NOORD-BRABANTS INDUSTRIE. BUITENLAND. ERNSTIGE BERICHTEN UIT DUITSCHLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 15 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Verfoeilijk voorbeeld der Nazi's. De schandelijke aanvallen op Joden. Manifest der regeering inzake den nood der tijden. Pruisen bezuinigt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hieronder doen wij mededeeling van een hevig tumult, tijdens een vergadering in het Berlijnsche Sportpalast, waar een debat tus- schen een sociaal-democraat (Künstler) en een communist (Neumann) de oorzaak was van ernstige vechtpartijen, waarbij vele toe hoorders gewond werden. De stemming in de Duitsche hoofdstad is opj het oogenblik weer minder gunstig en de regeering heeft het dan ook noodig geoor deeld in te grijpen. Zij publiceerde een ma nifest, waarvoor behalve de regeering de rijks president en de organisaties voor het open baar welzijn verantwoordelijk zijn. Daarin wordt een beroep gedaan, op iedereen, doch in het bijzonder, op de beter gesitueerden. „Het geheele volk, zoo wordt gezegd, wordt door den ondergang bedreigd. De strijd om de schuld brengt geen redding, er moet ge holpen worden met raad en daad. Geeft daarom geld, voedingsmiddelen, kleeren, brandstoffen, enz. Wie niets heeft om te ge ven, kan zijn hulp aanbieden om de gaven te bestemder plaatse te brengen. Niemand mag zich terug trekken!" De politie trad bovendien weer strenger op. tegen de Nazi's. Ten gevolge van de aanvallen op personen met Joodsch uiterlijk heeft de politie huis zoeking gedaan in het nationaal-socialisti- sche hoofdbureau in de Hedemannstrasse. Een groote hoeveelheid propaganda-mate- riaal werd in beslag genomen. Dat de erger lijke relletjes op den Kurfürstendamm syste matisch waren^voorbereid, blijkt uit het feit, dat onder de betoogers ook vele leidende per sonen uit de partij waren. Van de Zaterdag gearresteerde personen bevinden zich nog 22 in hechtenis. Eenigen hunner hebben ver klaard, dat de deelnemers aan de betooging in opdracht van de leiders handelden. Men beweert, dat dr. Göbbels de demonstratie persoonlijk heeft geleid. Het is fraai! In de twintigste eeuw, op de Kurfürstendamjm, in één der groote centra van de wereld, waar iemand met een Joodsch uiterlijk niet veilig is voor een Dr. Göbbels en zijn aanhangers. De Federatie Groot Berlijn van de Centrale Vereeniging van Duitsche Staatsburgers van Joodsch geloof, heeft de pers een verklaring doen toekomen over de onlusten. In deze ver klaring wordt gezegd dat in den avond van 12 September, het Joodsch Nieuws jaarsfeest eenige honderden opgeschoten nationaal- socialisten in het westen van Berlijn vreed zame Joodsche of als Joden uitziende voor bijgangers aanvielen. Een deel dezer voorbij gangers was op weg naar het Joodsche Gods huis. De nationaal-socialisten bestormden een banketbakkerij, sloegen de ruiten stuk en vernielden in de lunchroom tafels en ser viezen. Verschillende Joodsche personen wer den met stokken en ijzeren stangen geslagen en enkelen ernstig gewond. Deze uitspattin gen zijn volgens de verklaring de'r vereeni ging systematisch voorbereid en met opzet ondernomen op een der voornaamste Jood sche feestdagen. De troepen wa sgoed geor ganiseerd, stonder onder commando en had zelfs Eerste Hulp bij Ongelukken bij zich. Bloeddorstige anti-semitische strijdliede ren, zooals „Wenn Judenblut vom Messer spritzt, dann geht's nochmal so gut", wer den gezongen en men kweekte een stemming die geleid heeft tot de Zaterdag gehouden „vooroefening voor een pogrom". De Centrale Vereeniging spreekt de hoop uit, dat de politie met groote energie een herhaling van dergelijke beschamende voor vallen zal verhinderen en de leiders van