DE VOETBAL-VEREENIGING „HERCULES" VIERT FEEST. 1906 - 16 September - 1931 Het tegenwoordige bestuur van V. V. H. Van links naar rechts zittend)J. Erdtsieck, D. Vring, J. Keijser Jr., H van Riet en W. Oostwald Jr. Op Woensdag 16 September bestaat V.V.H., onze bekende Haarlemsche voetbalclub, vijf- en-twlntlg jaar. Hoewel V.V.H. tijden gekend heeft, dat zelfs de ondergang dreigde en de leden bij bosjes, als ratten die het zinkende schip verlaten, aan de verecniging, die hun zooveel aange name uurtjes bezorgd had, den rug toekeer den. is zij toch een kwarteeuw kunnen blij ven bestaan. De oude getrouwen, die hun club tot bloei hadden gebracht, hebben aan de stormen het hoofd geboden en zijn zegevierend uit den strijd te voorschijn gekomen. V.V.H. staat er gelukkig weer goed voor! Op 16 September 1906 werd de Voetbal- Vereeniging „Hercules" opgericht door de hccren J. P. Koppen, D. Houting-Vergers,, J. v, d. Kemp, L. Bochard, W. Fröger en W. van Loenen. De oprichters beschikten blijkbaar over een groote dosis moed en enthousiasme, want zij begonnen metelf leden en een reserve-speler, die meestal als grensrechter fungeerde! De tegenwoordige voorzitter, de heer D, Vring. die ook eenige jaren secretaris is ge weest en die ook nog aardig met het „bruine monster" overweg kan, was zoo vriendelijk om ons een en ander uit de geschiedenis van V.V.H, te vertellen. Het elftal, dat vijf-en-twintig jaar geleden den eersten wedstrijd speelde, was als volgt samengesteld; P. van Ar kei. A. Drees, G. C. Hirs, I-I. F. Machielse, W. v. d. Voet, A. C. van den Berg, L. Bochard, W. Fröger, F. Lamfers, J. v. d. Kemp, M. Samson. Er werd gespeeld op een terrein te Velsen, waar thans de tuin van de Tuchtschool is. De zooeven genoemde grensrechter was J. P. Koppen. Hoewel het aantal leden slechts klein was. word toch dadelijk een bestuur gekozen. Het bestond uit de hee'ren D. Houting-Vergers. voorzitter; J. P. Koppen, secretaris, H. F. Machielse, penningmeester en L. Bochard, commissaris. De keuze van het costuum is een bijzon der gelukkige geweest, want dezelfde kleuren worden ook nu nog', na vijf-en-twintig jaar, met evenveel enthousiasme verdedigd, na melijk. ee'n blauw-wit gestreepte jersey en een blauwe pantalon met bijpassende kousen. In het seizoen 1906'07 werd vriendschap pelijk gespeeld op een terrein bij den Wa tertoren te overveen (Zanderijen) en op het Kalf. Reeds het volgende seizoen trad de ver ecniging toe tot de tweede klasse van den Haarl. Voetbalbond. Al dadelijk werd 't kam pioenschap behaald, waarna promotie naar de eerste klasse volgde. Het elftal, dat dit mooie resultaat bereikte, was hetzelfde als hierboven staat afgedrukt. In het seizoen 1909—'09 kwamen voor het eerst twee elftallen in den Haarl, Voetbal bond uit. Twee jaar werd nog gespeeld op het terrein te Velsen, waar nu de Tucht school staat en drie jaar op het bekende terrein langs de spoorbaan in die gemeente, waar later ook R.C.H. speelde. Hier kon V.V.H. niet blijven. Zij verhuisde naar Haarlem en speelde achtereenvolgens in drie jaar tijds op terreinen aan den Mid denweg (nu R.C.H.)-terrein), aan den Rijks straatweg en op het gemeentelijk speelter rein achter de Leidschevaart. Rust kende V.V.H. echter niet. Wederom moest zij een ander home zoeken. Zij kreeg nu een terrein te Bentveld, waar drie jaar gespeeld werd, gevolgd door zeven jaar op een terrein aan den Meerweg tg Heemstede. Hier vooral hee'fc V.V.H, buitengewoon prettig gespeeld. Hier zijn de aangenaamste herinneringen aan verbonden. Zij kreeg daar ook haar eerste eigen kleedhuis. wat natuurlijk een gewich tige gebeurtenis in het vereenigingsleven was. Intusschen was het aantal leden zóó groot geworden, dat met een derde elftal aan de competitie kon worden deelgenomen. Ook dit elftal veroverde eens het kampioenschap. Er zat dus wel vooruitgang In! Helaas mocht „Hercules" hier ook niet lan ger blijven! Noodgedwongen moest zij het veld ruimen voor de Renvereeniging „Het Oude Slot", die daar haar harddraverijen organiseerde. In het seizoen 1925'26 trok zij naar een terrein aan den Vergierdeweg, waar zij tenminste weer vier jaar met rust werd gelaten. In deze periode ging het V.V.H. niet voor den wind. Het eerste en het tweede elftal degradeerden in het seizoen 1928'29 resp. naar de tweede en derde klasse van den H. V. B, Er verschenen donkere wolken aan den horizont. 