IJMUIBEN Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. HEEREN-BAAI „Zonneweelde" HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 Bijkantoor Kennemerlaan 42, Telef. 521- Het verslag over het boekjaar 19501951. Saldo winst 111 485. Geen dividend. De cementfabriek gereed gekomen. Verwerking van ruw ijzer tot gegoten voor werpen en'of tot staal- en walsproducten. Medewerking der regeering met 10.000 subsidie. TTIt het verslag van de directie der Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden over het boekjaar 19301931 blijkt, dat de voornaamste uitgaven, die in het afgeloopen jaar voor uitbreiding moes ten worden besteed, voor rekening komen van hoogovens no. 3, waarvan de bouw thans geheel is betaald. Ook de uitbreiding van het ketelhuis en de bouw van de nieu we constructiewerkplaats werden behoudens kleine overloopende posten, geheel in het afgeloopen boekjaar bekostigd. De uitbrei ding van het spoorwegnet eischte nog be langrijke uitgaven. De laatste betalingen ten laste van de persleiding naar de Zaan streek werden verricht. De zuiveringsinrich ting voor kooksovengas werd uitgebreid. Een tank voor opslag van creosootolie werd aan de buitenhaven geplaatst, waardoor men in de gelegenheid is aan de fabriek creosoot olie in zeeschepen te laden. De overige uitgaven op kapitaalreke ning hebben hoofdzakelijk betrekking op den bouw van een gashouder voor hoogoven- gas en op de werkzaamheden, die noodig zijn om aan de nieuwe centrale van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrij.f hoogovengas te kunnen leveren en van deze centrale stroom te kunnen afnemen. De voornaamste uitga ven onder dit hoofd zijn ècihter eerst in het loopende boekjaar te verwachten. Voor het loopende boekjaar staan overigens geen bouwwerkzaamheden van eenige beteekenis meer op het programma. De bouw van de nieuwe, v centrale van het P.E.N. nadert zijn voltooiing. Er mag op gerekend worden, dat binnenkort met de gaslevering aan dit bedrijf en met de afne ming voor stroom een aanvang zal worden gemaakt. Vermeld wordt het gereed komen der cementfabriek, waarvan de bouw in zeer snel tempo geschiedde, zoodat op 15 Juni van dit jaar voor het eerst cement kon worden ge produceerd. De directie zegt te mogen vaststellen, dat de eerste ontwikkelingsphase van het be drijf thans is afgesloten, nl. de verwerking van ertsen tot ruwijzer in twee hoogovens, waarbij de bijproducten en de vrijkomende gassen bijkans volledig benut worden. Zij is van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient aan de onderneming als produ cent van ruwijzer voor den verkoop een srootere uitbreiding te geven. De rol, die Hoogovens als exporteur van ruwijzer ver vult is, reeds zeer belangrijk. De productie capaciteit van twee hoogovens (de derde dient als reserve) bedraagt c.a. 275.000 ton ruwijzer per jaar, waarvan sléchts c.a. 50.000 ton in Nederland geplaatst kunnen worden. Als exporteur van c.a. 225.000 ton ruv/ijzer per jaar is Hoogovens een van de voornaamste leveranciers geworden op de wereldmarkt. Ofschoon de gassen, die bij het bedrijf met twee hoogovens ontstaan, volledig benut worden, betreurt de directie het nog altijd, dat het meest economische gebruik van de kooksovengassen, nl. voor huishoudelijk ge bruik, geen grooteren omvang heeft aange nomen, doordat de grootere gemeenten in den omtrek hunne poorten voor hoogoven- gas gesloten houden. Daartegenover staat, dat het voldoening mag geven, dat voor het gasvraagstuk niettemin een. logische oplos sing kon worden gevonden en wel in samen werking met de Bataafsche Petroleum Mij. (het Stikstof bedrijf) en met de provincie voor de nieuwe P.E.N.