de actie zal ontdekken. De politiemaatregelen alleen zullen echter een dergelijke stemming die tot pogroms moet leiden, niet kunnen vernietigen. Reeds sedert jaren heeft de vereeniging gewaarschuwd tegen het nood lottige drijven der nationaal-socialisten. Thans gaat het zoo niet langer. Alle behoor lijke staatsburgers, van welke politieke over tuiging ook, dienen een front te vormen, dat paal en perk stelt aan deze politiek van ruw heid en lafheid, zooals deze Zaterdag tot uiting kwam. „Als het Jodenbloed van het mes spat!" Ziedaar de nationaal-socialistische practijk een geesteshoogte. In Nederland kan men zoo iets niet begrijpen. Men hoopt slechts dat den aarzelenden in Duitschland, die maar al te gauw geneigd zijn het oor te leenen, aan het domme gezwets van de Nazi's in tij den van nood en ellende, hierdoor de oogen zullen opengaan. L. A. Duitschland. De salarisverlaging in Pruisen. BERLIJN. 14 Sept. (V. D.) Een Pruisische noodverordening voor het invoeren van be zuinigingen is een omvangrijk en ingewik keld juridisch document van achtentwintig bladzijden druks. In het eerste artikel zijn de wijzigingen van de bezoldigingen in Pruisen opgenomen. De verlagingen zijn voor sommige groepen zeer belangrijk en worden voor alle ministe ries afzonderlijk bepaald. Ook de loonen der beambten worden hierin geregeld. In het tweede artikel zijn de loonsverla gingen voor de onderwijzers en onderwijze ressen der openbare scholen geregeld. Artikel drie bevat de verlagingen voor de onderwijskrachten op de middelbare scholen. Het minimum salaris van deze leeraren en leeraressen wordt met driehonderd mark verminderd. Artikel vier heeft betrekking op de bezol digingen der leerkrachten aan handelsscho len, terwijl artikel vijf meer algemeene uit voeringsbepalingen bevat. De voorschriften van dit deel van de nood verordening treden op 1 October 1931 in werking. De toestand der Pruisische financiën was tot het jaar 1930 in orde. De begrootings- plannen en de rekeningen waren tot en met 1929 gedekt. Per 1 April 1930 waren ook de leeningsuit- gaven op een klein bedrag na door leenin gen op langen of middenlangen termijn ge dekt. De vlottende schuld bedroeg per 1 April 1930 rond 190 millioen. Tegenover deze vlot tende schuld stond evenwel rekening hou dend met de uitgaven aan het einde der maand een saldo van gelijke hoogte bij de Staatsbank. In het jaar 1930 trad de kentering in. Het dienstjaar 1930 sloot als gevolg hiervan met een tekort van RM 131.3 millioen. De leenings dienst voor het begrootingsjaar bedroeg RM 82.7 millioen, zonder dat het mogelijk was geweest nieuwe leeningen op langen of min der lingen termijn op te nemen. Het totaal deficit bedroeg derhalve per 1 April 1931 RM 204 millioen. De vlottende schuld bedroeg op dezen datum RM 274 millioen, het saldo nog RM 123, aangezien de vlottende schuld RM 153 millioen bedroeg. De verdere bezuinigingen. De periodieke verhoogingen der salarissen van ambtenaren en onderwijspersoneel wor den verdeeld over een langere periode. Het bezoldigingsbesluit wordt gewijzigd ten aan zien van toeslagen voor pleegkinderen en kleinkinderen, welke toeslagen met ingang van 1 October a.s. vervallen. Toeslagen zul len nog slechts worden betaald aan ambte naren, die zeer verantwoordelijke functies bekleeden. De wet, die bepaalt, dat hoog leeraren op 68-jarigen leeftijd hun ontslag moeten nemen, wordt opgeheven. De toe lagen aan hoogleeraren, die voor 1 October wegens het bereiken van deze leeftijdsgrens hun functie hebben neergelegd, worden ver minderd met 10 percent. Voorts worden de salarisregelingen van leeraren en onderwij zers aan vakscholen en van politie-beambten verlaagd. De toelagen als vergoeding van reiskosten en andere in openbaren dienst gemaakte on kosten worden eveneens verlaagd. Verder wordt bepaald, dat wanneer het totale in komen van een gehuwd beambte een bedrag van 15.000 merk bedraagt en door de ver schillende maatregelen met meer dan 20 percent verlaagd wordt een zekere vergoe ding kan worden toegekend. Tumult in het Sportpalast. BERLIJN, 14 Sept. (V. D.) De sociaal-de- mocratische partij had voor hedenavond een demonstratie in het Sportpalast georgani seerd, waar voor communisten gelegenheid tot debat zou bestaan. De soc.