IJMUIDEN. De gemeentefinanciën van Hillegom. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" FAMILIE- EN BRUIDSGROEPEN HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 Bijkantoor Kennemerlaan 42, Telef. 521. VREDESGROEP „IJMUIDEN". Door de vredesgroep „IJrauiden" wordt op Vrijdag 25 September een ledenvergadering gehouden in de lunchroom Eynthoven te IJmuiden-Oost. „INTERNATIONALE ARBEIDERSHULP". Bovengenoemde organisatie hield Woens dagavond in Café „Tivoli" een openbare ver gadering onder leiding van den heer Buis. Daar de heer D. Wijnkoop wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, trad in zijn plaats als spreker op de heer Gortzak van Amster dam. Eerst sprak mevr. PeperPostma van Haarlem, die in hoofdzaak de taak der vrouw in de arbeidersklasse uiteenzette. Uitvoerig stond zij stil bij de werkzaamheden der vrouw bij eventueele stakingen. De vrouw moet meewerken om de sociale voorzienin gen meer doorgang te doen vinden en trachten door woord en daad de volksge zondheid op hooger peil te krijgen. Hierna kreeg de heer Gortzak het woord. Spreker gaf de schuld van de huidige crisis aan het kapitalisme. Verder werd het Hoo- verplan besproken. Hoover, aldus spr., wil het internationale kapitalisme helpen. Enge land is in verval. Men wilde in Engeland over de' geheele linie een loonsverlaging in voeren, maar toen men zag, dat dit zou stui ten op tegenstand der arbeidersklasse, heeft men er iets anders op gevonden en heeft men het Engelsche pond in waarde doen dalen. Ook Holland, zal door deze crisis niet gespaard worden. Over Rusland sprekende, zeide de heer Gortzak, dat Rusland een zesde van Europa is; de rest der volken ziet met leedwezen het werken van Sovjet Rusland. Met een opwekking tot aansluiting bij de communistische partij eindigde spreker. SCHEE PV A ARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 23 Sept.: Duitsch, West-Falia, Dantzig. Noorsch, Belgica, Londen. Duitsch, Helena Russ, Bjor'.:o. Duitsch, Johann Arends, Ostende. Noorsch, Asgerd, Londen. Zweedsch, Start, Transund. Ned., Willy, Siftm. Deensch, Christiaan J. Kampman, Kovda Ned. motor, Meuse, Parijs. Duitsch, Astarte, Bremen. Vertrokken schepen. 23 Sept.: Noorsch, Odd far, Archangel. Duitsche motor, Marianne, Hamburg, Ned. motor, Roelvina H, Rotterdam. Zweedsch, Thorshuld, Calais. Duitsch, Rhein, Hamburg. Noorsch. Athen, Hamburg. Ned., Costa Rica, Hamburg. Noorsch, Belgica, Afrika. Ned., Clio, Hamburg. Ned., Ore'stus, Chili: Duitsch, Lotte Halm, Copenhagen. Ned. Nereus, Copenhagen. Ned., Trito, Rotterdam. Duitsche motorschiener, Delfina, Ant werpen, Ned., Gouwestroom, Plymouth. Slowaaksch, Plitvine, Gransemouth'. Noorsch, Rio, Hamburg. 24 Sept.:' Engelsch, The Comptess, New-Port. Ned., Venus, Rotterdam. Het Engelsch s.s. „The Countess" arriveerde Dinsdagavond aan' het Hoogovenbedrijf te IJmulden, teneinde een lading rijwijzer voor Engeland te laden. Het Nederl. s.s. „Friesland" ligt momenteel te New Castle in lading, teneinde een lading steenkolen voor het Hoogovenbedrijf te IJmui- den in te nemen en zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen vandaar vertrekken. •Het Nederl. passagiersstoomschlp „Vene zuela" van de K.N.S.M, vertrekt a.s. Vrij dagmiddag 12 uur van Amsterdam met be stemming West-Indlë, het schip zal c.a. half vier de sluizen te IJmuiden passeeren. Na haar lading ijzererts aan het Hoog ovenbedrijf te IJmuiden te hebben gelost, Is het Yoego-Slavisch s.s. „Plitvice" Donderdag morgen naar Grangemouth