Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 24 SEPTEMBER 1931! (Vergadering van Woensdag 23 September). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CU. per regeT. CHOCOLAAD NIET TE BITTER. NIET TE ZOET. WIET-TE VET- JUI5T GOEO. Bouwrijp maken van een terrein. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om over te gaan tot opheogen en rio- leercn van een terrein nabij de Houtvaart om dit bouwrijp te maken, vroeg de heer Van Kessel (R.-K.) om het geheelc werk in eigen beheer te nemen, opdat zooveel mogelijk Haarlemsche arbeiders, ook geen vakarbeiders, aan het werk gezet kunnen worden. Al verdienen die menschen bijvoor beeld maar f 26, dan Is het toch beter dan werkloozensteun te geven. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, verklaarde, dat zooveel mogelijk werkloozen bij dit werk aangesteld zullen worden, alleen gaat het niet aan, om wegen te laten bestraten door werklooze kleermakers of diamantbewerkers. Na deze toelichting werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Ophef fine der markt op het Pretoriaplein. B. en W. stelden voor om de Zaterdag- nvondmarkt op het Pretoriaplein op te hef ten, omdat er geen belangstelling voor blijkt te bestaan. De heer Peper (communist) vroeg hoe- veel de markt aan de gemeente gekost heeft. In den raad is al dadelijk gezegd, dat het Pretoriaplein ongeschikt was voor een markt. Er is toen al gezegd, dat het Julianapark zich beter leende voor een markt. Is het nu niet gewenscht om alsnog de markt te verplaatsen naar het Julianapark. Mogen de bloemen- verkoopers die na het openen van de markt verdreven zijn uit de Cronjéstraat, nu weel- In de Cronjéstraat gaan staan? De heer Van Tetering (R.-K.) vroeg ook hoeveel dit experiment aan de gemeen te gekost heeft. De heer van Liemt (R.-K.) wethouder van het marktwezen, deelde mede, dat de ge meente minder geld voor de markt heeft uit gegeven dan aan marktgelden ontvangen is. Spreker zal overwegen hoe het nu gaan moet met de bloemenverkoopers. Men moet even wel bedenken dat deze' aangelegenheid een erfenis van het vorige college van B. en W. is. (Gelach). Het voorstel van B. en W. word daarop aangenomen. Grond aan de Maria-Stichting. De heer Peper (communist) was er op tegen, dat, zooals B. en W. voorstelden, grond aan de Kamperlaan verkocht zou worden voor f 10 per M2. Men behoeft de Maria- Stichting toch geen cadeautje te doen. Grond in die omgeving heeft gemiddeld een waarde van f 20 per M2. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, verklaarde, dat de grond indertijd van de Maria-Stichtlng gekocht werd, eveneens tegen f 10 per M2. Nu is de grond geheel door andere panden ingesloten, zoodat de gemeente er niets aan hee'ft. Van daar dat B. en W. den grond nu weer tegen f 10 aan de Maria-Stichting willen overdoen. De Mar ia-S tichiting heeft den grond noodig voor het uitbreiden der barakken. De heer Peper (communist)De gemeen te kan voor barakken zorgen! (Protesten). Een voorstel van den heer Peper om 1 20 voor den grond te vragen, werd niet onder steund. Het voorstel van B. en W. werd daar op aangenomen. Voorbereidend en Gewoon L. O. fïierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om aan de IJsselstraat een school voor gewoon lager onderwijs te bouwen. Daarbij werd behandeld een voorstel van mevrouw Maarschall-Komln e. a. om over te gaan tot stichting daarbij van een school voor voorbereidend lager onderwijs. Mevrouw Maarschall-Komin (S.D. A. P.) wees er op dat B. en W. reeds bij de begrooting van 1930 een belofte gedaan heb ben, dat als in Haarlem^Noord weer een school voor lager onderwijs gebouwd zal worden, B. en W. zouden voorstelen om daar bij tevens een school te bouwen voor voor