IJMUIDEN. Knus en warm DE NIEUWE STOOMPONT VOOR VELSEN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 VIERDE BLAD Bijkantoor Kennemerlaan 42, Telef. 521. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel liggen tal van babies in hun wiegje, de ge smette en stukke plekken van hun huidje in gewreven met Purol en nabehandekl met Purolpoeder. Verrukkelijk klinkt hun gekraai in de ooren der gelukkige moeders. Zingt Uw baby cok mee in dit loflied op Purol en Purolpoeder? NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. In de Dinsdagmiddag gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling Midden-Ken- nemerland van het Nederlandsch Bijbel Ge nootschap heeft de secretaris Dr. D. J. van Katwijk den scheidenden voorzitter, Ds. Kroese, op hartelijke wijze toegesproken. Hij wees er op, dat Ds. Kroese de oprichter der afdeeling en ook de ziel er van was. Spr. hoopte dat Ds. Kroese in zijn nieuwe gemeente Oosterhout ook veel voor het Bijbel Genootschap zou kunnen doen. Ds. Kroese dankte voor de hartelijke woor den. Voor het voorzitterschap werd een nomi natie opgemaakt bestaande uit Ds. J. A. L. Hovy te Wijk aan Zee en Duin, Ds. R. J. v. d. Meulen en Ds. J. W. Swaan, beiden te IJmuiden. Tot penningmeesteresse werd be noemd mej. E. E. Meijer te IJmuiden. Besloten werd voor de openbare vergade ring dezen winter in de Ned. Herv. Kerk te Velsen als sprekers te vragen Ds. J. Th. Meijer aldaar en mej. Adiiani te Leiden. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 22 September: Engelsch, Tringa, Liverpool. Ned., Perseus, Copenhagen. Finsch, Minerva, Leningrad. Noorsch, Athen, Constance. Zweedsch, Vega, Geffle. Zweedsch, Wallonia, Rouaan. Deensch, Bretland, Dantzig. Noorsch, Rio, Lisabon. Engelsch, The Comptesse, Londen. Zweedsch, Forshuld, Skoghall. Vertrokken schepen. 22 September: Engelsch, Mapbewood, Durban. Zweedsch, Patria, Rotterdam. Ned., Cottica, Paramaribo. Engelsch, Brittannia, Londen. Duitsch, Luise Leonhard, Hoek van Holland Zweedsch, Wallonia, Bremen. Ned., Rijnstroom, Hull. Engelsch, Baluchstan, Hartlepool. Noorsch, Talosa, Archangel. Ned., Friesland, New-Castle. Ned. sleepboot, Donau met 2 onderlossers, Havre. Engelsch, Laverock, Londen. Ned., Maasstroom, Leith. Ned., Maaskerk, Hamburg. Ned., Lingestroom, Londen. Ned., Almelo, La Plata. AFSCHEID DS. W. KROESE. Ds. W. Kroese is thans voornemens Zondag 11 October om 10 uur 's morgens afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te IJmui- den-Oost. Des middags zal er dan gelegen heid zijn om afscheid te nemen van het pre dikantsgezin. Ds. Kroese zal den volgenden Zondag te Oosterhout bevestigd worden door Prof. Dr. G. J. Thiering'van Leiden en daarna zijn intrede dben. EVANGELISCHE VEREENIGING „ZAAIT AAN ALLE WATEREN". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een openlucht samenkomst met ver tooning van lichtbeelden op een ten-ein aan den Velserduinweg. De heer Van Doorn zette het doel van deze bijeenkomsten uiteen. Daar er veel platte landsplaatsen in Noord-Holland zijn, welke verstoken zijn van de evangelieverkondiging, is de vereeniging van meening dat ook daar het woord Gods moet worden verkondigd. Hiervoor werd de steun der aanwezigen in geroepen door financieel de vereeniigng in staat te stellen om een auto aan te koopen en dan van doi-p tot dorp te trekken. Een koor zong hierna eenige liederen, waar na lichtbeelden op christelijk gebied werden vertoond. Niettegenstaande het