REGEERING EN CRISIS. H. Kwekkeboom Het woord is aan... Hef Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14808 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 3 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. ROBERT PEERBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27H, per maand 1.20. per 3 maanden 3-57H, franco per post 3.87J4, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.72%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—6 regels f 1.75. elke regel meer ƒ0.35 Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regel» 1 (X30. elke regel meer f 0.10. uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Gei 11. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke ande vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk M00.— ktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. De daling van het Pond Sterling en de export. *-* Wat staat Den Haag te doen *- De loopende contracten. De daling van de koers van het Pond Sterling, heeft zooals onze lezers weten ernstige terugslag gehad op den algemeenen toestand van land- en tuinbouw, den bloem- bollenhandelde druivencultuur enz. Van daag beginnen ioij met de publicatie van een reeks informaties en allereerst laten wij onzen Haagschen correspondent aan het woord over het onderwerp Jlegeering en Crisis". Tot dusverrê heeft ons land het te midden van de crisis, die de wereld als een alles meetrekkende vloedgolf heeft overstroomd, wel kunnen uithouden door de veerkracht van ons economisch gestel, door onze eco nomische elasticiteit en door onze financieel degelijke fundeering. Terwijl alles wankelde en van neergang sprak, bereikte het werkloozenpercentage hier te lande nog niet de hoogte van elders, terwijl koersfluctuaties optraden bleef de gulden intact, zóó, dat de staatsobligaties, die voor enkele dagen gezakt waren, thans den weg van het herstel op de beursnotee- ringen van kort geleden weer zijn opgegaan. Daarin is veel reden tot verheugenis en tot dankbaarheid. Echter, al blijft de gulden vast, dit neemt niet weg, dat de financieele crisis, die over de wereld gaat, nog slimmer is dan wat op economisch gebied gebeurt. Omdat zij mee de uitwerking heeft, dat de economische ellende van het oogenblik zich verdiept en Verergert en deze algemeener doet gaan Verken. Daarvan heeft ons land in de laatste dagen de bewijzen aan den lijve gevoeld. De financieele crisis ging zich toespitsen in aantasting van de waarde van velerlei betaalmiddel. Vooral het Engelsche pond was aan dalende schommelingen onderhevig en wie weet, welk een beteekenis in het inter nationale economische en financieele verkeer het pond sterling heeft, gevoelt oogenblik- kelijk van welken grooten invloed waardeda ling moet zijn voor landen die exporteeren, voor de export-producten, voor de streken, van waaruit deze producten naar vreemde landen worden vervoerd. Ons land met zijn zeer hooge productie techniek t. a. v. landbouw en veeteelt, ons land, dat zijn plaats op de wereldmarkt dier producten vooral door het op peil houden en verbeteren der techniek en door het dien tengevolge verfijnen van het product, kan behouden, ondervindt wel heel sterk den in vloed van de waardedaling der betaalmidde len: de concurrentie wordt er zoo aanmer kelijk door verzwaard. Dit te meer in dezen crisis-tijd, nu door de regeeringen op alle moge1ij ke en wel eens onmogelijke wijzen geprobeerd wordt, eigen productie op te voeren. De moeilijk heden worden er niet door verkleind, nu de regeeringen der onze producten importee- rende landen, als voordeel naast de ellende de waardedaling zullen aanmerken de kans van versterking van den eigen afzet. Hier ligt natuurlijk een teak voor de re geering, voor onze regeering. Onze regeering kan niet onaangedaan het aanleggen van weer nieuwe remmen aan onzen afzet waarnemen. Onze