BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. POPPEN VERPLEEGSTERTJE. Wat leuk, dat je zusje Beb Klaassen kent en dat die ook in het Zieken huis met roodvonk heeft gelegen. Maar ik geloof toch niet, dat 't de zelfde Beb was als uit het boek. Jullie hebben in Barneveld zeker echt ge noten. Hebben jullie ook een schaap herder met zijn kudde gezien? En de eiermarkt? NEVADA en UITLOOPER. Ik kan me begrijpen, dat vader en moeder veel te vertellen hadden over hun ïels. Dat was voor jullie ook een fijn auto-tochtje, toen je grootvader weg mocht brengen. WaV*Türen jullie er deze week heerlijk vroeg bij. Heb je ook nog een lot genomen op de aqua rium-tentoonstelling? W. L. Fijn jongen, dat 't begin zoo goed was. Ja, ik kom zeker nog eens kijken. Ja. 'k heb het briefje in de krant gelezen. En wat vriendelijk van den heer S. om je zulke mooie boe ken te bezorgen. Je zult het nu wel druk krijgen, Wat prettig voor je, dat je ook weer vioolles moogt nemen. Waarom wou je Euterpe verlaten? Je gaat in ieder geval een prettigen win ter tegemoet. Waarom wou die boek handelaar iets van je lezen? BOERINNETJE, 't Deed me genoe gen weer eens wat van je te hooren. Neen, ik heb niets van de gondelvaajrt op Koninginnedag gezien. Als ik had kunnen vermoeden, dat jij meedong was ik er zeker heen gegaan. Verstan dig van je om meteen maar een boek van O. B. te halen. Prettig, dat je weer meedoet aan den St. Nic. wed strijd. Je raadsels zijn goed. KLAPROOSJE. Nog hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Je bent niet vergeten. Heb Je het postpapier al aangesproken? En zit er al wat in de nieuwe portemonnale? zijn 't brui ne schoenen? VLIEGENIERTJE. Misschien vlieg je later nog wel eens naar Rot terdam. Dat gaat nog vlugger dan auto-en. Komen de Rotterdammers ook dikwijls in Haarlem? Ik vind het hier eigenlijk veel mooier, jij ook niet? JUFFERTJE LEESGRAAG. Ze kunnen jou dus ook wel Juffertje Reisgraag noemen. Hoe gaat 't in de 5de klas? Lees je ook boeken uit de schoolbibliotheek? Anders je ma&r gauw aangeven voor O. B. EEN NAAMLOOZE stuurt me goede strikvragen, maar die nu geen waar de hebben, omdat er geen afzender op staat. Ze schrijft nogal op zulk leuk postpapier. En ze heeft 4 tienen voor Fransen. Dat is prachtig, 't Spijt me, dat haar neefje een oogontste king heeft. Ik hoop, dat ze me spoe dig schrijft, dat hij weer beter is en dan met haar naam onderteekent. HEIDEPRINSESJE. Je raadsel is goed. ZONNESCHIJN. Je hebt gelijk: graag of niet. Ben je een flinke hulp voor moeder? Wanneer ga Je typen leeren? Wil je graag naar een kan toor? En wanneer wordt je 14? GOUDHAARTJE. Ja, zoo'n na jaarszonnetje doet ieder goed. Schiet je flink op aan het jurkje van Jan- nie? Als ze in de tweede klas zit, kan ze pas Rubriekertje worden. Op welke bewaarschool is ze? Wat knap, dat Je al eens een jurkje voor haar gemaakt hebt. PRINSES ZONNEGLANS. Waar om verlang je er zoo naar om van school af te gaan? Dit is je mooiste tijd. Wat gezellig, dat Borduurstertje naast je zit. Ik zou dit jaar nog maar .eens heel erg goed mijn best doen. NANNA. Wat zal dat goed gaan in de nieuwe klas, als Je alles zoo ge makkelijk vindt. Hoe heet Je onder wijzer? Wat vind lk het aardig van je, dat je voor den St. Nicolaaswed- strijd zoo'n groote pop aankleedt. De volgende week zal ik er wat over schrijven. Je bent zeker wel blij. dat Nita niet zoo ver uit je buurt gaat. Ze mag ook wel Rubriekertje worden. Is Rie K. ook een vriendin van Je? Ver langt Kootje erg naar zijn verjaar dag? Wat krijgt hij een fijn cadeau yan Je. IRIS. 