IJ MUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 UIT DE OMSTREKEN DE STEUNREGELING. EEN ADRES VAN DE CHRISTELIJKE BONDEN AAN B. EN W. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het feit, dat door de Regeering subsidie was toegezegd aan de ge meente Velsen voor den crlsissteun, onder voorwaarde, dat zij de steunbedragen in oveJ~ eenstemming zou brengen als deze geldende zijn voor de gemeenten, die gesubsidieerd worden, hadden B. en W. besloten deze rege ling over te nemen. e, n_ Op een vraag van het raadslid C v. d. Steen alsnog rekening te willen houden met de be zwaren, die door de vake stralen waren ge opperd, werd door den Burgemeester beves tigend geantwoord. Naar aanleiding van deze situatie verga derden de vakcentralen om hun standpunt, m dezen vast te stellen. Men bleek niet tot overeenstemming te ko men, aangezien de iJmuider Besturenbond een adres aan den Raad wenschte te richten. De Christelijke en de Roomsch-Katholleke organisaties waren van oordeel dat hier uit practlsch oogpunt geen enkel voordeel voor ae menschen geboren kon worden en meenden daarom beter te doen, de toezegging van den burgemeester daarbij in &cht nemend^ o_ een adres te richten aan het college van B. eiDoor de Christelijke en de Roomsch-Katho- lielce organisaties werd daarom een adres aan het college van B. en W. gericht, waarin o.a. wordt opgemerkt: Wij zijn van meening, dat art. 14 van ae oude steunregeling (zonder bijdrage van het rijk), dient gehandhaafd te blijven en doen daarom het volgende verzoek: le. Het begrip kostgangers, genoemd in art. 4 nieuwe regeling, te willen doen laten toe JaSsen zoSals dit in de vorige steunregeling W 2e! Artg<8V°nieuwe regeling toe te passen in overeenstemming met de door den minister aanvaarde loonnormen, te ber^e^p^eS toe maximale loonnorm, en voor de zeelieden toe te passen de norm, zooals bijgaand staatje deze aangeeft, welke berekend is over de ja ren 1927, 1928 en 1929. 3e. Om de arbeiders, genoemd in art 10, onder te brengen in de steunr^gellng^fz°^® bijdrage van het rijk, waarmede wordt voor komen, dat deze werklooze arbeiders prijs worden gegeven aan armoede. Tevens verzoeken de besturen eenige artike len aan een nadere mondelinge bespreking or toelichting te onderwerpen. Bij dit adres was dan tevens gevoegd een bijlage van den volgenden inhoud: Verdiensten van de bemanning van een stoomtrawler over de jaren 1927, 1928 en Als maatstaf zijn genomen de gemiddelde besommingen over genoemde jaren. 1927 gemiddelde besomming f 68 122.— Schipper 56.27 per week Stuurman 38.45 Machinist 48.45 2e machinist 36.33 Matroos 30.75 Kok 28-44 1928 gemiddelde besomming f 68.861.— Schipper 56.98 per week Stuurman 38.62 Machinist 48.73 2e machinist 36-49 Matroos 30.87 Kok 28-56 1929 gemiddelde besomming 61.417.—. Schipper 49.82 per week Stuurman 36.71 Machinist 46.08 2e machinist 34.91 Matroos 29-65 Kok ii 27.35 Hierbij dient opgemerkt te worden: le. dat het loon van den schipper berekend is tegen 4 pet- van f 48.000— en voor het overige 5 pet.; 2e. dat met kok hier bedoeld wordt, een kok boven de 20 jaar; 3e. dat voor emolumenten minstens f 4. per week bij deze berekende gage van maand en procentengeld bijgerekend dient te worden Onder emolumenten rekenen wij het zootje vlsch-opbrengst van lever en kuit en van de puf. 4e. dat de bedragen zijn afgerond zonder in decimalen te vervallen. DE VISSCHERIJ. Weekoverzicht. Het gaat met de stoomtrawlers in de afge- Ioopen week alweer naar wensch, de meeste booten maakten immers heel goede besom mingen en dat er zoo nu en dan nog wel een slechte reis tusschen door valt, dat weten we reeds van ouds, de visscherij ls nu eenmaai loterij. De trawlloggers, (het zijn er nog maar en kele) maken het weer beter dan vorige week, nu was er een