-dem. rijksdagafgevaardigde Kuenstler, had als onderwerp genomen „Af rekening met de Communistische Partij". Om 8 uur zou de vergadering beginnen, maar reeds om 6 uur was het Sportpalast door de politie gesloten, aangezien, naar door de ver gaderingsleiding werd medegedeeld, reeds tegen 12 uur elementen binnengeslopen wa ren, die onrust wilden verwekken. De verga dering eindigde tenslotte in groot tumult. Nog voor de communistische rijksdagafge vaardigde Heinz NUeumann aan het woord kwam, kwam het in de zaal tot incidenten. De rijksbannier leden verwijderden echter iedereen die interrumpeerde. De geheele zaal kwam in opstand. Vecht partijen onwikkelden zich, waarbij een groot aantal personen gekwetst werd. Ten slotte moest de vergadering worden gesloten. Genève. Briand en Curtius aan het noenmaal der journalisten. GENèVE, 14 September (V. D.) De Inter nationale Unie van bij den Volkenbond ge accrediteerde journalisten heeft heden het traditioneele Volkenbonds-noenmaal gege ven, waaraan werd deelgenomen door de presidenten van de Volkenbondsvergadering enr van den Raad, de vertegenwoordigers van alle raadsleden, de secretarissen-gene raal van den Volkenbond, de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau en talrijke gedelegeerden en persvertegenwoordigers. Het woord werd gevoerd achtereenvolgens door Titulescu en de vertegenwoordigers der groote mogendheden. In alle toespraken kwam de gedachte tot uitdrukking van de a.s. ontwapeningsbesprekingen en de nood zakelijkheid van een onvoorwaardelijk wel slagen der Ontwapeningsconferentie. Briand besprak de vredesgedachte en ver klaarde dat de vrede onder de volkeren on danks alle moeilijkheden groote vorderingen heeft gemaakt en het thans nog moeilijker is oorlog te voeren dan vroeger. Dit is in hoofdzaak te danken aan het bestaan van den Volkenbond die groote verdiensten voor de menschheid heeft. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, sprak eveneens een rede voor den vrede uit. Nieuwe verkiezingen in de assemblee. GEnèVE, 14 September (VD.) De Vol kenbondsvergadering heeft heden een resolu- tie aangenomen waarbij er bij alle commissies j op wordt aangedrongen geen besluiten te ne men welke het volgend jaar grooter uitgaven kunnen veroorzaken. yervolgens was aan de orde de verkiezingen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105- ter aanvulling van den Raad in verband met het aftreden van Spanje (dat herkiesbaar was) en Perzië en Venezuela. Uitgebracht werden 50 stemmen, waarvan geldig 48. Gekozen werden China (met 41 stemmen)Spanje (met 43 stemmen) en Pa nama (met 45 stemmen). Onder grooten bijval werden China, Spanje en Panama gekozen verklaard. Debatten over maatregelen ter voorkoming van oorlog. GENèVE. 