Frankrijk handhaaft zijn standpunt. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD VRIJDAC 25 SEPTEMBER 1931 Buitenland. Masssgli's onoprechte uiteenzetting. <-* Wantrouwen en nog eens wantrouwen. De jongste berichten uit China. Geen bezetting van CharbinVolgens Japansche ge gevens worden de troepen teruggetrohhen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren hebben wij de rede van den Fran- schen minister van Financiën Flandin. onder de loupe genomen. Daarna heeft de Fransche deskundige Massigli zijn standpunt uiteen gezet, ten aanzien van het Italiaansche voor stel, om vóór de ontwapeningsconferentie een „bestand" te aanvaarden, een bewapenings- vacantie, die de sfeer voor de aanstaande conferentie gunstig zou beïnvloeden. Ook Massigli sloot zich zooals te ver wachten was bij het Japansche voorstel, dat recht tegen den opzet van 't Italiaansche initiatief ingaat, aan. Hij wenschte, dat het Italiaansche voorstel overgelegd zou worden aan de ontwapeningsconferentie, opdat deze, nog voor het eigenlijke begin van de vergade ring de debatten over een bewapeningsva- cantie kan openen! Massigli omkleedde dit allerzonderlingste voorstel, met redenen, die in geen enkel op zicht aanvaardbaar, en geheel in strijd zijn met de logica. Men leze er het verslag hieronder maar op na. Allerzonderlingst voorstel, inderdaad. De ontwapeni n g sconferentie, zou wan neer het onverantwoordelijke Japansche voorstel eens werd aangenomen, dus eerst een moeizame vergadering moeten houden over de vraag, of men een bewapeningsstil stand aandurft. Hoe moeizaam diè onderhan delingen zullen zijn, kan men zich makkelijk voorstellen, als men even bedenkt hoeveel te leurstelling het gelukkige Italiaansche initia tief thans gebaard heeft! Organisatorisch en psychologisch is het voorstel natuurlijk even onjuist. Men begint geen ontwapeningsconferentie met een be spreking over de „eventueele mogelijkheid" de bewapening voor een korte spanne tijds op een zelfde peil te houden! Het ergerlijkste van deze geheel onzakelijke Fransch-Japansch- Poolsche manoeuvres is, dat de vertegenwoor digers dezer naties zich verschuilen achter al te doorzichtige motieven, die ingegeven zouden zijn, door echt-Geneefschen ontwape ningszin Zeer vreemd klonk na alle negatieve en afbrekende critiek, Massigli's opmerking: „De regeeringen moeten nog voor het be gin der Ontwapeningsconferentie haar stand punt bekend maken, zoodat de Ontwapenings conferentie zal kunnen worden begonnen met het debat over het voorstel tot stilstand der bewapeningen." Helaas sloten Joego Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije zich bij het Fransche standpunt aan. Tenslotte werd een redactiecommissie ge vormd (waarin Nederland niet is vertegen woordigd) die een tekst zal moeten ontwer pen, die alle partijen bevredigt. Men kan zich wel ongeveer voorstellen hoe die er uit zal ;ien. Algemeen vroeg men zich voorts in Genève af, waarom Frankrijk in Februari anders over een bewapeningsvacantie zou denken, dan in October van dit jaar. Een dergelijk standpunt is volkomen in strijd met het gezonde ver stond, en men moet nog een soort bewonde ring hebben, voor den zonderlingen moed waarmede de Japansche en Fransche gede legeerden hun voorstellen verdedigen. Het onderling wantrouwen is nog zeer groot en de jongste gebeurtenissen zijn blijkbaar nog niet ernstig genoeg geweest. Het is tenslotte een troost, dat de averecht- sche politiek die door Frankrijk, Polen en Ja pan wordt gevolgd, leiden moet tot een ver haasting van het proces dezer internationale ziekte: de ernst van een crisis zal eindelijk tot daden aansporen. L. A. Genève. Massigli licht het Fransche standpunt inzake ontwapening