NAAR DE VERKIEZINGEN. BUITENLAND. RHYTHMISCHE EN PLASTISCHE DANS J. G. MARTIN ZONEN SCHAGCHELSTRAAT 29 m HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 3 OCTOBER 1931 DERDE BLAD Tegenstellingen tusschen liberalen en vroegere labourministers verdwij nen. -- De jongste berichten uit Londen. Socialistische arbeiders partij „Deutschland" opgericht. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp op •de financiën in derde lezing zonder hoofde lijke stemming aangenomen en naar het Hoogerhuis doorgezonden. Bij het einde van. het debat over het wets ontwerp hield Snowden, de kanselier van de schatkist, een rede, die men over het alge meen als zijn laatste in het Lagerhuis be schouwt. Snowden oefende onbewimpelde critiek uit op de houding door zijn voormalige partij genoten aangenomen ten aanzien van de financieele voorstellen der regeering. Hij liet zich niet medesleepen door senti- menteele gevoelens, doch begon zijn rede met een levendigen aanval op de leiders der oppositie, „die niet in het Lagerhuis aanwe zig zijn bij de stemming over een belangrijk wetsontwerp in derde lezing." Bittere en sarcastische toespelingen maakte Snowden op de leden van het Arbei derskabinet, die thans in de oppositie zijn. Zij lokten levendige interrupties van den kant der arbeiders afgevaardigden uit. De begrootingsdebatten zijn nu achter den rug. Merkwaardig oogenblik voor Philip Snow den, de man die de Partij der arbeiders heeft helpen groot maken, toegejuicht thans door de aanhangers der regeering, uitgejouwd door zijn vroegere vrienden. Men beschouwt het thans als vaststaand, dat hij, ook ingeval de. nationale regeering zich zal kunnen handhaven, zijn functie bal neerleggen en het woelige strijdperk van het Lagerhuis zal verruilen voor de rustiger regionen van het Hoogerhuis. Ongeveer tegelijkertijd hield Macdon&ld in zijn kiesdistrict Seaham een rechtvaardigend betoog over zijn houding, waarin hij zeide gedwongen geweest te zijn te handelen, zoo als hij gehandeld heeft. Toen Macdonald het vergaderingsgebouw verliet weerklonken toe juichingen en uitroepen van misnoegen. Het districtsbestuur handhaafde natuurlijk zijn vroeger genomen besluit, om in Macdonald's plaats een ander Labourlïd candidaat te stellen. Geleidelijk ontwikkelen zich ïntu§§chen de gebeurtenissen, die onafwendbaar naar nieu we verkiezingen schijnen te zullen leiden. Zooals men weet schuilen de grootste moei lijkheden in de tegenstellingen in liberalen kring, waar de oude Lloyd George, hersteld en niet meer quantité négligeable, de verper soonlijking is van de oppositie tegen de plan nen der regeering. Toch neemt men aan, dat Lloyd George vrijwel alleen staat, en het is niet onmogelijk dat hij te elfder ure meer meegaandheid ten toon zal spreiden. Het kabinet hield heden een zitting die twee uren duurde en herhaaldelijk werd on derbroken dopr raadpleging van liberale re geer ingsleden, die geen deel uitmaken van het kabinet. Het ging uiteen zonder het ne men van een beslissing over den eindvorm van een formule voor een eenheidsregeering. Voor deze week zijn geen schikkingen ge troffen voor een nieuwe bijeenkomst. Men meent te weten, dat wat op het oogenblik de kloof vormt tusschen de conservatieve leden van het kabinet en de liberale ministers bui ten het kabinet betrekking heeft op de opne ming van het woord „tarief in de formule. De liberalen komen dus steeds dichter bij het standpunt der vroegere Labour-ministers en alleen de woordkeus,, dus de uiterlijke vorm, van het nieuwe regeeringsprogram le vert nog principieele moeilijkheden op, waar voor zonder twijfel ten spoedigste een oplos sing gevonden zal worden. L. A. DuifscMaiïiL De oppositie in de S. P. D. Socialistische Arbeiderspartij Duitschland opgericht. BRESLAU. 