vertrokken, ten einde aldaar een lading steenkolen voor Zuid-Italië in te nemen. Het Nederl. s.s. „Almelo" van de K.N.S.M. Is Dinsdagavond in ballast van- Amsterdam naar de La Platarivier vertrokken, om een lading graan te laden. AANRIJDINGEN. Op den hoek van het Willemsplein en de Prins Hendrikstraat had een aanrijding plaats tusschen een autobus, bestuurd, door J. de Z. en den wielrijder J. T. Het voor wiel van het rijwiel werd vernield, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook had een aanrijding plaats op het kruis punt Prins Hendrikstraat en Vischstraat te IJmuiden. Een groote vrachtauto van de A. T. O. reed met vrij groote snelheid tegen een kleine vischauto op, waardoor den auto aan de voorzijde geheel ln elkaar en aan den kant van den weg werd gedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; ide gehavende auto werd naar een garage gesleept. R.K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. Woensdagavond hield de R.K. Bouwvak arbeidersbond een vergadering. Na de opening kreeg de heer Van Geelen het woord om te spreken over „Onze eischen van het con gres". Hierna volgde de bestuursverkiezing, de heeren J. de Jong en J. Burger werden in het bestuur gekozen. Verder besprak de voorzitter de mogelijk heid om te komen tot oprichting van een propagandacommissie. AANBESTEDING. 1 Woensdag had de aanbesteding plaats voor het verbouwen van het winkelhuis. Zeeweg 79 1e IJmuiden (O.), voor rekening der Coöp. .iVerbrulfcs- en Productie-yereeniging „De t I 1 Eendracht", onder architectuur van A. ten Broeke, Marconistraat 3. Laagste Inschrijver was C. Verbaan te IJmuiden voor 3064. £c gunning is aangehouden, INBRAAK. Door den stationschef werd aan de politic kennis gegeven dat des nachts was inge broken in de halte van de Casembrootstraat te IJmuiden. Bij onderzoek bleek, dat men zich toegang had verschaft door het inslaan van een ruit. In het gebouwtje was de geldlade opengebroken, doch geld was daar in niet aanwezig. De daders zijn vermoedelijk in hun werk gestoord, want buiten vond men een nage noeg nieuw damesrijwiel dat in denzelfden nacht ontvreemd was ten nadeele van mej. H. K. uit de Kanaalstraat te IJmuiden. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kflo f 1.30—f I. Griet per 50 kilo f 55—f 25. Tongen per kilo f 3f 1.90. Zetschol per 50 kilo f 38f 36. Kleine schol per 50 kilo f 36—f 12.50 Bot per 50 kilo f 13.50. Schar per 50 kilo f 8f 4.70. Tongschar per 50 kilo f 55 Vleet per stuk f 4f 1.10. Pieterman en poon per 50 kilo f 13f 8.50 Groote schelvisch »r 50 kilo f 56f 48. Middelschelvlsch per 50 kilo f 4&—f 36.50. KI. middelschelvlsch per 50 kilo f 28f 21.50 Kleine schelvisch per 50 kilo f 20f 7. Kabeljauw per 125 kilo f 90tf 56. Gullen per 50 kilo f 24—f 5.20. Leng per stuk f 1.60f 0.75. Wijting per 50 kilo f 11—f 6.50. Makreel per 50 kilo f 19.50—f 9.50. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 11 stoomtrawlers. De besommingen waren: Manden. Trawlers: 390 Rotterdam IJm.112 f 4400. 350 Alma, f 4300. 335 Kremer f 3900. 560 Amsterdam IJm. 58, f 4700. 450 Protinus f 5000. 350 Frisia f 3300. 215 Zaanstroom I f 1700. 245 Neptunus f 2400. 90 Hoop I, f 2000. 310 Rijnmond, f 4600. 