FINANCIEELE KRONIEK. JAPON VERSCHOTEN? KLEUR VERVEELT U? J. LOTTGERING Da mes en kinderUeedirsq Het Huis op het Eiland HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 14 SEPTEMBER 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Enkele lichtpunten. Het Dultsch-Oostcnrijksche tolverhond. Toenadering tusschon Daiisch- land en Frankrijk? Wat men in Engeland doet. „Education of the public". Heropening van de Ber- lijnschc beurs. Verlenging van het Duitsche „Hooverjaar". Verdere koersdaling op de beurzen wegens afwezigheid van hoopers. Vindt de markt weerstand? De beurs en de gemeentebegrootingen 1932. Sinds de vorige week hebben de fondsen- markten zich opnieuw in dalende richting bewogen, waarin wij voor ditmaal niet het bewijs willen zien dat de algemeene toestand slechter is geworden. Het spreekt wel vanzelf dat ons in de flnancieele wereld en ook in die der bedrijven nog vele teleurstellingen te wachten staan, maar tenslotte zijn dit de gevolgen van de thans heersehende crisis en Is voor beoordeeling van de toekomst van grooter belang of er eenige vordering is op den v/eg, die naar het herstel van den wereldhandel kan leiden. Hierbij heeft men te rekenen met politieke en economische fac toren, welke zich voortdurend ontwikkelen en waarvan het veelal moeilijk is te zeggen of- die ontwikkeling zich in de goede dan wel in de slechte richting beweegt. Maar wanneer wij ons niet geheel vergis sen. mag er ditmaal toch in die ontwikkeling op enkele lichtpunten worden gewezen, die In onze wereld weliswaar nog heel wat aan don kerheid overlaten, maar welker beteekenis toch niet mag worden onderschat. Het gevaar van dezen tijd is dat men onder den indruk van de slechte berichten, die van alle zijden tot ons komen, het ook sluit voor- kleine symptomen van herstel, welke toch ongetwijfeld aan een algeheele opleving van handel en bedrijf moeten voorafgaan. De zuivering van de politieke atmosfeer in ons werelddeel is als bekend één der nood zakelijke voorwaai'den van economisch redres en het mag daarom niet worden voorbijgezien dat de oplossing van de Duitsch-Oostenrijk- sche toluniequaestie in ons werelddeel een po litieke toenadering althans ietwat heeft ver gemakkelijkt. De houding door de Duitsche en Oostenrijksche regeering hierbij aangeno men heeft in elk geval den weg geopend voor meerdere toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, welker politieke verhouding dusver één der voornaamste beletselen is ge weest voor de bestrijding van de crisis. Men krijgt den indruk dat er 111 leidende kringen fneer inzicht komt in den nood dei- tijden en dat de noodzakelijkheid om naar aile kanten forsch in te grijpen zich meer en meer opdringt. Wij hebben de vorige week ge wezen op een gelukkige wending in de Engel- schc binnenlandsche politiek, die ertoe ge leid heelt dat het nieuw opgetreden crisis- kabinet in het Lagerhuis een meerderheid heeft verworven zoodat de stringente bezuini gingsmaatregelen, die noodig zijn tot hand having van het Engelsche crediet, onverwijld kunnen worden doorgevoerd. Mede daardoor heeft Engeland zijn nieuw crediet van .«S 500 miUioen kunnen verkrij gen en zal het vermoedelijk verder worden geholpen bij zijn pogingen om den ponden- - boers boven het gouduitvoerpunt te hand haven. Het krachtig optreden der Engelsche re- geerlng heeft de Engelsche bevolking reeds eenigerinate' uit zijn gevaarlijke lethargie wakker geschud.Dit is een zeer gelukkig ver schijnsel omdat bij het groote publiek veelal onjuiste ^voorstellingen bestaan ten opzichte van financiën en economie en het toch voor een redres van het economische leven van het allergrootste belang is dat ook de massa zich bewust wordt van den gevaarlijken toestand, waarin we ons be vinden en bereid is zich dfe opofferingen te getroosten, welke thans noodzakelijk zijn. Een vooraanstaand financieel blad in Enge land heeft daarom het initiatief genomen v-oor een perscampagne over heel het land Voor wat