DOOLHOF. RAADSELS '(Deze raadsels zijn ingezonden Ïoor Jongens en Meisjes, die Onze eugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door den kleinen Fluit speler.) Vul de puntjes in met klinkers, zoo- fcoodat er een bekend spreekwoord komt. Is h t k lf v rdr nk n s jfl mpt m n d n p t 2. (Ingez. door den kleinen Fluit speler). Ik ben een oud rijmpje van 40 let- iters. 20 18 11 is een ander woord voor Jieer. 23 7 5 36 groeit aan den waterkant 33 30 40 12 draagt men aan den .vinger. 1 13 38 36 35 29 31 2 is een plant. 17 21 99 6 is een hemellichaam. 24 13 9 3 is een soort deksel. 26 25 37 33 is een dier. 2 18 23 15 27 28 30 is een vrucht. 34 32 23 16 19 vindt men in den .(dierentuin. 15 14 is een lidwoord. H 36 10 33 is een hemellichaam 15 22 8 draagt men 4 5 6 is een boom 3. (Ingez. door W. B. Z.) Verbor gen planten. a. Sta pal, maar beweeg je niet. b. Bob remde uit al zijn macht. c. Rie telde de steken van haar breiwerk. d. De ezel begon ia te roepen en liep toen weg. e. Deze paarse ring was geverfd. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Plaats een woord tusschen elk paar fwoorden, zoodat het met het eerste, zoowel als met het tweede een goed geheel vormt. koffie scherf; gordijn dansen aardappel oven; tafel kamer; pijpe erwt; huis schut; tafel wijzer; blad leven; raster tafel; paarden ijzer kachel bout; zit noot 5. (Ingez. door W. B. Z.) Zet achter iemand, die de spijzen bereidt een viervoetig dier en daar achter een vrucht, zoodat het geheel pok een vrucht wordt. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Met 1 aan 't slot kom ik 's middags op uw disch. Met p aan 't slot word ik een bloem gewis Met r aan 't slot maak ik geen mooi geluid Met t aan 't slot berg ik katoen of wol. En nu is 't rijmpje uit. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) t (Ingez. door W. B. Z.) Verbor gen timmergereedschap. a. Wij vonden de ham erg vet. b. Wat knijpt An geniepig in mijn arm. c. Heeft Bob oorpijn? d. Elza, Agaat en Greet komen op het feest. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Mijn geheel is een bloem van 7 let ters. 3 6 6 7 is een vrucht Een 5 6 6 7 weegt licht. 7 2 4 1 eten we 's middags als groente. 3 6 1 6 7 is een specerij. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Zooals ik ben zoo blijf ik. Ben ik jong, dan blijf ik jong. Ben ik oud, dan blijf ik oud. Ben ik mooi, dan blijf ik mooi. Zie ik vroolijk, dan blijf ik altijd vroolijk zien. Zie ik be droefd, dan blijf ik bedroefd zien. Ik heb oogen en zie niet. Ik heb ooren en hoor niet. Ik heb een mond en Spreek niet. Wie ben ik? 4. (Ingez. door W. B- Z.) Ik ben een deel van een geheel. Zet 'er 70 centimeter achter en ik word een vogel. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Verbor gen boomen. a. Ik sliep dezen nacht slecht. b. Ik geloof niet, dat Jacob er kans toe zag zijn huiswerk te maken. c. Ga je mee, ik ben klaar. d. Hij gaat met de naaste buren fcelfs niet om. e. Als ik naar school moet, brengt moeder me weg. 6. (Ingez. door W._ B. Z.) Verborgen beroepen. Wat doet Ka Brek? En Mina Tun? En Greet Idool? En Fiet Strag? En Stien Aar? En Nora Bluwed? En Hein Voer? En Trien Celcie? En Gert Nee- boor? En Leo Raman? En Meta Lar- se? En Tetra Chic? