IJMUIDEN. SPIT, ISCHIAS, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 25 SEPTEMBER 1931 INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 60 CU. per repel. Bijkantoor Kennemerlaan 42, Telef, 521* SCIIEEPVAARTBERICHTEN. f Binnengekomen schepen. 24 September. Ned. Saturnus, Huélva. Ned. Havik, Yarmouth. Ned. sleepboot Lauwerzee met zuiiger Am sterdam lil, Huelva. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Engelsch. Stanislas, Lelth. Ned. Vechtstroom, Hull. Ned. Perseus, Kopenhagen. Ned. Dolfijn, Londen. Engelsch, Spen, Goole. Ned. Hontestroom, Londen. Vertrokken schepen. 24 September. Duitsch, Johan Arends, Vagervik. Poolsch, Krakaw, Gdynia. Ned. Titus, Hamburg. Ned. Schie. Kas co. Duitsch, West-Falia, Rotterdam. Ned. Willy, Goole. Belgisch, President Franqul, Ouopse. Ned. Poseidon, Rotterdam. Deensch, Bretland, Sunderland. DE VISSCIIERIJ. Weekoverzicht. Gedurende de week van 17 tot en met 23 September '31 kwamen alhier de navolgende vaartuigen aan den afslag: 72 stoomtrawlers, 1 motortrawler, 1 Engelsche stoomtrawlers. 2 haring stoomtrawlers, 2 Duitsche haring stoomtrawlers, 6 motorloggers, 1 motor ha- ringlogger, 1 stoomharinglogger, 3 Deensche motorkotters, 2 Belgische motorkotters, 4 Engelsche haringdrifters en 193 kustvis- schers De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 856 tot f 5792. Motor-trawlers f 2330. Engelsche stoomtrawlers f 1884. Haring stoomtrawlers van f 1617 tot f 4051. Duitsche haringstoomtrawlers van f 1762 tot f 4384. Motorloggers van f 287 tot f 1360. Motor haringloggers f 3009. Stoomharingloggers f 8392. Deensche motorkotters van f 996 tot f 1458. Belgische motorkotters van f 665 tot f 787. Engelsche haringdrifters van f 824 tot f 1249. Terwijl de kustvisschers totaal f 8435 be- somden. De aanvoer bestond uit pl. 865400 K.G. trawlvisch. 924 kantjes pekelharing en 2730 kisten versche haring. De totaal opbrengst bedroeg f 215680. De prijzen waren: Tarbot per 50 K.G. f 62.50—f 46. Griet per 50 K.G. f 60—f 18. Groote tong per K.G. f 2.70f 2. Middel tong per K.G. f 2.60—f 1.70. Kleine tong per K.G. f 2.25f 1.20 Groote schol per 50 K.G. f 40. Middel schol per 50 K.G. f 38—f 32. Kleine schol I per 50 K.G. f 45f 30. Kleine schol II per 50 K.G. f 28—f 3.50 Schar per 50 K.G. f 20—f 3.60 Bot per 50 K.G. f 12—f 6.50 Tongschar per 50 K. G. Rog per 20 stuks f 35f 16. Vleet per stuk f 4.25f 1.40 Kabeljauw per 125 K.G. 25 stuks f 96—f 54. Groote gullen per 50 K.G. f 32f 10. Kleine gullen per 50 K.G. f 18—f 1.90. Wijting per 50 K.G. f 13—f 1.90. Pieterman en Poon per 50 K.G. f 32f 4 50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 50f 33. Middel schelvisch per 50 K.G. f 48f 27.50 Klein middel schelvisch per 50 K.G. f 27.50 f 9.50 Kleine schelvisoh per 50 K G. f 18—f 3.50. Leng per stuk f 1.35f 0.35. Makreel per 50 K.G. f 13.50—f 2.80 Heilbot por K.G. f 2.50—f 1.50 Koolvisch per stuk f 0.90f 0.28. Haring per 50 K.G. f 7.50f 2. DE JEUGDHERBERG TE IJMUIDEN De jeugdherberg te IJmuiden zal voor veer tien dagen gesloten worden. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—f 1.10. Tongen per K.G. f 2.45f 1.75. Kleine schol per 50 K.G. f 37—f 18.50. Bot per 50 K.G. f 13. Schar per 50 K.G. f 6.50—f 5.50. Pieterman en poon per 50 K.G. f 9. Middenschelvisch per 50 K.G. f 42.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 30.50 —f 26. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 21f 7. Kabeljauw per 125 K.G. f 84—f 74. Gullen per 50 K.G. f 24—f 10.50. Wijting per 50 K.G. f 6.50—f 5.50. Makreel per 50 K.G. 18.50—f 14. Versche haring per kist f 6.55f 5.50, BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvlschafslag 3 stoomtrawlers en 1 kotter. De besommingen waren; Maanden: Trawlers: 850 ON. 77 ƒ4600.