14 September (VD.) De groote commissies van de Volkenbondsverga dering hebben heden haar werkzaamheden voortgezet. In de ontwapeningscommissie kwam het reeds in 1928 door de Duitsche regeering in gediende voorstel inzake het afsluiten van een overeenkomst over maatregelen ter voor koming van oorlog en behandeling. In het ontwerp voor deze overeenkomst wordt vastgesteld dat de Volkenbondsraad bij dreigend oorlogsgevaar of bij het uit breken van oorlog onmiddellijk een reeks maatregelen kan nemen, o.a. terugtrekken der troepen, vaststellen van een neutrale zone, het sturen van een commissie naar de betreffende plaatsen, terwijl tevens bepaald wordt dat de bij den Volkenbond aangesloten mogendheden zich geheel en al aan deze be palingen moeten onderwerpen. Bij de artikelsgewijze behandeling van dit ontwerp kwamen reeds onmiddellijk groote tegenstellingen aan het daglicht. De Poolsche regeering die bijzondere aandacht wijdt aan dit onderwerp verlangde dat de bepaling, dat een overschrijden der grenzen reeds be schouwd moet worden als oorlogsbedreiging zal worden opgeheven, daar overschrijdingen van grenzen of volkomen beteekenisloos zijn, of wel gelijk staan aan een onmiddellijk uitbreken van oorlog. De Poolsche voorstellen werden door Lord Robert Cecil ten scherpste afgewezen. Deze legde er den nadruk op dat militaire grens overschrijdingen volstrekt moeten worden opgevat als oorlogsbedreiging en derhalve volkomen thuis hooren in een overeenkomst inzake maatregelen ter voorkoming van oor log. Lord Robert Cecil legde er voorts den nadruk op dat de Volkenbond niet bevoegd is het tweede Poolsche voorstel te behandelen, Financiëele controle voor internationale leeningen?? GENEVE, 14 Sept. (VD.) De Volkenbonds raad heeft Maandag het rapport der crediet- co'mmissie van de Europa-Commissie ter be studeering ontvangen. Dit rapport beveelt aan de permanente financieele commissie van den Volkenbond als een soort financieele controle-instantie voor alle internationale leeningsonderhandelingen te beschouwen. Het rapport is gebaseerd op de voorstellen der Fransche regeering en beoogt de financieele commissie in het bijzonder den financieelen en economischen toestand van leeningen be hoevende staten grondig te bestudeeren. De vorming van een nieuw orgaan voor het onderzoek naar internationale door den Volkenbond op te nemen leeningen wordt na drukkelijk van de hand gewezen. Evenwel wordt de instelling van bijzondere instanties voor een onderzoek naar afzonderlijke lee ningskwesties aanbevolen. Voorts wordt voorgesteld dat de financieele commissie nauw zal samenwerken met de Bank voor Herstelbetalingen, welk instituut in het bijzonder wordt aanbevolen als trustee voor internationale leeningen. Het rapport van de credietcommissie werd aangenomen. Scherpe critiek op het secretariaat. In de begrootingscommissie kwam het tot scherpe critiek van bijna alle regeeringsver- tegenwoordigingen op de financieele gestie van het Volkenbondssecretariaat. Algemeen werden essentieele beperkingen geëischt van de uitgaven van den Volkenbond, vooral be perking van niet noodige reizen en van het geheele overbodige al te bureaucratische ap paraat, beperkingen van protocollen en rap porten, telefoonkosten enz. Engeland. Engelsch voorstel tot afschaf fing van groote slagschepen? LONDEN, 14 Sept. (VD.) Volgens een be- richt van de Exchange Telegraph Cy. uit Washington doen aldaar geruchten de ronde dat de Engelsche regeering opnieuw voorstel len heeft gedaan tot afschaffing van de dreadnoughts van ongeveer 30.000 ton. Dit voorstel wordt gebaseerd op de groote kosten die door een beperkte gebruiksmogelijkheid van dit scheepstype niet meer worden ge rechtvaardigd. De Amerikaansche regeering die vroeger van dergelijke voorstellen niets heeft willen weten, zou volgens deze geruch ten bereid zijn dit voorstel in overweging te nemen daar ook de Amerikaansche deskundi gen zich thans hebben uitgesproken voor een practischer scheepstype. Nationaal bezuinigingsontwerp in tweede lezing aangenomen. LOMDEN. 