FINANCIEELE KRONIEK. STEUNT! ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 VIERDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per regel. De opheffing van den gouden standaard in Engeland. Oog merken en gevolgen. Hoe de beurs daarop reageert. In een verbijsterend snel tempo volgen de gebeurtenissen in de geldwereld elkaar op. Men krijgt den indruk dat de crisis naar haar einde dringt, maar dat dit zal zijn een „Ende mit Schrecken". Werden de beurzen de vorige week nog in sterke mate beïnvloed door den hachelijken toestand in Duitschland, de val van het pond sterling heeft in het begin van de afgeloopen week alle 'andere factoren op den achter grond gedrongen en een zoo overstelpend aanbod van fondsen doen ontstaan, dat vrij wel alle Europeesche beurzen Maandag j.l. xnoesten worden gesloten om een nieuwe „krach" te voorkomen. Men weet wat er gebeurd is. Engeland heeft onder den drang der omstandigheden den gouden standaard voorloopig voor den tijd van zes maanden opgeheven en daardoor den pondenkoers aan Jiet vrije spel van vraag en aanbod overgelaten, hetgeen onmiddellijk tot een waardedaling van 15 pet. heeft geleid. Het Engelsche pond, steeds een toevlucht voor het in andere landen opgeschrikte en opgejaagde kapitaal, heeft zijn waardevast heid verloren en daarmede zijn doorgaans domineerenden invloed op de internationale iwisselmarkt prijsgegeven. Of het absoluut noodzakelijk was dat men in Engeland tot dezen maatregel overging, is een vraag die moeilijk kan worden beant woord. Men mag aannemen dat de finan cieele kopstukken van het trotsche Albion geen ondoordachte besluiten hebben geno men en overtuigd zijn dat andere maatrege len van minder ingrijpenden aard geen af doende oplossing van het financieele pro bleem zouden hebben gebracht. Als buiten staander is men geneigd de vraag te stellen of de Bank van Engeland niet eerder had moeten besluiten tot een scherpe verhooging van het disconto, dat in Juli j.l. op 41/2 pet. gebracht is en thans op 6 pet. Er zijn tijden geweest waarin men het noodig achtte dezen rentevoet tot 10 pet. en hooger op te voeren teneinde op die wijze den export van goud te belemmeren. Ook kan men zich nauwelijks voorstellen dat met Amerika en Frankrijk geen overeenstemming had kunnen worden verkregen ten aanzien van een nieuw en belangrijk crediet, waar thans, na de ophef fing van den gouden standaard de bereidwil ligheid van genoemde landen tot het ver strekken van een milliardencrediet aanwezig blijkt te zijn. Afgezien hiervan beschikt de Bank van Engeland nog altijd over 135 mil- lioen goud, zoodat zij op de geldmarkt den strijd tegen andere valuta allicht nog eenigen tijd had kunnen volhouden. Deze overwegingen doen de vraag rijzen of er bij de opheffing van den gouden stan daard in Engeland geen nevenbedoelingen voorzitten, welke verband houden met den scherpen achteruitgang van Engeland's posi tie in den wereldhandel, die op haar beurt ,voor een goed deel het gevolg is van den achterstand in de moderniseering en de ra tion aliseering van Engeland's industrie. r Engeland heeft dë laatste jaren ontegen- fceggelijk zoowel haar financieele als econo mische positie overschat door het verstrek ken van groote, thans bevroren credie- ten aan 't buitenland Oostenrijk en Duitschland en het vasthouden aan oude bedrijfsmethoden bij de groote ondernemin gen, die voor den afzet van haar fabricaten op de wereldmarkt zijn aangewezen. Het is 'destijds een loyale daad geweest van de En gelsche regeering om Duitschland van de be taling zijner oorlogsschulden vrij te stellen, Voorzoover deze Engeland's schuld aan Amerika overtroffen en ook de groote credie- tcn aan Oostenrijk en Duitschland hebben allerwegen