-centrale. De gedach te van samenwerking heeft de directie ook geleid, toen de Enco te kennen gaf geneigd te zijn een belang te nemen in de cement fabriek. De overtuiging, dat in samenwer king kracht gelegen is, bracht de directie er toe, dat zij in het afgeloopen jaar een coö peratie aanging met de firma Dunant Wantier voor de exploitatie van de kalk steengroeve en kalkovens der Hoogovens te Naméche. Ook de verdere verwerking van de teerproductie der Hoogovens, welke door de N.V. Teerbedrijf te Uithoorn geschiedt, berust op samenwerking. De directie meent dat de structuur, die hierdoor ontstaan is, nl. dat het eigenlijke hoogovenbedrijf als moederbedrijf om ringd wordt door een aantal zelfstandige nevenbedrijven, die elk hun bijzondere taak vervullen, is vele opzichten voord eelen biedt. Slechts hierdoor is het mogelijk ge weest het probleem op te lossen, om het hoofdbedrijf technisch geheel te completee- ren, zonler al te groote eischen te stellen aan de geldmiddelen. Het zou de directie verheugen, wanneer ook de verdere ontwikkeling van het bedrijf in het 'teeken kon staan van samenwerking met geïnteresseerde groepen, hetzij uit den kring der producenten, hetzij uit den kring der consumenten. Deze toekomstige ontwikkeling van het bedrijf moet liggen in de richting van een verdere verwerking van het ruw-ijzer tot ge goten voorwerpen en (of tot staal en wals producten. Langs dien weg zal ook het be drijf van toenemende beteekenis worden voor de verzorging van de Nederlandsohe markt. De grondslag voor een verdere ontwikke ling in de aangegeven richting, nl. dat Hoogovens een goed en goedkoop ruwijzer kan produceeren is' aanwezig. Hoe slecht ook thans de financieele uitkomsten mogen zijn, zoo meent de directie toch met gerust heid te kunnen verzekeren, dat er weinig hoogovenwerken in Europa zijn, die een kostprijs hebben zoo lang als de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Voor de taak, die ons in de toekomst wacht zegt de directie, zijn wij bezig uit onzen staf een organisatie te vormen, die het geheele complex van vraagstukken, dat verbonden is aan de vervaardiging van gegoten ijze ren voorwerpen, staal en walsproducten, in studie zal nemen. De directie weet hiermede tevens te voldoen aan een behoefte, die ook door de regeering gevoeld wordt, welke dan ook op de rijksbegrooting voor 1932 het voor stel heeft geplaatst f 10.000 uit te trekken voor het door de directie te verrichten voor bereidende werk. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat de baten bedroegen f 1,435.344, waarvan 416.856 onverdeelde winst vorig jaar; yoor- deelig saldo bedrijfsrekening f 311,175, ex ploitatie grondbezit en woningen f 21,634, baten uitdeelneming in aanverwante onder nemingen f 685.677. Voorgesteld wordt voor afschrijving te be stemmen f 1,283,754. Voor interest is noodig f 40.104, waarna een saldo winst blijft van f 111,485. Hierna kan 4 pet. over het cumu- datief preferente aandeelenkapitaal worden uitgekeerd, terwijl dan het overschot van f 86,485 naar nieuwe rekening kan worden overgebracht. De balans heeft een eindcijfer van f 35.372,596. Het geplaatst aandeelenkapitaal is groot f 30.125.000, de statutaire reserve f 56.765; opgenomen gelden f 2,400.000; kas siers r 27,208, crediteuren f 1,632,330, her stellingsfonds f 619,806, reserve tegen loor pende grondstoffen contracten f 400.000, saldo winst f 111,485. Credit: fabrieksreserve en installaties f 16,460,133, grondbezit en woningen f 717.000; vorderingen op aanverwante on dernemingen f 468,751; voorraden f 4,278,333; debiteuren f 1,724.397, vooruit betaalde en te verrekenen kosten f 67,081. Fondsen f 45.000, kas en kassiers f 179.926. Verder wordt nog in het jaarverslag ge schreven: De depressie waarvan het vorig verslag- gewaagde, heeft zooals een ieder weet, een nooit vermoeden omvang aangenomen. Ge- sornd wordt in