BI D Verregende Hoeden. J. LOTTGERING, HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE PERS. DE TROONREDE. „Onbehagelijk tekort aan actie". Het Algemeen Handelsblad (li'b.) na gereleveerd te hebben, hoe de Troonrede van 1929 nog sprake van stof tot dankbaar heid voor den toestand van handel en in dustrie, constateert, dat er een stilte gevallen is in het document van de Ridderzaal, dat er eigenlijk weinig muziek meer in is. Het blad mist een vermelding van crisis maatregelen, wil voor het overige de mil- lioenen-nota afwachten, noemt het staats stuk verontrustend stil en besluit: Voorloopig krijgt men uit deze Troon rede wel een onbehagelijken indruk van tekort aan actie. Dit is wel een ouver ture zonder opera, zonder werken. En ook in dien zin, dat men geen enkel motief uit het werk-in-aantocht te hoor en krijgt. We moeten dus maar hopen, dat de regeering meer zal doen dan ze aan kondigt. Hetgeen zeker beter ware dan het omgekeerde. „Zeer meegevallen". De Nieuwe Rotter dam sche Cou rant (lib.) vindt na de grapjes van minister De Geer over de nieuwsgierigheid der pers, de Troonrede zeer meegevallen. Het besef van den ernst van den tijd komt er terdege dn uit al blijft hier en daar ruimte voor de vraag, of de regeering zich in alle ondei'deelen den toestand geheel gerealiseerd heeft. Zoo trekt het b.v. aandacht, dat de regeering niet een maal het woord scheepvaart gebruikt. Het blad is dankbaar, dat de regeering de crisis op den voorgrond stelt, en doet gissin gen naar de vage aanduidingen, waarbij de Troonrede het, op één uitzondering na, laat. Deze uitzondering, de aankondiging van de instelling van een Departement van Econo mische Zaken en Arbeid juicht het blad zeer toe. Met instemming heeft het ook kennis genomen van het beroep op de volkskracht. Jammer noemt het daarom, dat onder de enkele wettelijke maatregelen, die aan gekondigd worden, er één is, die in deze Troonrede den indruk maakt aan Room- sche partijpolitiek uiting te geven, n.l. de aankondiging van de wenschelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Het blad ziet er slechts een aanduiding in, dat de regeering niet stevig in de schoenen der eensgezindheid staat. Schraal is weder de troost voor Suriname. Van Curasao geen nieuws. jjEen kolom vol desillusie". w» „Tot op het hot vermagerd" acht d e T e 1 e- gr a af (neutraal) den inhoud van de Troon rede, die het praedicaat „rede" volgens dit blad niet meer verdient. Het blad klaagt over de partijverdeeldheid en noemt de Troonrede als resultante daar van „opnieuw een kolom vol desillusie, langer dan gewoonlijk, ondiep als gebruikelijk. Men moet het zelfs betreuren, dat de redeloosheid der regeering nog niet geleid heeft >tot de Troonredeloosheid van het .volk. Wat helpt het,, of wij al op jammer klachten worden onthaald, wanneer het opbouwend element der Troonrede zich tot holle, zij het fraaie, woorden be perkt? Gekoppeld aan den leiband der partij politiek, onmachtig om, hoezeer ook „extra-parlementair", zich te stellen boven alle groepsbelangen, aanvaardt het kabinet-Ruys den bestaanden desolaten toestand en zet zich neer bij de pakken". Het blad wil afwachten tot wellicht het besef rijpt, dat de partijpolitiek bezig is het land te ontredderen. „De Geer regeert.". „Zelden is een troonrede uitgesproken, zoo dor, zoo leeg, zoo inhoudloos als de huidi ge,", aldus HetVolk (SD.) Het is de economische crisis die de regeering de gele genheid doet aangrijpen, om de vernieuwing en verdere uitbreiding van de wetgeving zoo goed als stop te zetten. Maar daarenboven heeft het kabinet uit de troonrede weggela ten een heele reeks voorstellen, waartoe het reeds besloten heeft en die het in dit ope ningsdocument van het parlementaire zit tingsjaar volkomen verzwijgt. Het blad noemt de benzinebelasting, een WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 voorstel, dat naar is uitgelekt, de regeering bij het georganiseerd overleg met de bonden, van overheidspersoneel aanhangig heeft gemaakt om de salarissen te verlagen de loonen beneden duizend gulden met 2 1:2 pet., die boven duizend met 5 pet., het nieu we ontwerp L.O.