HET TAFELBLAD VAN DEN SULTAN. PINGPONGITIS OP SIAK Biographieën in een notedop. H.D. VERTELLING Hoe het uit den storm te voorschijn kwam. door een Controleur B. B. Ik heb een paar dagen vo! spanning achter den rug. waaraan van morgen een eind is gekomen. En daar ls de kist met het. glazen tafelblad des Sultans de schuld van. Ik schreef u Indertijd, dat da groote lichtkroon bU een avondfeest op het tafelblad was komen vallen waardoor dit totaal vernield werd. Daar de sultan zeer op dat blad gesteld ls. kwam lk op het Idee om een scherf en de teekening ervan naar een bekende Rotter- damsche glasfirma te sturen om zoodoende te probeeren hetaelve weer in bezit te krijgen. En ziet dat alles lukte, het is hier aangekomen staat ln de douaneloods en is vanmiddag ont pakt. Met angst in mijn hart. Want wat was het geval geweest? Donderdag was hier een geweldige storm, waardoor o.a. het dak van de Douaneloods afwoei, de ramen op mijn kantoor werden ingedrukt, een serie boomen tegen de vlakte ging enz. En ook de kist kreeg zijn portie. Die stond n.l. vóór de Douaneloods, op zijn smalle kant. volgens het voorschrift dat er op stond Nu is die kist maar een 30 cM. breed, een 3 Meter lang en twee Meter hoog. De wind gooide het ding omver (400 K.G.) het sloeg eerst tegen een paal. kreeg een knak en viel toen met een slag neer. Ze kwamen me onmiddellijk waarschuwen maar toen viel er niets meer aan te doen Zag ln mijn gedachte al de inhoud als een verzameling dikke scherven Want hoe lk de lnpakkunst van de Rotterdamsche firma ook vertrouwde, de smak was mijns inziens te gemeen geweest. Maar je kon nooit weten Ik waarschuwde dus den Sultan, zei hem dat hij wat betrouwbare getuigen moest sturen om cventuee'.e beschadiging te constatoeren. zulks met het oog op assurantie. En toen Zondagmorgen kwam de commissie bijeen Ik. secretaris en klerk van den Sultan en de Douaneambtenaar. Met heel veel publiek Want het verhaal van de kist en den roem- ruchten Inhoud was ai overal bekend. In angstige spanning keek alles toe. Eerst de buitenkist die eer. leelljke barst van den wrin genden val had. opengeschroefd. Toen de binnenkist voorzichtig opengemaakt. Die zag er nog ongeschonden uit. wat weer een he«i klein beetje moed gaf. Een mensch blijft nu eenmaal altijd optimist, vooral een van mijn geslacht. Was de boel aan flarden, dan was immers de zoo vlot verloopen bestelling en levering akelig geëindigd. Dus steeds ging er weer een plankje los. Je kon een speld hooren vallen. Er werd zelfs gepoogd een wedden schap te sluiten, maar niemand durfde het aan. de kans op het niet gebroken zijn was immers zoo heel klein. Eindelijk was de dek sel van de binnenste kist open (het leek we. de opening van het graf van Toet Ank Amen) Bij stukjes werd de houtwol verwijderd. De spanning klom. Wat toen te voorschijn kwam was een groote teleurstelling! want het was slechts papier Dat werd er met zenuwach-" tlge handen afgehaald. Weer mis. weer pa pier. Zoo ging het vier lagen door. De span ning klom nog steeds, maar eindelijk was dan toch het laatste verwijderd. Eerst kwam een stukje te zien van de glanzende spiege len. daaraan was niets te bespeuren Ik mocht toen als meest belanghebbende de rest ont hullen. En wat zag ons oog? We waren alle maal overtuigd dat het een stel scherven zou zijn. het kon ook niet anders. Maar tegen het onmogelijke in blijft een mensch nog hopen! Ik nam dus een slip van het laatste papier en trok dat met een flinke ruk weg En wat ons oog toen zag. deed ons versteld staan. Want. schrik niet. verbaas u slechts alles