DROSTE'S KREYMBORG PUSË VERPLEEGSTER CACAO INGEZONDEN Barrevoetestraat 9-11 IDE LAAT ENGELSCH Kreymborg Coupe Maak Uw jongens blij AUTO-STALLING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 6 OCTOBER 1931' Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ZATERDAG AANSTAANDE! DE GROOTE COLLECTEDAG! Hoe verdeeld, of, mischien beter gezegd, hoe gesplitst ook ons Nederlandsche volk in allerlei schakeeringen van partijen, enz. ook is, dit staat onomstootelijk vast, dat ons volk uitmunt over de heele linie in een hoogge stemd gevoel van liefde voor den lijdenden en in bangen nood verkeerenden evenmensch Die prijzenswaardige en buitengewone lief de uit zich constant door, dag in dag uit, in een zich persoonlijk geven met alle toewij ding en zorgen, waarover men maar kan be schikken, om dat lijden en dien nood te ver zachten en te lenigen. Maar de climax van dien liefdadigheidszin onzer Nederlanders wordt wel bereikt, wan neer een nationale ramp ons vaderland, of een gedeelte daarvan, teistert, onverschillig welk het is. In normale tijden werken onze liefdadig heidsinstellingen constant door om hare lief dotaak te volbrengen en tot deze instellingen mag zeer zeker op een der eerste plaatsen gesteld worden de bij allen zóó sympathieke vereeniging: „Het Nederlandsche Roede Kruis". Wij zullen dit jaar zoo goed als buiten be schouwing laten, nu alle actie, zóó prijzens waardig, staat in het teeken der heerlijke vredesgedachte, tenminste bij hen, die het oprecht en eerlijk wel meenen met de geeste lijke en materieele goederen der menschheid, wat het Roode Kruis beoogt te doen, wan neer ons vaderland, wat God verhoede, in eeh onmenschelijken Oorlog zou gewikkeld en betrokken worden, om ook dan haar taak te vervullen en hulp en lafenis te bieden aan de mannen onzer Nederlandsche vrouwen, aan de kinderen onzer Nederlandsche ouders, allen in krijgsdienst. Maar buiten dezen aan alle niet-combat- tanten, rustig bij hun haardsteden vertoe vende burgers, die in toekomstige oorlogen, zoo goed als zeker, met de verschrikkelijkste gifgassen, wellicht nog véél erger dan in den jongsten wereldoorlog zullen worden bestookt over die verantwoordelijke taak, welke op dat gebied en in dien bangen tijd laten wij er maar niet aan denken voor het Roode Kruis is weggelegd, wij zeiden het reeds, daar zullen wij deze week maar niét over spreken. Met weerzin in het hart zal iedere echtge- noote, ieder ouderenpaar, ieder anti-militair, ieder anti-oorlogsman en zijn wij dat niet alleen? wanneer het blijkt, dat dit onaf wendbaar is, zich deze verschrikkelijke taak, het Roode Kruis toebedeeld, kunnen voor stellen, hoe vaag ook, maar dan toch ook te gelijk met een gevoel van innige dankbaar heid, dat ons Nederland toch nog een orga nisatie bezit met duizenden leden en wer kende leden die bereid zijn in die bange dagen, op gevaar van eigen levensbehoud, hulp te gaan brengen aan lijdenden en ge wonden. Wij zullen in een volgend artikeltje even wel alléén spreken over het liefdewerk van het „Roode Kruis" dat deze vereeniging con stant. door verricht in normale, dat zijn „vre destijden". Ten einde dit loffelijk werk naar behooren te kunnen verrichten, houdt zij a.s. Zaterdag haar jaarlijksche collecte in onze stad. En Haarlem, om haar liefdadigheid be kend, gevoegd bij een sprankje van zelfzucht, want het werk van het „Roode Kruis" kan in de toekomst ieder individueel gelden, zal haar ook dit jaar, ondanks de