STATEN-GENERAAL. STEUNT! ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. HAARLEM'S DAGBLAD gevangen door de bekende ...besparing" ©p de uitgaven, waarvan echter bij den huldi gen opzet der begrooting geen groot bedrag mag worden verwacht heeft de Regeering Zich beraden, een zoodanig deel van het over schot op het dienstjaar 1929, als financieel te verantwoorden is, aan den dienst van 1932 ten goede te schrijven, ingevolge de nieuwe comptabiliteitswet. De regeering acht het verantwoord het voordeelig saldo over 1929 alsmede straks dat over 1930 althans gedeeltelijk ten goede te doen komen aan de bijbehoorende dienstjaren 1932 en 1933. Dit sluit uiteraard In, dat alsdan ook het, op dit oogenblik reeds vaststaande, tekort over 1931 behoort ie druk ken op het dienstjaar 1934. De Regeering is bij deze materie wel ge noodzaakt, een ruimer perspectief te openen dan dat van één enkel jaar. wijl men in ko mende jaren in ernstige moeilijkheden zou geraken, indien een verkregen saldo over een vroeger dienstjaar in zijn geheel werd aan gewend om het budget van drie jaar latei- sluitend te maken en op die wijze dit budget op een zóódanig hoog niveau werd gehand haafd als waarvoor het eerstvolgend jaar géén dekking zou zijn. Dubbel bedenkelijk zou dit worden, indien, zooals thans het ge- va! is, nóg een jaar later bovendien een te kort zou zijn ln te halen. De minister verduidelijkt dit met cijfers. Het jaar 1934 is gekozen, omdat men nu een maal berekeningen als deze niet voor de verre toekomst kan maken Op de aangeduide basis komt men tot het volgend resultaat. Van het overschot van 58 millioen over 1929 mag 18 millioen gebruikt worden als sluitpost voor 1932. Deze sluitpost moet er dan mede zijn voor 1933. Daar er nog 40 millioen over ls van 1929, en hierbij 22 millioen komt van 1930 zijn de 18 millioen voor 1933 beschikbaar, met een restant van 34 millioen. Deze laatste 44 millioen zijn vol doende om den sluitpost ad 18 millioen te leveren voor 1934 en in datzelfde jaar het tekort van 26 millioen (over 1931) ln te ha len. Bij dit alles is ondersteld, dat de inkom sten en de uitgaven in de betrokken drie ja ren gelijk blijven, respectievelijk een gelijk accres of decres vertoonen. Hyper-voorzich tig Is deze onderstelling uiteraard niet. Eenig vertrouwen op een betere toekomst moet in het huidig tijdsgewricht echter wel de onmisbare laatste sluitpost blijven. Mocht dit vertrouwen ongegrond blijken, dan zullen TWEEDE KAMER. 10 September. Dr. Nolens en Mr. Treub uitgeluid. —De heer v. Schaik als president der Tweede Kamer herkozen. De Tweede Kamer heeft vanmiddag bij den aanvang der vergadering Dr. Nolens en Mr. Treub beiden uitgeluid. Het accent der rede voeringen, zoowel van Mr. v. Schaik als van den minister-president, viel op de figuur van Dr. Nolens, die zij beiden in welgekozen be woordingen en met nauwelijks bedwongen ontroering hebben geteekend. Wij geven bei der redevoeringen hieronder wij hebben er, na wat over Mgr. geschreven werd bij zijn afsterven niets aan toe te voegen. Mr. v. Schaik huldigde hun nagedachtenis o.a. met deze woorden: Theologisch en philosophisch, zoowel als juridisch en economisch geschoold zijnde, be schikte hij over een uitgebreide theoretische kennis. Zijn rechtvaardigheidsgevoel, de stu wende kracht, die van hem uitging, zijn bo venal practische zin bezorgde hem als van zelf de hoogste plaats in de Katholieke Staatspartij, die hem niet enkel als haar lei der koos, doch ook erkende en eerbiedigde. Maar ofschoon partijleider, leider zelfs van strenge beginselen, was zijn partijpolitiek toch van een zeer bijzondere soort, Dat scherp verstand, deze critische geest, met zijn men- schenkennis en fijnen kijk op de ontwikkeling van omstandigheden en gebeurtenissen, had immers