HET PETITIONNEMENT DER NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. Het woord is aan... Cabaret „Modern" wïïkm Het Belangrijkste. Neerland's vredeswil. 49e Jaarfransr No. 14795 v Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vriidag 18 September 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. w. peereboom IJTTC.AVF DFR N V I OIJRFNS fOSTFR en ROBERT PEEREBOOM. UHUAVL INV LUUKL1NÖ 1 LK* Hoofdred.cteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, per maand 1.20, per 3 maanden f 3.5734, franco per post 3.87J4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 030. elke regel meer f 0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150—, Elke ande- vingerf 150.-, Arm- of Beenbreuk flOO.-» Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Axel Munthe .JEcn man kan heel toat verdragen, zoo- lang hij zichzelf verdragen kan". Groote indruk in Genève. Prachtige redevoering van Titulesco. -- Lord Robert Cecil en de leiders der Amerihaansehe ontwapeningsactie enthousiast. -- Navolging van het Nederlandsche voorbeeld xal ern stig in overweging worden genomen. Hef Petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers. Buitengewone indruk te Genève. Donderdagmiddag heeft dan te Genève de plechtige aanbieding plaats gevonden van het petitionnement voor internationale ontwape ning, georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. De heer J. W. Henny, voorzit ter van de Nederlandsche Dagbladpers sprak in de Fransche taal een rede uit, die wij in ons vorig nummer reeds afdrukten, hij was vergezeld door Mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris der zelfde vereeniging en door den hoofdredacteur van ons blad, den heer Robert Peereboom, van wien het initiatief voor deze geheele actie is uitgegaan en die als voor zitter der Petitionnementscommissie optrad. Hiernaast vindt de lezer een weergave van de gloedvolle redevoering, waarmede de heer Titulesco, voorzitter van de Volkenbonds vergadering, de oorkonde in ontvangst nam. Deze eerste aanbieding van een dergelijk nationaal vredespetitionnement te Genève heeft in de Volkenbondsstad een buitenge wonen indruk gemaakt en bijzonder ver heugend is vooral het feit, dat in verschei dene andere landen door vooraanstaande persoonlijkheden ernstig gestreefd wordt naar navolging van dit Nederlandsche voorbeeld. De geheele Nederlandsche Volken bondsdelegatie is den afgevaardigden der Nederlandsche Dagbladpers met groote hulpvaardigheid en belangstelling tegemoet- getreden, Minister Beelaerts van Blokland heeft hen aan den heer Titulesco voorge steld en verder voortdurend met raad en. daad terzijde gestaan. Alle Nederlanders, te Genève aanwezig, woonden de aanbieding bij. De regeling en de uitvoering van deze pe- titionnements-actie hebben in de afgeloopen maanden den leiders een enorme inspanning aan tijd en arbeid gekost, welke echter in een succes, dat zelfs hun hooggespannen verwachtingen nog overtrof, thans haar be looning vindt. De krachtige vredeswensch van bijna 212 millioen Nederlanders boven de 18 jaar is te Genève tot uiting gekomen en Genève, de wereld, heeft het verstaan. INTERNATIONAAL OPLICHTER SLAAT ZIJN SLAG. Banken te Haarlem en Leiden opgelicht. voor groote bedragen. Op 16 September jl. zijn drie verschillende banken te Haarlem namelijk Oyens en Zonen aan den Kruisweg, Petrie en Co. aan de Ged. Oude Gracht en De Spaarnebank aan de Groote Houtstraat, door middel van valsche traveller cheques a vijftig dollar van de American Express Cy. opgelicht voor bedra gen van resp. f 2500, f 1250 en f 1250. door een vreemdeling, die een pas met zijn foto toonde en voorzien van den naam Martin Csllee (vermoedelijk Collee) en die met de zen naam teekende. Te Leiden is waarschijnlijk de Twentsche Bank opgelicht voor acht maal honderd dol lar. Daar gaf hij op te heeten Joseph Chestur Gibson; hij kwam met een auto. De dader is iemand van flink postuur lang 1.80 M., ongeveer 38 jaar oud, beschaafd type, dun donkerblond haar. bruine oogeli, ge zond vriendelijk uiterlijk, één of meer gou den kiezen. Hij draagt een licht grijs pak en spreekt een weinig Fransch, maar beter Duitsch. Hij heet waarschijnlijk Jorgu Sto- rian, geboren in 1892 te Galatz in Roemenië. De politie is ijverig in de weer om dezen man op te sporen. ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 18 Sept. (Reuter). In parle mentaire kringen is men vrij algemeen van oordeel, dat er in de laatste week van October of begin November algemeene verkiezingen zullen worden gehouden en dat een beroep op het land zal worden gedaan door de nationale regeering met Mac Donald als eerste minis ter. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN is het huisorkest „Tlte Virginian Stars" versterkt door medewerking van: JACH JOPIEBEE van de SHORTWAVE SYNCOPATORS de band van de Philips kortegolf-zenders- Als extra attractie jöpie bee English Songs" PRIMA DANSORKEST 6 personen TITULESCO ,,Gij hebt een volksstemming ten gunste van de ontwapening georganiseerd en ge zijt'schitterend geslaagd! Welk een roemrijke gebeurtenis voor u. Gij hebt twee en een halve millioen onderteeke naars in beweging gebracht. Zij zijn daar in levenden lijve voor ons en zijn wel sprekender dan alle redevoeringen." Titulescu. (Van onzen eigen correspondent). Over de aanbieding van het Petitionne ment van de Nederlandsche Dagbladpers aan den voorzitter van de Twaalfde Volkenbonds vergadering Titulesco te Genève, kunnen wij thans het volgende melden: De aanbieding door de delegatie bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", Robert Peereboom, voorzitter der Pe titionnementscommissie en mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de Nederlandsche Dagbladpers, geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter, Titulesco, waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Volkenbondsvergadering, die de ont wapeningskwesties behandelt, Munch, minis ter van Buitenlandsche Zaken van Denemar ken, Aghnides (Griekenland), directeur der Ontwapeningsafdee'ling van het Volkenbonds secretariaat, Comert (Frankrijk), directeur der persafdeeling van het Volkenbondssecre tariaat en vele Nederlanders, met minister Jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren nl. aan wezig professor Francois, directeur der Vol- kenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederland sche pers bij den Volkenbond, Minister Beelaerts van Blokland stelde de leden der Nederlandsche delegatie aan den heer Titulesco voor, waarna de heer Henny met duidelijke stem in goed Fransch een rede voorlas, die wij gisteren reeds publiceerden. Tevens overhandigde de heer Henny de oor konde, waarvan wij gisteren een afbeelding gaven. De voorzitter van de Volkenbondsverga dering, Titulesco, sprak hierop de volgende redevoering uit: Met diepe ontroering ontvang ik als voor zitter van de Twaalfde, Volkenbondsverga dering uit uw handen het schitterendste en conc.reetste getuigenis van den wil van een Volk, om een einde te maken aan den be wapeningswedloop, opdat men in vrede en eendracht kan werken aan de verwezenlij king van de bestemming der menschen, die GEEN SLUITING VAN DE BEURS. tegen paniekstemming wordt gewaarschuwd. Te Amsterdam is Donderdag een bijeen komst gehouden van de besturen van de Ver eeniging voor den Effentenhandel te Amster dam de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van den Bondr voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, in welke vergadering mede de heer J.A. Luystor- burg, als lid der Commissie van Bijstand voor is te scheppen en te leven en niet te ver woesten en te sterven .Uw daad eeTt hoog uw vaderland, uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van uw vaderland gelijkluidend aan vredes wil en vredesorganisatie. Reeds vóór den wereldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eer ste organisatie van gerechtigheid, nl. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente orgaan dat bestemd is om recht voor geweld in de plaats te stellen: het internationale gerechtshof. In Nederland is in 1929 en 1930 de conferentie bijeen géweest voor de oplos sing der verbitterendste en ingewikkeldste internationale strijdvragen die tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling nog wel mogelijk zou zijn. De Volkenbond dankt Nederland voor den herhaalden en zuiveren steun in iedere kwes tie in het belang van den vrede. In dit op zicht is de naam van minister Beelaerts van Blokland sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond inge schreven. De ontwapeningsconferentie zal haar ar beid niet kunnen beginnen zonder diepe er kentelijkheid te betuigen jegens Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, die door zijn gezag, vertrouwen en beleid, de voltooiing van de taak der voorbereidende ontwapenings