BUITENLAND. De gebeurtenissen in Engeland en China. 5 Liberale ministers blijven in ieder geval bij de nationale regeering»- Strijd in China toch weer ontbrand-- Belangrijke berichten uit Duitsch- land. «-* De steun aan werhlooxen. DE VAL VAN HET POND ALS VOORDEEL. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG TWEEDE BLAD 2 OCTOBER 1931 Engeland. Belangrijk besluit van Liberale ministers. De teekenen. die Zondag hebben moeten bewijzen dat de verkiezingen nu inderdaad spoedig moeten worden tegemoet gezien, namelijk het bezoek van MacDonald aan zijn kiesdistrict en het uitstel van het conser vatieve partij-congres, dat de volgende week zou worden gehouden, schijnen ditmaal niet gelogen te hebben. Niettegenstaande het felle verzet van L'.oyd George, hebben de vijf voornaamste liberale ministers besloten in de nationale regeering te blijven ook in ge val onmiddellijke verkiezingen mochten wor den uitgeschreven. Deze vijf ministers zijn: sir Herbert Samuel, minister van Binnen- landsche Zaken, lord Reading, minister van Buitenlandsche Zaken, sir Archibald Sinclair, minister van Schotland, sir Donald Maclean, minister van Onderwijs en lord Lothian, de kanselier van het hertogdom Lancaster, een minister zonder portefeuille, doch met den rang van kabinetslid, aldus .De Tel." Deze beslissing, die van zoo ingrijpende beteekenis is voor de toekomst van de libe rale partij, ruimt de hinderpalen voor nieuwe verkiezingen uit den weg en een beslissing van Mac Donald kan nu elk oogenblik worden verwacht. Ontslagaanvrage gouverneur Bank of England? LONDEN, 1 October CV. DJ Volgens ge- ruchten die op de beurs voor buitenland sche waarden de ronde doen, heeft de gou verneur van de Bank of England reeds een jKS2oek om ontslag als zoodanig ingediend. Frankrijk. ïïjabal 'gaat 16 October, naar de V. S Laval. LAVAL, 1 October (V. D.) Naar officieel verluidt zal minister-president Laval zich den 16en October inschepenaan boord van het Oceaanschip „Ile de France". Tijdens de afwezigheid van Laval, zal de minister van Justitie en vice-president van den ministerraad Léon Berard hem vervan gen. De radicaal-socialisten maken stemming tegen de regeering. PARIJS, 1 October (V. D.) De Fransche radicaal socialistische partij, die met 121 af gevaardigden in de Kamer de grootste partij Is, zal ter gelegenheid haar van 5 tot 8 No vember a.s. te houden j aarlij ksche congres een manifestatite houden, waarin zij zich zal wenden tegen de door de regeering verbreide optimistische stemming. Reeds thans heeft de partij een manifest verspreid waarin verklaard wordt dat men steeds opnieuw praat van den goudtoevoer naar Frankrijk, zonder er daarbij aan te denken dat die ontzaglijke waarden ook Frankrijk niet zal kunnen vrijwaren van werkloosheid en bankdéconfitures. Duitschland. Eischen der werklieden organisaties. BERLIJN, 1 October (V. D.) De leiders der Duitsche werkliedenorganisaties hebben een memorandum gepubliceerd waarin zij, zoo wel in het belang der werkgevers als het ge- heele Duitsche Volk eischen: 1. Veiligstelling van een toereikende ver zorging van alle werkloozen; 2. verkorting van den werktijd in het bijzonder door de invoering van de 40-urige werkweek met als doel meer werkkrach ten te kunnen te werk stellen; 3. Handhaving en verhooging van de koop kracht der loonen en salarissen, garantie van het tarief recht en van de arbitrage door staatsinstan ties 4. verlaging der douanerechten met het doel de Duitsche prijzen te doen aanpassen bij het verlaagde Rijksnieveau van de Geld markt. 