De daling van het Engelsche Pond. Gulden tijd. Gruwelijke moord te Wateringen. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14809 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 5 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27H, per maand f 1.20, per 3 maanden f3.5714, franco per post 3.87J4, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.7214. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10606 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels f 1.75. elke regel meer f035. Reclame* 10.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.601 elke regel meer f 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (iederen dag) 13 regels 1030. elke regel meer f 0.10, uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f I 50... Elke andc vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.» Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400... Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Algemeene opmerkingen. Voor- en nadeelen voor Engeland. Funeste gevolgen voor zekere groepen der Engelsche bevolking. Onze moeilijkheden voor land- en tuinbouw, zuivel en industrie. Het dubbele risico. Een zwarte lijst voor firma's die haar eontractueele verplichtingen niet nakomen: Vandaag zetten wij de Zaterdag "begonnen mededeelingen, over den terugslag van de daling van het Engelsche Pond op den toe stand in ons land en in het bijzonder op de situatie in Noord- en Zuid-Holland, voort. De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, voor Haarlem en om streken, Jhr. J. C. Mollerus, geeft hieronder eenige algemeene beschouwingen ten beste, over de gevolgen van het loslaten van den gouden standaard in Engeland, zoowel voor Groot-Brittannië als voor Nederland. Het loslaten van den gouden standaard door het Engelsche volk heeft nieuwe beroering gebracht in dezen toch al niet rustigen tijd. De beteekenis van den getroffen maatregel in in haar vollen omvang nog niet te overzien. Wij zuilen nog hebben af te wachten, maar wij zijn toch wel in staat aan de hand van een aantal waarschijnlijkheden en een aan tal feiten, eenig inzicht te krijgen omtrent datgene, wat ons boven het hoofd hangt. Dat Engeland zijn eerste levensbehoeften en vrijwel alle benoodigde grondstoffen duur der zal moeten gaan betalen dan voorheen, lijdt geen twijfel. Het land zelf kan in deze behoeften niet afdoende voorzien efi is dus aangewezen op zijn buitenlandsche rel Sties c. Alleen het artikel kolen maakte daarop een uitzondering en blijkens de berichten biedt Engeland reeds thans zijn kolen tegen een 15 tot 20 procent lageren prijs aan. Hierin schuilt dus een voordeel voor den buiten- landschen afnemer. De duurder ingekochte eerste levensbehoeften en grondstoffen, zullen te eeniger tijd een verhooging van de Engel sche kleinhandelsprijzen bewerkstelligen. Wanneer deze verhooging tot volle uiting komt, is niet nauwkeurig te zeggen, maar volgens de laatste Engelsche berichten is niet aan te nemen dat dit proces lang op zich zal laten wachten. Het gevolg is dat het Engel sche volk, zooals men dat pleegt te noemen, duurder gaat leven. Daartegenover staat dat de passieve Engelsche handelsbalans een an der beeld zal gaan vertoon en. De Engelsche kolen en de Engelsche fabrikaten zullen beter op de wereldmarkt kunnen gaan concur- reeren en aangenomen mag worden, dat de uitvoer dier producten uit Engeland zal toe nemen. Dat proces zal binnen zeer afzien- baren tijd tot uiting komen. Daarnaast staan een tweetal feiten van het oogenblik. De door de Engelsche industrie aangegane schulden in Ponden worden op voor haar voordeelige wijze geliquideerd. Daartegenover staat dat buitenlanders, die geld uit Engeland hebben geleend een dergelijk voordeeltje weten te bemachtigen. Of Engeland tenslotte daarvan een voordeel of een nadeel zal hebben, is alleen te beoordeelen aan de band van vol ledige