'k Vind het gezellig, dat Jacob weer mee gaat doen. Ik kan me wel voorstellen, dat hij nu meer huls werk heeft dan een vorig Jaar. Ls va der aangesterkt in Zand voort? Ik hoop zoo voor jullie allen, dat vader .van den winter weer thuis kan ko- pi en. WILLEM I. Vordert de vliegma chine al? Fijn, dat ik mee mag vlie gen. We gaan toch niet hoog, hê? De locomotief zag er netjes uit. Heb je nu de Marnixstraat kunnen vinden? BEP. Je hebt zeker op school ook veel aan je handenarbeidles. Dat zagen en schaven kan je voor allerlei te pas komen. Al doende komt de handigheid ook wel. Hoe groot is de cursus? 't Is zoo erg niet, dat A. nog een beetje knoeit. Dat komt ook wel terecht. Je snapt wel, dat ik allerlei werk onder de oogen krijg. KAKEL AARTJE. Je schrift was nu wel beter dan de vorige week. Toch geloof ik, dat je nog veel mooier kunt schrijven. Wat treurig, dat het met Opa achteruit gaat, Als hij nu maar geen pijn moet lijden. Wat ben je prettig met je broer uitgeweest. Welk tochtje vond je 't heerlijkst? NACHTEGAALTJE. Heeft de moeder van Borduurstertje je poesje al? Je zult haar zeker dan nog wel eens opzoeken. Ik feliciteer je met je vriendinnetje. Mag je vandaag op t feest komen? MEVR. D. TEN K.—V. Aan uw verzoek heb ik voldaan, 'k Hoop dat uw aanvraag succes zal hebben. ANNIE M. Wil je voortaan ook op losse velletjes je naam zetten? Je nieuwen schuilnaam mag je houden. Je hebt 't leuk bedacht. Wat gezellig, dat je 't volgend* jaar echt jarig bent. Hoe gaat 't met Moortje? Is hij al goed gewend bij jullie? WILLEM V. d. L. Wel jammer, dat je op 3 Juli het feest van E. S. Hoeve niet mee hebt kunnen vieren. Wat is dat een mooie feestviering ge weest. Als ik eens in de Lage Vuur- sche kom, zal ik zeker probeeren, dit landhuis eens te bezichtigen. Jij hebt er zoo'n schitterende reclame voor gemaakt. KAPSTERTJE. Ik zie wel. dat je nu reusachtig je best op het schrijven hebt gedaan. Over den St. Nicolaas- wedstrljd schrijf ik de volgende week. Leuk, dat je er dadelijk mee beginnen wilt. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wat heb je lekker getracteerd. Heb je nu een krullebol? Hoe dikwijls bekijk je jezelf in den spiegel? ROODBORSTJE. Je bent weer hartelijk welkom. Met de raadsels was je weer gauw op dreef. En het overige zal zeker spoedig wennen, Wil Je er aan denken, dat in roodborstje ook een t is? KOEKOEK. Ook jij bent weer welkom. De koekoek lieeft buiten niets meer te vertellen. Je naam ls er nog en ik hoop, dat je goede voorne mens ten uitvoer gebracht zullen worden. DE KLEINE VIOLIST. Ieder jaar een beetje moeilijker, dus ieder Jaar een stapje vooruit. Zoo moet 't zijn hè. Jullie kosten zeker een aardig sommetje aan leerboeken. En als al die wijsheid in je hoofd ls gevaren kom je misschien tot de conclusie, dat je eigenlijk nog maar een heel klein beetje weet. Prettig, dat 't met Frits ook in de goede richting gaat. Dus ik zal maar geduldig op mijn landhuis wachten. Hoe langer het duurt, hoe moderner het zeker wordt KERSTROOSJE. Dat was voor jou dus een bofje, dat de vacantle- wedstrijden nog werden uitgesteld, Natuurlijk krijg Je het nu drukker. Kan Je de noten ook door elkaar? Misschien lees je in dit nummer den uitslag van den wedstrijd, anders ze ker in het volgende nummer. WIM. Leuk, dat jij nu ook mee doet. Als Je Iets niet weet, of niet be grijpt, vraag je het maar aan je broer.. KAREL I. Ik heb de teekening van Jou en Graaf Lodewijk in goede orde ontvangen, 'k Hoop spoedig den uitslag mee te deelen. DUIKSTERTJE. Heb Je het tuin tje gekregen? 