af en toe regende was de opkomst van belangstellenden vrij talrijk. REDDING WEZEN. Naar aanleiding van het verdrinkingsgeval in Augustus te Noordwijk aan Zee voorgeko men, waarbij een kampleider verdronk bij zijn pogingen om een in gevaar verkeerend meisje te redden, is de heer A. J. Meijerink door den Amsterdamschen Turnbond uitge- noodigd een voordracht te houden over het onderwerp: „Het. redden van drenkelingen uit de zee". De voordracht wordt verduide lijkt met lichtbeelden. De dezen zomer opgerichte Naaldwijksche Zwemvereeniging heeft besloten zich ook te bekwamen in het zwemmend redden. De heer Meijerink zal nu, op verzoek van bovenge noemde vereeniging in Naaldwijk een propa- ganda-avond houden. SCHEEPVAARTNIEUWS. Na haar lading ijzererts aan het Hoog- ovenbedrijf, IJmuiden, te hebben gelost is het Noorsche stoomschip „Tolosa" Dinsdag morgen naar Amsterdam opgevaren om in de Coenhaven, aldaar, te bunkeren. Dins dagavond passeerde dit stoomschip wederom de sluizen te IJmuiden met bestemming Ar changel. Het Ned. passagierssboomschip „Cottica" van de K.S.M. is Dinsdagmiddag met pas sagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West-Indië vertrokken. Na lossing harer lading papierhout aan de Papierfabriek te Velsen is het Duitsche stoomschip „Luise Leonhardt" Dinsdag avond in ballast naar Rotterdam vertrok ken. Het Duitsche motorpassagiersschip „Mag- dalena" wordt as. Donderdag met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmui den verwacht. Het Zweedsche stoomschip „Wallonia" op reis van Rouaan naar Bremen liep Dinsdag middag wegens gebrek aan steenkolen de haven van IJmuiden binnen. Na in de bui tenhaven kolen te hebben bijgeladen heeft dit stoomschip Dinsdagavond haar reis naar Bremen voortgezet. De sleepboot .JDonau" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam is ftosdagmiddag yan Maassluis te IJmuiden aangekomen. Dinsdagavond is deze sleep boot met de bij de werf Conrad te Haarlem nieuwgebouwde onderlossers „Debardeur" en „Coltineur" op sleaptouw naar Le Havre in Frankrijk vertrokken. GOED AFGELOOPEN. Toen de stoomtrawler Amstelstroom, IJm. 31 Dinsdagmiddag binnenkwam, weigerde de machine achteruit te slaan. Hierdoor werd de vlet van de Vischploeg, die den trawler met meeren behulpzaam was en waarin zich de vletterman J. K. bevond, lusschen den muur en den trawler gekraakt. Gelukkig kwam de vletterman er goed af. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. COMPENSEEREN VAN KOMPASSEN- Geachte Redactie, U wilt mij wel door middel van uw blad in de gelegenheid stellen een antwoord te geven aan de Directie van de Visscherij-Maatschap pij „Cornelia" betreffende het stuk van 17 September j.l. in uw blad gepubliceerd. Daar dat stuk een ontboezeming is op een (vermeend?) willekeurige behandeling, kan ik niet inzien in welk opzicht het stuk van 4 September door mij niet begrepen is. Nu echter de Directie van de „Cornelia" mij vereert met een uitgebreid relaas van het ge val, neem ik de vrijheid ook mijn zienswijze in dezen te geven. Wij leze.n o a. „Ons gevalenz.; „van een expert die zich met dingen bemoeit waar hij geen verstand van heeft enz." Hier spreekt de Directie toch wel een weinig boud, want het aanhoudingsbericht is geteekend door Speel man en men mag toch wel aannemen dat Speelman verstand van kompassen heeft. Trouwens al zou dit niet het geval zijn, art. I sub b der schepenwet zegt o.a.: „instrumen ten op tijd zijn nagezien