1-Iet bestaan dervereeniging hing aan een zijden draadje. Steeds meer leden lieten hun eerst zoo geliefde club in den steek. Er werd zelfs over liquidatie gespro ken Toch ging V.V.H. gelukkig niet verloren! Het aantal leden en donateurs groeide weer geleidelijk, dank zij vooral de energieke po gingen van een aantal oude getrouwen. De vereeniging staat er thans weer goed voor, ook financieel. De geest onder bestuur en leden laat niets te wenschen over. Gehoopt wordt, dat V.V.H. weer zoo spoedig mogelijk in de eerste klasse zal terugkeeren. Dit zou bijna in hel vorige seizoen geweest zijn, want toen eindigde zij op de tweede' plaats met slechts een minimum verschil op nummer één Toch heeft V.V.H. nooit naar de hoogste voet baleer gestreefd. Eenige malen heeft zij zelfs van do geboden gelegenheid, om in den Ned. Voetbalbond te spelen, geen gebruik ge maakt. Bijna elk seizoen werd met afwisse lend succes gespeeld. Op een enkele uitzon dering na was het resultaat meestal matig. Slechts een enkele maal werd de twee'de plaats op de ranglijst bezet. Er moest altijd hard aangepakt worden om uit de gevaar lijke zóne te komen. Maar niet tegenstaande alle tegenslagen is het vereenigingsleven toch sterk ontwikkeld; de vriendschapsbanden bleven hecht, waar door V.V.H. dikwijls tot buitengewone dingen in staat was. Zoo werd bij het. tienjarig be staan met heel veel succes de revue „Past op de zakkenrollers" opgevoerd. Bij het kope ren feest volgde de opvoering van de beken de Haarlemsche revue „Er wordt gebeld", waarbij de schrijvers J. P. Koppen en Henk Bakker zeer velen aan zich verplichtten. Er hebben zich trouwens in den loop der jaren vele leden buitengewoon verdienstelijk gemaakt, zooals bijvoorbcelld O, C. Hirs, ja renlang voorzitter en thans «erevoorzitter; verder de gebroeders H. W. en II. F. Machiel se, A. C. van den Berg (ook bekend zwem mer), W. Fröger en uit den lateren tijd L. J. Hirs (eerelid), D. J. Kluit, J .C. van der Schaar, J. P. van der Vliet, A. Drees en an deren. Als een groote bijzonderheid moeten we hier even aanstippen, dat A. Drees de volle vijf-en-twintig jaar actief voetballer van V.V.H, is geweest! Ook nu speelt hij nog steeds mee! Hulde aan dezen grooten club man en kranigen veteraan! Het tegenwoordige bestuur is als volgt sa mengesteld: D. Vring, voorzitter; Chr. Har- brecht, secretaris; Jan Erdtsieck, penning meester; H. van Riet, E. van Leeuwen, W. Oostwald en O. Keyser, commissarissen. V.V.H. is in den loop der jaren een uitste kende leerschool voor goede voetballers ge weest. Het aantal leden, dat hier het voet balspel geleerd heeft en goed toegerust naar een andere vereeniging (meestal „Haarlem") ging, is zeer groot. Onder hen waren M. Houtkooper, Chr. Klerk, Van der Schaar, Van Hetem en anderen. De jubilaresse is een vei-eeniging, die in, heel Kennemerland en ook daarbuiten als een prettige tegenstandster bekend staat. We wenschen haar van harte met dit mooie jubileum geluk en spreken er de hoop bij uit, dat zij nog vele jaren een sieraad op onze voetbalvelden mag zijn. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zijn reeds Zondag 6 Septem ber ingezet met een vriendschappelijken wed strijd tusschen de jubileerende vereeniging en „Twee'de Jeugd", die door W.H. met 10 gewonnen wercl. Op denzelfden Zondag had nog een wedstrijd tusschen oud-leden plaats. De 13de September Is bestemd voor de ge zamenlijke viering van het zilveren feest op het groene veld. De verschillende leden, oud leden, en donateurs zullen in 6-tallen tegen elkaar slag leveren om diverse prijzen. Het kampioenselftal van verleden jaar stelde voor deze matches zes schitterende Goudsehe aschbakken besohikbaar voor de six, die als eersteprijs-winnaar uit het strijdperk treedt, terwijl mevrouw Vring zes beschilderde ja- jum-glazen beschikbaar stelde. Verder zijn nog 2de en 3de prijzen aangeschaft. Op 15 September zal in Hotel „De Leeuwe rik" het oude jaar onder het genot van di verse verrassingen gevierd en het nieuwe jaar met een gezellig samenzijn begonnen worden. Deze avond is bedoeld als reünie van leden en oud-leden, terwijl dan ook de prij zen, die tijdens de sixes zijn gewonnen, uit gereikt zullen worden door Henk Bakker. Op 20 September worden de feesten op het veld beslotenmet wedstrijden tegen de Sport vereniging Haarlems Dagblad en T. o. P. In den Stadsschouwburg zal op Zaterdag 24 October door V. V. H.'ers opgevoerd wor den het blijspel „Haar laatste wil" ander re gie van den mede-auteur Henk Bakker. Na afloop gezellig samenzijn in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliers- straat, waar natuurlijk ook gedanst zal wor den. Toen we nog bij „Tante" kwamen en hoe ik lid werd van V. V. H. In de dagen van hooge boorden en kleine petjes werd V. V. H. geboren. Bij „Tante-op-den-hoek" was het eiken avond verzamelen en als mij zooiets zou over komen voor mijn deur zou ik zeker om de vijf minuten nijdig mijn huis uitvliegen. Het draaide natuurlijk altijd op een „par tijtje" uit en wonderen werden er verricht met effect-van-den-stoepkant. En „Tante" kon eenige malen per wedstrijd den bal „voor het laatst" uit d'r tuintje halen. Het kon niet anders, dat moest een club worden En in dat stadium, toen alle hersens van oprichtingsplannen vervuld waren, kwam ik in nadere aanraking met de heeren. Je voelde het dadelijk, het zat in de lucht, de gesprekken gingen nergens anders over donateursdonatrices.... contributie ouwe bal bij H. F. C. voor 'n gulden....! Zoo kon het niet blijven! Met grootsche toekomstplannen liep ieder een rond. Dan moest het maar gebeuren Maar niet zoo maar op straat, waar ieder een bij was! Ja.... en „die nieuwe"die moest er maar niet bij wezen, die was misschien niet te vertrouwen Dat nam niet weg dat ik de geheime sa menkomst in het duin bij den Watertoren lis tig verborgen gadesloeg en toen het plechtig gebeuren der oprichting een voldongen feit was en de naam „Hercules" gevestigd werden onhoorbaar de struiken vaneen ge schoven en stapte behoedzaam een gestalte j naar voren Deemoedig gaf ik mijn verlangen te kennen ook lid te mogen worden van de spiksplinter nieuwe club. Alsof dat zoo'n eenvoudige zaak ware! Nieuwe moeilijkheden voor het kersversc'ne bestuur! Geen reglementhoe moest dat? „Of ik dan maar op dien duintop wilde gaan wachten tot er over beslist was!" De beslissing duurde lang, tergend lang, maar toch kwam er wat. En wat!! „Het Bestuur is bang dat als er nog meer van die oudere spelers zullen komen, dat wij niets meer te zeggen zullen hebben; je bent met algemeene stemmen niet aangenomen"! 't Was waar, reeds was Ik zeventien jaren oud, en de leden van het jonge Hercules zoo omstreeks één of twee jaar jonger. Ik begreep het onmiddellijk. Het was wijs beleid van de vergadering; de langdurige be raadslagingen waren opgehelderd. „Of ik dan nog even wat zeggen mocht?" Grootmoedig werd dit toegestaan. En ik betoogde en beloofde en zwoer de duurste eeden, zoodat ik me nogmaals moest afzonderen op den duintop. Chr. Harbrecht. Staande: E. van Leeuwen, O. Blijkbaar had mijn betoog indruk achter gelaten! Weer die lange, martelende onzekerheid Een wenk van den president deed me omlaag schieten En er was groote ernst in zijn stem, toen hij me vertelde, dat ik met algemeene stemmen was aangenomen als lid, maar ik moest be loven, nooit in „Het Bestuur" te willen komen! Ik beloofde dat. Op 16 September 1906 was ik lid geworden van Hercules. ANDJE. Mijn prettigste wedstrijd. Dit is zonder .