gegevens, waarbij niet uit het oog ver loren mag worden, dat naast de verminde ring der Engelsche vorderingen op het buiten land een vermeerdering staat der Engelsche schulden, voor zoover die in Ponden zijn uit gedrukt. Zoodra de Engelsche, kleinhandelsprijzen op het hoogere niveau zijn gekomen, krijgt de waardedaling van het Pond nog een an dere beteekenis. Dan immers treedt een loon daling in van 20 pet. welke zich nog sterker accentueert voor hen wier inkomen reeds met 10 pet. is verminderd. Voor die groep is deze waardedaling een dubbele loondaling. Nog funester wordt de positie van groote groepen der bevolking, als weduwen en weezen oorlogsinvaliden, werkloozen enz. die voor de harde werkelijkheid zullen komen te staan, dat zij zich in hun uitgaven sterk zullen moeten bekrimpen. In de Vrijdag jl op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gehou den bespreking is deze uiterst netelige kwestie ter sprake gekomen. Maai* dezelfde moei lijkheden welke voor den uitvoer onzer land en tuinbouw, zoomede zuivelproducten be staan, gelden evenzeer voor onze industrieele voortbrengselen, voor zoover die in Engeland worden afgezet. De noodkreet der wollen- stoffemndustrie, het stopzetten van den uit voer van visch naar Engelnad zijn er slechts enkele symptomen van. De bestaande toe stand veroorzaakt voor deit uitvoer van tal van Nederlandsche producten een dubbel risico. Naast het gewone handelsrisico komt nu de onzekerheid van den koers van het Pond. Vandaar dat er tal van stemmen op gaan om den koers van dit betaalmiddel te stabiliseeren. Het denkbeeld is geopperd om de Regeering of de Regeering met de orga nisaties van belanghebbenden ieder voor een zeker percentage het agio of disagio, dat het Pond in werkelijkheid ten opzichte van een pader vast te sleden koers doei, voor haar rekening te doen nemen. De mogelijkheid daartoe te geraken zal nader onderzocht wor den. De bestaande toestand doodt of tempert de ondernemingslust in zeer sterke mate. Het vertrouwen is geschokt, men weet niet meer waar men aan toe is. Bij een gestabiliseerden koers kan dat vertrouwen grootendeels terug- keeren; men blijft dan alleen staan voor het normale handelsrisico. Dat alles is evenwel toekomstmuziek. Velen staan op dit oogen blik reeds voor groote moeilijkheden. Is de exporteur op Engeland verplicht zijn afge sloten contracten na te komen en kan de Engelsche kooper volstaan met betakng in gedeprecieerde Ponden? De meeningen daar over verschillen. De Kamer van Koophandel te Londen heeft het standpunt ingenomen, dat dergelijke contracten wel nagekomen moeten worden en is zelfs van plan een z.g. zwarte lijst aan te leggen van die firma's welke weigerachtig zijn de eontractueele ver plichtingen na te leven. Dit probleem is er een van tijdelijken aard. waarbij de beslis sing wel in eerste instantie op juridisch ter rein zal liggen. Dat onder dergelijke omstandigheden een uitweg gevonden moet worden begrijpt men. Des te meer klemt dit nu Duitschland hoe langer hoe meer als afzetgebied voor onze Nederlandsche producten verloren gaat. Onze hoop was toen in de eerste plaats gevestigd op Engeland. Die hoop dreigt wreedelijk ver stoord te worden. MOLLERUS. Nog eens „De Zwarte Lijst". Te Amsterdam werd een vergadering ge houden van belanghebbenden bij den export naar Engeland en andere landen, waar ge woonlijk in ponden-valuta wordt gefactu reerd. In deze vergadering is in het bijzon der de aandacht gevestigd op de vatting, dat men bij het afsluiten der contracten in Pon den Sterling, bedoeld heeft Ponden Goud, en derhalve geen genoegen genomen be hoeft te worden met betaling in andere Ponden. Het Persbureau Vaz Dias heeft zich tot nadere informatie gewend tot Mr. Jaap van Gelderen, die de actie waarvan hier sprake is, heeft ingeleid. Mr. van Gelderen zei dat, wat het stand punt van verschillende Engelsche Kamers van