en gesteld" hetgeen dan moet of kan worden vastgesteld door een afgegeven bewijs, in dit geval dus van den compensator. Heeft de schipper (art. I sche penwet) geen zorg gedragen dat het compen- satiebewijs (stuurtafel) in orde is, dan heeft de Scheepvaart-Inspectie, ook al heeft de expert geen verstand van kompassen, het recht om het schip aan te houden. „Er is géén expert der S. I. die, wanneer een trawler aan den wal gemeerd is, kan consta- teeren of een kompas al dan niet miswijzing heeft," wordt verder gezegd. In sommige ge vallen kan men met dit gezegde gelijk heb ben, in andere gevallen niet. Als men b.v. plaatselijk goed georiënteerd is, is het heusch zoo'n groote kunst niet om een deviatie van een halve of drie kwart streek te constatee- ren (iets wat maar al te dikwijls voorkomt). Van dit laatste zou ik bewijzen kunnen leve ren. Wij hebben b.v. bemerkt dat de schippers van trawlers z'eer nauwkeurig hun positie be palen door de gesteldheid van den bodem der zee. Hoe komt het nu, dat zij na 48 uur stoo- men b.v. aan andere schepen moeten vragen: „hoe staat dit of dat vuur of vuurschip van je"? Hun plaats van afvaart was vrij nauw keurig bekend, het lag in orde en het is niet omdat deze schippers geen koers af kunnen zetten, neen, het kompas is niet in orde en de fout van het kompas kunnen zij niet bepalen. Hier zijn velschillende oorzaken voor; het is hun met geleerd of zij hebben er geen in strumenten voor. Waarom gaan de trawlers als zij b.v. beoosten Terschelling gaan vis- schen over het vuurschip „Haaks" en niet langs de Haaksgronden, iets wat elke reis pl-m. 18 mijl afstand verschilt? Omdat de kompassen niet vertrouwd worden. Zeer te recht is in de „visscherij-diplomawet" (zie Haarlem's Dagblad van 12 Juni j.l.) gewezen op het belangrijke van het leeren bepalen van de fout van het kompas. De kompassen moe ten gesteld worden, dit gebeurt natuurlijk op de groote vaart maar, zoodra het vaartuig buiten is wordt de z.g.n. stuurtafel opgebor gen (tot?) en treedt het kompasjournaal (eigen observaties) hiervoor in de plaats. Dit zijn zaken die naar ik vertrouw, de Di rectie wel weet maar toch is het wel goed deze te memoreeren. Verder is het ingezonden stuk geheel ge wijd aan „de .aantooning dat willekeur in het spel zat" maar er is toch iets aan voorafge gaan. Want enkele dagen voordien was de meening van een deskundig compensator reeds gevraagd! Over de capaciteiten van de schippers heb ik mij reeds eerder uitgelaten maar ik moet toch nog iets zeggen over het geval „Orion". Aangezien de Directie het pertinent schrijft moet ik haast gelooven dat de S. I- gezegd heeft, zelf het kompas te beoordeelen, maar toch kan ik het niet gelooven en als het ge zegd is, is het fout. Een paar torens of bakens in elkaar bren gen om de fout van het kompas te bepalen bij die voorliggende streek, het gaat. maar niet goed, want dit in elkaar brengen moet dan heel, heel langzaam geschieden en daar heeft men toch geen tijd voor; een tweede is dat men dan alleen de fout nog maar heeft bij die voorliggende koers, op de poolster, zegt men ook wel. Hoe wil men echter de poolster peilen zonder een instrument? Het is niet het verplaatsen van de kracht der magneten dat de fouten veroorzaakt, het is, dat in een lang in één richting stilliggend schip, zich een „tijdelijke magnetische pool" ontwikkelt, ('t zelfde heeft men ook bij het lang één zelfde koers sturen, b.v. van de Golf van Mexico naar de