't Is zeker voor korten tijd hè? Wanneer is de sluiting? Als je zooveel van tuinieren houdt, zal je tuintje vast goed verzorgd wor den. Wat zal je lenig worden, nu je zoo dikwijls gymnastiek hebt. Moeder heeft gelijk, die kleurboeken en kleur seis zijn prachtig voor den St. Nic- wedstrijd. Die reclame aan den buitenkant hind-rt niet. Wat jammer dat je plant niet mooi genoeg was voor de tentoonstelling. Je raadsels zijn goed. VADERS JONGEN. Nu hebben we toch prachtige dagen gehad. Je dacht heusch, dat 't weer zomer ging worden. Verlang jij nu al naar een vrieswinter? Ik heelemaal niet. WIJNANDA. In den Meer heeft toch zeker ook de zon geschenen? De yruchtboomen zitten immers vol vruchten. Zeg. nu moet Je niet meer mopperen, jij hebt het nog zoo kwaad niet. ALBAGefeliciteerd met je zwem diploma. Dit is zeker nog juist bijtijds Heeft vader veel moois gezien op de Jaarbeurs? Als je grooter bent, zul je misschien wel eens met vader mee mogen. GRASPIEPER. 't Is niets erg, als je eens overslaat met de raadsels. Als je ze de andere weken allemaal hebt gevonden, kun je toch meeloten om een raadselprijs. Ik wou voor jou dat één van die 7 onderwijzers eens vèrgat om huiswerk op te geven. BALSEMIENTJEPrettig, dat het je zoo goed bevalt op de Avond school. En wat gezellig, dat Elfenko ningin bij je in de klas zit. Wat heb je genaaid op de machine? Maak Je ook kleeren voor je zelf? POESENMOEDERTJE. Wat heb jij ook goede voornemens. Ik hoop, dat je ze zult volbrengen. Ik heb een heerlijke vacantie gehad. Jij ook? En wat voer je nu uit? FAM- DE H. Wat heeft U een droeven tijd doorgemaakt. Ik kan me zoo levendig indenken, dat 't u on mogelijk was de andere kinderen te helpen met raadsels en briefjes, 't Deed me nu dubbel goed weer wat van ze te hoore-n. LOURENS COSTER. Heb je nu 't boek uit? Was 't Woensdag gezellig op de club? Wat voor knutselwerkje heb je nu onder handen? Zou de meester nog uit je prijs voorlezen? MOEDER VAN NACHTUILTJE en LOURENS COSTER. Wat aardig, dat U 't boek van Nachtuiltje gele zen hebt en 't zoo mooi vond. 't Is voor de kinderen zoo prettig, als moe der leest, wat zij lezen. Ik dank U voor de waardeerende woorden. Het deed me echt goed. NACHTUILTJE. Leuk van Je, dat je je prijs mee nam naar school. Was de meester niet trotsch op zijn leerling? Op welke bladzijde ben je al? Houd je veel van lezen? EX-TEEKENAARSTER. 's Avonds na half 9 kun je me in den regel huis treffen. Dus je behoeft niet te wachten tot Woensdag, om te zeg gen, wat je op je hart hebt. Ik hoop nu maar, dat 't geen ernstige dingen zijn. GLADIOOLTJE. Jij kunt zeker zingen als een lijster, als je al zoo lang op zangles gaat en al twee keer naar een concert bent geweest. Als je zooveel huiswerk moet maken, ls zingen een heerlijke verademing. Hoe gaat 't met Smousje? JAN TEN H. 