2 Oct. (V.D.) Hedenavond werd te Breslau een door den door het Partijbestuur der sociaal-democratische partij geroyeerden Breslauer advocaat Dr. Eckstein, tot nog toe voorzitter der Federatie Breslau der S.P.D., bijeengeroepen vergadering gehouden, die door ongeveer 3000 personen bezocht was en waar het woord werd gevoerd door de even eens tot den linkervleugel in de S.P.D. be- hoorende Rijksdagleden Zieler en Seydewitz. Beiden trokken scherp te velde tegen de dul- dingspolitiek der Duitsche sociaal-democra tie, die gelijk stond aan een onmachtspolitiek en die in strijd is met de eischen der arbei ders. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin de Breslausche afdeelingen zich solidair verklaren met hun leider Eckstein en zich beschouwt als eveneens uit de S.P.D. te zijn geroyeerd. De overige partijgenooten en het geheele Duitsche proletariaat worden op geroepen om mede te werken aan de vorming van de Socialistische Arbeiderspartij Duitsch land. Slechts vier stemmen werden tegen de resolutie uitgebracht. De geboortedag van president Hindenburg. BERLIJN, 2 Oct. (VJD.) Rijkskanselier Dr. Briming heeft in een brief aan Rijkspre- sident von Hindenburg zijn gelukwenschen aangeboden met zijn 84sten geboortedag, ook namens de Rijksregeering. Program der Fransch- Duitsche studiecommissie. PARIJS, 2 October (V. D.) De voorzitter der Tarievencommissie van de Kamer, Fou- gère die benoemd i's tot lid van de te Ber lijn overeengekomen Duitsch-Fransche stu diecommissie. heeft een vertegenwoordiger van „Intransigeant" een onderhoud toege staan. Het werkprogram der Commissie, aldus verklaarde Fougère. voorziet in de eerste plaats in een uitgebreid plan voor de uit voering van openbare werken, waaraan niet alleen zal worden deelgenomen door Frank rijk en Duitschland, maar door alle Europee- sche landen, wier productie daarop ingesteld is. De aanpassing der handelsverdragen in het bijzonder der Duitsch-Fransche handels verdragen, zal de bijzondere aandacht der commissie vereischen. De economische toe stand heeft zich sinds het sluiten van het Fransch-Duitsche handelsverdrag in het jaar 1927 zoodanig gewijzigd dat de meestbegun- stigingsclausule reeds thans eenige wijziging vraagt. China. Voorbereidingen der Japan- sche troepen voor overwinte ring in Moekden? MOSKOU, 2 Oct. (V. D.) In officieele Rus- sische kringen gelooft men, dat de bezetting van Mandsjoerije door de Japansche troepen van langen duur zal zijn. Men verwacht, dat zij minstens zes maanden zal duren, aange zien de Japanners thans reedS maatregelen hebben getroffen om hun troepen in Moek den te laten overwinteren. Amerika. Ook Borah wil beperken. WASHINGTON. 2 October (N.T.A.1 Se- nator Borah, de vooi*zitter der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Senaat, is na een lange afwezigheid hier teruggekeerd. In een onderhoud met persvertegenwoordi gers verklaarde hij, dat- hij volkomen- in stemt met het plan van presfldent Hoover, om de oorlogsuitgaven krachtig in te per ken. Hij verklaarde zich zeer geestdriftig over het plan van Hoover, wat betreft de vrijstelling van Duitschland inzake de her stelbetalingen. Wat Lavais bezoek aan Amerika betreft, zedde hij te verwachten, dat dit