INGEZONDEN STATEN-GENERAAL. KM- ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimelt je beleefden. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GEVAARLIJKE AUTO BESTUURDERS. Geachte Redactie, Ieder, die dagbladen leest en de dagelijk- sche serie auto- en motorongelukken volgt, zal zich ongetwijfeld de vraag gesteld heb ben: „Kan het langer zoo?" Hij, die zelf gewoon is aan het stuur van een auto te zitten en wiens gemoed nog ont vankelijk is voor gemeenschapsgevoel, die nog niet door egoïsme, verwatenheid of ver zekeringspolis-veiligheid is afgestompt en die dan de woeste rijders in hun auto's over den weg ziet razen, letterlijk met eens anders leven en veiligheid spottend, die zal de vuis ten ballen en uitroepen: verdraagt de ge meenschap dit nóg langer? Verheft dan nie mand in de Volksvertegenwoordiging zijn stem hiertegen? Ik ben zelf autobestuurder, ruim 20 jaar, ik reed meer dan 300.000 K.M., bezocht ongeveer geheel Europa en heb dus eenige ervaring. Helaas kan ik van zéér vele mede-autobestuurders voornamelijk de jongeren niet veel anders dan kwaad zeg- gen. Als losgebroken wilden, zoo jagen zij overal hun auto's in. Aan algemeene veiligheid, aan verkeersregelen, aan wettelijke voorschriften, aan het leven of de verminking van hun medemenschen, aan niets van dat alles storen zich de maniakken. Het gaspedaal en vooruit! dat is de menschelijkheid die hen bezielt. Ik houd een soort kladrijjournaal, *n kleine statistiek van „hoe men rijdt" en zoo kom ik aan het volgende: Bij rijwegen rechts den voorrang verleenen, dat doen ongeveer twee per tien, dus 20%. Als op een smallen weg rechts een verkeersbelemmering staat, bij voorbeeld auto, wagen of kar, dan is de rechtsrijdende wettelijk verplicht bij gelijk tijdige nadering van iets van den tegen- overgestelden kant, daarachter te stoppen. Ongeveer drie per tien doen dit. 70% jagen hun wagen er in en hij die recht heeft om door te rijden moet dan maar zien dat hij hals over kop zijn wagen stopzet of er komt een botsing. Zich storen in dorpen of steden aan borden met snelheidsbepallngen? Nog geen drie per tien die er eenige nota van nemen. Verschil lende data zou ik kunnen noemen waarop auto's door drukke dorpen met 60 80 en soms 100 K.M. raasden. In de drukke en smalle straten van Haarlem heb ik zéér dikwijls snelheden van 60 K.M. en meer gecontroleerd. Rijdt een bezadigd mensch met 25 30 K.M. door een drukke straat of dorp, direct is er een file auto's achter hem en de bestuurders geven door groot lawaai met hun claxons hun vreeselijk ongenoegen te kennen. Hoofden worden buiten de portieren gestoken en de bekwame rijder wordt aangekeken met blik ken van woede en verachting. Hoeken worden genomen met 60, soms 70 Op het Verwulft rent er een door de spie gelruit van Vroom en Dreesmann, op den hoek van dé Julianalaan raast er een (omge kanteld) door het sousterrein van een villa, bij de Amsterdamsche Poort wordt een auto als een noot gekraakt tusschen twee tram wagens. Nevermind. Aan zulke wissewasjes kan een flink automobilist zich niet storen. Fullspeed! Nergens voor stoppen! Dat is eex-st echte be kwaamheid! Deze verschrikkelijke feiten, die ik nog wel met een honderdtal zou kunnen aanvullen zinken in het niet bij een methode, die vóór ongeveer twee jaar sporadisch begonnen is, doch zéér sterk is toegenomen. De grand- seigneur in eigen oogen is op 't oogenblik hij, die met ontzettende snelheid midden langs een weg raast, voor niets en voor nie mand uitwijkt en dan achter zijn stuur zit met een gezicht van: „Nou, wie doet me wat?" Meestal zijn het zeer luxueuse wagens, met als bestuurder gewoonlijk 'n jong ventje. De strengste en meest drastische maatrege len zijn tegen deze gevaarlijke rijders drin gend noodzakelijk. Een paar weken geleden had ik tusschen Haarlem en Halfweg nog een ontmoeting met twee van die helden. Met 40 K.M. reed ik Liedebrug—Halfweg. Van Half weg kwam een groote luxe wagen met pl.m. 100 K.M. midden op den weg aangerend. Hij werd achterhaald door een dito wagen, die met minstens 120 K.M. geheel links langs den grasrand raasde. Eén seconde had ik beraad of ik aan gehakt verpletterd wilde worden of het wou wagen