was tiptop in orde!! Hoera, wat een fijn gezicht, het was een pak van mijn hart. Er ging een gejuich op. handen werden ge schud. Toen heel voorzichtig in een prauw- geladen en het ging naar den Sultan, waar het nu ln al zijn gaafheid als centrum van het beroemde glazen zitje pronkt. Ik heb zoo als ik al schreef knapjes in spanning en angst gezeten en tracht ook dezen brief zoo te schrijven dat u van die spanning mee- proefde. Hoop dat het gelukt is. Verleden week met de boot naar Boeatan, 's avonds kaslnspectle gehouden bij een districtshoofd en toen wilde lk de volgende dag naar het gestraftenkamp. Maar het was zulk beestachtig weer en lk had een zeer zwakke huurauto, een Ford v«n het Jaar 1917. dat lk niet verder dan 10 K.M. kwam. Toen zat de kar hopeloos ln de modder, kon niet voor- of achteruit. Ben toen maar terug- getippeld naar boord. 10 K M. ln precies 53 minuten, dus haast 7 K M per uur. Had mijn Borneo-stap weer te pakken. Achteraf was het Jammer dat mijn tocht niet doorging, want ik was dan net op de plaats geweest waar dat KNILM-toestel die mooie noodlanding maakte. Had dan een goede beurt getikt. Hoorde het nu pas drie dagen later, bij hulskomst, waar telegram men lagen te wachten. Volgende dag naar de Japansche kebon, waar we op een echt Japansch diner werden onthaald, erg gekke boel Alles komt rauw op tafel, waarin ln het midden een gat zit met een komfoor waar de boel op gekookt wordt, allerlei gekke soorten. Je eet het met die Chineesche stokjes, een vak waar ik zeer bekwaam in ben Het elen zag er gek uit, maar smaakte best. Er werden in deze dagen hier twee levende tijgers aangebracht, die op een paar K.M. afstand ln kooien waren gevangen. Mooie beesten, vooral als ze veilig achter de tralies zitten Het stikt op het oogenbllk in de buurt van dat ongedierte, er zijn er dit jaar al hier uit de buurt zeven gevangen of gescho ten. Gelukkig maar dat ze mij en mijn hond nog ontzien! Ik heb nu twee dagen vrij vanwege het Nieuwjaar voor de Inlanders. Het is leuk druk ln de stad. alle Inlanders met Paasch- beste kleeren aan. elkaar aan het fellclteeren Ik werd begraven onder allerlei Inlatidsch gebak waar lk heelemaal niet gek op ben. maar Je kunt het niet afslaan. Aap en hond haalden dus hun hart op. Moet over een naar dagen weer op een tournee van vijf dagen, wat me altijd best bevalt. Al die pa pleren ellende ls nu ecnmaals niets voor mij. maar je moet het hier wel slikker.. Heb soms heusch Helmweh naar het landelijke Poetoes. Heb de vrije dagen ook nog besteed om een Plng-pong-concours te houden om het kampioenschap van Slak, waarvoor ik geen blikken, maar een vergulde medaille had uit geloofd. De strijd ging tusschen 10 personen en was zeer fel. Duurde ook heel lang daar er 45 partijen of te wel 200 sets gespeeld moesten worden, zoodat we er Zaterdag van 4—-7 en Zondag van 8—1 mee bezig waren. Toen had heel Slak last van „Pingpongltis"! En Sahlbl mijn klerk was kampioen 1931! Hoorde zoo Juist van den kapitein van de K. P M. dat hij een heel stel filmartlsten had vervoerd en het speet me dat ik geen tijd had om even te gaan kijken. Ze zijn nu weer door naar Pakan Baroe., blijven maar een week ln deze contreien zoodat ik ze waar schijnlijk wel niet zal zien. Wel Jammer, want het was wel Interessant geweest. Het ls volgens den kapitein een onvervalscht stel Holiywooders. met Dorothy Gains als ster. Ze reizen nog door naar Me- dan. Baat a «I. SSocrabaja en Sail. Gaat allemaal zwaar Amcrikaansch duur en u:i ruime beurs. Misschien dat ze op de terugreis nog even stoppen, dan zie ik ze