ook een open oog voor het goede, het welk hij in het streven of in de meeningen van politieke tegenstanders wist te ontdek ken. Zoodoende was in zijn practische politiek vrucht van bedachtzame overpeinzingen, veelal een stuk van de politiek van den te genstander verwerkt. Aan een en ander is toe te schrijven, dat hij een man was van gi'oot gezag en van wijd- vertakten invloed, om zijn eerlijkheid en op rechtheid gerespecteerd, in en bulten zijn partij aan deze en aan gene zijde van de landgrenzen, ook en vooral in deze Kamer. Nolens was een waar Staatsman; hij heeft op richting' en tempo van de Nederlandsche politiek der laatste 20 jaren zijn persoonlijken stempel gedrukt. Levend uit zijn geloof heeft hij in zijn staat kundig leven zijn priesterlijke roeping op voorbeeldige wijze vervuld. Het land heeft'in Nolens een zijner groote figuren verloren. De Kamer zal hem weten te eeren als een die was een harer besten, een betrouwbare en veilige gids, vol plichtsbetrachting. De voorzitter vervolgde: Nog een ander doodsbericht heeft de Kamer in haar reces getroffen. Ook mr. M. w. F Treub Is heengegaan. Vele jaren lid geweest van deze Kamer behoorde hij tot hen, tegen wien ieder opzag om zijn groote bekwaamheid, zijn helderen geest, zijn stoere arbeidskracht. Veelzijdig ontwikkeld man heeft Treub rij kelijk met zijn talenten gewoekerd op alle terreinen van het openbaar leven. Hij was Minister gedurende de eerste moei lijke oorlogsjaren, zijn durf en krachtig ini tiatief hebben er ln belangrijke mate toe bij gedragen dat ons volk ln die zorgvolle tijden zijn rustig vertrouwen heeft bewaard. Als van een parlementariër, die zijn vader land vele en belangrijke diensten heeft be wezen, zal zi.jn nagedachtenis ook bij deze Kamer in eerbiedige herinnering blijven. De voorzitter van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw sprak daar na namens de Regeering: Hij zei o.a.: Een moeilijk leven als van den Staatsman Nolens ware niet zóó te leven ge weest, indien het zijn uitgangspunt niet had gevonden in en zijn daden rijke stuwkracht niet telkens weer had ontleend aan de diepe overtuiging van den Priester Nolens. Hij bezat en gebruikte gaven en deugden die welsprekendheid, juist voor zijn persoon, overbodig, wellicht onaanvaardbaar maakten. Zijn aan inzicht cn doorzicht rijke geest trachtte aan alles zijn eigen tijd te geven en aan ieder zijn eigen plaats, ook aan zich zelf. Een vol leven heeft hij geleefd. Een leven, dat niet geleefd werd voor zich zeiven of ten eigen bate, maar dat werd geleld en bezield door een doorvoelde gemeenschapsliefde, in welker dienst hij zijn rijke leven lang al zijne talenten cn arb.cid, heelt gesteld, WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 te zijner tijd nieuwe buitengewone maatre gelen noodig zijn. De Regeering hoopt, dat ook dan daarbij vitale belangen zullen kun nen blijven gespaard. Zij is van zins, hiertoe het hare bij te dragen door in deze jaren zoo krachtig mogelijk te streven naar een ver dere reorganisatie van den Staatsdienst, waarvan de mogelijkheden toch niet zijn uit geput. De Regeering doet een beroep op allen, die verantwoordelijkheid dragen, welke politieke of maatschappelijke idealen zij ook koeste ren, haar te steunen. De crisisuitgaven. De minister waarschuwt nog dat de crisis- uitgaven, welke buiten de normale begroo ting gehouden worden, een omvang dreigen aan te nemen, die ver uitgaat boven het be drag, dat ten vorigen jare geraamd is als opbrengst van de nieuwe hiervoor ingestelde heffing. Voor het jaar 1931 zullen zij, zooals uit eerlang in te dienen suppletoire begroo tingen zal blijken, ongeveer f 17 millioen be dragen Te vreezen staat, dat in 1932 deze som nog zal worden overschreden. Jhr. De Geer vergelijkt de situatie met die van de eerste maanden van den werldoorlog. De reddende oorlogswinstbelasting zal dit maal ontbreekn. Zij moge althans ten deele ver vangen worden door het ernstig gemeen schappelijk streven, de normale uitgaven binnen de engst mogelijke grenzen terug te voeren. Nog wordt medegedeeld, dat de bovenver melde tegoedschrijving van het restant-saldo over de jaren 1929 tot en met 1931 aan de drie daaropvolgende jaren comtabel zal wor den geregeld door de instelling van een re servefonds waaromtrent binnenkort een wets ontwerp zal worden ingediend. 