tusschen de boompjes door over het rijwielpad nog vóór de slodt m'n wagen stop te zetten, 't Gelukte, de grand- seigneurs renden door en wie deed hun wat?? Een niet minder groot gevaar voor de vei ligheid is het verhuren van auto's zonder chauffeur. Iedere bekwame en voorzichtige bestuurder zal als hij een nieuwen wagen krijgt dezen eerst op een stillen weg en zéér voorzichtig probeeren, om met de eigen schappen, kuren en streken van de auto be kend te worden. Aan een verhuurauto zonder chauffeur ontbreekt meest zéér veel, soms zoo wat alles. Verzekering dekt weer den ver huurder en heel vaak zal een botsing met zijn wagen hem niet ongevallig zijn. De huurder komt, geeft wat voorschot op zekerheid en in een hem totaal onbekenden wagen wordt hij op het. publiek losgelaten. Begin Augustus stond ik met m'n Ford te wachten voor de brug van het Merwede- kanaal Mulderstraatweg. Van de richting Muiden kwam een auto aan. De bestuurder wist geen ander middel om zijn wagen tot stand te brengen dan maar boven op m'n Ford te rijden. Hij trof toevallig de schokv bumpers en veroorzaakte dus weinig schade. De man hij was geheel van streek had des morgens dien wagen in Enschedé ge huurd, kende er niets van, doch werd maar in het drukke verkeer losgelaten. Slippen vindt bijna altijd zijn oorzaak in te groote snelheid. Bij remmen moet de wagen dan zwenken of draaien. Bij gladde wegen moeten hoeken zeer langzaam en voorzichtig genomen worden. Zie maar eens op gladde wegen hoe voorzichtig bekwame rijders zich gedragen. Eigenaars van lichte en smalle wagens moeten geen snelheden willen halen zooals zware automobielen. Ik bereed drie lichte Citroën auto's. Boven de 50 K.M. werden zij zelfs op de'mooiste wegen, wild en kregen nei ging om te springen. Daarmee moet een be- stuurder rekening houden. Méar, zoo hoor ik verschillende lezers al zeggen, u somt wel het zondenregister van de maniakken op en iedere courant bevestigt met treuiige feiten uw bewering doch geef liever middelen aan om het te voorkomen. Of zijn hiervoor geen middelen? en moeten wij dit maar als een onafwendbaar iets aanvaar den? Mijn antwoord is dan: middelen zijn ei zeker; binnen twee maanden kan er een ab solute veiligheid komen, behoudens natuur lijk een onvermijdelijke samenloop van om standigheden. Doch het moeten drastische of paardemiddelen zijn en gezien de mentaliteit van het Hollandsch parlement heb ik hierop weinig hoop. Als afdoend middel zou ik willen: de wet verbiedt elke verzekering van automobielen, want met de polis als mascotte begaan de maniakken de dolste dingen. De wetgever stelt bij het rij- en nummer- bewijs vex-plichtend een zakboekje, bevatten de de motorwet, benevens verschillende kaartjes in kleurendruk als voorbeelden hóe men rijden moet, rechtshouden, voorrang laten, passeeren, hoeken en bochten maken, enz., met de boete bij niet opvolgen van de bepalingen, direct er bij. Achter in het boek je een tiental gelinieerde blanco bladzijden. Gewone overtredingen komen niet meer voor den rechter; de bevoegde verbalisant schrijft op de bladzijde van het zakboekje plaats, dag en uur en het feit van de over treding. De auto wordt vastgehouden, de overtreder kan met zijn boekje naar den ont vanger van successie gaan en daar de boete (minimum 25) betalen. De ontvanger tee kent de ontvangst in het boekje af, geeft quitantie en tegen afgifte van deze quitantie, plus stalling- en bewakingskosten krijgt, de overtreder zijn auto terug. Niets zou den maniak meer treffen dan dat hij, na het gebruik van de noodige cocktails, met zijn dame zijn auto moest verlaten. Voor iedere verdere overtreding, binnen 3' maan den zou de straf progressief verdubbeld moe ten worden. Voor renners zonder noodzaak op het midden van den weg zou het minimum moeten zijn de tienvoudige boete van nu, aafi het handhaven van de toegelaten snelheid wordt streng de hand gehouden. Voor dx-on- ken bestuurders, zoomede van hen die door verregaande roekeloosheid ernstig lichame lijk letsel aan iemand toebrengen, zou door den rechter de auto verbeurd verklaard moe ten worden. Deze middelen (en natuurlijk nog veel wat hierbij aansluit) zullen den roekeloozen weg gebruiker