zij noemt de „education of the public", de opvoeding van de massa. Dit plan heeft groote Instemming gevonden en zou ook in andere landen van Europa kun nen worden nagevolgd, omdat er voor het vormen van de publieke opinie geen mach tiger factor is dan de pers. Het is ook in ons land reeds van groote beteekenis dat mannen van naam in de „sociale beweging" op de noodzakelijkheid van de nivelleering der loonen beginnen te wijzen en wanneer in die richting wordt voortgegaan en ook de werknemers tot de overtuiging komen dat looneischen van voor* enkele jaren thans niet meer kunnen worden gehandhaafd, zal de bestrijding van de crisis ook in ons land aanmerkelijk worden vergemakkelijkt. Als een goede stap in de richting van nor male verhoudingen op 't gebied der finan ciën mag ook de heropening der Berlijn- sche beurs worden genoemd (op 3 Sept. j.l.) waarbij begrijpelijkerwijze wel groote koers verliezen zijn ontstaan maar toch geen moei lijkheden van ernstigen aard zijn voorgeko men. Een daling van 25 a 40 pet. op de aandeelenmarkt is niet te verwonderen, wan neer men in aanmerking neemt, dat op andere groote beurzen sinds 11 Juli jL een beduidende koersdaling heeft plaats gehad. Aanvankelijk waren op de Beriijnsche beurs de koopers geheel zoek maar sinds de laatste dagen werden uit het buitenland, ook uit ons land op de verlaagde koersen, kooporders uit gevoerd, zoodat de beursstemming is ver beterd en van een nieuwe sluiting zal geen sprake zijn. Waar tot dusver alleen contante affaires mogelijk waren zal na verloop van eenigen tijd ook de termijnhandel weer wor den begonnen, zoodat dan ook nog loopende termijnaffaires zullen, kunnen worden geli quideerd. We willen nog op een lichtpunt wijzen, dat in de eerste plaats voor Duitschland geldt, maar in breederen zin aan het herstel van de crisis in haar gehcelen omvang ten goede komt. Wij dóelen op de door president Hoover en vooraanstaande Amerikaansche bankiers voorgestelde verlenging van het Duitsche „Hooverjaar" met het oogmerk in- tusschen niet slechts over een schuldenrege ling maar over de gedeeltelijke annuleering ervan te spreken. Hieruit blijkt dat ook Hoover's inzichten ten aanzien van de crisis, waarop wij herhaaldelijk critiek hebben uit geoefend dooi' >de werkelijkheid worden ge corrigeerd. Men kan dit ook opmaken uit de tot stand gekomen overeenkomst met de Chineesche regeering waarbij deze 15 millioen bushels Amarikaansch graan zal overnemen tot den tegenwoordigen prijs en te betalen in 1934, 1935 en 1936 met een tusschentijdsche rente van 4 pet. Over een dergelijke transactie met Duitschland zijn er ook eenige berichten ge weest, welke tot dusver zijn tegengesproken en uit den Duitschen graanhandel scherp zijn becritiseerd. Toch is het duidelijk dat de op lossing van de productencrisis haar begin moet vinden bij het brengen van den over vloed naar plaatsen waar gebrek is en diens volgens ook de koopkracht ontbreekt. Dat de groote beurzen ondanks de door ons genoemde lichtpunten aan het don kere zwerk van den algemeenen toestand ook deze week de fondsenhouders met la gere koersen hebben verschrikt, is voor een goed deel toe te schrijven aan het nage noeg tot staan komen van den beurshandel, tengevolge waarvan de door vrees -of over macht tot verkoop gedwongen fondsenhou ders op de beurs voor een vacuum komen te staan. Oude beursrotten die meer dan een halve eeuw aan het abel spel op de fondsenmarkt hebben meegedaan, herinneren zich een toe stand van zoo groote zakenloosheid en ma laise zooals thans bestaat, niet. In het koerslijstje dat wij wederom opne men zijn de nadeelige verschillen in ver gelijking met de vorige week wederom op vallend en het is wel opmerkelijk dat er nau welijks één fonds aan den denronischen greep van den grooten crisis-octopus ontkomt. Zoo hebben bijv. de aandeelen der Margarine Unie, die zich langen tijd 30 a 50 pet- boven pari hebben kunnen handhaven, ditmaal een gevoelige knauw gehad zoodat