275 Liesbeth Betty f 3800. VELSEN JONG HERVORMDEN. De vereeniging van „Jong Hervormden" houdt op Dinsdag 29 September een leden vergadering in het gebouw voor Chr. Belan gen te Velsen, waarbij Ds. Swaan van IJmui den een rede zal uitspreken over „De Hei land volgen in voor- en tegenspoed". Deze vergadering is bedoeld als inzet van de winteractie. „PAPYRUS". Door de vereeniging „Papyrus" zal op Dins dag 29 September in gebouw „Concordia" te Velsen ee'n bijeenkomst worden gehouden, waar de heer v. d. Volkere uit Santpoort zal spreken over het onderwerp „Vloeibare lucht" De lezing wordt met proeven verduidelijkt. DE STATIONSWEG. Er zijn weinig wegen in onze gemeente, die zoo druk bereden worden, als de Stationsweg. Al het verkeer van en naar IJmuiden, van Amsterdam, Beverwijk etc. vindt langs dezen weg plaats. Iedere stoompont levert een aan tal vervoermiddelen voor dezen weg, waar langs ook de autobussen naar Haarlem, Be verwijk en Egmond gaan. De Stationsweg nu is smal, veel te smal voor dat groote en drukke verkeer. Een dezer dagen zagen wij nog, hoe een autobus, ko mende van Haarlem, moest stoppen, omdat van den kant van IJmuiden een groote auto bus kwam en men rijdende elkander nie! zonder gevaar zou kunnen passeeren. Waarom deze hoofdverkeersweg zoo smal blijft, is moeilijk te begrijpen, nu de gemeen te „Velserbeek" in eigendom bezit. Immers over de geheele lengte van deze Stationsweg is het mogelijk den weg te verbreeden, daar de grond er voor aanwezig is. Er worden nu weer nieuwe villa's langs dezen weg gebouwd, doch niets wijst er op, dat men den Stationsweg verbreeden zal. Wanneer straks de nieuwe groote verkeersweg AmsterdamVelsen gereed zal zijn, wordt de Stationsweg de weg, zoodat men zou mo gen verwachten, dat die weg dan ook aan de eischen van het moderne snelverkeer zal voldoen. BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN. De boottocht. Omtrent den boottocht door de afdeeling Velsen van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers aan het congres, dat te Velsen gehouden wordt, aangeboden, kunnen wij het volgende mede- deelen. Met de „Alkmaar", de driedekker van de Alkmaar Packet, werd eerst naar de nieuwe of Noordersluis gevaren. Nadat de boot ge schut was, ging het gezelschap van boord, om de nieuwe sluis te bezichtigen waarbij de heer Hakkeling, technisch opzichter bij den Rijkswaterstaat, voorlichting gaf. Nadat het gezelschap weer aan boord was gegaan, ging het eerst naar de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf, waar het Yoego- Slavische stoomschip Plitvice erts lag te los sen en het Engelsche stoomschip The Coun tess een lading ijzer innam. Vervolgens voer men langs de visschershaven en werd dooi de oude sluis geschut. De tocht was leerrijk en mede door het mooie weer gezellig, vooral ook door de muziekkapel, die aan boord was. Het diner. Daarna had in hotel „Velserbeek" het di ner plaats. Namens het gemeentebestuur van Velsen zat wethouder P. Bosman aan; namens de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken, de heeren v. d. Linden en Prin selaar, terwijl ook de heer Hakkeling aanwe zig was. De voorzitter van den bond Mr. de Meyler uit Den Haag, heette de gasten welkom en zelde te kunnen begrijpen, dat de burge meester in het voorwoord van den g£ds „Ves tigt u te Velsen" geschreven had., nl. „Als men maar wist, wat Velsen was". Spreker zeide dat de leden van het congres met groo te dankbaarheid vervuld zijn voor de ont vangst in Velsen, aan de hoogovens en aan de sluizen. Verder dankte hij het bestuur der afdee ling Velsen voor de uitstekende voorbereiding en in het bijzonder den heer C. Sluyters, die zich daarbij zeer verdienstelijk had gemaakt. BEVERWIJK MAATSCHAPPELIJK BETOON. HULP- MEER GELD VOO RARMENZORG. Naar wij vernemen is