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Wijsneus, b. druif ruif, c. oom room, d. voor den kapper, ef. er is een nacht tusschen. g. evenveel. 2. Bloemenfee. 3. I-Ienk. Ella, Marie, Peter, Jan. 4. De letter a. 5. Ze betaalden met een rijksdaal der en een dubbeltje en kregen 2 ct. terug. 6. Wie goed doet, goed ontmoet. AFDEELING II 1. Baal, gaal, haal, maal, staal, zaal 2. Baarn. 3. Aster. 4. School. 5. Met den hoed in de hand, komt men door het gansche land. 6. Schol, bot, zalm, schar, paling, steur, blei, tong, rog. Goede raadseloplossingen ontvan gen van: Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Wijnanda 6 Vaders Jon gen 5 Karei I 5 Duikstertje 6 Blauw oogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppen- verpleegstertje 6 Kerstroosje 6 Boe rinnetje 5 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Koekoek 5 Roodborstje 5 Annie Middag 5 Wenda 5 Sneeuw klokje 5 Nachtegaaltje 5 Kakelaar tje 5 Borduurstertje 5 Willem I 3 Prin ses Zonneglans 2 Goudhaartje 4 Zon neschijn 4 Heideprinsesje 6 Juffertje Leesgraag 3 Klaproosje 2 Vliegenier- tje 3 De looze Vos 5 De kleine Orge list 5 Iris 5 Nanna 5 Graaf Lodewijk 4 Karei I 5 Gladiooltje 5 Francis Vere 5 Pinksterbloemetje 5 Nachtuiltje 6 Lourens Coster 6 Poesenmoedertje 5 Roodkapje 6 Balsemientje 4 Gras pieper 3 Alba 5 Vacantie-Wedstrijden. Inzendingen ontvangen van: Goudvisch, oud 16 jaar, Graaf Lo dewijk, oud? Karei I oud 9 jaar, Ran- geerdertje oud 10 jaar, De looze Vos, oud 13 jaar, De kleine Bouwer oud 11 jaar, Kerstroosje oud 10 jaar (2 inz.) Nannie v. d. Berg, oud 13 jaar (2 inz.) Draaitol oud 15 jaar, Goudvisch oud 16 jaar. Rubriekertjes-lijst Willem van Eyken, oud 8 jaar, Wil genstraat 100. RUILRUBRIEK HAN MAATKAMP, Leidschevaart 294 heeft Kwatta sold-, Sickesz wa pentjes, Weegschaaltjes, Meco, v. Houten, Verkade Zeewater-aquarium Hilles pi. (Gelderland) Bussink. Leu- pen, Haas-azijn, Meursing, Helling man. Karnemelk, Roodband, Pleines' Duifjes en Dierenpl., Douwe Egbert, Philips Duiven, kippen en hondenpl. Haka. Verder heeft hij nog leege al bums van Turmac en Kiazim Emin om Wapens, Sport en Natuurpl. in te plakken. Dit alles wil hij ruilen vooï Sunlight, Vim, Lux, Rlnso, Radion en Lux. J. DE KRUVF, Gen. Cronjéstr. 108', heeft 34 Karnemelk (bloemen) 21 Karnemelk (Aquarium), 7 Vogels, 53 Hilles Zwerftochten, 106 Voetbal, 1ste en 2de Serie, 13 Franken, 58 Hoe heet die Vogel, 24 Holland: Hoe wij het za gen. Dit alles wil hij ruilen voor Sun light. Vim, Rinso en Lux. BOERINNETJE, Tempeliersstr. 26r. heeft Droste kop en schotel, Haust, Coelingh, Bussink, l Dobbelman, Everfine. v. d. Linden, Verkade, Langs de Zuiderzee. IJsel, Vecht, Naarder- meer, Meco Hag, Carl Hagenbeek, Roode Ster, Victoria-Jeugdbibliotheek Maas-theebonnen, Sluitzegels, Siga renbandjes, Bloemen en Vlinders, Dick Trom, Kwatta-sold., Pelikanen. Timmermans cassabonnen, Verkades Zeewater-aquarium en Hilles Zwerf tochten. Dit alles wil ze ruilen voor: Sickesz-wapens, Taminiaubonnen, Scholtens bakmeel, v. d. Lindensbon- nen. Ruiltijd Vrijdag van 7—8 en Za terdag van 2 tot 3. PIET HEKKER, Ramplaan 68, Haar lem, heeft 89 Philips cigarette-pl. 7 Clysma-bonnen, 7 Ali-Baba-bonnen, 8 Filmsterren, 22 Haustpl. Zoological studies nrs. 4 7 12 20 22 (dubbel) 25 (dubbel) 26 33 36 44 30 Xantia bon nen 17 Kiazim Emin 50 Miss Blanche 17 Mercurius Voetbalpl. 