Koophandel betreft, deze lichamen zelfs onomwonden te kennen hebben gegeven, een .zwarte lijst" te zullen aanleggen van die firma's en instellingen, die daarover anders denken. Echter is tegenover een werkelijk eensge zind standpunt een „zwarte lijst" van gee nerlei beteekenis, daar deze van zelf niet meer „zwart" is, als allen daarop staan. Nu wordt in het bijzonder aan de firma's en instellingen, die met mij een ander stand punt innemen, verweten, dat zij hun con tracten niet zouden willen nakomen. Dit nu is een ernstig misverstand, dat moet worden rechtgezet. De betrokkenen denken niet aan contractbreuk, integendeel, zij willen volop aan hun verplichtingen voldoen en de goe deren leveren, die zij volgens contract te leveren hebben. Slechts willen zij. dat ook hun wederpartij bij de betaling die presta ties levert, die zij bij contract heeft toege zegd, in het bijzonder dat zij betaalt in de overeengekomen valuta, niet in een andere. Toen de contracten gesloten werden was een Pond (nog afgezien van de goudclausule, die in de toevoeging „sterling" lag opgesloten) krachtens de Wet de beschikkngsmacht over een bepaalde hoeveelheid goud van een be paald gehalte. Na 21 September is een Pond, eveneens krachtens de Wet, dat niet meer, doch heel iets anders. Juist hierom leveren vroegere valtua-misères geen precedenten voor wat thans met het Pond is geschied. TYPHUS DOOR ROOMIJS. Volgens inlichtingen uit goede bron heerscht in Gent een typhus-epidemie,. die onlangs uitbrak in de omstreken van Gent en welke reeds den dood van verscheidene personen tot gevolg had. De epidemie is te wijten aan het nuttigen door de slachtoffers van roomijs, dat met besmet water was ge maakt. MASSALE STERFTE VAN ZWALUWEN. BELGRADO, 2 Oct. (V.D.) Uit Serajewo wordt gemeld, dat in de laatste dagen op de hoogvlakte van Bosnië duizenden doodge vroren zwaluwen worden gevonden, die wegens het plotseling invallen van den win ter vroeger dan gewoonlijk naar het Zuiden zijn getrokken en boven Bosnië in een hevi- gen sneeuwstorm zijn geraakt, waardoor zij gedwongen werden, hun toevlucht op de hoogvlakte te zoeken, waar zij echter even eens door de strenge koude werden verrast. Bü het smelten van de sneeuw werden dui zenden doode zwaluwen gevonden, Onze gulden blijft op pari, De Minister en de Bank Spraken overtuigend zeker. Woorden met die gulden klank, 't Is een reden tot verblijding In een zeer benarden tijd, Die aan al te veel surprises Van een droeve strekldng lijdt. Toen het pond te licht ging worden, Woog men dat hier juist niet licht, Want het pond in heel de wereld Is een kwestie van gewicht. En de zaak werd in ons landje Leelijk in de war geschopt. Als het eens zoo ver moest komen, I2at de gulden zich ontpopt. Wij bevelen hem derhalve In de beste zorgen aan, Van de leiders in den lande Die tot steun hem 't naaste staan. Financiers en economen, De ministerraad voor an. Houdt ons aller pop een gulden, Zorg dat hij niet vallen kan. Doet uw plicht als poppendokters Houdt ze hard en gaaf en rond, Die vermageringsprincipes Zijn voor guldens ongezond. 't Blijve honderd cent per gulden, Want zoo zijn wij het gewend, Zoo blijft, vreemd genoeg, de gulden Op zijn beurt honderd percent. Jongetje en meisje met een bijl gedood. Terwijl de vader op het land werkte. In den nacht van Saterdag op Zondag is in de woning van den landarbeider Dekker aan de Dorpskade te Wateringen een vree- selijk drama voorgevallen. Vermoedelijk omstreeks kwart over drie zijn de twee kinderen van den arbeider, een zesjarig jongetje en een vierjarig meisje, vermoord. Beide kinderen werden de her sens ingeslagen, vermoedelijk met een bijl. Het schijnt, dat dit wapen uit de schuur is gehaald. Voor zoover bekend is was de man zelfs op dat moment niet thuis en was hij naar het op ongeveer 20 Meter afstand ge legen weiland van zijn patroon om de koeien te melken. De Dorpskade is een weg, die van het dorp naar de Zwet loopt. De woning is op onge veer drie kwartier afstand van het dorp ge legen, midden in den polder. De politie heeft alles afgezet en Zondag middag waren nog geen nadere inlichtingen te verkrijgen. 