bereidend onderwijs. Spreekster was van meening, dat vooral in Haarle. i-Ncord veel behoefte is aan een openbare fröbelschool. Openbare Werken heeft bekwame mannen die wel een plan kunnen uitwerken om de kleuterschool in de vertrekken op den bega- nen grond te brengen, dan kan de school voor gewoon lager onderwijs In de bovenlo kalen gevestigd worden. Er is in de vorige' raadsvergadering gezegd, dat er moeilijke tijden in aantocht zijn. Het is te verwachten dat in de toekomst meer dan tot heden moeders buitenshuis zullen moeten gd'an werken om brood voor het ge zin te verdienen, bijvoorbeeld door als werk vrouw er op uit te gaan, of thuis wat te ver dienen met het doen van wasschen. Dan moet er voor zulke vrouwen een goede gele genheid zijn om hun kinderen veilig onder te brengen. Feitelijk zou het noodig zijn om ook een crèche op te richten, maar met dit voorstel wilde spreekster thans niet komen. Maar van deze voorbereidende school naast de nieuwe openbare lagere school wil de soc.- dem. raadsfractie geen afstand doen. De heer Peper (communist) zei dat B. en W. gemakkelijk beloften doen en nog gemak kelijker die beloften intrekken. Op de bedoel de plaats is een fröbelschool absoluut noodig. M r. v a n Dam (Vrijzinnig Democraat) pleitte voor het stichten van eenige lokalen voor voorbereidend onderwijs bij deze nieuwe school. Als de kinderen dan 6 jaar worden kunnen zij automatisch overgaan naar de gewone school. Dit is ook de meest econo mische werkwijze. Het is weliswaar een moei lijke financieele tijd, maar men moet beden ken, dat de toestand van het openbaar voor bereidend lager onderwijs te Haarlem, en vergeleken met het bijzonder voorbereidend onderwijs. Te Haarlem zijn 7 openbax-e voor bereidende scholen met 685 leerlingen en 22 bijzoxxdere voorbereidende scholen met 2218 leerlingen. Er is dus een achterstand voor het openbaar voorbereidend onderwijs. In deze moet ook de gelijkstelling betracht wor den. In de bedoelde wijk van Haarlem-Noord is wel een R.-K. school voor voorbereidend onderwijs, maar geen openbare voorberei dende school. in dezen tijd kunnen de scholen wel sober zijn, maar wat noodig is moet er komen. Mis schien is aan deze school wel wat te bezui nigen. want f 110.000 a f 120.000 is vrij hoog. De heer Wolzak (A.-R.) betoogde, dat er veel bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs zijn gebouwd door opofferingen van particulieren. Er is een Gereformeerde vereeniging die een nieuwe school voor voor bereidend onderwijs wil stichten, waarvoor het bouwkapitaal door particulieren beschik baar gesteld is. De gemeente heeft aan die vereeniging gevraagd om, ter wille van de subsidie die de gemeente aan die school zou moeten geven, de bouwplannen voorloopig uit te stellen. Het zou dus onbillijk zijn om nu wel een nieuwe openbare school voor voorbereidend onderwijs te stichten. De heer Visser (C.-H.) meende ook dat de scholenbouw te Haarlem over het alge meen te royaal opgezet wordt. Ongetwijfeld kan goedkooper gebouwd worden. Door bijzondere tijdsomstandigheden is het noodig om thans in langzamer tempo te werken op het gebied van het voorbereidend onderwijs. Het bijzondere voorbereidend on derwijs heeft wel is waar een voorsprong, maar daarvoor hebben vele kleine burgertjes zich groote financieele opofferingen getroost. Als het voorstel van mevrouw Maarschall- Komin wordt aangenomen, zullen er onge twijfeld andere aanvragen volgen De heer Joosten (S.D.A.P.); is dit een dreigement? De heer Visser (C. H.)het Js een con- stateeren van feiten. De heer W e u s t i n k (R.