REEKER DE GENEEFSCHE ARBEID. KUNSTZAAL BUITENLAND. DE REDE VAN COLIJN. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN EN GRAFISCHE WERKEN HOLLANDSCHE MEESTERS WAGENWEG 102 HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Pessimisme in de economische commissie. Zateski's voorstellen t.a.v. de moreele ontwapening. De Engelsche liberalen willen van geen verkiezingen weten. Genève. Zaleski geeft een concreet ontwerp voor moreele ontwapening WARSCHAU, IS September. Door den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, zal een memorandum inzake moreele ontwapening op het Volkenbonds secretariaat worden gedeponeerd. De bladen deelen hierover mede, dat het memorandum vier punten naar voren brengt, waarvoor practische samenwerking tusschen alle staten noodig is nl.: lo. het vaststellen van gemeenschappelijke juridische normen in de strafrechtwetten der verschillende staten, die ten doel heb ben campagnes, welke aansporing tot oor log beteekenen, onmogelijk te maken; 2o. een uniforme codificatie van alle wet telijke bepalingen voor de organisatie van vereenigingen, waardoor de oorlogspropa ganda en de ontwikkeling van den haat tus schen de volken onmogelijk wordt gemaakt; 3o. oplossing can de vraagstukken met be trekking tot de internationale pers, met het doel de publicatie van onjuiste berichten onmogelijk te maken, de uitwisseling van rectificaties in de internationale pers te vergemakkelijken, tot de stichting van een internationaal disciplinair gerechtshof voor journalisten te komen en tot de stichting van een internationaal agentschap voor de uitwisseling van persberichten uit Genève; 4o. het bevorderen van een pacifistischen geest bij het schoolonderwijs ten gunste van het internationaal vertrouwen en ter bestrij ding van de oorlogsinstincten. De Poolsche regeering constateert tenslot te, dat de moreele ontwapening geen belang rijke vorderingen zal maken, indi enmen zich met pbares tevreden stelt. Daarom heeft zij dit concreteontwerp ingediend. Geen vrouwen ter ontwape ningsconferentie. In de derde commissie is nog een voorstel van den Poolschen gedelegeerde behandeld, waarbij de Assemblée wordt verzocht, de re geeringen aan te moedigen in de delegaties ter Ontwapeningsconferentie een vrouwelijke gedelegeerde te benoemen. Nadat dit voorstel door Politis (Griekenland) en Lord Cecil was bestreden, die zeiden, dat de Ontwapenings conferentie ernstig politiek werk vergde en dat, wanneer men vrouwen totde conferentie toeliet, men alle andere internationale orga nisaties eveneens zou moeten toelaten, voelde niemand er nog iets voor het denkbeeld in bescherming te nemen aldus „De Tel". In Volkenbondskringen schijnt men echter reden te hebben om tegenover de actie der internationale vrouwenbewegingen min of meer sceptisch te staan. De commissie nam ten slotte het tweede gedeelte van de resolu tie aan, waarin wordt aangedi'ongen op een nauwere msaenwerking tusschen den Vol kenbond en de pers ter begunstiging van den vrede. Engeland. De liberalen willen geen verkiezingen. LONDEN, 18 September Naar verluidt zou de regeering hebben besloten als na tionale regeeirng in October nieuwe verkie zingen uit te schrijven, met de bedoeling Baldwin tot premier, MacDonald tot Lord- president van den raad en Neville Chamber lain tot minister van Financiën te benoemen indien het huidige kabinet aanblijft met een tarief-mandaat. De liberale partij heeft echter laten weten, zich tegen algemeene verkiezingen te zullen verzetten, indien, in dien deze kunnen worden vermeden. Het probleem wordt thans nader overwogen. Over het algemeen ziet het wel naar uit dat in het programma van een nationale regeering in elk geval invoerrechten onder een of anderen vorm zullen worden opgenomen. Financiëele wetten in het Lagerhuis aanvaard. LONDEN, 18 September (VD.l In het Lagerhuis is heden de financieele resolutie over het nationale