toe. GENèVE, 24 September. (V. D.) De verte genwoordiger van Frankrijk in de Ontwape nings Commissie van den Volkenbond, Mas sigli heeft Donderdag het standpunt zijner regeering met betrekking tot het Italiaan sche voorstel tot onmiddellijke sluiting van een Bewapeningsbestand tot het eindigen van de Ontwapeningsconferentie, uiteenge zet. De Fransche regeering wijst dit voorstel van de hand. Zij stelt er prijs op het eerst op de a.s. Ontwapeningsconferentie te be handelen. Massigli lichtte zijn standpunt toe met de motiveering dat hij wel is waar gelooft aan de oprechtheid en de objectiviteit van het Italiaansche voorstel, doch zich afvraagt of dit voorstel in overeenstemming is met het nagestreefde doel en wel nuttig is. Tusschen de verschillende landen zijn reeds sinds eeni- ge' maanden zeer delicate onderhandelingen gaande, die dezelfde kwestie behandelen als waai-voor thans onverwachts door de Italia nen een oplossing in uitzicht wordt gesteld Het is scherp af te keuren dat de thans in de geheele wereld heerschende nervositeit als het gevolg wordt beschouwd van den huldigen stand der bewapeningen van en kele landen. Deze nervositeit is eerder het gevolg van die zaken die het directe belang der volken raken. Het Italiaansche voorstel heeft, naar ver klaard wordt, een materieels en moree'le wer king ten doel. De hierdoor nagestreefde ver lichting der begrootingslasten zal evenwel niet plaats hebben, aangezien de militaire begrootingen reeds t-ot Juni 1932 zijn vast gesteld en voorts omdat een stilstand der be wapening in vele landen zou leiden tot een verscherping van het werkloozenprobleem. De Fransche regeering heeft reeds bij de on derhandelingen van den laatsten tijd die po litieke problemen op den voorgrond geplaatst waarvan de oplossing een ontspanning van den atmospheer zou kunnen bevorderen en wezenlijk zal kunnen bijdragen tot het wel slagen der Ontwapeningsconferentie. Het Italiaansche voorstel is geenszins zoo duide lijk als het schijnt. Het voorstel van Lord Robert Cecil de regeeringen op te wekken voor 1 November a.s. haar houding te bepa len nopens het voorstel van het Bewape ningsbestand, is practisch niet te verwezen lijken. Massigli motiveerde zijn standpunt door te verklaren dat eeh bestand op het oogenblik noch op het gebied van de land-, noch van de zee- en luchtmachten mogelijk is. Wat de vlootbewapeningen betreft, zou den de verouderde vloten tegenover de nieu were in het nadeel komen, waardoor de vloot verhouding zou worden gestoord. Op het ge bied der luchtmachten zouden de mogend heden ook tijdens het bestand haar kleine vliegtuigen door grootere kunnen vervangen. Wat de landmacht betreft, hiervoor zijn de begrootingen reeds tot 1932 vastgesteld. Massigli stelde vervolgens voor het voor stel der Japansche regeering het Italiaansche voorstel over te leggen aan de Ontwapenings conferentie, aan te nemen. De Italiaansche vertegenwoordiger gene raal Marinis diende vervolgens een nieuw Italiaansch voorstel in waarbij de Volken bondsvergadering een plechtig beroep doet op die mogendheden die bereid zijn de prin cipes der gerechtigheid en van den vrede gestand te doen ten einde op die wijze een openbare opinie te scheppen, die practische resultaten ter Ontwapeningsconferentie zou kunnen bewerken. Iedere regeering verplicht zich de reeds ge voteerde uitgaven voor de bewapening te land tot het einde van het bewapeningsbe stand niet te verhoogen, voorts geen nieuwe scheepsaanbouw ter hand te nemen en den bouw van nieuwe militaire vliegtuigen op te schorten. Het bewapeningsbestond zal wor den gesloten voor den tijd van een jaar, te beginnen met 1 November 1931. De Raad zal de regeeringen verzoeken den secretaris