— 325 Williclmlna 3200. 225 Emma 2200.— Kotter: BX. 203 f 1000.—. 815 kisten versche haring werden aange voerd, die per kist f 6.55f 5.50 opbrachten. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het passagiersstoomschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. is Woensdagavond met res tantlading van Amsterdam naar Hamburg vertrokken. Het Engelsche s-s. „The Countess" heeft aan het Hoogovenbedrijf IJmuiden, een la ding ruwijzer ingenomen en is Donderdag morgen naar Newport Mon vertrokken. De sleepboot „Lauwerzee van L. Smit Go's internationale Sleepdienst te Rotterdam, is Donderdagmorgen met de Zuiger „Adam III'' op sleeptouw van Huelva te IJmuiden aangekomen. Na de zuiger in de Berghaven hij de firma Volker Bos te hebben afgele- - verd ls de sleepboot naar Maassluis vertrok ken. Het Duitsche motorpassagiersschip „Mag- dalena" is hedenmorgen met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmuiden aangekomen. VELSEN NED. BOND VAN HUIS. EN GRONDEIGENAREN. OFFICIEELE ONTVANGST TEN STAD- HUIZE. De Ned. Bond van huis- en grondeigenaren hield Woensdag en Donderdag een congres te Velsen, waarvan de tweede dag bestemd was voor de offieieele ontvangst ten stadhuize, be zoek aan het hoogovenbedrijf en een con gresvergadering in hotel „de Prins" De offieieele ontvangst. In de raadzaal waren aanwezig alle leden van het College van B. en W. behalve de heer K. H. Tusenius, wethouder, verder de ge meentesecretaris en de heer J. G- Koning, hoofdopzichter bij Openbare Werken. De burgemeester, de heer R. G. Rijkens, hield een toespraak, waarin hij namens het gemeentebestuur den Bond welkom heette. Uit alle deelen van ons land zij t gij hier saamge- komen, zoo zeide de burgemeester en straks zult gij naar uwe woonplaatsen een indruk medenemen van onze gemeente, die zoodoende in het land meer bekend zal worden. Iets waaraan wij behoefte hebben, evenals enkele andere plaatsen die in zeer korten tijd van kleine dorpen tot groote en belangrijke ge meenten zijn gegroeid. Dat zulke gemeenten in het bijzonder uw vereeniging belangstelling inboezemen, is dui delijk, als men weet, dat die vereeniging be oogt de bevordering van de belangen der volkshuisvesting in het algemeen. Een der middelen daartoe door U gebezigd is het be- studeeren van de toestanden en verhoudingen op dit gebied. In deze gemeente zult gij studiemateriaal genoeg vinden. Bedroeg het aantal woningen in Velsen in het jaar 1906 3321, in 1930 was dit aantal gegroeid tot 10.100. Ik had mij voorgesteld zoo besloot spre ker U op eenlgszins meer feestelijke wijze hier te ontvangen. De ernst der tijden noopt ons echter tot soberheid, waartoe ook onze Landsvrouwe in doze dagen het voorbeeld heelt gegeven. De voorzitter van den bond, de heer Meyier uit den Haag, beantwoordde de toespraak en bracht het gemeentebestuur daïik voor de ontvangst. De belangen van de overheid en die van ón zen bond loopen feitelijk parallel, zeide spr. Voor alle gemeenten is het woningvraagstuk van het hoogste belang en voor onze leden is het een levensbelang. De ligging van de ge meente Velsen is ook buitengewoon schitte rend en deze gemeente behoeft de toekomst dan ook niet donker in te zien. Hierna begaven de congresleden (ongeveer j vier honderd) zich naar hotel „de Prins" om de lunch te gebruiken. Bezoek aan de hoogovens Na de lunch begaf het gezelschap zich in twee groepen naar het Hoogovenbedrijf en bezichtigde