UIT DE OMSTREKEN VELSEN BEVERWIJK SANTPOORT HEEMSTEDE MUZIEK. BURGERLIJKE STAND LETTEREN EN KUNST HET TOON EEL. Van alles en nog waf. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 7 OCTOBER 1931 HET VERKEER OVER HET NOORDZEEKANAAL. Geen tunnel onder het kanaal. vier ponten tegelijk in de vaart. (Van onzen correspondent). Voor de gemeente VeLsen niet alleen, doch voor tal van gemeenten benoorden en bezui den het Noordzeekanaal is het verkeer over dit kanaal van het grootste belang. Eigen lijk voor het geheele land. want uit alle deelen van het Rijk zijn er menschen, die over het Noord zeekanaal moeten trekken. Het pont- veer te VeLsen zal dan ook zeker tot het drukste van ons land behooren. Jaarlijks worden mil'.loenen menschen en honderdduizenden auto's en andere voer tuigen over het kanaal vervoerd. lederen dag kan men zien, hoe geweldig het moderne verkeer is geworden, want steeds wacht er aan beide kanten van het kanaal een file van auto's enz., terwijl op een moolen Zon dagmiddag die file vaak eenlge honderden Meters lang is. Naast het stoom pont-ver keer heeft men te IJmulden het vraagstuk der oeververbin ding, dat sinds jaren vele gemoederen ln be weging houdt en tot het schrijven van tal van ingezonden stukken en artikelen aan leiding heeft gegeven. Tenslotte is er ook nog de kwestie van de scheepvaart waarbij medespreken de spoorbruggen over het kanaal. Al deze dingen staan In het midden van de publieke belangstelling. Daarom hebben wij een onderhoud gevraagd aan den heer P. J van Voorst Vader Jr. Hoofd-Ingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement. Het Noordzeekanaal, wiens meening wij gaarne over deze vraagstukken wilden ken nen. wy vroeger. Ir. van Voorst Vader aller eerst of hij over het stoompontveer te Vel- sen tevreden was en of een tunnel onder het kanaal niet mogelijk zou zijn. Wij wezen er daarbij op, dat o.i. een tunnel heel wat kosten zou uitsparen n.l. die voor de stoom- ponten met personeel. De heer van Voorst Vader zelde, dat het maken van een tunnel wel mogelijk is, doch veel te duur zal komen. De kosten werden geschat op 25 millioen gulden. De tunnel zal op een diepte van 15 Meter onder het kanaal moeten liggen, terwijl de hoogte van den tunnel, willen alle voertuigen er daor kunnen gaan 4.20 Meter zal moeten be dragen. Men zal dus tot een diepte van 20 Meter onder het Noordzeekanaal moeten komen. Te makfin was een tunnel met stelle of met fiamv-hellende opritten, de laatste zijn natuurlijk te prefereeren, maar dan zul len de in- en uitgangen veel te ver van het kanaal komen te liggen, waardoor het plaat selijk verkeer er dan te veel door gestremd zal worden. Er zijn echter nog andere bezwaren. Ir van Voorst Vader, vreesde, dat de tunnel vochtig zou blijven wat een groot nadeel zou opleveren. Ook zou er te Velsen toch een pont moeten blijven varen voor het ver voer van voetgangers, wielrijders en paarden- bespanningen. De Hoofd-ingenieur zelde een vaste brug te prefereeren boven een tunnel. Dit zou dan een brug moeten worden met een zoodanlgen doorvaarthoogte, dat alle schepen er onder door kunnen varen. Zulk een brug zal dan 50 M. boven het kanaal moeten liggen, dan zullen ook de grootste schepen der Mij. „Nederland" er niet door worden tegengehouden. Een brug van deze capaciteit achtte de heer van Voorst Vader het best uitvoerbaar, al zijn er nog geen ontwerpen van gemaakt. De kosten er van zullen maar een derde van die voor den tunnel bedragen, dus ongeveer 8 millioen gulden. Maar ook die brug zal er voorloopig wel niet komen. Het vooruitzicht is. dat