's Nachts te ongeveer half vier heeft de burgemeester aangifte ontvangen dat in de woning van den 29-jarigen H. Dekker aan de Dorpskade twee kinderen waren vermoord. Het zoontje van den heer D. de 6-jarige Aal- dert en het vierjarig dochtertje Harmantine. De burgemeester stelde zich onmiddellijk met de justitie te Den Haag in verbinding en reeds om half zes Zondagmorgen waren op de plaats van de misdaad aanwezig Mr. Blok, Dr. Hulst uit Leiden, hoofdinspecteur Van den Heuvel en inspecteur Woltman. De fotodienst der recherche en de honden brigade waren mede aanwezig. De marechaussee uit Loosduinen en de plaatselijke politie hebben de naaste omge ving afgezet. Gebleken is dat de 31-jarige vrouw van Dekker Zondagmorgen gelijk is opgestaan met haar man die om half drie de koeien is gaan melken op ongeveeT 200 M. afstand van hun woning. Een kwartier later was de vrouw bij den man gekomen om hem het vreeselijk nieuws mede te deelen. De kinde ren werden naast elkaar in het bedje ver moord aangetroffen, het eene met vier won den, het andere met een zeer ernstige wonde. De vrouw heeft verklaard dat zij zich na dat haar man zich verwijderd had. weer ter ruste heeft begeven. Een kwartier later heeft zij de honden hooren blaffen, waarna zij op stond en de verschrikkelijke ontdekking deed. De justitie kon Zondagmiddag nog geen inlichtingen verstrekken. Het onderzoek is nog in vollen gang. De vrouw is naar de Ramaerkliniek in Den Haag overgebracht, terwijl de man bij bu ren onderdak heeft gekregen. Strenge afzetting door de politie. De Crt. verneemt over het voorgevallene nog, dat het gevolg van de afzetting was. dat zelfs de bewoners, die op vrij grooten afstand woonden, niet in staat waren hun huizen te bereiken, terwijl kerkgangers eveneens niet meer terug konden. Een en ander tot groote verontwaardiging van Wateringens bevol king, die zich zoo van een groot deel der ge meente de toegang zag afgesneden. Later op den middag waren de boeren niet in staat hun koeien te gaan melken, omdat alle we gen afgezet waren. Naar het blad van bevoegde zijde vernam werden beide kinderen, die te zamen sliepen, badend in hun bloed in hun bedje aange troffen. het eene kind vertoonde vier vreese lijke wonden aan het hoofd, het andere één diepe hoofdwond. De vader heeft verteld, dat het bij het mel ken nog donker was en bovendien zat hij met de koelen achter een boschje in het land, zoodat hU geen gezicht op de Dorpskade had. De man zal hoogstens tien minuten aan het melken geweest zijn, toen hij zijn vrouw hoorde gillen. Even later kwam zij in hoogst overspannen toestand by hem, met de ver schrikkelijke mededeeling, dat hun beide eenige kinderen dood waren. Op eenigen afstand heett de man de be bloede bijl. waarmede de vreeselijke daad was gepleegd gevonden. Deze bijl was zijn eigendom. Oogenblikkelijk holde hij naar zijn boer Janknegt, die er dadelijk op uitging om den burgemeester te waarschuwen. De vrouw vertelde dat, toen haar man naar buiten was gegaan voor de melkerij, zij we der naar boven ging om nog wat te slapen. De kinderen sliepen toen. Zij was weer inge slapen, toen zij eensklaps gewekt werd door hevig geblaf van hun hond, die beneden lag. De vrouw zeer overspannen. Toen zij haastig naar beneden ging, trof zij daar de kinderen dood aan. Volgens haar verklaringen, die in hoogst overspannen toe stand werden afgelegd, had zij niemand ge zien. Inmiddels was de vrouw zoo overstuur ge raakt, dat de Justitie overbrenging naar de Ramaer-klinieken te Loosduinen noodzake lijk achtte. Er zou ook eenig geld vermist zijn, circa f 30, doch hieromtrent bestaat geen absolute