bezuiningingsontwerp welke door middel van „orders of council" de regeering machtigt verminderingen in te voeren op de staatsuitgaven aangenomen met 219 tegen 155 stemmen. De resolutie be lichaamt het regeeringsvoorstel om een einde te maken, aan het leenen voor het plan voor Werkloozenverzekering. Spanje. Span je is geen arbeiders republiek! MADRID, 17 Sept. (B.TA.) Tengevolge van de oppositie, voornamelijk van radicale zijde, is art. 1 van de grondwet, dat eerst was aangenomen, door de Kamer weer ge annuleerd. PARIJS, 18 September (N.T.A.) Naar .aanleiding van het bericht over de aanne ming en wedeT intrekking van artikel één der Spaansche constitutie door de Cortes, meldt Havas de volgende bijzonderheden uit Madrid: De eergisteren op voorstel van socialisten door de Kamer aangenomen formule „Spanje is een democratisch-liberale arbeidersrepu bliek", heeft men weer laten vallen. De radicale partij heeft n.l. in de Kamer verklaard, dat men ten gunste van de socia listen voor de arbeidersrepubliek had ge stemd, doch dat de aangenomen formule in het buitenland op verkeerde en gevaarlijke wijze zou kunnen worden opgevat. Daarom kanten zij zich, alsmede andere afgevaar digden, tegen art. 1 zooals dat door de Kamer werd aangenomen. Minister-president Zamorra heeft in een rede vorogesteld het artikel opnieuw naar de constitutioneele commissie te verwijzen, welk voorstel grooten bijval oogstte. De reeds aangenomen tekst kan dus nog niet als definitief worden beschouwd en zal hoogstwaarschijnlijk als volgt worden ge wijzigd: „Spanje is een liberale en democra tische republiek, gebouwd op den grondslag van den arbeid". DE HOOGE TARIEVEN. Dringend beroep op alle staten. KRACHTIG PLEIDOOI VAN COLIJN. Door de delegaties van Nederland, België, Luxemburg, Denemarken, Zweden en Noorwe gen (de staten, die indertijd de conventie van Oslo hebben gesloten) is een resolutie aan de Assemblée voorgesteld, waarin een dringend beroep op alle staten wordt gedaan alles in het werk te stellen, om alle wijzigin gen in de handelspolitiek te vermijden die het economisch evenwicht en de_ betalings balans nog meer zouden kunnen* verstoren. In den considerans wordt gedoeld op de ern stige belemmeringen van het handelsverkeer door de voortdurende veranderingen in de handelstarieven en op het feit, dat de eco nomische deskundigen der Europeesche stu die-commissie hebben betoogd, dat derge lijke veranderingen de pogingen van hen, die trachten de muntsystemen en het cre- dietwezen te organiseeren, belemmeren. In de tweede commissie der Assemblée ver klaarde dr. Colijn, dat hij begrijpelijkerwijs Volkomen instemt met deze resolutie; hij legde den nadruk op hetgeen over de beta lingsbalans wordt gezegd, aldus meldt „De Tel". De besprekingen hebben duidelijk aange toond, dat het heel moeilijk is voorstellen van constructieve beteekenis te doen. Dit is niet te verwonderen, want al jaren heeft men alle middelen beproefd. Meer dan drie ja ren is vastgehouden aan de aanbevelingen van de economische conferentie van 1927 en heeft men getracht de richtlijnen, die door deze conferentie zijn aangegeven, te volgen. De resultaten zijn vrijwel nihil gewee'st: drie conferenties over in- en uitvoerverboden, waaruit slechts een zwak kind, dat ieder oogenblik kon sterven, is voortgekomen. Ver der de conferentie voor de gelijke behande ling van vreemdelingen, die als een onwet tig kind door zijn vader Is behandeld en ten slotte de conferentie voor de stabilisatie der tarieven. Het resultaat is dus vrij hopeloos. Tenslotte is men, aldus Colijn, tot de con clusie gekomen, dat men te veel hooi op zijn vork heeft genomen en werd besloten, op initiatief van Briand, het arbeidsveld te be perken. De Europeesche studie-commissie hield in Januari een economisch debat en in Mei werd het Fransche voorstel ingediend, dat naar vier ondercommissies werd verwe zen. Thans zijn de rapporten