-K.) nam de ge legenheid te baat om den heer Relnalda te antwoorden op zijn woorden in de vorige vergadering. Ongeveer 10 jaar geleden was de heer Boes in dezelfde omstandigheid, hij was toen ook inspecteur van het onderwijs en raadslid. Hij zal het advies van den heer Reinalda dus naast zich neerleggen en hier als raadslid blijven, om de belangen van het onderwijs in al zijn geledingen. Tenzij dat de S.D.A.P. er in slaagt om een wetswijziging te verkrijgen, die inspecteurs van het lager on derwijs verbiedt in den raad zitting te heb ben. Het is een feit, dat in de naaste toekomst in dit gedeelte van Haarlem-Noord een nieu we lagere school moet komen. Zoo'n erge haast is er nog niet, want in andere scholen in Haarlem-Noord is nog plaats voor 460 kin deren, terwijl er bovendien de school aan het Juno-plantsoen in aanbouw ls. De wethou der zorgt dus wel voor uit. Dit is niet anders dan toe te juichen. Met het voorbereidend onderwijs Is het een eigenaardige zaak. Vroeger werd aan dit on derwijs alleen aandacht gewijd door bijzon dere schoolbesturen en het Nut. Het is toe te juichen, dat nu ook de voorstanders van het openbaar onderwijs zich gaan wijdexx aan het voorbereidend onderwijs. Maar nu kan men niet in dezen moeilijken tijd gaan eischen, dat de gemeente dien achterstand in eens gaat opheffen. De heer Boes (V. D.) vond het vreemd dat aan deze school 8 lokalen gebouwd zullen worden, terwijl er slechts 7 klassen zullen zijn. Voor handwerken kan wel een lokaal in de kap gebouwd worden. Het voorstel van mevrouw Maarschall- Komin heeft sprekers sympathie. Men moet evenwel in dezen tijd rekening houden met de financieele moeilijkheden. Als de gemeen te deze voorbereidende school zou bouwen, moet zij er ook-een aan de Pijlslaan bouwen eix dan komen er nog 4 aanvragen van bij zon dere scholen. Dat zou voor het volgend jaar een financieele last van f 80.000 voor de gemeente vragen en dat is niet te doen. Er is een soort compromis om voorloopig geen scholen te bouwen voor voorbereidend onder wijs. Spi'eker zou er evenwel voor zijn om dit compromis aan te gaan, mits de gemeen te het recht krijgt om alleen de school die mevr. Maarschall-Komin zal mogen bouwen. Dit is billijk, omdat het openbaar voorberei dend onderwijs veel achterstand heeft. Spre ker diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen daarover onderhandelingen te voe ren met de besturen van schoolbesturen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) verklaar de, dat hij er niet in het algemeen op tegen is, dat de ambtenaren van het Rijksschool- toezicht zitting hebben in raadscolleges, maar wel, dat de inspecteur in den raad een bijzondere positie in den raad inneemt, om dat hij als inspecteur die adviseert aan B. en W. over gegevens beschikt die buiten den raad omgaan. De heer van Dam heeft gezegd, dat er duur gebouwd wordt bij de openbare lagere scho len. Maar dit is onjuist. Er is in de commis sie voor openbare werken indertijd gebleken, dat de bouw van bijzondere scholen per ku- bieken meter hooger was dan bij openbare scholen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) de openbare scholen bouwen scholen van te grooten inhoud. De heer Reinalda (S.DA.P.) meende, dat dit er naast staat. In het algemeen zal evenwel ieder het er mede eens zijn, dat het gevaarlijk is te bezuinigen bij scholenbouw, want dat is vaak het paard achter den wa gen spannen. Spreker toonde zich een voorstander van afzonderlijke scholen voor voorbereidend on derwijs. Het is nu de vraag of bij deze openbare lagere school ook een school voor voorberei dend ondei"wijs moet gesticht worden. Het is hier in den raad vanmiddag nog al brutaal toegegaan, getuige de redevoeringen die gehouden zijn. Het is een onjuiste voor stelling om te zeggen, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs het voorberei dend onderwijs hebbeix