besomming bij van bijna 2000. Wij zullen voor dezen keer de groote vaar tuigen verder laten rusten en het nu eens hebben over de motorkustvisschers. Deze vaartuigen komen hier iederen morgen bij gunstig weer aan den afslag, en de grootste botters alleen in het laatst van de week. Er zijn den laatsten tijd nieuwe botters bij geko men voornamelijk van Den Helder en Texel, welke bijna zoo groot zijn als een logger en besommingen van 500 tot 1000 zijn voor deze botters al geen uitzondering meer. De Urker botters komen gewoonlijk iederen dag binnen doch de Nieuwedieper en Texel- sche visschers blijven met hun grootere sche pen dagen achtereen op zee en komen dan hier met hun vangsten binnen. Nu heeft de verkoop van de visch dezer botters ons wel eens bevreemd, het komt namelijk nog al eens voor dat men in de vischhal begint met de schuitjes te verkoopen, één ploeg van den westkant en een ploeg van den oostkant, dat doet men natuurlijk om elkander zoo min mogelijk last te veroorzoken, doch dan in eens wordt deze verkoop gestaakt en gaat men met alle man de groote booten afslaan en blijft de nog niet verkochte visch van de botters staan tot er weer gelegenheid komt voor verderen verkoop. Nu is dat voor die menschen natuur lijk een groot ongerief als men uren moet blij ven wachten voor dat men in den afslag ge heel klaar is om dan eindelijk weer naar zee of naar huis te kunnen gaan. terwijl dat toch voor deze menschen ook kostbare tijd is. Ook als men de gehcele week op zee is geweest is elk wachten dubbel onaangenaam. Het be vreemdt ons clan ook waarom deze schuitjes niet achter elkaar verkocht kunnen worden, de omstandigheden zijn er mogelijk naar dat de verkoop zoo geschieden moet, dooh wij hoorden er menig visscherman over moppe ren daar zij hun getij verliepen en zoo meer. OPDRACHT. Door het Hoogheemraadschap .Rijnland" zijn de duikerswerkzaamheden ten behoeve van den bouw van twee ducdalven bij de groote sluis te Spaarndam opgedragen aan den heer H. Engelhart te IJmuiden-Oost. DE NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Men deelt ons mede, dat Woensdag 16 Sep tember a.s. het achtergedeelte der nieuw gebouwde ambachtsschool aan de Brinio- straat, zijnde de werkplaatsen, opgeleverd wordt aan het bestuur van voornoemde school. DE HARINGVISSCHERIJ. De stoomtrawler „Victor" IJm. 149 van de Vereenigde exploitatie Maatschappij kwam van de haringvangst binnen met 32 pekel haring. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Corrie", IJm. 21 van de exploitatie maatschappij „Zuiderhaaks" is voor de derde maal weer naar zee getrok ken, aangezien hij telkens wegens een lekke ketel terug moest keeren. De stoomtrawler „Magpie" IJm. 149 vertrekt, eveneens, na ge- ruimen tijd opgelegd geweest te zijn, weer naar zee. SCHEEPVAARTNTEUWS, Het Nederl. motorpassagiersschip „Colom bia" van de KJ7.S.M. is Vrijdagmiddag met pasagiers en stukgoederen naar West Indië vertrokken. Het Hospitaal Kerkschip „De Hoop" is Vrij dagmiddag van haar tweede kruistocht on der de Noordzee in de haven van IJmuiden teruggekeerd. Op Vrijdag, 18 September vertrekt ,Re Hoop" voor de derde kruistocht vanuit IJmuiden. Het Duitsche s.s. „Asien*' is Donderdag, 10 September, met een lading ijzererts van Lulea naar IJmuiden vertrokken en wordt op 15T6 dezer aan het Hoogovenbedrijf ver wacht. Het Joeg. Slav. s.s. „Carica Milica" met een lading graan van Montevideo naar Am sterdam passeerde Vrijdagmorgen de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 76 dil, TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". 