in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad een aanvrage te verwachten van het bestuur van de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon om verhooging van het toege stane subsidie voor 1931 met een bedrag van f 20.000. Op de begrooting voor 1931 was reeds een bedrag van f 16.000 uitge trokken, zoodat de raming bij venhooging f 36.000 zal bedragen. sociale zondag. Als opening van het win ter programma organiseert de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond op 27 September a.s. een socialen Zondag. Na de hoogmis welke te 10 uur in de pa rochiekerk van de H. Agatha voor de leden van de afdeeling wordt opgedragen, vindt in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst plaats. In deze vergadering zal als spreker- optreden de heer F. Keesen uit Rotterdam, die als onderwerp zal behandelen: „Wij, Katholieke arbeiders en onze sociale taak". uitvoering bouwplan. Dezer dagen is een begin gemaakt met de uitvoering van het bouwplan voor de gronden tusschen Wolf en Dekenstraat en Hoflanderweg. De bebouwing geschiedt door de firma Spijker en Balvers te Uit geest. .Zoodra de arbeiderswoningen zijn verre zen zal een verbindingsstraat naar den Hoflanderweg worden aangelegd. ADVISEURS R.K. VEREENIGINGEN. Door de benoeming van kapelaan P. Braak van de St. Agatha-parochie tot pastoor van den Wieringermeerpolder en de uitbreiding van de geestelijkheid in de parochie van Ol. Vrouw van Goeden Raad, zijn de geestelijken als volgt aan de verschillende corporaties als geestelijk adviseur toegevoegd. Groep 1: Rec tor Th. Boonekamp over het plaatselijk Comité der Kath. Sociale Actie, den L.T.B., R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", R.K. Volksbond, R.K. Vrouwenbond, R.K. Bond van Onderwijzend personeel, den !a.R. K.A., R.K. Bouwvakpatroons, R.K. Handels- reizigersvereeniging, R.K. Fabrieksarbeiders- bond, R.K. Metaalbewerkersbond, R.K. Poli tiebond „St. Michaël" en de R.K. Vereeniging van Kleinhandelaren. Groep 2: Kapelaan P. Schretlen over R.K. Bakkerspatroons en R.K. Bakkersgezellen- bond. Groep 3: Kapelaan van Rijn over Maria- vereeniging, Kruisverbond, R.K. Bond van Post. Telegrafie- en Overheidspersoneel. Groep 4: Kapelaan W. Westerhoven over R.K. Bouwvakarbeidersbond; R.K. Bond van Haven- en Transportarbeiders en R.K. Gra fische Bond. Groep 5: Kapelaan a. v. d. Steen over R.K. Land- en Tulnbouwarbeidersbond, R.K. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, R.K. Bond van Haven- en Transportarbei ders, R.K. Tabaksbewerkers en R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. SANTPOORT FIETS ONTVREEMD. Dinsdagavond is een zoo goed als nieuw rijwiel, toebehoorend aan den heer K. van hier, ontvreemd. Een ander rijwiel, minder voordeelig er uitziend natuurlijk, was er voor ln de plaats gezet. HEEMSTEDE CREMATIE DR. J. M. HOOREMAN. Onder groote belangstelling had Woens dagmiddag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. J. M. Hooreman, in leven ge neesheer te .Heemstede. Onder de aanwezigen merkten wij on, be halve vele patiënten en oud-patiënten, prof. G. C. van Walsem, oud-hoogleeraar te Leiden en oud-directeur van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort; Dr. J. G. M. van Walsem, Dr. K. Edel, onderscheidenlijk geneesheer te Heemstede en te Haarlem; Mr. H. Rahder, oud-rechterlijk hoofdamb tenaar in Ned.