wel'ke mate de ijzer- en staal industrie door deze crisis werd getroffen en in het bijzonder, hoe de vennootschap zich in den storm tot nu toe heeft weten te handhaven. Het bedrijf wist zijn productie te hand haven op nagenoeg hetzelfde niveau van de beide voorafgeaande jaren. Sinds het begin van dit kalenderjaar wordt ook in ons be drijf niet meer volop geproduceerd. Voor verschillende afdeel ingen is een verkorte werkweek ingevoerd. De export van het bedrijf bedroeg in deze perioden: 1929 1930 1931 IJmuiden 60.465 56.984 53,958 Het bedrijf wist dus zijn export nagenoeg te handhaven, ofschoon de wereldexport markt voor ruwijzer sinds 1929 met ongeveer de helft inkromp. Dit resultaat kon uit den aard der zaak slechts verkegen worden in scherpe concur rentie. OVERDRACHT GEDENKSTEEN WIJLEN D. F. G. SCHILLING. Hedenmiddag te 4 uur zal de overdracht plaats hebben van een gedenksteen op het graf van wijlen den heer D. F. G. Schilling, in leven wethouder van sociale zaken te Velsen. De steen zal door den oudsten havenarbei der overgedragen worden aan de weduwe Schilling. Naar aanleiding van deze plechtige gebeurtenis ontvingen wij onderstaand ge dicht, ons gezonden namens vele vrienden en havenarbeiders BIJ SCHILLING'S GRAF. De steen sluit af Het kille graf Waarin hij rust, Nu onbewust, Na 'n kort maar vruchtbaar leven. Zijn makkers, vrienden hebben hem Voor wie hij streed, met kracht en klem, Dit laatste kunnen geven. Zou onze plaats, waarin hij streed En zooveel voor de massa deed, Zijn naam ook niet gedenken? Zou Velsen's Raad Een plein of straat Zijn naam niet willen schenken? Zou het geen mooie geste zijn Een Schillingsstraat of Schillingplein? Nu is hij uitgestreden. Bedenkt, gij die deez' steen beziet En van het leven nog geniet, Wat Schilling heeft geleden. Moog' deze wensch worden vervuld Nu hier zijn grafsteen wordt onthuld. Gij werkers die de plaats bezoekt Waar uw leider ligt, Vergeet hem niet dat is hij waard Hij deed voor u zijn plicht. VELE VRIENDEN EN HAVENARBEIDERS. DE WERKLOOSHEID IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: Over de week v.m. 5 t.m, 11 September 1931 werden aan 28 29) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van f 116.55 (f 208.50). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: 23 Velsen, 4 Egmond, 1 Katwijk, 2 Scheve- ningen, 8 overige gemeenten. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 1136 (556) zeelieden uitgetrokken en wel: 424 (150) Velsen. 244 (113) Egmond. 97 (41) Katwijk, 178 (125) Scheveningen, 193 (127) overige gemeenten. Gedurende genoemde week werden 2 nieu we werkloosheidskaarten uitgereikt, waar door het v.m. 1 Januari 1931 totaal aantal uitgereikte kaarten steeg tot 1743. N.B. De tusschen haakjes geplaatste ge tallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Van 1 Juni 1931 af wordt door het Fonds 50 pet. van de reglementaire uitkeering ver strekt. ALG. NED. METAALBEWERKERSBOND. De afdeeling IJmuiden van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond geeft op oDnderdag 24 September a.s. in Thalia" te IJmuiden voor hare leden een tooneelavond, waar door de Arbeiders-Tooneelvereeniging P,A,L,V.U. op gevoerd zal worden „De Baanbrekers" van J. Lama ire. i j Rc^ie: de lieer H. van Dokkum, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel tAtelangc van rijpe tabakken. ECHTE FRJESCHE 20-50 ct. per ons RUSTHUIS te DRIEHUIS. Van Haarlem uit In 10 minu ten te bereiken. Gelegen te midden van heer lijk natuurschoon, dicht bij bosch en duinen. Speciaal ingericht voor rust- en hulpbehoe venden en ouden van dagen. Deskundige ver zorging. Prima referenties van H.H. Medici. Billijke prijzen. Vraagt prospectus. Telefoon Haarlem 22581. G. J. H. DE VRIES, A. DE VRIES-KOSTER Gedipl. Verpleger