dezer commissies klaar. Dr. Colijn besprak een voor een de resultaten er van. Wat de commissie voor den afzet van overtollige graanoogsten be treft, deze heeft een aantal voorzorgsmaat regelen vastgesteld om te voorkomen, dat door het toestaan van een preferentieel recht de mee'stbegunstigingsclausule in gevaar komt. Hij betwijfelt echter of alle staten, die door de meestbegunstlgingsclausule zijn ge bonden, hun goedkeuring aan alle verdra gen met voorkeursrechten zullen hechten. Het rapport van de commissie van econo mische deskundigen is een merkwaardig do cument wegens de duidelijkheid en den moed, die door de deskundigen aan den dag zijn gelegd. Het rapport is in overeenstem ming met de aanbevelingen van de confe rentie van 1927. De deskundigen gaan verder dan de con ferentie van 1927; deze drong alleen aan op vrijer verkeer, terwijl de deskundigen in 1931 voor volkomen vrij verkeer althr.ns in Euro pa ijveren. Het rapport van de commissie voor de credieten noemde dr. Colijn aardige", aange name lectuur, maar het bevat geen voorstel len. Tenslotte kwam de coördinatie-com missie en het totale resultaat van alle com missie-zittingen is geweest, dat de coördina tie-commissie besloot de rapporten aan de regeeringen te zenden. Alles hangt dus meer of minder in de lucht. Het is of naar andere commissies, of naar de regeeringen voor ver dere bestudeering verwezen. Het eenige, wat volgens Colijn gedaan kafi worden, is het vrije goederenverkeer te be vorderen door een verlaging der tarieven en dit is het eenige middel, dat de geheele we reld kan helpen. In eder land afzonderlijk moet de productie aan de consumptie worden aangepast, rekening houdend met de inter nationale belangen. Het is niet goed te spreken over de indus- trieele ententes; zooais die door Frankrijk zijn voorgesteld. De nadeelen kunnen grooter zijn dan de voordeelen. Wat aangaat het plan in zake publieke werken vraagt Colijn waar het kapitaal vandaan moet komen, nu INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel VAN DOOR GEOPEND TOT EN MET 25 SEPTEMBER DAGELIJKS VAN 10—7.30 UUR ZONDAG VAN 2—4 UUR VRIJ TOEGANG overal in Europa de landen zelf geen geld hebben om door openbare werken de werk loosheid te verminderen. Dr. Colijn zeide tenslotte zelf niets te kun nen aanbieden dan zijn vast geloof dat een natuurlijke aanpassing van de productie aan de consumptie het eenige middel is om ver betering te brengen. De Italiaansche minister, Bottai, beval ver volgens de reorganisatie op ruime schaal aan van de nationale eocnomische systemen om daarna tot een internationale aanpassing van de handelspolitiek der staten te komen. Arthur Salter steunde het Nederlandsch- Scandinavische voorstel. De N. R. C- meldt verder: De economische debatten in de tweede commissie, die na de redevoeringen van Co lijn en Stucki, in een bijzonder sombere stem ming werden gevoerd, zijn in de middagzit ting voortgezet, zonder dat men tot een op lossing kwam. Van eenige beteekenis is intusschen, dat de Belgen, die in vorige assemblées nog wel eens tegen de pessimistische vertoogen van Colijn ingingen, nu meer en meer gaan inzien, dat zij, ondanks den door hun zuidelijke buren aangeduiden weg der „Planwirtschaft", niet uit het economische moeras komen. Vandaar, dat de Belgen, op terugkeer naar de handels politiek, welke door de economische conven tie van 1927 is ingevoerd, aandi*ingen. Dat ook de Vereenigde Staten het raad zaam oordeelen bij dit streven naar prefe rentie, dat, naar de Noorsche gedelegeerde terecht opmerkte, ook wel eens tot andere producten uitgebreid zou kunnen worden, aanwezig te zijn, moge blijken uit het feit, dat zij een waarnemer naar de tweede com missie hebben afgevaardigd, die de be sprekingen met aandacht volgt. De Canadees Ridell verklaarde zich te zullen verzetten wanneer de Volkenbonds vergadering zou verzoeken het rapport der Europeesche studiecommissie, waarin