5. verkorting der bovenmatig opgeschroef de salarissen en pensioenen in het bedrijfs leven en de beheersinstanties. Duur der werk.loor.en- ondersteuning verkort. BERLIJN, 1 October (V. D.) Het Rijksinsti- tuut voor Werkloozenverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede: .Door de Verordening van den Rijkspresi dent d.d. 5 Juni 1931 wordt het bestuur van het Rijksinstituut voor arbeidsbemiddeling en wèrkloozenondersteuning gemachtigd en verplicht het verschil tusschen inkomsten en uitgaven van het Rijksinstituut met elkaar in evenwicht te brengen. Op grond van deze verordening heeft het bestuur in zijn zitting van heden besloten den maximumduur der werkloozenondersteuning van 26 tot 20 we ken terug te brengen en voor seizoenarbei ders tot 16 weken. De vertegenwoordiger der Rijksregeering keurde het bestuursbesluit goed. De nieuwe regeling treedt met ingang van 5 October in werking. De door het besluit van het bestuur be oogde besparing zal de financieele voor waarden veilig stellen voor een totaal aantal van 6 1/2 millioen werkloozen welk aantal men in den .as. winter verwacht. Den 15en September bedroeg het aantal werkloozen rond 4.3 millioen". De moeilijkheden in de Sociaal-Democratische Partij. BERLIJN. 1 Oct. (V. D.) Naar het „Berli- ner Tageblatt" verneemt, hebben de sociaal democratische Rijksdagleden Koerber, Zie- gler, Siemsen en Portuny stappen onderno men, die beschouwd kunnen worden als in leiding voor een eventueel afscheiden van de sociaal-democratische partij. Zij hebben de betrokken instantie van den Rijksdag mede gedeeld, dat hun Rijksdagtoelagen niet meer aan de sociaal-democratische fractie behoe ven te worden overgemaakt. China. Toch weer Chineesch-J apan- sche botsingen bij Moekden? LONDEN, 1 October (V. D.) Volgens een mededeeling van den commandant van het Japansche garnizoen te Moekden zouden Donderdag 20 Koreanen o.w. vrouwen en kin deren, door Chineesche troepen onder leiding van een generaal in de omgeving van Foes- joen (40 K.M. ten Oosten van Moekden ge legen) zijn vermoord. Voorts zouden 1500 man afgedankte Chi neesche troepen Koreaansche vestigingen ten Z.O. van Tieling (80 KM. te Noorden van Moekden) hebben geplunderd. Een sterke Japansche troepenafdeeling is naar dit gebied gedirigeerd. Volgens verdere mededeeling uit Moek den heeft Donderdag een bloedige botsing plaats gehad tusschen Japansche en Chinee sche militairen. Het gevecht zou hebben plaats gehad ten Noorden van Tieling. De Chineezen zouden, volgens het bericht, zijn teruggeslagen. Terwijl aan Japansche zijde drie dooden en een groot aantal gewonden zijn te betreuren. Treedt Dr. Wang niet af? MOSKOU, 1 Oct. (V. D.) Volgens een hier ontvangen bericht heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaard, dat er geen sprake is van het aftreden van dr. Wang als minister van Buitenlandsche Zaken. Een kruiser naar Sjanghai. MOSKOU OVER KOWNO, 1 Oct. (V. D.) Volgens berichten uit Tokio is de pantser kruiser „Tsoehima" van Sassebo vertrokken met bestemming naar Sjanghai, teneinde de daar woonachtige Japansche kolonie te be schermen. STOFZUIGERHU1S MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- Oostenrijk. De Heimat-„putsch voor den Nationalen Raad. WEENEN, 1 October (V. D.) Als gevolg van een dringende interpellatie der Sociaal-De mocraten is heden in den Nationalen Raad de „Heimatputsch" ter sprake gekomen. De sociaal-democratische afgevaardigde Dr. Eisner trachtte aan de hand van talrijke af zonderlijke' gevallen aan te toonen, dat de landsregeering en de organen: van politiek bestuur, zoomede de autoriteiten door hun passief optreden de putsch hadden bevor derd en dat de justitie niet met de noodige kracht tegen de putschisten was opgetreden. Bondskanselier Buresch antwoordde dat de regeering op den dag van de putsch alle maatregelen had getroffen om een snelle opheffing der actie door te zetten. Men heeft zijn plicht gedaan. De