nog. Ziezoo, tot de volgende keer dan komt er weer een verslag van de vijfdaagsche tournee. GANDHI. Vrijdag 2 October is de Mahatma Gandhi 62 jaar geworden. Om het leven van dezen merkwaardigen Oosterling te belichten kunnen wij niet beter doen dan de autobiographie van Gandhi vol gen, zooals deze is bewerkt door zijn vriend en medewerker C. F. Andrews, en waarvan zeer kort geleden bij de N.V. Van Loghum Slaterus' Uitgeversmij. te Arnhem een zeer goede Ne- derlandsche vertaling is verschenen. Gandhi schreef verschillende boeken en mémoires, en daaruit heeft de schrijver het relaas geput, dat wij hier volgen. De Gandhi's behooren tot de kaste der Bania's en schijnen van oorsprong kleinhan delaars te zijn. Maar sedert drie generaties zijn zij minister-president geweest in ver scheidene staten van Kathiawar. Toen Gandhi ongeveer zeven jaar was verhuisde zijn vader van zijn geboorteplaats Porbandar naar Rajkot, om aan het Hof te worden opge nomen. Gandhi bezoekt er de lagere school, waarvan hij zich kan herinneren, dat hij zeer schuw was en in boeken en lessen zijn eenige vrienden vond. Hij kan zich niet herinneren, dat hij op school ooit gelogen heeft. Aan af kijken had hij een hekel. Volgens de gebruiken bij de Hindoes huwt Gandhi op zijn dertiende jaar, met een meis je, dat op zijn zevende jaar reeds voor hem bestemd was. Intusschen bezoekt hij, hoewel hij na enkele jaren vader ls, de middelbare §ehool nog steeds. Na het overlijden van zijn vader wordt op aanraden van een vriend van de familie besloten, dat hij in Engeland zal gaan studeeren. Het gevolg van het besluit is, dat Gandhi uitgestooten wordt uit zijn kaste. Ter bescherming van zijn nationale zeden en gewoonten legt hij drie geloften af. waaronder een, dat hij niet zal overgaan tot het vleesch eten. In Londen brengt het ge- sanddoen daarvan begrijpelijkerwijze moei lijkheden mee, doch Gandhi schendt de belof ten niet. In de hoofdstad maakt hij kennis met mevrouw Annie Besant. Theosofie en Christendom bestudeert hij, zonder zich bij een er van aan te sluiten. Van den eigen Hindoe-godsdienst weet hij heel weinig. Het atheïsme is hem echter onsympathiek. Na zijn terugkomst in Indië dient hij zich als advocaat te vestigen. Hij gaat naar Bom bay, maar vindt er geen practijk, keert terug naar Rajkot en richt er een eigen kantoor op. Een conflict met den Engelschen Polltleken Agent noodzaakt hem om zijn practijk op te geven en hem rest niets anders dan een aan bod te aanvaarden van een met zijn broer be vriende firma in Zuid-Afrlka, die een zaak waarnemer noodig heeft in een belangrijk proces en Gandhi wil laten overkomen. De aankomst te Port Durban in Natal ls eigenlijk het begin van Gandhi's politieke loopbaan. Op zijn reis naar Pretoria onder vindt hij op de schrijnendste wijze, hoe het rassenvoordeel fel is in Zuid-Afrika en hoe de Indiër, die als kleurling beschouwd wordt, in dit deel van het Engelsche Rijk als een uitge- stootene wordt behandeld. Hoewel Gandhi een kaartje eerste klasse heeft, mag hij niet anders dan derde reizen. In de diligence wordt hij naar den bok verdreven en op de erger lijkste manier mishandeld door den conduc teur. in de hotels wordt hij niet of ternauwer nood toegelaten. Een Hollandsche stations chef is de eenige, die hem fatsoenlijk behan delt. De jonge advocaat Iaat het er echter niet bij en richt protesten aan het adres der auto riteiten. In sommige gevallen krijgt hij ge lijk. En van de in Afrika wonende landge- nooten ontvangt hij natuurlijk allen steun. Te Pretoria onderhoudt Gandhi relaties met