Velsen nog jaren met de ponten zal moeten doen. De verbreeding van het kanaal bij Velsen is trouwens ook nog niet vastgesteld, zoodat onmogelijk gezegd zou kunnen worden waar de nieuwe brug zou moeten komen. Maar er kunnen nog veel meer ponten ln de vaart worden gebracht, meende de hoofd-ingenieur Het doel is dan ook, dat er straks vier pon ten tegelijk zullen kunnen varen. Het verkeer met de ponten is nog voor veel verbetering vatbaar. Dat het in den afgeloopen zomer te wenschen overliet, was het gevolg van een tekort aan geschoold personeel. En de perso neelskwestie is een belangrijk ding. daar al leen goed geoefend personeel in aanmerking komt voor den dienst op de stoom pon ton Van hoe groot belang geoefend personeel voor de veiligheid is, heeft men kunnen zien bij het ongeval met de pont te Nijmegen in verband met het vastloopcn van het Duit- schc stoomschip „Phaëdia". De heer van Voorst Vader wees er op, dat er wel enkele dagen met drie ponten was gevaren, doch dit kon men niet voortdurend doen. Het dienstdoend personeel moet ook zijn vrije dagen hebben en wil daarvan ook den vrijen Zondag genieten. Wij vroegen don hoofd-ingenieur waarom de nieuw gebouwde ponten niet overdekt zijn, zoodat de menschen nu bij slecht weer geheel onbeschut staan. Hij antwoordde, dat dit een gevolg is van het feit dat de nieuwe pon ten geen kettingpon ten, doch vrij varende ponten zijn, dus bestuurbaar. En het over dekken der zijkanten zou met een hevigen wind de bestuurbaarhied dezer ponten aan merkelijk verminderen. De heer van Voorst Vader kwam dan op de klachten over de nieuwe pont te Vel sen, vooral bij het oprijden der auto's. Hij meende dat- bij kalmer oprijden, de auto's wel minder zullen stooten, doch hij wilde zijn oordeel voorbehouden, daar hU zelf per auto proeven zal nemen. De nieuwe pont ls buiten dienst gesteld om nog enkele verbeteringen te ondergaan, doch Dinsdagmorgen is zij weer in dienst gesteld. Wij bespraken daarna de sluizen te IJmul den cn het verkeer er over. A:'.cv~:r t v-c:-en wij. wanneer het werk van het s-;-.«ikar.cal gereed zal komen, üc: antwoord v ar dat aan het westelijk deel het werk voorïccpig in verminderd tempo uitge roerd zal worden, zulks in verband met de bezuinigingsmaatregelen der regeering. welke ook gelden voor het werk aan de Zuider zee. Het kanaal van het spuikanaal heeft hoofd zakelijk gediend om zand te leveren voor de Zuiderzeewerken. Op onze vraag of hierdoor veel arbeiders werkloos zouden worden, kon de heer Van Voorst Vader ons niet antwoor den. Deze menschen zijn in dienst van de aannemers cn het zal er dus van afhangen of deze elders werk hebben voor ce menschen. Wij vroegen of de haven voor bijleggers ge maakt was opdat van Amsterdam komen de schepen, die bij slecht weer in het Noord zeekanaal moeten wachten, een ligplaats in die haven konden nemen. Het antwoord luidde ontkennend, de schepen zullen ook voortaan in het Noordzeekanaal kunnen vast maken. De haven voor bijleggers was eveneens hoofdzakelijk gemaakt uit een oogpunt van zandievering cn heeft daardoor zeer weinig gekost. In deze haven zullen schepen, welke hier binnenloopen met kleine averij een ligplaats kunnen krijgen. Vervolgens vroegen wij of er niet een bunkerhaven gemaakt zou kunnen worden. Wij wezen op Vlissingen, welke plaats nu een druk bunkerstation geworden is. De heer van Voorst Vader deelde mede, dat op de kaart reeds de plaats voor ver schillende nieuwe havens aangegeven was. Deze zouden eventueel moeten komen be noorden de haven voor bijleggers. Er ls echter een groot bezwaar aan verbonden en