19 156 175 183 209 212 226 't Roomhuis, waarde 5.05, 1 Keg, een vacantie-reis langs den Rijn. 1 B. D. V. pl2 Frankens vo- gelpl. nrs. 32 en 90 3 Stokhuizen, 1 Koopman, Diergaarde 62, 2 Verkade Langs de Zuiderzee, nrs. 46 en 47, 3 1/2 punt Effendie, 7 Roodband, Al bum I nrs. 6 23 25 37 51 104 128, 1 Hilles geschenken, 1 Miss Blanche, De Wereld in Beeld 50 1 Maspero coupon, 2 Droste Indië nrs. 104 en 14, 1 Am- stelpenning. 2 Koopman's-meel. 1 Victoria-Jeugd Bibl. 3 Hag. 1 bon van D. Schoen en Zoon, 11/2 punt Melko- nian, 2 Bataaf, 1 Veka, 3 Coelingh nrs. 5 37 51, 2 Bussink Mijn land IH. Hiervoor vraagt hij Verkade, Pette. Kwatta, Sickesz, Turmac. Ruiltijd 57. Ook genegen af te halen. MEVR. TEN K-, Coornhertstr. 30, heeft 132 Kwatta. 16 Weegschaaltjes, 12 Hillepl. en 32 boekenbons. Gaarne ruilde ze die voor bons of pl. van Zeewater-aquariüm of die van Droste C. v. BERGEN, L. Wijngaardstr. 21r. heeft Kwatta sold., Weegschaaltjes, Sickesz, Meco, Franken, Karnemelk- zeep, Plenies. Hiervoor vraagt hij Postzegels en Dobbelman 2de serie: Indische cultures. EUGèNE ROELOFSZ, Bosboom Toussaintstraat 72, heeft van Bus sink de nrs. 13 en 18 en 2 bonnen, 6 Melkmeisjes, drs 13 14 15 (dubbel) 16 17 18. Reisbonnen van Bakker en zijn makker. 10 Erven de Jong 2 Haas- azijn, de nrs, 2 en 16, 2 Franken broodfabriek. Hiervoor vraagt ze Drostepl. MEVROUW EN HAAR KAMENIER. Ik moet naar het bal, zucht kleine Mevrouw En ze roept om haar kamenier. Ach Miesje, breng mij een-twee drie, Mijn baljapon eens hier. En ook mij mooie nieuwe hoed, Je weet wel, met die veer! Ja zeker Mevrouw, zegt Miesje snel Ik vlieg en kom zoo wéér. Hier een speld en daar een vouwtje, Hier plooi en daar een naad, O wat is dat Miesje handig, Als Mevrouw zich kleeden gaat. Heb je de koetsier besteld? Twéé paarden, én witte pluimen? Ja Mevrouw, èn palfx-eniers! O Miesje kent haar luimen! Hier is Uw waaier Meesteres, Uw balboekje en cape, Dag Mevrouwtje! Veel plezier! En Miesje lacht heel leep. Want als Mevrouw naar 't bal toegaat, Kan Miesje ook wat uit. Dan gaat zij naar de bioscoop, Wat zeg je van zoo")! guit? KNIPPERDOLLETJE. door 51) W. B.—Z. Dat moesten de tweelingen toege ven. „Ik wou, dat die rijke oom, die ons een kachel heeft gegeven ons nou een kerstboom gaf," zei Kees. De nieuwe mooie kachel was voor de beide jongens zoo'n groot onver- klaax-baar wonder geweest, dat moe der maar verteld had van den oom uit Amerika, die hun dit mooie ca deau gezonden had. „Je kunt ze wel koopen," zei Kees. „Als je geld hebt, kun je alles koo pen," vervolgde vader. „Maar geld bezitten we nu -juist heel weinig." Daar konden Jan en Kees niets op zeggen. Dat wisten ze maar al te goed Een half uur later lagen ze op zol der lekker te slapen en droomden van prachtige kerstboomen met zilvereiï