generaal van den Volkenbond tot 15 October a.s. mede te deelen of zij besloten zijn het bewapeningsbestand op deze voorwaarden te aanvaarden. Telegram van China aan den president van den Raad. GENèVE, 24 September (V.D.) De President van den Volkenbondsraad, Lerroux, heeft heden van den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Wang, een uit voerig'telegram ontvangen, waarin o.m. ver klaard wordt dat de tot Japan en China ge richte oproepen van wege den Volkenbond slechts een eerste stap beteekenen voor de bijlegging van het geschil en dat onverwijld maatregelen zullen moeten worden genomen om de in haar rechten aangetaste partij vol ledige genoegdoening te geven. De Chineesche regeering neemt onbeperkt de aanbevelingen van den Raad aan. Ten aanzien van de voortgezette Japansche uitdagingen heeft zij alle voorzorgsmaatrege len getroffen. Voorts heeft de Chineesche re geering harerzijds de aanbeveling tot terug trekking der troepen uitgevoerd. Tenslotte verzoekt de Chineesche regeering om oogen- blikkelijke maatregelen aangezien de toe stand van uur tot uur ernstiger wordt. Officiëele Japansche mede- deeling. GENèVE, 24 September(V.D.) In een door de Japansche .delegatie te Genève ge publiceerde officieele mededeeling uit Tokio worden de geruchten inzake de bezetting van Tsingtau en Tsjefoe, zoomede de bezetting vanalle steden in Mandsjoerije door de Ja pansche troepen van allen grond ontbloot genoemd. De Japansche regeering heeft veel eer de militaire instanties aanbevolen een verdere uitbreiding van het incident met alle middelen te bestrijden.. Er bevinden zich ten Noorden van Tsjangsjoen geen Japansche troepen. De in Kirin gestationneerde troepen afdeelingen zijn naar Tsjantsjoen terugge trokken. Eenige waarnemingsposten zijn achtergelaten. De totale sterkte van de Japansche troe pen in Mandsjoerije bedraagt ongeveer 15.000 man. Het Chineesch-Japansche conflict en de Volkenbond GENEVE. 24 Sept. (V.D.) De president van den Raad van den Volkenbond Lerroux heeft in de Volkenbondsvergadering een verklaring over het Chineesch-Japansche conflict afgelegd. Lerroux deelde mede. dat de besprekin gen van den Raad om tot een vredelieven de oplossing te komen voortgezet worden. Hij hoopt aan de vergadering van den Vol kenbond een nieuw rapport te kunnen voorleggen, zoodra de omstoml.^heden dit mogelijk maken. De president van den Volkenbondsverga dering Titulescu verklaarde in aansluiting daaraan, dat hij een algemeen debat over het conflict op het oogenblik niet mogelyk achtte. Het is onvoorwaardelijk noodig. dat de Raad bij zijn bemoeiingen steunt op de openbare meening van de geheele we reld en zooveel mogelijk 't conflict in open bare zitting behanelt.De Volkenbondsverga dering mag niet uiteen gaan voordat zij de overtuiging heeft, dat de vrede verzekerd is. Hij sprak de hoop uit dat nog voor het sluiten van de vergadering van den Vol kenbond de Raad een nieuwe mededeeling over de bij legging van het conflict kan doen. Zondag sluiting van de Volkenbondsvergadering? GENEVE. 24 September. (V.D.l De plenaire vergadering van den Volkenbond zal zoo mogelijk geëindigd worden in een in den nacht van Zaterdag op Zondag te houden zitting. Er is evenwel reeds in voor zien dat met het oog op den omvang der nog loopende onderhandelingen van de Volkenbondsvergadering de werkzaamhe den eventueel tot Dinsdag zullen kunnen voortduren. De Volkenbondsraad zal bijeen blijven tot het Japansch-Chineesche con flict zal zijn bijgelegd. China. Geen bezetting van Charbin TOKIO, 24 September (V.D.) De Ja- pansc'ne regeering zou hebben besloten een gedeelte der troepen terug te trekken en af te zien van de bezetting van Charbin. De Japansche troepen in Mandsjoerije worden terug getrokken. WASHINGTON, 24 September (V.D.) De Japansche ambassadeur te Washington heeft heden den Staatssecretaris van Buiteniand- sche Zaken der Vereenigde Staten. Stimson de verzekering gegeven dat de Japansche troepen uit Mandsjoerije worden terugge trokken. Frankrijk. De Fransch-Ialiansche vloot- besprekingen mislukt? PARIJS. 