wel leeren, hoe hij zich in zijn auto gedragen moet. Dan kan het verkeer met de moderne middelen weer een genot worden. Nu is het rijden in een automobiel zelfs voor den bekwaamsten en voorzichtigsten bestuur der een marteling. Geen minuut is hij veilig. Niet zijn bekwaamheid, doch het toeval, het geluk of 't ongeluk, de onbeschoftheid van den weggebruiker zonder verantwoordelijk heidsgevoel beslissen over zijn verminking of verplettering. H. S. VLIEGER. Heemstede, 13 September 1931. ESPERANTO. Weinigen zullen er zijn, die nooit hoorden van Esperanto. Dagbladen en tijdschriften en niet te vergeten de radio hebben al zoo veel over het onderwerp verkindïgd en blij ven doorgaan het groote nut van deze wereld taal bekend te maken. Doch zooals met vele nieuwigheden, nog steeds is men niet alge meen overtuigd van de enorme voordeelen die gelegen zijn in het bezit van één gemeen schappelijke taal naast de moedertaal. Ex- prestreinen, automobielen en vliegmachines hebben het pleit gewonnen van diligence en trekschuit en zij hebben ons de middelen verschaft om in enkele dagen de verst ver wijderde landen en steden te bezoeken en in contact te komen met alle volkeren der wereld. De telegraaf, de telefoon en de bladen houden ons voortdurend op de hoogte van wat er in geheel Europa, ja in de geheele wereld gebeurt en zij hebben ons geleerd, dat er buitexx onze grenzen geestelijke stroomin- g.en bestaan, dat er ook buiten ons land menschen wonen, die soortgelijke belangen hebben als wij. En wie zich op de hoogte stelde van werkelijk internationaal leven en van wereldverkeer zal tegelijkertijd gevoeld hebben het groote nut van een wereldtaal. En als zoodanig is Esperanto te beschouwen en wordt ook in zeer veel kringen als vast staand aangenomen dat deze wereldtaal de taal der toekomst is. Men leze het belang rijke artikel van Professor Casimir eens, dat voorkomt in de Telegraaf van 9 Augustus. Het toenemexide wereldverkeer maakt de beheersching van vele vreemde talen steeds noodzakelijker, tenzij wij rationeel zijn en één gemeenschappelijke taal gaan beoefe nen naast de taal van ons geboorteland. Wie daarnaast nog meerdere talen wil leeren zal steeds daartoe gelegenheid blijven vinden en wat nog meer zegt Esperanto geleerd hebben de zal het aanleeren van elke vreemde taal ons gemakkelijker vallen. Doch de hoofdzaak in het leeren van Espe ranto bestaat daar in, dat wij in nauw contact komen met alle volkerexi der wereld. Wie het voorrecht had een Internationaal Esperanto- Congres mede te maken waar uit meer dan 30 verschillende landen menschen bij waren en waar men zich op gemakkelijke wijze met elkaar over de meest uiteenloopende onder werpen in de gemeenschappelijke taal kon onderhouden, werd wel zeer overtuigd van het groote nut van deze wereldtaal. Waar Esperanto zooveel gemakkelijker is aan te leeren, dan elke andere taal (naar de secretaris van den Volkerenbond reeds eenige jaren geleden verklaarde tienmaal zoo spoe dig als de moderne talen), neme men eens de proef. De gemeente Heemstede, eexx der eerste van ons land, die het groote belang van Esperanto inziet, opent dit jaar evenals het vorige, wederom een cursus voor volwassenen in de avonduren. Onder bevoegde leiding wordt er gelegenheid gegeven zich in deze taal 'te oefenen en opgeleid te worden voor de examens, die reeds sedert enkele jaren in ons land zijn ingesteld. Werkelijk over eenige jaren zal Esperanto de wereld hebben veroverd en gelukkig dan degenen, die deze taal machtig zijn niet alleen haar kunnen schrijven en lezen, doch vooral spreken, want men vergete niet dat Espe ranto reeds nu is: een levende taal. Heemstede, 16 September 1931. TWEEDE KAMER. 