De daling van het Pond Sterling. Het woord is aan... Los Angeles. Het Belangrijkste. Ned. Handels- en Landbouwbank te Haarlem. 49e 'Jaargang No. 14810 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 6 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD ^PRo^r™ooM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. ROBERT peereboom ABONNEMENTEN: per weck 0.275$, per maand ƒ1.20. per 3 maanden f 35714, franco per post 3.8754, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: oer week 0.05, per maand f022, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.725$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10606 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer 0J5. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentje* (iederen dag) 13 regels 0.30. elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50—, Elke ande vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De gevolgen voor de zuivel-export. Een zware slag voor den Nederlandschen tuinbouw. Vandaag ontvingen wij van gezaghebbende zijde weer eenige mededeelingen van de ge volgen van den val van t Pond Sterling. Aller eerst een oordeel uit Den Haag, daarna de meening van den directeur van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Neder land, den heer Valstar, en vervolgens eenige mededeelingen van het Tweede Kamerlid, den heer Chr. v. d. Heuvel. De Zuivel. Over den invloed van de depreciatie van het Pond Sterling op den uitvoer van melk producten vernemen wij van vooraanstaan de zijde uit den kring van dien exporthandel het volgende: De handel van melkproducten moet ver deeld worden voornamelijk in die van boter, kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder. Wat de eerste drie producten betreft, dit zijn geen consignatie-artikelen. Al is de han del in deze product-en vrij regelmatig op Engeland, hij is toch niet van dien aard, dat op termijn verkocht wordt. De expor teurs hebben natuurlijk schade geleden door de daling van het pond sterling, maar dit als behoorende tot het risico van den han del, zelf gedragen. Er was verkocht In ponden en dus meen den zij, dat het niet anders kon, dan ook in ponden de afrekening te accepteeren. In den melkpoederhandel komt 't nog al eens voor dat contracten op termijn zijn afgesloten, met de daaraan verbonden lang durig werkende financieele nadeelen. Sommige der condens-fabrieken zijn krach tig, andere minder. Hoe dit zij, er wordt reeds onderling overleg gepleegd over e.v. te nemen maatregelen ten einde de nadeelen tot zoo gering mogelijke proporties terug te bren gen. Zoowel wat boter als wat kaas betreft, is Engeland hoewel natuurlijk altijd nog een goede klant niet het voornaamste afzetgebied. Die moeten gezocht worden in Duitschland, Zwitserland, België en Frank- krijk. Elke klant moet uiteraard „verzorgd" worden en dus ook zal men alles doen, om wat er van de Engelsche markt te behouden is, te behouden. Het voornaamste nadeel van de daling van het Pond Sterling is dan ook niet een directe werking, maar een indirecte. Men weet, dat Denemarken onze grootste concurrent is op de botermarkt. Welnu: de Deensche munteenheid heeft de daling van het pond sterling getrouwelijk gevolgd. Niet alleen dus, dat- Denemarken daardoor in Engeland gemakkelijker kan concurreeren de verhouding tussc'nen Pond Sterling en Deensche Kroon is aan die tusschen Pond en Hollandschen gulden ver vooruit gekomen de prijszetting op de wereldmarkt wordt ei beduidend nadeelig door beïnvloed. Dene marken kan op de wereldmarkt goedkooper leveren en drukt daar^por de prijs, wat oogenblikkelijk zijn invloed heeft op den Nederlandschen export. Dit alles wordt dan neg onderstreept door het feit. dat Engeland de toonaangevende botermarkt is, Engeland met zijn gedeprecieerde valuta. Men