regeering, die weet van hoeveel beteekenis mede de ex port is voor het op peil blijven van ons be taalmiddel, al was 't maar al'een omdat de belasting-opbrengst den invloed onder gaat kan natuurlijk niet zonder meer en werkeloos aanzien, dat de bronnen van het volksbestaan zouden worden verstopt. De regeering zal er altijd op uit moeten zijn te zorgen voor een zooveel moge'ijk on gerept blijven der bronnen van bestaan, zal zooveel mogelijk nieuwe bronnen hebben aan te boren. De taak der regeering is uiteraard een eigenaardige. De handelsgeest, het origineele initiatief van den man die eigen zaak wil groot maken, zal de regeering natuurlijk nooit kenmerken. Maar wel heeft de over heid een andere motor: de verantwoordelijk heid voor 's lands welzijn. Deze motor heeft eigenaardige krachten. Die verantwoordelijkheid brengt er toe aan te moedigen, te steunen, wegen te wij zen, waarop misschien iets te vinden is. Die verantwoordelijkheid brengt ertoe, waar uit eigen initiatief wegen bewandeld worden welke tot export-uitbreiding leiden kunnen, deze zoo effen mogelijk te maken. De regee ring heeft tot elkaar te brengen, heeft tot taak dat te ondernemen, wat alleen een re geering kan, omdat ze dwingende macht heeft, b.v. het verzamelen van statistische gegevens, zij heeft tot opgave de landgenoo- ten te schragen, wanneer het gaat om een open deur bij vreemde regeeringen te vin den, wanneer vreemde regeeringen het ge heel van den export gaan inperken. In dagen van crisis heeft de regeering een verder gaande taak, juist om haar algemeene verantwoordelijkheid. Zij heeft aandacht te geven aan de vraag of er niet bepaalde be drijfstakken zijn, die levenskrachtig, door den ongunst der tijden niet ongemotiveerd ten gronde dreigen te gaan. Zij heeft dus aan dacht te geven aan de vraag of de export be dreigd wordt, met gevaar voor het verloren gaan van vreemde markten. Zij heeft dus thans wel allereerst aandacht te geven aan wat er, door de waardefluctuaties van vreem de betaalmiddelen, allereerst het pond ster ling, aan schade aan onze constante export van b.v. land- en tuinbouwproducten kan worden berokkend. De nood van het oogenblik vraagt veer kracht van de regeering, die het geheel heeft te overzien. Eiken dag nieuwe verschijnselen en onverwachte werkingen, nooit vermoede gebeurtelijkheden! Daarop heeft de regeering, hebben de overheidsorganen te reageeren door elasticiteit, oplettendheid, originaliteit, door de rustig-zekere activiteit en besluit vaardigheid, die den zakenman kenmerkt. Er moet snel en goed beslist worden. Bureau cratie dient allereerst vermeden. Georganiseerd moet er worden, krachten in het werk gezet We mogen hopen, dat zulk een geest vaar dig is allerwege. Gemakkelijk is het dragen der verantwoor delijkheid op dit punt overigens niet. *De overheidsorganen hebben tot taak niet te tre den op het terrein van de exportfirma's zelf. Zij hebben alleen wegen aan te wijzen en krachten te concentreeren. Wegen zullen worden aangewezen, begaan bare en onbegaanbare. Moeilijk is 't de stem ming van het begaanbare gemeengoed te doen worden. De regeering krijgt rijp en groen te overwegen aan advies. Daar is b.v. het dezer dagen op een bijeen komst van belanghebbenden bij den uitvoer van land-, tuinbouw- en zuivelproducten op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, gedane voorstel, dat de regee ring het risico zou dragen voor fluctuaties in den koers van het pond sterling. Wel is het middel eenvoudig maar we huiveren voor de consequenties. Denk eens aan een nog ver deren val van het pond sterling! Wat zijn dan de gevolgen voor de schatkist? Uit het bijeenroepen der zooeven genoem de bijeenkomst blijkt reeds, dat de regeering heeft gevoeld onder den indi-uk der gebeur tenissen een organiseerende taak te vervul len te hebben. Maar bovendien