24 September (V.D.) De bijzon dere verslaggever van „Paris Midi" meent reeds heden te kunnen vaststellen dat de ln den laatsten tijd gevoerde Fransch-Ita- liaansche vlootbesprekingen volkomen mislukt zijn. Engeland. Wijziging der Werkloosheids verzekering LONDEN, 24 September (V, D.) In de Lager huiscommissie verdedigde de minister van Arbeid. Sir Henry Botterton, heden de voor gestelde wijziging van de werkloosheidsver zekering. Hij vestigde de aandacht op het groote aantal verzekerde arbeiders, dat nooit of bijna nooit eenig voordeel van de bij dragen, die zij regelmatig hadder. te storten, trokken. Tegen het einde van 1930 had twee vijfde deel van het aantal mannelijke en de helft van het aantal vrouwelijke verzekerden nog nooit eenige ondersteuning van de ver zekering getrokken, en gedurende de jaren 1929 en 1930 had twee derde van het aantal verzekerden geen voordeel van de verzeke ring getrokken. Hij stelde deze cijfers tegen over het beeld, dat somtijds in het buiten land gegeven werd van het trekken van on matige werkloosheidsuitkeeringen door werk- loozen. Dit nam echter niet weg, dat vele gevallen voorkwamen dat personen, die niet gerechtigd waren tot het ontvangen van uit- keeringen, daar toch misbruik van maken. De nieuwe wet zou deze misstanden weg nemen en ook aan de andere verzekerden recht doen. DmtscMarid. Afscheiding der Sociaal- Democratische Partij? BERLIJN, 24 September (V. D.) De Sociaal Democratische Partijcommissie heeft, zooals bekend, in een resolutie vastgesteld, dat het medewerken aan de ..Freie Verlagsgesell- schaft" onvereenigbaar is met het lidmaat schap der Partij. In deze uitgeverij verschijnt „De Fackel", welke tot nu toe het orgaan was van de dissidente afgevaardigden. Het Ber liner Tageblatt verneemt, uit goeden bron dat van de negen desbetreffende afgevaar digden zeven hebben verklaard zich niet te zullen onderwerpen aan de resolutie en verder zullen medewerken aan „Die Fackel". Het zijn de afgevaardigden Seydewitz. Ro- senfeld. Stroebel. Ziegler, Portune, Oetting- haus en Siemssen, Naar het, Berliner Tageblatt voorts ver neemt. wordt reeds over een nieuwe partij gesproken. Indien deze gesticht zal worden, zal zij den naam Socialistische Arbeiders partij dragen. De stichters rekenen er op dat twee distric ten, Zwickau en Bres!au, zich in hun geheel bij hen zullen aansluiten. Het blad is even wel van mecning dat men deze verwachting in het bijzonder wat Breslau betreft, met eenige scepticisme moet beoordeelen. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Spaarndams gem. koor. „Bij gunstig weer geeft Sp.'s germ koor oen vocaal concert in de muziektent op de West- kolk te Spaarndam". Het weer was gunstig. Wij togen dus naar Spaarndam. kozen zooals begrijpelijk is den weg langs het Spaarne, de kans beloopend. een flink stuk te laat te zullen komen, omdat het prachtig maan landschap meermalen tot stilstaan noopte. Daar de Spaarndammers. en dus ook de concertgevers, eveneens waren opgehouden door de schoonheid van het softfocus-land- schap. kwamen wij nog juist op tijd, om den indruk van het goedgekozen openingsstuk „Vrede" te ondergaan. Voor wie 't niet weet. mag ik zeggen dat slechts eenmaal per jaar Sp.'s gem.koor een uitvoering geeft in de tent aan de Kolk, en vanwege de zeldzaamheid van dit feit is er groote belangstelling. Zij