1 October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de Turnvereeniging „IJmuiden" werd op gericht. De herdenking daarvan had men gaarne op luisterrijke wijze gevierd, doch de tegenwoordige- ernstige tijdsomstandigheden, noodzaakten ons daarvan af te zien. Toch was men, op de eenigen tijd geleden gehouden vergadering van leden van mee ning, dat het heugelijk feit niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en werd besloten, tot het houden van een soiree. Deze zal thans plaats vinden op Zaterdag 3 October a.s. in de concertzaal van Talia. Medewerking is verkregen van het Varia Cabaret, terwijl de feestcommissie voor een aantrekkelijk en afwisselend programma zal zorgen, zoodat de avond ongetwijfeld zeer goed zal slagen. PERSONALIA. Met ingang van 15 September is benoemd tot technisch ambenaar voor het Stoomwezen J. Tap te IJmuiden. Hij is werkzaam gesteld in het 6e district stoomwezen ter standplaats Groningen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. COMPENSEEREN VAN KOMPASSEN „Als men zijn hand in een wespennest steekt, heeft men kans dat men steken op loopt", zegt een spreekwoord. Dit .^.an ook wel gezegd worden van de N.V. „Cornelia", als £jj zich benadeeld acht in het laten corapënsee- ren van kompassen. De hoofdzaak gaat tenslotte over de vraag: „Waarom ik, en een ander niet?", wat ik hier buiten beschouwing laten zal; dit moet de Scheepvaart Inspectie maar verantwoorden. De hoofdkwestie waar het hier om gaat, is de vraag of het noodig is, dat de kompassen gesteld worden. Het komt mij zeer onwaar schijnlijk voor, dat de heer Bakker (dien ik persoonlijk niet ken) gezegd zou hebben, dat kompasregeling niet noodig was, temeer om dat ter verontschuldiging gezegd wordt: „Op 18 Jan. '31 werden de compassen gesteld en het schip verkeerde nog in denzelfden toe stand als toen de kompassen gesteld werden". Men houdt zeker geen rekening met het feit, dat gedurende het steeds in dezelfde richting stilliggende schip, zich een hoeveel heid magnetisme in het schip ophoopt (z.g.n. vluchtig-magnetisme), zoodat als het kompas gesteld is, die fout b.v. bij het lichtschip „Haaks" niet meer constant is en het nog beter zou zijn om na afloop der reis weer kompas te stellen, wanneer men dan een meer constante fout zou hebben. Om op de Scheepvaart-Inspectie terug te komen; ik geloof niet dat men daarover In IJmuiden behoeft te klagen; Ik heb tenminste nog zelden een soepeler onderzoekingsbureau medegemeakt; terwijl nu. (waar ik hun groot gelijk in zou geven) de kans bestaat, dat men de puntjes op de i gaat zetten. Hoe staat het b.v. met het te water laten van de reddingbooten? Hoe met -y keurings papieren en door wiens oorzaak is het., n\t bij Inventarisatie bijna geregeld een hoeveelheid zwemvesten wordt afgekeurd? Aan den éénen kant is het misschien goed, dat er eens reclame wordt gemaakt als dan door belanghebbenden later maar niet gezegd behoeft te worden: „had ik mijn mond maar gehouden". AQUARIUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ZekerTrieschc Heemtbaai, maardcui ECHTE FRIESCHE I IT) HEEREN BAAI i 20 -50 <1. PER ONS VEREENIG ING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen van bovengenoemde vereeniging hield een vergadering in de lunchroom „Eindhoven". De voorzitter ide heer Slgling opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Klok, vice voorzitter der afdeeling Amsterdam. Op voorstel van één der leden werd een com missie benoemd voor onderzoek inzake op richting van een crematiefonds en afsluiting contracten met een begrafenisonderneming. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren de Klerk en Stek. Hierna volgde een causerie welke ge houden werd door den heer Klok, over het onderwerp „Lijkverbranding". Op gedocumenteerde wijze, werd door behandeld in het algemeen de crematiege dachte. Hij liet verder een aantal vragen welke hem in den loop der tijden op diverse lezingen waren gedaan, de revue passeeren. Door deze vragen te behandelen kreeg spr. de gelegenheid zijn onderwerp nader te ver klaren. Aan het einde werd de rede met ap plaus beloond. Spreker declameerde tenslotte een gedicht door hem zelf gemaakt, welks inhoud de propaganda voor crematie weer gaf. Door de vergadering werd deze declamatie met onverdeelde aandacht beluisterd. De voorzitter dankte den heer Klok voor zijn medewerking en de aanwezigen voor hun opkomst. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 10 September: Spaansch, Jata Mendi, Melila. 11 September: Duitsch, German, Hamburg. Ned., Hardenberg, Archangel. Slowaaksch, Caricla Milica, Montevideo. Engelsch, Mavis, Londen. Ned., Proteus, Hamburg. Zweedsch, Hagfors, Antwerpen. Noorsch, Marva, Charpness. Hospitaal kerkschip de Hoop, Noordzee. Zweedsch, Borg, Londen. Spaansch, Josina, Hamburg. Vertrokken schepen: 10 September: Engelsch, Otterhound, Cork. Ned., Willy, Siham. Zweedsch, Cremon, Hamburg. 11 September: Noorsch, Eldrid, Archangel. Engelsch, Tringa, Liverpool. Spaansch, Sant,o Palermo. Ned., Columbia, West-Indië. Ned., Meuse, Parijs. Deensch, Ali, Colden. Noorsch, Marga, Christiaanstad. Zweedsch, Hudiksfall, Landscrona. VELSEN VELSENAAR TE 's-GRAVENHAGE AANGEHOUDEN. In een toevluchtsoord te 's-Gravenhage ls aangehouden een 26-jarige chauffeur, zonder vaste woon-of verblijfplaats, wiens aanhou ding en voorgeleiding was verzocht door de Politie te Velsen, als verdacht van verduis tering van een personenauto. HILLEGOM B. EN W. In de vergadering van B. en W. is tot plaatsvervangend burgemeester benoemd de wethouder P. Klaver. PERSONALIA. Voor het gemeentelijk zwem-dïploma A slaagden Vrijdag de dames R. v. d. Burg, J. Warmerdamv. d. Burg, T. Kooy, M. v. Saase, C. v. Saase, A. Goemans, M. Lommerse, A. Lommerse, C. F. Seijsener en W. J. M. v. d. Eerden. Voor diploma B slaagden de dames H. J. v. HummelDenekamp, C. J. van Hummel en J. Wielinga. AUTODIEVEN VEROORDEELD De beide mannen die wegens auto-diefstal te Hillegom en Wassenaar voor het Amster- damsche Hof in hooger beroep hebben te rechtgestaan, zij nveroordeeld tot een jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van 4 tnaanden preventief. Een derde, die voor hetzelfde feit terechtstond werd veroordeeld tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf eveneens met aftrek van 4 maanden preven tief. De Haarlemsche rechtbank had ieder tot een jaar minder veroordeeld. De eisch was bevestiging van dit vonnis. AERDENHOUT DE VICTORIA REGIA. De Victoria Regia in de Bloemendaalsche gemeentelijke kweekerij heeft gisteravond de niet zeer talrijke bezoekers teleurgesteld. De tamelijk zonlooze dagen van 't eind der week hebben haar doen besluiten, zich nog wat teruggetrokken te houden in haar be schermend omhulsel. Maar zij was toch gis teravond wel zoover gevorderd, dat zij heden avond geen vergeefsche tocht naar de kas sen op haar geweten zal willen nemen. En anders-er is nog wel zooveel moois, dat men geen spijt behoeft te hebben van een bezoek aan de Kweekerij. HAARLEMMERMEER ERNSTIGE BOTSING. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf uur wil de de bestuurder van een boerenwagen te Hoofddorp een langs den Kruisweg gelegen erf oprijden, maar heeft daarbij vermoede lijk geen richting aangegeven. Terwijl toen de chauffeur van een vrachtauto ter voor koming van een aanrijding een zwenk naar lings maakte, naderde er op hetzelfde oogen- blik een motorrijwiel, waarvan de bestuurder de heer du Pau te Uithoorn, geen kans meer zag om uit den weg te komen, met het ge volg, dat hij met de vrachtauto in botsing en er met den motor onder geraakte. Met won den aan 't hoofd en een gekneusd been werd hij opgenomen en bij een der bewoners bin nengedragen. De inspecteur van politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. DE HOOFDDORPSCHE