slingers. Een paar dagen voor Kerstmis kwam Koster, de vrachtrijder aan dragen met een mooien kerstboom. Hij rook zoo lekker naar hars, dat Koster er lachend bijvoegde: „Je kan wel merken, dat hij kersversch is." De kinderen waren naar school en vrouw Dijkstra wist niets beter te doen, dan de mooie boom met behulp van buurvrouw op het dak neer te leggen, 't Zou niet aardig zijn, als de jongens er iets van bemerkten en in 't kleine huisje was geen ruimte. Maar toen Jan thuiskwam, bemerk te hij aan moeders vroolijkheid, dat er iets was. Moeder Dijkstra kon be ter haar leed dan haar vreugde ver bergen. Den volgenden dag keerde Dijkstra het groen steenen varkentje onderste boven. Tusschen het vele koper glansde toch een enkel stuivertje en nog een dubbeltje. De som viel zoo mee, dat Dijkstra er dadelijk mee naar de Groote Houtstraat liep. Daar kon hij van alles bekomen. Terwijl vrouw Dijkstra de kapotte kousen van Jan, Kees en Henkie stopte, prakki- zeerde ze over de naderende vreugd. Wat was ze benieuwd naar de glin sterende schatten, die Dijkstra straks zeker mee zou nemen. Het kleine volkje was juist in de waschkuip geweest en alles was in de x-ust. Daar ging de bel zacht over. Wie kwam daar nog op Zaterdag avond aanzetten? „Gunst mevrouw Vermeer, u nog Ihier?" vroeg vrouw Dijkstra ver baasd. „Ja, en ik ook nog," klonk een vroo- lijke stem achter mevrouw Vermeer. „Jij ook Mies?" „Ja, vrouw Dijkstra ik moest hel pen sjouwen," zei Mies, zuchtend, ter wijl ze een boodschappenmand je vol roode appels naar binnen torste.. „Hè, zijn ze allemaal naar bed?" vroeg Mies teleurgesteld. „Moet Dicky nog geholpen?" „Die zal zich straks wel aanmelden Maar de anderen zijn gelukkig in de rust," vertelde moeder Dijkstra. „Kijk eens, vrouw Dijkstra," begon mevx-ouw Vermeer, „deze appels zond mijn moeder nog voor jullie. Als je ze wat oppoetst, is 't een mooie kerst boomversiering. En daarna is het lek ker en gezond eten voor allemaal." „Duizendmaal dank mevrouw," zei vrouw Dijkstra. Ze schonk voor haar gasten een kopje koffie in en ver heugde er zich in stilte over, dat al les er zoo netjes uitzag. Ze spraken nu over den kerstboom. En Mies vroeg, of ze morgen mocht komen om te helpen met de versie ring. „Weet u, wat u doet," zei Mies. „Als 't mooi weer is, gaat u maar prettig met de jongens wandelen. Dan zetten Dijkstra en ik den boom in 't voor kamertje en ik wil hexxi wel heele- maal voor u versieren." Vrouw Dijkstra lachte eens. 't Was lang geen kwaad idee. Zij had er wel zin in. Ze kon Dick dan in den wagen leggen. Maar met Henkie kwam je niet ver. 't Was of mevrouw Vermeer haar gedachtengang begreep, want die zei plotseling: „Als u er zin in hebt vrguw Dijkstra, komt u met uw heele kroost naar ons toe. Dat is nog niet gebeurd. Onze jongens hebben speel goed genoeg om er de uwen ook van te laten genieten U heeft dan met een wat frissche buitenlucht gehapt." ,Ik wil dolgraag, als 't mevrouw niet te druk is," antwoordde vrouw Dijkstra. Daar kwam Dijkstra binnen. Zorg WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Meer .openhartig dan .vleiend. Toen Napoleon eens door