's Rijks kas. Tenslotte doet de minister mededee'lingen omtrent den stand der kas waaruit blijkt, dat volgens de kaspositie op 7 September het bedrag dei* verplichtingen was in totaal: f 347.823.465.98. en dat der vorderingen: f 275.391.120,67 zoodat op dezen datum f 72.432.345.31 ten behoeve van 's Rijles huis houding rond f 72.5 millioen vlottende schuld was aangegaan, ongeacht de verplichting van de schatkist tegenover het Lsenings- fonds 1914 uit hoofde van het in 's Rijks kas berustende saldo van dat fonds. Naast zijn volle eigen verantwoordelijkheid die groot was onthield hij zich gewe tensvol van die van anderen. De breede kennis van en de sterke liefde voor zijn beginsel belette Nolens niet een waarlijk nationale figuur'te zijn. Hij aan vaardde met de verscheidenheid van inzich ten op het politieke erf, de werkelijkheid als basis voor zijn rusteloos werken aan een betere toekomst van ons volk, men mag zeg gen van de volken. Ook door zijn internationaal werk heeft hij het gezag van Nederland gediend. Ook met de woorden door den Voorzitter, gewijd aan de nagedachtenis van het oud-licl der Kamer, Mr. Treub, stemt de Regeering van harte inzoo vervolgde de minister. In dezen begaafden man heeft onze volks gemeenschap evenzeer de figuur verloren die zijn arbeidzamen en scherpzinnigen geest in dienst van het gemeenebest heeft gesteld. In voor het vaderland zware jaren gaf hij mede leiding aan het schip van Staat en stond hij op zijn post als de man wiens ver antwoordelijkheidsgevoel door zijn liefde vóór het land wordt bepaald. De veelzijdige en belangrijke arbeid in en buiten deze Kamer door den overledene in het algemeen belang verricht, zal bij de Re geering in dankbare herinnering blijven. Aan de overzij der lijn, waardoor de dood hen thans van ons scheidt, moge God deze zielen tot zich nemen in een eeuwige, welver diende rust. Na beide redevoeringen overhandigde de minister van Financiën de staatsbegrooting aan de Kamer. De Staatsbegrooting! De do.os van Pandora dit jaar zeker. Wat zal zij be vatten? Dan had het opmaken plaats van de nomi natie voor de voorzittersplaats, de nominatie, die morgen aan de Koningin zal worden over handigd door een commissie uit de Kamer, be staande uit Mr. Schokking en de heeren Fleskens, Ebels, Boon, Weitkamp, Smeenk, Kuiper en Mevr. BakkerNort. De voorzitterskeuze bracht voor den huldi gen, zoo hoogst-bekwamen president een éclatant succes. 86 stemmen werden er uitgebracht. 4 stem men waren in blanco. 82 verkreeg Mr. v. Schaik. M.a.w. hij werd met algemeene stem men herkozen. Een merkwaardige herkiezing, die nog werd onderstreept door een wel zeer hartelijk applaus der Kamer. Een verdiende hulde! Als No. 2 en 3 op de voordracht kwamen bij eerste stemming de heeren Schaper en Beu- mer, de vlce-presidenten van dit jaar. Dus ook: herkiezing. Het slot van den eersten middag werd ge vormd door een interpellatie-aanvrage van Dr. v. d. Tempel, die na zijn ernstige ziekte weer in de Kamer was teruggekeerd. Hij wil vragen stellen over den economischen toe stand en de voorzieningen voor werklooze arbeiders in den komenden winter EERSTE KAMER. Ambtsaanvaarding Mr. Treub herdacht. De heer de Vos van Steenwijk hield van daag zijn