wel, dat deze havens zeer veel water vragen, zoodat bij de wisseling van eb en vloed de strooming in de buitenhaven van zoodanigen aard zal zijn, dat het een groote vraag is, of de schepen in het vaarwater zullen kunnen blijven. Den laatsten tijd toch is het bij stormweer meermalen voorgekomen, dat er reeds schepen uit het roer geloopen zijn. Met het oog hierop zal met dit werk dan ook nog worden gewacht. Tenslotte spraken wij over de kwestie der oeververbinding. Wij vroegen wat de heer Van Voorst Vader dacht van een rolbrug over de middensluis. Hij antwoordde, dat voor het maken van zulk een brug wel Iets te zeggen was, maar dan achtte hij het beter, dat de toegangs wegen naar de Hoogovens enz. zoodanig verbreed werden, dat er ook auto verkeer over de sluizen zou kunnen plaats hebben. Dan zou de brug over -de Zuidersluls ver breed moeten worden en te vreezen is dat dit te veel zou kosten. WIJ wezen er op, dat men hier reeds zeer dankbaar zou zijn, indien er een brug over de middensluis kwam, waarover het verkeer voor voetgangers en wielrijders kon plaats hebben. De hoofdingenieurs antwoordde hierop dat de Noord zee-sluizen rijks terrein zijn en dat het Rijk hier gaarne traas in eigen huis wil blijven. Hem leek het best te verwezenlijken het plan van het gemeente bestuur van Velsen, om een voetveer over het Noordzeekanaal te maken. Van het maken van een rolbrug over de middensluis zal wel niets komen. Hiermede was ons onderhoud met den heer Van Voorst Vader geëindigd. Wij zijn hem zeer dankbaar voor deze gegevens, waaruit blijkt, da.t.bij den Rijkswaterstaat het streven voorzit, om het verkeer over het. Noordzee kanaal met de ponten zoo goed mogelijk te maken. Maar, zooals gezegd: van bet maken van groote werken, zooais een tunnel of een vaste brug ls voorloopig nog geen sprake. FELLE BRAND. bloembollenschuren uitgebrand. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ontdekten omwonenden, dat brand was uitgebroken in de bioembollcnschuur van den bloembollen - kweeker H. Duiker in de Bnanstraat Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Dank zij het auto matische alarmceringsysteem, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal officieel in dienst werd gesteld, was de motorspuit zeer spoedig ter plaatse. Dit bleek juist op tijd te zijn, want het vuur had zich inmiddels met groote snelheid uitgebreid, zoodat de beide aaneengebouwde schuren in een mini mum van tijd In lichte laaie stonden. De vlammen joegen hoog boven het dak uit en bedreigden met den hun vergezellenden von kenregen in ernstige mate den belendenden groentewinkel van den heer Mausen. Onder leiding van commandant H. Blom trad de brandweer zeer energiek op en met vier stralen op de motorspuit bestreed zij de vuurzee. Hoewel het complex door de daarin aanwezige houten bioembollenstellingen brandde als een reusachtige fakkel, waarbij de vlammen bovendien nog voedsel vonden in de groote voorraad bloembollen en in de 70.000 prijscouranten, welke ter verzending gereed lagen, won het biusslngswerk ziender- oogen terrein. Dank zij de groote hoeveelheid water, die in de vlammen kon worden ge - worpen, smaakte de brandweer het genoegen na een uur van zwaren strijd het vuur binnen de muren der brandende perceelen te houden en het gevaar voor uitbreiding te bezweren. Van dit oogenblik af was het pleit in het voordeel van de brandweer beslehct en kon deze zich verder bezighouden met het na- blusschen van de smeulende ruïne, die van den inventaris resteerde. Wel deden de vlam men hardnekkige pogingen om steeds op nieuw op te laaien, maar