14 September (V.D.) Het na- tionale bezuioigingsontwerp is door het lagerhuis in tweede lezing met 310 tegen 253 stemmen aangenomen. Voor de stemming had Snowden nog het woord gevoerd, waarbij hij uiteenzette dat Henderson oorspronkelijk geen bezwaren had tegen de door het oude kabinet bespro ken bezuinigingsmaatregelen. De federale structuur- commissie. LONDEN, 14 September (V.D.) Tijdens de voortgezette vergadering van de commissie voor federale structuur werd een opmerke lijke rede gehouden door den Indische groot industrieel M. Dadaphone, die grooten nadruk legde op de handhaving van de safeguards. Hij zette het nauwe verband uiteen -tusschen de Britsche en Indische financiën. Financieele bescherming zeide hij was noodig voor en in het belang van beide landen. Men verwacht dat de commissie de alge meene besprekingen morgen ten einde zal i brengen. Gandhi en Malaviya zullen dan waarschijnlijk het woord voeren waarna j het bestudeeren der details zal beginnen, j Het nut van de 3-daagsche propaganda. „Van schapenvacht tot wollen deken."- De distel van Avignon. Uit de volte van herinneringen aan de drie Brabantsche Industriedagen willen wij thans in enkele nabetrachtingen, nog datgene op diepen, wat de moeite van het verhalen waard is. Denken wij eerst nog eens de waar de van een dergelijke manifestatie van kracht: Deze is niet in de allereerste plaats gelegen in de omstandigheid dat een groot aantal dagbladschrijvers kennis neemt van datgene wat er in de Brabantsche fabrieken gebeurt. Het. bezichtigen van de industrieën, moest in een te korten tijd geschieden dan dat de excursisten voldoende diep in de ma terie konden doordringen Bovendien was het een groot bezwaar, dat de 150 deelnemers een keuze moesten doen uit alle industrieën van één centrum, daardoor kreeg men slechts oppervlakkig een fragment te zien van het industrieele bestel van een bepaalde plaats. En hoe gaat het verder bij een dergelijke provinciale manifestatie.een groot deel van den tijd moet besteed worden aan offi- cieele ontvangsten en aan het verwerken van uitgebreide maaltijden die veel tijd in beslag nemen, daar zij de autoriteiten tevens de ge legenheid bieden de gebruikelijke plichtple gingen te verrichteneen woord van welkom, een woord van dank, een woord van hulde, een woord tot afscheid.... woorden, woor den, woorden, en lang niet altijd belangrijke woorden. De sprekers die ons echter werke lijk iets te zeggen hadden, zullen wij in een volgend artikel recht doen wedervaren. Wat dan de waarde van dergelijke indus triedagen is? Wel, de waarde die in iedere reclame schuilt, het noemen van het woord Brabant ln zoo goed als alle Nederlandsche bladen en tijdschriften, het pro memorie in Nederland en het buitenland, het leiden van de aan dacht van de massa naar één punt Iedereen die direct belang dient te stellen in de in dustrieele en economische structuur van een bepaald gewest, richt het oog thans op Bra bant en zoodoende ontstaat er beweging waar stilstand was Dat is de waarde van de reclame, die nimmer concreet becijferd kan worden, maar wier invloed onnoemelijk groot is. Wat de Manchester Guardian in een voor treffelijk Nummer Noord-Brabant schreef is daarom op den keper beschouwt niet zoo be langrijk als het feit, dat een dergelijk groot blad het belangrijk genoeg vond eenige tien tallen pagina's aan dit gewest te wijden. Zoo iets maakt indruk en zet ons aan het den ken over Brabant. En dat wilde men immers? Eén van de aantrekkelijkste industrieën en voor de beschrijving dankbaarste die wij in Brabant zagen was die van de ver vaardiging van wollen dekens. Het was in Tilburg, bij de firma M. van Beurden van Moll. De heer van Beurden leidde ons door zijn bedrijf en liet ons de reis „Van schapen vacht tot wollen deken" in een vlug tempo volbrengen, maar zoo dat wij na