gebruikelijk openingsspeechje ter ambtsaanvaarding: telken jare wordt hij op nieuw benoemd. Hij riep de Kamer op tot arbeid in echt- nationalen zin, tot arbeid aan het lenigen van den crisis-nood: de gelederen gesloten, wars van kleine politieke overwegingen, het landsbelang alleen in het oog vattende. De voorzitter zeide o.a. het volgende naar aanleiding van het overlijden van oud minister Treub. Met zeldzame gaven rijkelijk bedeeld, zelf standig en doortastend als weinigen, heeft de overledene, te allen tijde slechts beoogende en nastrevende hetgeen naar zijn overtuiging der natie dienstig was, den lande, meer in het bijzonder gedurende de zoo moeilijke oor logsjaren, ongemeene diensten bewezen. Vrucht van zijn veelomvattende kennis, zijn onuitputtelijke werkkracht, zijn vérzien - den blik en zijn stuwenden durf. Bij het heengaan van deze markante, ge niale persoonlijkheid verloor Nederland één van zijn groote, meest voortreffelijke zonen. De Senaat besloot ook dit jaar de Troon rede met een adres van antwoord te honoree- ren. Mevr. Pothuis-Smit deed nog even uit komen, dat de s.d. leden er eigenlijk niet veel voor gevoelen. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 17 September 1923, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Jesu, meine Freude J. G. Walther (1684-1748) 2. Passacaglia J. S. Bach (1685-1750) 3. Soeur monique F. Couperin (1668-1733) 4. Rhapsodie III sur des Cantiques bretons C. Saint-Saëns 5. Prière jos. Jongen. 6. Toccata Hendrik Andriessen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET RIJKSOPCENTENZEGEL OP SIGARETTEN. Aan het rookend publiek. Van verschillende zijden bereiken ons klachten van sigarenwinkeliers, dat hun cliëntèle met zekerheid beweert dat de nieu we Rij ksopcentemzegel op zekere merken Si garetten (30 pet.) niet door de winkeliers be taald wordt, doch dat de sigarettenfabri kant deze belasting geheel voor zijn rekening neemt. Verder wordt door de cliëntèle nog verkondigd, dat 't strafbaar zou zijn, wan neer de winkelier de opcenten aan zijn klan ten in rekening zou brengen. Met zekerheid kunnen de besturen van de vereenigingen van sigarenwinkeliers rnede- deelen dat deze beweringen absoluut bezij den de waarheid zijn. Slechts een paar fa brikanten hebben hunne inkoopprijzen ver hoogd, met de bedoeling, dat de winkeliers de opcenten bij hunne klanten niet in re kening zouden brengen, doch deze inkoop prijzen van deze paar sigaretten-merken, zijn van dusdanigen aard, dat de winkeliers zeer zeker gerechtigd zijn de opcenten door het publiek te laten betalen. Trouwens dit was ook de bedoeling van den minister, al leen de concurrentie van de zoogenaamde va luta-zaken noopt een zeker deel van de win keliers de opcenten-zegel niet in rekening te brengen uit vrees dat hun zaak anders gaat verloopen. Wij willen hier geen pleidooi schrijven voor de bona-fide sigarenwinkeliers evenmin wil len wij aantoonen, dat de nooden in het si garenwinkeliersvak zeer hoog gestegen zijn en dat de winkelier een rechtmatige winst toekomt, zooals elke werker zijn loon waard is, doch wij willen ons alleen bepalen tot ge uite beweringen tot haar ware proporties terug te brengen, DE BESTUREN VAN DE HAARLEM- SCHE SIGARENWINKELIERS- VEREENIGINGEN RADIOSTORING. In den omgeving der pas bewoonde huizen aan de Adriaan de Jongestraat, wordt het genot der radio in de ochtenduren en des avonds tusschen 9.30 en 10.30 uur geregeld verstoord door het inwerking stellen van een of ander electrisch apparaat (hoogstwaar schijnlijk een massageapparaat). Zou degene, die een dergelijk apparaat ge bruikt, 't niet willen laten voorzien van een beveiliging tegen stoornis? Hij zal vele radio- liefhebbers in zijn omgeving aan zich ver plichten. EEN RADIOLIEFHEBBER. „KERSTFEEST OP