-wet, „een hoogst belangrijk voorstel, waartegen alle onderwijsvoorstan- ders een verwoeden stormloop zullen heb ben te ondernemen," andere voorstellen om de begrooting sluitend te maken. „Een stuk schier zonder beteekenis", wordt de Troonre de zoodoende, dat getuigt van respect voor het monarchale stelsel noch van het parle mentaire. Zooals het thans .gaat, zou men, na dat de Tweede Kamer het adres van antwoord op de troonrede heeft afge schaft, ook de heele troonrede zelf wel kunnen afschaffen. Het stuk bestaat nu voor negen tien den uit een reeks van meer of minder sierlijke frasen, waaraan wij geen be hoefte hebben veel tij-d te besteden. Dat er een hevige economische crisis heerscht en de schatkist daaronder ern stig lijdt, is bekend genoeg en daarover had de troonrede niet zoo vele tirades ten beste te geven. Waarop het aankomt dat is, tot welke voorstellen deze toe stand de regeering leidt. Maar daarover hooren wij niets. Wat een manier van doen! Het S. D. orgaan spoort- aan tot paraatheid van de arbeidersbeweging. Het mist de aan kondiging van bezuiniging op Defensie. Tenslotte constateert Het Volk. dat Fi nanciën meer dan ooit de leiding heeft. De Geer regeert. „Stylistisch forsch staatsstuk." Van een „vooral in den aanhef ook stylis tisch forsch gesteld Staatsstuk" spreekt De Maasbode (R.K.) Het blad zou, indien de regeering door de andere aangekondigde maatregelen tarief- verhooging, benzinebelasting, beperking van de uitgaven voor defensie, en mét inachtne ming van de belangen der kleinste inko mens en der gezinnen, werkelijk geen kans ziet de be gr oo ting sluitend te maken tenzij door een verlaging van de ambten aren-sa larissen, als door de daling van zekere le- vensmiddelenprijzen niet onrechtvaardig schijnt, deze verlaging, hoezeer het haar uiteraard voor de belanghebbenden betreurt, niet a priori durven afwijzen. Overigens ge looft het niet dat een dergelijke verlaging heel veel gewicht in de schaal zou werpen. Zij kan zeker geen 10 millioen opbrengen! De Maasbode juicht de instelling van een departement van Economische Zaken toe, evenals de samenbrenging van de afdeelingen volksgezondheid, werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling bij Binnenlandsche Zaken. De passage over Nederland en België acht het blad weinig stellig. Indien ook de veelbesproken „geest" van saamhoorigheid op de a.s. Ontwape ningsconferentie niet alleen „tot uiting moge komen" maar allen daadwerkelijk zal bezielen, kan onze vreugde over het goedgeslaagde petitionnement pas vol maakt zijn. Voor overige plannen ziet de Rotterdam- sche redactie zich gedwongen de milloenen- nota af te wachten. „Geen tijd voor 'n breed opgezet plan". „God geve aan "de Regeering wijsheid", aldus de Standaard (a.r.) „om op de offervaardigheid des volks een zoodanig beroep te doen, dat het rechtvaardig heidsgevoel er niet door beleedigd wordt. Dat is zeer moeilijk, te meer, omdat niet bij ieder dat gevoel op de juiste wijze zich uit. Wij wachten met groote belang stelling af, wat de Regeering te dezen aanzien doen zal. Aan allerlei geruchten heeft het tot heden niet ontbroken. Wij zullen spoedig weten, wat er van- die ge ruchten waar was. Zeer sympathiek is de zinsnede in de Troonrede, waarin de Koningin een be roep doet op de natie". Het spreekt wel van zelf, dat het thans geen tijd is om een breed opgezet plan van wetgeving, in den gewonen zin des woords, aan te kondigen. Dat is dan ook in de Troonrede niet geschied. De plannen om in het bestuur der econo mische zaken verandering te brengen hebben niet overdeeld de instemming van het orgaan van den heer Colijn. Een man van oud-liberale opvattingen zou het bijv. niet gaarne aan het hoofd van het nieuwe Departement geplaatst zien. Het blad kan meer onderwerpen noemen, die zonder twijfel in het parlementaire jaar de aandacht zullen vragen, zonder dat de Troonrede er gewag van maakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OPNIEUW MODELLEEREN. REGENJASSEN en -MANTELS opnieuw Waterproof maken. Gr. Houtstraat 5 a Telef. 