was alleszins gerechtvaardigd, want het koor telt niet alleen krachtige, doch ook zeer wel luidende stemmen, die daarbij den samen zang volkomen machtig zijn en waarvan de bezitters en bezitsters blijken geven, dat zij gaarne zingen. Het koor Vrede werd gevolgd door een Salve regina". zoo mogelijk nog mooier geregistreerd en ln ademlooze stilte aangehoord. Spaarndams politiedienaar wan delde vreedzaam rond. zoo nu en dan voor den vorm even kijkend naar de groep hout- geschoeide jongens, die het lastige kleppe rende brugje zorgvuldig meden, en zich lie ver den langen weg langs den dijk getroost ten om dit oord des vredes te bereiken. Ik dacht juist aan het opstel van den jongen, die op een doortochtje door Friesland een half uur te Harlingen toefde en daarvan no teerde „De Harlinger jongens vechten nooit". Zoo hij had gezien, hoe de diender op zijn rondtocht „een dijkje nam" en de jongens liet waar zij waren, had hij van verbazing geen woorden kunnen vinden. Hij kende ook niet het programma, dat als derde nummer vermeldde „De Stilte". De jongens blijkbaar wel. Het kwam dan ook als donderslag aan helderen hemel, dat mitrailleurvuur van klompgeklepper; als een wervewind waren de jongens gestoven over het houtbrugje, dat naar alle waarschijnlijkheid van tc voren wat los gegooid was. Toen keerde de stilte terug en zij werd heel den avond niet meer verstoord. Hier en daar zag mijn scherpziend oog de jongens één voor één weer opduiken met een gezicht van „hè, dat tref ik. er is hier concert". Ook de diender genoot verder ongestoord van. hei mooie koorwerkje, dat op zoo4treffende wijze de stilte suggereerde. Wij voor ons konden bij zoo goeden koor zang niet nalaten, kritisch te luisteren. De vrije gang der stemmen bleek voor Sp'.s gem. koor geen beletsel te zijn, de harmonieën klankvol te houden. Men kon voorts opmer ken, hoe het koor bij openluchtuitvoering voorwaar geen kleinigheid, heel den avond fraai op toon. zong. Hierom vooral kwam dit concert zoo goed tot zijn recht, al werd de indruk af en toe even verstoord door het pogen van dirigent Jac. Zwaan, den klank nog grootcr te maken, waar hij blijkbaar in de meening verkeerde, dat de klank niet ver genoeg naar buiten werd uitgedragen. Ik mag hem zeggen, dat zelfs in de heel zacht gezongen gedeelten die klank meer dan bevre riigend tot ons kwam. Het frissche „Sneeuw klokjes", Olmans jeugdwerk dat hij in zijn la tere koorwerken nooit meer evenaarde, ook niet in het later op den avond gezongen „El len". versterkte den indruk, dat Sp.'s gem. koor en zijn volijverige directeur een heel mooi werk doen, hun beste krachten te ge ven aan de instandhouding van wat aan Spaarndam een rijke mate van genot kan geven. Naast de beide bekende muziekkorp sen heeft het alleszins recht op vollen steun van Spaarndams inwoners. Het koor is mooi evenwichtig van samenstelling, en de partij der tenoren, het zwakke punt van de meeste niet groote koren, is hier zelfs uitstekend van gehalte. G. J. KALT, „KUNST AAN HET VOLK". HET A.S. WINTERSEIZOEN. Men schrijft ons: Nu het winterseizoen voor de deur staa', kan het zijn nut hebben, als „Kunst aan het Volk" zich nog weer eens voorstelt. Vele Haarlemmers kennen reeds deze vcreenl- ging, velen echter niet of hebben van haar doei en beteekenls een verkeerden indruk. „Kunst aan het Volk" dan staat voor een ieder open. onverschillig in welke maat schappelijke situatie men zich bevindt en heeft geen politieke kleur. Zij tracht door het organiseeren van kunstavonden de culturcele ontwikkeling van het volk te bevorderen, het volk hier bedoeld in den ruimsten zin van het woord. Zij telt onder hare leden velen, op wier budget het weinige abonnementsgeld nog een