©enigen twijfel de wedstrijd ZeistV. V. H., gespeeld op tweede Paaschdag 1307 te Zeist. Het is dus al heel wat jaren geleden. Door bemiddeling van een familie lid van een onzer leden hadden wij contact met deze club gekregen, wat uitliep op een uitnoodiging om in Zeist te komên voetbal len. Het was een geweldige gebeurtenis voor onze nog slechts eenige maanden oude club. Moderne lezer, die om deze uitlating mis schien glimlacht, bedenk dat in die jaren voetbal nog op geen stukken na zoo be oefend werd als thans, dat het verkeer even min intens was, zoo dat een dergelijke tocht, die nu niets bijzonders meer is, gelijk stond met een buitenlandsdhen toer in den tegenwoordi- gen tijd. En zoo ging dan een groepje van elf vergezeld van één supporter, in den A. DREES. vroegen ochtend op stap. Bij aankomst in Zeist werden wij door na genoeg de geheele tegenpartij aan het station allerhartelijkst verwelkomd en in twee „Jan Pleiziers" gestopt, waarmede wij een prach- tigen rit door de bosschen naar de Pyramide van Austerlitz maakten, waar wij ons twaalf uurtje verorberden. Daarna naar het veld! In vreezen en beven gingen wij daarheen met de vaste overtuiging, dat wij zouden worden „ingemaakt". Wij besloten onze huid zoo duur mogelijk te verkoopen en wierpen ons met een geweldig vuur in den strijd, ter wijl de Zeistenaren het wat kalmer opna men. Na tien minuten maakten wij ons eerste doelpunt en een zucht van verlichting ging over het veld: wij hadden ten minste een tegen punt en de „eer" was dus gered! Geestdriftig speelden wij door en tot onze stomme verbazing ging het doelpunten rege nen, maarin den goal van Zeist! Toen het eindsignaal weerklonk, hadden wij met 81 gewonnen en onder uitbundige vreugde gingen wij naar ons hotel, waar de feestmaaltijd, die intusschen was aangericht ons wachtte. Onnoodig te zeggen, dat deze geheel naar wensch verliep, waarna wij in de tooneelzaal van het hotel, in gezelschap van onzen dezen middag verslagen „vijand" nog eenige uren vroolijk doorbrachten. Toen wij 's avonds laat weer in Haarlem terugkeerden, waren wij wel vermoeid, maar vol van dezen zoo volkomen geslaagden dag, die bovendien door het prachtigste weer was begunstigd. Vele wedstrijden heb ik sindsdien voor V.V.H. gespeeld, waaronder er zeker waren die tot mijn prettigste wedstrijden behoor en, ook om het sportieve resultaat, maar van geen match is mij zoo'n prettige herinnering bij gebleven, als van den hierboven beschreven kamp. A. DREES. De vetleeren-medaille. De heer D. J. Kluit, die Zondag 6 Septem ber in den veteranenwedstrijd van V.V.H. heeft meegespeeld, schrijft daarover het vol gende in „De Herculaan": „Nu ik hedenavond met verstijfde ledema ten zit te rusten van een aangename ont spanning, ons geboden, om weer eens met de oude garde samen te spelen en nog zit te peinzen over al die buikjes, die ik wist te ont dekken en tersluiks mij vergeleek bij mijn omgeving, kon ik over mijzelf tevreden zijn; ik moest constateeren, dat ik zoowaar nog in de mode ben, wat betreft de slanke lijn. Ove rigens kon ik nog geen teeken van ouderdom ontdekken. Zoodra we het grasveld onder de voeten hebben en we elkaar weer terugzien in datzelfde costuum van 10, 15, ja zelfs 20 jaar geleden, dan lijkt het wel of het de gewoon ste zaak ter wereld is, dat we zulks doen en ik wil zelfs beweren, dat je een oogenblik in de veronderstelling leeft, dat je weer aan het trainen bent voor de