ORKEST- VEREENIGING. Bij gelegenheid van de te Amsterdam van wege de Nederlandsche Federatie van Lan delijke Rijvereenigingen te houden ruiter feesten, zal de Hoofddorpsche ork-estvereeni- ging aldaar op Vrijdag 18 September a.s. des avonds in „Krasnapolsky" ter opluiste ring een concert geven, waarbij ter eere van de buitenlandsche gasten door het orkest o.m. een „Internationale Suite" zal worden uitgevoerd. ZANDVOORT SCHOOL VOOR VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. Deze school zou oorspronkelijk geopend worden op 1 September. Het wachten was evenwel op de banken. Daar deze gearriveerd zijn, zal de officieele opening niet lang op zich laten wachten. GEORGANISEERD OVERLEG. Tot voorzitter van de Commissie van Ge organiseerd Overleg is benoemd de heer T. Molenaar, wethouder voor Onderwijs en Sociale Zaken. DOUCHEBAD. Wegens schoonmaak zal de gemeentelijke douchebadinrichting gesloten zijn op 14, 15 en 16 September. VOCELENZANG NOG MEER LIEFHEBBERS. Kan men in vele kleine dorpjes, zelfs na herhaalde oproeping, niet genoeg sollicitan ten voor hoofd der school bij elkaar krijgen om een behoorlijke voordracht samen te stellen, niet alzoo in Vogelenzang. Waren er 's middags vóór den sluitingsdatum 65 sol licitanten voor de betrekking van hoofd der OJL. school, 's avonds groeide dit aantal nog aan tot 84. Dus keus genoeg. De historische opening van het Parlement. tfPolitieke gebeurtenis zonder precedent. Maar hoe verder in Engeland? (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, 8 September 1931. De vervroegde opening van het Parlement was in alle uiterlijkheden wat de Speaker en anderen er van hadden gezegd, „een histo rische politieke gebeurtenis zender prece dent". Een enorme menigte verdrong zich rond Parliament Square met het gevoel dat er iets groots, iets dramatisch stond te ge beuren. Daar moest men getuige van zijn. De premier zijn zoon en zijn dochters vonden Downing Street, toen zij de officieele wo ning hadden verlaten, bezet met een escorte van vele honderden, die achter hen aan troepten, toen zij te voet den korten afstand tusschen huis en parlement aflegden. Werk- loozen en zoo geheeten communisten hadden gevoeld dat hier de groote gelegenheid kwam voor betoogen. Toen de avond was gevallen waren zij bij duizenden door die geheimzin nige kracht, die nauwelijks persoonlijke or ganisatie behoeft, uit alle windstreken in de richting van Big Ben getrokken, waar poli tie bereden en te voet hardhandig moest op treden en de schuldigen en de onschuldigen het tezamen moesten ontgelden. Maar binnen de muren van dit Paleis van Westminster, meer speciaal binnen de wan den van 's Lands „gewone" vergaderzaal, was het duidelijk dat deze „politieke ge beurtenis zonder precedent" feitelijk slechts een naspel was van een financieele ge beurtenis zonder precedent", eenige weken tevoren, van welker ontstellende dramati sche beteekenis weinigen in de bevolking zich bewust waren geweest. Wij hoorden er uit den mond van den Premier het verhaal van de financieele crisis, die in haar acuten vorm voorbij is. Wij hoorden het in zijn ver dediging van de vorming der nieuwe regee ring, ingesteld met het uitsluitend doel te verhoeden dat het pond sterling van zijn gouden voetstuk zou tuimelen, een tuime ling die volgens de meest deskundige beoor deelaars over hoogstens twee dagen zou heb ben gevolgd. Het zou zijn gebeurd, nu even veertien dagen geleden, indien men was blij ven aarzelen, indien zooals MacDonald het uitdrukte men viool was blijven spe len terwijl Rome brandde. Het dramatisch historisch oogertblik viel niet zoo zeer op 8 September, toen het Lagerhuis bijeenkwam, als op 23 Augustus, toen de ineenstorting van het Britsche ruilmiddel elk oogeniblik stond te gebeuren. Het verhaal van wat men had