zware post is en daarbij ook beter ge situeerden. voor wie dezelfde uitgave nau welijks voelbaar is. Beide categorieën ko men in allen eenvoud binnen de concert zaal samen om de zegening te ondergaan van het zuivere kunstbclevcn en zich in die enkele uren te onttrekken aan en zich te verheffen boven de beslommeringen van allen dag. Vóór op staat het streven steeds het al lerbeste te geven, dat te geven Is en kun stenaars te roepen, die tot dat allerbeste in staat zijn, en vlak daarnaast het streven het genieten daarvan ook voor de minder draagkrachtigen in onze samenleving be reikbaar te maken. Deze avonden waarop men alle maatschappelijke verdeeldheid weet te vergeten en waarop men samen komt uit zuivere liefde tot de kunst al leen, dragen dan ook een zéér bijzonder, ongedwongen en tegelijkertijd ernstig ka rakter. De getrouwe leden van de vereeni- ging kunnen dit getuigen. Het programma voor het volgende sei zoen bevat weer tal van artistieke attracties. Namen als die van de wereldberoemde zan geres Anna El Tour, van den pianist Ha rold Samuël, van den violist Alexander Moskowski en het Dresdener Strijkkwartet, spreken voor zich. Verder staat op het pro gramma de jaarlijksche tooneelvoorstel- ling, die tot dit jaar iets zéér bijzonders be looft te worden, de voordrachtavond van Thera Latour en een avond van danskunst. De avonden zijn verdeeld in drie series. Serie A. bevattende twee muziek avonden. één dans- één tooneel- en één voordrachtavond. Serie B, omvattend vijf muziekavonden, Serie C, omvattend vier muziekavonden, één tooneel- één dans- en één voordrachtavond. Het veld der werkzaamheden is met het bovenstaande nog lang niet ompaald. De vereeniging geeft voor hare leden een maandblad uit met verklarende en inlei dende beschouwingen, beeldende kunst- en muziekkronieken. literaire bijdragen enz. Zij organiseert tentoonstellingen en geeft werken uit op het gebied der beeldende kunst, als houtsneden, litho's, plastiek enz. Zij hoopt op deze wijze naar hare krach ten mede tc werken aan de geestelijke ver heffing van de Haarlemsche bevolking. I> vereeniging heeft juist dezer dagen uit hare trouwe leden een z.g.n. propaganda-com- missie georganiseerd, welker leden zich be reid verklaard hebben inlichtingen te ver schaffen omtrent doel en beteekenls van de vereeniging en bij welke men zich als lid kan opgeven. HAARLEMSCHE TOONEELVEREBNIGING ..VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL". Bovengenoemde vereeniging heeft haar Winierprogramma als volgt samengesteld: 7 November opvoering van „Er staat ge schreven". 19 December Kienavond; 23 Jan. 1932 opvoering van ..Groote Stadslucht"; Vastenavond 13 Februari 1932; 2 April op voering van „Zijn speelgoed": 20 Mei 1932 slotuitvoering met „De Held". LNGEZONDl MEUKOEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- ARROND. RECHTBANK. Flesschentrekkerij. De meeningen over contant betalen loopen uiteen. De verkoopers van bossen riet hadden daaronder verstaan, dat bij het afleveren van de waar het geld zou hebben overgelegd. De kooper vond. dat over het geven van het geld wel „drie of vier weken heen mochten gaan". Dit meenlngsverschil ln verband gebracht met het feit. dat bij het sluiten van den koop wel degelijk gesproken was over geld of boter bij de visch en er waren op die wijze wel vier koopen bij verschillende riet-verkoopers aan gegaan was oorzaak, dat de kooper door den Officier van Justitie gedagvaard was wegens overtreding van het flesschentrek- kersartikel in onze strafwet. Na het getuigen verhoor requircerde mr. Andrlnga voor de ge- gepleegde feiten er kon hier van de ln het art. vereischte gewoonte worden gesproken 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. W. J