Middell. zee), welke dan de magneetnaald van het kompas doet af wijken (vandaar 't woord afwijking). Dit tij delijk (vluchtig) magnetisme verdwijnt lang zamerhand door het sturen van verschillende koersendus is het heter het kompas te compenseeren nadat het schip b.v. één reis gedaan heeft; maar, (en hier staat de S.I. voor) veronderstel dat een schip als in de discussie bedoeld, zijn eerste reis door dikte (mist) op het strand loopt, dan wordt natuur lijk door den ..Raad van Scheepvaart" ge ïnformeerd naar den toestand van het kom pas; en in het hier bedoelde geval bestaat dan de kans, dat de schipper wordt gestraft, omdat hij het kompas niet heeft laten stel len 'de reederij blijft buiten beschouwing), de S.I. een duw krijgt omdat zij 't schip heb ben laten gaan zonder kompasstellen en de reederij loopt de kans dat de assurantie niet betaald wordt, omdat het schip „onzeewaar dig" naar zee gezonden werd. Dit zijn de con sequenties die afhangen van 45 (volgens mij véél te duur) voor het compenseeren van het kompas. De laatste zinsnede is toch. wel wat erg naïef. Het is natuurlijk niet aangenaam als men 90 moet betalen, maar om te hooren zeggen: „Is het wonder dat het met de vis scherij in IJmuiden slecht gaat?" doet toch wel vreemd aan. Neen, de Directie van de Visscherij-Maat schappij „Cornelia" en allen die in het visscherij bedrijf een werkzaam aandeel heb ben, moeten medewerken tot het tot stand komen van de ..Visscherij-Diplomawet" dat kan hun dan jaarlijks eenige honderden gul dens aan kolen besparen. AQUARIUS. Het was Dinsdagmorgen bij de ponten te Velsen op te maken, dat er iets bijzonders gaande was, wat de beide ponten voerden de nationale driekleur. De nieuwe bij de Neder- landsche ScheepsfoMiw Mij. te Amsterdam gebouwde stoompont zou een proefvaart op het Noordzeekanaal, houden. De wachtende belangstellenden zagen de nieuwe pont langzaam komen aanstoomen. Aan boord bevonden zich o.a. de heeren Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, Breuking, Ing. van den Rijks Waterstaat te Amsterdam, Ten Broeke, hoofding. van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, Ir. In 't Veld van het Technisch Bureau In 't Veld, Ir. Redeker, hoofding. van den Rijks Waterstaat te Gro ningen, professor Van Wijngaarden, hoog leeraar in de scheepsbouwkunde te Delft en Verschure van de firma Verschure Co. te Amsterdam. 't Vaartuig stoomde eerst tot de spoorbrug en liet daar eenige malen de rijkleppen zakken. Nadat de brug geopend was, stoomde de pont tot bij de Casebrootstraat en toen eenige malen van oever tot oever over het aldaar zeer breede Noordzeekanaal. Daarna voer de pont weer door de geopende brug om in het verdere gedeelte van het Noordzeekanaal de proeftocht voort te zetten. Ten einde nog eenige kleine verbeteringen te ondergaan, keerde de pont naar Amsterdam terug. De nieuwe stoompont is geen kettingpont. doch vaart geheel en al vrij en is .gebouwd volgens de plannen van het Ingenieurs bureau In 't Veld te Delft. De pont heeft een lengte van 34 Meter en een breedte van 13 1 2 Meter, terwijl het rijdek 7.20 breed is. Het rij dek is met verkeersspijkers in drie vakken verdeeld. Ter weerszijden van het rijdek bevinden zich de zijgangen voor voetgangers en rij-' wielen ter breedte van 3 M. welke helaas, niet zooals bij de oude ponten, overbouwd zijn. zoodat men weer geheel aan weer en wind bloot staat. De kleppen bestaat uit drie deelen, één voor het midden dek en