inderdaad aan een duurzamen vrede en het economisch herstel van Europa ten goede zal komen wanneer het verdrag van Versailles aan een grondige herziening wordt onderworpen. Verder verklarde hij er zich niet over te verwonderen, dat Hoover heeft geweigerd zich candidaat te stellen voor de volgende Presidentsverkiezing. Ook zeide Borah voor zich zulk een Candida tuur niet na te stre ven. Balkan. Een resolutie voor ontwapening. BOEKAREST, 2 Oct. (V.D.) De 27ste con- ferentie van de Interparlementaire Unie heeft een resolutie aangenomen, waarin er wordt op aangedrongen dat de aanstaande ontwa peningsconferentie minstens 55 procent op de uitgaven voor de ontwapening zal bezuinigen als eerste stap naar de algemeene ontwape ning door alle landen. Griekenland. Disconioverhooging in Griekenland. De bank van Griekenland heeft het discon to van 9 tot 12% verhoogd. Noorwegen Bank van Noorwegen. Blijkens den weekstaat van de bank van Noorwegen heeft zij 27 mill. Kr. goud aange kocht, die voorloopig in het buitenland gede poneerd blijven. Het bezit der bank aan buitenlandsche wis sels is met 13.8 mill, tot 52.8 mill. Kr. geste gen, aldus het Hbld. Japan. Japan en de gouden standaard Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister van financiën heeft bevestigd dat de regee ring niet van plan is den gouden standaard op te heffen. NIEUWS UIT INDIE. BEZUINIGINGEN OP HET ONDERWIJS IN INDIë. Aneta seint uit Batavia dat de bezuiniging bij het departement van Onderwijs leiden zal tot afschaffing van den Onderwijsraad, het gymnastiekonderwijs bij het Mulo. fröbel- leerkrachten bij het lager onderwijs, onder wijs in handenarbeid, tot invoering van ge splitste schooltijden, reorganisatie van de inspsctie enz. Deze bezuinigingen beloopen 10 millioen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel MARY LESLIE (diploma Cone School of Dancing Londen) bericht hiermede, dat de CURSUS in Rhythmische en Plastische Dansen medio OCTOBER een aanvang zal nemen. Spreekuur: MAANDAG. WOENS DAG en ZATERDAG van 23 uur in de Dans-Academie PROTESTVERGADERING. TEGEN VERHOOGING VAN GAS, ELECTRl- CITEIT EN BELASTING. Op initiatief van de Voorloopige Haar- lemsche Advies-Commissie had Vrijdag avond in het Brongebouw een vergadering plaats om te protesteeren tegen de verhoo ging van de gas- en electriciteitsprijzen en van de personeelé belasting. Als sprekers traden op de heeren S e e- g e r s, lid van de Advies-Commissie en lid van den Raad van Amsterdam en Gal- j a a r d, lid van de Voorloopige Advies commissie der Haarlemsche Werkloozen. Van de uitgenoodigde fractieleiders in den Gemeenteraad was alleen de heer Peper aanwezig. De voorzitter gaf eerst het woord aan den heer Peper, die zeide, dat er in 1919 een tekort van een mil'ioen was; toch werden in 1920 groote loonsverhoogingen gegeven, vacantiebijslag enz. Maar toen was men on der den indruk van de revolutionnaire be wegingen in het buitenland. Het hangt dus alleen van de houding der arbeiders af, of de Communisten in den Raad iets zullen kunnen doen. Laten de 'arbeiders zich maar flink gelden, dan zal men-zien, dat er p'ot- seling geen sprake meer is van financieelen nood. tenminste niet meer in die mate als men daar nu over hoort. De heer Peper deel de voorts mede, dat de heer Oversteegen naar Moskou is, om daar ervaringen op te doen, die hem te stade zullen komen bij zijn strijd voor de arbeiders in den Haar- lemschen gemeenteraad, Hij is niet vervan gen, als raadslid, omdat de partij