de pari- koers duidelijk in het zicht komt. Ook de aan deelen der Nederl. Ford hebben het opnieuw moeten ontgelden, waartegenover staat dat de kunstzijde-aandeelen meerdere vraag ont moetten en wegens de betere berichten, die van de kunstzijdefabrieken worden ontvan gen. De dalende vrachten en de toenemende ovex-vloed aan scheepsruimte drukken zwaar op de afdeeling der scheepvaartwaarden, ge lijk men ook uit onderstaande koerslijst kan zien. Overigens heeft de markt tegen het einde der week wat meer weerstand getoond. De obligatiemarkt blijft voor staats- en gemeen telijke leening onvast. Wel worden de ge meente-begrootingen voor 1932 scherp in het oog gehouden en wordt het meer en meer merkbaar dat men het crediet der gemeente niet meer over één kam scheert. In zooverre ontvangen verschillende gemeentebesturen van de beurs een zeer gewensehte waarschu wing. Als men maar zien en luisteren wil H.K. HX, 3 9 1930 1931 Sept. Sept. A. K. U. 135 97 51 43 Unilever 378 231 138 119 (Philips 527 267 75 66 Ned. Ford 288 342 236 215 Koninklijke 421 319 172 147 H. V. A. 586 400 258 219 Deli Batavia Mpij. 424 285 153 135 A'dam Rubber 192 118 63 50 Holland Amerikalijn 42 17 7 3 Kon. Ned. Stoomboot 86 60 26 20 Ned. Seheepv. Unie 191 144 90 80 Rott. Lloyd 172 137 95 77 6 pet. Holland Am. Lijn 90 70 41 36 7 pet. Holl. Stoomboot 84 52 35 32 6 pet. Idem 101 100 80 80 5 pet. 1927 Kon. Ned. Stoomboot 102 101 80 75 4 pet. Kon. Paketvrt. 101 100 99 98 5 1/2 pet. Maildienst B. A. L. 93 92 81 75 41/2 pet. Stoomv. mpij. „Nederland" 105 102 101 99 LETITNGA. Wij verven ze voor U in de NIEUWSTE MODE-KLEUREN Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 BINNENLAND DE BENZINEBELASTING 3 CENT PER LITER? SLUITPOST VOOR DE R1JKSBEGROOTINC, Het Groningsche blad „Ons Noorden" ver neemt, dat de invoerrechten, welke op de benzine geheven zullen worden (de minister spreekt met opzet van een benzine-belasting of accijns), ongeveer 3 ct. per liter zullen be dragen en geheven worden bij het opslaan hier te lande. Er zal een overgangsperiode van eenige maanden worden toegestaan, maar langer niet. Met dezen maatregel en de verhooging van de invoerrechten, welke samen bijna 50 millioen per jaar zullen opbrengen, hoopt de minister zijn begrooting voor 1932 sluitend te maken, plus eenige millioenen uit enkele reservepotjes. Deze invoerrechten op benzine zullen ech ter een tijdelijk karakter hebben en worden dan ook slechts voor den tijd van drie jaar voorgesteld. KASSIERSKANTOOR TE LEIDEN FAILLIET. Het kassierskantoor der firma Wakerlin en Den Ouden te Leiden heeft sedert enkele dagen zijn betalingen, gestaakt. De directie heeft aan haar cliënten be richt, dat zij tengevolge van de jongste koersdalingen geen regeling kon voorstellen en dat daarop hét faillissement is aange vraagd, dat thans is uitgesproken. POLITIE-AGENT SLACHTOFFER VAN VECHTPARTIJ. De politieagent Greul, die ongeveer een week geleden bij een vechtpartij te Arnhem in de buik gestoken is, is Zaterdagavond in het ziekenhuis aldaar overleden, meldt het Hbld.-Hij was 35 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel —Y'Vj géén geld f Eerst kijken. AMSTERDAM Nieuwendijk 225-229 HERZIENING VAN DE L.O.-WET UTRECHT Oude Gracht 151 Wenschen der commissie- Rutgers in het ontwerp. ONDERWIJS OVER DEN VOLKENBOND BIJ HET L.O. Bij de Tweede Kamer is, naar de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" meldt, een wets ontwerp tot herziening van de Lager-Onder wijswet 1920 in aansluiting op het verslag der staatscommissie-Rutgers ingediend. De minister heeft in hoofdzaak de voor stellen van de commissie tot de zijne ge maakt. Wat de principieele punten betreft, wijkt het thans aangeboden ontwerp niet van het rapport der commissie af. Verschil lende voorstellen van de commissie zijn in het wetsontwerp opgenomen. Allereerst het voorstel om de thans gelden de gedifferentieerde leerlingenschaal te ver vangen door een unifoime 45- exx 26-schaal, respectievelijk