een kleine Duitsche stad trok en van den burge meester vernam, dat de bevolking zeer arm was, gaf hij dezen eenige gouden Napoleons en zei tot den bur gemeester: „De Duitschers houden zeker veel van die kleine Napoleons", Het antwoord luidde: „Ja, Sire, meer dan van den grooten." Hollandsche sla. Een Engelsch geschiedschrijver verhaalt, dat reeds Catharina v. Arx-agon, de eerste vrouw van Hendrik VIII en de tante van Karei V af en toe boden naar Holland zond om sla te halen. Anders dan bij ons. Jullie weten wel, dat in vroeger tijd bij ons te lande de barbier tevens de heelmees ter, dokter of chirurgijn was. Toen nu eens in de 17e eeuw een Amster dammer in Londen vertoefde, zond hij zijn knecht naar een chirurgijn met de boodschap den volgenden morgen bij zijn meester te komen. Op den bepaalden tijd kwam de chirur gijn, maar deze keek vreemd op, dat de Amsterdammer een scheerbekken en zeep klaar had Staan. Maar de Amsterdammer keek even vreemd op, dat hij daar een deftig heer voor zich zag staan en niet een barbier, zooals hij verwacht had. De Engelsche chi rurgijn, die een heusche dokter was, bracht echter de Amsterdammer een tientje voor zijn bezoek in rekening. Hoe hebben dieren hun naam ge kregen? Sommige naar 't geluid dat zij voortbrengen o.a. koekoek, kie vit, kraai, andere naar enkele ver richtingen b.v. putten, boomkruipen, bloedzuigen. Weer andere naar be paalde eigenschappen b.v. glimworm sidderaal, steltlooper; of naar dé kleur roodborstje, geelgon, blauw - meesje. Bijgeloof in vroeger tijd. Wié nooit last van kiespijn wilde hebben, moest er voor zorgen eerst altijd zijn linkerkous aan te trekken. Een vlugge fabrikant. Indertijd stond in een courant te Quebec (Ca nada), dat de Canadeesche wolfa brikanten niet op de hoogte van hun tijd waren. Om dit te weerleggen fabriceerde toen een wolfabrikant een overjas van wol, die 24 uur te voren nog de ruggen van vier schapen dekte. Een zwaar hoofddeksel. De kroon die indertijd de Russische keizer bij plechtige gelegenheden droeg, woog ongeveer 25 K.G. en had een waarde van f 36.000.000. Wist je dat? Om een expres-trein tot staan te brengen is tweemaal meer kracht noodig dan om hem op gang brengen. Nog maar ruim een eeuw thee. Het is nog maar ruim eerf eeuw ge leden, dat we in Indië thee verbou wen. in 1826 werd voor het eerst een weinig theezaad uit Japan ingevoerd en uitgezaaid in 's lands plantentuin te Buitenzorg. Het jaar daarop had men een perkje met 800 planten. Eigenaardige straffen. Een Amerikaansch rechter veroordeelde onlangs een automobilist, die door eigen schuld twee andere auto's en. een voorgevel van een huis vernielde, om drie maanden als model te die nen bij de anatomische lessen aan de universiteit in Toledo. En de Emir van Bokhara veroordeelde enkele val- sche munters om het door hen ge maakte valsche geld in gesmolten toestand in te slikken. vuldig droeg hij het ïn vloei gewik kelde pak voor zich uit. Natuurlijk moesten mevrouw en Mies zijn kleurige en rinkelende «schatten bewonderen. „En 't was zoo'n koopje, ik heb rxog geld over," vertelde Dijkstra. „Daar koopen we dan kleinigheid jes