blijkbaar wil de be zittende klasse eventueele crisis-onlusten met geweld onderdrukken De voorzitter: Wat heeft dit nu te maken met de nota over de Haarlemsche financiën! De heer Peper becritiseerde de houding der S.D.A.P. Wat heeft die partij op eigen kracht in den Haariemschen raad bereikt ten gunste van de arbeiders? De S.D.A.P. heeft wel gesputterd tegen de finanóieele politiek, maar toch voor de begrootlngen gestemd en hun beste man in het college van B. en W. laten zitten. De Haarlemsche gemeenteraad zou uit de financieele moeilijkheden kunnen komen, als aan de Tweede Kamer machtiging ge vraagd werd een heffing in eens in te voeren. Spreker diende een voorstel in om aan de Kamer die machtiging te vragen. De voorstellen van B. en W. over het gas en de eiectriciteit zijn voor de arbeiders zeer ongunstig. De gasfabriek heeft over het laatste iaar 18 pCt. winst gemaakt, een tariefverhooging is dus ongepast. Het komt op afzetterij neer. In de laatste dagen worden de gaspennin- gen vastgehouden in verband met de aan staande verhooging. Daardoor zaten veel gezinnen zonder gas. Vele huismoeders hebben noodgedwongen halve stuivers in de meters gegooid en nu zal de gasfabriek wel van de gelegenheid gebruik maken om die halve stuivers voor 11 cent te berekenen. Dat wil dus zeggen, dat die arbeiders al het hoogere tarief gaan be talen voor de raad tot de verhooging be sloten had. De tonnenbelasting ïs sterk af te keuren. De nieuwe brug over het Donkere Spaarne moet er komen, het verkeer kan er niet buiten. Bovendien zouden er veel arbeiders brood door verdienen. Verder diende spreker nog moties in om le. progressie voor de Personeele belasting in te voeren, die woningen beneden f 400 huur vrijstelt, 2e. om 8 M3. gas, 3 KWU en 3 M3. water aan arbeiders te geven tegen halven prijs. 3e. pm de halve stuivers, die in de muntmeters zitten niet te berekenen voor, 11, maar voor 10 cent. Alleen dit laatste voorstel werd door andere raadsleden voldoende gesteund. De heer Reinalda (S.D.AP.) wees er op, dat de raad nu midden in een begroo- tingsdebat zit. De raad zal dus dit jaar twee maal begrootingsdiscussies houden. Bij het debat dat nu gehouden is, blijkt, dat er veel in de politieke samenstelling ver anderd is. De Vrijheidsbond en de Christelijk Histori sche Unie geven elkaar de hand en komen met een voorst-el van de Rijke, den rijkaard en de zijnen. Zij willen op de ambtenaren en werklieden de pensioenpremie verhalen, hoe wel besloten was om niet te tornen aan de rechten van het personeel. De heer Castri cum heeft zich daarbij aangesloten, hij heeft namelük gezegd, dat het overheidspersoneel zelf het initiatief moest nemen om een paar honderd duizend gulden in de gemeentekas te doen vloeien. Hoe komt hij aan die paar honderd duizend gulden? Sprak de heer Cas tricum in deze namens de Rechtsche fractie? 'Geroep: neen!) Maar hij is toch nu de leider der Rechtsche fractie! De ambtenaren en werklieden die de heeren nu willen treffen, zullen al getroffen worden door de voorstellen van B. en W. Moeten zij nu nog eens extra getroffen worden? Een deel der R.K. partij, namelijk de R.K. arbeiders, is het- evenwel niet eens met het streven van de conservatieven uit de partij, die nu de lasten van de crisis willen afschui ven op de arbeiders. Er zijn R.K. bladen die over de rede van Kalff. den voorzitter van het verbond van werkgevers, gezegd hebben, dat dit. een opzetten van de regeering tegen de arbeiders is. Uit de rede van den heer Klein is gebleken, dat de financieele politiek van Mr. Slingen berg een politiek geweest is van de R K.. A R.. C.H. en v.D. In dit geval is er dus helderheid gekomen. De sociaal-democraten zijn in den raad gekomen met hun politiek program. In het belang der arbeidende klasse wil de S.D.A.P. samen werken met andere partijen, wanneer wat te bereiken is op grond van dit program. Sinds 1923 nemen de soc. detn. deel aan het college van B. en W.. maar met volkomen vrij heid. Het is dus onjuist om de sociaal-demo craten nansprakelljk te stellen voor de poli tiek van dit geheele college. Geroep: En de homogeniteit van het col lege. waarover Mr. Gerritsz vaak gesproken heeft. De heer Reinalda: Dat zou alleen golden als er samenwerking zou komen op een vast program. Daarvoor zijn wij nog altijd te vinden. De heer Wolzak was hedenavond zoo ver volgde spreker de voorman van do sloopers. Hij heeft opgesomd wat geliquideerd kan wor den. de gemeentelijke woningbouw wil hij vrijwel geheel stopzetten Weer aanvragen van de rijkssubsidie voor het M.O. beteekent een aanslag op ons onderwijs. De heer Klein wil nu ook het lager onderwijs in de bezuini ging betrekken. Wij meenen evenwel, dat op onderwijsgebied niet bezuinigd mag worden, want het geldt hier een belangrijk volks belang. De Provincie Noord-Holland heeft een goede financieele politiek gevoerd, door in de goede jaren reserves te maken. Daaraan neeft Mr. Bomans zijn krachten gegeven. Haarlem heeft anders gedaan, namelijk geen reserves gemaakt en nu zitten wij voor de narigheid. In slechte tijden moeten wij van de burgerij zware offers eischen en die worden nu dubbel zwaar gevoeld. Door de lage belastingen te Haarlem werd dc schroef gezet op het sociale werk. Nu hebben wij ook geen reserves en zit ten wij met ons hoofd tegen het plafond. Het valt op. dat nu pas dc nieuwe finan cieele verhouding tusschen het ryk en de ge meenten in werking getreden is. verschillende gemeenten al voor moeilijkheden zitten. De economische crisis zal haar gevolgen pas het sterkst doen gevoelen ln 1933. 