10771. SIEGFRIED VAN PRAAG IN HET DITTSCH VERTAALD. Bij het Reimar Hobbing Verlag te Berlijn zal binnenkort een vertaling van dr. Frans Diilberg van La Judith, een groote actrice, roman van Siegfried van Praag, verschijnen. Sam Levita's Levensdans, roman van den zelfden schrijver, loopt als feuilleton in het Prager Tageblatt. KATHOLIEKE EN ANTI-KATIIOLIEKE BROCHURES. De voor het kantongerecht to Amsterdam behandelde zaak waarin Dinsdag uit spraak zou worden gedaan betreffende den strijd, welke de laatste maanden in de hoofdstad gevoerd wordt tusschen katholie ke- en anti-katholieke propagandisten, is door den' kantonrechter, mr. L. S. G. de Har- togh, veertien dagen aangehouden. Er zal nog een nader getuigenverhoor worden ge houden. DéFILé VOOR DE KONINGIN. Dinsdagmorgen, precies te 10.15 defileerde het detachement der Koloniale Reserve, dat ter gelegenheid van de opening van de Ka mers der Staten-Generaal in de residentie was, voor de Koningin, die met Prinses Julia na en den Prins op het bordes van het paleis „Huis ten Bosch" het voorbijtrekken van de militairen gadesloegen. Onmiddellijk na het défilé weerklonk uit de menschenmenigte een luid driewerf ..hiep hiep hoera!", welke toejuichingen de Konink lijke familie met een hartelijke buiging be antwoordde. De Koningin bedankte overste Barendsen voor het défilé. AANRANDING. Dinsdag is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld een man, die een 15-jarig dienstmeisje aanrandde op een een zamen weg onder Hantummerhoek, in het noorden van Friesland. MOTORRIJDER TEGEN EEN HEK GEREDEN. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur reed de aannemer W. Vlieger uit Rotterdam op zijn motorrijwiel, komende van de richting Leiden, op den Rijksstraatweg nabij Alphen a.d. Rijn. Toen hij eenige familieleden te genkwam, wilde hij plotseling stoppen, doch door een verkeerde beweging gaf hij meer gas met het gevolg dat de motor door schoot. Na rakelings een auto te zijn gepas seerd, reed hij met volle vaart tegen een ijzeren hek op, terwijl de bestuurder er werd afgeslingerd. Na door een geneesheer voorloopig te zijn behandeld werd hij per auto naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. De ge wonde heeft ernstige inwendige kwetsuren opgeloopen. Zijn motorrijwiel werd. ernstig beschadigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 RUN OP DE NUTS SPAARBANK IN VLISSINGEN. Na de sluiting van het kantoor der firma P. J. Siegers en Zoon te Vlissingen. dat sursean ce van betaling zal aanvragen, is Dinsdag een groote toeloop ontstaan op de Nutsspaarbank te Vlissingen. Bedragen tot 100 werden da delijk uitbetaald; hoogere bedragen zullen reglementair binnen een week worden uitbe taald. DE KONINGIN NAAR DE MANOEUVRES. De koningin is voornemens op 22 Septem ber de legeroefeningen in den omtrek van Doetinchem bij te wonen. STADSNIEUWS FAILLISSEMENT EN Door de arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn in staat van faillissement ver klaard: De nalatenschap van J. F. Harting in le ven handelaar bouwmaterialen en hande lende onder de firma Haarlemsche Kalk- centrale. Curator Mr. M. A. van Eek wonen de te Haarlem. C. Oudendijk, winkelier in meubelen, wo nende te Zaandam, Oostzijde 84. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen. wonende te Zaan dam. H. Struving, Insp. Verz. Mij., wonende te Beemster. Curator Mr. H. H. Riepma, wo nende te Edam. Rechtcr-commissaris in al deze faillisse menten Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: P. J. van Aardenburg. wonende te Wijk a. Zee en Duin. Curator Mr. L. V. Hoog, wo nende te Haarlem. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Men schrijft ons: Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Roode Kruis Transport Colonne, die zich in Haarlem en omgeving in den loop der tij den een goede reputatie heeft verworven, worden op Zaterdag 19 September 1931 na tionale wedstrijden gehouden in het verlee- nen van Eerste Hulp bij Ongelukken in het Brongebouw, alhier. Als inleiding gaat vooraf een expositie in één der étalages der Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, hiervoor welwillend ter beschikking gesteld. Hier wordt een overzicht, gegeven over de werkzaamheden der Colonne bij groote rampen, watersnood, stormramp enz-, alsook op het gebied van E. II. b. O. De uitgeschreven wedstrijden beloven een tot nu toe ongekend succes te worden; niet minder dan een 56-tal ploegen zullen hieraan deelnemen; en niet alleen uit Haarlem en omgeving, zelfs uit Groningen zijn ploegen afgevaardigd. Van de zijde der Burgerij mocht de Colonne zeer vele blijken van belangstelling en waar deering voor haar werken ondervinden; bo vendien werden een 28-tal fraaie medailles en prijzen spontaan aangeboden voor de wedstrijden. Ook deze zijn te bezichtigen in de étalage der Fa. Mathot, die uiteraard zeer veel bekijks trekt. JUBILé. Op Vrijdag 18 September herdenkt de heer H. T. Munnik, fotograaf, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. Chemigrafie, in dienst trad. JUBILEUM H. A. RUYGROK Maandag herdacht de heer H. A. Ruygrok, werkzaam ter plaatdrukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier, den dag waarop hij veertig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Door een commissie bestaande uit de hee- ren H. Thuis en F. Uittenbosch is de jubilaris des morgens van zijn woning gehaald en naar de plaatdrukkerij gebracht, waar de heer A. D. Visser hem namens het personeel een enveloppe met inhoud overhandigde. Mej. Mej. Booms bood den jubilaris vervolgens, na mens de firma een bouquet bloemen aan en mej. Neuveglisse, namens het meisjesperso- neel een bloemenmand. Daarna is de heer Ruygrok ontvangen ten kantore van den oudsten firmant, mr. H. J. D. D. Enschedé, die hem op hartelijke wijze toesprak en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud ter hand stelde. FLOR ALIA. Zaterdag en Zondag is de jaarlijksche ten toonstelling van de vereeniging „Floralia" gehouden. De volgende jongens cn meisjes ontvangen een prijs: Lena v. d. Linden, Theo Knol, Martha Stuy, M. Veen, Paul Schras, Truus Priek, Gerrit Lablans, G. Otter Gerard Muncher, Rle Pieters, A. v. d. Weerdt, Dirk Rademaker. Friede Luyten, Klaas Ltirsen, Joh. Roelof.s, Corrie Roelofs, Theo de Pater. J. Rookhuizen Amalia Venger, Willy v. Amstel. Hendrik FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 14) „Laten we erover uitscheiden", stelde Ri chards voor, veel vriendelijker opeens. „Door den omgang met al die fijn-gepolijste jon gelui heb je misschien je zintuig voor 'n beetje ruwe openhartigheid verloren! Je kent we nu toch lang genoeg om te weten, George, dat ik mijn woorden niet op 'n goudschaaltje weeg! En om eerlijk tegen over je te zijn: ik heb niets dan respect voor je, George! Je hebt het al een heel eind verder in de wereld gebracht, dan men van iemand van jouw leeftijd mag verwachten en ik hoop dat je langzamerhand het loon zult zien voor je hard en onverflauwd werken. Als m'n manier van spreken je niet aan staat, moet je maar denken, dat ik een oude man ben, die je gekend hebt van dat je een baby was. Dat is de heele kwestie!" George's drift zakte