commissie mogelijk maakte, Waarom biedt Nederland een zoo gunstig terrein voor vre delievende gedachten en actie? Omdat uw roemrijke geschiedenis gevuld is met lijden, waardoor gij afschuw hebt gekre gen van den oorlog. Omdat Nederland de Minister Beelaerts van Blokland. haard is van vrijheid en democratie die een weldoende actie door de wereld verspreiden. Omdat dit Uw grootste verdienste en kracht van Uw ras is, hebt gij den vrede ten nutte gemaakt om den volkeren te toonen dat ar beid. energie en organisatie in staat zijn, ze delijke en materieele rijkdommen te schep pen, waartegen de resultaten van een vorige militaire verovering van welken aard ook, niet ppwegen. Ik richt dus tot Uw vaderland en tot de verheven souvereine Koningin Wil- helmina de verzekering van mijn diepen eer bied en groote, onbeperkte bewondering. Maar uw daad eert ook de pers, die Gij met zooveel gezag vertegenwoordigt. Op het oogenblik waarop sommigen tegen de pers het onrecht vaardige verwijt richten, de gemoederen op te hitsen en niet toe te staan dat eendracht in de ziel der volkeren neerdaalt, terwijl de dag bladen toch slechts de woorden van staatslie den registreeren. die zij getrouw weergeven moeten, komt gij in Uw naam en in naam van uw collega's van overal, het doorslaandst de menti aan die onrechtvaardige critiek geven, door to bewijzen dat de pers op de hoogte is van haar, vooral thans zoo moeilijke taak. Gij hebt een ontwapeningspetitie georganiseerd en gij zijt schitterend geslaagd Gij hebt twee en een half millioen handtoekeningen verza meld. Zij zijn hier levend en welsprekender j de Uitvoering van de Beurswet 1914, aanwe zig was. Deze vergadering was belegd wegens de groeiende ongerustheid, welke zich langza merhand van het Nederlandsche publiek dreigt meestor te maken en welke vooral in de laatste dagen meer en meer tor beurze tot uiting komt. Met algemeene stommen besloot de verga dering geen voorstellen to doen aan den Mi nister van Financiën om tot sluiting van de beurzen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel zal bij het vaststellen van de prijscourant ton scherpste worden toegezien, dat de koersen niet ton onrechte en noodeloos worden ge drukt door invloeden welke hun grond met dan alle redevoeringen die men houden kan. Maar daardoor hebt gij U ook een bevoor rechte positie boven die der staatslieden ver overd, ook wanneer wij staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren, dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een gevoel, terwijl gij Nederlandsche journa listen voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een geschreven en in goe den vorm opgemaakte machtiging van Uw volk. En daar niets wat menschelijk is, ons vreemd kan zijn hebt gij door aldus Uw va derland te eeren, ook de geheele wereld ge- eerd. Ik gevoeL-ton volle den ontróerenden ernst van de taak die Uw stap mij oplegt, Ik ben slechts de bewaarder van deze bevesti ging van het geloof en den wil van het Ne derlandsche Volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ontwapeningsconferentie Lord Robert Cecil. overhandigen, die dan van den eersten con ferentiedag af, aan zijn collega's zal kunnen verklaren dat in Uw werk de ontwapening reeds is goedgekeurd door de volksstemming van een der edelste volkeren van Europa. Laat mij in naam van de Twaalfde Volkenbonds vergadering en ook in mijn eigen naam, U van ganscher harte dank zeggen voor de be moediging die Gij ons in onze moeilijke taak hebt gebracht." Natuurlijk werd deze prachtige rede van Titulesco door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto ge nomen was, hebben Titulesco, minister Bee laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend. waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Titulesco's hulde aan Koningin en Nederland en voor de ontvangst van de Delegatie. Verder seint men ons nog uit Gencve: De delegatie zal op het bezoek aan de Vol kenbondsstad, met groote voldoening kun nen terugzien. De gezaghebbendste personen hebben hier in geestdriftige woorden de groote betoekenis erkend van de door den heer Robert Peereboom geleide actie voor de ontwapening en als hun meening te kennen gegeven, dat internationale navolging ge- wenscht is. Dit verzekerde minister Beelaerts bij de ontvangst der delegatie: dit verzeker de vanmiddag Lord Robert Cecil, de kam pioen der ontwapeningsgedachte, die tor- stond ondanks