na een arbeid van eenige uren was de brand volkomen gebluscht en kon de brandweer inrukken. De beide aaneengebouwde schuren waren totaal uitgebrand. Slechts de steenen muren bleven staan. Een voorraad van 1000 H.L. bloembollen (d.l. ongeveer 2000 manden), die op de houten stellingen waren te drogen gelegd werd door het vuur vernield. Naar wij vernamen wordt de aangerichte brand- en waterschade door verzekering ge dekt. De oorzaak van den biand moet vermoe delijk op rekening worden gesteld van de kachel, die in de schuren dag en nacht voor het drogen der bloembollen brandde. De eigenaar verliet des avonds te half acht schuren zonder Iets verdachts te hebben b: pcurd. i Waarschijnlijk ls een vonk die uit de kachel viel, aanleiding tot het onheil gewor den. KINDERKOOR „VOX HUMANA". Bovengenoemd kinderkoor, waarvan Joh. Brands leider was, is wegens gebrek aan be langstelling opgeheven. instituut voor arbeiders ontwikkeling. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal heeft weer voor een interessant winterprogramma gezorgd. Het bestuur der afdeeling heeft tal van bekende dames en heeren, bereid ge vonden voor het instituut te willen optreden met der belangstelling zeker waard zijnde onderwerpen. Den lOden November spreekt mevr. Wibaut over ..De strijd van de vrouw voor haar zelfstandigheid", den 23sten No vember de heer Van Braambeek over „De ontwikkeling van het huidige verkeerswe zen", den 12en Januari Ds. W. Banning „Over leven en werk van Jean Jaurés" en den 3en Maart, Henriëtte Roland Holst over „De cul- tureelen beteekcnls van het Russische vijf jaren plan". Op de Zondagmorgenbijeenkomsten spre ken Mr. Dr. A. v. Flier over „Socialistische Cultuur" en Mr. M. J. A. Moltzer over „Kin deren van dezen tijd". vergadering „iiet witte kruis". Bovengenoemde afdeeling hield Maandag avond onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. J. P. w. van Doorn eene ledenverga dering ln Hotel van Ree. Na de opening volgden enkele Ingekomen stukken, betrekking hebbende op de aanbe velingen van candidaten voor het hoofdbe stuur. Als 'eden der commissie tot nazien der rekening van den penningmeester werden benoemd de heeren J. M. v. Beek, D. Pronk cn C. Floris. Hierna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring. De afgevaardigde, de heer J. M. van Beek kreeg de opdracht de navolgende can didaten te steunen. Voor de vacature Dlbbits den heer A. W. Michels uit Haarlem, voor de vacature van den Berg, dr. A. Spanjaard uit Amsterdam en voor de vacature Staal de heer N. J. Rin kel uit Haarlem, de beide laatsten omdat de vergadering van oordeel was dat afdeelingen als Amsterdam en Alkmaar zeker een plaats in het hoofdbestuur toekwam. Over het beheer van Heideheuvel, Bosch- Heide en Vechthocve kon de vergadering haar volle instemming betuigen, vooral daal de verpleging er zeker niet duur genoemd mag worden. De wenschelijkheid werd geuit, dat de ver- eeniigng, naar aanleiding van oene inleiding, te houden door dr. C. J. Mijnlieff, op de bonds vergadering over de organisatie van Eerste Hulpverleening bij persoonlijke en massa ongevallen en bij rampen, Sn samenwerking met het Oranjekruls en Roodc kruis ook op de secundaire wegen bordjes geplaatst krijgt waar doctoren on verplegers kunnen opge roepen worden. Na afhandeling van den beschrijvingsbrief volgde nog de rondvraag die veel stof tot ge- dachtenwlsseling opleverden. Vooral de malariabestrijding, een onder deel van het Witte Kruis lokte uitvoerige be sprekingen uit.' Uit een en ander bleek, dat, vooral nu er weer een volijverige propagandist