zag dan ook gebeuren, dat de prijs van de boter daal de van f 2.32 op f 2.20 per K.G. Door de daling van het Pond Sterling kreeg Denemarken on gemerkt een uitvoerpremie. Ook in den handel in melkproducten ont wikkelen de dingen zich verre van gunstig Vooral waar die exporthandel niet „dik zit" in reserve-exportgebieden. Deze zijn niet voor 't grijpen. Na de beperkingen, die Duitschland aan legt. na de beperking zeer on-langs van het invoercontingent in Frankrijk Duitschland en Frankrijk behooren tot de groote afzetge bieden heeft de daling van het Pond Ster ling indirect voor den Nederlandsche export opnieuw een hinderpaal in den weg gesteld waaraan door directe maatregelen heel wei nig te doen is. T.a.v. den kaasexport moet nog vermeld worden, dat dit product eventueel gunstiger marktvoorwaarden beter kan afwachten, dan b.v. boter. Het is een product, dat beter be waard kan worden uiteraard. Hier werken marktinvloeden geleidelijker en hier zijn ze beter op te vangen. Wat den export van eieren betreft ook deze ondervindt groot nadeel van de daling van het pond sterling. In tijden als deze wer.kt soms wat op zich zelf uitmuntend is. nadeelig op den export in. Wij bedoelen het Rijks kwaliteitsmerk op eieren, voorzien van een datumstempel. De Nederlandsche export is vooral kwaliteitsexport. Het datum-stempel nu heeft in deze tijden inplaats van een stimuleerenden een drukkenden invloed. Onze eieren kunnen thans zeer bezwaarlijk con curreeren en wanneer buitenlar.dsche im porteurs in andere landen, aldaar eieren van eenige dagen oud nog gemakkelijk ver- koopen. verhindert het Nederlandsche datum stempel den verkoop van dikwijls verschere ^c.en, dan de zooeven genoemde. De Nederlandsche tuinbouw De heer Valstar schrijft ons: Het besluit der Engelsche regeering om tijdelijk den gouden standaard op te hef fen en de daarop gevolgde „sprong in het duister" van het Engelsche betaalmiddel zou voor den tuinbouw de zwaarste slag ge weest zijn in dit jaar van rampen en tegen spoeden, indien de val van het pond ge komen was in het hoogseizoen van onzen export. Het seizoen van den export van tuinbouw producten naar Engeland loopt ten einde, met uitzondering van het belangrijke artikel de druif, waarvan in de komende weken nog een belangrijker export, speciaal naar Enge land moet plaats hebben, en van de tomaat, waarvan nog een betrekkelijk belangrijke:, export gedurende de maand October plaats vindt. Ook de export van uien en aardappelen' naar Engeland is van belang, maar deze producten kunnen worden bewaard, zoodat de export kan worden verschoven tot de omstandigheden gunstiger zijn. De export van druiven en tomaten echter moet door gaan, den ongunstig geworden toestand ten spijt. De grootste moeilijkheid van den val van het pond zit in de geschapen onzekerheid. De handel op Engeland geschiedt in ponden, waarvan de waarde niet vaststaat, zoodat iedere) vaste basis ontbreekt. Die onzekerheid is een geweldige belemmering voor een nor maal handelsverkeer, omdat niemand de waarde kan nagaan van het Engelsche geld op het oogenblik van afrekening, welke in den regel 8 a 14 dagen na de levering plaats vindt. Dat om*;r deze omstandigheden de handel voorzichtig is, is verklaarbaar. De vlotte han del op Engeland, zij het dan voor lage prij zen, heeft plaats gemaakt voor een groote terughoudendheid, die zich uitdrukt in de prijzen. Vergeleken met het vorige jaar is de prijs van de druif op dit oogenblik gedaald met 20 pet. Dit is een afbraakprijs, die ligt be neden den huldigen productieprijs. Maar wat staat den kweeker te doen? Hij moet verkoopen. Wel zal het gevolg dezer lage prijzen ongetwijfeld zijn, dat het op slaan in koelruimte grootere afmeting zal aannemen dan het vorige jaar, toen dit ook al groot was. Of het