'k Heb in de krant een foto gezien van de uitgebrande schoe nenfabrieken. Dat zal daar in Waal wijk zeker een heele consternatie ge weest zijn. Ik wil wel gelooven, dat 't een mooi gezicht was, toen alles in lichtelaaie stond, maar een vreese- lijk gezicht meteen. A. B. C. Je moet me de volgende week eens schrijven hoe je de ten toonstelling van uurwerken vondt. Ik ben benieuwd of je ook dien klokken- koopman uit het zwarte woud hebt gezien. In Schwarzwalder costuum zou hij op de tentoonstelling tegen woordig zijn. En in een marsje op zijn rug zou hij een klein museum van klokken dragen. Ga Je ook naar het prentenkabinet? ANNEKE. 'k Ben blij voor je, dat je naar de Huishoudschool mag. Misschien groeit er later nog wel een leerares in de Huishoudkunde uit je. Doe maar flink je best, dan zul je de teleurstellingen van den laatsten tijd spoedig te boven zijn. BERBERIS. Zoo, ben jij er ook nog? Wat heb je grootmoeder flink geholpen. Kan ze nu weer loopen? Natuurlijk met haar stokje. Wat was dat voor moeder ook een groote rust, dat jij bij Oma was. W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 2G. Haarlem, 18 September 1931. ONZE BIBLIOTHEEK Gevestigd: Klein Heiligland 66. Inschrijving: Iedere Woensdag 5-6 uur en Zaterdag 1—2 uur. Inleggeld: 12 ets. met inbegrip van catalogus en opbergmap. Leenprijs: 2 ets. per deel en per leesweek id.i. van Woensdag tot Za terdag of van Zaterdag tot Woensdag. Correspondentieadres voor O. B.: Klem Heiligland 66. Haarlem, 18 Sept- '31. Voor de goede gang van zaken laat Ik' hieronder 'eerst het reglement volgen: Reglement, vastgesteld op 3 Juni 1931. Art. l: De bibl. is uitsluitend voor lezers van Haarl. Dagblad. Art. 2: Ruiltijden: Woensdag: 56 uur en Zaterdag 12 uur, gedurende de maanden September tot en met Mei. Art, 3: Iedere deelnemer ontvangt bij zijn inschrijving een volledige ca talogus en opbergmap tegen betaling van 12 ets. inleggeld. Art. 4: Opbergmap is verplicht. Deze moet bij het ruilen getoond worden. Opbergmappen 5 ets. per: stuk. Art. 5: Ieder deelnemer is in het bezit van een leeskaart. Zonder heb toonen dezer kaart worden GEEN boeken uitgeleend. Bij het zoek raken moet tegen be taling van 10 ets. een nieuwe worden aangeschaft. Eigengemaojkte kaarten zijn niet geldig. Boekenlijst 10 ets, (met voll. aanvulling). Aanvull. aan het begin van ieder seizoen a 2 ets. Art. 6: De leenprijs: 2 ets. per deel en per leesweek (d-i. WoensdagZa terdag of ZaterdagWoensdag.) Een boek mag niet langer dan twee we ken (d i. 4 leesweken) gehouden wor den. Na deze weken kan de leestijd worden verlengd. Wordt daarvan geen opgave gedaan, dan wordt voor iedere leesweek dat het boek langer wordt gehouden 10 ets. in rekening ge bracht. Seizoenkaarten: 30 boeken a 50 ets. Seizoen abonnementen: f 1.40 (in begrip van inleggeld) geldende gedu rende het heele seizoen. Van de ingekomen gelden worden steeds nieuwe boeken gekocht. Er wordt 1 boek per leesweek uitge leend. Art. 7: Beschadigen of verloren ra ken van boeken moet door den be trokken deelnemer worden vergoed. Art. 8: Zonder opgave van redenen kan een deelnemer verder medele- zen worden ontzegd. Art. 9: Bij voorkomende besmette lijke ziekte moet dit onmiddellijk ge meld worden en wordt men verzocht GEEN boeken terug te bezorgen al-» vorens deze zijn ontsmet. Art. 10. Iedere deelnemer wordt verzocht zich gedurende het ruilen ordelijk te gedragen. Art. 11. Iedere deelnemer teekent als bewijs dat hij van dit reglement nota