doorge maakt had dus meer het karkter van een anti-climax op de ervaring van een paar we ken geleden MacDonald had zelfs niet de taak de politiek der regeering te verdedigen. Want die politiek wachtte nog op de onthul ling door den Kanselier van de Schatkist. De spanning in de vergaderzaal zelf was dan ook maar matig. Hoe kan er spanning zijn voor een geëscèneerde zitting, die verloopt en moet verloopen overeenkomstig het tevoren vastgestelde plan. Het belang der zitting lag alleen in het feit dat men terstond na eenige uren de bat een staalkaart had van inzichten bij de partijen en haar voornaamste vertegen woordigers. En een bestudeei-ing van die staalkaart leerde tevens voornemens en waarschijnlijk verloop van deze phase van „nationaal bestuur" kennen. Misschien kan men niet te veel gewicht hechten aan de eerste indrukken van een nieuwe regeering, verkregen in een eerste Lagerhuiszitting. Voor zoover men het wel kan doen, moet men concludeeren dat de ontbinding van deze regeering, zoodra de noodbegrooting is aangenomen, slechts 'n kwestie van een paar weken zal zijn. Het verlangen der Conser vatieven naar algemeene verkiezingen zal klaarblijkelijk spoedig in vervulling gaan. En dit niet alleen omdat de Conservatieven zulks wenschen maar ook omdat de regee ring het heel moeilijk zal vinden in. het leven te blijven. Zoo deze heeren op de regeerings- bank al niet verbaasd waren „de se trouver ensemble", zeer zeker waren hun gemoederen niet warm van geestdrift om dit groepsver band. Noch was zulke geestdrift te bespeuren in de thans in nood verbroederde scharen, op-de minder verheven (in feite verhevener) banken van het Lagerhuis. Baldwin is op het oogenblik met hart en ziel voor den Premier maar in zijn rustige passielooze woorden werd nuchter aangegeven dat hij zich alleen bij de nieuwe regeering had aangesloten om de fi nancieele ramp, die op het punt stond de na tie te teisteren, te helpen afwenden. Achter deze financieele crisis ligt de industrieele cri sis op de loer, dreigend zwaar en met die kruipende dommekracht, die voor geen lap middelen zwicht, die volgens Baldwin, en naar hij verklaarde, alleen kan worden be streden met Protectie. En Lord Rothermere die in zijn Daily Mail met zijn staart van mindere organen roept om een langdurige coalitie, heeft dus een nieuwe gelegenheid om tegen den leider der Conservatieven te gaan fulmineerenen tegelijkertijd de Liberalen bij te staan in hun wensch dit bestuur voor- loopig te handhaven. Churchil is ook be reid de regeering „tot hiertoe en niet verder" zijn steun te geven en wenscht eveneens spoe dige verkiezingen voor de instelling van wat hij noemt een nationale regeering maar wat in werkelijkheid een Conservatief-Liberale Coalitie zou zijn, waarbij de Liberalen zoo vriendelijk zouden moeten zijn hun oud vrij- handelsgeloof te verwerpen. „Opleving van den handel zonder tarieven is onmogelijk", heeft Churchill nu onomwonden verklaard; hij is de eerste eminente bekeerling voor een handelspolitiek, die in hem, al was hij den laatsten tijd dubieus, steeds een vijand heeft gevonden. Toen wij deze speeches hadden gehoord konden wij slechts besluiten dat een beroep op de kiezers, zoodra de supplementaire be grooting zou zijn afgedaan, onvermijdelijk zou zijn. De eenige mogelijkheid voor uitstel van exe cutie van dit bestuur schijnt te liggen in om standigheden van buitenaf, welke de politici niet kunnen beheerschen. Het zou kunnen, blijken, dat dit „sluitend maken der begroo ting" niet dien magischen invloed heeft op den flnancieelen toestand van het land, welke er meer hoopvol dan redelijk van wordt ver wacht, dat het pond sterling hachelijk labiel blijft, in welk geval aan de voorwaarden voor aftreden der regeering, zooals MacDonald ze heeft gesteld, niet zal