ls voor don kring Heemstede, in den persoon van den heer Jos. Luiten, wonende Lombokstraat 2 alhier. Het bestuur gaf tenslotte de wenschelijk heid te kennen, dat, waar malaria door doc toren geconstateerd wordt, of de muggen plaag bijzonder groot is, men zich direct tot bovengenoemden propagandist wende, daal de gemeente Heemstede zelf over verdcl- gingsmlddelen beschikt. Nog enkele andere onderwerpen ter be strijding van ziekte, die niet direct de vcr- eeniging betreffen, werden besproken waar na de voorzitter de vergadering sloot. PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutsisch examen voor werktuigkundig ingenieur de heer A. G. Meesters te Velsen. Voor het propaedeutisch examen voor clec- tro-technisch Ingenieur is geslaagd de heer E. E. Carpentier te Haarlem. orgelbespeling in de Groote of St. Bavokcrk te Haarlem op Donderdag 8 October 1931, des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Programma. 1. a Durch Adams Fall 1st ganz verderbt. b. Wir glauben all* an einen Gott J. S. Bach. 2. Adagio en Andante uit het Concert G gr. t. G. F. Handel. 3. Sonate t kl. t. Padre Martini. Prelude Allegro Sicilienne Cou rante Menuet 4. a Cantabile E. Bossl. b. Résignation 5. Grand Choeur dans la tonalité grégo- rienne a. Guilmant. erratum. Door een onachtzaamheid mijnerzijds heb ik in 't verslag van het Kerkconcert van Maan dagavond (zie Haarl. Dagblad van Dinsdag) een onjuistheid geschreven, nl. dat George Robert het orgel had bespeeld Een blik op he: programma had mij kunnen doen zien dat niet hij, doch Klaas Bakker als organist optrad. Doch 'n muziekrecensent kijkt soms alleen in dc programmas en laat de buiten zijde ongelezen. Het raadsel van de vermeen de snelle en onzichtbare verplaatsing van den heer Robert tusschen koor cn orgel vice versa is nu natuurlijk opgelost. Ik bied den heeren Robert en Bakker bij deze mijn verontschuldigingen aan en zeg: „Pocnitet me peccasse sive peccavisse". Haarlem's Tooneel. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: 6 Oct.: J. v. d. Brink cn H T-- -uwkons. Getrouwd: M. v. Ipcren met J. P. Nijsse. Bevallen: M. Duivenvoorden-van der Eem d. A. M. Grijmans-Nieuwenhuizcn, z. H. M. Mok-Carstens, z. DAT WAT JE NIET HEBT. Het gebeurt maar hoogst zelden, dat wij bij een voorstelling van dilettanten geheel vergeten met liefhebbers te doen te hebben. En wanneer dat gebeurt bij de opvoering van een zooals een der medespelers het te recht noemde zoo charmant stuk als „Dat wat je niet hebt", dan is ook voor den re censent het bijwonen van de voorstelling meer dan een „opgedragen taak", dan wordt het ook voor hem een genotrijke avond. Zoo was het gisteren bij de openingsvoor stelling van Haarlem's Tooneel. Wij konden eindelijk weer eens genieten van een in vele opzichten superieure vertooning van een blij spel, zoo fijn en geestig, als in de laatste ja ren helaas niet meer in Holland geschreven Is. Het is de groote verdienste van Johan Kaart's regie, dat hij het spel van zijn spe lers volkomen in den stijl van deze comedie heeft ingesteld: het was van een fijne, voor name distinctie. Wat een knap vakman uit goede dilettan ten vermag te halen, wij hebben het giste ren wel heel duidelijk gezien. Kaart heeft het spel der spelen mooi op elkaar afgestemd, waardoor er bijna voortdurend sfeer en stemming op het tooneel was. een zekerheid en een rust ook, welke weldadig aandeden. Het hooge peil der voorstelling was wel in de eerste plaats te danken aan het spel van mevrouw Tljssellng en den heer H. van der Horst, De zeer schoone belofte, die mevrouv Tljssellng reeds