voor scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs. De regeering acht eenige bezuiniging een dringenden eisch, waarbij h.i. in de eerste plaats als ob ject van bezuiniging het aantal onderwijzers in aanmerking komt. De minister meent aan de bezuiniging, wel ke het voorstel van de meerderheid der com missie oplevert, te moeten vasthouden en elk stelsel te moeten afwijzen, dat de bezuiniging minder zou doen zijn. Wat het argument betreft dat de 45- en 26-schaal te v/einig rekening houdt met de redelijke behoeften van de kleine scholen, zegt de minister dat de moeilijkheden voor de kleine scholen uit den aard der zaak voort vloeien en niet mogen leiden tot een aan vaarding van ee'n stelsel, dat een begunsti ging van de kleine scholen inhoudt. Voorts heeft de minister de volgende voor stellen van de staatscommissie in beginsel overgenomen: a. in zake geneeskundige keuring van de onderwijzers voor hun eerste vaste aanstel ling; b. betreffende verkorting van den duur van de aanspraak van de schoolbesturen op gemeentelijke vex-goeding voor boventallige ondex-wijzers; c. tot het formuleeren van een begrenzing van de kapitaalsuitgaven bij aanschaffing van schoolmeube'len, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van bijzondere scholen en van de exploitatie-uitgaven; d. in zake centraliseering van het onder wijs in lichamelijke oefening. De minister heeft de bepalingen van het ontwerp van de staatscommissie aangevuld en gewijzigd, in de eerste plaats door het voorschrift, dat naburige gemeenten gemeenschappelijke scholen kunnen oprichten en in standhou den, uit te breiden in dien zin, dat deze sa- mexiwerking ook op zichzelf staande gym nastieklokalen zal kunnen betreffen en dat ook gemeenschappelijke' terreinen, voor het onderwijs in lichamelijke oefening kunnen worden ingericht, in de tweede plaats, door dat men minister de bevoegdheid is gegeven om te bepalen, dat in een gemeente of in een door hem aangewezen gedeelte van een gemeente het onderwijs in lichamelijke' oefe ning niet behoeft te wordeix gegeven, onder voorbehoud, dat althaxxs onderwijs wordt ge geven in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; e. in zake vervanging van de ouderver klaring door een vexhooging van de waar borgsom voor stichting van bijzondere scho len voor gewoon lager onderwijs van een be perkten omvang (scholen met minder dan 150 leerlingen). Ook wat de opleiding van de onderwijzers betreft, zijn in het wetsontwerp, behoudens wijziging of aanvulling op onderdee'len de voorstellen van de staatscommissie, tot hand having van het thans geldend stelsel, be lichaamd. In twee opzichten wijkt de minister echter van de voorstellen van de commissie af, eerst doordat hij een bepaling heeft opgenomen, waardoor de oprichting van nieuwe bijzon dere kweekscholen afhankelijk wordt gesteld van de goedkeuring van de Kroon en in de tweede plaats dooi-dat het rijk niet verplicht wordt om de gebouwen der bestaande ge meentelijke kweekscholen tegen taxatieprijs te koopen. Ook met betrekking tot het buitengewoon lager onderwijs heeft de minister zich, in be ginsel met de voorstellen van de staatscom missie vereenigd, zoodat het wetsontwerp wèl ten aanzien van het onderwijs aan zwak- zinnigen, zeer zwakzinnigen, exi schipperskin deren, een algemeen wettelijke regeling be vat, maar, wat de overige vormen van bui tengewoon onderwijs betreft, de bestaande toestand, gebaseeïd op het particulier initia tief, vrijwel onveranderd wox-dt gelaten. Van de voorgestelde regeling zal een verhooging van de rijksuitgaven van pl.m. f 1.000.000 het gevolg zijn. De minister schaart zich ook wat de Mulo- school betreft aan de zijde van de meerder heid der staatscommissie. Overeenkomstig het voorstel van de staats commissie heeft de minister de bestaande FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL, (Nadruk verboden.) 