zijn voldaan. De oppositie openbaarde zich in de aan- vangszitting „giftiger" dan men zou hebben, verwacht. Henderson heeft van den eersten dag van zijn afscheiding af verklaard dat de Oppositie niet persoonlijk zou worden in haar kritiek; niettemin had MacDonald veel in terrupties van persoonlijken aard te verdu ren. Gehoon en gespot en zelfs nabootsing van zijn ernstigen stemtoon schenen toelaatbare middelen van bestrijding van een oud-par tijgenoot, die zich bovendien nog partijgenoot acht. De oppositie bleek verschrikkelijk be zeten van een „bankiers-complex". Het woord bank of bankier werkte op de heeren van de tegenpartij als een roode lap op een stier. EEN DERDE ARRESTATIE IN DE MOORDZAAK PUIDBROEK. De twee mannen, die verdacht van be trokken te zijn bij den moord bij Zuidbroek te Winschoten zijn opgesloten, zijn aardappel rooiers, gedomicilieerd resp. te Musselkanaal en Hoorn (N.-H.) wier signalement overeen komt met dat hetwelk door de politie is vprstrekt. Te Woudblom onder de gemeente Sloch- teren is naar de N.R.C. meldt, nog een derct verdachte gearresteerd. Hij is eveneens op gesloten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN OVERIJSEfi Vrijdagmiddag te ongeveer half zes is hal verwege OldenzaalDenekamp een ernstg auto-ongeluk gebeurd. De architect Andriessen, uit Hilversum, reed met groote snelheid van Oldenzaal naar Denekamp. Nabij het Haakenberg kwam een auto van den heer Rennes uit Enschedé uit een zijweg. De heer Andriessen week uit en remde, met het gevolg dat hij met groote kracht tegen de links van den weg staande boomen reed. De achterinzittende dame, de 37-jarige schoonzuster van den heer Andriessen, mej« Sickman, werd doodgedrukt. De heer Andriessen die zelf chauffeerde kreeg een hersenschudding, brak een arm en liep snijwonden op. Zijn vrouw die naast hem zat, bleef zoo goed als ongedeerd evenals hun kind. De marechaussee uit Oldenzaal stelt een onderzoek in. Het lijk van het slachtoffer en de gewonden zijn overgebracht naar het R-K. Ziekenhuis te Oldenzaal. De carrosserie van de auto werd totaal vernield. AUTO IN DE SLOOT LANGS DEN HAARLEMMERWEG Doordat de stuurinrichting defect raakte en de bestuurder daardoor de macht over het stuur vex*loor,,ïs op den Haarlemmerweg on der Amsterdam een auto in de sloot gereden. Er zijn ge enpersoonlijke ongelukken gebeurd. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Bevallen: J. Kruyswijkv. d. Niet, d.; J. T. Tigchelaarde Vries, z.; C. J. M. van der MeyKramers, z.; P. Steijnde Vries, d.; J. M. Remv. d. Kroft, d.; J. E. Boonstra Roosendaal, d.; G. WortelBakker, d.; A. E. S. Donnikv. d. Plas, z. Overleden: J. Breur, 48 j. Ondertrouwd: S. W. Wiersma en T. van der Leek; M. Slabbekoorn en W. C. Verkam man; W. van der Does en M. v. d. Steen; J. W. Jongeling en E. A. van der Wiele; H. W. Koningstein en P. Hopman; J. B. Hele- migh en A. Groen; B. Helemigh en M. E. Zalm; S. Wiersma en K. Zwart. Getrouwd: C. Gravenmaker met A. A. Smit; T. Slager met G. van Eerde; N. W. Ebbeling met M. J. Groen; A. W. Klumper met L. E. J. Alders; P. A. Ruygrok met H. M. Kaasenbrood; S. Berkhout met H. M. Schavemaker: J. F. Uytendaal met C. A. P. Oostveen; P, Honig met W. v. d. Plas; D. Wil- mans met M. J. Donkersloot; R. van Aalst met W. A. van Schelt; H. B. Heidoorn met C. Hopman. BEVERWIJK. Ondertrouwd: H. J. A. Gosen en A. C. Hen driks. A. de Vries en Th. E. Gajewski. G. Nieuwland en M. C. Groeneveld. Getrouwd: H. Buszmann en C. Nolten. Bevallen: C. van Beekvan Assema z.. J. P. SamshuijzenKorsman d., J. MeursSchou ten d„ W. J. de Graauwvan Son z„ P. Kra mersvan Laar d„ Joh. Slotemakervan Ot- terloo d. Overleden: A. A. Donker, 56 jaren, echtg. van M. W. L. Buijs. G. Veniet, 69 jaren, ongeh.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6