minister van Binnenlandsche Zaken Winkler deelde meed. dat zJ. Pfriemer on der invloed der legitimisten heeft gestaan. Het is de regeering niet onbekend dat deze kringen er naar streven de Heimwehren dienstbaar te maken aan het doel. De mi nister beschreef uitvoerig het optreden der autoriteiten en deelde mede. dat 34 machine geweren, 2217 geweren en 500 bajonetten in beslag zijn genomen. In het verloop zijner uiteenzettingen zeide Winkler van meening te zijn dat het Huis zich ernstig moet bezig houden met de ontbinding en ontwapening van alle beschermingsorganisaties. Er ontstond hevig kabaal toen de Beyer- sche landeshauptmann Dr. Rintelen die door de sociaal-democraten beschuldigd was van passieven steun aan de putschbeweging, het INGEZONDEN WT> FT) TELINGEN a 60 Cts. per regel. woord nam. Dr. Rintelen deelde mede, dat de autoriteiten in het eerste oogenblik niet over de noodige machtsmiddelen beschik ten en dat door een al te scherp optreden slechts onnoodig bloedvergieten zou worden veroorzaakt. Dr. Rintelen werd herhaaldelijk geïnter rumpeerd. HET OPDRIJVEN VAN PRIJZEN IN ENGELAND. KAN DE REGEERING ER IETS TEGEN DOEN? (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 29 September. De voorboden van oploopende prijzen heb ben zich aangekondigd, vroeger dan de regee ring en haar deskundige voorlichters hadden verwacht. Het publiek verneemt dat de toe stand „nauwkeurig wordt gadegeslagen" door de ambtenaren van den Board of Trade. Deze mededeeling is niet zoo troostrijk als zij. die haar uitgeven, schijnen te hopen. Van het begin af heeft de regeering doen weten dat zij waakzaam zou zijn in de zaak van prijs stijgingen. Zij heeft tot heden verzuimd uit te leggen hoe zij zich voorstelt de waakzaam heid aan te vullen met actie, waaraan de be volking wat heeft. Voordat de politieke crisis intrad, die volgde op een zich steeds hache lijker openbarenden financieelen toestand, was men in het Parlement bezig met de in stelling van een Verbruikersraad, welke wette lijke bevoegdheid zou krijgen om hen. die in groot- en kleinhandel op woekerwinst uit waren, te dwingen zulke anti-maatschappe lijke praktijken te staken. De komst van zulk een Verbruikersraad is door den loop der om standigheden op de lange baan geschoven Er is nog van ouds een Voedselraad. Maar deze instelling kan alleen zedelijken invloed doen gelden daar ze geen wettelijke bevoegdheden bezit. De Voedselraad kan handelaars, die klaarblijkelijk te veel winst maken uit hun bedrijf, aan de kaak stellen als slechte bur gers. Maar die slechte burgers hebben op hun beurt gelegenheid genoeg om smaad van dezen aard tegemoet te treden met de publiciteitsmiddelenwaarover zij beschikken door, zooals zij steeds hebben gedaan, te verklaren dat de Voedselraad ganschelijk on bevoegd is een oordeel uit te spreken over den opzet van hun bedrijf en de winst, die zij er aan ontleenen. De Voedselraad kan dus niet als een pro baat middel worden beschouwd voor aanwen ding tegen hen, die den bestaanden econo- mischen toestand willen uitbuiten. Trouwens, de vraag moet terstond worden gesteld of handelaars, die thans hun prijzen verhoogen, daarmede terstond als woekerwinstmakers kunnen worden nagewezen. Engeland moet het grootste deel van wat het eet uit het bui tenland betrekken. Indien de leveranciers in het buitenland de 15 of 20 percent aan verlies, die zij zouden lijden door de depreciatie van het pond sterling, niet kunnen of niet willen lijden, dan zit er niets anders op dan dat zij de prijzen voor hun waren met 15 of 20 per cent verhoogen. Dit laatste is uiteraard de normale gang van zaken. Ook is de normale gang van zaken dat de importeur en de win kelier hier den consument laten betalen om het verschil goed