gaan „hangen aan den laats ten galg" voordeel zal opleveren moet worden afgewacht. Het is een kans, al lijkt zij niet groot. Indien wij, hetgeen het vorige jaar in de koelruimte was opgeslagen normaal mogen noemen, dan moet er bij worden opgemerkt dat reeds toen een belangrijk gedeelte dier koeldruiven moest worden geëxporteerd. Daar te voorzien is, dat de koersschomme lingen van het pond nog wel wat zullen aan houden. blijft alles zeer riskant met voor den kweeker, als man. op wien alles wordt afgewenteld, bedrijfsverlies, waarop hij niet had gerekend en die hij ook niet meer dra gen kan. Hier geldt de regel: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Donker perspectief nog meer versomberd. De heer Chr. v. d. Heuvel schrijft: De Redactie vroeg mij mijn meening te wil len schrijven over de invloed welke de daling van het Engelsche betaalmiddel zal hebben voor onzen land- en tuinbouw. Slechts zeer gereserveerd wensch ik mij hierover uit te drukken. Reeds zooveel voorspellingen, zelfs van knappe economen kwamen precies anders uit dan de voorspelling luidde, dat zulks tot groote voorzichtigheid maant. Zelfs wanneer men te doen had met schijnbaar on wrikbare economische wetten, liepen de zaken menigmaal anders dan volgens deze wetten het geval had moeten zijn. Trouwens weinig wetten zijn zoo weinig wet. als economische wetten. Onder de reserve van het voorbehoud zou ik dus het volgende willen opmerken Drie dingen moeten bij den val van het pond met het oog op de agrarische belangen onderscheiden worden. Ie. de periode die onmiddellijk voorafging aan de Engelsche inflatie; 2e. den eersten tijd van de optredende in flatie; 3e. de verdere toekomst als op een of ander niveau het pond al of niet gestabili seerd zal wezen. Wat de periode betreft onmiddellijk aan den val voorafgegaan zijn zeer belangrijke verliezen geleden. De uitvoer van land- en tuinbouw-producten naar Engeland bedroeg in 1930 in ronde cijfers 155 millioen gulden: 44 millioen vleesch en spek, 43 millioen melk en zuivel, 20 millioen eieren. 22 millioen bloembollen, bloemen etc.. 24 millioen zaden en tuinbouw-producten, 2 millioen andere land- en tuinbouw producten. Marie Ebner-Eschenbach O die gelukkige pessimisten.' Hoe groot is niet hun vreugde, telkenmale als zij be wezen hebben, dat er geen vreugde bestaat. We gaan niet naar Los Angeles Dat is een feit geworden. De Spelen in Amerika Zijn niet meer aan de orde. De tijd is slecht, men mag vooreerst Nog niet op beter hopen, En loopen? we zijn blij als wij Nog zwaarder zorg ontloopen. Sport is heel aardig op haar tijd. Nu gelden grooter dingen, En springen? we zijn blij als wij Den dans per slot ontspringen. Het gaat den handel bitter slecht En slap in de bedrijven. En zwemmen? we zijn blij als wij Voorloopig drijven blijven. De winter staat voor onze deur Met nieuwen nood door koude. En roeien? we 2ijn blij als wij Ons scheepje varend houden. Wij boksen er ons wel doorheen. Wij worstelen om te winnen. Maar buiten onze grenzen niet, t Is al zoo druk er binnen. We gaan niet naar Los Angeles, Zie hier de argumenten. Er komt dan nog een kleintje bij: 't Mankeert ons aan de centen. P. GASUS. Wanneer men een oogenblik aanneemj. dat in de maanden voorafgaande aan den val van het pond dooreen is geleverd 1 12 van de jaar-uitvoer en daarbij aanneemt dat goede ren ongeveer 2 maanden onbetaald blijven, dan zou daaruit af te leiden zijn dat op den dag waarop Engeland de gouden standaard losliet Nederlandsche exporteurs een vorde ring van ongeveer 25 millioen gulden op En geland hadden. Waar vrijwel alle handel op Engeland gevormd werd in Ponden, zou dit beteekenen dat een vierde deel van die 25 millioen in enkele uren verloren Is gegaan. Natuurlijk is dit slechts een zeer ruwe be rekening, waar