één voor elk der zijgangen, terwijl de totale breedte der klep pen 5.70 M. is. Het op- en neer laten van deze kleppen geschiedt door een stoomwerktuig, waarvan voor elk van de beide kleppen één in de machinekamer is geplaatst. De commandobrug is modern ingericht. De stuurhut is voorzien van spiegelruiten met electrische ruitenwisschers. De eigenlijke pont is door drie waterdichte schotten in vier waterdichte compartimen ten verdeeld, terwijl er een 2 cyl. compound stoommachine van 350 P.K. in geplaatst is, welke door twee Schotsche ketels van stoom voorzien worden. Aan boord bevindt zich nog een hut voor den schipper en een afdeeling voor het perso neel. Bij onze informatie omtrent de nieuwe pont deelde men ons nog mede dat het in de bedoeling ligt tot het instellen van een specialen dienst over te gaan. Daar er nu drie nieuwe stoomponten in aanbouw zijn, zullen de gezamenlijke veer diensten over het Noordzeekanaal met zes stoomponten onderhouden moeten worden, waarvoor een bediening van 60 man perso neel verelscht wordt. De veerdiensten staan nu onder directie van den Havenmeester van het Noordzeeka naal, de heer J. Seyfert en mede doordat het bedrijf zoo in omvang toeneemt, ligt het in de bedoeling om om over te gaan tot een afzonderlijken stoompontdienst met één be- drijfschef. Op onze vraag wanneer de nieuwe pont definitief in dienst gesteld zal worden, kon i men ons nog geen juisten datum noemen. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.25—1.10 Griet per 50 K G. f 52—28 Tongen per K.G. f 2.701.80 Zetschol per 50 K G. f 31 Kleine schol per 50 K.G. f 36—13.50 Schar per 50 K.G. f 7.50—6.50 Pieterman en poon per 50 K.G. f 3210. Middelschelvisch per 50 K.G. f 48 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f24.5026. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 1810. Kabeljauw per 125 K.G. f 9672. Gullen per 50 K.G. f 32—10. Heilbot per K.G- f 2.50 Wijting per 50 K.G. f 13—10 Makreel per 50 K.G. f 13.50-11-50. VISSCHERIJUITKOMSTEN Heden waren aan de Rijksvischafslag al hier 6 trawlers en l logger. De besommin gen waren als volgt: Manden 285 Martha f 2900 70 Amstelstroom f 1800 300 Olympia f 4300 75 Flandria 1900 40 Roode Zee f 1700 245 Eli Chenivière f 3200 De Logger KW 43 bcsomde f 1170 VELSEN. i Tet gelegenheid van deze proefvaart hield de hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, de heer-W. G. C. Gelinck, tot de aanwezige "vertégerfrvoordlgei-s en ingeni eurs een toespraak waarin hij allereerst me moreerde hoe hij, sinds bijna twintig jaren de nooden en behoeften van het verkeer over de drie veren van dit kanaal kennende, den aard van die behoeften met den tijd heeft zien veranderen. Te Velsen was het in 1912 het overbrengen van de stoomtram dat dikwijls compli- catie's veroorzaakte. Auto's waren nog slechts sporadisch. Bij de toeneming van het verkeer werden proeven genomen met een vrijvarende pont, daartoe welwillend gedurende een Zondag be schikbaar gesteld door wijlen den heer Fenenga. Daarna werd drie maanden in dienst gevaren met een pont die, met de be manning daarvoor door het Rijk van de ge meente Amsterdam werd gehuurd. Het interval van de latere oorlogsjaren toen het verkeer aanzienlijk aïnam. werd gevolgd door een krachtige herleving, waar na e envrijvarende pont werd gebouwd en naast de kettingponten in de vaart gebracht. Daarna werd de stoomtram opgeheven en volgde een verbouwing aan het dek van die kettingponten, waardoor