Gcdipl. Verpleegster... DE „VARA". Vrijdagavond hield de afdeeling IJmuiden der „Vara" een huishoudelijke vergadering in de bovenzaal van „Kennemerhof" onder leiding van den heer Visser. n het bestuur werden gekozen de heeren De Vries en oBersma. De vliegerwedstrijd wordt gehouden op 26 September a.s. op het terrein bij de R. H. B. S. en bouw- en ver- bouwcursus wordt georganiseerd. Besloten werd te trachten het Vara-orkest te laten optreden in de Concertzaal van „Thalia". HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Vrij dag van IJmuiden naar de Noordzee vertrok ken, ter aanvaarding van zijn derden kruis tocht onder de haringvisschers. Als genees heer is medegegaan Dr. Rozenbeek van Hil versum en als geestelijk verzorger Ds. J. W. Maas, Ned. Herv. predikant te Boxtel. In tegenstelling met een bericht, dat „de Hoop" nog een reis van 6 weken gaat maken, kun nen wij mededeelen, dat het schip evenals andere jaren nog twee kleine reizen zal ma ken. Over drie weken wordt „de Hoop" weer binnen verwacht. Eind October zal de laatste reis eindigen. VELSEROORD'S ZIEKENFONDS. Het Velseroord's Ziekenfonds krijgt een derden geneesheer. Als zoodanig is benoemd Dr. Boosman te Velsen. Deze zal speciaal voor de leden te IJmuiden zitting houden en wel tweemaal per dag in een nieuw perceel aan de J. P. Coenstraat, hoek Kennemer- plein. KERK EN VREDE. De heer G. Voet heeft wegens drukke werk zaamheden bedankt als bestuurslid der af deeling IJmuiden van de vereeniging Kerk en Vrede. De afdeeling houdt Dinsdag 29 September een ledenvergadering in de bovenzaal van hotel „Kennemerhof", waarin de winterpro- paganda besproken zal worden en in de be- stuursvacature zal worden voorzien. GROOTE AANVOER VERSCHE HARING. Voortdurend is er in de vischhal een groote drukte door den aanvoer van versche haring. Niet alleen dat door Hollandsche en Duït- sche trawlers groote partijen aangevoerd worden, ook de Engelsche drifters brengen reeds-groote hoeveelheden aan. Door de zeer lage prijzen wordt echter door de trawlers en drifters weinig besomd. De stoomtrawler ,3ergen" IJm. 16 kwam na een vierdaagsche reis binnen met een vangst van 850 manden versche haring. HET 10-JARIG BESTAAN DER R. H. B. S. TE VELSEN (IJMUIDEN-OOST). DE RECEPTIE IN HOTEL „DE PRINS". Nader kunnen wij omtrent de viering van het 10-jarig bestaan der R.H.B.S. te Velsen mededeelen, dat de herdenking op Zater dag 26 September wegens de te verwachten groote belangstelling wordt gehouden in de zaal van Hotel ,3e Prins" te Velsen (Noord) en niet in het „Wapen van Velsen", zooals eerst was gemeld. Het aanvangsuur blijft op 3 uur vastge steld. Het is de bedoeling, dat alle belang stellenden dan reeds aanwezig zullen zijn, daar het hier niet betreft een gewone recep tie, waar men tusschen twee vastgestelde tijdstippen binnenkomt en zijn gelukwen- schen aanbiedt. De gang van zaken zal zijn als volgt; Allereerst zal, zooals reeds ge meld, de eerste directeur, Dr. Bakker, een feestrede houden: daarna zullen naar alle waarschijnlijk eenige korte redevoeringen door diverse officieeele personen worden uitgesproken. In de dan volgende pauze zal worden gerecipieerd en daarna zullen oud leerlingen en leerlingen toonen was de H. B. S. buit enhaar eigenlijke taak. die in de verschillende redevoeringen wel zal worden belicht, presteert op het gebied van tooneel en muziek, waarover wij reeds eenige bij zonderheden gaven. Na deze herdenking vindt een diner plaats in Hotel ..Augusta" te IJmuiden. De tweede feestavond is nu vastgesteld op Zaterdag 7 November. Tevens bestaan plannen voor een sportdag voor de leerlingen. SCHEEPVAARTNIEUWS Het Duitsche stoomschip „Marta" heeft ana het Hoogovenbedrijf, een lading ruwijzer geladen en is Vrijdagmorgen naar Skuru in Finland vertrokken. Na haar lading ijzererts aan het Hoogoven bedrijf te hebben gelost is het Duitsche s.s. „Asien" Vrijdagavond in ballast naar Emden vertokken. Het s.s. „Alkmaarêê van de Kon- Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam is Donderdag avond in ballast van Amsterdam naar Buenos Aires vertrokken om aldaar een lading graan in te nemen. Het Belgische motortankschip „President Francqui" met een lading petroleum van Tuapse naar Amsterdam passeerde Vrijdag morgen de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 75 d.M. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 18 Septembert Estland, Holland, Rotterdam. Belgisch, President Franqui, Tampico. Zweedsch, Ester Thorden, Londen. Ned. Nereus, Dantzig. Ned., Trio, Algiers. Vertrokken schepen. 18 September: Duitsch, Martha. Sturo. Hospitaal-kerkschip. De Hoop, Noordzee. Ned.. Jaarstroom, Liverpool. Grieksch, Temony, Buenos-Aires. Duitsch. Neumark, Londen. Zweedsch, Louisa. Leith. Spaansch, Eusebia Del Valle. Methil. Zweedsch, Ronny, Rotterdam. Noorsch, Sardinia. Tcneriffa. Duitsch, Asiën. Embden. Duitsch, Rose, Stettin. Ned., Hardenberg. Archangel. Ned., Meuse, Parijs. Ned., Ruurlo, Rotterdam. Ned., Brion, Bordeaux. Ned., Stella, Rotterdam. Ned., Pluto, Kopenhagen. Ned., Proteus, Stettin. Noorsch, Eck, Arendal. Ned., Zuid-Holland, Blyth. MARKTPRIJZEN Tarbot per K-G. fl,20—f0,90 Griet per 50 K.G. f 55—f 18 Tongen per K.G. f 2,25—f 1,20 Groote schol per 50 K G. f 40 Middelschol per 50 K G. f32 Zetschol per 50 K.G. f 45—f 30 Kleine schol per 50 K.G. f 27—f 3,50 Schar per 50 K.G. f 12—f 3,60 Vleet per stuk f3—f2,60 Pieterman en poon per 50 K.G. f7 Groote schelvisch per 50 K.G. f 41f 33 Middelschelvisch per 50 K.G- f 27.50—f 23,50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15,15 f 9.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6,50f3,50 Kabeljauw per 125 K.G. f69f 54 Gullen per 50 K G. f 15—f 1,70 Leng per stuk f 1f 0,35 Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 1,90 Koolvisch per stuk f 0,80f 0,28 Makreel per 50 K.G. f5,90—f3 Versche haring per kist f 6,50f 4,70 BESOMMINGEN Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 11 stoomtrawlers en l logger. De besommingen waren: Manden Trawlers: 47'5 Maasmond f 1900, 400 Usselmond f 2500, 70 Clivia f 900,— 65 Tubantia f 1600, 480 Adelante f 3500,— 400 Zaanstroom 4 f 2800, 70 Rijnstroom f 1300, 485 Azimuth f 2100, 470 Libra f 3100, 450 Corrie f 3000, 650 Gerard f 3200, Logger: KW 44 f280,— HHeaen werden 396 kisten versche haring aangevoerd, die per kist f6.50f4,70 op brachten. VELSEN DE NIEUWE STEUNREGELING. Namens de sociaal-demokratische raads fractie werd onderstaande schrijven gericht aan den voorzitter van den Raad in ant woord op diens schrijven, hetwelk wij in ons blad van 16 September 1.1. publi ceerden. „Uit uw brief, d.d. 15 September 1.1., meenen wij op te kunnen maken, dat u van meening is, dat aan ons verzoek, vervat in den brief d.d. 10 dezer, door u niet kan worden vol daan op grond, dat de Raad in zijn ver gadering van 21 Juli 1931 goedkeurde, dat de openbare behandeling der regeling zou plaats hebben, zoodra het subsidiepercen tage bekend zou zijn en dientengevolge de Raad eerst op het toengenomen besluit terug moet komen. Indien onze meening juist is, zal de Soci- aal-Damocratische Raadsfractie zich bera den over de vraag ,op welke manier zij een uitspraak van den Raad zal vragen. Met dit laatste wil zij niet zeggen het ge heel met uw opvatting eens te zijn. Zonder diep op deze zaak in te gaan dit komt beter tot zijn recht bij een openbare behan deling meenen wij toch op te moeten merken, dat de meening, dat de openbare behandeling der regeliqg plaats zou hebben, zoodra het subsidiepercentage bekend zou zijn, alsmede de