verwaarloosd. Reeds in 1907 heeft de sociaal-democraat Nagtzaam in den raad gepleit, voor het stichten van openbare voorbereidende scholen. De heer Boes heeft onthuld, dat de bouw van 2 of 3 scholen voor openbaar voorberei dend onderwijs „ou touw gezet" is, en dat er 4 bijzondere voorbereidende scholen voor bereid zijn. Nu is de gemeente naar de bij zondere schoolbesturen gegaan, om te zeg gen: „wij zitten er zoo slecht bij, zie nu van jelui plannen af, dan doet de gemeente het ook". Dat is geen manier van doen. De heer Boes, die in een moeilijke positie verkeert, heeft nu aan B. en W. een red dingsplank toegestoken, maar die reddings plank zou alleen tot uitwerking hebben, dat de zaak wordt uitgesteld. Wij sociaal-democraten staan evenwel op hot standpunt, dat zelfs in dezen crisistijd niet bezuinigd mag worden op het gebied van het onderwijs. De rechtei-zijde moet voor zlchtig zijn met deze politiek te volgen. De heer Castricum (R.-K.) zei, dat de rechtsche raadsfractie zich niet met het voorstel van mevr. Maarschall kan vereeni gen omdat de stand van de financiën slecht is. Thans is het een tijd dat bezuinigd moet worden. Er moet nu eerst eens afgewacht worden, wat B. en W. zullen verklaren over do vraag welke werken uitgevoerd kunnen en moeten worden. De heer Roodenburg (C. H.)_ wethou der van onderwijs, zei, dat B. en W. het ook jammer vinden, dat de toezegging van 1930 niet nagekomen kan worden. Het college wil zich rekenschap geven van de tijdsomstan digheden en breken met de waan, dat maar alles kan. Wat het compromis met de bij zondere schoolbesturen betreft, is op te mer- ke'n, dat de gemeente de plannen al klaar had voor 3 nieuwe openbare voorbereidende scholen (een ten N. van de Jan Gijzenvaart, een in de Tetterodestraat en een aan de Pijlslaan). Toen kwamen de plannen voor 4 bijzondere voorbereidende scholen. Die 3 openbare scholen zouden aan de gemeente per jaar kosten f 42.000, de 4 bijzondere voor bereidende scholen zouden voor de gemeen te komen op f 38000, te zamen dus ongeveer f 80.000 per jaar. Dat is niet te doen. Daar om is er geconfereerd met de schoolbesturen, om te geraken tot een overeenkomst om alle bouwplannen een of eenige jaren uit te stel len. Er zijn groote uitgaven te doen voor ar menzorg en werkloozensteun, die zijn belang rijker De heer Reinalda (s.d.a.p.) zegt dat de wethouder van onderwijs De heer Roodenburg: ja dat zegt de wethouder van onderijs, want het betreft hier het voorbereidend onderwijs. Op het gewone onderwijs wordt op het oogonblik nog geen cent bezuinigd. Het openbaar voorbereidend onderwijs kost aan de gemeente f 100.000 en het bijzonder voorbereidend onderwijs f 120.000. Dat is on geveer de verhouding van het bijzonder- en openbaar onderwijs. B. en W. willen het voorbereidend onder wijs niet stopzetten, alleen voorloopig uit stellen. Er is gezegd van brutaal optreden, maar brutaal optreden was, dat toen de gemeente zich garant stelde voor een leening voor het Noorder Kleuterhuis, in het soc. dem. blad Het Volk geschreven werd over een aanval op de gemeentekas, terwijl men wist, dat het schoolbestuur voor die garantie voldoen de onderpand heeft gegeven. Als men uitstelt dan moet men alles uit stellen. Er is behoefte aan een openbare voorbereidende school in Haarlem-Noord, maar de Protestantsche vereeniging wil in diezelfde wijk ook eexx school stichten, zoover die haar plan niet zal willen opgeven. Het zou niet economisch zijn om bij elke openbare lagere school twee lokalen te bouwen voor voorbereidend onderwijs. Niet alle kinderen gaan naar het voorbereidend onderwijs. Als er in de nabijheid van gewone lagere scholen één voorbereidende school gebouwd woi'dt, kan met minder klassen