sympathie gewekt; achterna is 'echter gebleken dat deze vrijgevige politiek 'der financieele potenties van 't Rijk te boven ging. Er behoeft slechts aan te worden her- innêrd, dat de staatsschuld van Groot Brit- tannië sinds den oorlog van 1914 is vertien voudigd en thans ca. 7 1/2 milliard be draagt (d.i. weinig minder dan 2000 per in woner, in vergelijking met 350 staatsschuld per hoofd in Nederland) om te doen zien welke zware lasten er alleen uit dezen hoofde op de Engelsche bevolking en het Engelsche bedrijfsleven drukken. Toch zou men de hieruit voortspruitende ïinancieele moeilijkheden in Engeland ver- .moedelijk te boven zijn gekomen, wanneer niet de financieele positie van Duitschland ware vastgeloopen en in andere landen het protectionisme niet zulke groote vorderin gen had gemaakt. Een en ander heeft ertoe geleid dat En geland in den geld- en goederenhandel meer en meer in een hoek wordt gedrongen en zijn vroegere positie alleen had kunnen herwin nen door een belangrijke verlaging van den kostprijs zijner producten en fabricaten. Zooals bekend zijn de pogingen tot loonsverlaging in Engeland afgestuit op den onwil der arbeidersorganisaties en het is daarom geenszins uitgesloten dat de En gelsche regeering niet in de eerste plaats met oogmerken van monetairen aard, doch uit economische overwegingen tot de waar devermindering van het pond sterling is overgegaan. Practisch beteekent deze im mers 'n verlaging van 10 a 15 pet. der reëele ioonen en salarissen en een overeen komstige vermindering der productiekosten, waardoor de Engelsche „Konkurrenzfahig- keit" op de wereldmarkt plotseling aanmer kelijk grooter geworden is. Uit verschillende aanbiedingen van Britsche goederen op büitenlandsche markten is dit nu reeds ge bleken. Met 't hierboven besproken besluit der En gelsche regeering staan we dus ongetwij feld aan het begin van een nieuwe phase in de ontwikkeling van den wereldhandel, welke vermoedelijk ook andere staten tot nieuwe beschermende maatregelen zal dwingen. Gelukkig is de dreigende beurscrisis deze week spoedig overwonnen en heeft men zich ook in Engeland met betrekkelijke kalmte bij de waardevermindering van het Pond aangepast. Dat dit niet zonder groote kapitaalsverschuivingen is geschied, ligt voor de hand. Uit den aard der zaak zijn alle vorderingen, in Ponden uitgedrukt, in waarde gedaald, hetgeen voor de bezitters van obligaties, hypotheken en dergelijke Pen nieuwe aderlating beteekent. Ook de Noderlandsche belegger heeft wederom zijn tol aan dit nieuwe crisisver schijnsel moeten betalen. De Engelsche obligaties zijn deze week sterk in koers gedaald, zoomede de in ponden luidende obligaties van Ned.-Indië en dergelijke. De beschouwingen over de waardevermin dering van het Pond Sterling in verband met het gevaar van inflatie van het ruil middel en 'n mogelijke navolging van Enge- lands voorbeeld in andere landen, heeft het publiek plotseling kopschuw gemaakt voor de tot dusver als absoluut veilig be schouwde obligatiën, tengevolge waarvan ook niet in ponden uitgedrukte geldleenin- gen zijn gedepreciëerd. Aan den anderen kant is de vraag op de aandeelenmarkt aanmerkelijk gestegen, het geen ook niet anders kan worden uitgelegd dan als een uitvloeisel van de vrees voor in flatie. Hierdoor immers zal de geldswaarde van vaste eigendommen en goederen stijgen. Wij gelooven niet dat in ons land vrees voor inflatie behoeft te bestaan; men zal derhalve zoowel de koersdaling der obli gaties, als de koersstijging der aandeelen, welke deze week plaats vond, meer als een psychologisch verschijnsel moeten beschou wen. Intusschen is het financieel en econo misch wereldbeeld allengs zoo gecompli ceerd geworden, dat men vandaag zelfs niet met de kleinst mogelijke zekerheid kan zeg gen, hoe het er morgen zal uitzien. Passiviteit is thans vermoedelijk wel het beste parool dat men den fondsenhouder in zijn netelige positie kan voorbehouden. Zooiets als: Blijf zitten waar ge zit en verroer U niet! LETTINGA. BACHCONCERTEN. Directeuren van de Haarlemsche Bachver- eeniging berichten u, dat op verzoek van de N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam, het eerste concert één week zal worden uitge steld en derhalve zal worden gehouden op Dinsdag 13 October 1931. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging heeft zeer welwillend haar medewerking verleend tot deze wijziging en zal thans haar con cert, oorspronkelijk vastgesteld op 13 Octo ber geven. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) ZAKELIJKE OMROEP OVER KOOTWIJK. zondag proefzendingen. DEN HAAG, 24 Sept. (Haagsch Corr. Bu reau.)Zondag a.s. tusschen 10 en 12 uur (dit uur is gekozen om technische re denen), zal over den proefzender van den zakelijken omroep te Kootwijk op een golf lengte van 1051 M. een uitzending worden gegeven, waarbij eenige gramofoon,platen ten gehoore zullen worden gebracht. Rapporten van luisteraars speciaal uit de afgelegen deelen van het land, zooals Zeeland, Limbufg,, Gronin gen, Friesland err het Noorden van Noord- Holland, zullen gaarne worden ingewacht door den chef van het Rijks radiolaborato- rium, Parkstraat 29 te 's-Gravenhage. Na dere bijzonderheden omtrent de in deze rapporten te verstrekken gegevens, zullen over den zender worden bekend gemaakt. UIT DUITSCHLAND. Financieele toestand van den Rijksspoorweg. vergadering van den raad van beheer. BERLIJN. 23 Sept. (V.D.) Op 21 en 22 Sept., is de Raad van beheer van deDuit- sche Rijksspoorweg Maatschappij te Ber lijn bijeengekomen. De ontwikkeling van de inkomsten was, naar de directie van de Rijksspoorweg Maatschappij mededeelt, ook gedurende den laats ten tijd ongunstig. Het personen- en bagagevervoer in de eerste acht maan den van dit jaar bewijst, vergeleken bij dezelfde maanden van het vorige jaar, een achteruitgang van honderdtwintig mil- lioen Rijksmark (bijna 12,7 pet.). Voor het goederenverkeer bedraagt de achteruit gang 356 millioen Rijksmark (bijna 17,6 pet). In vergelijking met het jaar 1929 is de vermindering van inkomsten nog ern stiger. Het personen- en bagagevervoer is met 161 millioen Rijksmark of 16.4 pet., het goederen vervoer met 738 millioen Rijks mark of 32 pet. verminderd. De totale ach teruitgang der inkomsten berekent men tot einde Augustus op 489 millioen Rijksmark vergeleken met 1930 en op 955 millioen Rijksmark tegenover 1929. Het is de directie gelukt, een belangrijk deel van dezen achteruitgang door bezui niging op te heffen. Het was mogelijk de totale uitgaven in het jaar 1931 met 20.7 pet. vergeleken met 1929. te verminderen. Er is bezuinigd zoowel op de uitgaven voor personeel als op onderhoud en vernieu wing van materiaal. In 1931 is 38 pet. min der opdrachten gegeven dan in het jaar 1929. De Raad van Beheer heeft voor het jaar 1932 het sluiten van overeenkomsten voor de levering van rails ep dergelijk materiaal tot een bedrag van ongeveer honderd mil lioen Rijksmark toegestaan. DE BEZUINIGING BIJ DE AMSTERDAMSCHE TRAM. opheffing en verkorting van lijnen. Het. Hbld. verneemt dat thans de voor dracht van B. en W. van Amsterdam waarin aan den Raad noodmaatregelen worden voorgesteld om het groote tekort op het tram bedrijf te dekken, gereed is. B. en W. stellen behalve de tariefsverhooging met een cent voor de tramlijnen 12, 15 en 21 te doen vervallen en veranderingen aan te brengen in de routes van de tramlijnen 9, 13, 14, 18, 19 en 20 waardoor deze lijnen