meening van ondergeteeken- de. dat de zaak eerst geheel in orde moest zijn, op deze manier een beteekenis krijgt, welke verder gaat dan ooi de bedoeling is geweest. Algemeen was men van meening, en naar wij vernemen was u ook deze meening toegedaan, dat binnen zeer korten tijd het subsidiepercentage bekend zou zijn, terwijl over invoering van de regeling, voor dat deze in het openbaar was vastgesteld, met geen woord is gesproken. Integendeel, het is u ook bekend, dat meerdere leden van den Raad ook van andere politieke rich ting uit de behandeling de conclusie trok ken. dat voor de invoering der nieuwe steun regeling waarover, zoo u bekend is, dc S.D.A.P.-fractie bij monde van ondergetee- kende zich haar oordeel heeft voorbèhouden deze eerst nog in behandeling zou komen. Bovendien moest op grond van artikel 14 het advies van de Commissie van Advies uit de Vakcentrales worden gevraagd; niemand heeft waarschijnlijk durven veronderstellen, dat dit niet zou geschieden, In dat licht moet volgens ons oordeel dan ook worden opgevat uw meening, dat dc Raad zich den 21 Juli 1931. zonder stem ming, met de medegedeelde steunregeling heeft vercenigd. Bovendien meenen wij, dat de brief van den Minister een uitvloeisel was van voor- loopige besprekingen en dat het College don Raad slechts wilde mededeelen hoever het was gevorderd. Dat dc openbaarmaking van onzen brief bij de steunbehoevenden verwachtingen zou opwekken welke niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. meenen wij te moeten be twisten. Dit is nimmer onze bedoeling ge weest. Evenals steeds meenen wij ook bij deze zaak een reëele politiek te voeren, al willen wij direct toegeven, dat er verschil van meening kan zijn over de vraag, wat binnen het raam van de reëele politiek al of niet voor verwezenlijking vatbaar is. Overigens meenen wij, dat het ook in onze gemeente hoe langer hoe meer gewoonte wordt, dat brieven van algemeen belang worden gepu bliceerd". den heer B. te Santpoort haar linker bene- denarm op twee plaatsen brak, terwijl haar rijwiel grootendeels vernield werd. Het ongeval ontstond, doordat de wïelrfjd- ster een stilstaande auto wilde passeeren, toen de bestuurder daarvan, genaamd N. en eveneens wonende te Santpoort, juist het linkerportier opende. Zij reed tegen het por tier aan. waai-door zij haar stuur kwijt raakte, omver viel en onder het achterwiel van een juist passeerende vrachtauto terecht kwam. Behalve den gebroken arm, had zij nog ver schillende schaafwonden aan haar gelaat be komen. Door de politic wordt een onderzoek Ingesteld. BEVERWIJK DE WERKLOOZENUITKEERING. Het Plaatselijk Arbeids Secretariaat, heeft aan den gemeenteraad van Beverwijk een. brief gezonden waarin ter kennis van den gemeenteraad alhier wordt gebracht, dat de volgende voorstellen op de jongste vergade ring zijn aangenomen, welke nu ter behan deling in den Raad worden aangeboden: Aan de arbeiders welke tijdelijk te wcrlt worden gesteld aan de gemeentelijke werk verschaffingen, een loon uit te doen betalen gelijkstaande aan het loon vastgelegd in do collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven. Arbeiders welke 13 weken lid eener organi satie zijn, cn door werkloosheid niet in staat zijn hun verplichte contributie te betalen, en die tengevolge niet in aanmerking komen voor uitkeering uit de werkloozenkas. welke aan hun organisatie is verbonden; een uitkee ring te doen verstrekken gelijkstaande met die der uitgetrokkenen. Aan de werkloozen gedurende de komende wintermaanden, November. December. Ja nuari, Februari. Maart, een bijslag of bon te verstrekken voor het aanschaffen van brand stoffen. De uitkeering aan alleenstaande ongc- huwden en kostgangers op het zelfde pijl te brengen als die der gehuwden. Een uitkeering van ten minste 9 gulden toe te kennen aan ongehuwde bij hun ouders Inwonende uitgetrokken arbeiders. Boven de uitkeering een hum-bijslag te geven van twee derden, boven het huurbe- dag van f3.per week tot een maximum huurbedrag van f 7, AFSCHEID- In de zaal van het meisjespotronaat. aan den Galgenweg hebben de leerlingen en de oud-leerlingen van de R.K. U.L.O.