heeft genomen een strookje en levert dit 1 week na inschrijving ln. Wijzigingen van het reglement wor den minstens 1 week van te voren be kend gemaakt. Naar aanleiding van art. 6 wordt nog de aandacht gevestigd op: dat indien een ruildag op een erkende feestdag valt deze niet wordt verzet doch vervalt. De volgende ruilgele- genheid wordt dus het dubbele lees- geld gevorderd. Ook wordt nog medegedeeld dat het met Sept. in werking getreden rail systeem tot eind October bij wijze van proef zal worden gehandhaafd doch dan zal definitief worden vast gesteld of de gelegenheid zoo blijft. Opmerkingen over het ruilsysteem worden gaarne bij mij ingewacht. Vriendelijk verzoek ik alle deelne mers hiervan goede nota te nemen. Laat ook vooral dit reglement aan je ouders of verzorgers lezen. Volgende week vermeld ik de regel der geldmiddelen. PRACHTIGE GIFT VAN NIEUWE BOEKEN Den heer J. B. Sch. dank ik nog maals hartelijk voor de schitterend© collectie nieuwe boeken, die ik voor O. B. van hem mocht ontvangen. Ze zullen ongetwijfeld gaarne door H. D 's jeugd worden gelezen. In een der volgende rubrieken zal ik een aanvang maken met het ver melden der nieuwe boeken en van de deelnemers. Geef je heden dus nog op als deel nemer van O B. bij: W. LASSCHUIT. Klein Heiligland 66. Hooge torens. De toren van de No tre Dame te Parijs is 66 M.; de Wes tertoren te Amsterdam 85 M.; de Dom te Utrecht 110 M de toren van den Kathedraal te Antwerpen 123 M.; die van de St. Paulskcrk te Londen 129 M., die van de St. Pieterskerk te Ro me 133 M. die van de St. Stefanus- kerk te Weeneu 136 M. BIJVOEGSEL ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 No. 246 AAN ALLEN! 'k Heb een leuke vraag in een der briefjes gekregen en wel deze: „Je zegt Bitumen-weg en Fijfesbananen. Nu heeft U geschreven, dat Fij fes de naam van een firma is. Is er nu ook een af andere familie, die Bitumen heet?" Mijn antwoord is neen. Bitu men zijn bestanddeelen van asphalt. Men spreekt ook van bitumineuze or bitumen houdende gesteenten. Men heeft teerbitumen, petroleumbituTnen enz. Omdat we zooveel nieuwe asphalt wegen zien, kan ik me voorstelleln dat jullie denken, dat asphalt iets is, dat in de laatste jaren is ontdekt. Het is niet zoo, want in de grijze oud heid werd het al gebruikt bij het bal semen van lijken. Asphaltlak is reeds lang bekend als een duurzame verf stof voor houtsoorten, 't Is ondoor dringbaar voor vocht en wordt daar om veel gebruikt voor 't verven van platte daken en buitenmuren. Opge lost in terpentijn of petroleum ls het goede schoensmeer, 't Wordt gebruikt bij de fabricage van olieverf, vernis, lijm, zalf, pleisters enz. Het eerste asphaltplaveisel ver scheen in het jaar 1854 in Parijs. Het kwam in 1869 te Londen. In 1873 kwam het in Amsterdam en wel in de Kalverstraat. In 1877 kwam het pas in Berlijn. De asphalteering in Amsterdam heeft 15 jaar stand ge houden. Dit was het zoogenaamd stampasphalt. Jullie hebt er natuur lijk wel eens bij staan kijken, hoe men voor trottoirbedekking giet of strijkasphalt gebruikt. Maar waar komt dat asphalt nu vandaan? Voornamelijk uit Trinidad in Zuid-Amerika. Er zijn ook wel vindplaatsen aan de Rhöne, Zwitser land, Tirol. Schotland, Italië, Perzië, China, Indië, Japan enz. Het groote asphaltmeer ligt op het einland Tri nidad, Columbus ankerde daar reeds in 1498. In 1797 