als Phyllis gaf, heeft zij ge houden. Zij is door de innigheid van haar spel een actrice van zeer bijzondere kwali teiten, met wie ik geen andere dilettante zou kunnen vergelijken. Het komt bij haar alles van binnen uit en daarom weet zij dikwijls :n zoo sterke mate te ontroeren. Daarbij heeft zij een mooie, warme stem, waarmee zij alles kan doen. Hoor haar in het tooneel- tje waarin Annie haar verlangen uitspreekt naar een kind en haar angst om het alleen te laten met Eulalia. Hoe prachtig was da van dictie en hoe innig van gevoel! Hoe mooi cn teer ook dat gebaar, wanneer zij in gedachten Eulalia zich over haar kind ziet neerbuigen. Men zou met de herinnering aan Annie van Ees misschien hebben kunnen zeg gen, dat deze Annie in het begin niet onbe vangen genoeg was, maar het was toch wel echt jong en zij gaf den langzamen over gang, waardoor het begrijpelijk werd, dat dit meisje met Van Holte meeging, zeer knap en expressief weer. En zij was in II wel vol komen de door het leven gerijpte vrouw. Het was ook van de regie uitstekend gezien, dat zij tegenover dezen Everhart van Holte, ook ln de groote scène in II van voorname ge reserveerdheld bleef, waarin alle uitbundig heid vreemd was. Mijn oprecht compliment voor deze zoo doordachte, voorname cn toch zoo gevoelige creatie. Voortreffelijk in één woord was ook de heer H. van der Horst als Everhart van Holte. Hij had dezen baron een zekere affectatie in zijn spreken meegegeven cn daarbij de rol voor zich zelf dubbel moeilijk gemaakt. Want elk verkeerd accent cn hoe licht geeft men dat zou zich onmiddellijk wreken in deze fijne, ernstig bedoelde comedie. Eon ietsje te veel en Jict wordt carricatuur en dan is dé rol onherroepelijk verloren. Van der Horst heeft zich voor dat to veel uitstekend weten te hoe don. Zijn intonaties waren telkens verrassend raak en het was een apart genoegen hem in zijn dictie te volgen. Van Holte had ook niets van de geaffecteerde jonge mannen, die de heer Van der Horst vroeger heeft gespeeld Hij werd een nieuw levende figuur, die de be langstelling voortdurend vasthield, Het best was hij in I in zijn gesprek met Annie: dat was kortweg volmaakt. Zelden hebben wij een tooneeltje van zoo goed samenspel van dilet tanten gezien. Dat Van der Horst, baron Van Holte in deze richting spelende, eenigr moei te zou hebben met de groote scène in II, wan neer hij geruïneerd is, was te verwachten. Hier was hij in zijn spel wel heel erg voor zichtig, omdat hij natuurlijk zeer goed voelde, dat elk verkeerd accent funest zou zijn. Over tuigend was hij dan ook niet in dat tooneel, maar dat was ook de eenlge inzinking in den avond. Later herstelde hij zich weer en ik breng hem dan ook graag alle hulde voor zijn zoo kranig volgehouden typeering die ten slotte een karakter werd. Bram Beukers werd een wel heel zachte ik zou bijna zeggen lieve jongen in het spel van Wim Paauw. Daardoor kreeg het slot- tooneeltje In I, wanneer hij verlaten daar al leen achterblijft, iets sterk ontroerends. Wim Paauw speelde zich zelf en maakte Bram Beukers zeer sympathiek. Maar hij had toch meer van een jongen uit de 6de klas gym dan van een cabotin, die eiken avond in het cabaret optreedt. Een beetje meer teekening had de rol wel kunnen verdragen, maar in de lijn, waarin de heer Paauw haar speelde, was het zeer goed en aldoor fijn-ingehouden. Mevrouw Christoffels was een zeer verma kelijke Eulalia. Er was in deze Eulalia wei- nicts overgebleven van de vrouw met het rijke verleden en ik stel mij deze oud-baja dère uiterlijk ook eenigszins anders voor, maar in haar spel