verkort worden met de gedeelten, die ook door andere lijnen bereden worden BEZUINIGING OP HET PERSO- NEELCORPS TE AMSTERDAM. vacatures zullen onvervuld blijven. Het college van B. en W. van Amsterdam zal volgens de Msb. ingrijpende maatrege len treffen om de verdere uitbreiding van het gemeente personeel tegen te gaan. Om te beginnen zal men vacatures zooveel mo gelijk onvervuld laten. Voor deze maatre gelen in werking treden, moet nog eerst met de hoofden, van diensten geconfereerd worden. ARROND. RECHTBANK. De zwervende zeeman, die verschillende malen een fiets geleend had en verkocht, en derhalve tegen zich voor een dier feiten een jaar gevangenisstraf hoorde eischen werd veroordeeld door de rechtbank tot een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. De appellcerend chauffeur, in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij tot f 30 boete ver oordeeld was wegens het dronken achter het stuur zitten, werd door de rechtbank tot de zelfde boeten veroordeeld. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alwakl 23 te Buenos Ajtcs v. Rotterdam. Almelo p. 23 Dover. Amsterdam naar do Pla- tarlvier. Alkmaar p. 23 Madeira, Amsterdam n. Buenos Ayros. Algorab 23 v. Santos, Buenos Ayres naar Rot terdam. Alcinous p. 23 Gibraltar. Amsterdam naar Ba tavia. Cottica p. 23 Dungeness, Amsterdam n. West- Indië. Edam, 22 n.m. v. Vera Cruz, Rotterdam naar New-Orleans. Gaaslerkerk p. 23 Dungeness, Rotterdam n. Australië. Gelria 23 v. Las Palmas, Amsterdam n. Buenos Ayros. Indrapoera 24 n.m. te Rotterdam v. Batavia. lvota Radja 24 v. Batavia n. Rotterdam. Kola Agoeng 24 te Rotterdam y. Batavia. Kota Inten 23 22 u. te Suez, New York naar Java. Meerkerk 20 v. Kobe. Japan n. Rotterdam. Maaskerk 23 te Hamburg v. Amsterdam. Nijkerk p. 23 Dungeness, Rotterdam naar Z. Afrika. Nieuw Zeeland 23 v. Brisbane n. Belawan Doli. bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. Nienwkerk 23 te Tanga, Bolra naar Rottcrdnnt Oostkerk 2 4 te Manila. Rotterdam n. Japan. Oldekerk 23 te Hamburg v. Amsterdam. Poelau Bras, p. 22 Pcrlm, Batavia naar Am sterdam. Rij aland, p. 22 Madeira, Amsterdam naar B.- Ayres. Scheldostroom 25 te Sullma verwacht. West- Afrika naar Amsterdam. Simon Bolivar 23 11 u. v. Barbados naar Ply mouth en Amsterdam. Sibajak 24 10 u. 15 m. to Southampton. Rot terdam naar Batavia. TJileboet 22 v. Ilong Kong n. Manila. Titus 24 v. Amsterdam n. Hamburg. RADIO-PROCRAMMA ZATERDAG 26 SEPT. 1931. HILVERSUM, 18"5 M. V UfteUiitend VARA - ui tzend ing. 10 uur vjn. 6.45 en 7.30 Gymnastiek o.l.v. G. Kleere- koper. S— Gramofoonpl., 10.— Morgenwij ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven W van Capellen (voordracht) en het VARA-Mandollne-Enscmble o.l.v. J. b Kok 12— Concert. VARA -Septet o.l.v. Is. Evl en Grfamofoonpl. 1.30 Pauze. 2,— K. do Boer; Het Instituut voor Arb. Ontw. in Amster dam". 2.15 Gramofoonpl., 2.30 Voor de Kin deren. 3...De drie kleine kaboutertjes" van H. v. Tussenbroek door „De Kleine Stem" uit Bilthoven o.l.v. G. M. Bercndsen. 4.— Con cert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoon platen. 5.— SDAP-kwartlertje. 5.15 Lied en dans in Spanje. Gramofoonplaten met toe lichting door W. Ziesemor. 6.15 Orgelspel door Joh. Jong (Standaard-Orgel. Schiedam) 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Beoefening der Huismuziek. Sa menwerking tusschen huiskamer en studio. 7.30 Y. G. v. d. Veen; Naar de 200.000. 7.45 Bestuursmededelingen en VARA-Varia. 8.— Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.30 ,.De arrestatie", fragmenten uit de avontu ren van den bravensoldaat Schwejk" van Jaroslav Hasek, bewerkt door J. Lem&ire Sr., Opvoering door het Groot Volkstooneel. 