a.s. competitie. Ja, het grasveld doet wonderen. Je voelt je weer als voorheen, je kent de manier van spelen van je buur-, voor- en achterman en je weet ook of de doelman er mede vertrouwd is, dat je op hem terugspeelt. Alles herinner je je nog als de dag van gis teren. Maar.... dan komt de practijk. Daar komt een bal recht op je aan. Die kan ik wel in eens nemen! De kijk op het ding is wel goed, maar de onderdanen schieten een ietsje te kort en dan glijdt de bal heel een voudig langs je heen. Hoe is dat nu toch mogelijk! Niettegenstaande al dat mistrappen verdie nen we toch een plak. „Een vetleeren", hoorde ik van alle kanten zeggen tijdens de aardige speech van den voorzitter, ja, werkelijk van leer. En toch heeft dat leer en schijfje voor ons ouderen veel meer beteekenis en veel meer waarde, dan welke medaille ook in de voetbalsport door spelers verdiend. Voor ons ligt hieraan vastgenageld een tijd van ongebreidelde vreugde van bijzonder sportgenoegen, van hartelijke kameraadschap in een vereeniging, die zichzelf is gebleven van de oprichting af tot heden. De cijfers, daarop aangebracht,hebben voor ons bekoring. Zeggen ons iets, zeggen ons oneindig veel meer dan een mooi uitgevoerde inscriptie op een gouden of verguld zilveren medaille, ver diend in een vreemde omgeving; verdiend in een vertegenwoordigend elftal met vreemde spelers om je heen, menschen, waar je op dat moment mee spelen moet, maar je overigens koud laten. Neen, deze cijfers 1906—1931 glin steren voor ons en wij zijn er trotsch op, dat er onderaan staat geschreven; „Veteranen- wedstrijd" en nat dit stukje leer getooid werd met een strikje van de ons geliefde blauw witte kleuren. Wij zijn onzen clubgenoot Boeree dankbaar voor zijn geschenk. Dit stukje leer blijft in ons de herinnering wak ker houden aan den tijd, dat wij voor de V.V.H. konden en mochten ploeteren. Dit sympathieke ronde schijfje, als symbool van het bruine monster, bekijkende, zal ons in lengte van dagen steeds doen terugdenken aan de jaren, die achter ons liggen en waar aan we de aangenaamste herinneringen in ons mededragen en ons blijvend aan de V.V.H. doen verbinden. Dat deze echt gezonde clubgeest, die ïn wijden kring geprezen wordt en tot aange name en gaarne geziene tegenstanders maakt, door de tegenwoordige generatie steeds hoog zal worden gehouden". De naam V. V. „Hercules". De heer J. C. van der Schaar, één der oud leden van V.V.H. schrijft in „De Herculaan** (het orgaan der vereeniging) het volgende over den naam van de club: „De N.V.B. (de medeklinker K was nog embryonaal, maar het instituut was er af en toe niet minder vervelend om) meende dat er geen twee vereenigingen in den lande konden bestaan met één en denzelfden naam. Dus werd de V. V. Hercules aangemaand om naar een anderen titel om te zien, omdat in Utrecht reeds jaren een „Hercules" bestond. Er werd breedvoerig en lang over gecorres pondeerd met den toenmaligen N.V.B.-Secre taris Hylkema; nochtans schoot de zaak niet op. Tot plots de gebroeders Machielse een krijgslist, uitvonden en zeer beleefd het voor stel deden aan den N.V.B.-Scriba, de V.V.H. voortaan V.V.H.Cylkema) te doen heeten. Nadien werd van den N.V.B. niets meer ver nomen en de H. bleef Hercules". Onder deze foto zou eigenlijk geen naam be hoeven te staan. Iedere voetballiefhebber in Haarlem en omgeving weet wie hij is. Het is de meerbekende y. V.H.-speler A. J. Roodt. IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIMUIUMIUMIllllimii* Het elftal van V. V. H„ dat 25 jaar geleden den eersten wedstrijd speelde. Staan de van links naar rechts: L. Bochard. H. F. Machielse. F. Lamfers, G. C. Hirs. W. v. d. Voet, A. C. van den Berg, M Samson, grensrechter J. P. Koppen. Zittend: J. v. d. Kemp, W. Fröger, P. van Arkel en A. Drees.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12