tijdsomstan digheden, wederom helpen. Doch, dames en heeren van Haarlem, al staan nu alle stadgenooten klaar om hun be scheiden offer te storten, de vereeniging heeft u noodig om met uwe offerbussen ge reed te staan. Geeft u dus spoedig op aan het adres der Vereeniging: Roode Kruis, Kenaustraat 9. Het geldt hier geen werk van standen! Het is een werk ten bate van het heele Nederlandsche volk! Het is een Nederlandsch en speciaal een Haarlemsch werk! Maakt u zich over de heele linie voor dezen éénen dag nuttig! (Onderstaande berichten zijn reeds in een 'deel van de vorige oplaag opgenomen DAMMEN. Om het Wereldkampioenschap. NabescKouwing. De groofce strijd is gestreden en Frankrijk's kampioen, de Parijschen grootmeester Marius Fabre, is wereldkampioen gewordenten minste de Fransche Dam bond heeft den wereldtitel aan Fabre toegekend. Niettegenstaande het bekende boycot van den Ned. Dambond, waardoor niet alleen de titelhouder Springer, doch ook de overige Nederlandsche meesters niet aan dit toumooi mochten deelnemen en aan dezen wedstrijd voor ons Hollanders alle bekoring ver loren ging, heeft dit to urnooi toch een bij zonder vlot en spannend verloop gehad. Den Necierlandschen Dambond zal men moeilijk eenig verwijt kunnen doen, want uit dam- politiek oogpunt kon men niet anders han delen. De feiten zijn te bekend om deze nog maals de revue te laten passeeren. Wij betreuren het echter, dat hierdoor aan de Nederlandsche spelers de gelegenheid werd ontnomen om zich met hun Fransche vrien den te meten; wij zijn ervan overtuigd dat de Hollandsche deelneming aan dit tournooi een bijzondere fleur zou hebben gegeven, te meer ook omdat aan dit tournooi voor het eerst in de damgeschiedenis Zwitserland of ficieel vertegenwoordigd was en ook België, wanneer het bestaande conflict tijdig tot een oplossing was gebracht, zou hebben mede gedongen. Thans hebben de Franschen wel een te gemakkelijke overwinning behaald en feite lijk zonder strijd den titel aan Holland af handig gemaakt. Wanneer wij de verrichtingen der deel- pemcrs eens nader, beschouwen, dan moet onmiddellijk worden toegegeven dat in dit tournooi werkelijk de sterkste gewonnen heeft. Reeds van de eerste ronden af heeft Fabre de leiding gehad en is feitelijk door de overige deelnemers niet ernstig bedreigd geworden. Alleen in de voorlaatscte ronde zag het er voor Fabre een oogenblik donker uit. De jonge Poolsche meester Raichenbach, die enkele jaren geleden te Parijs kwam wonen en daar met het damspel kennismaak te, leverde kranig werk door Fabre zijn eerste en eenige veriiespartij te laten boeken. Hier door werd de laatste ronde onder .hoog spanning" gespeeld en wist Fabre met het kleinst mogelijke verschil (slechts één punt boven Bizot) den titel te behalen. Behalve in de partij tegen Raichenbach, heeft Fabre feitelijk in geen enkele partij moeilijkheden ondervonden. Bizot neemt een eervolle tweede plaats in, doch heeft er zwaar voor moeten vechten zwaarder dan Fabre voor den titel. Ook Bizot moest in den zestienjarigen Raichenbach zijn meerdere erkennen. Ons leek het toe, dat Bizot in dit tournooi zijn ouden vorm niet heeft kunnen terugvinden. Weiss, die eens twintig jaren achtereen den titel van wereldkampioen heeft gedragen (18921S12) heeft zich van zijn slecht resul taat in Amsterdam (1928) zeer eervol her steld. Met slechts twee punten achter Fabre en één punt achter Bizot legde hij beslag op den derden prijs. Na een slecht