17 September. De formeele vergadering. Ambts aanvaarding. De eerste vergadering van de Tweede Ka- met na die op den grooten derden Dinsdag in September is de formeele vergadering. Dan komt er schier geen eind aan de voorlezing van officieele bescheiden, dan worden alle mogelijke commissies benoemd, aangevuld of samengesteld. Maar 't is ook de vergadering, waarin de nieuw-benoemde voorzitter zijn ambt aanvaardt. De heer van Schaik heeft er „slag" van aan deze daad waardigheid bij te zetten door steeds een redevoering te houden welke naast de gpede eigenschap van plechtig te zijn ook een deugdelijken breeden inhoud heeft. Vandaag sprak Mr. van Schaik over den nood der tijden en het publieke recht het volgende: „Geachte medeleden! De voor mij zoo ver- eerende uitslag der stemming over het voor zitterschap en de wijze, waarop gij dien op een door het reglement van oxxle niet ge kende wijze hebt willen onderstrepen, heb ben mij ten zeerste getroffen. Mij gesteund voelende door deze uiting van vertrouwen, neem ik gaarne opnieuw de leiding van ons college op mij. Wij leven in bewogen tijden. CX>k in het par lement zal in verband daarmede over gewich tige werkbelangen moeten worden beraad slaagd en beslist. De verontrustende toestanden en gebeurte nissen in andere landen en werelddeelen ga de slaande, mogen wij echter ons land en haar bewoners gelukkig prijzen, dat al neemt de bekommering toe, van eenige ontredde ring, verwarring of nationale verscheurdheid geen sprake is en ook geen sprake behoeft te zijn. Stemt dit tot groote dankbaarheid, an derzijds maant een en ander ons, als volks- vertegenwoordigers, er naar ons vermogen voor te waken, dat ons volk zonder al te ern stige schokken deze zorgelijke tijden kan blij ven doorstaan. Ons streven zij vooral gericht op de een heid des vredes, die het best wordt bewaard, indien men elkanders lasten zooveel moge lijk tracht te dragen en te verdeelen. Daarbij hebben wij te bedenken, dat het niet alleen de stoffelijke welvaart is, die den rijkdom van een volk en zijn levenskracht be paalt. In de wereld heerscht overvloed, doch wordt armoede geleden. Er is een wanverhouding tusschen werkgelegenheid en beschikbare ar beidskrachten. De noodlottige ontwrichting in het proces van den arbeid, de voortbren ging en de verdeeling doet zoeken en streven naar nieuwe rechtsvormingen. Dat de gren zen van het publiek recht ter wille van het gemeenschapsleven en het algemeen welzijn naar velschillende zijden moeten worden uit gezet, schijnt mij nauwelijks voor betwisting vatbaar. De voornaamste politieke zorg van het he den en van de toekomst is dan ook onge twijfeld, internationaal zoowel als nationaal, de juiste vormen te vinden en vormen te scheppen, die met aanpassing aan het be staande de geleidelijke' maar noodzakelijke ontwikkeling onzer staatsinstellingen verze- keren. In zooverre is een geenszins lichte, maar wel mooie taak weggelegd voor hen, die als wij aan het staatsbestuur hun medewerking hebben te verleenen. Haar traditie getrouw zal de Kamer ook dit jaar in diepen ernst en zonder kunstma- tigen hartstocht de volksbelangen trachten te dienen, naar beste weten. Mogen zij, die ons afvaardigden, daarbij levendig en tevens welwillend beseffen, dat al kan de critiek op veel van het bestaande gegrond zijn, de staatsmankunst een zeer xnoeilijke is. Terwijl ik in Gods vertrouwen het voor zitterschap aanvaard, stel ik U voor, thans met onze werkzaamheden een aanvang te maken." Deze rede werd met een hartelijk applaus beloond. De Kamer heeft weer drie vaste commissies benoemd, n.l. a. voor privaat- en strafrecht b. voor belastingexx, c. voor openbare wer ken, verkeers- en watex-staatsaangelegenhe- den. In de commissie voor privaat- en straf recht, werden benoemd de leden Heemskerk, Marchant, Duys, Katz, Knottenbelt, Korten- hox-st en Goseling. In de commissie voor de belas tingerx werden benoem d de leden Van Vu uren, Fleskens, v. d. Tempel, Oud, Berema, De Wilde en Rutgers van Rozenburg. In de commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden werden benoemd de Kamerleden Bongaerts, v. d. Waerden, Van Dijk, Krijger, Ebels, Feber en v. d. Bilt. Ook werd de commissie voor de buiten- landsche aangelegenheden benoemd. Zij zal samen gesteld zijn uit de heeren Heemskerk, Marchant, Schokking, Vliegen. Bongaerts en Knottenbelt. Tenslotte vermelden we nog de samen stelling van de Commissie voor de rijksuit gaven: de leden Aalberse, Van Vuuren, Vlie gen, Oud, Schokking, Rutgers van Rozenburg en Bierema. Verzonden zijn toen, na deze benoemingen naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht de wetsontwerpen: Goedkeuring van het verdrag ter