afloop ge heel op de hoogte waren en iets wijzer dan voorheen, ten aanzien van de fabricatie van het artikel, waaronder wij onze nachtrust plegen te genieten, Tilburg verlieten. Van schapenvacht tot deken dus: Er Is onderscheidt tusschen de wolsoorten die de fabrikant gebruikt. Onderscheid in kwaliteit en onderscheid in de afkomst, want men kan de wol gebruiken van de vacht van het doode schaap, waarbij aan de wollen ha ren nog worteleinden zitten, en van het le vende schaap, de geschoren wol dus, waar aan die worteleinden niet zitten. De soorten en kwaliteiten worden dus aü- leree'rst gesorteerd en vervolgens in olljn ge drenkt, een product van kaarsenfabrieken, door deze smering, wordt de wollen haar, die den vorm van een buisje, met weerhaakjes heeft, gevuld. De wol kan thans gesponnen worden. Op de eerste machine ln de afdee- llng wordt het materiaal tot een dunne lang gerekte vacht verwerkt, welke elders wordt gesneden en op de spinmachines, die van spoelen zijn voorzien, tot gestrekte en ge draaide draden wordt verwerkt. Het strekken maakt de draad dunner en steviger. In de spinnerij onderscheidt men natuurlijk de draad voor den inslag en de draad voor de schering, die op verschillende spinmachines tot stand komen. Op de weefmachines van Jacquard ontstaat de deken. Deze machines zijn bijzonder ingenieus. De draden worden boven in de machine geleid en vinden hun weg, door geperforeerde metalen platen, naar het eigenlijke weefgetouw, dat horizon taal, op ongeveer Iets lager dan tafelhoogte, gelegen is. Hier ontstaat dus het weefsel met de dikwijls zeer samengestelde patronen, die hun vorm te danken hebben aan de manier waarop de metalen platen, boven in de ma chine, geperforeerd zijn. Voor ieder ander patroon wordt een ander stel platen op de machine gebracht. De fabrikant betrekt de patronen uit Duitschland, en doet zijn keuze uit de geteekende ontwerpen, die natuurlijk tot in het oneindige gevarieerd zijn. Als het weefsel voltooid is wordt het ge reinigd en ontdaan van de olijn, hetgeen ge schiedt. door een zuiveringsproces met alka liën. Het kleuren van de draad ls natuurlijk al eerder gebeurd; men doet dit met verf stoffen van I. G. Farben Industrie ln Duitsch land, die den naam Hellndon dragen. Wat Indantrhen is voor kunstzijden- en katoenen stoffen, is Helindon voor wol. Het weefsel is nu nog glad en nadat het krimpvrij is gemaakt, dient men er dus het wollige karakter aan te geven, dat den de ken eigen moet 2ijn. Dit proces heet kaar den. Het is het eigenaardigste gedeelte van de fabricatie hoe eenvoudig en weinig gecom pliceerd het ook is. Het ls het land van Avignon, in Frankrijk, dat den wever van wollen dekens het hulp middel levért, dat hem bij het kaarden on misbaar is: de distel van Avignon. Deze distel is zuiver cylindrisch van vorm en van zeer hechte structuur. Zijn stoppels zijn uiterst sterk, dichtgeplant en zeer scherp. Dit pro duct van de natuur wordt op roteerende trommels bevestigd, langs de trommels wordt het weefsel geleid en wel zoo, dat de scherpe punten van de zaadjes van de distels, de wol losplukken en het gladde weefsel geheel het uiterlijk van een dikke vacht geven. De dis tels kunnen ook vervangen worden door sta len borsteltjes, maar de Brabantsche fabri kanten geven toch de voorkeur aan de vruchten van de planten van Avignon. De leek ls echter verrast. Hij had niet kun nen bevroeden, dat er in Avignon distelkwee- kerijen waren om der wille van de deken- fabricage van Noord-Brabant. De deken is thans voltooid. In de magazij nen worden de voorraden opgeborgen, of voor de expeditie gereed gemaakt. Dit is één dier Brabantsche industrieën, waarvoor men onze belangstelling vroeg. De leider, de heer van