volstaan worden. Het achtste lokaal in de nieuwe lagere school is bedoeld voor handenarbeid. Het zou duurder zijn dit lokaal onder de bekapping te brengen, want dan zou de kap zwaarder moeten worden. Bij de uitwerking der plan nen zal soberheid betracht worden. Er zal als de school klaar is behoefte zijn aan de school. De cijfers van den heer Weustink zijn niet geheel juist, omdat die op de totaal schoolbevolking slaan, men moet met het aantal leerlingen in de verschillende klassen rekening houden. Er is een maatschappij die in deze omgeving 300 woningen wil bouwen, zoodat te voorzien is, dat als die huizen klaar zijn er behoefte zal zijn aan schoolruimte. Op 1 September 1932 moet de school geopend kunnen worden. Mr. Slingenberg (V.D.) wethouder van financiën, nam aan, dat het gewenscht is nieuwe openbare en bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs te bouwen, maar men moet zich afvragen, of het mogelijk is thans die plannen uit te voeren. Als het voorstel van mevr. Maarschall wordt aan genomen, wil dat zeggen de deur open voor veel meer scholen. In 1933 zouden die nieuwe voorbereidende scholen f 80.000 per jaar kosten. Dat is nu niet te rechtvaardigen. Bij de begrooting kan nader over deze zaak ge sproken worden, men kan dan de belangen van het voorbereidend lager onderwijs af wegen tegen de andere vraagstukken die dan aan de orde zullen komen. De raad kan dan alles overzien en overwegen wat het nood zakelijkst is en wat mogelijk is. De heer Reinalda heeft een uiting gedaan die gevaarlijk is. Hij wil met de onderwijs uitgaven onverzwakt voortgaan afgezien van den financieelen toestand. Wij hebben hier te doen met een acute crisis zooals de wereld geschiedenis nog niet heeft gekend. Spreker hoopt, dat de heer Reinalda zich in deze herzien zal, want het is niet overeenkomstig de voorzichtigheid die van een raadslid wordt geëischt. In dezen tijd moet niet gelet wor den op wenschen maar op mogelijkheden. De uiterste zuinigheid is geboden. De toe stand is in de laatste dagen door de crisis op de beurs meer verscherpt. Bovendien is pas een groote industrieele onderneming in staat van faillissement verklaard. Misschien zullen er nog meer volgen. De sociaal-demo craten behoeven hun wenschen niet op te geven, maar zij, evenals de andere fracties moeten zich afvragen, is het mogelijk om nu tot een uitvoering te komen. Later wij het voorstel van mevr. Maarschall aanhouden tot de begrooting, dan is de geheele zaak te overzien. De sociaal-democraten moeten ook bedenkexx, dat als de gemeente meer gaat uitgeven dan zij ontvangt er toestanden komen als nu in Duitschland gevonden wor den en nu in Engeland dreigen. Als die nood toestand ook hier zou komen, zou de arbei dende klasse daarvan de grootste nadeelen ondervinden. Geroep: de nadeelen zijn al afgewenteld op de arbeiders, het kan wel erger worden. De heer Reinalda (s.d.a.p.) betoogde, dat het voorbereidend onderwijs een taak van de overheid is. Op onderwijs mag niet bezuinigd worden, ook niet in dagen van crisis. De gemeenteraden worden beknot op hun uit gaven door de rijkspolitiek. Er wordt niet be zuinigd op de militaire uitgaven en dat is oorzaak, dat er geen geld is voor de noodzake lijke gemeente-uitgaven. De wethouder van onderwijs kan nu wel op de leege brandkast der gemeente wijzen, maar dat gaat niet. Het gaat niet op om alles af te schuiven op de ruggen der arbeiders, de crisis zal gelegd moeten worden op andere schouders. Deze school voor voorbereidend onderwijs is absoluut noodig. Als de raadsmeerderheid het voorstel aanneemt ls «preker bereid te overleggen of er ook geld gevonden kan worden voor de andere voorbereidende scho len. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) bleef ook pleiten voor de voorbereidende school. De bewaarscholen die vroeger door de bij zondere schoolbesturen zijn opgericht, kun nen niet op één lijn gesteld worden met onze voorbereidende scholen. De heer Van Dam (VJD.) meende, dat een compromis alleen door den raad kam worden goedgekeurd als er gelijkstelling is verkregen. Spreker zou de beslissing over het voorstel van mevr. Maarschall willen ver dagen tot de begrooting. Zoo dit niet wordt aangenomen, zal hij voor dit voorstel stem men. De heer Peper (communist) verklaarde zich tegen subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs. Spreker diende een amendement in op het voorstel van mevrouw Maarschall beoogend om den raad te laten uitspreken, dat de voorbereidende school er een moet zijn volgens de Montessori-methode Dit amendement werd niet voldoende ge- stond. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder van openbare werken, meeixde dat deze school buiten het compromis gehouden moet worden. Als wij de zaak uitstellen tot de begrooting, wordt het voorstel begraven. Ds heer Roodenburg (C.H.) wethouder van ondeiwijs, erkende dat B. en W. hun belofte niet nakomen, maar dit komt door de tijdsomstandigheden. Het voorstel van B. en W. om de school voor gewoon 1- o. te bouwen werd zonder stemming aangenomen. Een voorstel van Mr. Slingenberg om de zaak van het voorbereidend onderwijs uit te stellen tot de begrooting, werd aan genomen met 22 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Mr. de Rijke en Peper. De tram en autobussen. Het voorstel van B. en W. inzake de reorganisatie van het tramnet werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Rijwielplaatjes voor werkloozen. Op vragen van den heer Mars (s.d.a.p.) deelde de wethouder van armenzorg, de heer Van Liemt (R.K.) mede, dat aan crisis- arbeiders gratis rijwielplaatjes zullen worden verleend. Verder krijgen de vakorganisaties rij wiel plaatjes om die in bruikleen te geven aan arbeiders die zonder werk zijn om werk te zoeken. De afdoening van deze. zaak heeft bij B. en W. eenigen tijd gehangen door de wisseling in het college van B. en W. De heer Mars (s.d.a.p) vond het af te keuren, dat eerst nu een beslissing door B. en W. genomen is. De werkloozen hebben 2 maanden zonder een rijwieiplaatje moeten doen. Van een ondersteuning van 15 gulden is geen f 2.50 voor een rijwielplaatje af te zonderen. Het is krenterig om de plaat jes in bruikleen te geven. De arbeiders moe ten steeds de plaatjes hebben om er gedurig op uit te kunnen gaan. Bovendien worden de bouwvakarbeiders en de transportarbeiders uitgezonderd. Alle arbeiders die met 1 Augus tus werkloos waren moeten gratis een rij wielplaatje hebben. De heer Peper (communist) keurde de regeling van B. exx W. af. Als de werkloozen een week werken moeten zij dadelijk een rijksdaalder voor een plaatje uitgeven. De rijwielplaatjes van werkloozen zijn geken merkt door een gat. Dat is om hen te beletten op Zondag met het rijwielplaatje te rijden. De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, wist van dit laatste geval niets af. Hij zou het ook niet goedgevonden hebben. De werk loozen krijgen de plaatjes tot zij werk ge vonden hebben. Als hij er op Zondag mee rijden wil, is hem dat van harte gegund. De heer Mars (s.d.a.p.) bleef het in bruik leen geven afkeuren. Spreker stelde voor om aan alle werkloozen die daarvoor in aanmer king komen een gratis rijwielplaatje te geven. De heer Van Liemt (R.K.) dat wordt gedaan. De werkloozen behoeven het plaatje pas in te leveren als zij 14 dagen werk heb ben. desnoods een maand. De heer Mars (s.d.a.p.) ook na een maand werken is een arbeider niet in staat een plaatje te koopen. De Voorzitter: wij