-Indië en den oud-burge meester vanWormerveere den heer O.Cluy- senaer. Mr. H. Rahder herdacht den overledene als een goed vriend met eenvoudig hart en vele goede eigenschappen. Spreker herin nerde aan de groote oprechtheid welke wars van alle schijn was. De heer C. Cluysenaer dankte de aanwe zigen namens de familie voor de belang stelling. SURSUM CORDA. Men verzoekt ons te melden, dat het Heem- steedsch Gemengd Koor „Sursum Corda" thans bestaat uit 48 leden en niet, zooals ge meld, uit 40. HILLEGOM. Over 1932 vermoedelijk ruim f 100.000 meer uitgaven dan inkomsten. f 72.223 wordt daarvan weggewerkt door het batig saldo van 1930 yVeinig voordeel van de gemeentebedrijven. Met belangstelling zien de inwoners van Hillegom uit naar de ontwerp-begrooting van 1932, omdat daaruit zal blijken hoe de toe stand van de, gemeentefinanciën is en de vraag beantwoord worden of het noodig zal zijn de belastingen te verhoogen. Daar wij hoorden dat het nog wel eenigen tijd zal du ren voor de begrooting uitkomt, hebben wij een anderzoek ingesteld hoe het met de voor bereiding staat. Van het gemeentebestuuur vernamen wij, dat de gemeenterekening over 1930 sluit met een batig saldo van f 72.223. Er is aan Armen zorg f 22.000 uitgegeven, aan Werkverschaf fing f 18-000 en aan subsidie aan werkloozen- kassen f 4600. Dit is niet veel hooger dan in vorige jaren Aan Armenzorg werd in 1928 f 20.000 uitge geven en in 1929 f 25.000. Voor Werkver schaffing zijn de cijfers 1928: f 19.000, 1929 f 14.600. Voor Werkloozenkassen 1928: f 3000, 1929: f 6100. Bij elkaar geteld (Armenzorg, Werkver schaffing en Werkloozenkassen)1 f 42.000, 1929: f 45-700 en 1930 f 44.600- In het algemeen hebben de gemeenten voor Armenzorg en Werkverschaffing in 1930 voor veel hoogere uitgaven gestaan dan in de voorafgaande jaren. De begrooting voor 1932 wordt gunstig be ïnvloed door 't batige saldo van 1930, f 72-223 zooals wij hierboven schreven. Volgens een berekening die de gemeente-secretaris, Mr, J. B. Sens voor zich zelf gemaakt heeft, zal de begrooting toch nog een tekort van ongeveer f 35.000 aanwijzen. Daarbij is dan reeds het batige saldo van 1930 verwerkt. Dat wil dus feitelijk zeggen, dat over 1932 de uitgaven ruim f 100.000 hooger geraamd worden dan de gewone inkomsten. Er wordt over gedacht om aan den raad voor te stellen de begrooting sluitend te ma ken door het heffen van opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Thans kent men die opcenten in Hillegom niet. De burgemeester Mr. D. F. Pont, is tegen elke andere belasting- verhooging. In kringen van het gemeentebestuur meent men, dat wat de belasting betreft de toe stand te Hillegom alleszins zeer dragelijk ge noemd kan worden, ook al zou het noodig zijn om die 35 opcenten op de. Gemeente fondsbelasting te leggen. Hillegom heft slechts 30 opcenten op de Personeele Belasting. In de statistiek van de 1079 Nederlandsche gemeenten kort geleden gepubliceerd, staat Hillegom op de 50ste plaats. Hoeveel opcen ten op de Gemeentefondsbelasting noodig zul len zijn, staat nog niet vast. De persoonlijke meening van den secretaris is, dat het ver moedelijk 35 opcenten zullen moeten zijn maar er zal in elk geval getracht worden het aantal zoo laag mogelijk te stellen. Verwacht wordt, dat-de geringe belastingverhooging die noodig zal blijken om het tekort te dekken wat het totaal der belastingen betreft, op de bevolking geen veel grooteren druk zal bren gen. Bij het beschouwen van de gegevens der re kening over 1930 valt het op, dat Hillegom voor de gewone financiën heel weinig profijt trekt uit de gemeentebedrijven. Uit het gas bedrijf werd over 1930 f 1269 