zekerheid. Omtrent de motieven en de(n> dader (s) tastte men 's middags nog in het duister, hoewel verschillende geruchten de ronde deden. Sinds een klein jaar woonde het echtpaar Dekker, nog jonge menschen, de man 29, de vrouw 31 jaar. in Wateringen. Zij kwamen uit Drente en leidden 'n oogenschijnlijk rus tig leven. Naast hen woonde vroeger een an dere boerenarbeider, ook in dienst van den boer Janknegt, eigenaar van de twee huis jes, die samen één geheel vormen. Vreemde omstandigheden. Er gebeurden echter achtereenvolgens vreemde dingen bij den anderen arbeider. Zoo werden op onverklaarbare en nooit op gehelderde wijze de ruiten ingegooid. Een anderen keer vond hij al zijn kippen met af gesneden hals in de sloot, zoodat hij het maar raadzaam vond om te verhuizen en zoo stond de woning naast Dekker sinds eenigen tijd leeg. Verder vernam het blad, dat de vrouw van Dekker dikwijls zeer zonderling deed, zoodat het onderzoek der Justitie ook in deze rich ting gaat. In andere richtingen wordt evenwel ook gezocht, en de politie van alle omliggende gemeenten is gewaarschuwd om uit te zien naar verdachte personen. In een politie-ra- diobericht werd gezegd, dat de dader met bloed bespat moet zijn en vermoedelijk door den hond gebeten is. Er moeten de vorige week nog landloopers aan de deur van Dekker geweest zijn, die om geld en brood vroegen en daarbij dreigend zouden zijn opgetreden. De vrouw van Dekker had hun toen brood gegeven. Volgens verklaringen van den vader der beide kinderen, Dekker, zou hij het uitge sloten achten, dat in den korten tijd. dat hij zijn huis had verlaten, iemand naar bin nen was geslopen om den dubbelen moord te plegen. MUSSOLINI GROOTVADER GEWORDEN. Italic's premier, Benito Mussolini, is op 48-jarigen leeftijd grootvader geworden. Zijn oudste dochter Edda, die gehuwd is met graaf Galeazzo Ciano, heeft te Sjanghai het leven geschonken aan een zoon. De graaf, die Italiaansch zaakgelastigde in China is. is een zoon van Mussolini's ouden vriend, ad miraal Ciano. die thans a's minister van Verkeersmiddelen deel uitmaakt van het Ita- liaansche kabinet, aldus ,De Tel." Naar verluidt zal de jonggeborene Benito worden genoemd naar zijn vermaarden groot vader. MIJNGANG IN HINDENBURG INGESTORT. 11 man ingesloten. LATER GERED. HINDENBURG. (Bovensilezië). 4 October (V.D.) Zondagmorgen tegen half drie is de 311 M. mijngang van de Concordiagroevc over een groote lengte ingestort. Elf mijn werkers die hier hun arbeid verrichtten werden geheel van de buitenwereld afgeslo ten. Direct werden de bergingswerkzaamheden aangevangen. Tot den middag bleven deze zonder resultaat. oZnder onderbreking wer den deze voortgezet. Na urenlange pogin gen is het tot slotte Zondagmiddag gelukt drie mijnwerkers levend en zonder verwon dingen te bergen. Over het lot der overigen was men zeer bezorgd, aangezien er nauwelijks meer hoop bestond dat deze levend zouden kunnen worden geborgen. Pas na een onafgebroken arbeid ge durende twaalf uren werden de bijna boven- menschelijke pogingen der reddingskolor.ne met succes bekroond. Tegen drie tiren gelukte het ook de overige acht mijnwerkers geheel ongedeerd te bergen. Dc daling van het Engelsche pond en de reactie in ons land Een algemeene bc- schouuing van den secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel. (Ie blad, le pag.X Dc Handels- cn Landbouwbank. Dc ge vraagde surséance van betaling. (le blad, 2e pag.)' Het crisis-congres der S.D.A.P. cn van het N.V.V. (le blad. 3e Dag.) Vreeselijke kindermoord in de gemeente Wateringen. Twee kinderen het slacht offer. (le blad, Is pag.)' Ernstige ongeregeldheden in Bclgic. Strijd tusschen Vlamingen en Franskiljons. (2e blad, le pag.X Opnieuw gevechten in China? (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Niet naar Los Angelos. (le blad le pag.,» (Laatste berichten 2e pag. le blad.)1 MUZIEK. Dc recensies van