van Royen achtte geen flesschentrekkerij aanwezig, want hierbij moet de verdachte een beroep of gewoonte hebben gemaakt van het koopen van artikelen, met het oogmerk zich die ar tikelen zonder volledige betaling te verschaf fen en dat is geenszins bewezen. Pleiter vroeg vrijspraak en anders, wegens het niet ongun stige verleden van verdachte een voorwaar delijke veroordeeling. Diefstal met braak. De volgende verdachte bleek een 25-jarlg timmermansknecht uit Amsterdam te zijn, zonder vaste woonplaats. En omdat hij het arm had en niet onder dak kon komen, be sloot hij naar den kelder te gaan. In letter lijken zin. Want hij verbrak een ruit in een kelderraam van een Bloemendaalsche villa en wist aldus in het huis te komen. Daaruit nam hij o.a eenige horloges weg. een tooneel- en een Zeisskijker. en een schildpaddoosje met gouden naalgarnituur en verliet het huis om den volgenden dag terug te komen en klec- ren te stelen. De officier noemde zooiets een brutaal stukle en vond daarin aanleiding de gevorderde straf op 1 jaar gevangenis te stel len met aftrek van den tijd in preventief doorgebracht, wat in deze zaak tot nu toe met een vermindering van ruim 1 maand ge lijk staat, daar het geval zich op 18 Aug. n r- speelde. Mr. L. G. van Dam riep de clemei Ve in van de rechtbank, omdat dit eigenlijk het eerste croote deliet is van verdachte. In dit. zoowel als ln hot vorige geval, zal de rechtbank op 8 Oct. uitspraak doen. HET WÏTTF. KRUIS. De algemeene vergadering der Noord-Hol- andsche vereeniging „Het Witte Kruis" afd. Haarlem, zal worden gehouden op Dinsdag 29 September in het gebouw van den Pro testantenbond aan het Berkenplein in Haar- lom-Noord. De agenda vernieldt o.a. Verkiezing van twee besturu«leden wegens periodieke aftreding van de heeren Dr P. K. J. Tcrvooren (kring Haarlem-sud) en H. Heidstra (kring Haarlem-Noord). De heer Tcrvooren stelt zich niet herkiesbaar. Verkiezing van twee afgevaardigden naar de 74e Algemeene Vergadering van de Hoofdvereeniging: Bespreking van den beschrijvingsbrief voor de 74e algemeene vergadering van de Hoofd vereeniging; Vaststellen der begrootingen der afdeeling en der instelling voor het jaar 1932; Benoeming van een commisise. welke tot taak zal hebben in overweging te nemen of de statuten der afdeeling in eenig opzicht wijziging behoeven en zoo noodig daartoe voorstellen te doen (art, 9 der statuten). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel f geeft geuren smaak l aan uw glaasje. Sfe&pCATZ ZOON VAH PEKELA, I ï£w GnONINGBW. j ACENDA Heden: VRIJDAG 25 SEPTEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Kruideniers- beurs. 1.30—5.30 en 7.3011 uur. Palace: „Het vroolijke Wecuwtje". Tooneel: Frau Kllht, de handschoenen-koning. 8.15 uur Luxor Theater: „De vlucht naar het Vreem dclingenlegioen". Tooneel: Harrison, melange- act. 8.15 uur- Rembrandt Theater: „Monte Carlo".. Too neel: De Kaeths Accordeon kwartet. 7 en 9.15 uur. Amsterdam: Circus Sarrasanl, Stadion 7-39 uur. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Malnz.er Stadtthcater ..Der Zigeuner Baron", operette v. Strauss. 7.30 uur. Jansschouwburg: Revueavond van de ont- spanningsvereeniglng Ons Genoegen. 8 uur. Protestantenbond: ..De Plassen van Hol land", lezing door dr. Jac. P. Thljsse, voor Volksuniversiteit. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, locgang vrij. Veis en: Hotel de Prins, dansen. Amsterdam: Circus Sarrasani, Star» dion, 2 en 7.30 uur. APOTHEKEN: (AVOND- EN NACHTDIENST; P. Th. A. van Rijn. KI. Houtweg 15 tel. 10539 Fa. C. G. Loomeyer cn Zn. Zijlweg 34. tclcf. 12495. Schoterbosch-Apotheck. Rijksstraatweg 10. tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5