mr. A. W. Baker, een Christenleekepreeker. Hij wordt in diens milieu opgenomen, men doet hardnekkige pogingen om hem tot het Chris tendom te bekeeren, maar Gandhi is het niet eens met de leer der vergiffenis van zonden en weigert. In Engeland heeft hij voor het eerst den Bijbel gelezen, doch deze voor het grootste gedeelte onbegrijpelijk geacht. Het proces, waarin Gandhi te pleiten heeft, loopt over bijna veertuigdulzend pond. Hij slaagt er in partijen door bemiddeling tot el kaar te brengen en ziet daarin vooral de roe ping van den advocaat. Een groot deel van zijn 20-jarige advocatenpractijk ls verder in beslag genomen door het tot stand brengen van minnelijke schikkingen. „Ik verloor daar bij niets", zegt hij. „zelfs geen geld, en voor zeker mijn ziel niet". In het midden van het jaar 1896 keert Gandhi naar Indië terug. Hij begint onthul lingen over den toestand der Indiërs in Zuid- Afrika, spreekt op vergaderingen en schrijft artikelen. Het gevolg is groote beroering in Engeland en vooral onder de Europeanen in Zuid-Afrika. Dit wordt hem bijna noodlottig. Op verzoek van de in moeilijkheden geraak te Indiërs keert hij terug naar Natal, doch bij zijn aankomst te Durban poogt de door een commissie beïnvloede regeering hem en acht honderd landgenooten te weren, door de noodzaak van quarantaine voor te wenden. Als deze na 23 dagen eindelijk wordt opge heven ontstaat een ware oploop van het tegen de Indiërs opgehitste volk van Durban, en Gandhi, die er nochtans niet voor terug schrikt om door de stad te gaan, zou ge lyncht zijn, indien de commissaris van politie hem niet te hulp gekomen was en hem door een truc in veiligheid gebracht had. In een interview protesteert Gandhi. Mr. Escombe de procureur-generaal bij de regeering van Natal ontbiedt hem en stelt hem voor de aanvallers te vervolgen. Chamberlain is in Engeland op de hoogte gebracht en wenscht, dat de daders gestraft worden. Gandhi verzoekt echter om de schuldigen niet te vervolgen. Als in 1899 de Boerenoorlog uitbreekt wordt hij voor de vraag gesteld, of de Indiërs in Zuid-Afrika er aan zullen deelnemen aan de zijde van Engeland. Uit loyaliteit jegens de regeering en ook op praciische gronden be- sluit Gandhi, dat de Indiërs zich voor den dienst zullen aanbieden. Zij zijn geschikt yoor ambulancewerk en worden uitgezonden 1 naar de gevaarlijkste posten. Gandhi gaf toe, dat het recht aan de zijde der Boeren was, maar hij was van meening, dat men als onderdaan geen eigen opinie over een oorlog mocht hebben. Na den Boerenoorlog verblijft Gandhi in Johannesburg en zijn practijk neemt er voort durend toe. Hij heeft vier Indische klerken in dienst, die zoo na tot hem staan als zoons. Ook van Europeanen, twee steno-typistes, ondervindt hij alle mogelijke medewerking. Hij sticht een strijdorgaan ..Indian Opinion". Het stuit hem tegen de borst, dat de Engel sche regeering opzettelijk de verzorging der Indische stadsdeelen achterwege laat en als onder de Indische kolonie de longenpest uit breekt vormt Gandhi met zijn bedienden een hulpcolonne, welke de pestpatiënten ver pleegt en de Europeanen v'oor de uitbreiding der ziekte vrijwaart. In mr. Albert West en mr. Henry Polak krijgt Gandhi twee Europeesche medewerkers, die hem lang trouw blijven. Nadat hij Rus- kin's boek „Unto the Last" heeft gelezen, dat groote indruk op hem maakt, gaat hij met hen en enkele andere getrouwen, waaronder twee familieleden, Chhaganlal Gandhi en Maganlal Gandhi, over tot de stichting van een landkolonie, de Phoenlxkolonie (1904). De opzet was. dat de kolonisten hun onder