de hoogovens en de cokes-ovens, onder leiding van de heeren van der Linden, Kuyt, Verhagen, Prins, Smit, Rozemeyer en Zonneveld. Daarna vertrok men weer per autobus naar Hotel de Prins, waar om 5 uur de congres vergadering plaats vond. De congresvergadering. De voorzitter verheugde zich over de groote opkomst. Hij gaf het woord aan de heer H. v. d. Schaar over het onderwerp „Eigendom en volkshuisvesting" te behandelen. Deze begon met te zeggen dat wil men de volkshuisvesting bestudeeren, men drieërlei onderscheiding moet maken, n.l. a. de woningvoorraad nage laten door vroegere geslachten; b. de woning productie uit de periode van 1860 tot 1900 en c. de woningproductie uit de periode van 1900 tot op heden. De ondernemer is volstrekt afhankelijk ge worden van de overheid en de bouwkosten zijn evenredig daardoor opgejaagd tot ver boven de draagkracht der bevolking. Naast de preventieve werking door voor schrift, enz., beoogt de Woningwet met geld uit de publieke kassen aanvullend op te tre den waar het particulier initiatief te kort schoot. Deze, op zichzelf zoo gezonde gedachte, is echter misbruikt door haar te exploiteeren ten bate van een systeem tot collectivisatie van grond- en woningen, dat de particuliere eigendom dreigt te vernietigen en een ramp dreigt te worden voor de publieke kassen. Dit stelsel heeft de woningproductie geheel los gemaakt van de economische basis. Door oneerlijke concurrentie in velerlei opzicht en door afwenteling van risico's en tekorten op de publieke kassen, worden de lasten gedra gen door de belasting-betalers. Wel verre van ondersteuning te geven aan de meest behoeftigen, heeft de collectivisatie van grond- en woningen geleid tot verkapte loonsverhooging aan relatief-welgestelden. Boven dit alles is op groote schaal een stelsel ingevoerd van aanvreting en uithol ling van den particulieren eigendom, dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Tal van wetten en verordeningen scheppen bevoegd heden voor overheidsorganen en adviseurs, die leiden tot zoo sterke beperking van den eigendom, dat het wezen daarvan geheel ver loren dreigt te gaan en niet anders overblijft dan de juridische vorm, De zedelijk meest recht op bescherming hebbende eigendom wordt aldus juist het meest minderwaardig bejegend. Hierbij dient gedacht t? worden, al dus spreker, aan bouwverboden, rooilijn-be sluiten, vertraging van bouwvergunningen, willekeurige schoonheidseischen, aan de mo numentenwet. reclame verordeningen, etc De collectivisatie van grond en woningen heeft gefaald. Zij heeft niet geleid tot een be ter product voor lager prijs, noch tot een goedkooper product van gelijke kwaliteit, noch tot goede distributie. Spr. wijdde nog eenige woorden aan de ge meentelijke grondexploitatie. Als de overheid zelf in gebreke blijft, maar over den bodem beschikt zal, erger dan voorheen, het parU- rheumatiek. jicht. triep. hoofd-, kien- en zenuwpijn wordt volgens rrt 6000 seneesheeren op de meest afdoende wijze bestreden door 8 I ïf H - I Toaaltablettan. Togal «chasdt hart noch maag en knn dus worden a ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Apoih Droo. IQ30 culier bedrijf met lamheid geslagen worden, eindigde spr. zijn rede. Nadat de voorzitter tot den spreker woor den van dank gesproken had werd het con gres gesloten. SUPPORTERS-VEREENIGING „GEEL-ZWART." In verband met den te Bloemendaal te spe len wedstrijd Bloemendaal IKinheim I or ganiseert de supporters-vereeniging „Geel zwart" op Zondag 27 September a.s. een fietstocht naar Bloemendaal. DE NIEUWE PREDIKANT. Zondag 27 September zal ds. J. Th. Meyer, de nieuw beroepen predikant der Ned. Herv. Kerk bevestigd worden door Ds. Kluin, pre dikant-directeur der Weesinrichting te Neer bosch waarna des namiddags 2 uur de nieuwe predikant zijn intrede hoopt te doen. GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 29 September 1931, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer D. Zalm, benoemd lid van den Ge meenteraad en installatie van den heer Zalm. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Uitbreiding van het aantal leden der commissie van bijstand voor de financiën en in verband daarmede wijziging van de betrekkelijke verordening. 4. Wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der com missie van bijstand voor Velserbeek en de Plantsoenen. 5. Instelling van een vaste commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden. 6. Wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad. 7. Aanwijzing van den boekhoudkundige bedoeld in artikel 265 der Gemeentewet. 8. Verlaging van het rentepercentage van vier geldleeningen, aangegaan bij wijze van annuïteit, oorspronkelijk groot f 204.100. 53.434,16; 152.403,18 en 52.522.85. 9. Verlenging der huur van het hotel „Vel serbeek" met theeschenkerij. 10 Aanleg van centrale verwarming in het hotel „Velserbeek". 11. Vaststelling van de huurprijzen der nieuw gebouwde conciërgewoning in het Ge- meentehüis en van de woning aan het Kerk plein, welke zal worden betrokken door den voorman der plantsoenen. 12. Prae-advies omtrent het verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het aanleggen van een gasverwarming in drie bestaande lokalen der R.K. Meisjes school te Velsen, 13. Verkoop van de woning Wüstelaan no. 251. 14. Verleenen van kwijtschelding van huur penningen. 15. Erfpacht van Rijksgrond langs den IJmuiderstraatweg. 16. Prae-advies op een verzoek van het Be stuur der Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" te IJmuiden, om toekenning van een subsidie voor 1931. 17. Benoeming van: a. hoofden aan de openbare lagere scholen C te IJmuiden en F' te Santpoort. b. één lid der commissie van bijstand voor de financiën; •c. vier leden der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden. BEVERWIJK VERKOOPING. (Donderdagmiddag werd in de (bovenzaal van „Oud Meerenstein" in het openibaar ver kocht: 1. een woonhuis met erf en schuurtje aan de Adrichemstraat no. 52 alhier, groot .49 A. Kooper D. Teer te Beverwijk voor f 2675. 2. Een woonhuis, schuurtje en erf aan de Adrichemstraat no. 56 alhier. Kooper D. Teer voor 2750, 3. Een perceel weiland genaamd „Het Ak kerland" aan de Neksloot groot 1.12.00 H.A, Kooper H. Welboren te Heemskerk voor f 1150 4. Een perceel tuingrond aan de Luttikcie te Heemskerk, groot 75 A. 20 cA„ eigendom van den heer C. Welboren. Kooper P. Liefting te Castricum voor f 4226. 5. Een perceel bloembollengrond aan den Oudendijk, groot 87 A. Kooper G. Res, Cas tricum voor f 4225. De perceelen 4 en 5, samen groot 1.62.20 H.A. staande op f 8451, werden bij afslag niet gemijnd. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; J. Hofhuis, Bloemen- daalscheweg 97, Bloemendaal, een spoor- en een notitieboekje; H. Kroon, Ramplaan 18, Haarlem, een vulpenhouder; Boogaard, Lage Duin en Daalscheweg 6. Bloemendaal. een vulpenhouder; Koelemij, Zijlweg 159, Haar lem; een bruine tasch, inhoudende brood en koffie; Kennel Haerlem, een jonge Holland- sche herdershond; J. van IJzerloo, Saxen- burgerweg 4. Bloemendaal, een groene kin dercape; J. Mensink, Oosten de Bruinstraat 143, Haarlem, een koplamp van auto; T. Heskes, Oosterduinweg 