het prefentieele stelsel wordt ingevoerd, goed te keuren. Overigens merkte hij terecht op, 'dat dat de Oost-Europeesche landbouwstaten in jaren van goede oogsten weliswaar in staat zijn de Europeesche behoeften grootendeels te dekken, doch dat de Europeesche consu menten de overzeesche producenten brood- noodig hebben wanneer de oogsten in Europa minder goed uitvallen. Ook de gedelegeerden van Australië en Cuba trokken tegen het preferentieele stelsel te velde. OORLOGSINDUSTRIE VOOR DUITSCHLAND IN ONS LAND? Een pertinente tegenspraak DE „H. I. H. SIDERIUS" STAAT ONDER RECEER1NGSCONTRÓLE. De Nieuwe Rotterdamsche Courant bevat een zeer uitvoerig en met foto's verlucht arti kel, waarin de in de pers. o.a, de Fransche, den laatsten tijd circuleerende geruchten over een verkapte Duitsche bewapenings industrie in Nederland, ter ontduiking van het verdrag van Verseilles. weerlegt worden. De heer v. Zadelhoff heeft het onderwerp ter sprake gebracht in de Kamerde minister van defensie heeft toen de geruchten bestre den en de Kamer heeft met groote meerder heid een motie verworpen, waarin de minister werd uitgenoodigd tegen deze wapenaanmaak op te treden. De minister verzocht daarna nog de betref fende firma de zaak open te leggen. Het hoofd der rvde afdeeling IB van het departe ment, de kolonel der artillerie K. E. Ouden dijk. heeft den verslaggever, die aan het woord is, daarbij bijgestaan, lichtingen verschaft. De directie heeft met openhartigheid in- De heer G. E. Haagens. directeur der Hol- landsche Industrie- en Handelmaatschappij Siderius N.V. (Directie Javastraat 110, den Haag\ vex-klaarde o.m.. dat de voormalige Holl. Ind. en Handelmij., die in liquidatie is en waarvan de leden van de firma Vlessing Co. directeuren waren, omstreeks 1924 de hand heeft gelegd op een groote hoeveelheid machines en materiaal voor den aanmaak van geschut, dat kort na den wapenstilstand, maar vóór het van kracht worden van het Vredesverdrag van Versailles, uit Duitschland was ingevoerd. De machines werden nage noeg alle opgeslagen te Martenhoek bij Gro ningen, het materiaal en eenige machines te Krimpen a.d. ÏJssel. Het kapitaal van die H.I.H. was voor de eene helft in Nederland- sche. voor de andere in Duitsche handen. Met Krupp heeft echter ook de oude H.I.H. nimmer iets te maken gehad. Toen deze oude maatschappij in financieele moeilijkheden geraakte, is de nieuwe H.I.H. Siderius gesticht met een nieuw kapitaal van 1.530.000. Van dat nieuwe kapitaal is ongeveer VA millioen gulden in Nederlandsche handen, de rest moest gebruikt worden als vergoeding voor de 50 pet., van het oude kapitaal, dat in Duitsche J handen was. Om als president-commissaris der N.V. op te treden, vond men bereid prof. L. A. van Royen uit Delft, een eerste deskun dige op het gebied der militaire techniek en niet dit zij hier utdrukkelijk vermeld de Tieer van Beunngen, die in geenerlei ver binding met de N.V. staat. De nieuwe H.I.H. Siderius trad onmiddellijk in verbinding met het ministerie van defen sie. Kolonel Oudendijk lichtte hier toe, dat er op het departement een conferentie heeft plaats gehad, waarbij aan de deskundigen van het departement alle gewenschte inlich tingen werden verschaft. Daarna heeft het departement ook inzage van de oprichtings- acte der N.V. gekregen. Het departement was namelijk alleen dan bereid in nauwere be trekking met de fabriek te treden, wanneer de bewijzen werden overgelegd, dat men hier met een Nederlandsche onderneming had te doen. Immers, zoolang het rijk hier en in het Oosten een leger en vloot in stand houdt, heeft de regeering belang bij een Neder landsche geschutfabriek, als aanvulling op ..Hembrug". Een fabriek die in wezen buiten- landsch is. zou de regeering, als de nood aan den man kwam toch in den steek laten. Nadat gebleken was. dat de fabriek in staat was goede kanonnen te maken de fabriek is in 1924 begonnen