te maken. Er is in dit ver band ook druk geschermd met indexcijfers van onderhoudskosten .Men heeft verteld dat groothandelsprijzen 5 pet. lager zijn dan voor den oorlog, dat daarentegen kleinhandels prijzen nog 45 percent hooger zijn dan in 1914 en dat dus de groote marge een waarbor| is dat verhoogde groothandelsprijzen niet on middellijk kunnen worden gevoeld door den consument, die in den winkel komt koopen. Men heeft er blijkbaar niet aan gedacht dat deze redeneering meteen een erkenning in houdt, de erkenning n.L dat de winkeliers de laatste jaren hooger winst hebben gemaakt dan gerechtvaardigd was in de diensten, die zij aan de samenleving geven in hun emplooi. Een vereeniging van grossiers in kruide nierswaren, in Noord-Engeland, heeft van daag doen weten dat de grossiersprijzen voor vleesch in blik. voor geconserveerde melk. vruchten in blik. meel, suiker en reuzel reeds aanmerkelijk omhoog zijn gegaan als gevolg van de daling in sterling, zoodat winkeliers gerechtigd zijn de prijzen dier waren over eenkomstig de verhoogde inkoopprijzen, dat is van 7 1 2 tot 25 percent te verhoogen. Het is moeilijk in te zien wat de regeering daar tegen kan doenof tegen verdere prijs stijgingen van voedsel in een land, dat het grootste deel van zijn voedsel uit het buiten land betrekt. AGENDA Heden: VRIJDAG 2 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij- tot bevordering der Toonkunst, Concert, Jacques Thibaud, viool 8 uur. Luxor Theater: „Jeugd-tragedie" en ..De Vondeling van Singapore". Toonecl: Tcra- bachi en Co., Chin, spelen. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in Lon den". Tooneel: Los Senelags, Spaansche mu ziek, zang en dans. 7 en 9-15 uur. Palace: „Bevrijding". Tooneel: Stutzbart, antipoden sportspelen. 8.15 uur. ZATERDAG 3 OCTOBER HaarL Kegelbond: Filmvertooning Comité Internatïon. Dierendag. Voor kinderen 1.30 en 4 uur. Voor volwassenen 8.15 uur: „Tiere sehen dich an." Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyleris Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000. L. Schoor!, Fr. Halspl- 1. tel. 11180. Bosch- en Vaartapotheek. Bosch en Vaart straat 26, tel. 13290. Minder invoer en meer eigen fabrikaat. Vreemdelingenverkeer in eigen land. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN. 29 September 1931. De voorstellingen van Snowden van de ver schrikkelijke gevolgen, die het losbreken .an het pond sterling van zijn gouden veranke ring zou hebben voor de bevolking, liggen nog vcrsch in ons geheugen. Hoe kan het anders? Het is nog maar goed twee weken geleden dat de Kanselier van de Schatkist, cn ande ren. ons rillingen over het lijf joegen. Inmid dels is dat Pond Sterling van zijn gouden verankering weggeslagen. En de meest- alge- meene voorstelling van dit feit is nu dat het als een zegen kan worden beschouwd. De menschen, die probeeren te denken in deze dagen van voortgezette onzekerheid en ver warring, waarin een leger van meer of min der deskundig geachte voorlichters met tegenstrijdige uitleggingen en opvattingen slechts chaotische verbijstering bevordert, moeten zich afvragen: „Hoe rijmt zich dat tesaam?" Merkwaardig is dat het deel van de pers. dat altijd het vurigst zijn verknochtheid aan goud. als stabilisatiemiddel voor den geld- omloop, heeft beleden, thans het ijverigst be toogt dat een dat zijn gouden boeien heeft verbroken „a blessing in disguise" is. Op dit oogenblik kan er wel iets van waar zijn. Er wordt met diepe voldoening op gewe zen dat „dumping" van goederen iallc han delswaar uit het buitenland heet al lang „gedumpt" in een groot deel van de pers en in voortbrengsel van loonslavernij i sterk begint af te nemen als gevolg van de verminderde waarde van het pond sterling. De wolnijver