viel het in Engelsche handen en het merkwaardige na tuurproduct uit het asphaltmeer werd Jaren lang gebruikt als brand stof en tot verlichting van de bakens Het asphaltmeer, is de krater van een uitgewerkten vulkaan. Het meer doet zich voor als een taaie zwarte oppervlakte, die sterk naar petroleum ruikt. Het is door ploegd met tallooze voren, waarin donker gekleurd water stroomt. Hier en daar zijn zelfs kleine, begroeide eilandjes. Het droge gedeelte kan zelfs een niet al te zwaar voertuig dragen. Blijft men te lang op één plaats staan dan zinkt men langzaam maar zeker in de diepte. Deze taaie asphaltmassa is onuitputtelijk, 't Is een der heetste plekken op aarde. Door arbeiders wordt het met pikhouweelen ultge- dolven en door middel van kipwagen tjes wordt het naar de groote raffi naderij gebracht. Daar wordt 't ge zuiverd en onder den naam van Tri- nidad-Epuré wordt het naar alle we- relddeelen vervoerd, 't Is nu nog niet geschikt voor plaveisel. Het moet eerst verzacht worden, en wel door petroleum-bitumen. Jaarlijks voert dit meer 200.000 ton asphalt uit. Ten behoeve van de arbeiders is de laat ste Jaren een dorp om het meer ge sticht. W. B.—Z. HOE 'T CEBEURDE (Slot.) Ja John, antwoordde Charlie Brand en plotseling verlichtte een heldere straal uit een zaklantaarn het gespannen uiterlijk van den gentle- man-dief. Wat doe je nou kerel, riep John Raffles verwijtend, licht uit! On middellijk! Je zou alles kunnen be derven. Charlie, Charlie, hoe lang loop je nu al met mij mee. Mag je zulke fouten nog maken? schertste de Groote Onbekende en Charlie kleur de tot achter zijn ooren. Het spijt me John, stamelde hij, het zal niet meer gebeuren. Maar de Groote Raffles was in het geheel niet haatdragend of boos. Hij klopte zijn vriend en helper welwil lend op den schouder en gaf hem de noodige instructies voor het stoute plan, dat zij nu tezamen zouden gaan ondernemen. Je hebt niet anders te doen, Charlie, dan aan het einde van het gangetje voorzichtig uit te zien, of er mogelijk onraad is. Is er iets wat je achterdocht wekt, fluit dan zacht jes driemaal achtereen. Opgepast! Met bewondering zag Carel, hoe Frits een paar oude versleten hand schoenen aantrok en met de lantaarn in de eene hand en het zakmes in de andere, snel en geluidloos in het donkere gangetje verdween. Het ronde licht-cirkeltje, dat een oogenblik later langs de lange hou ten rand gleed, riep Carel zijn eigen plichten in het geheugen en katach tig in elkaar gedoken, het open zak mes in de hand. ging hij bij den in gang van het slop op de loer liggen. Intusschen was Frits, alias John Raffles, druk bezig met het losbreken van een plank, die eigenlijk allang reeds loszat en die hem op het idee van den bankoverval gebracht had. Met veel moeite slaagde hij er in door de smalle opening te kruipen. Toen floot hij zachtjes driemaal. Dat was het teeken, dat de Groote Onbe kende zijn secretaris bij zich wensch- te. Charlie Brand zorgde dan ook voor een spoedige maar voorzichtige terugtocht het lange gangetje in. Kom binnen .fluisterde Raffles zenuwachtig. Per slot van rekening voelde hij er zich toch niet gerust pp. Charlie deed wat zijn chef van hem verlangde en zoo stonden zij beiden een oogenblik later ln de donkere schuur, waar het naar kalk en ce ment rook. Opgepast, fluisterde Frits, die nu weer een beetje moed gekregen