allerlei kantteekeningen op te maken zijn. Zoo bestaat de mogelijkheid dat wie zijn Ponden niet in guldens omzet ten slotte een hoogeren koers zal krijgen. Ook de termijn van 2 maanden, welke de betalingen achter zouden zijn bij de leveran ties is een schatting. Voorts was de uitvoer in 1931 misschien niet zoo groot als ln 1930. Hoe dit echter ook zij, een zeer belangrijk verlies ls geleden op de ïeverantie's der laatste maan den. Het grootste deel van dit verlies ls even wel niet geleden door de land- en tuinbou wers, maar door de exporteurs. Wat het tweede aangaat, de marktpositie tijdens dc val zelf, hieromtrent kan worden opgemerkt dat dit een sterke ontreddering gaf. Niet alleen dat practisch de eerste dagen de uitvoer naar Engeland stop stond, maar dit wegvallen van de Engelsche export, gaf zoodanige overvoerde markten en veilingen, dat het ook zijn drukkende invloed oefende op de prijs, welke voor den export naar ande re landen viel te bedingen. Voor wat de toekomst aangaat, hangt uiteraard zeer veel af van de ontwikkeling van allerlei omstandigheden. In de eerste plaats wel de hoogte van het Pond en meer nog de stabilisatie op een of andere koers. Voor speculanten moge er wat aantrekkelijks zitten in een flucteerende geldmarkt, voor zaken doen echter is niets zoo noodig dan stabiliteit. Veel onzekerheid bestaat er nog omtrent de stabiliteit, daar vrij zeker de En gelsche regeering er niet toe over zal gaan het Pond op een of ander niveau te stabili- seeren, maar de voorkeur schijnt te geven aan het laten van den vrijen teugel. Een andere onzekerheid is het gevolg wat de Pon den-daling zal hebben op de prijzen ln Enge land. Verwacht wordt een aanpassing van de prijzen aan dc gedaalde geldswaarde, maar zeker is dit allerminst. Bij een niet zoe» sterke daling als het Pond nu doormaakt is volstrekt niet onmogelijk dat aanpassing van prijzen achterwege blijft. In dat geval zou onze land en tuinbouw-export blijvend nadeel ondervit>- den van de gedaalde valuta. Een ander element van onzekerheid vormt de Invloed welke de gedaalde Deensche geld waarde zal hebben op de Engelsche import. Voor vele artikelen zijn Nederland en Dene marken concurrenten. Dit land nu, met zijn reeds overigens goedkoopere productie-om standigheden, zal nu met de inflatie ln dit land ons extra moeilijkheden bezorgen, bij de reeds groote bezwaren welke de val van het Pond bracht. Het reeds donker perspectief onzer land en tuinbouw, is nog aanzienlijk meer versom berd den laatsten tijd. Het. benauwende bij dit alles Is. dat nie mand raad en uitkomst weet. De knapste eco nomen staan verlegen bij onze economlsch- doodzieke wereld. Gelukkig weten we, dat even ongedacht als in 1929 de inzinking kwam, ook de uitredding kan komen. Boven de dwaasheid en onbekwaamheid der men- schen staat de Wijsheid en de Macht van God. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Op 12 October a s. hoopt de heer P. J. van Baak den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad van de firma J. J. Beynes alhier. NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENCELAND. HET KABINET TOT OVEREEN STEMMING GEKOMEN. LONDEN, 5 October (Reuter). Hel kabi- net met inbegrip van .sir Herbert Samuel en lord Reading is tot overeenstemming geko men. Het heeft besloten dat nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Een officieele mededeeling zal echter niet worden gepubliceerd, voordat MacDonald door den Koning is ontvangen en misschien zelfs niet, voordat het Huis aanstaande Woensdag bijeenkomt. Naar Reuter verneemt zal aan MacDonald geheel de vrije hand worden gelaten. Met kabinet zal Woensdag verdaagd wor den en den volgenden dag is de ontbin ding. Het aanwijzen der candidaten geschiedt op 17 October, waarna op 28 October de nieoiwe algemeene verkiezingen zullen volgen. Simon's aanhangers steunen MacDonald. LONDEN, 6 October (Reuter). De ver gadering van 22 liberale leden van het par lement welke aanhangers zijn van sir John Simon nam met algemeene stemmen een resolutie aan, om krachtigen steun te ver- leenen aan den eersten minister ais hoofd der nationale regeering en met het doel den strijd der algemeene verkiezingen te aan vaarden. Aan sir John Simon werd verzocht deze beslissing aan MacDonald mede te deelen. MacDonald bij den Koning LONDEN. 