met onder Nederlandsche controle een proefbatterij voor eigen reke ning te vervaardigen heeft het departe ment er orders voor leger en vloot geplaatst. Bij het bezetten van de posten In ons be drijf. vertelde nu de heer Haagens weer ver der. hebben wij zooveel mogelijk omgezien naar Nederlandsche krachten. Er werkt een enkele Dultscher, doch wie zich verbaasd of ongerust maakt over de aanwezigheid van Duitsche werkkrachten in een Nederlandsche industrie, heeft weinig Nederlandsche in dustrieën gezien, want in bijna elke fabriek vindt men Duitschers. Het eigenbelang der fabriek brengt verder mede. slechts buitenlanders van zulk een leeftijd in dienst te nemen, dat zij bij een oorlog niet opgeroepen worden. Deels op aansporing van het departement, deels met zijn medewerking, heeft de fabriek ons land ook wat verscheidene van de onder- deelen betreft, onafhankelijk van het buiten land gemaakt. Zoo kwamen vroeger alle veer en voor de hydraulische remmen van het geschut uit het buitenland. Veeren, affuitage, geschut- materiaal, wordt thans in Nederland vervaar digd. Alle ontwerpen worden op de bureaux in Den Haag gemaakt; dit is een onontkoom bare eisch van het departement van defen sie. Opschriften en aanwijzingen worden in het Nederlandsch gesteld. De briefwisseling met Nederlanders geschiedt in het Neder landsch. Te Krimpen en te Martenshoek bevinden zich groote voorraden, doch er bevindt zich daar geen enkel geheel afgewerkt stuk ge schut, wat meer zegt. er ontbreken voor de vervaardiging van geschut hoogst gewichtige onderdeelen van affuiten, o.a. het geperste plaatijzer en de riehtmiddelen. De daar aan wezige onderdeelen zijn voorts voor een groot deel nog in geheel onafgewerkten toestand, dus als ruwe blokken staal en verder in meer of minder ver afgewerkten toestand (maar nooit meer dan 80 pet., gemiddeld ten hoog ste 50 pet., afgewerkt). Er ls geen sprake van, dat men uit dien voorraad voor onmiddellijk gebruik geschut zou kunnen weghalen. Zelfs is het onmogelijk al die vereischte onder deelen voor den aanmaak van geschut uit dien voorraad bijeen te brengen. Trouwens de tot 80 pet. afgewerkte onderdeelen zouden nog vele maanden eischen voor verdere af werking. De machines, die opgeslagen staan, hoopt men nog te verkoopen, al is het niet veel meer dan oud roest. Er is een inventaris lijst van op het departement. Vervolgens is de verslaggever naar Rotter dam gegaan ■om de fabriek zelf te bezichti gen. De fabriek is ondergebracht op de Scheepswerf van P. Smit Jr., die in regie werkt voor de H.I.H. Siderius. M.a.w. P. Smit Jr. levert de werkkrachten, de machinehal en een gedeelte van de werktuigen. Vóór de fa briek ligt een gedeelte van den voorraad ruwe onderdeelen. Kolonel Oudendijk verze kerde, dat deze verzameling ruw metaal een juist beeld gaf van den aard van de geheele fabriek. De fabriek had een Nederlandsch karakter. Op alle stukken geschut stond het Neder landsche fabrieksmeid H.I.H. en bovendien het bekende plaatje van de Vereeniging Ne derlandsch fabrikaat. Op sluitstukken en andere onderdeelen stonden Nederlandsche aanwijzingen. Om kort te gaan: ook in de fabriek wijst niets op Duitschen invloed. In deze fabriek kan niet clandestien ge werkt worden: wie meent, dat een stuk ge schut op een zolderkamertje kan worden ge maakt, toont alleen niet te weten wat er bij kijken komt. Hoe meer men zich met de zaak Inlaat, al dus de N.R.Ct., hoe duidelijker blijkt, dat hier geen sprake is van een artilleriepark voor Duitschland. evenmin als van een verzame ling machines die het mogelijk maken on verwachts een kanonnenfabriek te beginnen. De fabx-iek. die in Rotterdam op de werf van P. Snxit is ondergebracht, kan alleen in de oogen van kwaadwilligen uitdijen tot een Duitsche ontduiking van het Vredesverdrag. Als men nagaat uit welke bron deze kwaad- stichtende geruchten komen, blijken zij te worden gelanceerd, niet, om