niet de kans wilde loopen, dat hij dan misschien buiten den Raad zou moeten blijven. Hierna sprak de heer Meyer uit Amster dam. Spr. behandelde den woningnood in Amsterdam en protesteerde tegen de hooge huren aldaar en tegen de uitzettingen uit woningen. De werkloozen in Amsterdam zul len aan die uitzettingen paal en perk ste'len en hebben dit al gedaan. En de Advies-Com missie moet door het gemeentebestuur er kend worden. Voorts deelde spr. mede dat. te Amsterdam is opgericht een Centraal Werkloozenorgaan voor het geheele district. Derde spreker was de heer G alj aard, die-zeide dat de verhooging van de gas- en electriciteitsprijzen eigenlijkL. een verkapte intrekking van wei'kloozensteun is. De werk loozen zullen van het gemeentebestuur eischen, dat de genoemde verhoogingen worden ingetrokken. Den steun aan werk- looze gezinnen noemde spr. veel te klein. De strijd op de straat zal weer noodig zijn: de Groote Markt moet vol staan met werkloo zen. Spr. weidde verder uit over de eischen der werkloozen. Ten slotte was het woord aan den heer Se eger s, die om. zeide dat alleen de com munisten in den practischen strijd voor de werkloozen de juiste middelen kunnen han- teeren. Voortgaande zeide spr. dat de bankiers achter de schermen eischen: naar beneden met den werkloozensteun en met de ambte naarssalarissen. Dan alleen zijn de bankiers bereid, weer voorschotten te geven. Zoo ten minste te Amsterdam, En in het buitenland? De groote financiers bepalen daar eigen lijk, wat er gebeuren moet. Hun wensch is, dat het levensniveau der arbeiders naar be neden wordt gedrukt. Maar Glasgow heeft bewezen, dat dat zoo maar niet gaan zal. Door de verhooging der gas- en electricl- teits-tarieven worden juist diegenen ge troffen, die het het minst kunnen betten, Zoo is het ook met de verhooging der in voerrechten. Spr. neemt het den leiders der vakvereni gingen kwalijk, dat zij niet opponeeren te gen deze maatregelen. Zij zijn blijkbaar slechts dienaren van het kapitaal en hand langers der bourgeoisie. Om hiertegen in te gaan is de Advies-Commissie opgericht. Tot deze Commissie zullen de werkloozen zich kunnen wenden om hulp, als zij in hun zwakke positie worden belaagd. Noodig is de solidariteit vair de massa, die voor haar be langen moet opkomen. Massaal revolution- nair verzet moet er komen; dan zal er blij ken dat er wèl geld genoeg is. Een advies- Commissie moet dus ook te Haarlem worden opgericht. Hierna was gelegenheid voor gedachten- wisseling, waaraan door eenige aanwezigen werd deelgenomen. Critiek werd geoefend op de S. D. A. P. en aangedrongen werd op be spreking van de mannen met hun vrouwen van de ook voor die vrouwen zoo belang rijke dingen als verhooging van tarieven en belasting. Ook werd gevraagd om voeding, kleeding en schoeisel voor de schoolgaande kinderen voor wie dat noodig is. Een Katho liek oefende critiek op de R.K. raadsleden en vroeg, dat in de Advies-Commissie men- schen van elke richting zitting zullen krijgen. Ui,t de vergadering werden verschillende candidaten voor de Advies-Commissie ge noemd. De eischen Aan het eind van de vergadering werd een motie aangenomen waarin geëischt wordt: erkenning van de Advies-Commissie; koste- looze levering van water, gas en electrici- teit aan werkloozen voor normaal gebruik; niet aftrekken van den steun van de eerste f 5 gezinsinkomen; het brengen van de hu ren der werkloozen op 1/7 van den steun; toekenning van f 2.50 per week voor brand stoffen; maatregelen voor