6 Oct. (Reuetr.) Hedenochtend heeft Macdonald een bezoek aan den Koning gebracht om hem de ontbinding van het parlement aan te raden. Bij de verdaging van het parlement zal de Koning een korte toespraak houden. ALCOHOLISCHE DRANKEN IN BESLAG GENOMEN. NEW YORK, 6 Oct. (V.D.) Op het land goed van den minister van marine Adanis in de nabijheid van Boston heeft de politie 600 kisten met alcoholische dranken ter waarde van 50000 dollar in beslaggenomen. Drie mannen die zich in de garage van den minister ophielden, worden gearresteerd en 2 andere wisten te ontkomen. De minister die Maandag met president Hoover een voet balwedstrijd bijwoonde, verklaarde dat de voorraad hem niet toebehoorde en dat hij niets wist van het aanwezig zijn op zijn be zitting van de drank. Thans is het door ons reeds Zaterdag aan gekondigde verzoek om surséance van beta ling namens de directie van de Nederland sche Handels- en Landbouwbank te Haarlem, bij de Haarlemsche rechtbank ingediend. Dit is geschied door Mr. Silvain Groen. In het request wordt betoogd, dat de ver zoekster niet in staat is al haar opeischbare schulden te voldoen, maar gegronde vooruit zichten heeft daartoe naar verloop van tijd wel bij machte te zijn. De moeilijkheden in haar bedrijf zijn zoo wordt verder betoogd in de eerste plaats een gevolg van dg. zeker voor het bankbedrijf thans zoo benarde tijdsomstandigheden, welke de liquiditeitspositie hebben verslech terd. Dit is in het bijzonder een gevolg van de overeenstemming van den naam van dc bank met die van de N.V. Handels- en land bouwbank te 's-Gravenhage, daar, na het faillissement van deze een gelijk bedrijf uit oefenende instelling, een abnormale opvra- ging van saldi-tegoed heeft plaats gehad. Dit zou waarschijnlijk nog niet tot het vragen van surséance van betaling hebben geleid, ware het niet, dat, toen gemelde op vraging eenigszins tot staan gekomen was, het onlangs uitgesproken faillissement van de Kamper bank. met alle gevolgen daarvan voor de Zwartsluizer bank en de Boaz-bank te Bussum, een hernieuwen aanval op de '/as van de Ned. Handels- en Landbouwbank ten gevolge heeft gehad, waaraan zij tenslotte geen weerstand heeft kunnen bieden. Hierbij komt nog. dat de Ned. Handels- cn Land bouwbank bij haar bijkantoren te Haren, Siddeburen, Oude Pekela en Wildervank. een wegtrekken der saldi heeft moeten ervaren door de daar rekening houdende, grootcn- deels landbouwende bevolking, die momen teel eveneens in moeilijkheden verkeert, ter wijl bij meer normale tijdsomstandigheden deze rekeninghouders in het najaar juist be langrijke bedragen plegen te storten. Betoogd wordt verder, dat uit den bij het request overgclegden staat van baten en schulden, duidelijk blijkt, dat het overgroote deel van het archief bestaat uit vorderingen van debiteuren, van het binnenkomen waar- Ned. Handels- en Landbouwbatik tc Haar lem. Op ivelke gronden surséance van be taling aangevraagd is. (Ie blad le pag..) De daling van het Engelsche pond. De terug slag op den zuwel, land- cn tuinbouw. Ernstige verliezen geleden. (le blad, le pag.) De kindermoord tc Wateringen. (4e blad, le pag.) Plan voor verbinding der IJ-oevers. Tunnel ten Westen van dc Hembrug voorgesteld. (4e blad, 2e pag.) Wendingen in Engeland. Sir Herbert Samuel is het met Lloyd George eens. Dc houding der Liberalen (4e blad. le pag.) De Engelsche verkiezingen ceti feit.. (le blad, le pag.) Splitsing in de Engelsche arbeiderspartij. (4e blad, le pag.) Dr. Curtius. de Duitsche minister van Bui- tenlandsche Zaken zal aftreden. (4e blad. le pag.) De omvorming van het Duitsche Kabinet. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. L. A.: Excursie naar de Zuiderzeewerken. (2e blad. le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.)' DIEFSTAL IN HET STADHUIS. Tusschen Zaterdag en Maandag h:aft iemand kans gezien, om uit een brandkast, staande op de zevende afdeellng van het Stadhuis, een bedrag van f 125 te stelen. De dader heeft het sleuteltje van de brandkast kunnen vinden, zoodat liet openen hem niet moeilijk viel. Onmiddellijk Ls van dezen diefstal aangifte bij de politie gedaan Deze heeft een zeer nauwkeurig onderzoek inge steld. Alle ambtenaren, van den hoogste tot den laagste zijn door dc politie gehoord, maar reeds nu aldus word ons van be trouwbare zijde medegedeeld is na het onderzoek komen vast te staan, dat de dader niet schuilt onder de menschen, die dage lijks in het Stadhuis werken. Van het verdwenen geld is nog niets ge vonden en van den dader ls nog niets be kend. De politie zet haar onderzoek ijverig voort. GEORG HERMANN 60 JAAR. Vandaag wordt Georg Hermann, de Duit sche romanschrijver zestig jaar. Georg Hermann Ls bekend o.n door zijn roman Jettchen Gebert. Het vervolgboek er op is begonnen met „Henrictte Jacoby". Voorts schreef hij „Heinrlch Schön junior" een kunsthistorische roman Een twintigtal jaren geleden kwam de auteur met „Kubin- ke". van zal afhangen hoe de positie van credi teuren tenslotte zal zijn. Daar het meerendeel dor debiteuren za kenlieden zijn, die allen min of meer van dc financieele crisis te lijden hebben, heeft het innen tot dusver reeds moeilijkheden met zich meegebracht, in dier voege, dat afwik keling bij velen slechts langzaam kan plaats vinden. Het is dus In het belang van de schuld- eischers. dat dit ook in dc toekomst zal kun nen geschieden en geen geforceerde liquida tie, met al zijn gevolgen van dien, noodig zal zijn, hetgeen bij faillissement zeker fatale gevolgen zal hebben. Dit geldt eveneens cn in minstens gelijke mate voor dc onroerende goederen en effecten, welke bij een executie ongetwijfeld een belangrijk verlies zullen op leveren, terwijl bij een surséance van beta ling en eventueele voortzetting van het be drijf, de hypotheekhouders ongetwijfeld be reid zullen zijn geen maatregelen te treffen tot executie. Bovendien betalen de debiteuren een rente die met de verschuldigde omzet-provislc voor de bank een opbrengst heeft van ongeveer 8 pet. per jaar, terwijl aan de rekening hou dende crediteuren gemiddeld slechts 3 1/2 pet. per jaar hunner saldi behoeft te wor den vergoed. Als dit alles in aanmerking genomen wordt zoo vervolgt het request zal blijken, dat baten en schulden in volkomen evenwicht zijn, omdat, hoewel die staat een tekort van f 3258 aanwijst, dit tekort wegvalt, omdat over het laatste kwartaal nog geen rente is bij gerekend. Bij het voortbestaan bestaat het voorne men alle bijkantoren, die naar gebleken ls, met verlies werken, op te heffen, hetgeen een besparing beteekent. Tenslotte, zoo wordt nog verklaard, is het openbaar belang bij de zaak gemoeid, im mers andere kleine bankinstellingen zouden bij een faillissement van de Ned Handels- en Landbouwbank. dermate van het terug trekken van saldi te lijden zullen hebben, dat ook zij op opeischbare schulden niet meer zullen kunnen yoidocn, hetgeen weer de- Op welke gronden de surséance van betaling aangevraagd is. Een overzicht der voornaamste cijfers.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1