gaf mevrouw Christoffels iets zeer markants, waardoor de rol toch alle relief kreeg. In deze uitstekende bezetting, had Ik Mr. Hugo Henkes graag wat krachtiger vertegen woordigd gezien. Ik vernam, dat de heer Houtman voor het eerst op de planken stond. Voor een debuut was het heel verdienstelijk, maar zijn spel en vooral zfjn dictie was toch wel wat te slap voor dit milieu. Als geheel dus een prachtige inzet van het seizoen voor Haarlem's Tooneel, een voorstel ling, die ons niet gauw uit het geheugen zal gaan. Een hartelijk bravo! voor mevrouw Tysseling en de heeren Van der Horst en Johan Kaart. J. B, SCHUIL. INDRUKWEKKENDE BEGRAFE NIS TE ROTTERDAM. van het door brand omgekomen gezin. Dinsdag zijn te Rotterdam het jeugdig echtpaar Coenen en zijn drie kinderen, de vijf slachtoffers van den brand, die Donder dagavond in de Lombardstraat woedde, ter aarde besteld. Met twee lijkauto's zijn de vijf kisten van het ziekenhuis Coolsingel overgebracht naar de RK. kerk aan de Leeuwenstraat. De p'echtigheid werd hier geleid door pas toor Greeve. Over de plechtigheid lezen wij nog Maasbode: aoor pas- ïog in de j Het huis van Clemcnceau. In Saint-Vincent-sur-Gard (Vendée) staat, op 50 M. van den oceaan de Ermitage van Clemenceau, den eenigen tijd geleden over leden Fransche president, welk huis nu tot museum is ingericht. De hooge vloeden van de laatste dagen hebben in den omringenden muur een groote bres geslagen, zoodat de prachtige tuin al schade geleden heeft en het huis zelf ook groot gevaar loopt. Men neemt thans maatregelen om verdere vernieling te voorkomen. De telegrafische verbinding tusschen Nai robi en Mombasa in Afrika was onlangs plot seling verbroken. Toen ingenieurs de lijn langs gingen om het euvel op te sporen, zagen ze op een bepaalde plek, dat stukken van de draden ontbraken. En zij ontdekten tevens, dat de bruine schoonheden van de negerbevolking in die 'streek enkel- en arm banden en halskettingen droegen van het blinkende koperdraad De feillooze vingerafdrukken. Een politiedeskundige van Scotland Yard heeft verklaard, dat sinds de instelling van het vingerafdruk-systeem 321.000 indentifi- catles zijn gedaan zonder één enkele vergis sing. Dit was het antwoord op de vraag of iemand mag worden veroordeeld alleen op het vingerafdruk-bewijs zonder eenig ander. Dc koe en de spiegel. In een geluidsfilm met George Baucroffc treedt ook een jonge koe op, die op een zeker moment loeit. Bij de opneming der betref fende scène kwam er echter geen geluid uit het beest. Men probeerde van alles geen resultaat. Tot iemand het idee kreeg een spiegel voor de koe te plaatsen. En nauwelijks had het dier zijn beeld gezien of het begon te loeien. Mej. Smaranda Braescu heeft het wereld record parachutesprong in Roemenië op haar naam gebracht door van eer. hoogte van 6000 M. uit een vliegtuig te springen. Zij is 10 K.M. verder neergekomen, eenigszins ver suft, doch verder zonder letsel. In Zuid-Montana is een landbouwbedrijf, dat 150 vierkante mijlen grond beslaat, waar graan verbouwd wordt. De eigenaar, een Schot, gebruikt daarvoor geen enkel paai'd. Alles geschiedt met benzine Wie het verste vliegt. In het afgeloopen jaar hebben de 29 luchtvaartmaatschappijen ruim 43 millioen kilometers afgelegd. Frankrijk staat hiervan bovenaan, dan volgt Dultschlarid, en Italië, als vierde komt Holland en Engeland is de vijfde. Onlangs vestigde de bekende Engelsche jockey W. Nevett een fraai record. Hij boekte op één middag 4 overwinningen in Edinburg, wat met zijn overwinningen op de tv/ee voor gaande dagen het aantal op 10 bracht