zal de staat ook daadwerkelijk hebben te helpen. We ver moeden, dat 't zonder die hulp geenszins gaan zal. We hebben hier en daar geïnformeerd welken vorm die hulp zal aannemen. Op de vraag moest men ons het antwoord schuldig blijven. Immers was 't onmogelijk reeds thans te weten wat mogelijk zal zijn. Veel is er aan de hand gedaan, rijp en groen, veel dat mis schien rijp kan zijn, veel dat misschien blij ken zal groen te zijn. Een commissie is be noemd om verschillende voorstellen te bestu- deeren in verband met de situatie. En is hier niet de „situatie" van doorslaggevende be teekenis? Men zal eerst dienen vast te stel len, wat de waarschijnlijke ontwikkeling der „situatie" is. Dat de regeering iets doen zal, schijnt zeker. Tweeërlei taak heeft zij. Ten eerste een taak ten aanzien van de loo pende contracten. Ten tweede een taak t.a.v. de toekomst: hoe wordt de uitvoer op peil gehouden. Wat het eerste betreft wie zal den Engel- schen duidelijk maken.dat bij het aangaan der contracten uiteraard het pond sterling op twaalf Hollandsche guldens is gerekend als iets dat zoo van zelf sprak, zoo evident was, dat er niet over gesproken behoefde te wor den? Hier zullen diplomatieke besprekingen niet baten, hier zullen, wanneer men tot een solutie wil komen, alleen rechterlijke uitspra ken kunnen beslissen. Maar hoe zullen die luiden? Waar moeten ze aanhangig gemaakt worden? Wie dwingt bij gunstigen uitslag uit voering af? De toekomst, de naaste toekomst vraagt het op peil houden van den uitvoer, het intact houden der exportgebieden. Hier wordt iets gevraagd van daadkrachtig regeeringsingrij- pen. Zou het misschien gaan met tijdelijke exporteredieten? Uit het gevormde crisis fonds? De Kamer komt spoedig bijeen, zij kan spoedig beslissen. INTIMUS. Uit den Bloembollen- handel. Het secretariaat van den Bond van Bloem bollenhandelaren deelde ons het volgende mede, over de reactie op de daling van het Pond Sterling, van de groep der Engelsche exporteurs uit den bloembollenhandel: Er zijn drie categorieën: In de eerste plaats die van de geaccepteerde en uitge voerde orders. Deze categorie is zeer belang rijk omdat in Aug. en September de zendtijd normaal was en de orders voor de daling van den koers van het Pond. uitgevoerd wa ren. Behalve de resteerende vorderinven 19291930 stonden dus vrijwel alle vorderin gen in Ponden Sterling open. In deze categorie wordt dus zeer aanzien lijke schade geleden, die op de afnemers na tuurlijk niet verhaald kan worden. Daar komt nog bij zonder dat het iets met den koers van het Pond te maken heeft dat overproductie en slecht gewas den prijs reeds ongunstig had beïnvloed. De tweede categorie is die der wel geaccep teerde en niet uitgevoerde orders. Deze cate- I gorie is niet zoo belangrijk als de eerste. De exporteursgroep od Engeland neemt echter het standpunt in, bat de orders uitgevoerd moeten worden, zoodat verliezen hierop toch evenmin zullen kunnen uitblijven. De derde categorie is die der nieuwe or ders. Er is bij de leden van de exporteursgroep op Engeland op aangedrongen dat deze af gesloten zullen worden in guldens. Dit is slechts een noodmaatregel en zeker geen op lossing. In 1920 hebben we weliswaar iets dergelijks gehad, maar de moeilijkheden die maatregelen als deze opleveren, zijn toch legio. Men is nu eenmaal gewend aan bere keningen in Ponden; de prijscouranten zijn daar ook op gebaseerd. Van het allerhoogste belang is het, dat een oplossing elders ge zocht wordt, en wel in het herstel van den termijnhandel in Ponden. Zulks is trouwens in de vergadering die Donderdagmiddag op het Departement van Binnenlandsche zaken gehouden werd, door de groep der Engelsche exporteurs, verdedigd. De Engelsche groep ondersteunde het regeeringsvoorstel. om in overleg met in het bijzonder de Neder- landsche bank een spoedig