zullen het soepel uitvoeren. De heer Mars: ga verder en geef het ten geschenke! Het voorstel van den heer Mars werd aan genomen met 28 tegen 8 stemmen. Tegen Van Liemt, mevr. Scheltema, Roodenburg. Wolzak, Slingenberg, Adrian, Bijvoet en Wolff Om half vijf werd de vergadering gesloten. KANTONGERECHT. DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER IN GEVAAR GEBRACHT? Op 5 Augustus J.l. reed mej. S. uit Aerden- hout met haar auto op de Zandvoortsche laan. Aan de rechterzijde van den weg stond haar woning, waarnaast een garage. Deze garage wilde zij inrijden. Daarvoor moest zij eerst naar links rijden en dan de bocht nemen naar rechts. Zij stak den richting aanwijzer aan de rechterzijde uit en gaf toen met de linkerhand het teeken aan eventueel volgende automobilisten, vaart te minderen. Een andere auto, bestuurd door een fabri kant uit Waddinxveen, had de pijl niet ge zien en wilde de auto van de dame rechts passeeren, juist op het oogenblik dat die de bocht naar rechts nam. Om de auto van de dame te vermijden, botste hij tegen een boom aan. Het O.M. was van meening dat de auto mobiliste de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Wanneer zij een der gelijke manoeuvre wilde maken, had zij links den richtingaanwijzer moeten uitsteken, links moeten wachten tot het verkeer vrij was en daarna pas rechts de garage moeten Inrij den. De Kantonrechter was het met deze op vatting niet eens en zeide dat, als de pijl naar rechts is uitgestoken en daarna met de linkei'hand het teeken „vaart minderen" wordt gegeven,niemand passeeren mag. Mej. S. werd dus vrijgesproken. INTERNATIONALE ARBEID ERSHULP. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde organisatie houdt ter viering van het 10- jarig bestaan een feestavond tn den Schouw burg aan den Jansweg op Dinsdag 29 Sep- De heer L. de Visser zal een herdenkings rede uitspreken en de film „Menschenarse- naal" zal worden vertoond. NED. MIDDERNACHTZENDING. DE ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM. De algemeene jaaxwergadering van boven genoemde vereeniging zal op 14 October te Haarlem worden gehouden in „Dreefzicht". Behalve een ochtend-vergadering, waarin de huishoudelijke zaken zullen worden be handeld, zal des middags half 3 uur een samenkomst met genoodigden worden ge houden, in welke samenkomst door bevoegde sprekers een actueel onderwerp zal worden ingeleid. Den avond vóór de algemeeiie vergadering, 13 October dus, zal een openbare samen komst worden gehouden, waartoe de Klop persingel Kerk is aangevraagd, en waarin Dr. C. J. Honig en Dr. C. Tazelaar uit Am sterdam, hopen te spreken resp. over: „Het gevaar van den leeftijd" en „Het gewaar van de boeken", terwijl nog een derde spreker zal behandelen: „Het gevaar van de vrije moraal". PALESTRINA'S MIS IN DE GROOTE KERK Naar wij vernemen zal op Maandag 5 Oc tober een onder leiding van George Robert staand koor een uitvoei'ing geven in de Groote- of St. Bavo kerk. Verschillende solisten zullen op dit concert hun medewerking verleenen Onder de uit te voeren werken komt oa. voor een van de missen van G P- da Palestrina STALEN STEIGERWERK. EEN NIEUWE VINDING MET GROOTE TOEKOMST. Wel leven wij in het stalen tijdperk. Onze spoorwagens bouwen wij geheel uit staal en onze automobielen. En „all-steel" is zelfs de inrichting onzer nieuwste huizen. Wie weet, of de tijd dan niet nabij is, dat wij onze wo ningen ook van metaal zullen bouwen. In elk geval zijn wij begonnen niet de steigers, bij den bouw benoodigd. En Haarlem heeft daar van in Holland de primeur. De stalen steigers zijn een Engelsche vin ding, en als men ze gezien heeft, in hun een voud, hun degelijkheid en hun sterkte, dan vraagt men zich met eenige verbazing