voor om onder den kerstboom te leggen. Dat hoort toch immers zoo, mevrouw?" vroeg tante Greet. (Wordt vervolgd.) MIJN HERBARIUM Lang niet altijd is het determinee- ren van planten gemakkelijk. Vooral de Compositen leveren nog al eens moeilijkheden op. Slechts enkele le den van deze familie heb ik in den loop van den zomer behandeld n.l. klein en groot hoefblad en koren bloem. We zullen nog enkele van deze familie behandelen, doch beginnen met enkele algemeene opmerkingen. Wat wij bij de samengesteldbloemigen een bloem noemen, is eigenlijk een verzameling van bloemen. De bloe men staan in hoofdjes met een om windsel. Soms bezit iedere bloem nog een vliezig schutblad (strooschub), zoodat de geheele gemeenschappe lijke bloembodem na het verwijderen der bloemen met schubben of bor stels bekleed is; anders is deze naakt exi zien we alleen de groefjes, waarin de bloemen hebben gezeten. Alle bloemen van het hoofdje zijn buis-, trechter- of lintvormig. De buitenste of straalbloemen zijn meest lintvor mig, de binnenste- of schijfbloem buisvormig. Als een kelk aanwezig is, bestaat deze uit haren of borstels, die later het vruchtpluis vormen. De bloemkroon is 45 tandig; meeldra den 5, vruchtbeginsel met een stijl, meestal 2 stempels. Paardenblocm (Tarascum offici nale) Zie fig. 1. Een zeer algemeen voorkomende plant langs wegen en in graslanden. De stengel is hol en heeft aan den top een hoofdje. De bladeren staan in een rozet om het bovenste deel van den dikken penwortel, die zeer moei lijk is uit te roeien. De omwindsel bladeren, die rond 't hoofdje staan, zijn lijn-lancetvormig. de buitenste neergebogen. De bloemkroon is geel. De lintbloempjes (zie fig. 2) bestaan, behalve uit de bloemkroon, uit 5 hclmknopjes, een dunnen stamper, Öie in een tweedeeligen stempel ein digt. Na den bloei valt het bovendeel der bloempjes af. De witte haarkrans die de kelk vervangt, groeit op tot vruchtpluim. Zwevend op den wind draagt ze de zaden verweg van de groeiplaats der moederplant. Waar de vruchtjes vallen, daar leggen ze zich door middel van kleine weerhaakjes, die aan 't zaadhulsel zitten, in den bodem vast. Bloeitijd AprilMei, soms ook later weer. POSTZECELRUBRIEK. CURACAO IV Gedurende 190304 verscheen een geheel nieuwe serie. De lage waarden tot en met 71/2 cent verschenen in 't cijfertype in de teekening als de In dische zegels van 190204. De waar decijfers staan in een gearceerd ovaal. De hoogere waarden zijn even als de Indische zegels van genoemde serie nl. Buste van de koningin in een cirkel, waarom een smalle witte met de landsnaam in 't woord „post zegel". Onderaan staat de waarde. De twee hoogste waarden verschenen in groot formaat. Uitgegeven werden: l cent (olijf), 2 cent (bruin), 21/2 cent (gx'oen), 3 cent (oranje), 5 cent (kar mijn), 71/2 cent (grijs). Grootte van de vakjes 2.3 bij 2.8 c M. 10 cent (zwart-grijs), 12 1/2 cent (bruin en olijf), 25 cent (violet), 30 cent (bruin- oranje), 50 cent (roodbruin). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. 