begin, heeft hij de 64-jarige zich schitterend hersteld. In den strijd tusschen routine en jeugd heeft hij dikwijls gezegevierd en met onweerstaanbaar élan zich door de moeilijk heden heengeslagen. Hij is en blijft nog steeds de „vuurwerkspeler" van veertig jaar geleden met wien men nog terdege rekening moet houden. Raichenbach's resultaat heeft een bijzon deren indruk achtergelaten. Twee jaren ge leden emigreerde hij uit Polen naar Frank rijk en vestigde zich met zijn ouders te Parijs. Een jaar geleden ongeveer begonnen Raichenbach's damtalenten zich te ont plooien en ontdekte men in hem meer dan bij zonderen aanleg. Dank zij zijn voortdurenden omgang met de Parijsche grootmeesters bereikte zijn spel een ongekende hoogte. Zijn buitengewone aanleg paart hij met een enorm diep-zien in de partij en een.zeldzaam combinatie-ver mogen. Algemeen ziet men in. Raichenbach den toekomstigen wereldkampioen. Gebrek aan wedstrijdroutine speelde hem nu nog parten. De Chineesche student King is minder geniaal, doch daarentegen bijzonder flegma tiek en onverstoorbaar kalm. Zijn grootste kracht is de theorie, welke hij tot in de per fectie kent, doch in de praktijk faalt hij wel eens. De meeste verbazing heeft wel het resul taat van den Marseillaanschen meester Garoute gewekt. Ondanks zijn 76-jarigen leef tijd beheerscht hij het spel nog volkomen, al doen zich aan het einde der partijen sporen van vermoeidheid voelen. Dat hij zoo'n fraai resultaat behaalde, dankt hij aan zijn enorme routine. Boissinot, Frankrijk's meest beroemde pro blemist, is tegengevallen. Eigenaardig is het dat hij, die op probleemgebied de meest ver rassende studies leverde, in de praktijk zoo gefaald heeft. Fayet, de studie-vriend van King, beiden leerlingen van den Franschen meester Dr. Alfred Molimard, dankt zijn matig resultaat aan zijn weinig physieken weerstand. Zijn buitengewone zenuwachtigheid speelde hem herhaaldelijk parten. Wij gelooven dan ook niet dat hij ooit in toumooien van beteekenis een belangrijke rol zal vervullen. De beide Zwitschersche deelnemers Vuille en Poiroux waren de „hekkensluiters", doch hun spelkracht is niet zóó slecht als het scoringbord heeft aangewezen. Vooral Poiroux heeft een zeer soliden stijl van spelen. Wat de organisatie van het tournooi be treft, hiervoor niets dan lof. Inderdaad was hierop niets aan te merken. Voldoening vermocht tenslotte nog de mede deel ing van den secretaris van den Fran schen Dambond, Ir. Sonier, aan het einde van het tournooi aan de pers gedaan, cat de Fransche Dambond pogingen in het werk zal stellen een match tusschen Fabre en Springer tot stand te brengen met als in zetden wereldkampioenstitel. Men beschouwt dus blijkbaar ook in Frank rijk Fabre niet als den officieelen wereld kampioen.... of ziet men eindelijk in dat men tegenover Nederland nog wat heeft goed te maken? Wanneer dit inderdaad het geval is. dan heeft het afgeloopen tournooi .tenslotte niet voor niets plaats gehad. Wij zijn ervan overtuigd dat zoowel de Fransche als de Hollandsche damspelers een dergelijke oplossing zouden toejuichen, want vooral de Fransche spelers hebben een hekel aan politiek en zouden niets liever zien dan een ongestoorde samenwerking tusschen de beide bonden. VOETBAL Tramvogels 2JoKez-comb. (3-2) Tramvogels speelde het eerst met wind mede, doch waren niettemin in de minder heid. Johez vond echter de Tramvogels- achterhoede in goede conditie, zoodat men slechts eenmaal