aanmerkelijk na deze woorden die voor een man als Richards on getwijfeld een zelfoverwinning moesten be- teekenen, maar gehéél voldaan scheen hij toch nog niet. „Ik neem natuurlijk graag aan wat u zegt, meneer Richards", zei hij, opeens cp veel vriendelijker toon dan zooeven. „maar wat me in uw houding tegenover mij hindert, is méér dan uw manier van spreken alleen. Maar dat is nu niet aan de orde. Wara het op aan komt is, dat u een belofte yan mij. verlangt, die ik al aan mijn moeder ge geven heb. Ik heb geen bezwaar die tegenover u te herhalen, als dat de voorwaarde is, waarop Reggy bij ons mag blijven. Ik zal Bertram niet meer vragen. Dat hij vandaag hier was, komt door een samenloop van omstandig heden. Ik had hem al afgeschreven. Maar ik zou toch wel graag willen weten, waarom u zoo'n verschrikkelijk vooroordeel tegen hem heeft?" „Ik heb geen vooroordeel tegen hem. Hij is mij in den grond volmaakt onverschil lig". „Mij niet! Hij is mijn vriend en ik zoek mijn vrienden niet onder losbollen en niets nutten, zooals u schijnt te meenen. Hij is iemand op wiens vriendschap iedereen prijs zou stellen. Waarom bent u toch in vredes naam zoo bang dat Peggy met hem in aan raking komt?" „Dat is mijn zaak! Jij staat scherp op je recht; ik doe het op het mijne, om uit te maken met wien mijn dochter zal omgaan en met wien niet. Ik wensch er verder geen woord aan te verspillen; als de mogelijkheid blijft bestaan dat Sir Guy Bertram hier ooit weer een voet over den drempel zet zoolang zij hier is. gaat Peggy hier vandaanen voorgoed! Je hoeft niet in haast te beslissen. George, misschien krijg je nog spijt van je belofte. Want ik verlang een pertinente ver klaring: onder geen voorwaarden mag deze jongeman hier in huis komen, zoolang Peggy bij je moeder woont. Ik zal je drie dagen bedenktijd geven; als ik Woensdagochtend geen schriftelijke bevestiging van je heb, een belofte zonder eenig voorbehoud, blijft Peg gy geen dag langer hier. De beslissing ligt nu in jouw handen. En misschien wil je nu zoo vriendelijk zijn Peggy bij me te stu ren?" Het Is me altijd buitengewoon, aangena?^ u van dienst te kunnen zijn, meneer Ri chards", zei George met koele ironie. De oogen van de beide mannen ontmoet ten elkaar een ondeelbaar oogenblik toen George de kamer uitging; het was niet twij felachtig dat er een diepe klove tusschen hen bestond, die niet gemakkelijk te over bruggen zou zijn. „Hoor eens, meisje", begon Richards, toen zijn dochter in de kamer was teruggekomen, „dat kan zoo niet! Je bent nog te jong om zelf te beslissen wat'goed voor je is of niet. Als je je ongelukkig voelde op school, had je dat toch kunnen schrijven en vragen of je thuis mocht komen, inplaats van op je eigen houtje naar Engeland terug te reizen!" „Ik was bang dat u het niet zoudt. goed vinden, als ik het vroeg", antwoordde Peg gy. „Maar als ik het noodig oordeel dat je teruggaat, ben je er nog niets beter aan toe", meende haar vader. „Er was een opstandige blik in Peggy's oogen, maar ze zei niets. „Ik ben overigens niet van plan je terug te sturen", vervolgde Richards, „tenminste, ik hoop dat ik daar niet toe genoodzaakt zal zijn. Het is warempel niet zoo goedkoop een dochter in Parijs op kostschool te laten gaan en als jij besloten hebt niet te willen leeren, kan ik het geld beter in mijn zak houden. Bovendien, voor het gewone, practisc'ne leven weet je meer dan genoeg. Dus je ziet dat je nog niet zoo'n onredelijke vader hebt. hè?" eindigde hij met een siecht-gelukbe poging tot scherts. ,N-neen", stemde het meisje zonder veel geestdrift toe. „Wat zou je er van zeggen om bij mij in 't Noorden te komen?" vervolgde Richards. Peggy keek hem verschrikt aan. ..O. vader, dat verlangt u toch niet....!" stamelde ze. „Op het oogenblik nog niet, maar wat er later gebeuren zal is een andere vraag. Je plaats is