1 1/2 gul den (roodbruin) en 21/2 gulden (grijszwart). Grootte van de vakjes 3.5 bij 2 8 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Willen de deelnemers uit de hoofd groepen er eens aan denken wat ruil materiaal geschikt voor die groepen in te zenden. Het is lang niet gemak kelijk voldoend materiaal bijeen te krijgen, zoodat jullie me moet helpen. Verscheidene schijnen te vergeten, dat het een ruilrubriek is. Misschien mag ik bij 't begin van 't seizoen nog eens een beroep doen op de vele philatelisten in de stad om wat zegels voor de jeugdige verzame laars af te staan. S. Rustenburgerlaan 23. Uit de Moppentrommel BAAS BOVEN BAAS Jan zei tegen Piet: „Ik heb een oom in Amerika, die is zoo lang, dat hij zijn sigaar aan een lantaarnpaal kan aansteken." Piet dacht even na en zei toen lachend: „Dat is zoo erg niet. Ik heb een oom in Australië, die is zoo lang, dat hij op zijn knieën gaat liggen als hij zijn zakdoek uit zijn broekzak moet halen. IN EEN SNOEPWINKELTJE De juffrouw, die voor komt vraagt aan Piet: ,Moet je voor een cent tof fee's?" Piet knikt van neen. De juffrouw zet de toffeebus weer op de plank. „Wat wil je dan, 'jongen?" vroeg de juffrouw. „Voor 2 centen toffees". KLEIN JANTJE Janneman zit stil voor zich uit te staren en als moeder vraagt: „Waar denkt Janneman aan?" zegt hij: „Ik dacht: wie zou toch op ons gepast hebben, toen u nog klein y/as?" Zooals de menschen in verschillen de steden wonen, zoo wonen ook de dwergen niet allemaal op één plek bij elkaar. Overal hebben zij neder zettingen, van waaruit zij de men schen en dieren behulpzaam zijn. Van één zoo'n kabouterstad was Langhaard de burgemeester. Op den morgen waar ik nu van vertellen ga, kreeg hij bericht, dat een paar van zijn mannekes een wolf gevonden hadden, die met een gebroken poot erbamielijk lag te huilen in het groote bosch, tegen den berghelling aan. Zijn dwergen wisten met het ge wonde dier geen raad. Eerlijk gezegd waren ze een beetje bang van hem, al zouden ze dat dan ook nooit heb ben erkend. Burgemeester Langhaard krabde zich eens in zijn geweldigen grijzen baard, kuchte eens een paar maal heel hard en zei, dat hij er ook geen raad op wist. Het beste zou zijn, een spoedboodschap te zenden naar Koning Oberon Dus schreef Lang haard een dikken brief en droeg Snelvoetje, de vlugste van zijn ka bouters, op. dien brief aan koning Oberon te gaan brengen. Op ant woord wachten en zoo spoedig moge lijk weer naar huis komen, zei Lang haard tegen Snelvoetje. Nu, je begrijpt, dat Snelvoetje zijn beste voetje voor zette en het op een hollen zette. Bovendien had hij dien armen wolf ook gezien en het mede lijden dat hij met het arme dier had, gaf hem nog meer snelheid dan an ders. De wolf moest heel gauw gehol pen worden, vond Snelvoetje en vloog zoo hard hij kon naar de groote donkere eik, waar het paleis van Ko ning Oberon onder gebouwd was, tus schen de wortels. Hij trof het slecht. Alle onderdanen waren uit Hoe moest hij Koning Oberon nu bereiken? Die zat natuurlijk in zijn troonzaal heel ernstig na te denken over allerlei xxioellijke vraagstukken over men schen en dieren! Ach help jullie hem eens aan den besten en kortsten wegL

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 24