252, Aerdenhout, een gouden zegelring; Van Meeuwen, Oosterduin weg 253, Aerdenhout, een gouden dames armbandhorloge; Vos, Kinheimweg 69, Bloe mendaal, een zijden damesparapluie; Kune- man, Oostertuindorplaan 1, Haarlem, een grijze damestasch met inhoud; R. van Em merik, station Overveen, een rijwielbelasting- merk; Th. Beelen, Brouwersvaart 36rood, Haaarlem, een paar zeemlederen hand schoenen; C. Hol, Oostertuindorplaan 10, Haarlem, een zakmes; aan den politiepost te Aerdenhout, een beige wollen kin der jasje; aan het bureau van politie te Overveen: een roode klut, een zakdoek, een riempje. WIXTERLEZINGEN EN MUZIEK-AVOND IN HET JEUGDHUIS. Dezen winter zullen vier lezingen en 1 concert in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan worden gegeven. Op 27 October spreekt Prof. Dr. H. Th. Obbink, uit Utrecht over: „De Toren van Babel" (met lichtbeelden). Op 17 November behandelt dr. P. Stegen- ga Asm. uit Amsterdam Ibsen's drama Bouwmeester Solness". Ds. A. K. Straatsma uit Den Haag, zal op 17 December het onderwerp: „Gandhi" in leiden. Mevrouw B. TidemanWijers (piano) en -de heeren Jos. de Clerck (viool) en H. Nolthenius (violoncel) geven een con cert op Maandag 18 Januari. De reeks wordt gesloten met een lezing van Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal over: „De Engelsche Klop ep de deur" „The Forsyte saga" van John Galsworthy). OVERVEEN 25-JARIG JUBILEUM. 29 September herdenkt de heer B. Visser den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst kwam in de schoenmakerszaak van den heer J. van Mierlo. De laatste jaren was de heer Visser bedrijfsleider. HILLEGOM RUMOERIGE AFLOOP DER FEESTEN. De brandspuit op het publiek gericht. EIJ EEN CHARGE EEN BURGER GEWOND. Het slot van den tweeden a-vond van de Volksfeesten is niet zoo rustig geweest als van den eersten, Te ongeveer half twaalf be gon de sluiting der cafés, zoodat zich een enorme menigte menschen op straat bevond, waaronder naturulijk zekere jongelui, die hun ontevredenheid over het vroege sluitings uur door luid roepen en zingen demon streerden. Plotseling werd er met ledige bierflesschen en glazen naar de politie geworpen, waarop burgemeester Pont, die zelf de sluiting leidde de brandspuit deed aanrukkèn en de menigte die het geheele verkeer verstopte ter hoogte van de Meerdorpstraat, uit elkaar liet spui ten. Eenige belhamels slopen achter de spuit gasten om, sneden plotseling een slang door en verdwenen met een groot gedeelte daar van, zoodat het spuiten een ontijdig einde nam. Direct daarop werden bij de firma Klaver drie groote spiegelruiten stuk gesla gen, waarop de politie met de blanke sabel chargeerde. Zeer gevoelige slagen werden uitgedeeld, een getroffene, een onschuldig burger, die een hevige houw over den arm had ontvangen, moest zich onder genees kundige behandeling stellen. De ontevredenheid over het krasse optre den van -burgemeester Pont, dat door velen als ongemotiveerd wordt betiteld, is groot. ZAND VOORT PHOENIX. De tooneelvereeniging Phoenix opent het winterseizoen met een dansavond op Zater dag 26 September in de Bodega Mustert. De algemeene vergadering wordt gehouden op Dinsdag 29 September bij Diemer (Kerk plein). GEHEELONTHOUDING. De afdeeling Zandvoort van de Nederl. Vereeniging houdt haar vergadering dezen avond, 25 September in Ons Huis, waar de be stuursverkiezing -en het winterprogramma behandeld worden. VERGUNNINGEN. Aan de vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland is vergunning verleend tot het houden eener collecte door middel van een speldje op 26 December. Aan de afdeeling Zandvoort van de Arbeiders Jeugd Centrale is vergunning- verleend tot -het houden eener verloting. HAARLEMMERMEER PERSONALLY. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) is benoemd de heer H. Kroon, alhier. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Het voorstel-van Unen c.s. inzake den kinderbijslag naar de Comm. van Overleg venvezen. Een com missie ter bestudeering van auto busdiensten benoemd. Vergadering van den gemeenteraad op Don derdagavond, onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden, Er is één vacature. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van den heer W. A. De Tello. aangewezen als opvolger van den heer J. Grimm, worden onderzocht en in orde be vonden. Tot toelating wordt besloten. Kinderbijslag. Aan de orde komt het voorstel van de hee ren Van Unen. Rijkes, Vring en mevr. Ven huizen om te besluiten, eiken kinderbijslag met 1 October a s. in te trekken. De heer D i s s e 1 k o e n (S. D. A. P.) spreekt er zijn verwondering over uit, dat dit voor stel in behandeling komt zonder in de Com missie van Overleg geweest te zijn. Wethouder Van de Poll (C. H) zegt dat het hier niet iets nieuws geldt. De zaak mag „afgezaagd" genoemd worden; het was dus met noodig, haar nóg eens in het Overleg te brengen. De heer Diss el koe n (S. D. A. P.) blijft zijn bezwaar handhaven. De verordening op het Georganiseerd Overleg schrijft voor dat het Overleg eerst gehoord had moeten worden. Wethouder Van de Poll (C.H.) weet pre cies, hoe alle leden van het Overleg over dei zaak denken, De heer Disselkoen (S. D. A. P.) zegt, dat hij zich alleen op de verordening op het Overleg beroept. De heer VanderErf (R.K.) steunt den. heer Disselkoen. Er kan een advies van de C. v. O. overgelegd worden. De heer V a n U n e n (V. B.) heeft geen bezwaar tegen een behandeling via de C. v. O. De voorzitte r zegt, dat B. en W. bereid zijn, de zaak in het C. v. O. te brengen, maar dan zal de datum van 1 October uit 't adres eenigszins \()rschoven moeten worden. Aldus wordt besloten. Terugbetaling van gelden gevraagd. Aan de orde komt een adres van den heer Kreuning, waarin hij f 100 van de gemeente vraagt, als terugbetaling van gelden, hem door de gemeente in rekening gebracht we gens schade toegebracht aan een trottoir in de Pieter De Hooghstraat. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. De heer R ij k e s (V.B.) vestigt er de aan- op dat de gemeente in haar eisch aan adres sant van f 200 teruggekomen is op f 130, daar na op f 65. Spr. vindt het niet onbillijk dat adressant van de gemeente de gelden terug vraagt. Wethouder Dr. Droog :.(R-K,) zegt dat Openbare Werken het trottoir al veel vroeger beeft aangelegd op verzoek van de Mij. Leeuw en Hooft. Nu heeft adressant aan O. W. ge vraagd: wat zou de schade kosten, die ik aan het trottoir heb aangericht. Openbare Wer ken had n.l. het trottoir opgeknapt; daarna is door adressant, die daar ging bouwen, het trottoir weer vernield. Adressant heeft voor f 130 schade aan het trottoir toegebracht. Nu willen B. en W. adressant wel wat toegeven, maar toch niet meer dan de helft. De heer Rij k es (VB zegt, dat B. en W. blijkbaar van hun standpunt niet willen af wijken. Maar het geldt hier een vergissing. Volgens spr. behoeft adressant niets te be talen. De heer V an Un e n (V.B.) constateert dat de twee lezingen niet kloppen. De Raad kan dus moeilijk oordeelen. Heeft de gemeente een fout gemaakt, dan moet zij daarvan de consequenties aanvaarden. Maar in het an dere geval moet adressant bij Leeuw en Hooft aankloppen. Wethouder