1934 en 1935. En in die Jaren komen ook de grootste uitga- vên voor de in vorige Jaren gesloten leenin gen. Dit maakt de moeilijkheden nog zwaar der. De heer Joosten heeft gezinspeeld op de mogelijkheid om 100 opcenten op de Grond belasting t,e leggen. Het is geen aanlokkelijk middel, maar er is in die richting iets te doen. De voorstellen van B. en W. kan de S.D.A.P. niet steunen. Er is geen woord gezegd over de mogelijkheid om progressie toe te passen bij de opeenten op de Personeele Belasting. B. en W. willen nu afzien van de brug over het Donkere Spaarne. Het is evenwel onver standig om het uitvoeren van openbare wer ken stop te zetten. Daardoor groeit de werk loosheid. De soc. dem. fractie is er dan ook absoluut tetren. Het is ook nog niet. zeker, dat B. en W. de brug over het Zuider Buiten Spaarne willen bouwen, want in de nota is door B. en W. gezegd, dat nadere medodcelin- gen daarover bij de begrooting gedaan zullen worden. Hierna werd de zitting verdaagd tot Don derdagmiddag 11/2 uur. /oor den Kantonrechter. Stadsbus, die links rijdt. Een chauffeur van de autobussen van het stadsverkeer stond terecht, terzake dat hij in de Merovingenstraat op de linkerzijde van den weg heeft gereden, waardoor een aanrijding ontstaan is. Verdachte bekende links gereden te heb ben, doch verklaarde dat het in verband zit met het nemen van den bocht naar dc Noor- mannenstraat. Alle bussen rijden zoo. Deze bocht is zóó scherp, dat je in leder geval in één der genoemde straten op de linkerzijde terecht komt. En, daar de Mero vingenstraat het breedst is, gaat men dat daar meestal doen. Maar het mag niet. Onder geen voorwaar de mag links worden -gereden, tenzij bij in halen. En als het op dat punt niet anders kan dan mogen die bussen daar niet komen. Ze zijn te groot voor die plekken. De tegen woordige verkeersmiddelen worden hoe langer hoe grooter, terwijl de straten smal blijven. Aldus de ambtcnaa^ HIJ elschtc een geldboete van 5.— subs. 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter achtte eveneens ver dachte schuldig en sprak die verklaring uit echter zonder oplegging van straf. Hij ried den chauffeur aan zijn chef van het geval in kennis te stellen. Dit keer is geen straf opgelegd, een volgende maal komt die wel. De route moet dan verlegd worden. Over brood. Twee niet verschenen bakkers werden ver volgens veroordeeld tot 30.subs, 15 da gen hechtenis omdat hun brood niet vol deed aan de vereischten. De cone had rog gebrood met 503 gr. droge stof, terwijl de eischen 520 zijn. De andere had dezelfde overtreding gepleegd met wittebrood: in- plaats van 480 was er 441 gram ln aanwezig. In beide gevallen was de elsch 40.subs. 30 dagen hechtenis. Aanrijding. Hoeveel aanrijdingen dezen dag berecht werden weet ik niet. Maar het waren er ver scheidene. En het trof mij, dat er zoovele bij waren, ontstaan door het niet voor laten gaan van het verkeer van rechts. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat bij gelijktijdige of nagenoeg gelijktijdige nadering van een kruispunt het van rechts komende verkeer voor moet gaan. Het verweer van de schul digen is dan meestal, dat het uitzicht ter plaatse slecht is en dat hun snelheid onge veer 20 of 25 K.M. bedragen heeft. Waarop de ambtenaar dan pleegt te repliceeren, dat 20 K.M. bij een onoverzichtelijk kruispunt te veel is. Als het uitzicht slecht is. moet de snelheid zóó zijn, dat men binnen zeer kor ten afstand stoppen kan. Dan worden on gelukken voorkomen. In Haarlcmmerllede reed onlangs een chauffeur een anderen auto achter op en wilde passeeren, toen uit de tegenovergestel de richting een derde wagen aankwam. De chauffeur bevond zich toen reeds midden op den weg, zag dat het passeeren niet luk ken zou, en poogde weer achter den twee den auto te komen. In zijn zenuwachtigheid gaf hij gas lnplaats van op de rem te trap pen. Hij reed daardoor de voor hem rijden den auto In de flank aan en gooide deze op zij. Vervolgens raakte hij den aankomenden auto ook nog. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. De Ambtenaar eischte 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De Kantonrechter vond, dat menschen die uit zenuwachtigheid met het gaspedaal werken in stede van de rem. streng gestraft dienen te worden. Hij ver oordeelde den niet verschenen verdachte tot een geldboete van 50. te vervangen door 25 dagen hechtenis bij niet betaling.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7