den vrede te bevorderen, maar juist om de bewapening op te voei-en. Zoo komt toch ook nog telkens de z.g. tocht der Duitschers door Limburg voor den dag, ondanks de officieele tegenspraak der Fransche regeering! VOORBEREIDING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Ieder hebbe een eigen gas masker. EN BOUWE ZICH EEN BOMVRIJ HUIS! WAT DE BURGEMEESTERS MOETEN DOEN. Zooals wij gemeld hebben, heeft de minis ter van Defensie aan de bux-gemeestei's een boekje gezonden, bevattende „Aanwijzingen nopens de door burgerautoriteiten te nemen maatregelen ter bescherming van de bevol king tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht". Naar het Corr.-Bureau meldt, brengt de minister onder de aandacht, dat de uitvoe ring van luchtaanvallen kan geschieden met daai'toe op betrekkelijk eenvoudige wijze ver bouwde niet-militaire luchtvaartuigen, zoo dat ook een ver doorgevoerde algemeene be- wapeningsvermindcring in dit opzicht geen absolute veiligheid zal kunnen schenken. Een in oorlogstijd goed werkende luchtbe schermingsdienst vereischt een nauwkeurige voorbereiding in vredestijd. Ten behoeve van de luchtverdediging en van den luchtbeschermingsdieixst is een luchtwachtdienst ingesteld. Deze dienst omvat een aantal over ons land verspreide posten, welke tot taak heb ben zoowel overdag als 's nachts onverwijld de nadering van vijandelijke luchtvaartui gen, alsmede de richting waarin zij zich be wegen aan een centraal bureau te melden. Waarschuwing per radio. Dit waarschuwen geschiedt door radiosta- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel STCFZUIGERKUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 107SB PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165.— ,a- I tions. welke op de golflengte van 1070 M. het waarschuwingssein „luchtgevaar aaixwezig" in nxorseteckens uitzenden. Vervolgens zullen autoriteiten en bevol king door middel van den radio-omroep na der op de hoogte worden gebracht. Het ligt in de bedoeling om overigeixs alle gegevens nopens vijandelijke luchtaanvallen, welke voor de burgerbevolking van belang kunnen zijn, zoo mogelijk per radio-omroep uit te zendexx. Luchtaanvallen kunnen worden uitgevoerd door het wex-pen van brisantbommen wer- niclend vermogen) en brandbommen (brand stichtexxd vermogen), terwijl, indien de be staande tractaten nopens het verbod van het gebruik van chemische en bacteriologi sche oorlogsmiddelen mochten wordeix ge schonden, ook het werpen van gasboixinxcn en het sproeien van chemicaliën zou kunnen worden verwacht. Het gebruik van brisantbommen en brand bommen is het meest waarschijnlijk, zoodat bij 't inrichten van den luchtbeschermings dienst dan ook allereerst aandacht zal moe ten woi-den geschonken aan bescherming te gen deze soorten bomixxcrx. Bij de daarvoor te treffeix maatregelen moet echter tevens worden vastgesteld, welke aanvullingen en wijzigingen noodig zijn, voor het geval de vijand gebruik mocht maken van gasbom- men. Het staat vast, dal de uitwerking van luchtaanvallen, vooral indien de burgerbe volking daarixx mocht worden betrokken, het grootst zal zijn. indien de bevolkixxg, door verzuim in vredestijd, onbeschermd ware blootgesteld. Zoodra een gemeente het waarschuwings sein „luchtgevaar aanwezig" heeft ont vangen is het de taak van den luchtbescher mingsdienst om nader vast te stellen of de gemeente door een hiehtaaxxval wordt be dreigd. Daarom verdient het aanbeveling in vredestijd een uitkijk- exx luisterdienst voor te bereiden. Oordeelt het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, dat Inderdaad de kans op een luchtaanval niet denkbeeldig is, dan moeten onverwijld de verschillende hulpdiensten ge- waarschuwd worden om zich voor hulpver leening gereed te houden. Het alarmsein. Acht het hoofd van den beschermingsdienst de noodzakelijkheid aanwezig, om ook de in woners te waarschuwen voor het naderende