had, nu hij zijn trouwe hei- pre vlak naast zich in 't donker voel de. Hij kneep zijn zaklantaarn aan en belichte met een kleine cirkel de omgeving. Ook Charlie liet zijn licht schijnen. De schuur stond grooten- deels vol met schoppen, houweelen, kruiwagens, een stelletje bezems, twee groote hoopen kalk en zand, op elkaar gestapelde balken, en derge lijk materiaal. Op hun tecnen slopen zij tusschen de verschillende werktuigen door. In een hoek stond een groote kist met timmergereedschap. Hoewel er geen slot op de kist was, deed Frits, of hij er vreesdijk aan werken moest om het open te krijgen. Charlie liet zijn licht in de kist schijnen en daar za gen zij tusschen tal van beltels en schroevendraaiers en hamers, ver schillende doosjes met schroeven en moeren en boutjes liggen, Hier pak-an, fluisterde John, we hebben „de aap" te pakken. Vlug gaf hij Ca rel verschillende pakjes en doosjes met schroeven en bouten aan, die er zijn zakken mee vulde. Boordevol! Ik kan geen goud meer bergen, fluisterde Charlie den Grooten On bekende in. Dan zal ik zelf ook wat voor mijn rekening moeten nemen, antwoordde Raffles en spoedig puil den ook zijn zakken uit van schroe ven en moeren en bouten en spijkers. Nu snel terug, zei John Raffles Trek je revolver Charlie, wie weet worden we achtervolgd. De terug tocht verliep voorspoedig en eenmaal in het slopje, schoten de jongens vlug naar voren, om weer in de straat te komen, Wie beschrijft hun schrik en ontzetting, toen zij zich, juist toen zij om den hoek van het slopje ke ken, door een groote en gespierde mannenvuist in den kraag gegrepen voelden. Zij verloren bijkans de macht over hun beenen en stonden met trillende knieën bij den geweldi gen agent, die hun vasthield.'n Tweede agent kwam doodbedaard aan den anderen kant van de schuur te voor schijn. Die had de wacht staan hou den aan de andere zijde van de loods omdat zij niet wisten, langs welken weg de „inbrekers" de schuur weer verlaten zouden. Kom maar eens mee heeren, klonk een zware basstem en wanke lend deden de twee jongens hun eer ste onzekere passen naast den agent. De andere volgde met de fietsen. Het was een zwijgende optocht. Gelukkig waren de straten bijna geheel verla ten aan die zijde van de kerk. De agenten waren zoo verstandig, hun arrestanten niet door de drukke en helverlichte hoofdstraten te voeren nantuurlljk. Enkele menschen bleven staan en keken de opgebrachte jon gens na. Die jeugd van tegens- woordig! klaagde een oud bev.end moedertje en zij schudde met haar grijze hoofd. Op het politiebureau kwamen Frits en Carel voor de dikke Brigadier van Politie, Bruins. Jaap Bruins, zijn zoon, zat bij hen ln de klas. Mooie boel, inbraak, op hceter daad betrapt, dat betcekent een jaartje of twee brommen, hè Wouters wat zeg jij daarvan. Dat zal tenminste niet veel min der wezen, bromde agent Wouters, die het knipoogje opgevangen had, dat Bruins hem vliegensvlug toege worpen had. Gaan jullie voorloopig maar naar huis, ik heb het adres en dan zul je wel hooren wanneer Je je straf zult hebben uit te zitten. Ingerukt! Zwijgend en doodsbleek togen de gentleman-dicf en zijn secretaris naar huis. Onder tranen vertelden zij hun ouders wat er gebeurd was en het ls heel zeker, dat dien nacht twee angstig bevende Jongensharten niot tot rust konden komen. Gelukkig wis ten én Mijnheer Vermeer