bestrijding van de val- schemunterij van 20 April 1929; wijziging van het Wetboek van Strafrecht in verband met het Verdrag van 20 April 1929, ter bestrij ding van de valsche-mixnterijwettelijke be palingen omtrent de rechtsverhouding van agenten en reizigers; naar de vaste commissie voor belastingen de wetsontwerpen: tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine en ver hooging van het tarief van invoerrechten. Voorts werd besloten, om het wetsont- wex-p betreffende de uitoefening van de artsenijbereidkunst te verzenden naar de bijzondere commissie voor het wetsontwerp: ,3epalingen omtrent het met openlijke aan prijzing in het verkeer brengen van midde len tegen ziekten". Tenslotte had de regeling van werkzaam heden plaats. Besloten werd op 13 October weer bijeen te komen ter behandeling van een aantal wetsontwerpen, waaronder als de beide be langrijke: de steun ver leening aan mobili satieslachtoffers en de nieuwe voorstellen betreffende den economischen voorlichtings dienst. Op de agenda werd ook geplaatst de even te voren goedgekeurde interpelLatie-v. d. Tem pel over de crisis en de werkloosheid. Communist De Visser vroeg een interpel latie aan, over de deputatie van een chi nees". EERSTE KAMER. Het adres van Antwoord. Slechts een kwartiertje vergaderde vandaag de Senaat tot het behandelen van het adres van Antwoord op de Troonrede, een behan deling, die in het geheel geen discussie uitlokte. Zonder moeite kwam het adres tot stand in den volgenden vorm: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer der Staten-Gexxer aal waardeerde hoogelijk het voorrecht, Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, weder in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal te mogen zien, tot opening van de gewone zitting. 2. Met Uwe Majesteit verkeert de Kamer diep onder den indruk van den zorgwekken- den economischen toestand en zij is er even eens van doordrongen, dat het beleid der Regeering, zoowel hier te lande als in de deelen des Rijks buiten Europa, ernstig rekening moet houden met de wereldcrisis. Dat onder deze omstandigheden, tot het be houd van het financieel evenwicht, eisc'nen van buitengewone ingetogenheid en offerzin moeten worden gesteld, beaamt de Kamer. 3. De Kamer deelt Uwer Majesteits over tuiging, dat het Nederlandsche volk, hetwelk reeds meermalen met groote zedelijke kracht onder Gods hulp ernstige moeilijkheden heeft overwonnen, ook thans zijn verleden getrouw zal blijven. 4. Met belangstelling nam de Kamer ken nis van het vornemen tot instelling varx een Departement van Economische Zaken exx Ar beid. 5. Ook de Kamer stemt het tot vol doening, dat de betrekkingen van Nederland tot andere Mogendheden bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard zijn eix met Uwe Majesteit hoopt zij, dat het besef van de saamhoorigheid der volken bij de aanstaande Ontwapeningsconferentie tot uiting moge komen. 6. De Kamer ziet de Indiening der aan gekondigde wetsontwerpen mot belangstelling tegemoet. 7. Met Uwer Majesteits bede, dat God Zijn zegen aan den arbeid <ier Staten-Generaal moge schenken, stemt de .Eerste Kamer van harte in. Dit adres is hedenmiddag aan H. M. de Koningin aangeboden door dvm Senaats president, baron de Vos van Stoenwijk, ver gezeld van de commissie van redactie. De Senaat komt op nader te bepalen datum bijeen. INTIMUS. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 19 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. VARA-Uiteending. 10.00 v.m. VPRO. 6.45 en 7.30 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleere- koper. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continube drijven. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Groot Volkstooneel en H. J. van Braambeek (toespraak) 12.00 Concert VARA-Septet en Gramofoonpl. 1.45 Pauze. 2.00 Operette-pro gramma. Friedl. Dotza, Elly Krasser, Alb. May, H. Weissbach (allen zang), en Ziegler (piano). Leden van het Fritz Hirsch Ensem ble. 4.00 L. N. Palar; .Jets over de Indone sische nationalistische beweging". 4.25 Con cert VARA-Mandoline- Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 4.40 Instit. voor Arb. Ontwikkeling. 4.55 Concert (vervolg). 