heid toont de meest hoopvolle teekenen van herleving. De laatste tien dagen zijn orders voor manufacturen en draad binnenge stroomd en prijzen zijn met dertig percent verhoogd. Een groot mijneigenaar heeft uit gelegd dat de overgang van de onprofijtelijke pracht van den gouden standaard naar een praktische herbepaling van geldswaarde er zeer veel toe heeft bijgedragen den interna tionalen prijs van Britsche voortbrengselen te verlagen en in overeenstemming daarmee den prijs van in het buitenland gekochte waar te verhoogen. Deze omstandigheden konden slechts de omzetgebieden voor de binnen landsche fabrieken en mijnen verbeteren ter wijl deze bedrijven meteen met 15 tot 25 per cent beschermd zouden zijn tegen buitenland sche mededinging. Hier had men een bonus op export en een tarief op import. Deze mijn eigenaar was er dankbaar voor; maar hij v:qs nog niet voldaan. Hij hoopte (en velen in het land doelen zijn hoop) dat het parlement dezen toestand nog wat gunstiger zou maken en zou stabillseeren door beschermende in voerrechten. Men weet dat hierover als steeds ernstig meeningsverschil bestaat De zegen van een zwalkend pond sterling ls ook merkbaar en zoo hij nog niet merk baar is wordt hij verwacht in het reisver keer. Vacantie- en gezondheidsoorden in Groot Brittannië bereiden zich voor op een uitzonderlijk grooten intocht van bezoekers. Het heet dat vele menschen, die naar gewoon te plannen maken om den Engelschen winter te ontvlieden, thans zoeken naar binnen landsche oorden, waar de winter zich niet met de bekende inheemsche strengheid en onge zelligheid openbaart. En zelfs vele Engelschen, die zich permanent in het Zuiden van Europa hadden gevestigd, om het economisch cn klimatologisch voordeel dat er aan was ver bonden. schijnen nu het economisch voordeel is verdwenen ernstig te overwe gen het klimatologisch bezwaar ln het vader land voor lief te nemen en tot een minimum terug te brengen door b.v. aan de „Rivièra" van Cornwall te gaan wonen. De nood der dagen heeft allerlei propagan disten aan de oppervlakte gebracht, die do verspreide kinderen naar den schoot van Moeder Brlttannla terugroepen. De weten schap wordt in dienst gesteld van dit- schoono doel. Onderzoekers van naam hebben uitge maakt dat plaatsen als Lyme Regis. Torquay en Lowestoft in hun dag- en zonlicht maar liefst tweemaal zooveel heilbrengende ultra violette stralen bevatten als de vermaarde paat-sen voor winterverblijf in Zwitserland. En de geneeskrachtige modder van Harro gate. waar als In Bath en In Leamington ge neeskrachtig water uit den grond springt, moet het tegen de therapeutische modders van andere landen gemakkelijk kunnen op nemen. Indien men de voorstellingen zou mogen gelooven, welke thans in de Engelsche pers worden gegeven, dan zijn ln het verleden >1 die drommen Britten, die niet durfden over winteren op hun eiland of er niet in hun win terslaap wilden gaan, de slachtoffers geweest van een betreurenswaardig misverstand. De Azuren Kust is. naar nu blijkt, meer Nova- Zemblaansch dan de kust van Zuid-Engeland. in het bijzonder dat deel van Cornwall, ooit kan zijn. Eigen huis en hof ontvangen de on trouwen nu terug. Men verklaart dat de trei nen uit Zuid-Frankrijk van dag tot dag boordevol zijn met Engelschen en hun heb ben en houden. Zij haasten zich huiswaarts nu de voordeelen van de Rivièra niet kun:-, m wedijveren met de nadeelen van een vaVend pond sterling. ..It is an ill wind which blows nobody good", schijnt dus opnieuw zeker to worden bevestigd. De Waardewind, die dan uit de zeilen van het is genomen, is niet zoo ..UI" als men in huiveringwekkende voorstelling aanvankelijk had gemeend. Hier is een voorbeeld van na tionaal opzetten van een vroolijk gezicht