bij je vader, zou ik zeggen, wanneer die je een tehuis aanbiedt". „Maar waai-om hebt u daar dan nooit eer der over gedacht, vader? Ik ben immers nooit irr uw huis geweest, nog eens om een paar dagen te logeeren. Ik heb dit hier als mijn tehuis leeren beschouwen; ik ben er aan gehecht en wil hier blijven"» „Het is ook mijn bedoeling dat je hier voorloopig blijft', tenminste wanneer aan een bepaalde voorwaarde, die ik George heb ge steld, wordt voldaan. Anders blijf je hier niet". „Wat voor voorwaarde?" vroeg het meisje in spanning. Richards gaf niet direct antwoord. „Ik was niet van plan er met je over te spreken", antwoordde hij na even nagedacht te hebben. „Maar ik zie eigenlijk niet in, waarom ik je er buiten zou houden. George moet mij beloven, dat de jongeman, die hier vandaag geweest is, niet meer zal terugko men". Peggy kreeg een kleur als vuur. „Waarom zou Sir Guy Bertram hier niet meer mogen komen, vader?" viel ze uit-. „Hij is een vriend van George!" „En van jou ook. niet waar jongedame? En ik wensch niet dat dat zoo verder gaat begrijp je? Als deze jongeman bijgeval oen zwak plekje in je "nart veroverd heeft, doe je verstandig hem daaruit zoo gauw mogciljk te verwijderen". De arme Peggy was gekwetst in haar beste gevoelens van trots en kieschheld door deze ruwe. onbarmhartige woorden. Door zijn ver regaand gebrek aan tact, had haar vader een sluier verscheurd, die lag uitgespreid over iets heel teers, dat ze zichzelf nog nau welijks had durven bekennen. Het meisje barstte in tranen uit. „Hoe kunt u zulke dingen zeggen, yacterl" De profesfeerende onderwijzers. Uitbreiding van de actie. Het massale protest der Engelsche onder wijzers tegen de 15 percent salarisverminde ring, waarvan wij gisteren melding maakten, is. naar de News Chronicle mededeelt, nog toegenomen na een radiorede door den kan selier van de schatkist. De nationale bond van onderwijzers heeft een communiqué verspreid, waarin de woor den van den kanselier betreffende de salaris sen als misleidend worden aangemerkt. De door hem gemaakte vergelijking met de sala rissen van vóór den oorlog, waarbij hij aan toonde. dat het tegenwoordige salaris van den onderwijzer tweemaal zoo hoog is, noemt het communiqué een onjuist gebruik maken van een schandelijke financieele regeling ge durende de jaren 19131914. Op een meeting te Edinburgh in Schotland, verklaarde een spreker, dat 25000 Schotsche onderwijzers protesteeren tegen deze boos aardige behandeling van onderwijs en opvoe ding. Een resolutie werd aangenomen, waar in verzet wordt aangekondigd tegen het systeem om onderwijzers te beschouwen als een speciale klasse voor onrechtvaardige be handeling. In Cardiff is eveneens een protestactie op touw gezet. De onderwijzers van Yarmouth hebben het plan om, indien de salarisverlaging inder daad doorgaat, geen deel te nemen aan het sportieve leven der kinderen bulten de schooluren. Dat betcekent o.a.. dat dc voet balcompetitie voor schooljongens het komend seizoen niet gehouden zal worden. Hendrik Draaisma, P. Claudius. Dina Steen- ken Wout v. d. Landen. Joh. v. Walsum. Truus Koelemeyer, Tine Last, Ina Veerman. Robl Lugtmeyor. Jo Willemsen. Paul Schras extra. J. 11. Tcljeur, Betsy Harmsen. Hanny Pieters, Wlm Booms, Joh. Swcers, Mientje v. Dijk, Neily v. Siooten, Wim Hendriks, Thijs Honkoop, met lof. OPMERKINGEN VAN LEZERS. GEVAARLIJKE, UITSTEKENDE RAILS. „Iemand die reeds 30 jaar fietst", schrijft: Fietser! Wacht u voor den Zijlweg! Op mijn vrijen Zaterdagmiddag zou ik over den Zijlweg naar huis fietsen. Achter mij kwam een tram. Ik moest dus naar links uitwijken, kwam tegen de hooger dan dc weg liggende tramrails aan en sloeg achterover, de fiets over mij heen. Ik kwam met deiu schrik en een paar blauwe plekken vrij. Maar't had ook erger kunnen zijn en dan had de gemeente geld moeten uittrek