uiterst drukke bezigheden, bereid was de delegatie een onderhoud toe te,staan en daarbij de hoop te kennen gaf dat de Britsche pers het Nederlandsch voor beeld zal volgen. Dit erkenden ook de leiders der Amerikaansche ontwapeningsactie, die in Genève aanwezig zijn. Zij hoordne met be langstelling de bijzonderheden omtrent het Nederlandsche petitionnement aan en zeg den ernstige overweging van de mogelijkheid tot navolging toe. Desavonds heeft in een officieel commu niqué het volkenbondssecretariaat mededee- ling aan alle volkenbondsjournaliston ge daan, van de plechtigheid der aanbieding met de toevoeging dat het resultaat van het petitionnement een geweldig succes is en in hooge mate het Nederlandsche volk tot eer strekt. vinden in de werkelijke marktpositie. Aldus zullen excessen worden tegengegaan. Eenstemmig achtte de vergadering zich verplicht het publiek ton sterkste to waar schuwen zich niet door een paniekstemming tot ongemotiveerde verkoopen to laten ver leiden. IIET NIEUWE LID DER TWEEDE KAMER. Het Haagsch Correspondentie Bureau meldt: Bij het Centraal Stombureau is bericht in gekomen van mej. A. de Jong te Amsterdam, dat zij haar benoeming tot lid van de Twee de Kamer in de vacature-Gerhard aan neemt, Nadere berichten over de aanbieding van het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers, aan den Volkenbond te Genève. (Ie blad, le pag.) De Gcncefschc arbeid. De voorioaardcn, Oostenrijk gesteld voor het verlecncn van credieten. Duitschla7id en de aanval op den Engelschen vrijhandel. (2e blad, le pag.) Dc basis van den vrede tusschen Vaticaan en fascisme. (2e blad, le pag.) De brand aan den Viersprong te Bennebroek. Twee jaar tegen verdachte gecischt. (2e blad. 2e pag.) Ernstige gasvergiftiging tc Rotterdam. Blauwzuur uit een ontsmet huis ontsnapt. Een man overleden. (2e blad, 2e pag.) De bezuinigingen op defensie. Eén oorlogs schip voor Curagao. (3e blad, lc pag.) ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. van Raaltc: Van en om de Twaalfde Assemblee. (3e blad, lc pag.) Intimus; Vergadering van Eerste- en Tweede Kamer. (4e blad, 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. Ie blad.) (Dc kisten met formulieren van het petitionnement der Neder landsche Dagbladpers zijri tc Genève aangekomen.) Nu zijn ze in Genève dus. die kisten formulieren, Waarop het Nederlandsche volk zijn wil tot vrede schreef, Veroorloof mij dat lk van de ontvangst van die papieren, Geholpen door mijn geestos oog, u een beschrijving geef. Daar zwoegt Briand gewapend met een beitel en een hamer, Hij heeft de grootste kist gepakt en wringt dc planken los. Wat achteraf zit Grandi, in een hoekje van de kamer, Hij leest reeds formulieren met verheugden v redesblos. Lord Robert Cecil zit er ook achter een berg papieren, Hij wil ze aller lezen, alle twee-en-half millioen, Zij grijpen hem diep in het hart, die vrcdesformulieren, Hij is van allen daar de groote v redes- kampioen Ben Deen zegt blij tot een Chileen: kijk, Smit heeft ook geteekend, En Pletersen, wat schrijft die man een keurig netto hand. En Curtius. echt Duitsch, heeft al in stilte uitgerekend, De Jansens zijn het vredeiievendst daar in Nederland. Een Poolsche afgevaardigde zit overluid te lezen En krijgt daarvoor een standje van een vurlgen Cubaan, Een Zweed heeft al geseind, dat hij niet eerder thuis kan wezen, Dan 't einde van de maand, als de lectuur eerst is gedaan. Minister Beelaerts zit er ook een stapel te bekijken, Hij ïhompelt: Gcrrits? zou dat zijn dien Gerrits. dien ik ken En juffrouw Blauw, die heeft ook van haar vredeswil doen blijken, Zij teekende met potlood, maar ze had misschien zeen pen. Zoo gaat het in Genève toe U wilt het niet gclooven? Nou goed, ik geef het toe, zoo gaat het er waarschijnlijk niet, Het zou ook waarlijk wat te veel aan tijd en moeite rooven, Vóór elk daar ieder formulier na formulier beziet. Maar d' indruk van 't geheel is zeker indrukwekkend krachtig, Men hoort daar in Genève thans de Nederlandsche stem, Het ideaal dat zij bepleit maakt haar geluid zoo machtig, Zij dient het heil der wereld en verkondigt het met klem: Houdt op met die bewapening, de volken eischen vrede Wij hebben onze kindren niet voor oorlog opgevoed, Wij streven naar der menschen heil, werkt aan dit streven mede, Dat is de leus van dezen tijd en ware heldenmoed. P. G-ASUS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1