12) „Een flauw glimlachje gleed over mevrouw Greenfield's bleek gezicht. „Ze is ruim negentien en meer dan gewoon knap; ze is welbeschoxuvd een schoonheid. Ik durf er een eed op te doen, dat Sir Guy twee jaar geleden direct gecharmeerd van haar was en het i'cit dat hU plotseling nadat hij haar weer heeft ontmoet, ons een bezoek wil brengen, ons, waar hij maatschappelijk toch een eind boven staat, bewijst dat hij zich nog altijd tot haar aangetrokken voelt. Dat zijn dingen waarin de oogen van een vrouw zich niet bedriegen, beste jongen!" George gaf niet direct antwoord. „Misschien hebt u gelijk tot. op zekere hoogte", zei hij na een poosje: „ik wil niet ontkennen, dat hij misschien een beetje ge charmeerd van haar is. Dat spreekt haast van zelf. Maar het feit dat een man het leuk vindt om gezellig te praten en pret te maken met een aantrekkelijk kind als Peggy, betee- kent toch nog niet dat hij verliefd op haar is!" „Maar het zou er het gevolg van kunnen zijn „Dat lijkt me niet heel waarschijnlijk, moeder. U moet maar ee"ns hooren op wat voor manier hij tegen haar praat! Ik geloof dat dat wel het laatste zou zijn dat in zijn hoofdopkwamom verliefd te worden op Peggy!" „Gesteld dat je gelijk hebt, George, dan moet je de zaak ook nog van Peggy's kant bekijken. Vind je het heerlijk tegenover het kind, om haar op intiemen voet met een man als Sir Guy te laten omgaan, terwijl je zelf zegt, dat van haar gaan houden wel het laatste is dat in zijn hoofd zou opkomen?" „Ik ben overtuigd dat zij evenmin zooiets denkt als hij", verklaarde George 'n beetje ongeduldig. „Ze is nog veel te jong". „O, George. George!" vex-weet zijn moeder, „wat heb jij nog weinig idee van een meis- jeshart! Ik geloof best dat ze op het oogen- blik niet aan zooiets denkt, tenminste dat ze er zich niet van bewust is, maar ik wil voor het te laat is. beletten, dat de gedachte bij haar opkomt. Bovendien, veronderstel dat ze van elkaar gingen houden, dan zou dat de zaak nog erger maken, want haar vader zou nooit zijn toestemming tot een huwelijk ge ven". „Maar waarom in vredesnaam niet?" riep George verbaasd en geërgerd uit. „Wat kan hij daar tege'n hebben? Guy is een aardige, keurige kerel en als die ge'stolen jxiweelen nooit bovexx water komen, kan hij zich finan cieel nog uitstekend redden. Ik zou niet we ten, wat Richards meer zou kunnen verlan gen dan een schoonzoon als Guy Bertram". „Toe George", pleitte mevrouw Greenfield, „kun je niet zorgen dat dat bezoek van Sir Guy niet doorgaat? Ik ben zoo vi-eeselijk bang dat er moeilijkheden uit voorkomen; ik geloof werkelijk dat als meneer Richards hoort dat hij hier is geweest en dat hoort hij natuurlijk hij Peggy niet langer aan mijn 2org toevertrouwt En ik kan haar niet verliezen". George's gezicht, stond donker. „Die man schijnt de macht te hebben ons voor te schrijven wat we doen en laten moe ten", viel hij uit. „Dus het komt hier op neer, dat ik Guy nxoet schrijven, datdat ja wat moet ik hem eigenlijk schrijven. Ik haat dat soort dingen!" „Je zou kunnen schrijven, dat ik me niet heelemaal goed voel en daarom hem niet kan ontvangen. Dat is trouwens de volle waarheid". „Wat. is er toch, moedertje?" vroeg George, direct heelemaal verteederd, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg. „Waar tobt u toch over?" Mevrouw Greenfield's oogen vulden zich met tranen. „Wat ben je toch lief voor je oude moeder!" zei ze zacht. „Ik mag tevreden zijn met m'n twee kinderenIk heb het Peggy niet gezegd, maar mijn hart sprong op van vreugde toen ik haai- snoezig gezichtje opeens in de deur zag. Ik heb haar vader gewoonweg gesmeekt om haar nu maar hier te laten blijven". „Als hij haar naar kostschool terugstuurt, kom ik hier wonen, moeder, dan reis ik el- ken dag heen en weer". „Neen jongen, dat mag ik niet van je vergen", wee'rde zijn moeder het hartelijke, edelmoedige aanbod ferm af „Ik ben al dol gelukkig dat ik je zooveel vaker zie dan toen je in Cambridge was. Je hebt nu een levens taak en daai-bij mag ik je niet in den weg staan Dat heen en weer