houd verdienden met handwerk en daarna hun krachten aan de krant en aan de Indi sche beweging gaven. De opstand der Zoeloe's en de onderdruk king door Engelsche troepen stelt Gandhi opnieuw voor de vraag, of hij Engeland trouw moet blijven, terwijl de Zoeloe's even on rechtvaardig behandeld worden als de Indiërs. Wederom neemt hij een loyale houding aan tegenover de regeering en biedt de diensten der Indiërs aan voor ambulancewerk. Steeds vaster raakt Gandhi overtuigd van de noodzaak van „Brahmacharya", de strenge zelfbeheersching en kuischheid, die men be trachten moet, indien men voor de gemeen schap iets tot stand wil brengen. Vele zijner medewerkers beweegt hij tot Brahmacharya. Niet allen slaagden in het betrachten daar van. Deze zelfheiliging noemt hij een preludium tot „Satyagraha", de naam, die hij aan zijn lijdelijk verzet gaf. en die eigenlijk be teekent ..waarheidskracht". „Satyagraha". de geweld- looze wijze van het afdwingen van eischen door zelfopoffering en martelaarschap wordt het merkwaardige strijdmiddel van den In- dischen volksleider. Treffend is het om in Gandhi's autobiogra phie te lezen, wat hij bereikt met de kracht van het principe: bij zich zelf et anderen. Zijn vrouw is op den rand van den dood. doch zij wenscht om der wille van haar genezing niet af te wijken van haar vegetarisch principe en weigert de bouillon te nemen, die volgens den dokter haar redding beteekent. Zij wordt ge red door een natuurgeneeswijze. Als Gandhl later ziek is en slechts melk hem zijn sterkte kan hengeven handhaaft hij zijn belofte om geen melk tot zich te nemen, doch hij stemt er in toe om geitemelk te drinken, aangezien de gelofte naar de letter daarop niet sloeg. Hij geeft toe, dat het een zwakheid is. maar put er de les uit, te trachten naar de volma king. die hij nog niet bereikt heeft. Bijzondere zorgen baart Gandhl een goede opvoeding van zijn kinderen. Hij laat ze onderwijzen op „Tolstoi-farm", en voor hun overtredingen doet hij persoonlijk boete door vasten. Hij hecht aan dit voorbeeld zeer veel waarde. De Britsch-Indiër Gokhale was naar Afrika gekomen om een onrechtvaardige belasting van drie pond voor alle Indische mannen, vrouwen en kinderen, die vrij wisten te komen van contractarbeid, afgeschaft le krijgen. Na zijn vertrek werd de belasting tegen zijn verwachting niet afgeschaft. Gandhi doet daarom afstand van zijn plan om naar Indië terug te keeren en zet de Sa- tyagraha-campagne in. Een reden daarvoor te meer was, dat alle niet volgens Christe- lijken ritus gesloten huwelijken ongeldig wer den verklaard. Dit trof alle Indische vrouwen, wier huwelijken eensklaps als ontboden wa ren te beschouwen. Gandhi eischt van hen het offer van vrijwillige gevangenschap. Zij zijn er onmiddellijk toe bereid en trekken Transvaal binnen, hetgeen haar verboden is. Nog gaat de regeering niet tot arrestatie over. doch Gandhi laat de vrouwen thans de arbeiders in de kolenmijnen tot staking be wegen. waarop zij gearresteerd worden. Ook de arbeiders laten zich arresteeren. Dit maakt in Indië groote opgang. Gandhi's vroegere beschermer, Sir Pherozesah Mehta steunt de actie door een redevoering te Bombay. Een jong meisje van 16 jaar valt als slachtoffer van de gevangenschap. Zij wordt ziek en sterft. Gandhi voert de actie met een strikte eer lijkheid. Nimmer onderneemt hij iets zonder de tegenpartij op de hoogte te stellen. Hij pleegt overleg met de mijneigenaren om hun invloed op de regeering aan te wenden tegen de belasting. Aanvankelijk heeft dit geen succes, hij wordt gearresteerd, en na eerst