deze belangrijk meer voertuigen tegelijk konden overzetten. Maar het sedert alweer toegenomen ver keer maakt dat de drie tegenwoordige vaar tuigen niet meer voldoende zijn en blijft steeds nieuwe maatregelen eischen. Aan de I-Iembrug is het oude handpontveer absoluut uit den tijd en zal nu binnenkort in een stoompontveer zijn omgebouwd. Het veer te Buitenhuizen, tot nu het meest ..landelijke" van de drie veren, komt thans te liggen in de doorgaande wegverbinding lusschen Haarlem en de Zaanstreek, en zal dus ook met stoomponten worden bediend. Tenslotte memoreerde de hoofdingenieur directeur dat, waar het Noórdzeekanaal in de eerste plaats de zeevaart van Amsterdam dient, nu ook een Amsterdamsche werf en een Amsterdamsche Machinefabriek hebben samengewerkt om dit vaartuig, dat spoedig door twee dergelijke gevolgd zal worden, op de meest moderne wijze voor het pontvcr- keer op datzelfde kanaal te bouwen en in te richten. TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Het totaal aantal werkloozen bedroeg in de eindigende 19 September 662, tegen 641 over de week eindigende 12 September. De bouwvakarbeiders stegen van 191 tot 200, ter wijl de werkloosheid bij de metaalbewerkers iets terug liep van 117 tot 114. De werkloosheid bij de kantoorbedienden bleef vrijwel dezelfde 36 (35). De diverse be roepen liepen op van 71 op 75 en de losse- of fabrieksarbeiders stegen van 227 tot 231. BEVERWIJK VEREENIGING KERK EN VREDE. Uitgaande van de Federatie Noord-Hol land (Noord) werd Dinsdagavond in de Doopsgezinde kerk een vergadering gehou den met de bedoeling om in Beverwijk een afdeeling te stichten van de vereeniging „Kerk en Vrede". De bijeenkomst, die druk bezocht was. werd geopend door den Doops gezinden predikant, Ds. J. D. van Calcar. die den spreker van den avond Dr. A. K. Kuiper van Amsterdam inleidde. Deze behandelde het onderwerp „Onze verantwoordelijkheid ten opz'.c-hte van het oorlotrsvraagst.uk". Na te hebben betoogd, dat elke Christen mede verantwoordelijk is aan der. gruwel van den oorlog, kwam de spreker tot de kern van zijn onderwerp, nl. dat de strijd tegen den oorlog wol degelijk een zaak van de kerk ts. omdat het een zaak Is van het geweten. Slechts van het doorwerken der Christelijke beginselen Is heil te wachten voor menschen. volkeren en volkerengemeenschap. Deze doorwerking wordt, echter niet alleen tegengehouden door den invloed der zonde, maar ook door het instand houden van zondige gebruiken, waar van de verderfelijkste de oorlog is. Dr. Kui per besloot met een krachtige opwekking, om met elkander voor den vrede te strijden. Enkele ingekomen vragen werden vervol gens door den spreker beantwoord, waarna Ds. D. van Peuseni, predikant te Uitgec.-J. een enthousiast slotwoord sprak, waarin hij de aanwezigen krachtig opwekte zich bij „Kerk en Vrede" aan te sluiten. Na afloop gaven verschillende toehoorders aan do oproeping gehoor en lieten zich als lid inschrijven, waardoor de stichting van ccn plaatselijke afdeeling mogelijk werd. BLOEMENDAAL VERGADERING TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afdeeling B'.oemen- daalVelsen van de Kon. Neti. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar eerste bijeen komst na de zomervacantie in Rusthoek. De voorzitter de heer E. VA A. Hirschfeld, verwelkomde de leden bij den aanvang van het nieuwe seizoen. Hij memoreerde de goede geslaagde zomerexcursie en bracht onder ap plaus der vergadering dank aan den heer Van Bueren voor de uitnemende voorberei ding. Verder complimenteerde de voorzitter den heer L. A. Springer bij diens 40-jarig huwelijksfeest. Voor het seizoen staan een 3-tal leeingcn met lichtbeelden van bekende personen np het programma, dat verder zal worden aan gevuld met vakbesprekingen. Als candidaten voor het hoofdbestuur zal de afdeeling steunen den heer Klein Molen kamp als vakman cn den heer Labouchère als liefhebber. Voor 1932 wordt een wisselbeker beschik baar gesteld die 2 maal achtereen of drie maal. in 't geheel gewonnen moet worden. De naast-beste inzender ontvangt een troost prijs. Voor de regeling is een reglement ont worpen. VERGADERING WITTE KRUIS. As. Vrijdag houdt de afdeeling van het Witte Kruis een vergadering in het Jeugd huis aan de Donkere Laan. De agenda vermeldt behalve den beschrij vingsbrief en benoeming afgevaardigde, tie begrooting en benoeming van een commissie tot nazien van rekening 1931. HEEMSTEDE LEZING PROF. DR. A. II. DE IIARTOG. Vrijdag 25 September zal Prof. Dr. A. H. c'.e Hartog van Amsterdam in de Herv. Kerk te Heemstede een lezing houden over „Chris tendom cn Cultuur". HEEMSTEÉDSCI! GFMFNGD KOOR „SURSUM CORDA". Men deelt thans mede. dat het bestuur van 't nieuw opgerichte koor IT.cnsteedsch gemengd koor „Sursum Corda", onder lei ding van den heer A. Bak. als volgt is sa mengesteld: L. Bruin, voorzitter, H. A. Ilum- ting, voorloopig secretaris, mej. H. v. Duinen, penningmeesteresse; G. N. v. Gasteren, mu- ziekcommlssaris, H. Blansert, 2de secretaris, Mej. de Bruin 2e penningmeesteresse; G. Zwlebel, algemeen adj. Het koor bestaat thans uit 40 leden. De repetitiën worden gehouden op Maandag avond van 810 in de bovenzaal „Dc Oude Beuk". BENNEBROEK PERSONALIA. Tot secretaris-penningmeester van don Vogelenzangschcn polder is benoemd dc heer F. E. Tillema, oud-gemeente-secretaris van Bennebroek. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER INBRAAK&. In een op het voetbalveld nabij Halfweg in Haarlemmermeer staande consumptietent is 's nachts, ingebroken. De dief of dieven hebben zich door forceering van een deur toegang verschaft en zich van enkele daarin aanwezige goederen meester gemaakt. KONIJNENDIEFSTALLEN. Bij een tweetal bewoners in Haarlemmer meer. den heer H. aan den IJwcg en den heer B. aan den Hoofdweg, zijn des nachts eenige konijnen gestolen. ONVOORZICHTIG. Dinsdag beging op den Spleringswcg In Haarlemmermeer een wielrijder de 18-jarige G. S., die links van den weg reed, bij het naderen van een auto de onvoorzichtigheid op 't laatste oogenblik den weg nog over te stoken. Doordat de autobestuurder ter voor koming van een aanrijding oen grooten zwenk maakte, kwam S. er ongedeerd voor bij. doch de auto kwam tegen een boom terecht en werd deerlijk gehavend. Het mo torrijtuig, waai-van dc bestuurder geen let sel bekwam, werd door een vrachtauto op sleeptouw genomen naar een garage. BURCERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: B. DrooghKoelemeyer z.; E. H. v. d. Boogaard— Kneppel d.; J. Davids v. Oosten d.; C. SchipperZijistra d.; M. K. M. HendrlksenDerrez, z.; A. M. Schoor'. Heeremans d.; B. de Vos—Plaats z.; H. M. van Kampen—v. d. Griend z.\ C. Cohrs—Veld man d. en z. Overleden: Cornelia M. Appelboom 30 j echtgenoote van H. B. Pethke; Willem Berk J3 i. De proefvaart op het Nooi dzeekanaal. Instelling van een specialen dienst. De nieuwe pont

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13