8,55 Cell-recital door L. Schuyer (Met pianobe geleiding). 9.15 Bij de Pomp, dooi' Teun de Klepperman. 8.30 Vervolg concert. 10.— Vaz Dias. 10.10 Voordracht door W. van Capellen. 10.30 Slot concert. 11.Gramofoonplaten- concert. HUIZEN. 298 M. Uitsl. KRO-program am. 8— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pater Lector J. Dito O. P. 12.— Politie berichten, 12.15 Concert KRO-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduiven berichten. 1.50 Gramofoonplaten. 3.— Kinderuur. 5.— KRO Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6. Eserantoberichten door P. Heilker. 7.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart, 6.35 Vervolg Kunstensemble. 7.— Is. J. C. do Vries: Bulgarije. 7,20 Jodelmuzick. 7.30 Poli tieberichten: 7.45 Sportpraatje door de R.K.F. 8.— Concert KRO-Salonorkest o.l.v. M. van 't Woud. A. A. L. Graumans (decla matie). 11.— Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding, 11.05 Lezing, 1.20 Or kestconcert. 3.50 Concert Militair Orkest. R. West, (tenor). C. Russell (bariton), 5.05 Or gelspel door R. Foort, 5,35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital door E. Isaacs. 7.10 Lezing. 7è30 Lezing, 7 50 Gramofoonpl., 2.20 „De Barbier van Sevilla", opera van Ro- sini (Eerste bedrijf). 9.— „Crlckey", Revue van A. do Bear. 10.— Berichten. 10.15 Be richten. 170.20 Lezing. 10.50 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 IVL 8.05 Gramofoonpl.. 12.50 Gramofoonpl., 6.50 Gramofoonpl.. 8.20 Cncert. 9.05 Gramo foonpl., 9.50 Soiree aan boord van het stoom schip „L'Atlantique". KALUNDBORG, 1153 M. 12,25 Orkestconcert. 2,50 Gramofoonpl., 3.50 Orkestconcert en zang. 8.20 „Der Zare- witsch", operette van Fr. Lehar. 9.45 Zang. 10 Cello-recital. 10.35 Balalaika-soll. 11.05 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkesconcert, 6.35 Gramo foonplaten. 8.20 Orkestconcert, 8.50 Zang, 9.20 Dansmuziek. 338,2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramo foonpl., 8.20 Orkestconcert. 9.05 Concert met toelichting. LANGENBERG, 473 M. 7,25, 10.35, 12,30 Gramofoonplaten, 1,25 Orkestconcert. 2,55 Gramofoonpl., 5.20 Or kestconcert. 8.20 Vroolljke Avond. 10.35 Re portage van de Weerdienst voor Vliegtui gen. Hierna tot 11,50 Concert en van 11,50 Dansmuziek op Gramofoonpl. ZEESEN. 1635 M. Ca. 7.Gramofoonpl., 10.55 en 12,20 Be richten. 12,25 Uitz. v. Scholen. 1,15 Berich ten. 2,20 Gramofoonpl., 3.10 Lezingen. 4.50 Convert. 5,50 Lezingen, 8.20 Vroolijke Avond. 10.20 Berichten en hierna tot 12,50 Dans muziek. De koning die op zijn praalbed lag te slapen, voelde dat er iets zwaars op zijn hoofd neerkwam. En wat was dat? De appel, die door het dak van het palcis was gevallen, kwam precies in de mooiste kamer terecht. De koning deed zijn cogen open en durfde zich niet te bewegen en hij riep luidkeels om hulp. Intusschen waren Tuimeltje en de kikker het paleis binnen- gchold en doorzochten alle vertrekken, want dc appel moest toch ergens gebleven zijn. Eindelijk kwamen ze in het slaap vertrek van den koning en daar zagen ze hun vorst liggen met den appel boven op zijn kroon. Dc punten zaten er diep in gedrukt en de koning smeekte kikker Karei en Tuimeltje, hem van die zware last te bevrijden. Dat was iets wat Karei en Tuimeltje direct wilden doen. Nu hadden ze tenminste weer kans in dc gunst van den koning te geraken, ook de twee torretjes kropen op het bed om te helpen. Kikker Karei probeerde met zijn rug den appel op te lichten en Tuimeltje zette zijn voet tegen den appel aan. De koning voelde overal pijn, maar toen de appel op den grond viel, vond hij deze zoo mooi, dat hij hem direct wilde houden en tegen zijn reddert was hij erg vriendelijk.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13