luchtgevaar. dan doet hij het alarmeerings- sein „luchtalarm" geven. Dit sein moet woi-- den gegeven door middel van lang aange houden signalen met sirenes (of) fluiten. Is naar zijn oordeel het gevaar voor de ge meente geweken, dan doet hij zulks aan de inwoners mededeelen door het. sein. „lucht- alarrn geëindigd", door middel van het lui den der kerkklokken en (of) seinen met signaalhoorns. Het doeltreffendste xnlddel om des nachts de oriënteering van vijandelijke vliegers te bemoeilijken en daardoor nachtelijke lucht aanvallen zooveel mogelijk te voorkomen, Is het uitschakelen van elke kunstverlich ting. Uiteraard kan in tal van gexxxeenten de ver lichting des nachts niet geheel worden ge mist; alsdan is noodig eexx regeling van de beperkte verlichting in het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang. Reddingswerk. Na een aanval door vijaxidclijke lucht vaartuigen kan o.m. hulp noodig zijn voor: a. het redden van personen uit door een bom getroffen gebouwen; b. het blusschen van brand; het verrichten van opruimlngs- werk bij vernielingen; c. het verzorgen en het in ziekenlnrichtingen doen opnemen van gewonden en gaszleken; d. het ontsmetten van met gas besmette personen, van huizen en stadsgedeelten, van kleedlngstukken en van levexismiddelen. Oxxx hier afdoende hulp te kunnen bie den. moeten hulpdiensten worden georgani seerd. Versterking van het politiekorps zal veelal niet achterwege kuixnen blijven. Een belang rijke rol bij luchtaaxxvallen Ls ook weggelegd voor de brandweer. Uitbreiding van het brand weerpersoneel met vrijwillgers zal wellicht ixioeten plaats hebben, Ter beperking van het brandgevaar is het gewenscht in vredestijd bij nieuwen bouw zooveel mogelijk brandvrije constructies toe te passen en daaromtrent bepalingen in de bouwverordeningen op te nemen dan wel op de wenschelijkheid van de toepassing van dergelijke constructies te wijzen. Met het oog op luchtaanvallen met gas sen moet een ontsmefctingsdienst worden voor bereid. Voorts moeten voor den opruimingsarbeid opruimingsploegen worden gevormd. Zeer belangx-ijk is de organisatie van den geneeskundigen dienst. Deze omvat zoowel een reddingsdienst tot het opzoeken en weg voeren van gewonden en gasziekeix (red- dingsploegen) als een geneeskundige behan deling van alle door een luchtaanval getrof fenen in geneeskundige hulpposten, ontsmet- tings- en ziekenlnrichtingen. Deze organi satie eischt een zorgvuldige voorbereiding in vredestijd. Particuliere - en openbare schuilplaatsen. In beginsel moeten de bewoners zelf zorg- di'agen voor het in hun woning inrichten van schuilplaatsen tegen de werking van brisantbommen en van gassen. Bovendien is het wenschclijk, dat in de drukste centra van verkeer en nabij doel, welke naar mag worden verwacht. In het bijzonder zullen blootstaan aan luchtaanvallen, van ge meentewege openbare schuilplaatsen worden ingericht. Ter beperking van de gevolgen van lucht aanvallen met chemische middelen dienen beschermingsmiddelen zooals gasmaskers, be schermende kleeding enz. alsmede bepaalde chemicaliën e.d. Het is u!tex*aard niet noodig en neit gewenscht, dat voorraden van der gelijke middelen en chemische stoffen, in vredestijd in grootere hoeveelheden worden opgelegd dan strikt noodzakelijk is. Het gemeentepersoneel en de vrijwilligers, die een werkzaam aandeel nemen in den lucht beschermingsdienst, ais politie, brandweer, geneeskundig personeel e.d. moeten in oor-> logstljd van gasmaskers zijn vooi*zien. Voorts is het gewenscht, dat de overige ixt- woners bij oorlogsgevaar in de gelegenheid worden gesteld zich desgewenscht een een voudig gasmasker aan te schaffen. Een rege ling voor het beschikbaar stellen stellen van dergelijke maskers voor hen, wier financieele draagkracht de aanschaffing uit eigen mid delen niet toelaat, is eveneens veelal wen- schelijk.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5