het geven van ondersteuning bij eerste aanvrage; en uit- keering in eens van f 100 aan gehuwden en f 50 aan ongehuwden voor hen die lan ger dan 10 maanden werkloos zijn geweest; voedsel, kleeding en schoeisel voor school gaande kinderen van ouders met een inko men beneden f 1200; gratis toegang tot de gemeentelijke badinrichtingen voor de werk loozen; ondersteuning van werklooze vrij gezellen die bij hun ouders inwonen. Voorts werd een motie aangenomen, waar in aan den Raad wordt gevraagd intrekking van de besluiten betreffende verhooging der .tarieven en der pers. belasting WERKGEVERS EN DE VAL VAN HET POND STERLING. BESPREKINGEN IN HET VERBOND. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers te Amsterdam heeft Vrijdag een zeer druk bezochte vergadering gehouden van leden, die belangstellen in de problemen, die verband houden met de koersdaling van het Engeische Pond. In zijn inleidend word verwelkomde de al gemeene voorzitter, de heer H. P. Gelderman C. M.zn.. den heer F. K. J. Heringa, chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid. Vervolgens schetste hij de moeilijkheden waaronder de Nederlandsche mdustrieelen in de laatste jaren gebukt gingen en de maite. waarin deze door de jongste gebeurtenissen in Engeland zijn verscherpt. Spr. verbond hieraan een waarschuwend woord voor alle verantwoordelijke personen en lichamen in Nederland om uit de ervaring in Engeland leering te trekken en mitsdien hier te lande tijdig de tering naar de nering te zetten. Het vertrouwen, door de Nederlandsche Bank in ons nationaal ruilmiddel uitgespro ken, is ten volle gerechtvaardigd en moet in den toekomst gehandhaafd blijven. Daartoe mede te werken is zeker allereerst de plicht van de overheid, maar ook de industrie elen van Nederland moeten daartoe hun volle medewerking verleenen. Daarna gaf Mr. A. F. Visser van IJzen- doorn uit Den Haag, daartoe door het be stuur uitgenoodigd. een overzicht van de Ne derlandsche jurisprudentie met betrekking tot de afwikkeling van overeenkomsten in vreemde valuta gesloten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een levendig debat. Aan den inleider werden verschillende vragen gesteld, waarna de voorzitter kon constateeren, dat deze gedachte wisseling tot verheldering van inzichten Md bijgedragen. Nadat de heer Gelderman, den heer Vis ser van IJsendoorn voor de door hem geno men moeite had bedankt, deed hij nog een beroep op de vergadering om het bestuur in zijn onder de gegeven omstandigheden moei lijke taak te steunen, waarna de vergadering werd gesloten. PERSONALLY Voor het eerste gedeelte van het propae- deutisch examen landbouwhoogeschool te Wageningen is geslaagd de heer O. F, Muller von Czernicki. Voor het toelatings-examen van de Rijks- accademie van Beeldende kunsten te Am sterdam is geslaagd (dagcursus) mej. A. H. Rutgers van der Loeff te Bloemendaal. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Met ingang van 1 Nov. wordt benoemd tot burgemeester van Havelte E. J. Eggina. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Novem ber 1931, aan den technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat J Klippus, te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking. OPVOLGER VAN WETHOUDER BOEKMAN TE AMSTERDAM. Naar „Het Volk" verneemt, is mr. dr. G. v. d. Bei'gh benoemd tot voorzitter der so ciaal-democratische raadsfractie te Amster dam. 1500G GEDELEGEERDEN NAAR HET CONGRES VAN S.D.A.P. EN N.V.V. Naar het Volk verneemt is de belangstel ling voor het heden en morgen te Rotter dam te houden congres van N.V.V, en S.D.A.P. zoo groot, dat de zaal van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, welke pijn. 1500 personen kan bevatten, geheel met afge vaardigden van partij en vakbeweging bezet zal zijn. H. O. V. DE ZONDAGMIDDAGCONCERTEN. Nu de volksconcerten, welke op Donderdag avond werden gehouden, dit jaar wederom tot het verleden behooren, is het goed de aandacht te vestigen op de Zondagmiddag concerten der H.O.V., welke thans plaats heb ben onder leiding van den nieuwen dirigent Frits Schuurman. Deze concerten zullen ook als regel met een solist(e) worden uitgevoerd. Zondagmiddag zal als solist medewerken Jo Juda (viool) uit Amsterdam. Het programma vermeldt: Ouvert. Corolian Beethoven. Vioolconcert id. Ouvert. Prinse Ygor Borodlne. Suite Sasse Noisette Tschaikowsky. HILVERSUM WEER OP 298.8 METER. De gedelegeerde der Nederlandsche om- roepverocnigingen bij de Union Internatio nale de Radiodiffusion tc Genève bericht, dat aangezien op het laatste oogenblik door Italië kennis werd gegeven, dat het station Turijn nog niet gereed is voor de op 1 Oc tober 1.1. in te voeren golflengte-verandering, het station Hilversum tot nadere aankondi ging met ingang van 3 October, wederom op de oude golf van 298.8 Meter terug zal ko men. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Sembilan 2 Oct. te Padang, Amsterdam n. Batavia. Tabian 2 Oct. te Liverpool, Batavia naar Amsterdam. Drechtdijk 2 Oct. 16 u. 45 m. te Liverpool, Pacifickust naar Rotterdam. Narenat 1 Oct. te Curasao, Rotterdam n. Pacifickust. Nieuw Amsterdam 2 Oct. 23 u. van Rot terdam naar New-York. Phrontis vertrek 3 Oct. van Liverpool naar Macassar. Sibajak 2 Oct. 13 uur van Marseille, Rot terdam. naar Batavia. Saland 1 Oct. 24 u. van Montevideo, Am sterdam naar Buenos Ayr es. Titus 2 Oct. van Amsterdam naar W.-Indië Venezuela passeerde 1 Oct. 5 u. Azoren, Amsterdam naar W.-Indie, Beroepsvoetbal in Engeland. Reorganisatie verei scht. Als ik het woord eens ma? gebruiken: er heerscht malaise ook in tic Engeische bc- roepsvoetbalwereki. Eenige clubs vertoonen duidelijke kenteekenen van nood en er zul len er in de naaste toekomst nog meer komen. In vele gevallen zijn de recettes onrustbarend gedaald in vergelijking met verleden jaar. en hoe verder het seizoen voortschrijdt, hoe lager ze nog zullen worden. Een der hoofdoorzaken hiervan noemt de News Chronicle het feit. dat er teveel clubs zijn. Voor de 88 vereenlgingen die in de League spelen, zijn niet voldoende spelers van klasse aanwezig. Het vertoonde spel kan dan ook niet dat peil bereiken, wat bereikt zou worden als de goede voetballers over minder elftallen verdeeld zijn. Het wordt telkens weer bewezen, dat goed spel publiek trekt. Toen Tottenham Hotspur op het hoogtepunt stond, beliepen de re cettes kapitalen, die veel hooger waren, dan de ontvangsten van de buren. Arsenal. Nu is het omgekeerd, omdat Arsenal beter voet bal vertoont door de dure sterren, waarover de club beschikt. Als de League in drie divisies elk van 22 clubs zou zijn verdeeld, dus ais er 66 elftallen zouden meedoen, dan was aan het bezwaar van te weinig goede krachten tegemoet, ge komen. Want voor 66 elftallen is wel spelers- materiaal genoeg. Het spelpeil zou stijgen en daarmee de publieke belangstelling. Ook was dan gebroken met het sterren systeem. daar de vraag het aanbod niet meer zou overtreffen, althans niet In de mate van tegenwoordig. En voor Jamessen en Jacks zou men geen negen en tien duizend pond meer neertellen. Natuurlijk. 