vrijgelaten te zijn. gevangen gezet. Hij heeft vooraf maatregelen genomen om de leiding over te dragen aan Naidoo. De toestand wekt de verontwaardiging op van Lord Hardinge, onderkoning van Britsch- Indië, die ln Madras een felle rede houdt. Er wordt gewelddadig opgetreden tegen de sta kers en Gokhale zendt nu uit Indië bevoegde personen. C. F Andrews komt naar Afrika. Het gevolg is. dat Generaal Smuts zich ge wonnen geeft, de belasting afschaft en wets voorstellen tot verbetering van den toestand indient. Satyagraha heeft succes gehad. Smuts erkent, dat de Indiërs Afrika in den nood geholpen hebben. Gandhi en alle andere gevangenen worden in vrijheid gesteld. In 1914 ziet Gandhi zich opnieuw geplaats voor de vraag, of de Indiërs aan den oorlog moeten deelnemen. „Satyagraha" wordt ge kenmerkt door een onbeperkte eerlijkheid: hoewel het nu de tijd is. om van Engeland eischen af te dwingen, wenscht Gandhi van de benarde situatie waarin het moederland door den wereldoorlog is geraakt, geen ge bruik te maken. Hij reist naar Londen om vrijwilligers aan de regeering aan te bieden. In December 1914 keert hij eindelijk naar Indië terug. In het vaderland terug richt zijn actie zich tegen het knste-systeem. Wanneer de regeering niet bereid is het contractenstelsel te herzien roept hij de Al- Indlsche beweging in het leven. In 1916 wordt de contract-emigratie van koelies stop ge zet. Gandhi is overtuigd, dat de mogelijkheid van Satyagraha dit succes verhaast heeft. Het lijdelijk verzet past hij opnieuw toe om afschaffing te verkrijgen van de heerendien sten in het land Champaran. Er wordt een vervolging tegen hem ingesteld, die op last van den plaatsvervangend gouverneur wordt gestaakt. In het land-^Ihaira begint hij een medischen hulpdienst te organiseeren. Het werk komt vrijwel overeen met de zending van dr. Albert Schweitzer ln den Kongo. Ook de Champaran-kwestie leidt tot succes. Het volk verafgoodt hem en geeft hem den eerenaam „Mahatma", dat is „Groote Ziel". De kwestie van het Kalifaat ln Noord-Indlë en de invoering van de wet-Rowlatt tegen een opstandige beweging in Bengalen nopen Gandhl tot nieuw lijdelijk verzet. Het „Ahim- sa", de geweldloosheid wordt echter uit het oog verloren, omdat de bevolking niet geheel op de hoogte blijkt te zijn van de regels voor „Satyagraha". Er vloeit bloed. Gandhl vormt nu een kader van vrijwilligers om het beginsel aan het volk bijeen te brengen. Tegelijkertijd begint hij in 1921 de onwettige zoutwinning en de boycot van fabriekstextlelgoederen. Hij voert actie tot het herstel van het spinne wiel ln de huisindustrie, de „Khadl-bewe- ging". In 1920 spreekt Gandhi op het Pan-Indisch congres te Calcutta de non-coöperatie-ge- dachte uit. Tegelijk wordt de eenheid tus schen Hindoes en Muzelmannen tot stand ge bracht. Het Congres verbindt zich het Hin doeisme te ontdoen van den vloek der „on aanraakbaarheid", de laatste n.l. van paria's, die in de samenleving moeten worden opge nomen. Een levende band met de armen heeft het congres aangeknoopt door de Khadi-beweging. De groote lijn ls nu uitge stippeld. Aan de voltooiing van deze levenstaak, zon der geweld en uitsluitend door het dienen van cfe Waarheid, Indië tot zelfstandigheid en de Hindoemaatschappij tot geluk te brengen, arbeidt de thans 62-jarige verder Hoe hij daarbij vele moeilijkheden heeft te overwin nen weet men door de gebeurtenissen van de laatste jaren. Dat Gandhi na nieuwe gevangenschap nieuwe rehabilitatie vond en dat de onder handelingen er toe leidden, dat hij. nu voor de derde maal in Londen, aan de