Dr. Droog (R.K.) houdt vol, dat de gemeente geen onrecht heeft gedaan. De heer Rijkes (V.B.) zegt dat de wet houder hem niet heeft kunnen overtuigen. De heer Vring (Vrijz.) zegt dat men in de Commissie van O.W. van oordeel was, dat adressant de schade moet betalen. Maar er was niet precies meer te bepalen (omdat er voor gas- en el^ctriciteitsaanleg sleuven wa ren gegraven) hoeveel schade voor rekening van adressant kwam. Daarom heeft men ge zegd: laat hem dan de helft betalen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) vraagt, of het in het vervolg niet mogelijk is, dat de raadsleden over dergelijke zaken eer der volledig worden., ingelicht. Het voorstel van B. en W. afwijzend be schikken op het adres wordt in stemming gebracht en aangenomen met 2 stemmen tegen. Autcbusdienstcn. B. en W. stellen voor een commissie van onderzoek te benoemen ter bestudeering van autobusdiensten. De heer Van U ne n (V.B.) vraagt nadere inlichtingen. De voorzitter zegt dat de bedoeling is, eens onder de oogen te zien, of, op welke wijze dan ook, in de gemeente een goede autobusdienst zou kunnen komen. Bij voor beeld voor de verbinding van Oost naar West en omgekeerd. Hoe van zulk een dienst de ex ploitatie zou kunnen zijn. enz. De heer Vring (Vrijz.) wijst er op, dat de zaak al eens in de Commissie van O.W. is besproken en toegelicht door Dr. Droog. De voorzitter meent, dat het toch niet een speciaal onderwerp is voor O.W. De heer Dissel li oen (S.D.A.P.) waar deert het zeer, dat B. en W. nu eens voor zulk een onderwerp een speciale commissie willen aanwijzen. Spr. vindt dat een goed precedent en hoopt dat het navolging zal vinden. De Raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. De voorzitter benoemd in de commissie de heeren Rijkes, Disselkoen en Meeuwenoord en Dr. Droog als voorzitter. De heeren nemen hun benoeming aan. Rondvraag. De heer Jonckbloêdt (R.K.) vraagt een brievenbus aan den Heerenweg bij de R.K. Kerk en een bus aan den Heerenweg bij het Grotstuk; daar is maar een klein busje. De heer M e e u w e n o o r d vraagt bij de lantaarn aan het begin van de Koeddefslaan bij de Bronsteeweg krijtlijnen, anders zullen daar te eeniger tijd ongelukken gebeuren. De heer Disselkoen vraagt wat B. en W. willen doen nu zij de huur van de noodwoningen hebben opgezegd. De Voorzitter deelt, mede dat die op zegging een gevolg is van een aanschrijving van de regeering, die die woningen niet meer wil controleeren. B. en W. zullen zich nog beraden wat verder zal gebeuren. Mevr. Venhuizen (VB.) vraagt hoe het kan dat een kind van 10 jaar, uit een woon wagen, nu al 2 jaar te Heemstede wonende, nog nooit op school is geweest en zelfs cp een gemeenteschool ls geweigerd. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Rijkes (V.B.) vraagt afzonderlijke meters voor de verlichting der torenuurwer ken. In de volgende vergadering zou spr. gaarne willen vernemen, wat de baten zijn geweest van het Circus Gleich. In een blad is gesproken van f 12000. De Voorzitter: aan plaatselijke inkom sten f 5000 a f 6000 en aan staangeld f 600. Zij nog vermeld dat in den loop der zitting zonder hoofdelijke stemming werden aange nomen de in ons blad vermelde voorstellen be treffende aanvaarding van strookjes grond aan de Raadhuisstraat; verkoop en verhuur van grond aan den Cloosterweg en over dracht van grond aan het grondbedrijf BLOEMPJESDAG. Morgen (Zaterdag) zal hier de jaarlijksche straatverkoop plaats hebben van de Sobrië- tasbloem, ten bate van de R.-K. Drankbe strijding.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10