gehaald, uit de waterleiding f 3351 en uit het electriciteits- bedrijf niets. Uit de drie bedrijven tezamen dus f 4620, wat per inwoner (Hillegom telt 10.700 inwoners) 43 cent is. Als wij een vergelijking met Haarlem ma ken valt het onderscheid zeer sterk op. Haar lem haalde in 1930 uit de bedrijven als winst: gas f 458.548, electriciteit f 916.331 en water f 34.118, plus nog f '374-398 als recognitie voor het hebben van buizen en kabels in gemeen tegrond, tezamen dus f 1.783.395, of per in woner (Haarlem telt bijna 120.000 inwoners) f 14.86. Wij hebben hierbij nog niet gerekend het bedrag dat door Haarlem voor 1930 extra uit de reserves der bedrijven genomen zijn om het tekort op de gemeenterekening te dekken en de winst die gemaakt wordt op de millioenen die door de gemeente aan de be drijven geleend worden tegen een hoogere rente dan zij zelf moet betalen. De tarieven die de Haarlemmers voor gas, electriciteit en water moeten betalen zijn eer der lager dan hooger dan van de Hillegom- mers gevraagd worden. Uit de vergelijking valt dus af te leiden dat kleine bedrijven blijkbaar minder winst gevend zijn te exploiteeren dan groote. Hillegom heeft zijn eigen gasfabriek. Over de laatste drie jaren bedragen de winsten 1928: f 14.368, 1929: f 914 en 1930 f 1269. Er wordt geen recognitie geheven voor buizen, Het groote verschil tusschen 1928 en 1929 vindt zijn oorzaak in een in dien tijd inge voerde gasprijsverlaging. De Hillegommers betalen voor het gas 10 cent per M3. Bij vast recht 4 of 5 cent per M3. maar dit vast recht is hoog. Als men elke maand f 3.50 vast recht betaald, kosten de meters gas 5 cent, bij betaling van f 7-50 per maand 4 cent. Men heeft dus pas voordeel van het vast recht als men meer dan 70 M3. per maand gebruikt. Daarentegen betaalden de Haarlemmers ln 1930 ook 10 cent per M3. voor het gewone ta rief en 6 cent per M3. bij gebruik van vast recht, maar dit was zoo geregeld, dat men reeds voordeel had van dit vaste recht bij een gebruik van 40 M3. per maand. De waterleiding van Hillegom is ook ge meentelijk. Het water wordt te Hillegom op gepompt en tegen den kostenden prijs gele verd aan de gemeenten Lisse, Sassenheim en Warmond. Over 1928 werd een verlies geleden van f 4252, over 1929 een verlies van f 348, waar na 1930 volgde met een winst van f 3351. Het water kost te Hillegom 25 cent per M3. plus een vast recht dat wisselt van f 4 tot f 48 per jaar naar de grootte van het huis. Al leen voor eenige complexen arbeiderswonin gen is de uitzondering gemaakt dat men zich kan abonneeren voor f 10.40 per jaar voor een gebruik van 48 M3. Daarboven kosten de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 169 TELEFOON 13472 HAARLEM. meters ook 25 cent. Te Hillegom moet boven dien voor den meter f 2-40 tot 4.20 per jaar betaald worden. De Haarlemmers moeten voor het water daarentegen 36 cent per M3. betalen, maar zonder eenig vast recht, terwijl ook geen me- terhuur verschuldigd is, wat bij de eindreke- ning goedkooper blijkt. Het electriciteitsbedrijf van Hillegom is een semiofficieel bedrijf, gevormd op privaat rechterlijken grondslag met als eenige aan deelhouders de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim. De baten van dat bedrijf die de gemeente tot nu toe uit dat bedrijf gehad heeft, is dat op de aandeelen door de gemeen te indertijd slechts 10 pet. gestort is, terwijl door het bedrijf later de overige 90 pet. zijn volgestort. De Hillegommers betalen voor de electrici teit naar het gewone tarief 25 cent per K.W.U. bij huishoudtarief 5 cent per K.W-U. Te Haarlem waren de prijzen in 1930 voor het gewone tarief 22 cent per K.W.U. en voor hec huishoudtarief eveneens 5 cent. Ter wille van de gewone gemeentefinanciën heeft de raad van Haarlem eenige weken ge leden de tarieven voor gas en electriciteit ver hoogd. Te Hillegom ligt het zoo vernemen wij tenslotte niet in de bedoeling om de tarie ven te verhoogen. Tot heden is althans de noodzakelijkheid van een verhooging niet ge bleken. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagmiddag had op het feestterrein een ernstig ongeluk plaats. Een 17-jarige jongen, S„ kreeg een ledig schuitje van een zweefmolen tegen het hoofd, waardoor hij ernstig verwond werd. Dr. Versluys was spoe dig ter plaatse en constateerde een ernstige hersenschudding. Na ter plaatse bediend te zijn werd het slachtoffer per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. BLOEMEN DAAL DE IIOOGE DUIN- EN DAALSCHEWEG. Het gedeelte van den Hooge Duin en Daal- schen weg tusschen Beau Regard en 't1 Kweekduin, bevindt zich nog in uitstekenden, toestand. Niettemin is de weg geflankeerd door de in onze gemeente zoo bekende puin- wallen. Deze zijn echter noodig voor het. verbreeden van den weg. Deze zal n.l. uit gelegd worden tot een breedte van pl.m. 7 Meter. In de bochten zal de weg aan den buitenkant aanmerkelijk hooger komen te liggen. Op de manier van een wielerbaan, zij het dan ook op geringer schaal. Zou 't te verwonderen zijn, als bij liefheb bers van bobsleden verwachtingen werden op gewekt aan een tegemoetkomen aan hun wenschen? PERSONALIA. Woensdag zijn te Amsterdam geslaagd) voor het diploma van den Alg. Ned. Politie bond, de heeren G. Kruiderink en H. Kuiper, beiden te Haarlem. MEINEED IN EEN MOORDZAAK. De Rechtbank te Leeuwarden heeft de zaak behande-ld tegen een verdachte, be schuldigd van meineed in de zaak van den moord op den bekenden renstalhouder, den heer Van der Veen, te Hardegarijp. De verdachte die destijds als getuige werd gehoord, verklaarde, dat Hoekstra het mes verkocht had aaar den moorde naar welke verklaring later, wat de juist heid betreft, in twijfel is getrokken. De eisch tegen verdachte luidde één jaar gevangenisstraf. De rechtbank, dadelijk vonnis wijzende, veroordeelde hem tot vier maand-en gevangenisstraf. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van 23 September 1931. Spinazie per kist f 0.40f 1.20. Postelein per kist 3560 ct. Andijvie per kist 4070 ct. Wortelen per 100 bos f 5—f 10. Komkommers per 100 f 2f 10 Aardappelen klei, p. K.G. 46 ct. Ider zand p. K.G. 7 ct. Snijboonen per K.G. 1840 ct. Heerenboonen per K.G. 15—27 ct. Trosboonen per K.G. 2632 ct. Roode kool per 100 f 2f 5 Savije kool per 100 f 4—f 7. Bloemkool per 100 f 5f 12. Uien per kilo 34 ct. Prei per bos 515 ct. Sla per 100 krop f 1f 3. Pieterselie per bos 3 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen per kilo 10—20 ct. Peren per kilo 1016 ct. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. Ondertrouwd: S. R. Schaapma en M. E. Verster; B. P. J. de Zwart en M. G. Stolar- ski; M. van Speren en J. P. Nijsse. Getrouwd: B. Driessen en M. Neeskens; H. J. de Kort en H. A. E. Verster. Bevallen: T. Schipper—Reurink, z.; M. TreffersSpierenburg, z.; S. A. A. Visser— Geerling, z.; H. E. WijsmullerBatteman, z. Overleden: M. M. Duijts, wed W. M. Wes terman, 87 jaren; J. M. Hooreman, 63 jaar., geh. met A. A. Hageman,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10