Ronde Ta felconferentie de belangen van zijn volk kan verdedigen is reeds een tot voldoening stem mend resultaat. De Zangeres. (Naar het Italiaansch van GUTDO LUCCIANO) „Ik ben," zoo vertelde de oude Puglezi, ja renlang. de theaterarts van Boulogna ge weest. door de directies der verschillende schouwburgen belast met de controle der ar- tisten. Het was geen gemakkelijk ambt. want de artisten, vooral het vrouwelijke element, zijn nogal nukkig en pogen, wanneer zij uit haar humeur zijn om een of andere futiliteit den directeur even vóór een voorstelling te dupeeren, door ernstige ongesteldheid voor te wenden, waardoor haar optreden onmogelijk wordt Het is dan voor een geneesheer, al is hij ook ingesteld op 't onderzoek van artis ten, niet zoo heel gemakkelijk een juiste diag nose te stellen, want een tooneelspeelstcr, die pruilt, die geweldige migraine voorwendt of naar het schijnt, een zenuwcrisis doormaakt, werkt ook met haar bekoorlijkheden, om den controleerenden geneesheer een loer tc draaien en je moet dan ook wel vast in jc schoenen staan, wil je niet worden beetgeno men, of, tenslotte, bewogen toe te geven, En zoo kreeg ik eens op een namiddag van den directeur van het Teatro Verdi de mede- deeling. dat Signora Cassarini, de eerste zan geres van het opera-gezelschap, dat in zijn schouwburg voorstellingen gaf en die. den zelfden avond, de hoofdrol in „Norma" van Bellini zou vervullen, hem de boodschap had gezonden, dat zij. wegens ongesteldheid, niet kon optreden. Hij verzocht mij daarom haar een controlebezoek te brengen. Hij was wan hopig. want het huis was uitverkocht en de voorstelling veranderen ging ook niet. Ik vond Signora Cassarini. kwijnend, haar hoofd door eenige kussens ondersteund, op de sofa liggen, het gelaat zeer gepoederd, om haar een lijdend aanzien te geven, alsof zij in de laatste acte als Mimi, in „La vie de Bo hème" of als Violetta in „la Traviata" moest optreden. Ik onderzocht haar pols. liet haar. omdat het er zoo bijhoorde. de tong uitste ken en constateerde alras, dat haar niets scheelde. Tegen deze schoone, zeer verdienstelijke zangeres met hardheid optreden, vond ik niet gewenscht, haar zeggen, dat haar niets man keerde en dat zij best kon optreden, was, naar ik meende, niet zeer taktisch en zou niet lelden tot het gewenschte doel haar te bewegen, dien avond, toch op te treden. Ik wist wel wat eraan schortte. Ze was kwaad op den directeur, die naar haar mee ning. nogal wat attenties bewees aan een jongere zangeres. En ze wou zich wreken on den directeur door de voorstelling ln de war te sturen. „Ja." zei ik, „U bent ernstig ziek. U kunt niet optreden vanavond. Ik zal het uw direc teur, meneer Bargelllni meedeelen. Hij ver zocht mij nog U te zeggen, dat U, hoezeer het hem ook spijt, dat U niet optreedt, zich wei zeer in acht moest nemen." „Zoo. heeft hij dat gezegd?" vroeg zij, wat snibbig. „Hij wil het vanavond eens probeeren met Signoretta Isolani. Hij wil haar een kans geven." „Wat zegt u? Hij wil aan Isolani de rol van Norma geven, mijn rol? Daar zal niets van terechtkomen", merkte zij op. met een kracht, die niet overeenkwam met haar lij dend uiterlijk „Ik ben het niet met U eens, signora," zei lk weer. „Misschien heeft zij nog niet zooveel ervaring als U, maar ze bezit een mooie, volle stem, met al de charme van de jeugd" „U wilt dus zeggen, dat mijn stem op ls en versleten!" „In geenen deele, maar het eene sluit het andere niet uit. En als zij vanavond voldoet, als zij voor een volle zaal succes heeft en de zaal is uitverkocht dan is. natuurlijk, meneer