Fritz Hirsch operette, Walzer aus Wicn cn van het Zondagmiddag concert der H O.V., zullen in ons nummer van morgen worden opgenomen. GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG BOVEN ROME. ROME. 4 October (V.D.) Zaterdagavond is een geheimzinnig vliegtuig boven Rome waargenomen, dat in het bijzonder in do arbeidersbuurten anti-fascistische procla maties en pamfletten uitwierp, waarvan een de „tien geboden" bevatten ter verkrijging van een vrij Italië. Namens het directorium van een mysterieus© nationale actie werden de lezers der procla maties opgewekt niet meer deel te nemen aan fascistische demonstraties, geen dagbladen meer te koopen, niet meer te rooke.n. omdat het tabaksmonopolie van het fascistische regiem per jaar 3 milliard lire opbrengt, noch met, woorden, noch met daden het regiem te verdedigen, de leden van het regiem to boycotten, een passieve weerstand te bieden aan fascistische oproepen, proclamaties te verspreiden, een groep beproefde vrienden te vereenigen en tenslotte te vertrouwen op de vrijheid van Italië. DE FINANCIEELE CRISIS EN DENEMARKEN. „HANDELSBANKEN" IN MOEILIJKHEDEN. KOPENHAGEN. 4 October (V£>.) De grootste der drie leidende Dcensche banken, „Handelsbanken", is in moeilijkheden geraakt tengevolge van de jongste economische ont wikkeling. De Nationale Bank heeft toegezegd bij een eventueele onttrekking op grooten schaal van gelden, ..Handelsbanken'" te zul len steunen door het beschikbaar stellen van een belangrijk bedrag, dat voorziet In de behoeften van de bankinstelling. HAARLEM, 5 October. Niet naar Los Angeles. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in zijn jaarvergadering besloten, niet naar Los Angcle6 te gaan. Geen enkele Nederland sche sportsman of sportswoman, athlcct of athlete, zal er zich dus vertoonen. Zelfs onze nationale Zus Braun met haar schier even nationale Ma wordt niet afgevaardigd. De crisis draagt de schuld. Het N O C. had een ton noodig. De regeering wou die ton niet geven. Verkoop van Olympische zegels werd niet toegestaan. En de bekende verloting is mislukt, tengevolge van onvoldoende belang stelling bij het publiek. Wie loten heelt ge nomen zal zijn geld terug krijgen. Het N.O.C. vindt het niet „oirbaar" verdere pogingen te doen, en geeft het op met Los Angeles. Ik geloof dat dit een heel verstandig be sluit is. Die ton kan in tijden als deze Inder daad voor belangrijker doeleinden gebezigd worden. Het is misschien niet erg hartelijk tegenover de Amerikanen, die in 1928 met zulk een leger van deelnemers in Amsterdam verschenen. Maar er was toen geen wereld crisis. en bovendien kunnen de Amerikanen zich financieel iets meer veroorloven dan wij. Iets. Ik zeg het erg zacht. Gezien het verloop van de crisis is er geen twijfel aan dat vele Europeesche naties zul len besluiten, niet aan de Spelen te Los Angeles deel te nemen. Behalve te ver weg en te tijdroovend zijn ze nu bovenal veel te duur. Misschien zullen ze tenslotte heelemaal niet doorgaan. Wat. den opzet betreft: Ik geloof dat vóór de eerstvolgende spelen besloten zal moeten worden, om den boel anders te organlsceren en van dien mallen ongelijksoortlgen strijd tusschen naties af te zien. Een wereldkracht meting der beste athleten en sportsmen heeft natuurlijk, ais sublimatie van alle kracht metingen op dit gebied, zijn waarde en betee kenis. Maar de eerste voorwaarde moet ten allen tijde zijn: gelijke kansen. En daar is geen sprake van. Eigenlijk heeft geen enkele natie een redelijke kans tegenover de 48 Ver- eenlpde Staten van Noord-Amerika, die ge zamenlijk hun beste vertegenwoordigers aan wijzen. Mochten ooit de Verecnicdr Sta ton van Europa werkelijkheid worden, dan zou zooiet.s als een gelijkwaardige tegenstander zijn ontstaan. Overigens ligt de oplossing niet in die richting. Het heele nationale syslecn*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1