22 clubs zouden dan opgeofferd worden Maar wanneer de toestand der over gebleven 66 elftallen er beter van word en het. spelpeil hooger opgevoerd, dan was die opoffering wel op zijn plaats. Men moet ingrijpen. Want zóó loopt het spaak. TRAM EN AUTOBUS. NOG EEN POGING TEN GUNSTE VAN TROLLEYBUSSEN. A.s. Woensdagmiddag zal de gemeente raad van Haarlem het voorstel van B. en W. behandelen om medewerking te verleenen opdat de N- Z. H. T. M. vier tramlijnen (Sta tionB'oemendaal. StationOverveen, Sta tionLeidschevaart en VerwulftOverveen) in autobuslijnen zal kunnen omzetten. In de stad zou dus alleen de tramlijn Soendaplein Heemstede blijven bestaan. Nu ontvangen wij de mededeeling, dat B. en W. van Haarlem en de raadsleden door de ingenieurs W. C. en K. de Wit te Amster dam zijn uitgenoodigd Yoor een bijeenkomst op Maandagavond in hot Gem. Concertge bouw, waar namens de Eng'ish Electric Co. Ltd. Londen, een voordracht zal worden ge houden over Trolley-bussen. Ook zal een film vertoond worden. Wij vernemen, dat het in raadskringen verwondering gewekt heeft, dat deze bij eenkomst Maandagavond gesteld is. omdat dan de groote raadsfracties vergaderen. Bovendien meende men, dat de quaestie van de Trolley-bussen van de baan was, om dat het gemeentebestuur van Bloemendaal zich zeer beslist tegen Tro'ley-bussen ver klaard heeft. Van het gemeentebestuur van Bloemendaal is, voor de gewenschte door trekking der lijnen op Bloemendaals gebied, geen medewerking te verwachten als de keuze op Trolleybussen zou vallen. Vandaar ook dat B. en W. van Haarlem en de directie der N. Z. H- T M het denkbeeld der Trolley bussen opgegeven hebben. intusschen ls zooals wij reeds mede deelden in den raad oppositie te verwach ten tegen het voorstel Inzake de autobussen. Er blijkt evenwel verwarring te bestaan over de vraag of de raad van Haarlem en Bloe mendaal in deze eenige zeggingschap heeft, want interlocale tram en autobusHJnen vallen geheel onder het toezicht van het college van Ged. Staten. Evenzoo de Trolley bussen. Van dat standpunt bezien zou de quaestie der Troley-bussen dus nog niet fi naal van ae baan zijn. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. JONGEREN VREDES-ACTIE Geachte Redactie, Het afdeelingsbestuur van de Jongeren Vre- des Actie, kennis genomen hebbende van een artikel in uw blad, waarin voorkomt: „Jongeren Vredes Actie tegen het Roode Kruis" verklaart nadrukkelijk, dat bedoelde actie niet uitgaat van de vereeniging de „J. V. A doch dat wel door eenige leden persoonlijk aan deze actie wordt, medege werkt, daar zij van meening zijn, dat het „Roode Kruis" een aanhangsel is van het milltalrLsme. HET BESTUUR DER J. V. A. Afd. Kennemerland. NIEUWE NED. TYP. BOND. Geachte Redactie, In het verslag over de oprichting van een afdeeling van den Nieuwen Nederl. Typo grafenbond staat, dat door de organisators is gezegd, dat door ongeorganiseerde patroons loonen van f 25.— worden betaald, geen overwerk-percentage en geen vacantle wordt gegeven, enz. Dit wordt als geldend voor alle dergelijke zaken genoemd. Ondergeteekende moet tegen deze publicatie protest aanteekenen. daar de Haarl, Druk kerij Vijlbricf. aan alle bepalingen der C.A.O. voldoet, alleen principieele bezwaren heeft tegen 't lidmaatschap van den Patroons- Dankend voor de opneming. Henri F. van Bodengraven, Pr. Schaepnianstr. 13, Haarlei

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9