ZEE". De tijd voor het meegeven van Kerstkisten aan onze uitvarende Nederlandsche zee schepen nadert weer met rassche schreden! Alle schepen, die in November en December van Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Schie dam, Viaardingen en Zaandam uit vertrekken en niet vóór Kerstdag thuis kunnen zijn, wordt zulk een Kerstkist aan boord bezorgd, zoolang de voorraad strekt. Elkeen, die iets zenden wil, verzoeken we vriendelijk dit liefst te doen vóór 1 Novem ber,doch ook daarna, tot aan Kerstmis toe, is alles welkom, als: mooie Hollandsche boeken, handwerken, (bijv. sofakussens, sok ken, dassen, kooigordijntjes, stuurwanten, enz.) pijpen en tabak, sigaren, spelen, scheur kalenders, versnaperingen, enz. enz. Desgewenscht versohaffen we heel gaarne nadere inlichtingen. Mevr. F. J. Jongman v. d. STROOM, p.a. Waterschouts kantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam. Jonkvr. J. W. ÖRTT, p.a. Tehuis voor Zeelieden, Veerkade 17, ROTTERDAM. Pakjes voor dit doel worden óók welwillend in ontvangst genomen door: Dames HAfKVOORT, SchotersingéL 137 Haarlem. Ds. G. VOSSERS, Asterkade 28, Heemstede. HET BROKKENHUIS. KINDERHUISVEST, TELEF. 15813. Het Bestuur van de Vereenïging „Het Brok- kenhuis" deelt hierbij mede, dat eerstdaags weder een begin zal worden gemaakt met de wekelijksche uitdeeling van kleeding, bedde- goed, schoeisel etc. aan hulpbehoevende en noodlijdende gezinnen, waarvan het aantal thans reeds schrikbarend groot is. In verband met den bijzonderen nood van deze tijdens en om de beproevingen van zoo- velen die hulp dringend noodig hebben en verdienen wenscht het Bestuur de ingezete nen van Haarlem en Omstreken nog eens te herinneren en hunne medewerking in te roe pen voor den komenden winter. Meer dan ooit voelt het Bestuur zich gerechtigd een beroep te doen op de burgerij om medewerking en steun om zijn taak te helpen verlichten en ter zijde te staan. Veel, zeer veel zal in den a.s. winter van de Vereeniging worden gevraagd, doch het Bestuur hoopt aan de vele aanvra- bij gelijken prjs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Hiermede dient gj uw land en BESTRIJDT gj de werkloosheid. gen om hulp het hoofd te kunnen bieden en niemand teleur behoeven te stellen. Laat een ieder nog eens terdege nagaan of er iets te missen is van kleeding, beddegoed en derge lijke, opdat ons magazijn nu eens heerlijk ge vuld worde. Vooral aan beddegoed, eenige goede 2 persoons ledikanten en warm kinder goed voor eiken leeftijd is groot gebrek, ter wijl wij ook gaarne geholpen zouden worden aan eenige heerencostuums. Ook giften zullen dankbaar worden aan vaard, waarvoor warme onderkleeding zal worden aangekocht. Het postgironummer van den penningmees ter is nr. 147245. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en tel. onder nr. 15813, Verder bij Mevr. G. N. van der Vangst- de Gilde, Brederodestraat 14, tel. 11702 en bij Mevr. v. Kempe Valk—Robbers, Kempstraat 14, tel. 14441 en te Bloemendaal bij Mevr. Lioni—Jungblut, Rijperweg 1, tel. 22115 en bij Mevr. Prinsen Ge,rlingsBlaauw, Platanen- laan 6, tel. 22478. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A. v. MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, Secr.-Penningmeester. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert Fr. Has selaar. Boris Lensky (viool). 11.30 Voorlezing van Over-Betuwsche novellen van Cremer. 12 Kovacs Lajos en orkest. Draaiorgelmu- ziek. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Modepraatje door Mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.30 Gramofoon- platen 4.Ziekenuurtje door Mevr. A. van Dijk 5.Omroeporkest o. 1. v. W. Knikker. 6.Sportpraatje H. Hollander 7-30 Dr. P- H. Ritter Jr.: Klassieke voordracht 8.