Bargelllni niet op U alleen aange wezen." „Dat wordt een échec, dat weet ik zeker." „Dan des te beter voor U. want Uw bevoor rechte plaats aan het gezelschap zoudt U kun nen behouden, terwijl U, bij haar succes, in haar wel eens een mededingster zoudt kun nen vinden." Zij had haar passieve houding op de sofa laten varen, had zich opgericht, keek mij ver ontwaardigd aan. „ZU mijn mededingster, het is belachelijk!" riep zij uit. „Mevrouw." zei lk kalmeerend. „Mevrouw, windt U niet op. dat zou niet verstandig zijn. dat zou uw lijden kunnen vermeerderen." „Dat kan mij niet schelen." zelde zij. terwijl zij een snik poogde te onderdrukken. „Misschien ziet meneer Bargelllni wat al te veel ln Signoretta Isolani," zei lk weer om haar nog meer te prikkelen, „maar hij moet het wagen. U treedt niet op. U bent lijdend, ik zie hett hij kan de voorstelling niet afzeg gen. Het optreden van Signoretta Isolani moet worden beproefd. Hij heeft er alle ver wachting van." Ik stond op. alsof ik afscheid wilde nemen en zelde. alsof lk tot me zelf sprak, toch luid genoeg, dat zij mij kon hooren: „Ze heeft een prachtig figuur voor de rol van Norma Mooie gestalte, mooie stem. Ze kan, daar zijn voor beelden genoeg van. In één avond, door één voorstelling, de lieveling van het publiek wor den" Signora Cassarini was opgestaan. Een kleur van opwinding en van woede drong door do dikke laag poeder, welke haar gelaat be dekte. „Zeg meneer Bargellini, dokter, dat ik van avond zal optreden. Ik wil hem niet teleur stellen. al moest ik ook op het tooneel door midden breken." Met deze boodschap keerde ik naar den di recteur terug en vertelde hem hoe ik het had aangelegd. En dien avond behaalde Norma een buiten gewoon succes. KABOEL, DE HOOFDSTAD VAN KABOEL. Ongeveer 100.000 Afghanen en 500 Europea nen wonen ln Kaboel, de stad die nog tegen woordig van het meest nabij gelegen spoor wegstation en de haven, slechts na een we kenlange reis ls te bereiken. De stad ligt 1700 Meter boven de zee, ten zuiden van do Hindoekoesch. waarvan de bergtoppen tot 7000 Meter hoog zijn, en aan een zijrivier van den Indus. Het is een echte Oostersche stad, met lage hulzen, moskeeën cn minarets, een stad waar door de kamcelkaravancn trekken, een rusti ge plaats met een arme Mohammedaanschc bevolking, eer een groot dorp dan de resi dentie van een koning De eerzuchtige Aman Oellah wenschte een andere hoofdstad. Eeni ge kilometers van Kaboel, door een prachti- gen weg met KaJral verbonden, lie* hij zich een nieuwen regeerlngszetel bouwen, die naar hem ..Daroel Aman" (het huls van Aman) werd genoemd. EEN GELUIDSFILM IN DE RECHTSZAAL. In Australië, tc Melbourne is kortelings ln de rechtzaal een geluidsfilm vertoond! Het was ter gelegenheid van de behandeling van een elsch tot schadevergoeding, omdat een bij den elscher in de buurt liggende boerderij lawaai maakte en burengerucht. De film werd gedraaid, en de eischer in 't gelijk gesteld. Het zal vermoedelijk niet de laatste sound film zijn, die in de rechtzaal wordt vertoond. Want er komen nogal eens gevallen voor over overbodige geluiden. Dat de film «de stomme) zijn intrede in de rechtbank deed. dateert al van vroeger. Eenige jaren geleden is bij cinematografi sche opnemingen een man gedood. Het toe stel nam het gcheelc geval op met alle bi- zonderheden. Zoo kwam vast te staan dat er geen opzet in het spel was. doch dat de dood zuiver aan een ongeluk te wijten was. „Was Minnie nou maar hier! Dan. zouden we gauw genoeg ver in de meerderheid zijn!'

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 17