af. waarom de menschheid niet eerder met deze constructie is verrijkt. Wij zagen de stalen steigers op het bouw werk van de firma Wisbrun en Liffmann in de Groote Houtsti-aat, hoek Anegang. dat onder architectuur van den heer K. Jonk heid uit Heemstede wordt uitgevoerd door aen aannemer H. Klaassen aldaar. De heer Klaassen heeft de vertegenwoordigster van het fabrikaat in Nederland, de N.V. Fabriek voor Metaalbewerking „Voorwaarts" te Am sterdam in de gelegenheid gesteld om het steigerwerk hier te lande te introduceeren. En het is een goede introductie. Want wij hebben kunnen zien, hoe de stalen steigers vele voordeelen bieden boven de tot dusver algemeen gebruikte houten. Het belangrijk ste is. dat het steigerwerk door den eenvoud van de constructie spoediger, en met minder arbeidskrachten is op te bouwen. Het be staat uit ronde holle stalen buizen, iets dun ner dan het gebruikelijke steigerhout., die de plaats innemen van juffers en kortelingen in het steigerwerk. Men monteert ze door zé aan elkaar te bevestigen met buisvormige openklapbare en bij sluiting de buizen omknellende stalen koppelingen, waarvan elke door het aan draaien van slechts twee schroeven beves tigd wordt. Om twee horizontale of verticale buizen aan elkaar te koppelen steekt men in het uiteinde van een der buizen een ver bindingsstuk, schuift de andei-e buis daar overheen, en omsluit alles met een stalen koppelstuk, dat dichtgeschroefd wordt. Het omslachtige en minder hechte aan elkaar binden van de steigerpalen met touw vervalt dus ten eenenmale. De „kortelingen", dat zijn de dwarsbalken, worden in het steigerwerk aangebracht door ze met een afgeplat einde in de voeg tusschen twee steenen te steken. Men behoeft dus niet, zooals bij de houtcon structie een steen uit den muur weg te laten, op de plaats waar de korteling in den muur rust. Aan de horizontale en verticale steiger palen wordt de korteling wederom met een stalen koppeling muurvast bevestigd. Op alle bouten past een zelfde sleutel, zoodat het ge reedschap tot een minimum beperkt blijft. Slechts voor het plaatsen van stutten ge bruikt men een crick, omdat de stalen stut- palen uitzetbaar geconstrueerd zijn, welke met een zonder behulp van een crick uitzet- en de noodzaak van liet onderschuiven van balken en keggen voorkomt en arbeidskrach ten bespaart. In vensteropeningen en dergelijke kan men een zonder behulp van een circk uitzet- bare stut plaatsen. Het stalen steigerwerk staat op voetstukken van hetzelfde metaal. De planken worden op de steigers vastge klemd door een eenvoudige stalen klem. Spijkers noch schroeven komen daarbij te pas, zoodat de besparing op het steigex-hout, dat nog in gebruik blijft, tevens aanzienlijk is. Het stalen steigerwerk, dat den geregis- treerden naam „Bettaskaf" voert, is inder daad een meccanodoos in uitzonderlijk groot formaat. Heeft het dus de voordeelen van ax-beids- besparing, besparing van materiaal, snelle opbouw en groote hechtheid, daarbij komt ook een verhoogd aesthetisch aanzien van een bouwwefk. Houten steigerwerk onttrekt een fraai bouwwerk, dat gerestaureerd wordt bijna geheel aan het oog. De stalen steigers echter geven een luchtigen. minder storen- den indruk en van het object der restauratie blijft heel wat meer te zien. Het verwondert ons dan ook niet, dat in Engeland bij 95 pet. van de bouwwerken reeds de stalen steiger toegepast wordt en daar wij tot dusverre geen nadeelen aan het systeem konden ontdekken, voorspellen wij het een groote toekomst, niet alleen bij bouwwerken, doch ook als materiaal voor tri bunes, fietsenstallingen, tentoonstelllngs- stands en andere lichte of tijdelijke bouw sels,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14