ken voor 'n plaatsvervanger. (Ik ben nl. ge meente-ambtenaar! Zou ze dit geld niet liever willen uittrekken om deze gevaarlijke railsligging te veranderen, Of wacht men tot het kalf verdronken is, om den put te dem pen? Wie geeft hierop een antwoord? Een bewoner van den Zijlweg, die mij had zien vallen, zei, dat er dagelijks op diezelfde plek ongelukken gebeuren. HET TOON EEL. „EXTRA TIJDING" In den Stadsschouwburg ging gisteren avond de Haarlemsche première van „Extra Tijding" de moderne Amerikaanschc satyre van Hecht en MacArthur, door de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel onder de Meester's regie vertoond. De heer J. B. Schuil heeft deze vertooning reeds eenigen tijd geleden onder „Het too neel te Amsterdam" gerecenseerd- De Haar lemsche première kunnen wij dus met enkele woorden memoreeren. De zaal was slecht be zet, en het bleek wel. dat „Extra Tijding" geen kasstuk zal worden. Zooals men weet, speelt het in de Perskamer van het Criminal Courts Building te Chicago en dc toestanden waarvan we kennis nemen, zijn dan ook op ende op Amerikaansch. De Amerikaanschc litteratuur op het gebied van dc criminali teit heeft ons geleerd, dat „Extra Tijding" dc Chicagosche waarheid wel zeer dicht moet be naderen De corrupte bende dagbladschrijvers, die dc stof tot dat sensationeele stuk geleverd heeft, schijnt naar het leven te zijn getee- kend.... en voor hen die in Nederlandsche journalistiek hun dagelijksch brood in eer lijkheid en rechtschapenheid verdienen, moet ons land wel een Olympos van volmaaktheid schijnen, vergeleken bij de poel van verderf, waaruit dc lieden van de pers van Chicago hun primeurs voor de eerste paginabag geren. Het stuk werd, zooals het behoort d.w.z. in een razend snel tempo en met veel bra- vour gespeeld. Onze eerbiedwaardige Toonee- lislen spanden zich werkelijk in. om ons te doen gelooven, dat zij de zomervacantie in de misdadigste stad van Amerika hebben door gebracht. En zij slaagden daar waarlijk in. Het wascrimineel. snikte ze'. „Alsof iko. ik hoop Sir Guy Bertram nooit weer te ontmoeten" „Ik zal ook wel zalig oppassen, dat het .niet weer gebeurt", verklaarde Richards schamper. Daarop verliet hij de kamer; hij hield niet van vrouwentranen. Ofschoon hij er in was geslaagd de stem ming in het kleine gezin van mevrouw Greenfield grondig te bederven cn twee le den er van ernstig tegen zich in 't harnas te jagen en van streek te maken beschouwde Richards, in de hevigheid van zhn begeerte om zijn doel te bereiken, zijn taak nog niet als volbracht. Hij was er ten zeerste op gesteld, dat Peggy in High gate zou blijven, maar was niet over tuigd dat George tenslotte bereid zou zijn de schriftelijke" verklaring te geven in den vorm, dien hij had geëischt- Richards was iemand die van snel en doortastend hande len hield, fijngevoeligheid was een eigen schap, die hem niet in den weg zat en zich vijanden maken iets, waarom hij zich niet bekom mei-de. Zoo kwam hij tot de slotsom dat de beste methode om de moeilijkheden eens en voor al op te lossen waren, zelf naar den man toe gaan, dien hij van Peggy wonschte verre te houden. Hij besloot er geen gras over te laten groeien en Guy was nauwelijks van zijn uitstapje naar Highgate op zijn kamers terug, toen hij tot zijn onuit sprekelijke verbazing bezoek kreeg van den man. wiens gezicht hij enkele uren te voren vluchtig door het open venster van mevrouw Greenfield's salon had gezien. „U kent mij niet", begon Richards, nadat hem een stoel was aangeboden; ..en u zult mij waarschijnlijk kwalijk nemen wat ik te zeggpn heb. Maar daar is niets aan te doen; ik zal kort zijn en open kaart met u spelen. Ik beu geen diplomaat en geen jonkertje uit een salon; ik zeg de dingen rondweg zooals ik ze op het hart heb!" „(Wordt; yervolgcU

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7