herstel van dien termijnhandel voor te bereiden. Een commissie is te dien einde gevormd. Tenslotte deelden men ons mede, dat ook voor de Scandinavische groep der exporteurs dezelfde moeilijkheden gaan dreigen, omdat de Scandinavische landen het Engelsche voorbeeld hebben gevolgd. Uit het koolcentrum. Na informatie vernamen wij uit Broek op Langen Dijk, dat de toestand daar tenge volge van den regenachtlgen zomer die ster ke overproductie tot gevolg had. en door het verliezen van hetgeheele afzetgebied in Duitschland. zeer ongunstig is. De daling van het Pond Sterling heeft dezen toestand niet noemenswaardig verslechterd. Een tuinder kan er behoorlijk van komen*, wanneer hij de kool voor 4 a 5 cent per kilo van de hand kan doen. Thans gaat dit ar tikel voor f 0.60 tot f 1.00 per 100 Kilo! Slech ter kan het al niet. NACHTELIJKE KRIJG TE LAREN- BURGEMEESTER NIET VAN PLAN OP TE TREDEN. Op de betreffende vragen van het raads lid Diamant te Laren over nachtelijke oefe ningen van den landstorm heeft de burge meester geantwoord, dat niet met branden de projectielen kan zijn geworpen, aangezien dez ein het Nederlandsche leger niet worden gebruikt. De burgemeester is niet bevoegd de oefe ningen te verhinderen. Daar hem niet is ge bleken, dat zij in ernstige mate hinderlijk voor de ingezetenen waren zij begonnen eerst om pl.m. 5.30 uur 's morgens en hij voorts overtuigd is, dat zij geen uiting waren van krijgslustige gevoelens, acht hij geen termen aanwezig om er op aan te dringen, dat dergelijke oefeningen niet meer worden gehouden". OVERLEG TUSSCHEN HUIS VROUWEN EN MIDDENSTANDERS. EEN CETRALE CONTACT-COMMISSIE BENOEMD. De hoofdbeturen van den Kon. Ned. Mid denstandsbond en de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen hebben besloten tot instelling van een Centrale Contact-com missie tusschen huisvrouwen en middenstan ders. Voor elke organisatie zullen drie be stuursleden in de commissie zitting nemen en zoo zijn in de Centrale Contact-commis sie benoemd de dames J. Marcus-Nijland (Apeldoorn), H. A. van Riel-Smeenge (As sen) en mr. D. Oppenheimer-Belinfante (Den Haag), respectievelijk voorzitster, onder-voor zitster en secretaresse van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, alsmede de heeren J. K. W. F. van Bommel, S. P. Lips, beiden te 's-Gravenhage en A. T. Meyer te Groningen, resp. penningmeester en be stuursleden ban den Kon. Ned. Midden standsbond. In onderling overleg is tot se cretaris der Commissie benoemd de heer F. L. v. d. Leeuw, adj.-directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond, en het secretariaat is gevestigd aan het Noord einde 35 te 's-Gravenhage. De commissie zal binnen afzienbaren tijd haar werkzaamhe den beginnen. Op re algemeene vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen te Assen is voor onderzoek van de regeling der verhouding van de plaatselijke Contactcom missies tot de Centrale Contact-commissie een commissie benoemd waarin van de zijde van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen o.a. zitting heeft mevr. Chr. J. Cohen, Her- vaert-Koch te Haarlem, lid van de plaatse lijke contactcommissie. Door den Kon. Ned. Middenstandsbond zijn als vertegenwoordi gers in deze commissie aangewezen de hee ren J. K. W. F. van Bommel, J. Cohen en F. L. van der Leeuw, allen te 's-Gravenhage, namens het Bondsbestuur. alsmede I. van Huiden te Dordrecht en L. J. G. v. d. Maesen te Amsterdam, namens de plaatselijke mid- denstandsvereenigingen. In afwachting van het rapport dezer com missie, blijft de verhouding tusschen plaatse lijke commissies en de Centrale nog onge regeld. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN Dansleeraar Nieuwe Gracht 98 Heeft de eer U te berichten dat de club- en cursuslessen zullen aanvangen: 12-13-14-15-16-17 en 18 October a.s. INSCHRIJVINGEN van 12 tot 2 uur en van 7 tot 9 uur. Eötvös De wonderbare werking, die nieuwe denk beelden veelal uitoefenen, spruit juist uit het feit, dat zij niet nieuw zijn en dat hetgeen het enkele genie weet te formulee ren, reeds jarenlang de geheime gedachte was van duizenden. VERNIETIGEND OORDEEL OVER BENDIEN'S KANKER ONDERZOEK. „Aaneenschakeling van fouten en vergissingen". CONCLUSIE VAN DE NEDERLANDSCHE ONDERZOEKERS. ENGELSCHE OFFIC1EELE CONCLUSIES BEVESTIGD. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Wij zijn thans in staat de uitkomsten med-1 te deelen van de in het laboratorium voor kankeronderzoek van het Instituut voor pre ventieve Geneeskunde te Leiden door Dr. de Bruine Groeneveldt en de Kromme, met medewerking van een scheikundige en een natuurkundige verrichte controle-onderzoek, dat heden In de geneeskundige pers wordt gepubliceerd. Men heeft in Leiden 360 zieke en gezonde menschen onderzocht, dank zij de medewer king van alle hoogleeraren, van den Cher van den militair-geneeskundigen dienst en de directie van De Bijenkorf. Eerst werden de scheikundige proeven van arts Bendien met het reagens van apotheker Udeman overgedaan. Daarbij bleek dat de vervroegde uitvlokking van dc. eiwitten uit het serum bij tal van ziekten (en bij kanker in bijzondere mate) voorkomt maar die uitvlokking op zich zelf voor dc onderkenning van kanker geen beteeken:.- heeft omdat deze verhoudingen niet specifiek zijn. Bij tal van jeugdige, niet aan kanke- lijdende personen vindt men dezelfde uit- vlokkingsverhoudingen als bij lijders aan kan ser, terwijl ook de uitkomsten van arts Ben dien bij gezonder normale menschen bij controle op groote schaal correctie be hoefden. De samenstelling van de ver schillende uit den handel aangekochte monsters natrium-vanadaat bleek wel te wisselen,, maar de uitkomsten waren met :.lle gelijk. In Engeland hebben de onderzoekers in het ziekenhuis te Londen tróuwens met van arts Bendien zelf ontvangen natrium- vanadaat, de zelfde uitkomsten verkregen als met het eigen preparaat, zoodat de bewering dat de uitkomsten daarom geen waarde zou hebben, onjuist is gebleken. In de tweede plaats werd het spectroscopische onderzoek van arts Bendien herhaald met een Zeiss toestel ais door Bendien zelf gebruikt (al leen van een iets kleinere dispersie). Daar bij werden de vondsten door de heeren Camp bell Smith, Holiday en Marrack in het zieken huis te Londen verkregen ten voile bevestigd. Van alle getoetste serum-monsters werd on verschillig of zij afkomstig waren van ge zonde menschen, van lijders aan tuberculose of aan kanker bij onderzoek van de versch bereide geel gekleurde oplossing van 't neer slag na toevoeging van azijnzuurnairium- vanadinaat een typische „tuberculose-kurve van Bendien" verkregen en bij onderzoek van het ongekleurde preparaat- nadat het eenigen tijd gestaan had een typische „kankerkurve volgens Bendien". Aan het slot van hun onderzoek komen de heeren tot de volgende conciusies: 1. De uitvlokkingsreactie van arts Bendien als zoodanig heeft geen beteekenis voor de kankerdiagnostiek. Haar evcntueele waarde wordt uitsluitend bepaald door de mogelijk heid van spectroscopische differentiatie der serumeiwit-ten. 2. Deze spectroscopische differentiatie der serumeiwitten is volgens de door arts Ben dien aangegeven methode niet mogelijk. 