5.05 Otto v. Tussen- broek: Reizen en trekken. 5.35 Vervolg con cert. 5.50 SDAP-kwartiertje. 6.05 Oom Keesje vertelt voor de Kinderen. 7.15 Viola d'aixiore recital door C. Kint. Vleugel: Joh. Jong. 7.45 VARA-Varia. 7.50 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.00 De Wijze uit het Oosten. 8.30 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Julius Hagenaar (xylofoon, klok kenspel, celesta en marimba). 9.00 Teun de Klepperman. 9.15 J. de Wolf: „Iets over het leven en de organisatie van particuliere chauffeurs". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Zang en Piano door Henry Oostra en Joh. Jong. 10.45 Vervolg concex*t. 11.30 Gramofoonplatenconcert. HUIZEN 298 M. (Uitsl. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl.. 9.30 Uitz. voor Arb. in de Continubedx-ijven. R.E.T. Koor o.l.v. W. F. Kools. 11.30 Gods. Halfuurtje door Pater Lector J. Dito OP. 12.00 Politieber. 12.15 KRO Sextet o.l.c P. Lustenhouwer. 1.45 Post- duivenberichten. 1.50 Gramofoonpl. 3.00 Kin deruur. 5.00 Concert KRO-Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00 Sportoverzicht. S. P. J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 Vervolg concex-t. 7.00 Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: „Maansver duisteringen". 7.30 Politieber. 7.45 Gramo foonpl. 8.00 Populair concert KRO Salon orkest o.l.v M. van 't Woud. 11.00 Gramo foonpl. DAVENTRY 1554.4 M 10.35 Moxrgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20 Or kestconcert. 3.50 Concert. Militair Orkest (T. Kinniburgh (bas). 5.05 Orgelspel door F. Foort. 5.35 Kindex-uurtje 6.20 Nieuwsber. 6.50 Zang door Evelyn Arden exx George Parker. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. 7.50 Koorzang. 8.20 Concert. M. Teyte (sopraan), A. Fear (bari ton) Marie Hall (viool), orkest. 10.00 Be richten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing door Senatore Marchese G. Max-coni. 10.50 Dans muziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 IVL 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Humor teekenaar en gramofoon. 9.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 10.55 Gramofoonplp. 1.25 Orkestconcert. 2.55 Gramofoonpl. 5.20 Con cex-t. Orkest en bas. 8.20 Vroolijke avond. Daarna; Berichten en tot 11.50 Orkestcon cert. 11.50 Gramofoonpl. Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25 Orkestconcert. 2.50Gramofoonpl. 3.50 Orkestconcert en viool-soli. 8.20 Ox-kestcon- cert en zang. 9.30 Cello-recital. 10,55 Saxo- foon-soli. 10.50 Liedjes bij de luit. 11.10 j-J Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. cn 338,2 M. 508.5 M.: 5.20 Orketsconcertr- 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Vaudeville. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert en solisten. ZEESEN 1635 M. 7.00 Gramofoonpl. 10.55 Berichten. 12.25 Schooluitz. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3.20 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.20 Avondconcert 9,20 Berichten. 9.30 „lm Funk und auf der Bühns" m.m.v. orkest. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dan-s muziek. Tuïmcltje holde de muts achterna en kikker Karei moest er echt hard om lachen, maar toen hij zag dat Tuimelt je steeds verder en verder rende, zette hij het ook op een loopen. Het was alsof de wind er plezier in had, die twee kereltjes zoo te zien hijgen, want telkens als Tuimeltje bij de muts was en die wilde grijpen, tjoepte deze weer de lucht door. Op een hoogen berg stond een boom en daar bleef de muts in hangen. Tuimeltje stcud er wel een beetje raar van te kijken, want hij kon niet goed in boomen klimmen, maar zijn hoofd was zoo koud en het waaide nog altijd zoo hard, dat hij wel moest probeeren, boven in den boom te komen en zijn muts te pakken. Kikker Karei stond alles in de verte af te kijken en Tuimel tje klampte zich aan de takken vast. Nu nog zijn arm wat verder uitgestrekt en dan zou hij de muts weer hebben. Maar het windje had anders beslist en toen Tuimeltje de muts had, begon hij zoo heftig met den boom te schudden, dat Tuimeltje de muts liet vallen cn alle moeite had niet naar beneden tc rollen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14