— Gramo foonpl. Praatje door Mevr. I. de Leeuw van Rees 8.15 Aansl. Concertgebouw Amsterdam Concertgebouworkest o. 1. v. N- Treep. Soliste Cec. Hasen (viool) 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gra mofoonpl. HUIZEN 298 M. 8.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV. 11.00— 2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.Gramofoonpl. 10.Dito. 10.15 Zieken- dienst. 10-45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Half uurtje door Pater Lector J. Dito O. P. 12— Politieber. 12.15 Concert KRO Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 2Hand- werkcursus. 3.— Vrouwenhalfuurtje. 4.— Ziekenuurtje. 5.— Handenarbeidcursus voor de jeugd. 5.45 Dick Vos (viool), Mieke Seager (viola d'amore en altviool), Anny Moret (cello). 6 45 Gramofoonpl. 7Vragenhalfuur tje.. 7.30 Politieber. 7-45 2de Uitz. Persber. van hte Ned. Chr. Persbureau. 8.— Concert Char- lois' Chr. Mannenkoor o 1. v. J. P. A. Kriek. 8.40 Mr. C. Zevenbergen: „De Staatstheorie! van het Fascisme". 10.05 Vaz Dias. 10.15 Gra- mofaonplateneoncert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Or gelspel door R. Foort. 2.20 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4-05 Dansmuziek. 4 50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door Evelyn Arden en George Parker. 7.10 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. Orkest D. Labbette (sopraan) Orrea Porei (viool), Katharine Goodson (piano) 10.Berichten. 10-15 Berichten 10.20 Lezig. 10.40 Concert. In strumental kwintet. 11.20 Dansmuziek. 12.20 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4-50 Concert. 6-50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. 9.50 Gramofoonpl., viool-soli, viool en piano. LANGENBERG 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 10.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 2.50 Gra mofoonpl. 5-20 Orkestconcert en soli. 8.20 Or- kestconcert. Daarna: Berichten en tot 11.20. Orkestconcert. 11.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG 1153 M. 12.25 Orkestconcert. 3.20 Orkestconcert eri zang. 8.35 Concert. Orkest en solisten. 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. en 338.2 M. 508,5 M.: 5,20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Causerie. Or kestconcert en viool. 338 2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Koorzang. 9.20 Gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.Gramofoonpl. 9.20 en 10.30 School- uitzedning. 10.55 en 12,20 Berichten. 12.25 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramo foonpl. 3.20 Lezingen. 4 50 Concert. 5.50 Lezin gen. 8.20 Blaasconcert. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. Op het politiebureau gekomen, werd Tuimeltje voor den commissaris gebracht, die hem ccn dag gevangenisstraf voor schreef. Daar zat hij nu, heel alleen in ccn koude cel, met alleen wat water cn brood cn een ijzeren ledikant, gevuld met stroo. Op de muren van dc ccl stonden allemaal aanteekeningen en een daarvan was echt griezelig. Tuimeltje ging cr met zijn rug naar toe zitten. Het begon at donker te worden ook cn Tuimeltje rilde van angst. Toen werd er plotseling aan het venster getikt en hij werd zoo wit als een doek. Er klonk een-stem van buiten af, die tot hem zei: „Probeer bet ijzeren staafje van bet venster door te vijlen. Ik ben kikker Karei. Als je vlug bent, kun je langs deze touwladder naar beneden klauteren." Dat was gelukkig iemand die hem hielp. Tuimeltje ging direct aan het werk en binnen een kwartier was hij buiten bij kikkec Karei. „Wc moeten zorgen hier weg te komen," zeiden ze tegen elkaar. „Laten we naar ccn andere stad vluchten," cn zoo vlug ze konden, begonnen ze te loopeti. Eindelijk- waren ze buiten d<j stad en konden zc tegen een boom >vat uitrusten.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6