èn Mijn heer Welters een gerechtelijke ver volging te voorkomen, tenminste dat vertelde de heer Welters zijn zoon, toen hij zijn Jongen alleen en een zaam wanhopend op de bank ln den tuin aantrof. Ook Carel was het een pak van zijn hart, toen hij hoorde, dat voorloopig van geen straf of ge vangenis sprake zou zijn. Mijnheer Manders heeft nooit meer detective boekjes in zijn klas gevonden en voor John Raffles en Charlie Brand was het de eerste en de laatste inbraak geweest. Satijnbloem (Dimorphoteca auran- tiaca) fam. Samengesteldbloemigen (Compositen) t' Is een rijkbloeiende plant met prachtige bekervormige bloemen. De oranjegele gelijkt iets op de goudsbloem, doch is veel fijner. Ze komt in allerlei kleurschakeeringen voor: rose, zalmrose, lichtgeel, zwavel geel. De planten vertakken zich sterk en verlangen veel zon en een droge standplaats, liefst kalkhoudendo grond. Godetia (zomerazalea) fam. Wedc- rikachtigcn (Onagracecën) Een 25-40 c.M. hooge, rijkbloeiende sierplant uit Noord-Amerika met vrij groote, pur- per-rozeroode of witachtige bloemen. Ze vraagt een zonnige plaats. De planten mogen jullie niet te dicht la ten staan, zullen ze rijk bloeien. Mooie variëteiten zijn de wltbloemige Duchess of Albany, de donkerroode Lady Albemarle, de helderroodc Duke of York; zeer fraai is ook de dubbel- bloemige Godetia grandiflora rosea. Deze laatste vokral als snijbloem-. Ganzebloeni (Chrysanthemum) fam. Samengesteldbloemigen Composi ten). Hiervan komen heel veel soor ten voor. Ze zijn geschikt voor groote perken en kunnen ook voor snijbloe men geteeld worden. Ze groeien 60-80 c.M- hoog. Gevulde zuiver witte bloe men geeft de Ch. inodorum plenis- simum; groote lichtgele bloemhoofd- jes de Ch. segetum gloria en de Ch. carinatum is veelkleurig. Het ver dient geen aanbeveling zelf zaad to winnen, daar de variëteiten dikwijls naar de oorspronkelijke soorten te ruggaan. 't Is dus lang niet zeker als Je van een bepaalde soort zaad teelt, dat daar 't volgend Jaar dezelfde soort uit voortkomt. Gewone balsamien (Impatlens Bal- samina) fam. Balsamienachtlgcn (Balsaminaceeën). Een zeer bekende plant, die 50-50 c.M. hoog wordt. Ze heeft vleezige, lichtgroene stengels, terwijl in Jull- Augustus in de oksels der bladeren half gevulde rose, paarse- of witte bloemen te voorschijn komen. De planten hebben veel zon noodlg en mogen niet te krachtig groeien, daar anders de bladeren de bloemen te veel bedekken en deze dan in 't geheel niet te zien zijn. 't' Best komen ze uit als rand op een verhoogd zonnig bed. Ze doen 't ook goed in een bloem pot. Bloeiende balsamienen kan men nog best oppotten. Heel geschikt voor perkjes zijn de dwerg Camellia Balsa mienen. Reuzen .Balsamien. (Impatiens glanduligeraj fam. Balsamlonaceeën. Een sierplant uit Oost-Indlë, ook wel springbalsamien genoemd. Deze naam dankt zij aan 't wegspringen der zaden, wanneer de rijpe vrucht maar even aangeraakt wordt, 't' Is een sterke plant, die 1.50—2 M. hoog wordt en in Juli—Augustus roodach tige bloemen krijgt. De reuzenbalsa- mlen zaait zich zelf. Gip:,kruid iGypsophilia elegans) fam. Muurachtigen (Caryophylïa- ceeën). Een plantje met sierlijke bij- schermen van kleine, witte of llcht- rozeroode bloempjes, 't Wordt veel ge bruikt voor het opmaken van bou- quetten. TUINIER, j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 23