in 3 dagen. De pastoor der parochie, had den wenseh te kennen gegeven, den vijf slachtoffers een indrukwekkende begrafenis te bereiden. Pas toor Greeve had mede de toezegging gedaan, dat aan de plechtigheden in zijn kerk geen kosten zouden verbonden zijn. Het Hoogaltaar in de kerk was in zwaren rouw. Tot ln de uiterste hoeken was 't kerk gebouw gevu'd met belangstellenden, die in devote aandacht de plechtige H. Mis van Requiem bijwoonden. Voorop stonden de lij ken -van den vader en de moeder, overdekt met een zwart kleed, waarop twee witte krui sen. Achter de vader en de moeder stonden de drie kistjes met het stoffelijk overschot der drie kinderen. Deze kistjes waren bedekt met een wit kleed, waarop eenige bloem kransen lagen. Te ongeveer tien uur, nadat geen plaats meer onbezet was in de kerk en de familie leden van de vijf slachtoffers het zesja rige meisje, de eenig overgeb'evene van het gezin Coenen, dat toen de wreedaardige brand woedde in de woning van haar ouders, juist in Limburg vertoefde bij haar grootva der, was niet tegenwoordig achter den communiebank hadden plaats genomen, be gon de plechtige Requiemdienst. Door het zangkoor der St. Rosaliakcrk met medewerking van enkele leden der Vereenig- de Kerkzangers werd de drie-stemminge Re quiemmis van A. Perosi gezongen. Na het H. Evangelie, heeft de pastoor der parochie van het altaar een korte toespraak gehouden. Hij stelde in het licht de vreese- lijke ellende en armoede, die steeds het deel zijn geweest van hen, wier lichamen thans staan op de baar. Door een toevallige omstan digheid, de geboorte namelijk van het jong ste kind in Januari van dit jaar, kwam de geestelijkheid der parochie in aanraking met de familie Coenen, die uit Limburg naar de groote stad was gekomen. Men trof de fami lie aan in de diepste armoede. Dank zij de daad van een menschlievend gever werd het gezin van den ondergang gered. Pastoor Geeve releveerde daarop de hart verscheurende gebeurtenis op den avond van Donderdag j.l. en richtte zich tot de fa milieleden, die zoo plotseling vijf van hun dierbaren moeten missen. We hebben een troost en we zijn er zeker van, dat de drie kinderen bij God in den hemel zijn, waar zij zullen bidden voor vader en moeder. Ge lukkig hebben de ouders nog een priester aan hun sterfbed gehad. Hierna werd een rouwstoet gevormd. waar- In vier lijkkoetsen vooraf gingen. Daarna kwam een volgkoets, waarin het kistje met het stoffelijk overschot van het jongste kind geplaatst was Hierna kwamen nog vier volgrijtuigen. Bij de plechtigheid waren aan wezig de hoofden van de brandweer, waarbij hoofdman Van Dam den burgemeester van Rotterdam vertegenwoordigde. Langs den weg. die de stoet koos, stonden overal hon derden menschen geschaard. Vooral in de nabijheid van de kerk en van de begraaf plaats Crooswijk was het buitengewoon druk zoodat de politie extra maatregelen moest nemen. Op de begraafplaats werd de plech tigheid eveneens geleid door pastoor Greeve. Er werd hier niet gesproken. Een voor een reden de lijkwagens voor en werden de kisten op de baren geplaatst. Voorop die van den vader en de moeder, be kleed met de zwarte lijkwade en overdekt met kransen, geschonken door het comité en enkele spuitvereenigingen. Daarachter één baar met de drie kistjes van de kinderen. Na de absoute ging men naar het graf van de ouders, waar de plechtige teraardebestel ling geschiedde. De beide kisten werden naast elkaar in het graf gezet. Tenslotte had de beaarding plaats van de. drie kinderen in een apart graf, v

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10