-school voor meisjes afscheid genomen van mejuffrouw E. Zurlohe, die gedurende 6 jaren als leerares aan deze school verbonden was en die bij den aanvang van het nieuwe schooljaar op 1 September j.l. het onderwijs heeft verlaten. De scheidende onderwijzeres werd bij deze gelegenheid toegesproken door den voorzitter van het schoolbestuur, pastoor P. van der Pavoordt en door kapelaan P. Schretlen, die haar dank brachten voor het voortreffelijke werk, dat zij in het belang van doze onder wijsinrichting heeft gedaan. Namens de leer lingen en oud-leerlingen werd haar een twee tal fraaie geschenken aangeboden. De avond wer dverdcr doorgebracht met gezang en de clamatie, waarna allen persoonlijk van me juffrouw Zurlohe afscheid namen. LAATSTE ZOMERCONCERT. Maandagavond geeft de Bcvcrwijksche Harmoniekapel haar laatste zomerconcert in de gemeentelijke muziektent op het. C. H. Moensplein. Op dit concert, zal o m. de Klen- permarsch van J. Morks door de Bcvcrwijk- sche schooljeugd ten gchoore worden ge bracht. HEEMSTEDE TENTOONSTELLING TUINLIED EN- VEREENIGING. Heden (Zaterdag) en morgen (Zondag) zal in Café-Restaurant Lommeroord dc jaarlijk- sche tentoonstelling plaats hebben van dahlia's en andere afgesneden bloemen. De groote zaal geheel gevuld worden door een 20-tal inzondingen, terwijl de serre gevuld zal worden met manden en vazen, door de leden van den bindcursus, een onderdeel der veree niging. De ruimte tusschen de tooneelzaal en de cafézaal zal ingericht worden door de inzen dingen potplanten van de floraliavcreeniging, mede een onderafd. der Vereeniging. Deze potten, circa 300 in getal, zijn in dit voorjaar uitgereikt aan dc kinderen der 3 hoogste klassen der verschillende scholen. Ook al doordat het weer buitengewoon gunstig is ge weest voor dc dahlia's, belooft de tentoon stelling heel mooi te worden. HAARLEMMERMEER SANTPOORT AUTO-ONGEVAL. Op den Brederoodscheweg te Santpoort heeft een auto-ongeval plaats gehad, waarbij een wielrijdster, genaamd M., echtgenoot^ san INBRAKEN EN DIEFSTALLEN. Ten nadeele van den heer S. aan den Aalsmeerderdijk werd een heerenrijwiel ont vreemd. Bij den heer W. aan den Ringdijk nabij Vijfhuizen werd 's nachts ingebroken in een schuur. Ook aldaar stelde de dief zich met een nieuw heerenrijwiel tevreden. Ook werd 's nachts een bezoek gebracht op het erf van een boerderij nabij «Llsse al hier, alwaar eenige gouden en zilveren voor werpen werden ontvreemd. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van een iandarbeiderswoning voor G. Haspels, werd ingeschreven in massa door de firma Kinkel en Bras te Nieuw Vennep voor f 2875 en de firma Rood cn Mik te Hoofddorp voor f 2940, terwijl voor hel bou wen van een woning voor D. Jongkind in massa werd ingeschreven door de firma Rood en Mik te Hoofddorp voor f 2875 en de fa. Janssen en Appelman te Nieuw-Vennep, voor f 2930. HET MOTORONGELUK IN HET AMSTER- DAMSCHE STADION. Beide gewonden het ziekenhuis ver laten. Maakten wij er in verband met het in 't Amsterdamsche stadion plaats gehad heb bend motor-ongeluk, dezer dagen melding van dat een der gewonden, de heer Boots man, die een hersenschudding en een kaak- fractuur had bekomen, het Wilhelminagast- huis had verlaten, thans vernemen we, dat ook de andere gewonde, de heer de Koning, Vrijdag zich naar zijn woning in Hoofddorp heeft mogen, begeven,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13