3. Aan de methode van kankerdiagnostiek, beschreven in het boekje „Spezifische Ver- anderungen des Blutserums <e:n Beitrage zur serologischen Diagnose von Krebs und Tuberkulose) van arts Bendien. kan geen plaats, hoe gering ook, worden gegeven in de rij der reeds bekende meer of minder spe cifieke kankerreacties. Ook deze Nederlandsche onderzoekers zijn derhalve tot de slotsom gekomen, dat het werk van arts Bendien geen waarde heeft en berust op een aaneenschakeling van fouten en vergissingen. Uit dit onderzoek blijkt tevens, dat de bezwaren, die arts Ben- dien begin September by een persgesprek, die een onzer (Vaz Dias) redacteuren me* hem had, opperde tegen de Engelsche uit komsten niet steekhoudend blijken. Bij na vraag is ons voorts gebleken, dat de Leidsche onderzoekers zich met arts Bendien tijdig in verbinding hebben gesteld, maar deze zijn MODERNE WONINGEN Weteringstraat bij de Stuyvesantstraat: pracht Woonhuizen, vestib., 6 kamers, zolder en grooten tuin o. h. Zuiden. Koop 6600.huur 45.p. maand. S. VELDKAMP, Duinoordstraat 3, Telef. nr. 22646. De Nederlandsche land- en tuinbouw en bloembollenhandel, en de val van het Pond Sterling. De regeering en de crisis. Een enquête voor verschillende gebieden. (Ie bind le pag..} Vernietigend oordeel over Dr. Bendien's kankeronderzoek. (le blad. le Dag.) De werkloozen. Mildere steun en meer icerk- gelegenheid gevraagd. Een adres der drie Haarlemsche vakcentrales. (2e blad. le pag.) Protestvergadering tegen verhooging van gas, electricitcit cn belasting. (3e blad. le pag.) Van de verkiezingen in Engeland. Geleidelijk minder tegenstellingen tusschen de libe rale en de vroegere labourministers. (3e blad. le pag.) Een nieuwe socialistische partij in Duitsch land opgericht. G (3e blad. le pag.) Zal Moekden den geheelen winter bezet blijven? (3e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. Mahatma Gandhi: Het denkbeeld van vrij willige armoede. (5e blad. le pag.) A. Heeroma: Amsterdamsche stadsbeelden. (5e blad, le pag.) Drs. A. M. MuntendamElectrischc metingen cn maten. (5e blad 2e pag.) F.en controleur B. B.: Het tafelblad van den Sultan. (5e blad 3e nag.) Karei de JongRadiomuziek der week. Een voorbespreking. (2e blad 2e nag.) Het Haarlemsche stadsbeeld. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. (5e blad 2e pag.) Biographic in een notedop: Gandhi. (5e blad 3e pag.) Guido Lucciano: H. D. vertelling: De Zangeres (5e blad 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) belofte over te zullen komen en zijn eigen chemicaliën te zullen zenden, niet heeft ge houden. Deze heeft wel materiaal ter be schikking gesteld van de heeron van hot ziekenhuis te Londen met het reeds genoem de resultaat. Een deskundige beantwoordde ons de vraag, hoe het Bendien dan mogelijk was uit 20 of 30 patiënten de kankerlijders aan te wij zen als volgt: alleen bij duidelijke kanker zijn de verschillen ten aanzien van de ver houdingen bij gezonde personen zoo groot, dat men als regel met de reactie van Bendien evenals met de vele andere kankerreacties ie kankerlijders wel kan aanwijzen, maar dat heeft voor de practljk geen waarde; als men uit een groote massa lijders aan de meest verschillende kwa'.en kanker moet aanwijzen, laat de methode van B. in den steek. VANNACHT EINDIGT DE ZOMERTIJD. Hedennacht 3 uur eindigt de Zomertijd. De klokken moeten een uur stil staan. GESCHENK VOOR HET R..K PARTIJBESTUUR. BIBLIOTHEEK EN BORSTBEELD VAN DR. NOLENS. Het bestuur van de R.K. Staatspartij en dat van de stichting ..Dr. Schaepmanfonds" hebben, naar wij in de Msb. lezen, een brief ontvangen van mr. P. J. Aelberse en ir. M. Bongaerts, executeurs-testamentairs voor mr. dr. W. H. Nolens, waarin zij meedeelen, dat deze het geheele staatkundige gedeelte van zijn bibliotheek heeft bestemd voor de R.K. Staatsparty en baar in wording zijnde Party bureau. Dezelfde bestemming is gegeven aan het door An loon Dupuis vervaardigde bronzen borstbeeld van Dr. Nolens, aan de antieke archiefkist voor het archief der Kamerfractie alsmede aan verschillende andere voorwerpen uit zyn studeerkabinet, welke naar de meening van de executeurs tegelijk met het aanzienlijke gedeelte der bibliotheek in aanmerking komen om in een Dr. Nolens- Kamer van hel Partybureau een plaats te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1