tijdens dit overwicht het net kon vinden. De linksbuiten der Gelen kreeg spoedig een kans en schoot hard in. Dc Johez-doelman stopte het. leder wel, doch juist achter dc lijn, zoodat dc partijen weer op gelijken voet kwamen, met welken stand ook rust kwam (11). Na doelverwisseling verwachtte men alge meen een overwicht van Johez. doch het ging heel anders: de Tramvogels kwamen nu het meest in het offensief. Reeds spoedig had de middenvoor der Gelen succes met een zacht schot in het uiterste hoekje van het doel (12). De partijen gaan dan eenigen tijd goed tegen elkaar op; het gelukt den Tramvogels- middenvoor. in deze periode den stand op 31 te brengen uit een zeer goed doorge- speclden bal. Johez geeft niet op en werke lijk op bijzonder fraaie wijze ziet haar links binnen zijn harde werken beloond (32). T. O. P.Tasman (99) Bovengenoemde wedstrijd, waarvoor een zilveren tak en bekertje beschikbaar waren gesteld, werd Zaterdagmiddag gespeeld op het nieuwe Sportpark aan den Meerweg te Heemstede. Rust kwam met 31 en het ein de met 99. Besloten wordt te loten, waarbij T.O.P. de i gelukkige is, en Moeder mag een toensch doen, dan is haar eerste in geving: „De beste haard die er bestaat". Het is duidelijk, dat zij een Jaarsma bedoelt. OUDE GRACHT 30 (JId(>Q$k cfniek! MOOI, STERK en VOORDEELIG zijn onze RECLAME DAMESKOUSEN. Enkel zijde of zijde met fil. Probeert U eens één keer één paar. U zult tevreden zijn! De prijs per paar is slechts CT. 74 Door Muzlokonderwijzeres Piano- en Orgellessen aangeboden. Br. no. 97S6 bur. van dit blad. 5 v. eerstbeginn., priv.les tegen ge- reduc. prijs. Br. Zandv.laan 59. Hebt gij ongedierte? Wij zuiveren uwe woning ee~ voudig en afdoende. Br. no. bur. van dit blad. EIKEN DAMESBUREAU f 35.- Divan, verstolb. 13.50. Massief eiken slaapkamer 9S. 4 stoelen 2 crapauds, eiken 65. J. Mulder. I.cldsebestraat 60 RIJWIELKOOPJES Fongcrs 1ste soort hecrenrljwlel Raleigh als nieuw dames- en hocrenrijwlel. Burgers prima da mesrijwiel 2 7. DE KAMPIOEN Kruisstraat 20. 6 Geef hun zoo'n mooie jan met Kreymborg-coupe. U ziet hen toch graag beter gekleed! De elegante vlotte modellen der Kreymborg-coupe zijn niet te evenaren. Verlaagde prijzen. Ziet onze etalages. GROOTE MARKT 1-7 CENTRUM STAD - PARKLAAN. Elke auto in afzonderlijke, afgesloten box. 12.50 per maand. Adres: Nieuwe Gracht 74. 20 Er is geen brandstoffengebruik zoo gering dat ze den gebruiker niet een begeerenswaardige cliënt zou maken voor den Brandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD" van N. H. WISSE, Aelbertsbergstraat 11, Telef. 14164. Elke gebruiker of gebruikster is voor N. H. WISSE een cliënt van beteekenis, en ook de kleinste order wordt uitgevoerd met de zorgvuldige toewijding welke voor de leveringen van N. H. WISSE reeds spreekwoordelijk begint te worden- JQ Men kan een zit-slaapkamer verbeteren tot een werkelijke zitkamer, en een werkelijke slaapkamer, door er een opklapbaar ledikant in te plaatsen, in plaats van een gewoon ledikant Het opklapbaar ledikant biedt een even aangename slaapplaats als een normaal ledikant, terwijl het op geklapt zijnde, achter een gordijn verdwijnt en er een meubel overblijft, dat bedriegelijk veel op een boeken kast gelijkt. Opklapbare ledikanten levert RANDOE met matras sen, waarop men heerlijk slaapt, tegen bescheiden prijzen. 50 RANDOE N.V. Meubelfabrikanten, GIERSTRAAT 16—22—24, Telefoon 10342.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11