Beurden, een echte Bra- banter, die ons naar 's lands wijs, na afloop van het bezoek, in den huiselijken kring noodlgde, waar de gastvrouw de ex- cursisten onthaalde. Ook over die typische Brabantsche gast vrijheid en vroolijke gulheid zullen wij u nog wel eens iets vertellen. Oostenrijk. Ook Ir. Rauber gearresteerd. WEENEN, 14 Sept. (V.DUit Graz wordt gemeld, dat in den loop van den ochtend ook de staatschef van dr. Pfriemer, ir. Rauter, in zijn woning gearresteerd is. Dr. Pfriemer zelf is tot nog toe niet gevonden. Omtrent de arrestatie van vorst Starhem berg wordt nog medegedeeld, dat de landsre- geering van Opper-Oostenrijk Zondag con stateerde, dat hij de bewegingen der burger wachten telefonisch leidde uit zijn slot Hoch- scharten bij Weissenkirchen. Een verzoek van Starhemberg om een vrij geleide, is afgewe zen. Bij Weenen is een Heimwehr-afdeeling van driehonderd man aangehouden en wer den duizend scherpe patronen en een aan tal geweren in beslag genomen. Van financieele zijde wordt meegedeeld, dat de putsch op de beurs geen ongunstigen in vloed heeft gehad. Rusland. Rusland en Italië geven elkander inlichtingen over bewapening. MOSKOU, 14 Sept. (VD.) Tusschen de Russische en de Italiaansche regeeringen is een overeenkomst tot stand gekomen over het uitwisselen van statistisch materiaal over den stand van de bewapeningen. Reeds in de eerstvolgende dagen zal de Russische regee ring de Italiaansche ambassade te Moskou de eerste opgaven verstrekken over de sterkten van alle wapens van het Roode Leger in den vorm van een memorandum. Amerika. Terugbetaling van *18 mil lioen aan Duitschland. WASHINGTON. 14 Sept. (V.D.) Het Depar- tement van Staat maakt de uitbetaling be kend van 18 millioen krachtens het verdrag met Duitschland betreffende de terugbetaling van in. beslag genomen eigendommen. VLIEGRAMP „TRAIT D'UNION". In verband met het neerstorten van de drie Fransche aviateurs Doret, Le Brix en Mesmin aan de uitloopers van den Oeral, waarbij Le Brix en de mecanicien Mesmin om het leven kwamen, richten de links georiënteerde bladen en in hel bizonder de „Populaire" scherpe verwijten tot den par- fumcriefabrlkant en uitgever Coty. dien zij verantwoordelijk stellen voor de catastrophe aangezien hij slechts uit reclamezucht zou hebben gehandeld en den tocht dien hij fi nancierde, niet voldoende zou hebben voor bereid. De president van de Internationale Lucht vaartmaatschappij de vicomte de Sihur, heeft zich direct bereid verklaard naar de plaats des onhells te vliegen om den gered den Doret de noodige hulp te verschaffen. Hij ls reeds in den loop van den namiddag van Le Bourget vertrokken om via Berlijn naar Ufa te vliegen. AGENDA DINSDAG 15 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 815—9.15 uur. Stadsschouwburg: K- V. Het Nederl. Too- neel. „Extra Tijding" 8 uur. Gem. Concertzaal: Demonstratie met licht beelden. Lichtweek Comité Haarlem. 8.30 uur. Rembrandt Theater: ,/t Cafétje". Tooneel: Troupe Valesco. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Talu de halfbloed" en .Lentestormen". Tooneel: The Geni Sisters. 8.15 uur. Palace: „De wonderlijke bruid". Tooneefc Willy Schwarz, kunstfluiter. 8-15 uur. WOENSDAG 16 SEPTEMBER StadsschouwburgGemeentevoorstelling „Blauwbaard's Achtste Vrouw" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Kinderrevue „Lui lekkerland" 2 uur nam. De Kroon: „Wetenschap en Religie" Hel derziende en psychometrische experimenten. ai5 uur. Gebouw Protestantenbond: Openbare ver- gadering Psycho Synthese. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds. APOTHEEKDIENSTEN Fa. C. G. Loomeyer en Zn, Bar tel jorisstraat 11, telefoon 10175 Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5