in tijden van zwaren tegenslag. Want in de achterste hoeken der nationale hersenen blijft uiteraard de ongerustheid over den finan cieelen toestand voortbestaan. En meer men- schelijk dan nobel is het dat die ongerust heid wordt verlicht wanneer, zooals de laatste dagen het geval ls geweest, andere lanaen eveneens met hun ruilmiddel op stap gaan.. Dit verschijnsel wordt niet op zijn juiste cn twijfelachtige waarde geschat Men vindt or bevestiging in van het oude geloof aan de op permacht van Groot Brittannië in de wereld. Geen natie, is het idee, kan straffeloos mee doen aan een soort internationale samen spanning om Engeland in de lappenmand te brengen. Men wil niet inzien dat de toestand ook voor Engeland slechter wordt naarmate meer landen Engeland's heilloos voorbeeld moeten volgen. Denemarken, dat zooveel spek, boter en eieren aan Engeland verkoopt, heeft al uitgemaakt dat het geen waardeverlies van sterling op de schouders kan nemen. De pro tectie. die de landsproductle van deze zaken door den val van het pond gedurende luttele dagen genoot, ls daarmede opgeheven. Ook dat heeft lntusschen al weer zijn goede zijde. Want er is alle hoop dat hiermede de prijs- verhooglng van althans de genoemde levens middelen zal worden gestuit. Zulke verboo ging in de kosten van het huisgezin is feite lijk voorloopig de eerste en eenige zorg van de bevolking. En indien ze al nauwkeurige aan dacht schenkt aan al het verwarrend com mentaar op den t-oestand en er uit wijs kan worden, dan zoekt ze er toch in de oor -re plaats uit af te lelden hoe de huishoudelijke begrooting zal worden getroffen, die al reeds door de nieuwe belastingen zoo hevig getrof fen ls. BLOEDIG GEVECHT VAN STAKERS MET POLITIE. ESTEVAN (Saskatchewan) 30 Sept. (Reu ter». Tusschen een menigte van ongeveer 600 stakende mijnwerkers, welke door commu nistische agitators werden geleid en sovjet- vlaggen droegen en een detachement politie mannen is een verwoed gevecht ontstaan, waarbij twee stakers werden gedood en een twintigtal gewond, van wie zeven ernstig Nadat de politie tevergeefs gepoogd had don tegenstand te breken door middel van traanverwekkende bommen, werd op de sta kers, waarvan verscheidene met geweren ge wapend waren, geschoten. De menigte trok daarop af, doch dreigde later te zullen terugkomen. Door de provin ciale regeering zijn versterkingen afgezon den. DE NIEUWE SLAG VOOR OSS. De Kamer van Koophandel te 's-Hertogen- bosch heeft aan de directie van de Unilever te Rotterdam verzocht om de „Hartog's fa brieken" te Oss niet te sluiten. Door het be sluit zouden 600 arbeiders werkloos worden en Oss noodlijdend. UIT DE STAATSCOURANT. LANDBOUWONDERWIJS. Op verzoek is met 1 October J.l. eervol ont slagen tr. B. J. B. Groeneveld als tijdelijk vast assistent Landbouwhoogeschool te Wage- ningen. AUDIëNTIES. Maandag geen audiëntie door den mi nister van Onderwijs, K. cn W RI N OP DE NUTSSPAARBANK TE l'RK. Wij lezen in het Alg. Hbld. dat na het fail liet verklaren van de Kamper Bank te Kam pen oen run is gedaan op do Nutsspaarbank te Urk f 50.000 werd vlot uitbetaald in 120 posten. SURSéANCE VAN DE ZWARTSLUIZER BANK. Volgens een VD -bericht is het waarschijn lijk dat de Zwartsluizer Bank surséance van Betaling zal aanvragen. PERSONALLY Voor het doctoraal examen Indisch Recht is te Leiden geslaagd mr. P. Th. J. van Te te ring. TT* N- .7 Merkwaardige foto. van een Chineesche terugtocht langs den spoorweg Moekden Peking. Dit :s één der eerste foto's van de jongste gebeurtenissen in het verre Oosten. De Chineezen, die niet over goed uitgeruste troepen in Mandsjoerijc beschikten, hebben tegenover, de Japaneesche strijdkrachten geen kamp kunnen bieden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5