reizen zou veel te vermoeiend zijn en je werk zou er onder lij den". „In ieder geval kom ik Zaterdagmiddag", beloofde George. „Ik heb een afspraak om te gaan dineei-en. maar dat kan ik gemak kelijk afzeggen. Of de kleine meid weer naar school gestuurd wox-dt of niet we zullen het samen In ieder geval heel gezellig hebben. Bertram zal ik morgen schrijven". Vrijdag en Zaterdag gingen voorbij en er kwam taal noch teeken van Richards. On danks de stoutmoedigheid, waarmee ze uit het Parfjsche pensionnaat- was weggeloopen, toonde Peggy thans duidelijk sporen van ze nuwachtigheid. „Maar wat vader ook wil of niet wil, terug gaan doe ik niet", zei ze op beslisten toon tegen George', toen ze Zaterdagmiddag met hem in den kleinen tuin zat. „Ik merk veel te goed. dat moeder mij dolgraag hier houdt. Maar ik zal me toch meer op m'n gemak voelen als alles definitief geregeld is, zie je!" De post van Zaterdagavond bracht een brief van Guy Bertram, dien ochtend ge schreven in een villa in de nabijheid van St. Albans. „Ik kwam hier toevallig gisteren te land", schreef hij, „en ga Zondagmorgen weer weg. Ik kom rechtstreeks naar Highgate want ik héb gezien dat er een directe verbinding is, zonder dat ik over Londen hoef te reizen. „Dan hebben we de zaak niet meer in onze hand", riep George uit. „Hij heeft mijn brief niet gekregen en het is nu te laat om nog te schrijven. -?Ifs om te telegrafeeren. En u voelt u ook veel beter, niet waar moeder?" voegde hij er bij, bedenkend dat Peggy in de kamer was". „Zeker, jongen", antwoordde zijn moeder met een schijn van opgewektheid en haar best doende om zich in het onvermijdelijke te schikken. „Ik vind het heel gezellig dat Sir Guy Bertram komt". Peggy zei niets, maar als ze de oogen van haar borduurwerk had opgeheven, zouden de beide anderen duidelijk hebben kunnen zien, dat ze het met de uitspraak van me vrouw Greenfield volmaakt eens was! HOOFDSTUK XI Richards trekt van leer. Sir Guy Bertram toonde zich een bemin nelijke, onderhoudende jongeman, met pret tige manieren, toen hij Zoxxdag zijn -aange kondigd bezoek bracht. Na een gezelligen xxxaaltijd in de laag-ge- zolderde eetkamer, waarbij het gelach niet van de lucht was, gingen de drie jongelui. Peggy, George en Guy, een wandeling ma regel In g van het vervolgonderwijs vrijwel on gewijzigd gehandhaafd, ten einde niet voor uit te loopen op de behandeling van het aan hangig ontwerp der cursuswet. Het wetsontwerp stelt voor bij het vak al gemeene geschiedenis eenige kennis van de inrichting en de werkwijze' van den Volken bond onder te brengen exx wil voorts de mo gelijkheid openexx om in het vijfde en zesde leerjaar eener school voor gewoon lager on derwijs en in de daarmede overeenkomende leerjaren van het nieuw ontworpen type u.l.o.-school, een vreemde taal te onderwijzen en wel in elk dier leerjaren tot een maximum van drie uren per week. Tegen het opnemen onder de vakken van lager onderwijs van het vak huishoudkunde voor meisjes, waarvoor in een minderheids nota was gepleit, verzet de minister zich. In afwijking van het gevoelen van de min derheid, acht hij het voorts niet werxschelijk het bestaande vex-bod van ambxilantisme voor het hoofd der openbare school te hand haven. De minister vereenigt zich niet met het voorstel der staatscommissie om den eisch der wet, dat over de voordracht voor hoofd der school overeenstemming moet bestaan txxsschen B en W. en den inspecteur te ver vangen door het voorschrift, dat deze voor dracht wordt opgemaakt door B. en W. na overleg met den inspecteur. De bedoeling is dat de wet op 1 Juli 1932 in werking zal treden. WEER EEN SLAPENDE AUTO BESTUURDER. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een garagehouder uit Sneek met een leegen Opel-wagen, doordat hij de vorige nachten weinig slaap gehad had, door slaap over mand in een bosch onder Deersum tegen een boom gereden, waardoor hij zeer ernstig aan het hoofd werd gewond, aldus lezen wij in Het Volk. Hij behield echter zijn tegen woordigheid van geest, zoodat hij zelf hulp van een nabijwonenden boer kon inroepen. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Met ingang van 9 September is benoemd tot burgemeester van de gemeente Berkel (Zuid-Holland) mr. A. A. M. Gründemann. AUDIËNTIES. Donderdag geen audiëntie door den mi nister van Arbeid, H. en N. HET GEDRANG IN DEN AETHER. OOK ENGELAND ZOEKT NAAR .VERBETERING. Het technisch hoofd van de British Broad casting Corporation is naar Brussel gegaan om er te beproeven orde te stellen op den aether. Hoe wanordelijk het er is, van het standpunt der radio-luisteraars bezien, trad vooral den afgeloopen winter even dui delijk als plagend naar voren. Verschillen de zenders van hoog vermogen verdrongen elkaar op dezelfde golflengte-ban den om de gunst en recommandatie van de luistervin ken in Europa. Dezen zomer is het euvel al leen al in zijn zenuwstorend vermogen waar genomen door hen, die sterke ontvangers hebben. Een hinderlijke achtergrond van het eene station bedex-ft telkens de ont vangst van het andere. Nu de winter nadert met de lange avonden, die ook zwakkere ont vangers gevoeliger maken voor verre indruk ken van buiten af, heeft de B.B.C. het ini tiatief genomen voor een tijdig overleg om de ellende te verhelpen. Een Internationale Radio-conferentie moet in 1932 te Madrid bijeenkomen, En die conferentie zal in elk geval golflengte-hex-vorming moeten aan pakken. Maar liever dan tot zoolang te wachten wil de vertegenwoordiger van de B. B. C., Noel Ashbridge, te Brussel beproe ven of men al vast niet met nuttig en rede lijk overleg veel verbetering zal kunnen be reiken. Het euvel is het grootst op de gemiddelde golflengten, 250550 M. De BJB.C. schijnt bereid te zijn haar Lon- densche golflengte, 261 M. beschikbaar te stellen. Zoowel de ontvangst op die lengte als die op de lokale Londensche, 356,3 M., wordt al lang ernstig gestoord door de steeds in kracht groeiende Duitsche stations in den zelfde aether-buurt. Met de stichting van nieuwe sterke zenders in Europa, in deszelf de aether-omgeving werkend, voorzien de Engelschen dat hun ontvangst op die leng ten een paskwil zal worden indien er geen mouw aaxi wordt gepast. Vandaar de pogin gen der B. B. C. voor tijdige verbetering. ken naar Hampstead Heath. Het jongenxeisje was buitengewoon opge"wekt en praatte hon derd-uit; ze vertelde Guy uitvoerig van het leven in Dresden, waar ze het erg naar haar zin had gehad, zooals ze zei, en van haar verblijf in Parijs, dat een verschrikking was geweest. In geuren en kleuren deed ze het verhaal van haar vlucht en verklaarde met de grootste stelligheid, dat ze, wat haar va der ook mocht hebben te beweren, niet zou teruggaan. Guy amuseerde zich uitermate met haar vroolijk gebabbel. „U hebt geloof ik, niet veel ontzag voor uw vader", lachte hij. „Om u de waarheid te zeggen, ben ik doodsbang voor hem", was 't antwoord, „maar daarvan kan hij niets weten, als ik het niet laat blijkeh, nietwaar?" „Ik zou zeggen van niet. Tenzij iemand het hem zou vertellen!" „Behalve George bent u de eenige die het weet George houdt natuurlijk zijn mond en u zult me toch ook niet verraden, hè?" „Geeix res paarden zouden dit vreeselijk geheim uit me kunnen trekken", beloofde Guy. „Dat vind ik lief van u!" zei Peggy met een hartelijk knikje naar den gast. „Maar nu heb ik genoeg over mezelf gepraat, vind u ook niet? Nu is het uw beurt om het een en ander te vertellen". „Wat moet ik vertellen?" vroeg Guy. „O, u weet immers een heeleboel interes sants! U bent zoo'n be'langi-ijk persoon, dat u eigenlijk had moeten beginnen. In Parijs wilden ze me niet eens gelooven toen ik zei dat ik u kende. Vertelt u maar eens van dat mooie oude huis en die prachtige tuinen!" Guy voldeed aan haar verzoek Hij gaf een levendige boeiende schildering van „Westo- nes" en Peggy luisterde met gespannen be langstelling. „(Wordt yervolgcLi

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6